JONGEREN OPENING VRAGEN OM VAN ZAKEN Commentaren Hanoi bindt in, Amerika niet Minstens 200 doden bij zware aardbeving op de Philippijnen i/c iauun\ JAMIN Het Kwartet tfrr ittEFS» Demonstraties in Praag Gesprek in Bratislava Enthousiast en toch sceptisch -few York Times beschuldigt: YS doen beroep op wereldopinie volle maantjes g\ van deze glanzende onder- zettertjes jp etui 1 voor ieder die nu n nieuwe w abonnee opgeeft! 1 1 plaats: 1 1 Nieuwe Leidse Courant r Vrijdag 2 augustus 1968 - <9ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Irecteur: F. Diemer lofdredacteur: Dr. E. Dier jofdkantoor Leiden Steenstraal 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 ..Stantvastich is ghebleven mijn her* in teghcnspoet!" Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Gebrek aan begrip is een machtig iets. Het stelt men sen soms in staat de wereld te veroveren. FRANCE Grote mogelijkheden èn zorgen Toradjakerk zie pag. Kernmerk. iGeen paniek. Ik kom alleen maar langs." John Kennedy zou door fraude met stemmen van Nixon hebben gewonnen zie pag. 5. DE BILT Ten westen van de Britse eilanden handhaaft zich een hogedrukgebied met een uitloper tot boven Scandi navië, terwijl zich boven West- Europa een samengesteld lage drukgebied bevindt. Gisteren kwamen in ons land verspreide regen- en onweers buien voor; het vliegveld Twente registreerde ongeveer 40 mm. Het weer in onze omgeving zal ook het komende etmaal in hoofdzaak door het lagedrukge bied worden bepaald. Kleine storingen trekken met de zwakke zuidwestelijke bo- venstroming over Frankrijk noordoostwaarts, zodat ook mor gen plaatselijk enkele buien worden verwacht. De wind zal Izwak tot matig zijn uit noorde lijke richtingen, bij weinig ver- ■mdering in temperatuur. Vochtige lucht met veel bewol king, die morgen door wat drogere lucht wordt verdreven. Daarbij overwegend droog, wat meer opkla ringen en een zwakke wind tussen noord en noordoost. Temperatuur 18 tot 20 graden, zeewater 18 gra den. Vooruitzichten: Een rug van hoge- druk komt van Schotland naar de Noordzee. Hierdoor tijdens het weekeinde geleidelijk wat meer op klaringen met verbeterend strand- Strandweer Na vier dagen praktisch onafgebroken en klaarblijkelijk moeizaam onderhande len in Cierna hebben de Russische en Tsjechische leiders besloten morgen het gesprek in Bratislava aan de Oostenrijkse grens niet ver van Wenen voort te zetten. Het instemmen met deze multilaterale besprekingen zien velen als een belang rijke Tsjechoslowaakse concessie. Ook nu wordt verwacht dat het overleg één dag zal duren. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PRAAG Zeker tienduizend Praagse jongeren hebben gis teravond van de communistische partijleiding volledige opening van zaken geëist over de besprekingen met de Russen in Cierna aan de Theiss en over de zaterdag te openen conferentie in Bra tislava, waaraan ook Oost-Duitsland. Polen. Bulgarije en Hon garije zullen deelnemen. In koor riep de menigte dat ook Praags bondgenoten Roe menië en Zuid-Slavië moeten worden uitgenodigd. De conferentie tussen de Tsje choslowaakse en Sowjetnissische leiders in het dorpje Cierna aan de Theiss is gistermiddag, na ruim drie dagen ,,hard" confere ren, beëindigd. De foto toont partijleider Alexander Dubcek 'en premier Cernik op de terugweg naar Praag, terwijl zij op het station van Kosice door een grote me nigte enthousiast werden be groet. Opnieuw liet de bevolking duidelijk weten met hart en ziel achter het huidige bewind te staan. „Ga niet door de knieën", voegde men de leiders toe. Toch toonden veel mensen zich scep tisch over het resultaat van de onderhandelingen in Cierna. Meer werk De demonstratie, die werd ge houden bij het standbeeld van de vijftiende-eeuwse vrijheidsstrij der Johannes Hus in de oude binnenstad, groeide uit' tot een machtige manifestatie van de onlustgevoelens, die in Praag heersen over het weinig zeggen de slotcommuniqué. Van een balkon van een midde leeuws patriciërshuis dat schuin te genover de toren van het vroegere stadhuis is gelegen, sprak parle mentsvoorzitter Smrkovsky de me nigte toe. Geen stap Hij zei dat de partijleiding het volk recht in de ogen kon zien. Geen van de leden van het presidium had in Cierna gefaald. Er was geen stap af geweken van de nieuwe weg, die Tsjechoslowakije sinds januari be wandelt, terwijl men pal had gestaan voor de soevereiniteit van de eigen staat. De politieke toekomst van land en volk was verzekerd. De 'burgers konden rustig gaan slapen. De geruststellende woorden van Smrkovsky vonden bij een deel van de demonstranten geen gehoor. Enke le studenten wisten binnendoor door te dringen tot het balkon, waarop de gloedvolle redenaar had plaatsgeno men. Op kiftende toon werd de Tsje choslowaakse parlementsvoorzitter vervolgens een soort interview afge nomen. De betogers op het prachtige plein met zijn eeuwenoude huizen wilden ook wel de nodige vragen stellen. „Kunnen we zonder inmenging van anderen onze eigen zaken regelen?" werd er geschreeuwd. „Ja", antwoordde Smrkovsky vol mondig. „Ons zelfbeschikkingsrecht is onaantastbaar". „Zijn er nog Russische troepen in het land?" riep iemand uit de menig- te. Toen de parlementsvoorzitter dit bevestigde, werd onmiddellijk de vol gende vraag op hem afgevuurd. „Waarom zijn die hier dan als we de baas in eigen huis zijn?" De in het nauw gebrachte Smrkovsky, die meer dan ooit de muilkorf van Cierna moet hebben ge- voeld, redde zich er niet langer uit. Er kwam weliswaar een vloed van woorden uit zijn mond, maar de vra gensteller kreeg geen antwoord. Geëmotioneerd Er klonk gefluit en gejoel. De par lementsvoorzitter onderbrak tenslotte zijn eigen tirades en riep geëmotio neerd uit: „Wat willen jullievan mij? Wat willen jullie-dat ik zeg?" „De waarheid!" werd er in koor geroepen. Zichtbaar verontwaardigd draaide Smrkovsky zich om en verdween voorgoed van het balkon. Pas tegen middernacht was de rust op het plein teruggekeerd. Nergens in de omtrek had zich ook maar een geüniformeerde politieman laten zien. Op liet vliegveld van Praag viel de Tsjechoslowaakse delegatie ook Smrkovsky dus gisteravond een grootse ontvangst ten deel, toen ze uit Cierna terugkeerde. Een grote menigte was samengestroomd om de partijleiders te begroeten. „Lang leve kameraad Dubcek! Lang leven kame raad Svoboda!" "(vervolg op pag. 5) NEW YORK De New York imes beschuldigt de Amerikaan regering ervan eenzijdig de trijd in Zuid-Vietnam te verhe igen. De afgelopen zes weken is e activiteit van de Vietcong en foord-Vietnam aanzienlijk ver- linderd, maar het aantal Ame- haanse en Zuidvietnamese troe- en is opgevoerd. Volgens het gezaghebbende blad, eeft zeker de helft van de geregel- Noordvietnamese eenheden het iiiden verlaten. Met de infiltratie :hijnt het wel mee te vallen. In Saigon is dinsdag beweerd dat oord-Vietnam zijn troepensterkte het zuiden van 31.000 man op 1 nuari tot 90.000 man op dit mo- ïent heeft opgevoerd. Maar het entagon vergat erbij te zeggen dat .000 hetzelfde cijfer was, dat Dhnson al op 31 maart noemde, >en hij de beperking van de Ameri- aanse bombardementen op Noord- ietnam bekendmaakte. Sindsdien is de Amerikaanse troe- ensterkte van 516.000 man opge- oerd tot 540.000 man, terwijl ook de uidvietnamezen hun leger ver- erkten. ,Er zijn beslist gronden voor de mclusie, dat Hanoi aan de San An- >nio-formule en aan president ohnsons voorwaarde heeft voldaan, laar de Verenigde Staten schijnen un voorwaarden deze week mid- en in de onderhandelingen te Pa- js te hebben verscherpt", aldus het lad. Verklaring Parijs heeft Amerika van Hanoi erlangd, dat het enige aanwijzing, direct of indirect" zou geven voor ermindering van de strijd. Maar nu eist Rusk weer een „verantwoorde lijke. gezaghebbende" verklaring. Dat is volgens het blad een eis om eenzijdige verplichting van Hanoi, de strijd te verminderen, zonder dat de geallieerden daar iets tegenover stellen. „Dit beleid kan leiden tot nieuwe vijandelijke activiteit, zoals een aan val op Saigon", waarschuwt de New York Times. Vakantiedrama in Santpoort: een vrouw, die met vier kinde ren in een pension op de Duin weg verbleef, is uit het huis gezet na herhaalde onenigheid met de hoofdbewoonster. De vakantiegangster wist niets be ters te doen dan een tentje op te slaan voor het station Sant poort-zuid, daarmee niet alleen de aandacht trekkend van veel voorbijgangers maar ook van de autoriteiten, die zich intensief met dit „geval" bemoeiden. De dienst sociale zaken van de gemeente Velsen vond voor de kinderen een plaatsje in het Sint-Jozef ziekenhuis te Haarlem, maar de moeder weigerde dit aanbod omdat zij niet van haar peuters (jongste tien maanden) gescheiden ivilde worden. Later op de avond werd het tentje overgebracht naar een kampeer terrein. MANILLA De Philippijnse hoofdstad Manilla is vannacht door een zware aardbeving ge troffen, waarbij minstens twee honderd mensen om het leven zijn gekomen. Gevreesd wordt, dat nog ruim duizend mensen onder het puin bedolven liggen. In de Chinese wijk van de stad stortte een hoog flatgebouw in el kaar. Volgens de politie woonden er 1500 mensen. Bijna tweehonderd van hen zijn levend onder het puin van daan gehaald. Er hebben zich twee bevingen voorgedaan, die de slapende stad troffen. Het epicentrum bevond zich in de provincie Isabella, een paar honderd kilometer ten noorden van Manilla. In de hoofdstad braken op tal van plaatsenbranden uit en de bevolking vluchtte de straten op. Ongeveer een minuut na de zware beving volgde een zwakkere schok. Scheuren Het grote zakencentrum in de stad werd eveneens zwaar getroffen. Van honderden huizen scheurden de mu ren. Een groot kantoorgebouw zakte veertig centimeter in de grond, maar bleef toch overeind staan. Nauwe straatjes scheurden op vele plaatsen open. President Marcos heeft een grootscheepse reddingsactie aange kondigd. Het gemeentebestuur van de stad raadde de bevolking aan van de straat te blijven, omdat veel elek trische leidingen op de grond zijn gevallen. WASHINGTON President John son heeft gisteren een beroep op de wereldopinie gedaan, druk uit te oefenen op Noord-Vietnam opdat dat land een gebaar maakt waardoor de impasse bij het inleidend vredesover leg zou kunnen worden doorbroken. Het staatshoofd deed deze oproep aan het eind van een gesprek met William Jorden, de woordvoerder van de Amerikaanse afvaardiging in Parijs. LAATSTE WEEK OPRUIMING SMYRNA KARPETTEN 200 x 300 van 275.voor 196.- 225 x 315 van 334.voor 249.- FAUTEUILS div. modellen v.a. 348. RÏBCORD BANK 2-zits voor 698. INTERIEURVERZORGING BULTHUIS BOTERMARKT 23 HEIBEL S II O W VRIJDAG 2 AUGUSTUS en ZATERDAG 3 AUGUSTUS GEOPEND TOT 21.30 uur Julie Andrews, beroemde ster o.a. uit de beroemde film Sound of music, is met Rock Hudson en regisseur Blake Edwards in Parijs om opna men te maken voor Darling Lili, een film die zich afspeelt in het Londen van 1914. De foto toont Julie bij Champ de Mars tussen de bloeme- tjes-buiten. TVE regering heeft zich opnieuw diligent getoond op het gebied van de werkloosheidsbestrijding. Met hét oog op de in het najaar te verwachten stijgende werkloosheids cijfers heeft de bewindsman van sociale zaken reeds tijdig extra gel den uitgetrokken om de afnemende werkgelegenheid in de wintermaan den zo mogelijk op te vangen. Het gaat om een werkgelegenheids- prograin van 75 miljoen, waarin een werkgelegenheidssubsidie is op genomen van 40 miljoen. Dit plan biedt 78.000 manweken werk, met name in de sector van de bouwnij verheid, waar de werkloosheid het grootst is. Niemand zal beweren dat nu met dit bedrag de werkloosheid voorlo pig afdoend is bestreden, maar voorzover met geldmiddelen hierin verbetering is aan te brengen heeft de regering weer getoond bereid te zijn, te doen wat haar financieel mogelijk is. Werkloosheid is niet weg-te-betalen. Met geld zonder meer is geen enke le bedrijfstak structureel gezond te maken; en het is juist structurele werkloosheid waarom het in Neder land gaat. Wij schreven al eerder, dat bedrfjfs- taksgewijze sanerings- en structuur plannen van het grootste gewicht zijn om ook de werkgelegenheid te bevorderen. Van belang in het re geringsplan is daarom, dat tevens gedacht is aan maatregelen ter ver betering van de infrastructuur in delen van het land met de meeste werklozen. Wonderlijk doet overigens in dit verband het bericht aan, dat vijf Twentse textielfabrieken volgende week weer 89 textielarbeiders in Turkije gaan werven; niettegen staande de werkloosheid in onze textielindustrie zijn deze mensen blijkbaar hier toch niet te vinden. Bij alle werkloosheidsproblemen in ons land moge bedacht worden dat in de welvarende Verenigde Staten 3pet. van de beroepsbevolking werkloos is; bij ons blijft dit per centage gelukkig beperkt tot 2. Goed resultaat QPNIEUW is er reden om met waardering te wijzen naar de resultaten van de Nederlandse land bouw. Een aantal simpele cijfers van het ministerie van landbouw en visse rij geeft aan, dat de land- en tuin bouw voor onze welvaart van het grootste belang zijn. Het aandeel van de land- en tuinbouwproduk- ten in onze totale uitvoer be droeg over het eerste halfjaar van 1968 27 pet. Ondanks onze landbouwproblemen binnen de EEG en de soms nogal moeilijke marktsituaties, hebben on ze land- en tuinbouw zich in de to taliteit van onze export volledig kunnen handhaven. De algemene exportgroei heeft men goed kunnen bijhouden, want ook over het eerste halfjaar van 1967 maakten de land- en tuinbouwpro- dukten 27 pet. van onze export uit. In absolute cijfers uitgedrukt steeg de uitvoer in het eerste halfjaar van 1968 met 436 miljoen tot 3859 mil joen. of 13 pet. Een uitstekend resultaat van een be drijfstak, die met steeds minder men sen een steeds tijgende produkti- viteit te zien geeft. SANTIAGO Chili heeft politiek asiel verleend aan twee Boliviaanse politici van de linkse nationalistische revolutionaire partij. Reeds eerder kreeg de gevluchte minister Argue- das, die het dagboek van Guevara naar Cuba smokkelde, asiel in Chili. morgen voordeel 300 gram van 85 voor 75 niét duur wet heerlijk r£v Ik geef op als nieuweabonnee: Als beloning voor mijn aktrviteit ontvang ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. 1 HL/ mggggii ^betaalt: O per kwartaal O per maand Inzenden aan Bureau van dit blad

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1