modern..handig..heerlijk Friesche Vlag Goudband en Melitta FRIESCHE VLAG GOUDBAND Echtpaar De Mooy 55 jaar getrouwd CHEPEN- Streekplan voor Alblasserwaard zoekt evenwicht Woningen Beelaertspark worden toch vervangen Hondsdijk Koudekerk afgesloten Beslissing aanleg oliepijpleiding uitgesteld Streekplan voor Z.-Holland-Zuid Vermist meisje kreeg lift naar Antwerpen Veel minder brommers verkocht Oranje plaat voor brommer Akkoord over Zuivel-cao De Kerk in de Haarlemmermeer Raad Benthuizen maar kort bijeen Nieuw schoolhoofd in Katwijk aan Zee REILEN EN ZEILEN NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1968 Vandaag ter inzage gelegd DEN HAAG Het vandaag ter inzage gelegde ontwerp-streek- plan voor de Alblasserwaard en Vijfheerenlanden zal een evenwicht moeten nastreven tussen een ontwikkelingsproces dat wordt bepaald door de uitstraling van de omringende grote steden en een functie in het kader van de „centrale open ruimte". Verwacht wordt dat deze tweeslachtigheid tot 1980 nog niet tot grote moeilijkheden zal leiden. In een verdere toekomst kan dit wel het geval zijn. Het ontwerp-streekplan regelt in hoofdlijnen de toekomstige ontwikke ling tot 1980. Er wordt rekening ge houden met een bevolkingstoename van 60.000 inwoners. In de Alblasser waard en Vijfheerenlanden wonen -dan 215.000 mensen. Deze cijfers laten een ruime reser ve zien voor vestiging van personen uit andere gebieden. Rekening hou dend met de gezinsverdunning zullen voor het opvangen van deze bevol kingsgroei ongeveer 24.000 woningen moeten worden gebouwd. Sanering en city-vorming zal nog 2.500 nieuwe woningen vergen. De groei van de bevolking zal voor het grootste gedeelte moeten worden opgevangen door de grotere gemeen ten in west- en zuidrand van de Al blasserwaard. W erkgelegenheid Het streekplan moet een onevenre dige groei van de kleine kernen voor komen. Tussen het stedelijk gebied en het omliggende landschap zal een wisselwerking moeten komen. De sa menstellers van het streekplan zeg gen echter wel dat de plattelandsge meenten de beschikking moeten krij gen over een redelijk apparaat. Con centratie van voorzieningen kan dit bereiken. De beroepsbevolking, die in 1960 ongeveer 47.500 personen bedroeg, zal in 1980 zijn gestegen tot 73.000 perso nen. De industrie zal in die periode de vervulling van 14.500 ar beidsplaatsen vragen. Omdat de ontwikkeling van de dienstensector achterblijft bij die van de provincie zal deze gestimuleerd moeten worden. Naar het ont werp-streekplan wil, met achtduizend arbeidsplaatsen. Ongeveer 180 tot 260 hectare In dustrieterrein zal moeten worden aangelegd om de werknemers die zullen afvloeien uit land- en tuin bouw en dienstensector (automatise ring) op te kunnen vangen. In de zuid-westrand van de Alblasserwaard, van Alblasserdam tot Gorkum, zal de industrialisatie sterk gestimuleerd moeten worden. Recreatie De samenstellers van het plan ver wachten dat de werkgelegenheid in de land- en tuinbouw, die in 1960 nog ruim 10 procent bedroeg, in 1980 ver minderd zal zijn tot 5 procent. Het landschapsbeeld, met als ken merk een grote openheid, zal zoveel mogelijk bewaard moeten blijven. Dit geldt in het bijzonder voor de oevers van de Lek, de Merwede en de Linge. De vele natuurgebieden in de Alblasserwaard en Vijfheerenlan den blijven behouden en krijgen een beperkte recreatieve functie. Voor het huidige aantal inwoners BRUSSEL De Belgische regering heeft een beslissing over de aanleg van een pijpleiding van Rotterdam naar Antwerpen, waarvoor een aan tal oliemaatschappijen plannen heeft ontworpen, uitgesteld tot september, Het ministerieel comité voor econo mische en sociale coördinatie besloot gisteren in Brussel eerst nog door deskundigen een vergelijkend kosten- onderzoek te laten maken van olie-aanvoer via een pijpleiding uit Rotterdam of via overslag in Le Ha vre. Dit rapport zal begin september uitgebracht moeten worden. Eerste-minister Eyskens verklaarde gistermiddag, dat men rekening zal moeten houden met een verlies van ruwe olie-aanvoer voor Antwerpen, doch hij geloofde ook dat Antwerpen indirect voordeel zou kunnen putten uit het aantrekken van nieuwe in dustrieën. De Belgische regering had vorige week van het Antwerpse gemeente bestuur een brief ontvangen waarin een overzicht van de voor- en nade len van een pijpleiding naar Rotter dam werd gegeven. Het gemeentebestuur sprak zich niet voor of tegen uit. doch verklaar de wel dat het instelling van een gemeentelijke belasting op olie-aan voer via een pijpleiding zou wensen om verliezen als gevolg van vermin deren van de scheepvaart goed te maken. DEN HAAG Om de toekomstige ontwikkeling van het Drechtsteden- complex (Dordrecht. Sliedrecht, Pa- pendrecht en omgeving) goed te kun nen aangeven wordt thans door de provincie Zuid-Holland een streek plan voor Zuid-Holland-zuid voorbe reid. In het nu verschenen ont werp-streekplan voor de Alblasser waard en Vijfheerenlanden wordt opgemerkt dat een streekplan voor het zuidelijk deel van de provincie noodzakelijk is om te komen tot een juiste fasering in het Drechtsteden- compley van de 38 gemeenten zal 550 hectare recreatieterrein beschikbaar zijn. Er bestaat echter op veel plaatsen een tekort aan locale recreatie, zoal» volkstuinen en plantsoenen. Duizend hectare zal nodig zijn voor de inrichtcng van regionale recreatie gebieden: 550 hectare in de Alblas serwaard en 450 hectare in de Vijf heerenlanden. Dag- en verblijfsrecre- atie zal de toenemende druk vanuit de Randstad kunnen opvangen. Voor een goede begeleiding van het wegvervoer (er zijn in het plan enke le nieuwe railverbindingen opgeno men terwijl geprojecteerde wegver bindingen gezien moeten worden als een minimumprogramma) vinden de samenstellers een verkeers- en ver voersplan voor het gebied noodzake lijk. TILBURG Ineke van Binsber- gen, het 16-jarige meisje uit Dode- waard, dat op de laatste dag van de Vierdaagse in Nijmegen verdween, is waarschijnlijk nog in leven. De politie neemt op grond van tips aan, dat zü naar Antwerpen is gelift. Vermoedelijk is zij eerst naar Til burg gegaan, waar verschillende mensen haar op de kermis en in cafés hebben gezien. Later zou zij verder zijn getrokken naar Antwer pen. Dit laatste doet de verklaring van de in België wonende pomp stationhouder Lex Bunschoten ver moeden. Hij heeft gezegd in Turn hout een meisje in zijn auto te hebben meegenomen, dat veel op het vermiste meisje leek. In Antwerpen heeft hij direct de rijkswacht ge waarschuwd. De lugubere tipgever, die de poli tie anoniem opbelde en zei: „Ik heb het meisje verkracht en vermoord in de bossen van Turnhout", is nog steeds niet gevonden. De politie neemt aan met een maniak te doen te hebben. AMSTERDAM Er zijn in het eerste halfjaar ruim 36.000, dat is twintig procent, minder bromfietsen gekocht dan in de eerste zes maan den van 1967, in welk jaar de ver kopen overigens een record-hoogte bereikten. Tot nu toe werden iets meer brommers verkocht dan in het eerste halfjaar van 1966 en iets minder dan in 1965. Een grote vraag bestond er naar bromfietsen die voorzien zijn van voor- en/of achtervering. De ver koop van ongeveerde brommers daalde met zeventig procent. AMSTERDAM Bromfietsers zullen met ingang van 1 maart vol gend jaar een oranje plaatje moeten voeren als bewijs dat zij hun ver zekering hebben betaald, aldus heeft de RAI meegedeeld. Het plaat je, dat elk jaar van kleur verandert, is dit jaar geel. De RAI heeft voorts meegedeeld, dat de premie voor w.a.-verzekering van brommers met ingang van de zelfde datum met drie gulden per jaar wordt verhoogd. Voor auto's werd deze premie al op 1 juli van dit jaar verhoogd. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Voor de 21.000 zuivel- arbeiders en de 6000 administratieve beambten in de zuivelindustrie is een akkoord bereikt over een nieuwe cao die een terugwerkende kracht krügt tot 1 april 1968. De belangrijkste verbeteringen in dit contract zijn: 4% procent loons verhoging, werktijdverkorting op 1 november met een kwartier per dag, vermindering van het nog bestaan de aantal zesdaagse werkweken van 10 tot 5, een aanmerkelijke verbete ring van de pensioenregeling en op trekking van de diplomatoeslag. In de toekomst gaat zowel voor handarbeiders als beambten op 23- jarige leeftijd het minimumloon gel den. Het gesprek over de loonstruc- tuur is op dit moment echter nog niet afgerond, zodat voorlopig voor de be ambten het minimumloon nog geldt bij 25 jaar. Het gesprek over de loonstructuur wordt tijdens het lopende contract jaar voortgezet, zodat het vrijwel zeker is dat op 1 april 1969 voor beide groepen van werknemers het mini mumloon gaat gelden op 23 jaar. De bij het NKV aangesloten Unie van beambten en hoger personeel is met het compromis over het mini mumloon niet akkoord gegaan, maar deze bond is te klein om de afslui ting van het n!ouw« contract tegen U kunnen houden. RIJNSBURG De heer T. de Mooy (77) en mevrouw KI. de Mooy- Jungerius (74) gaan feestelijke dagen tegemoet met hun 6 dochters, 22 kleinkinderen en 4 achterkleinkinderen. Op 14 augustus is het echt paar De Mooy, wonend Brouwer straat 120, namelijk 55 jaar getrouwd. Zondag 11 augustus is er gelegenheid tot feliciteren en op 15 augustus wordt het eigenlijke feest gevierd in de familiekring. De heer De Mooy, die zich evenals zijn vrouw nog in een goede gezond heid mag verheugen, heeft altijd op het land gewerkt, terwijl hij zich ook met de paardenhandel bezighield. BENTHUIZEN De achttien wonin gen van plan I (Beelaerpark) de twee huizen Dorpstraat 11 en 13 zijn buiten beschouwing gelaten zullen verdwijnen en er komen achttien nieuwe premiehuurwonin gen voor in de plaats. Dit is het resultaat van een nogal roerige ver gadering van de bouwvereniging Algemeen Belang. Na veel discus sie werd met 29 stemmen voor en 14 tegen besloten de eeuwigdurende erfpacht van plan I aan de ge meente terug te geven en dit plan in principe aan de gemeente over te dragen. Voorwaarde is, dat de gemeente grond voor achttien nieuwe woningen teruggeeft. Herstel van de desbe treffende achttien woningen bleek uit economisch oogpunt niet meer verantwoord; bovendien is deze HAARLEMMERMEER De af gelopen drie jaar is het aantal bui tenkerkelijken in Haarlemmermeer met 2 pet toegenomen. Dit zegt het gemeentelijk sociografisch bureau De Meerlander in een uitgebreid rapport. De rk bevolking groeide evenwel met 0.3 pet, dit ten koste van het percentage hervormden 1.9 pet) en gereformeerden 0.5) Het aantal der overige gezindten nam toe met 0.1 pet. Op 1 jan. van dit jaar woonden in Haarlemmermeer 16.531 rooms- katholieken, 15.745 hervormden en 8400 gereformeerden. Badhoevedorp kent het grootste aantal katholie ken en tevens de meeste hervorm den. Wat het eerste .betreft springt verhoudingsgewijs Beinsdorp naar voren met 49.2 pet en in dat licht gezien heeft Abbenes de meeste her vormden (46 pet). Nieuw-Vennep heeft de meeste gereformeerden (1628). BENTHUIZEN Eergisteravond, de warmste van de maand, had de Benthuizer gemeenteraad een klein half uur nodig om zich door de veer tien punten tellende agenda heen te werken. De aanleg van een bouwstraat aan de zuidzijde van het bestemmings plan „Zuid-polder" deed bij de heer D. van Soest (Arb. bel.) de vraag rijzen of deze niet door plaatselijke bedrijven zou kunnen geschieden. De burgemeester zei dat de plaatse lijke aannemers geen materieel in eigendom hebben om deze werken geheel te kunnen uitvoeren. Er zijn nu reeds besprekingen gaande be treffende de verkoop van gronden in het gebied. De raad besloot tot het instellen van een parkeerverbod voor beide zijden van de Irenestraat en de Prins Bernhardstraat voor zover gelegen tussen de Dorpstraat en de Prins Clausstraat, alsmede een wisselend parkeerverbod voor het resterende gedeelte van de straat. De heren A. van Noort en P. de Vrij waren van mening, dat het parkeren in de Kon. Julianastraat ook verboden moet worden. Dit zal bekeken worden. B. en W. kregen machtiging om stukjes grond, gelegen ten noorden van de bungalows achter de Dorps straat voor een bedrag van f 2,50 per jaar in gebruik te geven. Ver scheidene bungaloweigenaren had den de gemeente om het gebruik hiervan verzocht, De verhoging van de jaarwedden van de wethouders van f 1900 tot f 2.028 was voor de raadsleden geen aanleiding om op- of aanmerkingen te maken, evenmin de vaststelling van het „Lied op Benthuizen". HAZERSWOUDE De voetbal wedstrijd tussen Hazerswoudse Boys en St. Bernardus, met als inzet de Albert Timmerman Cup en het voet balkampioenschap van Hazerswoude wordt gespeeld op zaterdag 10 aug., 's avonds om half zeven in het ge meentelijk sportpark. grond bestemd voor de bouw van bungalows. Voorts werd besloten, een geldlening van f630.000.- aan te gaan bij het Pensioenfonds van de Confectie ter financiering van de bouw van de achttien premiewoningen. KOUDEKERK B en W deelden ons mee dat i.v.m. dringende repa ratiewerkzaamheden aan het dek van een der bruggen in de Honds- dijk te Koudekerk, het noodzakelijk is het weggedeelte tussen de Koude- kerkse brug en Leiderdorp aan de noordzijde van de Oude Rijn van vrijdag 9 aug. t-m. zondag 11 aug. af te sluiten voor alle doorgaand verkeer. Eerste lijst Amcrskerk 31 Barcelona nr Antwerpen Ares 31 ZO Bermuda Asmldlske 31 Avonmouth nr New Port Ablda 31 O Muscat Alcor 1 Antwerpen verw Angolakust 31 Savona nr Na pels Camltla 31 Z Panama City Charts 31 ZZO Flores Clnulla 31 Z Pt Rlco Caltex Madrid 31 Gouadelou- Beiaardconcert in Rijnsburg RIJNSBURG De heer J. van der Ende uit Schoonhoven zal zaterdag van 7.30 tot 8.30 uur weer een beiaard bespeling verzorgen. Het programma luidt als volgt: Preludium II Matthias van den Gheijn; Gavotte en double W. de Fesch; Andante J. S. Bach; Menuet Baustetter; Gique Couperin; reeks Nederlandse volksliederen; Ma zurka F. Chopin; Blumenlied G. Lan ge; Humoreske N. Gade; Parade van de tinnen soldaatjes (mars) O. Jensen; Mars voor beiaard L. 't Hart; Sonata voor cymbalo solo (1690) S. van Noordt; Trumpet voluntary Jer. Clarke. KATWIJK AAN ZEE Tot hoofd van de De Colignyschool (vacature wijlen de heer J. M. Bartelse) heeft eht bestuur van de Ver. voor chr. onderwijs op geref. grondslag, be noemd de heer H. van Oostende, voorheen hoofd van een chr. school te Kesteren. De installatie heeft plaats i nhet gebouw Orion aan de Meerburgkade op maandagavond 12 aug. om acht uur. Londen pe Diemerdyk Rotterdam Dlloma 31 OZO St Helena Dlone 31 Kreta Esso Den Haag 31 Napels nr Brega Elizabeth Broere 31 pass Thames nr Isle of Grain Frans van Seumeren 31 Le Havre Gaasterdyk 31 OZO Kp Race Gaasterkerk 31 O Ascension Hoogkerk 31 NW Algiers Kennemerland 31 NNO Ma deira Klnderdyk 31 NNW Bermuda Katelysia 31 WZW Little KoraUer 31 NNW Dakar La Libella 31 Trlöste nr Tri poli Loirelloyd 31 Z Rennlon Mare Iratum 31 Fehmarnus Misslssippilloyd 30 WZW Kp San Lucas Mentor 31 ZW Ouessant Maarsbergen 31 N Algiers Prinses Anna 1 Londen Prinses Emilia 31 Llvorno nr Marseille Prinses Maria 31 Z Kingston Parkhaven 31 NO Madeira Prinses Margriet 31 Aruba Randfonteln 31 Z Canarische eilanden Schlelloyd 31 Penang bao Straat Clement 31 Kaapstad Durban Sliedrecht 1 Pt Everglades Socrates 31 Pt Kaiser Stad Maastricht 31 El Ferrol Steenkerk 31 WNW Freetown Theron 31 NW Mona eiland TJlpondok 31 W Make Thuredrecht 31 Z Landsend Vlieland 31 WZW Flores Waalekerk 31 pass Kp Blanc nr Kaapstad Zaankcrk 31 Bangkok nr Pusan Tweede lijst ni Alkes 1 New Orleans Andijk l pass Kp Verde nr Earcelona Acila 31 Panamakan nr Cu racao Ameland 31 NO Porto Rlco Atlis 31 N Natal Algorab 31 WZW kp St Vin cent. Anr.enkerk 31 ZW Chagosell Bic/and 1 NW Tromsoe Bernissc 1 WNW Narvik Coralacropora 31 NO Kp Verdlsche eil Chevror. Eindhoven 1 San Nicolas nr Muroran Caltex Arnhem 31 N Curacao Diogenes 1 Autofagasta Dahonteykust 31 W Casa- biar.ca Doe^vikJ 1 Zuetlna Dallla 31 Lehavre Esso Amsterdam 31 Pt Ever glades nr Charlewton Eos 31 N Algiers Geestland 31 ZW Azoren Grotcdljk 31 ONO New York Gulf Italian 31 NO Ascension Garoet 31 ZZW Pt Elizabeth Glessenkerk 31 Kaapstad. Hoop 31 N Villano Hollandsdlep 31 Durban nr Singapore Hollandsdreef 1 Bathurse lUas 1 ZW Barcelona Kelletla 31 O Hawaï Kenia 1 Pt Fortin Koningswaard 31 O Miami Krebsla 31 Z Grenada Kleldrecht 31 ZW Freetown Kara 31 Camranhbay Karlmum 31 NO Alicante Kaaphoorn 31 ZW Monrovia Koudekerk 31 NO Mauritius Lallbella 31 Trieste nr Tripo ll Lelykerk 31 Z Kp Palmas Lion of Judah 31 NO East- londen Lovellla 31 O Mombasa Maasdam 31 O Belle Isle Maeoma 31 WZW Kp St Vin cent Montferland 31 WNW Las Palmas Moerdijk 31 ZZW Portland- bill Mydrecht 31 Bandar mashur nr Nügata Mare Iratum 3 Rotterdam verw Nushaba 31 W Beiroet Nederw,-ser 31 Arica n paral so Nederelbe 31 ZW Colombo Neverlta 31 W Little Quoin Nieuw Amsterdam 31 Cobh nr New York Oldckerk 31 Hamburg Ommcnkcrk 31 Z Dakar Ondlna 31 O Socotra Oostkei k 31 O Gibraltar aOuwcrkerk 31 O St Helena O.anjenassat 31 Grenada nr Bridgetown, ph'lippl.i 31 NW Freetown Prins der Nederlanden ZW Flores Phllldora 31 ZW Lissabon Phtltne 31 O Mombasa Prins Alexander 31 O Corsl- Selnelloyd 31 N Pitcarln Stentor 31 Piraeus nr Beiroet Solon 1 Pt Llmon nr Pt au Prince Straat Singapore 1 W Ade laide Streefkerk 1 Hamburg nr Bremen Schlekerk 31 NO St Helena Schouwen 31 Nagoya nr Sin gapore Servaaskerk 31 WZW Mosea- medes Straat Rlo 31 Rlo de Janeiro Stad Maastricht 31 Gyon nr Elferol Straat Colombo 31 Colombo nr Penang TJIUwong 31 Z Manilla Villarlca 31 NO Belem videna 31 ZZW Krakatau Vivpara 31 ZO Colombo Van Riebeeck 1 Khorramsher nr Koeweit Wlcldrecbt 31 ZO Jamaica WLssekerk 31 Duinkerken Westerkerk 31 Z Tenerlfe Westertoren 31 ZO Lltte Wi> oln Sleepboten Zwarte zee. 1 Curacao Rode Zee, 1 wordt overgeno men van werf Witte Zee. 29 West van Van couver Island Clyde, 1 Great Yarmouth Elbe. 1 Serla (Borneo) Hudson en Thames, 31 zzvr van Lagos Mississippi, 1 Singapore Orinoco. 31 Mombasa Barentsz-zee, 1 Seattle Schelde, 1 Noordzee Tasman Zee. 31 thv Dover Oceaan, 1 Vlaardlngen Loire. 1 Perzische Golf Humber, 31 Timor Maas, 1 Bantry Bay. Faillissementen Opgeheven N.V. Emé. groothandel In levensmiddelen, Brinkhorststraat 113; W. H. Knoppert, exploitant van een spultln- rlchtlng en beglazingsonderneming. Hofstraat 6 te Honselersdljk: C. N. J. Hauser, h/o Hauser's Betonvlechtwerken, W. Marlsstraat 25 te Rijswijk: A. v/d Voorn, v/h caféhouder. Swammer- damstraat 41: H. de Bruyn, autohandelaar en garagehouder. Dedemsvaartweg 1050 te Loosduinen. Wegens gebrek aan actief: J. G. Westmaas. grossier In automaterialen en gereedschappen, pr. Thorbeckelaan 305. zk. F. Schol ten straat 8. KATWIJK AAN ZEE Vrijdag 2 augustus: hoog water 8 28 en 20.56 uur, laag water 4.11 en 16.33 uur. Natuurlijk hebt u, mevrouw, uw eigen manier om het lékkerste kopje koffie te zetten. Veel beproefd (en graag geproefd!) is koffie, die gezet is volgens de handige Melitta sneïfilter- methode. Schenk het kopje vol met hete koffie, voeg suiker toe naar smaak en dan een héél klein scheutje „Friesche Vlag" GOUDBAND. Resultaat: een extra lekker kopje koffie met een vóllere smaak, een kostelijk aroma en een prachtige, goudbruine kleur! de meest gebruikte koffiemelk in Nederland!

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9