Fedor den Hertog perste zich naar nationale titel SPORT Ree nu één punt achter koploper Gedenksteen voor Janssen Rodger v. Hamburg naderde Langerhorst tot op 0,3 sec PRACHTIG SLOT BIJ DE KAMPIOENSCHAPPEN AMA TEER - WIELRENNEN SHO wil tegen ADO spelen Slecht gedrag van de Zuidhollaiidse zaterdagvoetballers knipsels Marian Ackermans verbeterde vijf kam precord IBM-SCH A AKTORN OOI Derde titel voor Bella Hage (20) Paul Lodewijckx weinig fortuinlijk in Oldebroek 6 MAANDAG 29 JULI 1968 Nu bijna een jaar geleden raakte de uit Harderwijk afkomstige wielrenner Fedor den Hertog levensgevaarlijk gewond toen hij in de buurt van Luik tijdens een trai- ningsrit voor het wereldkampioenschap bergafwaarts rij dend frontaal met een hem tegemoet komende auto in botsing kwam. Wekenlang lag Den Hertog in zorgwek kende toestand in het ziekenhuis en wielrennen leek voor goed voorbij, terwijl hij een van de meest belovende ama teurs uit ons land was. Den Hertog herstelde langzaam, temeer daar zijn zelf vertrouwen was aangetast. Tot zaterdag was het onwaar schijnlijk dat men Den Hertog ooit nog aan de top zou zien. BEVERWIJK De jarenlange jacht van Marian Aekermans op een van de oudste Nederlandse atletiekrecords. het i vyfkamprecord (4692 pnt.) van Fanny Blankers-Koen uit 1951, is zaterdag in Beverwijk eindelijk met succes be kroond. In het sportpark aan de St. Aagthendijk. het domicilie van haar vereniging DEM, kwam de 25-jarige Beverwijkse tot een totaal van 4797 punten. Haar uitzending naar de Olympische i Spelen, die lange tijd zeer twijfelachtig j was door matige resultaten op haar grote specialiteit, het hoogspringen, waaronder uiteraard de vijfkamp leed. lijkt nu wel definitief. Met haar record totaal bleef Marian bijna honderd pun ten boven de door de Koninklijke Ne- landse Atletiek Uunie gestelde eis van 4700 punten. AMSTERDAM Dank zij een re gelmatige zege op de Rus Kolov heeft de Nederlander Hans Ree zich zaterdag in de grootmeestergroep van het IBM-schaaktornooi in Amster dam naar de vijfde plaats gewerkt. Hij heeft daarbij slechts écn punt achterstand op koploper Kavalclt wiens troon heel wat minder solide meer in elkaar zit. BEEK Zo'n mooi moment had ik in mijn leven nog niet meegemaakt. Fedor den Hertog zei het voor zijn tranenvloed tijdens de ceremonie protocolaire aan het Nederlandse wegkampioenschap voor amateurs, waar in de 22-jarige Gelderlander in een ongeloofliik mooie apotheose de titel had opgeëist. De ranke coureur had bij verrassing het sterke veld dertig kilometer voor de finish zijn hielen laten zien. Met een uiterste krachtsinspan ning perst Fedor den Hertog zich naar de eindstreep terwijl René Pijnen hem dicht op de hielen zit. OSSENDRECHT Jan Janssen is zaterdagavond in zijn woonplaats Ossendrecht op uitbundige wijze ge huldigd. Na een tocht in een open auto door de Brabantse gemeente, waar vele duizenden hem toejuich ten, werd Janssen ontvangen op het gemeentehuis, waar burgemeester A. van Gils „de boeiende ingezetene" toesprak en hem symbolisch een ge denksteen aanbood. De gedenksteen, die vervaardigd wordt door de Oos- terhoutse beeldhouwer Niel Steen bergen, krijgt een plaats in de hal van de nieuwe bungalow, die Jans sen momenteel laat bouwen in het Brabantse Putte. Den Hertog, de beste van ruim 120 van onze op de voorgrond tredende amateurs, voltooide zijn solo met een winst van zeven seconden op de Bra bander René Pijnen, terwijl na vijfen dertig seconden Jan Krekels de bron zen medaille, spurtend aan de kop van het peloton opeiste. De drie beste amateurs van dit mo- j ment op het erepodium. Een mooier I, resultaat had de sportcommissie, had wegcoaeb Joop Middelink zich niet kun nen wensen. Met het oog op Mexico immers had Middelink zij het met tegenzin zijn aanspraken op Den Hertog al min of meer laten vallen. En nu was Den Hertog in zijn ouden stiel teruggekeerd. „Je moet geluk hebben", glunderde de welgedane Amsterdammer terwijl Fedor door unie-voorzitter Piet van Dijk in een fonkel-nieuwe rood- wit-blauwe trui werd gehesen. Die woorden van Middelink en dc zege van Den Hertog betekenen nieuwe moeilijkheden voor Jan Derksen bij het samenstellen van de baanploeg voor Mexico. Het leek enkele dagen geleden nog zo voorspoedig voor de baancoach toen Fedor zich in de finale van het achtervolgingskampioenschap fietste en op zijn wedergeboorte op de weg ogen schijnlijk niet gerekend behoefde te worden. Maar nu had Den Hertog met zijn forse pedaaltrappen weer roet in hét selectie-eten gegooid. KANS Want in deze rit over het bultige Adstecg-circuit bij het Limburgse Beek was gebleken dat Den Hertog straks bij de Olympische Spelen zeker een kans in de wegwedstrijd verdient. Het was weergaloos hoe deze aan de dood ont snapte jongeling met de grootmachten in ons amateurwereldje speelde. Hij had zich in de eerste 140 km, waarin lichte schermutselingen opgezet door onder meer Matje Gerrits, Leen de Groot. Kees Koeken. Jan Alings, Daan Holst. Piet Kettenis. Peter Legierse en Ger Harings, alleen tempoverhoging tot resultaat hadden, verdekt in de achter hoede opgehouden. Angstig rijdend nog steeds na zijn ernstige val, waarvan hij immers nog niet geheel is hersteld. Fedor had zich kwaad gemaakt op renners, die vlak voor hem het stuur met beide handen loslieten om een slok uit hun bidon te nemen. „Wat denken ze wel. Tegen Ha rings heb ik nog gezegd: kijk toch uit man. Bedenk toch wat er met mij is gebeurd". Toen nog had Den Hertog vaag aan een mogelijk kampioenschap gedacht. Maar ergens toch waren woorden van Middelink voor de start blijven hangen. Toen namelijk had Den Hartog aange kondigd een goede 100 km mee te gaan rijden als training voor de finale van het achtervolgingskampioenschap, die hij donderdag in Amsterdam moet rij den. Middelink had hem echter toege beten, dat hij niet zo gek moest doen en voor zijn kansen moest rijden, wan neer hij voelde dat het zou gaan. LIEBRECHTS WEG Welnu, Den Hertog achtte zijn kans gekomen toen Rudi Liebrechts na 140 km demarreerde, maar niet ver genoeg wegkwam. „Hoe het gegaan is weet ik niet meer. Maar plots was ik naast hem en hem voorbij en toen ben ik doorge gaan". Fedor besefte niet hoe snel zijn winst was gegroeid. Bij de doortocht na 146 km lag hjj al oen halve minuut voor op Harings. Rentmeester en Minneboo, die even later door het veld terugge haald werden. Acht kilometer verder had Den Hertog met een verzet van 52x 13 (ongelooflijk hoog) de marge tot 43 seconden uitgebreid. Er was toen nog maar één man, die in het tegenoffensief enige kans van sla gen kon hebben: René Pijnen. Deze Brabander, al een jaar lang een „vaste" kans voor Mexico, had in het begin van dit seizoen last gekregen van een on willige achillespees, die hem weken lang naast de fiets hield. Daarna was Pijnen nog niet in zijn normale doen gekomen. Nu sprong de rossige Woens- drechter driftig in het spoor van Den Hertog. Het werd een groots gevecht tussen deze top-amateurs, van wie Den Hertog de puurste tijdrijder is. Dat is gebleken vorig jaar in de Tour de l'Avenir. deze zomer in de ronde van Turkije, de cir cuit des Mines en ruim een week ge leden nog in de grote prijs van Ro- court tijdritten die hij met over macht op zijn naam schreef. PIJNEN NADERDE SNEL Fedor had via de luidsprekers ge hoord. dat Pijnen achter hem aanzat. „Ik heb omgekeken, maar zag hem niet. Tot het eind ben ik alles blijven geven. Het was alles of niets", zei Den Hertog. Hoe dicht hij bij niets kwam heeft Den Hertog onderweg nooit be seft. Pijnen naderde pijlsnel. In een ronde van 3 km knabbelde hij 18 sec. van zijn achterstand af en toen hij in de laatste omloop Den Hertog tot op 12 sec. was genaderd, leek de zaak voor de opgejaade coureur verloren. Den Hertog was echter veilig. Met een ruime voorsprong ging hij tenslotte over de eindstreep en had zijn eerste grote overwinning in Nederland be haald. Een zege. die wellicht een keer punt kan vormen op weg naar volle dig herstel. Den Hertog geloofde nog steeds niet in zichzelf. Wellicht is daar nu verandering in gekomen. Zeer positief zei hij tenminste later: „Alleen wanneer ik donderdag tegen Frans van de Ruit de vier kilometer in 4.55 rijd. blijf ik doorgaan in de achter volging. Ik heb begrepen, dat je in Mexico tien seconden sneller fietst dan hier. En je moet daar zeker 4.45 rijden om in de prijzen te kunnen vallen. Is er een kans voor me. dan zal ik die zeker pakken, want in de wegwedstrijd zijn er zoveel, die kunnen UITSLAG Uitslag: 1. Fedor den Hertog (Amster dam) 170 km in 3.52.05: 2. F,ené Pijnen (Woensdrecht) op 7 sec.: 3. Jan Krekels (Borne) op 35 sec.; 4. Fred Nieinvmeijer (Hengelo); 5. Leen de Groot .'Utrechti: 6. Jaap v. Burg (Berkel): 7. Cor Leunis (Amsterdam). 8. Thijs van Hemert (Bies- haven Noord); 9. Michel Bertou (Den Haag): 10. Fred Sluper (Terwinseleni11. Thijs de Koning (Scherpenzeel)12. Jan van Beers (Vosselaar): 13. Bennie Groen (Steenwijki: 14. Ger Harings (Scheuider): 15. Rudi Liebrechts (Vlaardingen) allen op In Beverwijk kwam ook Ciska Jan sen (Sagitta» tot een zeer goed resul taat: 4672 punten. Zij miste daarmee het record van Fanny Blankers met 20 punten. Ciska had de 4700 punten ook ruim kunnen halen, wanneer zij niet wat ongelukkig was geweest op een van haar sterkste onderdelen, het verspringen. De Amsterdamse maakte twee on geldige sprongen, waarvan er een zeker zes meter bedroeg, een afstand die zij dit jaar reeds verscheidene malen heeft gehaald. Ciska bleef nu staan op 5,74 m, hetgeen haar 929 punten opleverde. Een sprong van zes meter had haar precies zestig punten meer opgeleverd en ruim boven de limiet gebracht. De gedetailleerde uitslag is: 1. Marian Aekermans (DEM) 80 m h: 11.3; kogel 12.86: hoog 1.68 ver: 5,75 m.; 200 m 25.-; totaal 4797 pnt (Ned. ree.). 2 Ciska Jan sen (Sagitta) 11.6 - 12,46 - 1.56 - 5.74 - 24.2 - 4672. 3 Mary v. Draadt <RK Holl) 12.4 - 10.30 - 1.62 - 5.41 - 26.7 - 4210: 4. Ellen Deurlo <AV '56) 12.1 - 10.32 - 1.50 - 5.52 26.8 - 4106; 5. Jopie Stout- jesdijk (Delta Sport) 4069 pnt.; 6 Corrie Bleeker (DEM) 3772; 7 Jo Bleeker (DEM) 3607. De Tsjech moest na twee zittingen buigen voor de zwak gestarte Rus Bronstein die nu fel op jacht schijnt naar de toppositie. Bronstein deelt samen met Ivkov en Sjamkowitsj de I tweede tot de vierde plaats met een halve punt achterstand op Kavalek. 1 Dat was mede mogelijk doordat Iv- I kov de afgebroken partij tegen de Hongaar Bilek niet naar winst kon I ombuigen en Sjamkovitsj een halve punt moest toestaan aan Donner die samen met Langeweg (remise tegen 1 Lengyel) een middenmootspositie in neemt. Goed werk was er tot slot van Jongsma die de falende Kuijpers I naar verlies dreef. In de meestergroep weert de jonge Rob Hartoch zich geweldig. Zonder veel moeite scoorde hij tegen' Bakker zijn zevende matchpunt, waardoor hij een meesterresultaat heeft be haald. Uitslagen De uitslagen luiden: grootmeestergroep; Zuidema (Ned) Bouwmeester (Ned) Kotov (Rusl) Ree (Ned) 0—1, Ciric (Z SI) Marovic (Z SI) 1—0. Ivkov (Z SI) Bilek (Hong) '/i—Kavalek (Tsj SI) Bronstein (Rusl) 0—1. Kuijpers (Ned) Jongsma (Ned) 0—1. Langeweg (Ned) Lengyel (Hong) Sjamkovitsj (Rusl) Donner (Ned) V» -M- Fedor den Hertog kon tijdens de huldiging zijn tranen niet be dwingen. Met zijn rennerspetje wrijft hij zijn ogen uit, terwijl René Pijnen (links) en Jan Krekels wat voor zich uit staren. (Van een onzer verslaggevers) ZWIJNDRECHT Het zwembad ,.De Hoge Devel" in Zwijndrecht beleefde zater dag tijdens de nationale zwemkampioenschap pen 1500 meter heren een thriller die het niet gauw zal vergeten. Hoofdpersonen in het spektakelstuk werden de Nederland se kampioen Dick Langerhorst, Johan Schans en de onlangs 14 jaar geworden Rodger van Hamburg. Vanaf het startschot controleerde dit drietal de strijd, lange tijd geflan keerd door Rinus van Beek. Halverwege de strijd moest Van Beek echter afhaken. Het trio bleef bijeen, soms zelfs op één lijn zwemmend. Bij het laatste keerpunt van het 50-mcterbad nam Dick Langerhorst een minieme voorsprong. Fel aangemoedigd door het 1500 man sterke publiek zette Rodger van Hamburg een laatste aanval in. Hij moest Langerhorst echter met nauwelijks waarneembaar verschil voor laten gaan. De tijd van Van Hamburg (17.40.4 tegen Langerhorst 17.40.1) betekende een verbetering van het Nederlandse aspirantenrecord rnet ruim veertig seconden. De tussentijd van Van Hamburg op de 800 meter (9.23.-) le verde de jonge Vlaardinger een twee de record op. Johan Schans finishte als derde in de tijd van 17.40.5. Beduusd Wat beduusd nam Rodger van Hamburg, lid van VZC. even later de felicitaties in ontvangst. „Nee. ik had niet verwacht dat ik het hoge tempo lang zou kunnen volhouden. Op een tweede plaats had ik eigenlijk hele maal niet gerekend", luidde^ zijn nuchtere commentaar. Het Neder lands seniorenrecord dat vorige week in Leider, door Langerhorst werd ge vestigd (17.25.-) bleef echter onaange- tast- i Bij de dames was dc strijd heel wat minder spannend. Alleen in de eerste honderd meter ondervond Ada Kok nog tegenstand van Tineke Maat en Yvonne van Kuilenburg. Lang zaam distantieerde Ada zich van dc rest van het veld. Na haar tussentijd over 800 meter (10.16.8. waarmee zij haar eigen Nederlands record even aarde) ging het er even naar uitzien dat zij het nationaal record op de 1500 meter scherper zou stellen. Zij kwam echter ruim vijf seconden te kort. Ineke Maat van de Vlaardingse Zwem Club eindigde achter Yvonne van Kuilenburg (HPC) op dc derde plaats. Aspiranten De nationale kampioenschapper. voor aspiranten onder 12 jaar, die als voorgerecht op de seniorkampi oenschappen wercjpn gehouden, le verden enkele verrassend scherpe tij den op. Vooral het trio Anke Rijn- ders (AZPC). Woudi de Ruiter (Die Haghe) en Ankie van Beek (De Rob ben) bezitten kwaliteiten. Op de 100 meter vrije slag legde Anke Rijnders met 1.08.5 beslag op de eerste plaats, gevolgd door Woudi Ruiten (1.08.6) en Ankie van Beek (1.10.7). Ook op de 50 meter vlin derslag domineerde dit drietal: Wou di de Ruiter werd eerste in 33,5 se conden. Anke Rijnders tweede (35,-) en Ankie van Beek derde in 35.7 Tijden die ongetwijfeld mogelijkhe den bieden aan bondscoach Rob Kerkhoven die de aspiranten nauw lettend in het oog hield. meter schoolslag voor jongens won favoriet Jan Glimmerveen van de or ganiserende vereniging De Devel van de technisch uitstekend zwemmende Charles Verhoeven van Kimbria. De Vlaardingse Petra But kwam op de 10 0 meter schoolslag voor meisjes met een uitstekende tijd uit de bus: 1.31.6. Uitslasen De uitslasen luiden; Senioren 1500 meter dames: 1) Ada KoK (De Futen) 19-26.3: 2) Yvonne van Kuilenburg (HPC) 19.05.9: 3i Tineke Maat (VZC) 19.59.1. Heren: 1 Dick Langerhorst (HZ Sc PC) 17.40.1: 2) Rodger I van Hamburg (VZC) 17.40.4 (nieuw Neder- i lands aspirantenrecord): 3) Johan Schans (D Vechtstreek) 17.40.5. Aspiranten onder 12 i laar: 100 meter vrije slag (meisjes): 1) Anké'Rijnders (XZPC) 1.08.5; 2j Woudi dc I Ruiter (Die Haghe) 1.08.6: 3) Ankle van i Beek 1.10.7; 100 meter vrije slag (jongens: 1) Flip Franssen (Wychen) 1.10.7: 2) Rene Favoriet Op de 100 meter rugslag finishte Sacha Honig van de Rotterdamse Da mes Zwem,club in 1.20.6. gevolgd door Anke van Beek in 1.20,9. Op de 100 d. Kuil (SZC) 1.13,5; 3) Edtlie de Wit (DES) I l.H.2. 100 meter schoolslag (meisjes: 1) Petra But (VZC) 1.31.6: 2) Leomie Ellazer (Het Y) 1.32.9: 3) Astr'.d Alberts (DZPC) 1.33.7. 100 meter schoolslag (jongens: 1) Charles Verhoeven (Kimbria) 1.32.4: 2) Jan Glimmerveen (De Devel) 1.32.5: 3) Ernlle Fischer <AZ 1870) 1.33.4. 100 meter nigslag (meisjes): li Sacha Honig (RDZ) LM.6: - Ankie van Begk (Robben) 1.20.9: 3) Clarl Llngeman (Bevers) 1.24.—. 100 meter rugslag jongens: l) Hans Treffers (AZPC) 1 22.2: 2) Victor den Hoedt (De Kikkert) 1.23.8: 3i Willem de Vocht (Lutura) 1.24.8. 50 meter vlinderslag (meisjes): 1) Woudi de Kuiter (Die Haghe) 33.5: 2) Anke Rijnders iAZPC> 35.— 3) Ankle van Beek (Robben) 35.7. 50 meter vlinderslag (jongens): 1) Martin Muller (AZ 1870) 37.4: 2> Jur Furda (ZCG) 37.4: 3) Rudy Pijper (SZO 37,6. De 16-Jarlge Amerikaanse lycetst Jack Horsley heeft vrijdagavond in Seattle hel wereldrecord op de 880 yards vrije slag verbeterd. Horsley legde de afstand af In 8 minuten en 51.8 sec. Het oude record stond sinds 5 september 1964 met 8.55.5 op naam van de Australiër Murray Rose. BEEK De titelstrijd bij de da mes op de weg heeft geen nieuwe gezichtspunten opgeleverd. Na ruim 57 kilometer spurtte de 20-jarige Zeeuwse Bella Hage voor de derde maai in successie tegen de Adsteeg maal in successie tegen de Adsteeg op naar het kampioenshirt. Zij was van de tien dames, die in deze afval race halverwege aan kop waren overgebleven, het minst actief ge weest, maar uiteindelijk werden de prijzen op de meet verdeeld. Het initiatief is in deze koers uit gegaan van haar zuster Keetie Hage en de oud-schaat3enrijdster Henny Hondeveld, die om beurten in de laatste helling van de koers demar reerden, maar elkaar ook zo goed be waakten. dat elke vluchtpoging tot niets uitliep. Die krachtsinspanningen onderweg hebben Henny Hondeveld de titel ge kost. Want in de laatste klim kwam zij een half wiel te kort om Bella Hage te onttronen. Uitslag: 1. Bella Hage (St. Maartensdijk) de 57.2 km In 1.34.21. 2. Henny Hondeveld (Laren-Gr) z.t.. 3. Truus Smulders (Ger- wen) z.t4. Janny Jonkers (Gameren) z.t.. 5. Corrie Boon (Den Helder) z.t.. 6. Keetie Hage (St. Maartensdijk) z.t.. 7. Irene Paul (Den Haag) z.t.. 8. Ria Heemskerk (Oude Ade) z.t.. 9. Elly Meskers (Warmond) z.t., 10. Truus Laseroms (Zegge) op 24- sec. OUD-BEIJERLAND Het is niet uitgesloten dat SHO als bekerwin naar van het zaterdagvoctbal binnen kort een wedstrijd gaat spelen tegen die van het betaalde voetbal in ons land. Dat zou dan betekenen dat SHO en ADO eikaars krachten gaan meten. SHO heeft hiertoe het moedi ge initiatief genomen door ADO deze wedstrijd aan te vragen en de Hage naars schijnen hiervoor in principe wel te voelen. Dat treffen zal dan eind augustm of begin september plaatsvinden en wel als liehtwedstrijd bij ADO in Den Haag. Voor beide ploegen een uitstekende krachtmeting en oefen wedstrijd zo aan het begin van het nieuwe voetbalseizoen. Stand: 1. Kavalek (Tsj SI) 7 pnl. 2 t/m 4 Ivkov (Z Si), Sjamkowitsj (Rusl) en Bronstein (Rusl) allen 6'/: pnt. 5. Ree (Ned) 6 pnt. 6/7. Bolek (Hong) en Ciric (Z SI) beiden 5' pnt. 8 t/m li. Langeweg (Ned), Donner (Ned). Lengyel (Hong) en Marovic (Z SI) allen 5 pnt, 12. Bouwmeester (Ned) 4 pnt. 13/14. Jongsma (Ned) en Kotov (Rusli beiden 3'/s pnt. 15. Kuypers (Ned) 3 pnt. 16. Zuidema (Ned) 2' pnt. Meestergroep: tiende ronde: Smederevae Zcerniak 1—0, Van Oosterom Van Geet ".—i/.. Scholl Gereben Medi na Van Scheltinga 1—0. Hartoch Bak ker 1—0. Lutikov Tatal v«—s. Stand: 1 Tatai (It) 8'.- Dnt, 2/3 4. Hartoch (Ned) Lutikov (Rusl) en Smederevak (Z SI) allen 7 pnt. 5. Medina (Snanje) 6 pnt. 6/7. Van Scheltinga (Ned) en Gereben (Zwitser land) beiden 5'/s pnt. 8. Zcerniak (Israël) 4 pnt, 9. Scholl (Ned) 3'/r pnt, 10/11. Van Oosterom (Ned) en Van Geet (Ned) belden 2"j pnt. 12. Bakker (Ned) 2 pnt. OLDEBROEK Zaterdag zijn op het Vree-circuit te Oldebroek voor rond 15.000 toeschouwers internationale motorwegraces gehouden. Paul Lode wijckx had weinig geluk want in de 50 cc-klasse internationaal moest hij. na ontstekingsmoeilijkheden, genoegen i nemen met de 8ste plaats. Ook in de 250 cc-klasse was de coureur uit Ner' rhorst den Berg wei nig fortuinlijk. Hij kwam in de derde ronde, toen hij in leidende positie lag, ten val. Cor de Boer uit Maartensdijk, die de tweede positie innam, kon Lode wijckx' machine niet meer ontwijken en kwam eveneens te vallen. Een wedstrijd, de 125 cc-klasse inter nationaal. werd wegens regen na en kele ronden gestaakt en niet meer uit gereden. De uitslagen luiden: 50 cc Internationaal i 15 ronden 48.375 km: 1. Aalt Toersen (Den Hulst) met Kreidler 28.519 (gem. 100 002 km/u): 2. Jan de Vries (St. Jacobiparo- chie) Kreidler: 3. Luck Foekema (Den Haag). 125 cc nationaal 15 ronden: 1. Dik dc Heij (Hoogvliet) Honda 29.30.2 (gem. 92.515 km/u): "2. Arno Dingemanse (Grijpskerk) Honda: 3. Jos Schrurgers (Haarlem) To- hatsu. 50 cc nationaal 12 ronden 38.700 km: 1. Teunis Ramaker (iHattem) Kreidler 24.52.0 (gem. 93.750 km/u): 2. Adri v. d. Broeke (Middelburg) Kreidler: 3. Kees Molders (Alphen/NB) Honda. 250 cc nationaal 20 ronden 64.5 km: 1. Leo Coinmu (Hilversum) Suzuki 36.05 0 (gem. 107 570 km/u): 2. Cor Geukens (Amsterdam) Yamaha: 3. Henk Tappel (As sen) Suzuki. Schorsing v. d. Vleuten DEN HAAG De Kon. Ned. Wiel- renunie heeft vrijdagmiddag de Bra bantse wielrenner -Jos van der Vleuten voor twee wekmi geschorst. Omdat hij in de eerste etappe van de Ronde vari Frankrijk opgaf, kreeg hij een start verbod. Niettemin startte Van der Vleuten in België. Hij deponeerde de zer dagen een brief bij de KNWU, Se- dateerd 18 juni 1966. waarin het wed strijdcommissariaat van de Tour hem toestemming geeft te starten maar de KNWU vertrouwt die brief niet hele maal omdat deze een maand na date ring is aangekomen. Het Russische Olympische volleybal team behaalde zaterdag in Kiev een 3—0 overwinning op Japan. De setstanden wa ren 15—9, 15—13. 15—5. De Russen over klasten hun Japanse tegenstanders volko men. (Van een onzer sportredacteuren) UTRECHT De zaterdagvoetballers in Zuid Holland hebben in het afgelopen voetbalseizoen een zware onvoldoende gekregen voor gedrag. Het aantal strafzaken in het district West II, zoals de pro vincie bij de KNVB te boek staat, steeg wat het zaterdagvoetbal be treft in het voorbye voetbaljaar met maar liefst 13,7 Is dat al iets om grijze haren van te krijgen, West II steekt bijzonder schril af bij alle andere districten waar het aantal strafzaken juist is gedaald. En dat tcrwyl het aantal wedstrijden in het vorige seizoen hoger was dan het jaar daar voor. Het zijn cijfers en percentages die voorzitter R. Molemaker zaterdag in Utrecht bekend maakte op de vrij goed bezochte jaarvergadering van de Vereniging van Zaterdagclubs. Over de gehele linie bezien daalde het aantal strafzaken in het zater dagvoetbal met 7.2 pet., ondanks het feit dat het aantal wedstrijden met 9 pet. was gestegen. PER DISTRICT Per district bedroeg de daling: West I 28.6 pet. (netjes opgepast dus). Oost 19,2. Zuid 14.8 en Noord 3.7 pet. In West II dus een stijging van 13,7 pet. Ondanks dit teleurstellende laatste getal is er reden tot enige tevredenheid, nu al een aanzienlijk aantal jaren voor het eerst van een scherpe teruggang van het aantal strafzaken kan worden gesproken. „We zijn er natuurlijk nog niet", aldus voorzitter Molemaker in zijn openingsspeech, „maar deze resulta ten geven weer moed voor de toe komst ook al blijven we hameren op bestuursleden en trainers om voor al les sportiviteit hoog te houden". De heer Molemaker, die met name de vereniging Huizen (landskam pioen) „jammer dat ze hun belofte niet zijn nagekomen door op de ver gadering te komen", aldus de heer Molemaker en SHO (bekerwin naar) feliciteerde, sprak de wens uit dat het binnenkort mogelijk zal zijn om de landskampioenen zaterdag- en zondagvoetbal in een officiële kracht meting tegenover elkaar in'het veld te zetten. „En laat ze dan maar eens uitvechten, wie de sterkste is", zo stelde de heer Molemaker. 40% OP ZATERDAG Overigens moest de VZC-leider uit Harderwijk wel stellen dat de sa- mensprekingen tussen de drie secties amateurvoetbal in de KNVB tot nu toe weinig effect hadden gesorteerd. omdat het zondagvoetbal wat terug krabbelt als het op daden aankomt. Het gaat hier naar het zoeken van mogelijkheden waar men gezamen lijk kan optrekken. Bijzonder verheugd toonde de heer Molemaker zich over het feit dat nu biina 40 pet. van alle clubs die in de KNVB spelen hun activiteiten op za terdag bedrijven. Daarbij komt nog dat de doorsnee zaterdagclub er fi nancieel rooskleuriger voorstaal dan de zondagclubs. Een pluim was er voor penning meester J. Cupido uit Nunspeet die voor het eerst achter de kassa van de vereniging heel veel achterstallige contributie heeft weten te innen. Omdat niettemin de begroting met een tekort van ƒ2100.- sloot (de jaar lijkse subsidie van de KNVB wordt niet meer verstrekt) werd op voorstel van de kascommissie bij monde van de heer T. Grens uit Zwnndrecht de contributie verhoogd tot ƒ20.-. KRITIEK VAN SV Bij de rondvraag liet de 's-Graven- zandse SV via de lieer Joh. v. Dijk een fel protest horen tegen de naar zijn mening volslagen onbegrijpelijke indeling van de SV voor de komende competitie. „Hebben de VZC-bestuur- ders in het sectiebestuur voldoende aan onze belangen gedacht?", zo wil de hij weten. De heer J. Gundelach repliceerde: „We zitten hier niet als sectie bestuursleden. Wat ik kan zeggen is dat de bezwaren van de SV zijn doorgesproken, maar dat aan de com petitie-indeling niets meer valt te doen. Volgend jaar beter". De heer M. v.d. Mast (SSC'55) brak een lans voor de vorming van een reserve 3de klas KNVB in district Zuid. Daaraan schijnt door het districtbestuur te worden gewerkt. Tot slot complimenteerde de heer HE Vereniging van Zaterdagclubs, die zaterdag in Utrecht jaarvergader de, is een organisatie ter behartiging van de belangen van de clubs die bij de VZC zijn aangesloten. Simpel gezegd, de bestuursleden van de VZC dienen op alle fronten op te komen voor de belan gen van de verenigingen. De VZC-bestuursleden die bovendien nog deel uitmaken van het sectiebestuur moeten zich ook in dat college de pleit bezorgers weten van de clubs die hen In het voorgestoelte brachten Tegen die achtergrond gezien was het gerechtvaardigd dat de heer Joh. van Dijk als woordvoerder van de 's-Graven- zandse SV zaterdag in Utrecht de VZC-bestuurders die deel uit maken van het sectiebestuur ter verantwoordiging riep toen hij felle kritiek uitte op de comDetitie-indeling van de 2de klassers. ..Hebt u toen de concept-indeling ter tafel kwam en werd besproken niet be- merkt dat enkele clubs, waaronder de 's-Grav. SV, onnodig extra zwaar zijn belast?" De reactie van de heren J. Gundelach en J. Cupido was fel. „Wij zitten hier niet als sectiebestuursleden, maar als bestuur van VZC. werd gerepliceerd. „We vinden het inderdaad ook geen gelukkige (indeling, maar zo is het elk jaar. de ene club staat voor wat zwaardere lasten dan de andere De "s-Grav. SV springt er in het veld van 55 2de klasers beslist qgua af te leogen kilometers niet uit", aldus de heer Gundelach. Laten we de Indeling op zich rusten, hoewel de SV in vele opzichten recht van klagen had. we zijn het niet eens met de reactie van de betrokken VZC-bestuurders. Zij dienen te beden ken dat zij als woordvoerders van de diverse clubs in het hoogste bestuurscol- leoe van het zaterdagvoetbal zijn geko zen en dan ook de belangen van die groeo hebben te behartigen. Daarbij mag natuurlijk het algemeen be lang niet worden geschaad, maar de ver- eniginqen hebben het recht In de jaar vergadering de betreffende afgevaardig den te vraaen naar hun beleid. Zo niet. dan zou van een zekere vorm van dicta tuur kunnen worden gesproken En dat wenst niemand. J. J. Roos (JAC) de KNVB met het verloop van de bekercompetitie, maar noemde de afwerking van het norrr>-'o vprfc^'-iidseizoen niet anders dan dilettantisch.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 6