OVERLEG IN CIERNA DUURT TOCH LANGER Verheviging :enuwen- Werkloosheids- werken voor f75 miljoen Commentaren JAMIN Mogelijk vandaag slotcommuniqué Bezoek van Tito weer uitgesteld Verzachting dubbele heffing van de baan I] V ulkaanuitbarsting in Costa Rica eist meer dan 50 doden Het Kwartet Fotograaf mocht even binnen Boete voor dierenbeul In VS is het nog onrustig Beurzen twee dagen korter Nieuwe leidse Courant Woensdag 31 Juli 1968 - 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen iHwJkIiw; Dr. E. Diemor aofdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Meer manoeu vres in grensgebied CVan onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PRAAG Niet alleen aan de Rus- Ische grens met Tsjechoslowakije jaar ook uit het grensgebied met 'olen en Oost-Duitsland worden inds gisteren sterke troepenver plaatsingen gemeld. [Hoewel deze onderdelen kunnen itmaken van de Russische militaire tfeningen, die dinsdagnacht nog ;rder werden uitgebreid, kunnen |e manoeuvres, die nu van de Oost- ?e tot de Zwarte Zee gehouden -orden, ook worden gezien als een erheviging van de zenuwoorlog, die loor het Oostblok tegen de twijfel- :htige Praagse bondgenoot van het 'arschaupact wordt gevoerd. n De hetze tegen de Praagse hervor mers gaat ook nog door. De publici- ieitsorganen in de Sowjetunie, in )ost-Duitsland, in Polen en in Hon- ;arije blijven hun gal uitspuwen ►ver de vernieuwingen in de op de Tens van twee werelden liggende ocialistische republiek. In een heel vat minder sfinx-achtige sfeer dan lie, welke in Cierna heerst, schreef le Prawda gisteren dat alle mar- istisch-leninistische krachten in het )ostblok zich moeten mobiliseren >m de afvalligheid tegen te gaan. was geen behoefte meer aan nieuwe variaties op de communis tische ideologie. In Oost-Berlijn riep Neues Deutsch- land, het officiële blad van de com munistische partij, op tot een tegen aanval tegen wat werd genoemd, de „anti-socialistische krachten". Dubcek en de zijnen werden er opnieuw van beschuldigd Tsjecho slowakije op een weg te hebben ge bracht, die schadelijk is voor een goede functionering van het War schaupact. Wijziging vennootschapsbelasting Het is moeilijk iemand die een afwijkende mening is toe gedaan voor een verstandig mens te houden. DE BOISSON Niet-westerse studenten on tevreden over aandeel pagina Kernmerk. „Ellen, Tom stuurde je bloemen en ik heb even gekeken of hij van je houdt. En hij doet dat!" a AVRO prijst zich dc beste omroep pegina Radio en T.V. De veranderingen in onze om geving voltrekken zich in een uiterst langzaam tempo. De lucht druk boven West-Europa, die al dagen lang hoog was, neemt elke dag iets af onder inloed van een samengesteld lagedrukgebied bo ven Spanje en Frankrijk. Hierin kwamen verschillende onweers haarden voor, waarbij de neer slaghoeveelheden aanzienlijk va rieerden. Met de zuidelijke wind in de hogere luchtlagen trekken deze storingen langzaam naar het noorden en verwacht mag worden dat zij steeds dichter bij onze om geving komen. Het komende etmaal blijft ons land in de warme lucht maar de kansen op buien en mogelijk oojf onweer nemen toe. DE BILT Warm weer met veranderlijke bewolking en plaatselijk een regen- of onweers bui. Zwakke tot matige winds aanvankelijk oostelijk, later uit uiteenlopende richtingen. Strandweer Zomers strandweer, waarbij in de middag de kans op een ver spreid onweersbuitje groter wordt. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuidoost. In de middag 24 tot 26 graden met een kleine kans op een iets frissere zeewind; zeewater 18 graden. VOORUITZICHTEN: Een zo mers weertype waarbij de on weerkans voorlopig aanwezig blijft. (Van onze speciale verslaggever Liuk van Bruggen PRAAG Opnieuw zijn de verrassingen in de Tsjechoslo- waakse hoofdstad niet van de lucht. De communistische top conferentie in Cierna aan de Theiss ging ook vandaag nog door. Om negen uur vanmorgen werden de besprekingen hervat. De bijeenkomst van de Moskavi- tische en de Praagse partijtop in dit afgelegen plaatsje in oostelijk Slowa kije zou aanvankelijk niet langer dan één dag duren. Maandagavond werd zij echter met een etmaal verlengd; gisteravond zou dit weer gebeuren, maar er was nog veel onzekerheid. Men mag nu wel aannemen dat de besprekingen nog vandaag beëindigd worden. Zekerheid hierover was er vanmorgen nog niet. De in Praag verschijnende kranten werden uit de handen van de straatverkopers ge rukt, doch het over Cierna aan de Theiss gebrachte nieuws bleek 24 uur oud te zijn. Geen slotcommuniqué dus nog, geen bekendmaking van beslissingen, geen mogelijkheid tot analyseren. Al leen een kort bericht van het Tsje chische persbureau waarin de besprekingen „openhartig en kame raadschappelijk" werden genoemd. De vraag is overigens of de ver wachte gezamenlijke bekendmaking van de gesprekspartners enig houvast zal bieden. Communiqués over com munistische topconferenties munten over het algemeen niet uit door een overvloed van woorden of van feite lijke informaties. De kool en de geit worden meestal gespaard, zeker in penibele situaties, of bij conflicten die zich binnenshuis afspelen en een ideologische grondslag hebben. Een andere verrassing, overigens een logisch gevolg van de vorige, bestond uit het besluit van president Tito, zijn reis naar Praag voor de tweede achtereenvolgende maal uit te stellen. Het 75-jarige Zuidslavische staatshoofd zou vandaag een bezoek aan Tsjechoslowakije hebben ge bracht om Dubcek en de zijnen, die in feite op zijn kompas varen, een hart onder de riem te steken. Aangenomen wordt dat de Tsje- choslowaakse partijleiding dit nieuwe uitstel niet betreurt. Zij is op dit moment allerminst gebaat bij de monstraties spontane toejuichin gen van president Tito kunnen nu eenmaal niet worden voorkomen omdat deze door het Sowjetblok als provocaties kunnen worden uitge legd. Het bezoek van de Roemeense par tijleider Ceauscscu gaat overigens nog wel door. Hij zal ..vrijdag het Tsjechoslowaakse partijpresidium toespreken. Het uitlopen van de besprekingen zou zijn veroorzaakt door de als wens verpakte eis van het Russische politburo, alle elf leden van het Tsje choslowaakse partijpresidium over het omstreden democratische socia lisme te horen. De Praagse hervor mers hadden hier aanvankelijk geen enkele behoefte aan, omdat ze over een mandaat beschikken van het centrale comité, dat zich unaniem voor de beleden progressiviteit heeft uitgesproken. Partijleider Brezjnef, premier Kosygin en president Podgorny heb ben echter kennelijk behoefte aan een uitputtingsslag om te trachten alsnog een bres te slaan in de Tsje choslowaakse verdediging. Van verschillende leden van het Praagse partijpresidium is bekend dat ze nog altijd aarzelend tegenover de hervormingen staan. Het past ge heel in de Sow jetstrategie, de zwak ke kameraden tegen de sterke uit te spelen. (zie ook pag. 5) Gisteren werd een fotograaf in de gelegenheid gesteld een plaat je te maken in het overigens hermetisch afgesloten gebouwtje te Cierna, waar de besprekingen tussen Tsjechoslowakije en de Sowjetunie de derde dag zijn ingegaan. Rechts de Tsjechische delegatie, van links naar rechts: Bilak, Cernik. Dubcek, Svoboda, Smrkovsy, Kolder, S vest ka, Pil- ler, Spacek, Lenart, Kopek en Simon. Van de Russische dele gatie (links) zijn te herkennen Sjelepin (tweede van links) en Podgorny (vierde van links). (Van onze parlementsredaclie) DEN HAAG Minister Wit- teveen en staatssecretaris Grap- perhaus hebben enige wijzigin gen aangebracht in het in 1960 door de toenmalige minister van financiën Zijlstra en staatssecre taris Van den Berge ingediende wetsontwerp vennootschapsbe lasting. De bewindslieden willen het gewij zigde wetsontwerp op 1 januari 1969 van kracht doen worden, zo mogelijk met terugwerkende kracht De belangrijkste verandering is wel dat verzachting van de zoge naamde dubbele heffing op uitge deelde vennootschapswinsten niet doorgaat. Het door oud-minister Zijlstra geïntroduceerde gedifferen tieerde tarief zou tot te veel compli caties leiden. Bovendien weet men nog niet hoe het verder in de EEG zal gaan. Een tegemoetkoming voor deze wijziging werd gevonden in een ver laging van het algemene tarief met één punt tot 45 procent. Dit kost de schatkist ongeveer 50 miljoen, maar door de andere wijzigingen houdt de Staat nog een batig saldo van ƒ55 miljoen. Voor vervolg zie pag. 2 Eerst Pueblo terug GEEN HULP AAN COMMUNISTISCHE STATEN MEER WASHINGTON De Ameri kaanse senaat heeft met 43 tegen 29 stemmen alle hulp aan commu nistische landen verboden, zolang Noord-Korea het spionageschip Pue blo en zijn bemanning niet vrijgeeft. Vooral landen als Roemenië en Zuidslavië worden door deze maatre gel getroffen. In Washington ver wacht men, dat deze landen bij Noord-Korea stappen zullen onderne men SAN JOSE Na 150 jaar ge sluimerd te hebben, is de Arenal- vulkaan in Costa Rica weer gaan werken. Volgens de laatste be richten zijn 52 personen door gloeiende lava, en as om het leven gekomen. Ruim 90 inwoners van dorpjes aan de voet van de vulkaan zijn als ver mist opgegeven. Van de 100 gewon den verkeren velen in levensgevaar. De materiële schade loopt in de mil joenen guldens. De zware regenval, die met de uit barsting gepaard ging, heeft overstromingen veroorzaakt. Verschillende dorpen bij de vulkaan zijn bedolven onder een dikke laag lava, as en rotsblokken. Zelfs op ste den, 250 kilometer van de vulkaan, daalde as neer. Reddingswerk Schokgolven, die met de erupties gepaard gingen, werden zelfs in het aangrenzende Nicaragua gevoeld. Onmiddellijk na de uitbarsting De drie kinderen Huisman. John (18 maanden), Mary Ann (12) en Carolina (8), die in Australië hun ouders hebben verloren, zijri gisteren liefderijk opgenomen in het gezin van burgemeester A. Aalders te Uitgeest. De kinderen kregen dit onderdak toegewezen door de Haarlemse kantonrechter conform het advies van de Raad voor de Kinderbescherming. kwam het reddingswerk op gang. De ï-egering van Costa Rica mobiliseerde het leger, dat de 4.000 vluchtelingen te hulp kwam. Amerikaanse helikop ters uit Panama nemen aan het red dingswerk deel. BREDA De Bredase politierech ter heeft gisteren de Rucphense land bouwer J. L. bij verstek veroordeeld tot vijftig gulden boete en acht dagen hechtenis voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar. De rnan heeft op 9 april een hondje met een sdhop tegen de kop geslagen en het, terwijl het dier nog leefde, in een bos begraven. Een jongetje was getuige van dit alles en meldde het aan de politie. Het hondje bleek na opgraving nog in leven. Een dierenarts constateerde vele kneuzingen, een fractuur aan de onderkaak en een uit de oogkas geslagen oog. Hij heeft met een spuit je het hondje uit zijn lijden geholpen, pen. WASHINGTON In een aantal Amerikaanse steden is het nog on rustig. In Peoria, Illinois, werden vier po litiemannen licht gewond door sluipschutters, nadat een jonge nege rin was gearresteerd. In Seattle, Washington, werd een patrouillerende politieauto beschoten. Twee politiemannen werden gewond en een neger. In Muncie, Indiana, werden vijf winkels met molotov-cocktails in brand gestoken door een kleine groep negers, van wie twee werden gear resteerd. In Gary, Indiana, kwamen honder den negers de straat op, ondanks een uitgaangsverbod. Het kwam tot botsingen met de politie. Zestig ne gers werden gearresteerd. UTRECHT De directie van de I Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs heeft besloten de duur van de voor- I en najaarsbeurzen terug te brengen van acht tot zes dagen, met ingang 1 van de komende najaarsbeurs. Subsidie 40 miljoen DEN HAAG Minister Roolvink (Sociale zaken) heeft een extra aan vullend werkgelegenheidsprogramma goedgekeurd, waarmee ruim 75 miljoen is gemoeid. Daarop zal de overheid een werkgelegenheidssub sidie verlenen van bijna 40 miljoen. Alle werken worden uitgevoerd in gebieden met veel werklozen. De verdeling over de provincies ziet er als volgt uit: Groningen totale kosten 9.621.000 (subsidie 5.734.000), goed voor j 11.300 manweken arbeid. Friesland ƒ9.405.000 (ƒ5.194.000), 9.100 man- weken. Drenthe 12.117.000 6.640.000), 13.100 manweken. Over ijssel 10.184.000 (ƒ5.172.000), 10.300 manweken. Gelderland 6.033.000 1.642.000), 5.400 manweken. Noord- Brabant ƒ16.420.000 8.500.000), 16.900 manweken. Limburg ƒ11.238.000 (ƒ7.055.000), 11.400 man weken. Totaal ƒ75.018.000 (ƒ39.936.000), 77.500 manweken. Helft bouw Dit programma, dat in de op 20 mei jl. aan de Tweede Kamer aange boden loon- en werkgelegenheidsnota werd aangekondigd, is tot stand ge bracht in overleg met de provinciale commissies voor de werkgelegenheid. Het bevat o.m. werken ter verbete ring van de infrastructuur van het ministerie van economische zaken, werken van de cultuurtechnische dienst, rijkswaterstaat en staatsbosbe heer. recreatie-objecten, restauratic- werken, alsmede projecten op het ge bied van de volksgezondheid en dc bouw van sociale werkplaatsen. Bij het opstellen van het program is uitgegaan van de in de komende winter te verwachten werkloosheid, terwijl zoveel mogelijk rekening is ge houden met de beroepsgroepen waar in de meeste werkloosheid voorkomt. Zo bestaat het program voor onge veer de helft uit bouwwerken en voorts uit een relatief groot aantal werken, die bijzonder geschikt zijn voor oudere grondwerkers. Alle werken moeten vóór 1 novem- er beginnen. UITWIJK Op de Poortweg is gistermiddag om vijf uur een onge luk ontstaan doordat een bromfiets frontaal botste op een volkswagen busje. De bestuurder van de brom fiets, de heer D. Groeneveld uit Uit wijk, 57 jaar, overleed ter plaatse. Middenstand in beweging TJET midden- en kleinbedrijf blijkt steeds weer mikpunt van kri tiek. Bij minder grote bedrijven wordt veelal gedacht aan minder efficiënt werkende en dus duurde re. Dit geldt voor de landbouw, maar ook voor ambacht en detail handel. In deze gedachte wordt het publiek gesterkt, wanneer het hoort van bet grote verschil in melkprijs bij de boer en de melkhandel, van prij zen voor „witte" jenever en „witte" benzine en van goedkoop brood en andere goedkope levensmiddelen in zaken die oorspronkelijk niet inge steld zijn op de verkoop van deze produkten. Wat hiervan te denken? We gaan niet in op het reeds algemeen be kende verschijnsel, dat een zaak een bepaald produkt gemakkelijk te gen inkoopsprijs kan verkopen wan neer ze daardoor tevens andere arti kelen verkoopt met wèl een behoor lijke winstmarge. De waarheid is, dat het midden- en kleinbedrijf over de gehele linie na de oorlog een koortsachtige ontwik keling heeft doorgemaakt die mede onder invloed van de hier ge noemde bedenkelijke concurrentie nu en dan de vorm van een stroom versnelling aannam. In het midden- en kleinbedrijf wordt hard gewerkt om de ontwikkeling naar nog betere distributievormen sneller te doen verlopen en het pu bliek tegen nog lagere prijzen nog beter van dienst te zijn. Er zijn zelfbedieningszaken gekomen, su permarkten, honderden zaken zijn aanmerkelijk uitgebreid teneinde via een vergrote omzet en meer effi ciency het publiek tegen nog lagere prijzen te kunnen leveren. In vele gevallen is een wissel ge trokken op een vergrote toekomsti ge omzet, die met name in het afge lopen halfjaar lang niet overal is gehaald. Nederland beschikt gelukkig in het algemeen over een gezond midden- en kleinbedrijf, dat er sterk op uit is de belangen van het publick te dienen. Stroom versnelling TN 1967 werden circa tienduizend aanvragen voor bedrijfsbeëindi ging ingediend bij het Ontwikke- lings-Saneringsfonds voor de mid denstand. Dit cijfer geeft aan hoezeer het be drijfsleven in beweging is. Niet iedereen kan meer een winkeltje exploiteren; men moet ondernemer zijn en in staat een flinke zaak te runnen. Het voorontwerp van wet voor een nieuwe vcstigingsregeling, dat de staatssecretaris van economische zaken bij de Sociaal-Economische Raad voor advies heeft ingediend, spreekt boekdelen. Deze bewinds man denkt erover om in de toe komst één vestigingsdiploma in te voeren, waarmee iedereen dan al les mag verkopen wat hij wil. Hieraan ligt de gedachte ten grond slag, dat in deze tijd niemand die niet kapitaalkrachtig is en niet over de nodige deskundigheid en onder nemerscapaciteiten beschikt een zaak gaat beginnen. Ondanks de moderne ontwikkeling en de vrij scherpe concurrentie zijn er naar onze mening nog wel arti kelen met vaste prijzen, die aan de (te) hoge kant genoemd moeten worden. Met name bestaat dit ge voel ten aanzien van de luxere pro dukten.- Regelmatig maken „prij- zenbrekers" hiervan gebruik. Zij brengen deze artikelen al of niet via importen uit het buitenland tegen aanmerkelijk lagere prijzen, om zo de kopers naar eigen zaak te lokken. Waar de fabrikanten de prijzen on nodig lang op een te hoog niveau hielden, zal ongetwijfeld na enige tijd een algemene prijsverlaging in treden. Op deze wijze vervullen de ze „prijzenbrekers" in het maat schappelijk leven een nuttige func tie. In het algemeen moet echter ge steld worden dat het kopen bij des kundige. gespecialiseerde zaken, uit eindelijk het belang van de consu ment het best dient. Ook het Consumenten Contact Or gaan heeft in het verleden in deze geest reeds geadviseerd, wat niet wegneemt dat het publiek bij hel kopen steeds kritisch en prijsbewust te werk moet gaan. Goede voorlichting, garantie, des kundigheid en service bij de koop blijven onmisbaar. morgen voordeel mandarijnzuurtjes 250 gram van 89 voor 79 niet duur wet heerlijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1