1 opgesprek heelt mise en tv journalisten en Tsjechen niet verzoend Gastenboek Commentaar Meesten nooit ter communie Meer negers uit armoede Franse steun voor Biafra Uit de Haagse hof geplukt Franse regering' 1 p tb ontslaat 100 Chr. Geref. Kerken; klein maar actief AKKOORD ZONDER GEZICHTSVERLIES OP ENKELE PUNTEN TOEGEGEVEN litstel Interventie nu uitgesloten Economische Hogeschool in Hasselt Argentinië bestelt acht Friendships 968 5 DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1968 FELLE PROTESTEN J AN VAKRONDEN Op het Frederiksplein in de hoofd- ttad is een fontein geplaatst. En de (Amsterdamse) jeugd zou de Amsterdamsejeugd niet zijn als dit nieuwe „zwembad" op een warme, zonnige dag niet meteen „in gebruik" werd genomen (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PRAAG In de Tsjechoslo'waakse hoofdstad is men er zeker van dat de overeenkomst, die toch wel bereikt schijnt te zijn ondanks het uitblijven van bet slotcommuniqué, zowel de Russen als de Tsjechoslowaken gezichtsverlies heeft bespaard. (Overigens kan men beter spreken over hand having van de bestaande toestand.) Het tweede vindt men belang rijker dan het eerste. Het terug draaien van de klok naar de tijd van ex-president en ex-partij- leider Novotny zou voor een morele kater hebben gezorgd, die welhaast onoverkomelijk was geweest. De nieuwe politieke koers, waar van men sinds januari al het nodige heeft voorgeproefd, komt tenslotte het meest overeen met het democra tisch stelsel waarin de Tsjechoslowa ken als volk geloofden, toen zij twin tig jaar geleden door een rode staatsgreep gekneveld werden. NIET GEZWICHT Duidelijk is dat de topconferentie de gesprekspartners nooit kan heb ben verzoend. Dubeek en zijn me destanders zijn voor geen enkele Sowjeteis gezwicht, en hebben, uit taktische overwegingen, misschien alleen op ondergeschikte punten toe gegeven. Volgens de schaarse gegevens die zijn uitgelekt, hebben alle elf leden van het partijpresidium één lijn ge trokken, toen er front moest worden gemaakt tegen de Russen. Dit betekent dat er niet van de weg van het progressieve democra tische socialisme wordt afgeweken, dat de persvrijheid gewaarborgd blijft, dat er geen troepen van bond- Erkei i» in dc ioekftiusl? PARIJS Frankrijk dat tot dusver een neutraal standpunt heeft ingenomen in de burger- strijd in Nigeria heeft nu duide lijk de zijde gekozen van Biafra. De Franse regering gaf gisteren in Parijs een verklaring uit waarin staat dat het conflict tussen Biafra de federale regering in Lagos T TIT de nieuwe verlenging van het Tsjechoslowaaks-Russisch over leg kan opgemaakt worden, dat het kruisverhoor van de delegatie uit Moskou niet het gewenste effect heeft gehad. Er lijkt reden om aan te nemen, dat de Praagse groep nog altijd één lijn trekt. Wordt de langere duur van de con ferentie wérkelijk veroorzaakt door gebrek aan overeenstemming over het slotcommuniqué, dan kan van winst voor de Tsjechoslowaken worden gesproken. Want niet zij, maar de Russen hebben meer tijd gevraagd om zich uit een pijnlijke situatie te redden. Er is ook een andere mogelijkheid, die uiteraard ook niet meer is dan speculatie en wellicht spoedig naarl het rijk der fabelen zal worden ver wezen. Zij blijft echter bestaan, zo lang de besprekingen niet zijn af gesloten en de Russen slechts aanstu ren op tijdwinst. We doelen hier op het bezighouden van de Tsjechoslowaakse leiders in Cierna aan de Russische grens, ter wijl in Praag wordt geprobeerd een greep naar de macht te doen. Dat er nog niets is gebeurd, zou er dan op wijzen dat eventuele pogingen geen kans van slagen bleken te hebben. De ziekte van Brczjnjef kan ook ge volg zijn geweest van slapeloosheid en vermoeidheid. De Russische par tijleider kan zijn uren van afzon dering ook gebruikt hebben om met de nederlaag in zicht in structies te geven aan medewerkers buiten Cierna. Ook deze veronderstelling kan on juist blijken te zijn. Zij wordt ech ter gevoed door de vrees, dat de Russische leiders zich eenvoudig niet kunnen veroorloven de Tsjechoslo waken hun gang te laten gaan zij het dan onder protest. Vooral Brezj njef, die sterk leunt op de Russische strijdkrachten, zal het er moeilijk mee hebben. Als het gesprek van deze week zon der opzienbarende gebeurtenissen eindigt, zal bet wellicht binnenkort worden voortgezet in Rusland. De huidige situatie zou kunnen voortduren tot na het congres van de Tsjechoslowaakse communistische partij, dat op 9 september begint, dient te worden opgelost op basis van het recht van de volkeren op zelf beschikking. De regering meent dat het bloed dat het volk van Biafra gedurende meer dan een jaar heeft vergoten en het lijden dat het heeft ondergaan een bewijs vormen van de wil zich als zelfstandig volk te manifesteren. Volgens de verklaring dienen de desbetreffende internationale proce dures in werking te worden gesteld. Waarnemers vragen zich af of de Franse regering met deze laatste op merking bedoelt dat zij Biafra offi cieel wil erkennen. Frankrijk zou daarmee dan het eerste Europese land zijn dat daartoe overgaat. Intussen wordt in Biafra nog altijd hevig gevochten. Volgens raddo-Bia- fra houden Biafraanse militairen nog steeds de opmars van de Nigerianen tegen ten noorden van de plaats In- grite. Het federale mortiervuur werd bij zonder zwaar genoemd. Van federale zijde is gemeld dat de Biafranen een aanval hebben ingezet, maar dat de federalen nog steeds stand houden. De Biafraanse radio meldde voorts, dat het vluchtelingenprobleem in het betrokken gebied een kritieke om vang heeft aangenomen. Duizenden moeten tachtig kilometer lopen naar distributiecentra. Honderden vluchte lingen sterven langs de weg. ONDERZOEK IN BARCELONA (Van onze correspondent) MADRID Drieënzestig pro cent van de rooms-katholieken in Barcelona biecht nooit en gaat nooit ter communie. Nog eens 23 procent verricht deze handelingen hooguit een keer per jaar. B2 Dat is gebleken bij een onderzoek waarvan de cijfers onlangs werden gepubliceerd in het maandblad El Ciervo. Slechts 55 procent gelooft in het bestaan van God. Ruim de helft (52 procent» gelooft niet in een leven na de dood. In het bestaan van de hel gelooft 68 procent niet. Van de on dervraagden zei 85 procent, dat zij alleen maar uit traditie rooms-katho- liek zijn en niet uit overtuiging. Ruim een derde deel (34 procent) weet niet, wie de priesters van de eigen parochie zijn en 22 procent heeft nog nooit persoonlijk contact met een priester gehad. 58 procent van deze rooms-kaiho- lieke Spanjaarden sprak zich uit voor gezinsplanning. I genoten op Tsjechoslowaakse bodem zullen worden gelegerd en dat de sterkere oriëntatie op het Westen doorgang vindt. Wat de prijs van dit alles is, kan op het ogenblik nog niet worden ge zegd. Een militaire interventie vreest men weliswaar niet meer, maar eco- nomische sancties van een mogend- heid, waarvan men in elk opzicht af hankelijk is, kunnen ook zwaar we- i gen. NOG MEER Waarnemers houden er rekening mee dat er op een lager niveau nog meer besprekingen zullen worden ge houden, dat de relaties met de landen van het Oostblok zullen verkoelen, dat een langzame excommunicatie het lot van Tsjechoslowakije zal zijn en dat de zenuwenoorlog voorlopig wel zal aanhouden. Pas laat vannacht is er enige klaarheid gekomen in de verwarde situatie die hier gistermiddag ontstond door de vermeende plotse linge ziekte van partijleider Brezjnef en de eveneens vermeende beëindi ging van de communistische topcon ferentie, feiten die in een onmiddel lijk verband met elkaar werden ge bracht. ZIEK? Het is waar dat Brezjnef zich tij dens de besprekingen van gistermid dag enige tijd in de Russische wagon heeft teruggetrokken, maar het is even waar dat hij daarna weer naar de conferentietafel is teruggekeerd. Misschien ging het om een kleine inzinking als gevolg van de vermoeie nissen van de afgelopen dagen, mis schien wilde de Sowjetpartijchef al leen maar een ogenblikje slapen. DUBCEK Waarschijnlijker is cchtcr dat Brezj nef een uurtje de stilte heeft opge zocht om met de „hoofdverdachte" in de wereldschokkende Praagse zaak, partijleider Alexander Dubeek, even alleen te kunnen zijn. Er waren moeilijkheden gerezen over de for mulering van het slotcommuniqué, waardoor de historische bijeenkomst van Cierna aan de Theiss vanmorgen nog een staartje kreeg. ïn Praag heeft Cisar. tweede secre taris van het centrale comité, tevens voorzitter van de nationale raad. gisteren gezegd dat de inmenging van de landen van het Oostblok in de binnenlandse aangelegenheden van Tsjechoslowakije gemakkelijk tot verwijdering kan leiden. OOST-DUITSLAND Ten aanzien van Oost-Duitsland merkte Cisar op dat dit een socia listische republiek was, die Tsje choslowakije verplicht is te steunen in de strijd voor internationale er kenning. In West-Duitsland zouden naast revanchistische en neo-na- zistische tendenzen ook gezonde, progressieve democratische krachten bestaan. De laatste verdienden even eens de steun van Praag. Om de nationale economie te versterken, is een landelijke orga nisatie opgericht, die de naam „Fonds van de republiek" draagt. Het is de bedoeling dat alle werknemers in Tsjechoslowakije extra prestaties zonder betaling gaan verrichten. De gebruikelijke beloning wordt dan voor „algemene doeleinden" beschik baar gesteld. Gisteravond werd voor de televisie de oproep gedaan per hoofd van de bevolking een gram goud af te staan om het fonds een goede start te ge ven. JOHANNESBURG Een van de Zuidafrikaanse Siamese tweeling.'die zeven maanden geleden operatief werd gescheiden, is gisteren overle den. De kinderen, negen maanden oud, waren met de hoofden aan el kaar gegroeid. Het nog in leven zijn de kind maakt het goed. Toen de Russische partijleider Brezjnef zich, naar men meent, met een lichte ongesteldheid tijdelijk had teruggetrokken, maakten de overige communis tenleiders die deelnemen aan het gesprek tussen Rusland en Tsjechoslowakije, een wandeling door Cierna. Er scheen geen vuiltje aan de lucht te zijn: zij werden omringd door honder den mensen en president Svo- bo da (Tsjechoslowakije) kreeg een bos bloemen van een klein meisje. Kosygin Smrkovsky en Podgorny keken lachend toe. PARIJS In Franse radio- en tv-kringen is grote onrust ont staan na het besluit van de Fran se regering de radio en tv te „zuiveren". Gistermiddag werd bekend, dat minstens 100 jour nalisten zullen worden ontsla gen, vanwege hun houding tij dens de crisis in mei en juni. Een aantal vakbonden en organisa ties heeft onmiddellijk fel bij de re gering geprotesteerd tegen deze „wraak", die de radio en tv nog meer afhankelijk maakt van de regering. De Liga voor de Rechten van de Mens heeft de openbare mening op geroepen „zeer waakzaam" te blijven. De regelmatige actualiteitenpro gramma's van de tv verdwijnen. Dit waren de enige programma's waarin de journalisten hun eigen mening konden kenbaar maken. Het journaal wordt ingekort. Op 1 oktober wordt de reclame ingevoerd. In het begin slechts twee minuten per dag. maar later wordt dit aantal uitgebreid. HASSELT In Hasselt. de hoofdstad van Belgisch Limburg, zal een economische hogeschool worden gevestigd. Het is de bedoeling dat samengewerkt gaat worden met de naburige Nederlandse provincie Lim burg. In oktober zal al met de studies worden begonnen. De hogeschool is gesticht door een „Vereniging voor wetenschappelijk onderwijs in Limburg", waarvan tal van vooraanstaande mensen uit over heid en bedrijfsleven deel uitmaken. De Belgische provincie Limburg ij vert al lang voor een universiteit. Gisteren maakte de gouverneur van de provincie de oprichter ervan of ficieel bekend. Kennelijk rekent men erop dat de nieuwe wet op de uni versitaire expansie, die binnenkort aan het parlement in Brussel zal worden voorgelegd, aan de verlan gens van de provincie in dezen tege moet zal komen. In afwachting hiervan heeft men besloten de hogeschool op te richten, als eerste stap naar een ruimere instelling voor wetenschappelijk on derwijs. De hogeschool staat open voor alle levensbeschouwelijke op vattingen. SCHIPHOL De Argentijnse re gering heeft thans haar goedkeuring verleend aan het contract dat de Ar gentijnse luchtmacht met Fokker heeft afgesloten voor de levering van 8 Fokker F-27 MK 400 m troopships (een militaire versie van de Friendship) en het huren van 2 F-27 MK 200 in de standaard versie. De keuze van de F-27 door de luchtmacht werd grotendeels bepaald door het feit dat de machine van alle mogelijke typen vliegvelden gebruik kan maken en zowel in burger- als in militaire uitvoering goed voldoet. Deze order inbegrepen, zijn er thans in totaal 473 Friendships ver kocht in 43 landen. DOOR DECLAME is een vreemde zaak. Wij journalisten, die dag aan dag trachten hoe dan ook kolommen te vullen met leesstof, moeten vaak horen, dat de grage lezer het aller eerst de advertentiepagina's opslaat, omdat die „het gezelligst" zijn. Er zijn er ook. die ze juist tot het laatst bewaren om de prettigste in druk als snoepje toe te krijgen. Dat is gewoon een verschil van aard. Net als bij de twee broertjes over wie nu, na driekwart eeuw, nog het verhaal in de familie gaat. hoe die apenootjes aten. Ze plachten dan in een hoekje te gaan zitten, elk op een stoof. De een pelde snel. stopte de dop pen in de stoof en at en at in razen de vaart. Hij pikte eerst de lange pinda nootjes eruit, waar wel drie of vier in zaten. De eenlingen kwamen het laatst aan de beurt. Het andere knaapje pelde even snel. maar stopte de mooiste nootjes in een stoofgaatje en verzamelde de doppen in zijn boezelaar, want toen droegen jongetjes nog schorten. Na een poosje kwam altijd het ogenblik dat broertje één triomfan telijk opstond en ..op" riep. De an der echter nam zijn boezelaar in punten, boog zich over de stoof en haalde er nog een handvol nootjes uit. die hij langzaam, o zo langzaam, stuk voor stuk stil genietend op- kauwde. Siimllt'ii Argument van één: „Stommerd, als er nou eens brand gekomen was. dan had je ze moeten laten liggen..." Commentaar van twee (mondvol): „Poeh. er is toch geen brand geko men en nou heb ik het lekxerste nog...." Terug naar de reclame. Niet die in de krant, die men kan consumeren op het ogenblik waarop men wil. maar die door radio en voor tele visie. Die moet verteerd worden op één bepaald ogenblik. Om zeven uur des avonds, wan neer wij ons zeer voldaan over de net genoten maaltijd, lui voor het scherm zetten. Mijn huisgenoten zeggen: ..Even wachten met kof fie...." Maar daar danst een rookworst op het scherm: smullen ze van rijst en stapelen de blikken voedzame soep zich op. ..Ik moet er niet aan denken....", mompelt een in afkeer en zelf besluit ik morgen beslist geen soep vooraf èn wat toe te nemen. 's Ochtends voor het nieuws van acht uur de radio. De dag is jong en ligt vol plichten voor je. Voorzichtig beginnen.... Maar daar jubelt een meneer, dat je was doorzichtig kan worden wan neer je zijn poedertje gebruikt: een vader en zoon worden samen sterk van een koekje- Met een bons duik je in het barre leven.... Je hebt geen keus. Dc ■■clir\j\cr «lil artikel i» d-. I. dc Brujnc. pre dikant van dc Chr. Grref. Kerk van Rotterdam-Centrum. Hij werd geboren in de puslorie Ie Bunschoten op 8 april 1912. Op 1 november 1936 aanvaardde hij het ambt te Sas&enheim, -lond gedurende de oorlogstijd in Deventer, ging in 1916 naar Hilversum en kwam na herhaalde ma len hier beroepen te zijn in 1955 naar Rotterdam-Cen trum. Ds. dc Bruyne vervulde (en vervult) talrqke functies in hei kerkelijk leven. Zo was hij jarenlang lid van het deputaatscbap voor de eenheid en correspondentie met buitenlandse Kerken, secretaris van het deputaatsrhap voor het Studiefonds Theol. Hogeschool, voorzitter van het deputaatsrhap voor contact met de jeugd bonden en secretaris van radiodeputaten. Momenteel is hij curator van dc Theol. Hogeschool, als predikant van een der zendende kerken maakt hij deel van liet college van zendingsdeputanten, lid van de commissie van redaktic van hel kerkelijk orgaan „De Wekker", cindredakteur van de rlassicale kerkbode van de classis Rotterdam „Tot Opbouw" en voorzitter van de depulaten tot vertegenwoordiging der kerken. Meermalen was hij lid van de Generale Synode. Hij diende tweemaal de Synode als eerste scriba cn tweemaal als praeses, o.a de laatst gehouden Generale Synode \an Zwolle/Apeldoorn 1965'66. rPEMIDDEN van de veelheid van kerkelijke groeperingen, met A name binnen de gereformeerde gezindte, nemen de Chr. Geref. Kerken, als kleine maar actieve kerkengroep een eigen plaats in. Liggen haar wortels in de calvinistische reformatie van de 16e eeuw. het bestaan als eigen kerkformatie naast de Ned. Herv. Kerk begon met de daad van Afscheiding op 14 oktober 1834 door ds. H. de Cock en zijn gemeente te Ulrum. Uit de „Acte van Af scheiding of Wederkeering" blijkt dat men om de wil van het ge weten, gebonden alleen aan het Woord van God niet langer binnen de Ned. Herv. Kerk kon blijven. Het overheersend liberalisme, de vrijzinnigheid dier dagen nam uit de verkondiging der kerk en uit het leven van het geloof de kernwaarheden van het evangelie weg. De realiteit van de zonde en de genade, alleen door het verzoenend sterven van Jezus Christus, de rechtvaardiging alleen door het geloof, de persoonlijke noodzaak van wedergeboorte en bekering door Geest en Woord, de vastheid van Gods beloften en het leven door het geloof uit de rijkdom van genade die in Jezus Christus is, waren werkelijkheden waarnaar het hart der eenvoudige gelovigen uitging. Toen men in de kerkelijke procedure tegen ds. De Cock onvoorwaarde lijke onderwerping eiste aan de Synodale Reglementen, die men niet ge grond achtte in Gods Woord, erkende de gemeente de schorsing van haar predikant niet en volgde met een beroep op art. 28 van de Ned. Geloofsbelijdenis de daad van de Afscheiding. Men keerde weer tot de aloude Geref. Godsdienst, zoals die naar de vormgeving van het kerkelijk leven door de Synode van Dordrecht 1618/19, tot openbaring was gekomen. CRISIS Na een zegenrijke, theologisch en geestelijk zeer vruchtbare tijd in de tweede helft van de vorige eeuw kwam de crisis in de kerken der Afscheiding toen door synodale onderhandelingen de vereniging met de Nederduits Gereformeerde kerken (Dolerende kerken) in 1892 een feit werd. Men zag deze samen-voeging als een bron van strijd in de komende samenleving, welke strijd dan ook binnen de Geref. Kerken niet uitgebleven is. Een klein deel van de oude stam bleef staan en botte levenskrachtig opnieuw uit als Christelijke Gereformeerde Kerken. Met 175 gemeenten, waarvan 73 vakant, een totaal van 117 predikanten en een zielental van 68350 wil ze nog haar naam (hardnekkig door out-siders verkeerd geschreven) eer aandoen. Het zijn de Christelijke Gereformeerde Kerken, d.w.z. Christelijke Ker ken, naar Gereformeerd belijden en niet kerken die op een bepaalde manier Gereformeerd willen zijn, nl. christelijk (alsof men het ook anders zou kunnen zijn!). Leefde men lange tijd als betrekkelijk heel kleine groep van over het algemeen „kleine luyden", meer in zichzelf gekeerd, uit de negatie, vooral na de tweede wereldoorlog is er een sterke theologische bezinning waar te nemen met een openheid naar buiten. De Generale Synode van 1947 gaf hieraan uitdrukking door sterk te wijzen op de profetische roeping van de kerk van Christus. Wie nog altijd de Chr. Geref. kerken als de „zwarte-kousenkerk' zich voorstelt, een kerk die zou zweren bij de oud-vaderlijke traditie zonder oog te hebben voor de taken in het heden, vergist zich schromelijk. ACTIVITEITEN Het theologisch opleidingscentrum is de Theol. Hogeschool in Apeldoorn, waar de 5e leerstoel mogelijk nog dit jaar officieel bezet zal worden, terwijl er aandrang wordt geoefend zowel van binnen uit (P. S. van het Zuiden o.a.) als van buiten af. uit binnen- en buitenland om de colleges open te stellen voor allen die de wetenschappelijke opleiding willen volgen zonder predikant in de kerken te worden. Een goed ontwikkeld verenigingsleven bindt samen, waarbij het jeugdwerk geactiveerd wordt door een vrijgestelde vanuit „het Bastion", het bureau in Apeldoorn. De in een massale slotbijeenkomst op 25 mei jl. in de Expohal afgesloten A.B.C.-Z.-actie, gevoerd in de gemeenten door de verenigingen, bracht een kleine 600.000 gulden op voor bijzondere investeringen in het zendingswerk. Gedragen door een bijzonder offervaardige liefde heeft het zendingswerk zich sterk ontplooid op een tweetal terreinen, onder de Toradja's op Celebes in het Mamasa-gebied en onder de Venda-stam in Noord Transvaal, Zuid-Afrika. Niet alleen de Woorddienst, maar ook de medische dienst, de lectuurvoorziening, bijbelcolportage. maatschappelijk werk. onderwijs en kadervorming hadden en hebben de volle aandacht. Zo is een hoogleraar werkzaam aan de Theol. School voor niet blanken in Mammanskraal bij Pretoria (Zuid-Afrika) en zal een ander zeer binnenkort uitgaan om mede met de Geref. Zendingsbond aan de Theol. School te Rante Pao op Celebes, de jonge kerken te dienen in de opleiding van predikanten. Het evangelisatiewerk komt, gestimuleerd door synodale deputaten, al meer tot ontwikkeling. Een industrie-predikant is werkzaam in het Botlek-Europoortgebied vanuit Rozenburg, een evangelist is ingezet in de fabriekssteden in Twente en reeds verscheidene jaren wordt met vrucht de strand-evangelisatie en het werk in watersportcentra en op campings ter hand genomen. Op diakonaal-maatschappelijk terrein worden allerlei activiteiten ont plooid in goede samenwerking dikwijls met anderen, terwijl het eigen Kindertehuis in Utrecht, uitgaande van de Chr. Geref. vereniging voor Kinderbescherming reeds vele jaren meerdere jonge levens tot zegen is geweest. BEGEREN NAAR EENHEID Vanuit de Chr. Geref. Kerken is het initiatief gekomen dat uitgegroeid is tot het COGG (Contact Orgaan Geref. Gezindte) het ontmoetings- en gesprek-centrum voor hen die zich één weten bij de jammerlijke kerkelijke verdeeldheid onder gereformeerde belijders. Intens is gezocht na 1947 naar de weg van de eenwording met anderen in vele plaatselijke samensprekingen en op landelijk deputatenniveau vooral met de Geref. Kerken (Vrijgemaakt) en de Geref. Kerken (Synodaal), onofficieel met vertegenwoordigers van de Geref. Bond in de Herv. Kerk en nog steeds afgewezen door de Geref. Gemeenten. Wars van de systematisering van het geloofsleven en de automatisering van het werk van de Heilige Geest, die blaast waarheen Hij wil. en de vastlegging daarvan in wetenschappelijk dogmatische bindende uitspraken of speciale interpretaties van de belijdenis, is er een begeren naar de eenheid met allen die op grond van de Schrift naar de aloude Gereformeerde belijdenis de verschijning van Jezus Christus liefhebben. Internationaal zijn de Chr. Geref. Kerken lid van de ICCC (Internationale Raad van Christelijke Kerken) zonder alle specifieke „amerikanismen" daarin zonder kritiek te aanvaarden. Tevens zijn ze lid van de Geref. Oecumenische Synode en voeren goede correspondentie met vele kerken van geref. belijden in het buitenland. De Generale Synode zal dit jaar. in Hilversum te houden, weer geconfronteerd worden met allerlei urgente vragen van het kerk zijn in deze tijd, die zowel het leven van de kerk naar binnen als de verhoudingen naar buiten raken. WASHINGTON President Johnson heeft gezegd, dat een nieuw rapport over dc vooruitgang van de Amerikaanse negers degenen die wanhopen, in het ongelijk stelt. Steeds meer negers komen uit de armoede. Dat betekent niet dat de Verenigde Staten op dezelfde manier moeten verder gaan de kloof tussen een blanke en een zwarte economie te over bruggen. Dat moet volgens de president nog sneller gaan. Het doorsnee negergezin heeft een inkomen 59 procent van het gemiddelde inkomen van de blanke. Het aantal negerwerklozen is eens zo groot als het aantal werkloze blanken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5