DUBCEK OVERWINNAAR? Commentaar JAMIN Groot offensief Hanoi op handen Winst Shell 38 procent gestegen Rockefeller laat Nixon achter zich Nederlanders *n jaar naar Poolgebied Het Kwartet Slotcommuniqué bleef gisteren wit Spanning in Praag toch gebroken Verschil van mening over details melkhazelnootjes JOHNSON WAARSCHUWT Verkiezingen in Bellingwedde Winst voor PvdA-CPN Moeder en kind gedood onder vallend puin Wisselvallig Geheime documenten gestolen Zeker 100 doden bij vulkaanuitbarsting Lederwarenfabriek ontslaat 21 man Nieowe leidse Courant Donderdag 1 augustus 1968 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghcblevcn mijn hert in tcghenspoet!" Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Op het moment dat het slotcom muniqué werd verwacht, kwam uit Cierna de mededeling dat het top- gesprek tussen Russen en Tsjechen werd voortgezet. Geruchten wilden dat militaire leiders van beide kanten bij het overleg waren ingeschakeld. Geen verzachting De Nederlandse bisschoppen kwa men gisteren in spoedberaad bij een om zich te bezinnen op de jongste encycliek van de paus. Omdat de bisschoppen van Breda en 's Hertogenbosch nog met vakantie waren, werden hun plaatsen ingenomen door de vi carissen-generaal Ruygers en Van Laarhoven, die het Manifest van de Zes medeondertekenden, waar in zij protesteerden tegen de encycliek. Na afloop van de vergadering had de bisschop van Rotterdam, H. A. Jansen nog even een ge sprek met een aantal journalis ten. Over de vergadering werd alleen bekend dat het episcopaat een brief heeft opgesteld aan de priesters van de Rooms Katholieke Kerk. (Zie ook pagina 2). WASHINGTON De Newyorkse gouverneur Rockefeller kan de De mocratische kandidaten Humphrey en McCarthy gemakkelijk verslaan bij presidentsverkiezingen. Zijn Re publikeinse partijgenoot Nixon zou het tegen hen moeten afleggen. Dit heeft het bureau Harris vast gesteld. Het staat lijnrecht tegenover het resultaat van een Galluponder- zoek, volgens hetwelk Nixon een voorsprong had op iedereen. Het Harris-onderzoek is echter van veel recenter datum en dus veel waardevoller als graadmeter. (Zie voor beschouwing over Repu blikeinse partijconventie elders red.) (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PRAAG De Russische en Tsjechische leiders waren van morgen nog steeds bezig met het opstellen van het slotcommuniqué van 'hun besprekingen in Cierna aan de Theiss, die meer dan drie dagen in beslag namen. Voor de demonstratie had men nog bijtijds een televisieteam kunnen charteren. Russen en Tsjechoslowa- ken schertsten en lachten met elkaar, terwijl de cameralieden er zorgvuldig op toezagen het kordon van veilig heidsbeambten buiten het beeld te houden. De inwoners van het grensplaatsje Cierna wilden wel door deze propa- gandaflitsen heenkijken. Ze riepen daarom partijleider Dubcek en parle mentsvoorzitter Smrkovsky toe, met hen over de bestaande problemen te komen praten, in een vrolijke ouwe- jongenssfeer werd dit door de laatste afgewimpeld. (zie ook pag. 5) Gisteravond had men dit com muniqué al verwacht. Maar ken nelijk zijn er op het laatste mo ment nieuwe moeilijkheden ont staan. Er was vanmorgen echter reden om aan te nemen dat men niet meer over hoofdzaken maar over onderdelen van mening verschilde. Gisteravond was men er in de Tsjechoslowaakse hoofdstad al van overtuigd dat de standvastigheid, de tact en ook de moed van partijleider Alexander Dubcek hadden gezege vierd op de communistische topcon ferentie. De spanning in Praag was direct gebroken. Met als houvast slechts een enkele uitgelekte informatie wist men dat er een overwinning was be haald. Het betrekkelijke karakter er van een zege kan soms duur wor den betaald vermocht de opluch ting niet te verkleinen. Het is niet overdreven te stellen dat het hele Tsjechoslowaakse volk gisteravond bij de radio en de tele visie zat om nieuws uit Cierna op te vangen. Dit bleef echter uit: van resultaten alïians werd niets be kendgemaakt. Wat men wel zag, was een broe derlijk getint filmpje uit het confe rentieoord. Om de schijn te bewaren dat de bondgenoten van het Warschau-pact nog altijd dikke vrienden met elkaar zijn, hadden de Russische ëri de Tsjechoslowaakse delegaties gezamenlijk een wandeling door Cierna gemaakt. morgen voordeel 150 gram van 109 voor 95 niet duur wel heerlijk WASHINGTON De VS zul len nieuwe militaire maatrege len overwegen wanneer Hanoi een nieuw offensief begint in Zuid-Vietnam. Dit zei gisteren president Johnson op een inder haast belegde persconferentie in Washington. De president zei reden te over te hebben om te geloven dat de commu nisten in Vietnam een grootscheeps offensief voorbereiden. Hij kwam tot deze mening door berichten van Amerikaanse functionarissen, die gestaafd worden door verklaringen van krijgsgevangenen en toeneming van de infiltraties van militairen het zuiden. Op een vraag naar zijn houding 14.000 mail buiten gewoon dienstplichtig DEN HAAG Van de goedgekeur de ingeschrevenen voor de dienst plicht behorende tot de lichting 1969 zullen ongeveer 14.000 man worden bestemd als buitengewoon dienst plichtige. Minister Den Toom (defensie) heeft dit meegedeeld aan de Tweede Ka mer in antwoord op vragen van het AR-Kamerlid Tj. Walburg. Binnen korte tijd zullen alle betrokkenen van hun eventuele bestemming tot buitengewoon dienstplichtige in ken nis worden gesteld. Nieuw Iraaks kabinet BEIROET President Ahmed Hassan Al-Bakr van Irak heeft gisteravond een nieuw kabinet ge vormd, het tweede in twee weken tijd. Volgens radio-Bagdad dat dit meldde, telt de regering 26 ministers, onder wie 11 leden van het kabinet van luitenant-kolonel Abdel Razzak Al-Najef die dinsdag werd verban nen. inzake de bombardementen op Noord-Vietnam zei de president dat hij teleurgesteld was door de vijan delijke concentraties van troepen en materiaal en incidenten als de aanval op Danang. „Wij hopen dat het vijandelijk of fensief, dat voor de deur schijnt te staan, vermeden kan worden. Ik ben bereid alle bombardementen op Noord-Vietnam stop te zetten als wij ervan overtuigd zijn dat dit geen zware verliezen voor de Amerikaanse strijdkrachten en hun bondgenoten tot gevolg zal hebben. Meer kan ik niet doen", aldus de president. Zes ooievaars op een rijtje, een zeldzaam geworden toneeltje, dat de laatste dagen regelmatig te zien is in de polder Masten broek tussen Zwolle en Kampen. Enkele tientallen van deze vo gels voelen zich in deze polder goed thuis. BELLINGWEDDE Bij de ge meenteraadsverkiezingen in dc nieu we Groningse gemeente Bellingwed de hebben PvdA en CPN gisteren elk een zetel winst geboekt. Dc christe lijke partijen en de combinatie VVD-Gemeentebelangen bleven vrij wel stabiel. De boeren en dc PSP verloren hun enige zetel. De verkiezingen waren noodzake lijk, omdat de gemeenten Bellingwol- de en Wedde werden samengevoegd tot Bellingwedde. De nieuwe raad telt 13 leden, de oude raden elk 11. De uitslag: PvdA 45 procent (raad '66 41,9 en Tweede Kamer '67 45,5), CPN 20,9 procent (19,2 en 15,5), CHU/ARP/KVP 12,7 procent (13,9 en 14,3). VVD/Gemeentebelangen 14,4 procent (16,1 en 12,4), Boeren 2,7 pro cent (4,5 en 4,9), PSP 2,7 procent (4.4 en 3,9). GPV 0.8 procent (0,0 en 0.4). De zetelverdeling is als volgt: PvdA 6, CPN 3, CHU/ARP/KVP 2, WD/ Gemeentebelangen 2. In Mijnsheerenland: MIJNSHEERENLAND De 36- jarige mevrouw Bornkamp-Van de Wulp Uit Mijnsheerenland en haar driejarig dochtertje Esther zijn woensdagmiddag thuis door vallend puin gedood. De heer Bornkamp was met een zeventienjarige jongen op het dak van de woning bezig met het afbre ken van de schoorsteen. Toen ze met het hakken tot de pannen waren ge vorderd, brak het deel van de schoor steen. dat schuin over de open zol der van het huis liep, en dat door een balk gesteund werd, in tweeën. Het dochtertje dat op de zolder aan het spelen was, werd direct on der de brokstukken bedolven. Het puin dat door het trapgat naar be neden viel, verwondde de moeder dodelijk. De mens is altijd geneigd te ontkennen al wat hem on begrijpelijk voorkomt. PASCAL Prioriteit voor miljoenen die Evangelie nog niet hoorden zie pag. Kernmerk. „Kun je mijn huiswerk maken, terwijl je op Ellen wacht?" NTS en BRT met 19 man naar de Spelen zie pag. Radio en TV. Www* DE BILT Een gebied van hoge luchtdruk strekt zich uit van de Azoren over de Britse eilanden naar Noorwegen. Een gebied met lage luchtdruk loopt van Spanje over Frankrijk naar de Benelux. In deze langgerekte lagedruk- zone verplaatsen zich storingen van zuidwest naar noordoost. In deze situatie komt het komende etmaal maar weinig verandering zodat het weer zijn wisselvallig karakter behoudt. DE BILT Veranderlijke be wolking met plaatselijk regen of enkele buien. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tus sen west en noord. In het alge meen iets lagere middagtempe- raturen. Strandweer Ook morgen nog kans op een verspreide onweersbui, maar ook zonnige perioden. Zwakke tot ma tige veranderlijke wind. hoofdza kelijk van zee. Temperatuur 20 tot 22 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten Aanvankelijk wat onstabiel met buienkans, daarna weer enige hogedrukin- vloed met vrij goed strandweer. Springer verkoopt tivee vakbladen BERLIJN De Westduitse krantenkoning Axel Springer heeft gisteren twee vakbladen overgedaan aan het Bertelmanns concern. In juni stootte Springer een aantal geïllustreerde bladen af. Hij heeft nog altijd negentien kranten in han den. TAE jongste wijzigingen van het wetsontwerp Vennootschapsbe lasting leveren de schatkist een batig saldo van 55 miljoen op. Vermoedelijk zal dit bedrag doorslag gevender zijn geweest om het vaak bekritiseerde systeem van de dubbele hefring te prolongeren dan de moge lijke overweging by dc bewindslieden Witteveen cn Grappcrhaus, een ander fiscaal beleid te willen voeren dan de indieners in 1960: Zylstra en Van den Berge. Er is enige compensatie: dc vennoot schapsbelasting wordt met écn pro cent verlaagd tot 45 procent. De dub bele heffing eerst vennootschaps belasting, daarna nog eens inkom stenbelasting op dividenden ligt echter wel wat zwaarder op de maag dan die één procent. Het wordt mooi verpakt: het oor spronkelijk voorgestelde systeem tot verzachting geeft te veel moeilijkhe den en de fiscale ontwikkeling in de EEG is nog onzeker. Argumenten die acht jaar geleden ook golden. Voor meer en steeds groter wordende verplichtingen heeft de staat veel geld nodig. De datum van ingang. 1 januari 1969. is dan ook veelzeggend. De keuze, waar de lasten het zwaarst te laten drukken, is moeilyk. Kritiek van zich benadeeld voelenden zal er altyd zyn. De oorspronkelijk voorgestelde rege ling zou de schatkist geld gekost heb ben en dat is. in de situatie waarin we nu verkeren, een onmogelijkheid. Die inkomsten zouden ergens anders weer gevonden moeten worden. Zo bezien lykt het begrijpelijk, dat het kabinet verzachting van het be lastingregime daar toepast waar het bittere noodzaak is. Zoals de plannen zijn met de loon- cn inkomstenbelas ting: by de lagere inkomens. De nota van wyziging is redelijk, ook al zullen de aandeelhouders de taxa tie van dc minister, dat er op dit ni veau kennelijk nog wat ruimte is, niet in dank afnemen. Overigens wel opmerkelijk dat een liberale minister dc dubbele heffing laat voortbestaan. AMSTERDAM Gisterochtend is op de Baarsjesweg in Amsterdam de 67-jarige heer P. Schieffer van de tweede verdieping uit het raam van zijn kamer gevallen. De man, die op de vensterbank zat, maakte een val van ongeveer 8 meter en overleed ter plaatse. ,jHa-ha, kunnen jullie mijn zoon nu. allemaal goed zien?" Dit schijnt een trotse prins Claus te willen zeggen als hij Willem-Alexander naar het lijkt hoog boven kasteel Drakensteyn opheft. De kleine prins vindt het, zo te zien, prachtig dat hij door zijn vader op de hand(en) wordt gedragen. Of zou hij tóch een beetje bang zijn? (Foto Max Koot) LONDEN Volgens Britse persbe richten zijn geheime documenten over de werking van een nieuwe Brits-Franse raket gestolen uit een auto van de maatschappij Marconi, die de raketten maakt. Het Britse ministerie van technolo gie heeft bevestigd, dat geheime do cumenten van Marconi zijn gestolen. Het ministerie weigerde te zeggen, of het hier gaat om de Martel-raket. Deze raket heeft een tv-camera in de neuskegel en kan een atoomlading vervoeren. SAN JOSÉ De uitbarsting van de vulkaan de Arenal in Costa Rica heeft volgens offi ciële cijfers het leven gekost aan 100 mensen, terwijl velen ver mist worden. Gouverneur Morera van de provin cie Alajuela, die de cijfers bekend maakte op een persconferentie, zei dat het zeer moeilijk was na te gaan hoeveel inwoners van afgelegen plaatsen nog vermist worden. Inmid dels is een hulpprogram op gang ge komen voor de bewoners van het ge troffen gebied, dat 170 km ten noord westen van de hoofdstad San Jose ligt. In het gebied rond de vulkaan zijn rijst- en katoenplantages vernield, evenals vele bomen. Ook zijn door de lavastroom rivieren buiten hun oe vers getreden. Volgens getuigen heeft een stroom hete lucht, die volgde op drie erup ties. vele slachtoffers gemaakt. Studie van bedreigdeijsbeer Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vier Nederlan ders gaan op het onherbergzame Hal ve Maaneiland bij Spitsbergen ijsbe ren bestuderen. Gisteren is als eerste met een toestel van de Noorse maatschappij Braathens van de Luchthaven Zestienhoven de Utrechtse bioloog Piet Oostervclt (29) vertrokken. De overwintering maakt deel uit van een grote internationale expedi tie. Natuurbeschermingsorganisaties over de gehele wereld zijn bang dat de ijsbeer zal uitsterven als er niet snel een onderzoek naar hun gedra gingen worden ingesteld. Doordat de mens steeds verder het poolgebied binnendringt, dreigt het ijsberenbestand te verminderen. Er leven er naar schatting nog 10.000 tot 12.000. Per jaar worden er ruim 1000 afgeschoten. Dat is te veel. vooral om dat de dieren zich slechts zeer lang zaam voortplanten. Om de vermindering tegen te gaan, zullen er internationale afspraken dienen te komen. De eerste aanzet is de expeditie naar Spitsbergen. Dc vier wetenschapsmensen krij gen de eerste tijd voor de bouw van de hut c.d. hulp van drie anderen. Ook reizen een radio- en televisie- verslaggever en een cameraman mee, 'die een film voor de NTS en een programma voor de NRU zullen ma ken. Begin september komen deze vijf man terug. De vier anderen blijven meer dan een jaar weg. De plaats waar zij zit ten ligt op 300 kilometer van de dichtstbijzijnde bewoonde plaats op Spitsbergen. De temoeratuur kan er tot min 40 graden C. dalen. Oorspronkelijk had gisteren ook Eric Flipse moeten vertrekken, maar dat kon vanwege een auto-ongeluk niet doorgaan. Hij zal nu later afrei zen, evenals Paul de Groot en Co de Korte. Vannacht heeft een nieuwe uit barsting van de Arenal het leven ge kost aan minstens acht mensen, on der wie enkele leden van een red dingsploeg. Eerste halfjaar DEN HAAG De winst van de maatschappijen van de Koninklijke/ Shell groep is in het eerste halfjaar met ongeveer 38 procent gestegen. Als de invloed van de devaluatie van het Pond Sterling buiten beschou wing wordt gelaten, bedraagt de stijging slechts 18.7 proeent. Het netto-resultaat bedroeg 166,7 miljoen Pond tegen 120.4 Pond in de eerste zes maanden van het vo rige jaar. In het tweede kwartaal werd acht procent meer verkocht, tegen zes tien procent méér in de eerste drie maanden in vergelijking met de respectievelijke kwartalen van 1967. In vele landen daalden de prijzen voor olieprodukten, hoewel ze nog liggen boven het zeer lage peil van begin 1967. Verwacht wordt dat grotere hoe veelheden olieprodukten, aardgas en chemicaliën zullen worden verkocht en dat de bedrijfskosten kunnen worden verlaagd. (Ze stegen in het eerste halfjaar van 1.350 miljoen Pond in 1967 tot 1.734 miljoen Pond in 1868). OUDE PEKELA De lederwa- renindustrie The Arrow Comp. in Oude Pekela gaat in september 21 man ontslaan omdat het bedrijf moet worden gemoderniseerd. Dit van wege de grote Duitse concurrentie die goedkope kwaliteitsproducten op de Nederlandse markt brengt. Er blijven 30 personeelsleden over.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1