Pi Het Kaageiland drijft op de watersport Geliefde plek in Hollands groene ruimte fXïsmmM KAAG PRISMA7 Zandwinning Zwanburgerpolder komt over lialf jaar op gang Paradijs Beroep op Kroon alleen vertragend voor bouw van brug en woningen Trekzucht Dienstverlening oorwerelclli j k' Fijn huisje Voordelen Gehard Terugslag IIEUWE IEIDSE COURANT 3 MAANDAG 39 JUll 1966 GEM. ALKEMADE I GUM AUfCf» A* I VMJ-» V;T LNv; SdMkfl M WKHiSlW FÜR ALLE BAHHEM forallthe streets LWELDRÜK UcJ geuit m <oos PlIKSftHWBG f OORSCHOTEN De jaarlijkse paardenmarkt bracht vandaag een ongekende drukte in Voorschoten. Toen burgemeester hooi vanochtend op de historische Voor straat het marktkruis sloeg, dat een vrijgeleide bracht aan alle schelmen en schavuiten, kon men bijkans over de hoofden lopen. De aanroer mocht er ook zijn: meer dan vierhonderd paarden en pony's. Voordat die allemaal ivaren verhan deld. uas heel wat hoefgetrappel verklonken onder de oude lindebomen en waren vele ..handelshanden" op elkaar geklapt. Foto N. van der Horst „Aan de kust zie je trouwens de zelfde symptomen. Wat de Nederlan ders betreft: er is duidelijk minder geld onder de mensen. Men koopt liever duurzame goederen dan dat men op vakantie gaat. Het slechte weer heeft tot dusver geen invloed gehad op het bezoek. „Wanneer men geld op zak heeft, is het altijd mooi weer!" Hij betreurt de eenzijdigheid van De Kaag; iedereen is aangewezen op de watersport. Golf- en tennisbanen bijvoorbeeld worden node gemist. Hoewel er weinig intermenselijk contact in het dorp is, is de platte- landsmcntalitcit vrijwel geheel ver dwenen. De bewoners van De Kaag zijn meegeëvolueerd. F.en nadeel: doordat het dorp te groot wordt „je kunt De Kaag trouwens moeilijk meer een dorp noemen" mede door de bouw van de vele bunga lows en villa's wordt er een afstand gecreëerd tussen de bevolkingsgroe pen. Op de summier belegde verga deringen voor acties die in het sei zoen op touw moeten worden gezet, blijkt een zekere terughoudendheid beslist geen vijandigheid, zo ver zekert Loogman ten opzichte van eikaars mening te bestaan. Het plaatsje De Kaag is een van de weinige oorden in Nederland die niet daadwerkelijk onder het toe risme „geleden" hebben. Het heeft het rustieke karakter voor een deel weten te bewaren, waar andere plaatsen de volkscultuur vaak on gewild verwisseld hebben voor een pure commerciële samenleving. Hier mag men zich gelukkig prijzen dat Heines uitspraak ten dele be waarheid wordt. Met de essentiële factor mooi weer de grootste at tractie kan Kaageiland een para dijs genoemd worden. DE KAAG Aan de Duitse schrijver en dichter Heinrich Heine wordt de ironische i uitspraak „In Nederland gebeurt alles vijftig jaar later" toegeschreven. Of deze uit spraak nu al dan niet op waarheid berust, hij geldt in zekere en wel positieve zin, voor een wereld op zichzelf, gelegen in het drukke gewoel van de Randstad Hol land: het kleine dorp Kaag, „geplaagd door" of „gezegend niet" een toeristen- stroom, die het dorp tot één van de groot ste recreatie-oorden van Nederland heeft gemaakt. Onóanks de jaarlijks terugkerende seizoendrukte prettige, zelfs enigszins gemoedelijke indruk op et tot de behuizing de oude dorpskern tegenov jzende villa's en bungalows maar zijn ook dui Zoals in een functioneel werkend toeristencentrum ee van de enorme oogst aan watersportliefhebber ntingent. buitenstaanders, hoewel nog steeds tallo heerlijke rust te vinden. maakt De Kaag. met de Madurodam-achtige straatjes, de buitenstaander. De tegenstellingen beperken zich er de sinds kort als paddestoelen uit de grond ver- delijk merkbaar tussen de bewoners van het eiland, de algemene regel is, pikt een ieder wel een graantje Want deze categorie mensen vormt het grootste ze stedelingen naar het Kaageiland komen om de zo PRISMA7 BIOIJPHIM $2® 1) 100°; waterdicht - incabloc shockproof - onbreekbare veer - plat model - edelstaal 125.- V PRISMA dameshorloge 2) incabloc shockproof - 100% waterdicht dus óók bestand tegen (nat) huishoudelijk werk 99.- I Het dorp De Kaag is slechts op 't manier te bereiken: via de veer- at waarop plaats is voor ma ximaal vier auto's, voetgangers wielrijders. Veerman Koos Bwetsloot heeft een uitgesproken lening over „toeristisch" De Kaag. i de frequentie van de overvaart pan hij het onomstotelijk bewijs le- reren dat het dit jaar minder roos- urig met het toerisme is gesteld. Terwijl vorig jaar hoewel een ijaar voor elk recreatief centrum de veerpont door drie man per- anent bediend moest worden, is af- ossing nu reeds voldoende om taak drijvende te houden". Koos Zwetsloot: „Wij varen hier iu beslist minder dan vorig jaar, al s het nog altijd twintig keer per *e P lur. Met de frequentie die we nu ïn P' lebben, komen we toch wel vrij ,amt licht in de buurt van het erbarme- pai jjke jaar 1965, toen twee dagen <aoê1 nooi weer een weelde betekende. 6e* rrouwens, van regen zijn we nu ook liet bepaald „ontbloot". Behalve zijn cum?aste klanten, zoals hij de Kaagbe- .oofi^oners én de jaarlijks terugkerende Jni. rakantiegasten noemt, zet Zwetsloot "eriDok veel dagjesmensen over.' die óf II hferi boot in het water óf een caravan jop het eiland hebben. s Voor de komische noot in het af- omwisselende pontleven zorgen de mensen die overvaren met de bedoe- ïit ïHng het eiland aan de andere kant ledrtte verlaten. Een half uur later staan Welzij dan met verbaasde gezichten :euiiweer voor de veerpont De achteruitgang in het toeristisch ▼erkeer wijt hij aan de trekzucht ▼m» de mensen: zij zoeken naar recreatieoorden zodra de ou- lacl de standplaatsen te vol worden, lóe! Daarbij komt nog dal de vele speed- de traditionele tperzeiler in plerlervaart belemmeren, met het gevolg dat ook de laatste weg trekt naar nieuwe vaarwaters. De „orderbewaker" in het dorp ras de wijd en zijd bekende en be- !W^ minde wachtmeester Rietveld, wiens n' vertrek vole Kagenaars betreuren, ich Politioneel valt De Kaag onder de ec gemeente Alkemade. Tegenwoordig pri wordt een roulatiesysteem toegepast, or Gedurende de drie zomermaanden heeft één politie-agent, afkomstig uit de omringende gemeenten, voor een >eriod« van twaalf dagen dienst op iet eiland. Sinds het eiland is „ont- anodekt" is de gemoedelijke en gezellige rfeer altijd gehandhaafd, niet het minst door de werkzaamheden van r' Rietveld. De politie-ambtenaren zijn hier *meer d« vraagbaak dan de ordebe waarder. De laatste functie behoe ven zij zelden te vervullen, hoog hei stens tijdens de weinige rumoerige reekeinden, als baldadige jeugd het its te bont gaat maken. Charges en leer van dergelijke zwaar geladen activiteiten behoren in De Kaag niet lot de taak van de politie. „De nensen zitten hier voor hun genoe gen. Onze taak is gelukkig een dienstverlenende". Tot de oudere bewoners van het dorp behoort mevrouw K. van Nieuwkoop, die al sinds veertig jaar l-j— vorig jaar vierde zij dit heuge- z^lijke feit het plaatselijke post- en telegraafkantoor onder haar beheer heeft. Natuurlijk juicht zij zuiver b« zakelijk gezien het komen en gaan van de toeristen van harte toe; a het gaat haar evenwel aan het hart ^dat de haast „voorwereldlijke" sfeer vrijwel is verdwenen. Zij vindt het veel te druk worden. Vooral op ma- nifestaties als de Kaagweek heeft zij het niet bepaald begrepen. Het verwondert haar niet dat er een „terugtocht" is van mensen die voorheen naar De Kaag kwamen om ",er tot rust te komen. De tegen woordige watersport biedt geen rust - meer. De rustieke en intieme sfeer, zoals die vroeger op het eiland heerste. Ls voor het overgrote deel omgezet in een kakofonie van gelui den. zowel op het water als in de ■traten. Hoewel het aantal buitenlanders enigszins is teruggelopen, kan toch niet van een malaise-toestand wor den gesproken. Het vertrek is niet wj desastreus te noemen, maar men moet wel op zijn hoede zijn. Mis schien dat het onlangs geopende Eij- 11 mefshof dat als motel vermeld staat de aantrekkingskracht helpt vergroten. In de omgang tussen de oude be woners van De Kaag en de „nieuwko mers" die zich in de riante bunga lows en villa's vestigen, bestaat we liswaar geen nauw contact, maar vijandigheid is geen sprake. We zien hier niet alleen een verschil in genkratie, maar ook en misschien als gevolg daarvan een verschil in mentaliteit. In de gezellig ingerichte bars en dancings komt dit mentali- teitsverschil duidelijk tot uiting. „Je kunt er niets aan doen. Je treft het *n alle recreatieplaatsen aan. Het beste is dan ook je zo min mogelijk met de mensen te bemoeien", aldus mevrouw Van Nieuwkoop. Te Voordat Leiden zich aan Warmond bindt, moet eerst de prijs bekend zijn. Hoe de zaken echter in Warmond ook gaan verlopen, de gemeente Lei den zal zich in geen geval laten op houden met de uitvoering van de Merenwijk. „Dan moet het zand des noods maar van elders komen", al dus wethouder Piena. WARMOND Het zandwinningsproject in de Zwanburgerpolder zal niet worden vertraagd door het beroep op de Kroon van het actiecomité „Zwan burgerpolder en een aantal andere appellanten. Loco-burgemeester mr. V. C. Groenendijk deelde ons dit hedenmorgen mee. De bezwaren van de appèl- ianten, die, zoals wij zaterdag meldden, door G.S. alle ongegrond werden verklaard, betreffen uitsluitend het woningbouwplan in de Zwanburgerpol der en de brug over de Leede, die het woningbouwplan moet ontsluiten. De heer Groenendijk is van me ning, dat de woningbouw en de brug over de Leede wel kunnen worden vertraagd door het beroep op de Kroon. Zolang daarover geen uit sluitsel is, kan de gemeenteraad niet overgaan tot het vaststellen van de gedetailleerde bestemmingsplannen. Met deze vertraging heeft het ge meentebestuur overigens wel reke ning gehouden, omdat de appèllanten er nooit een geheim van hebben ge maakt. dat zij in beroep bij de Kroon zouden gaan in geval Gedeputeerde Staten hun bezwaarschriften onge grond zouden'verklaren. Loco-burgemeester Groenendijk deelde ons ook mee, dat hij vry op timistisch is over het tijdstip, waar op het zandwinningsproject ter hand kan worden genomen: „Eén dezer dagen verwachten wij de ontgron dingsvergunning van G.S. Van de woorwaarden, die bij de vergunning worden gesteld, hangt het af wan neer wij kunnen beginnen. De kade rond de polder moet worden opge hoogd en de bovengrond moet wor den afgegraven. Voorzichtig gesteld hopen wij, dat over een half jaar de eigenlijke zandwinning kan begin nen". Leiden niet in last met elkaar gehad, maar een besluit is nog niet genomen. De gemeente Leiden zal in elk ge val in 1969 beginnen met het bouw rijp maken van de Broek- en Simon- tjespolder, waarin, zoals bekend, de Merenwijk (6000 woningen) zal ko men. Voor de Merenwijk zijn enorme hoeveelheden zand nodig. Op de pol der moet minstens een halve meter zand worden gebracht. Leiden is al tijd genoemd als een van de eerste gegadigden voor het YVarmondse zand, omdat de gemeente niet dich ter bij huis voor grote hoeveelheden terecht kan De beide gemeenten hebben over deze zaak reeds contact Tot de bewoners van de nieuwe „wijken" behoort het gezin van de jazzmusicus. orkestleider Peter Schilperoort. Zoon Peter vertelt, bij afwezigheid van vader, dat zij hier een „fijn huisje" hebben. Ideaal voor hen als hartstochtelijke zeilliefheb- bers en goed centraal gelegen, gezien de werkzaamheden van vader. Hoewel zij sinds 1960 permanent op het eiland wonen, heeft het slechte weer hen er nooit toe ge noopt van de woning een incidenteel zomerverblijf te maken. „Wij heb ben hier een uitgesproken behoefte aan mooi weer. Is het dat niet, dan blijven we gewoon thuis. Juist om de rust te consolideren, hebben wij weinig contact met andere bewoners. Dat wil niet zeggen dat wij ons bui- risme. Wel is in het dorp elk am bacht met de steeds groter wordende stroom van toeristen als het ware „meegegroeid". De werkzaamheden worden gedeeltelijk op het toerisme afgestemd. Een duidelijk voorbeeld is de zeilmakerij van B. Ruiter, die weliswaar geen „lopendebandpro- duktie" als de grote Friese zeilfabri- kanten heeft, maar ook hier im pulsen ontvangt van de vele zeilende zongenieters De zeilmakerij behoort tot de be roepen, die weinig in de belangstel ling staan, maar waarop een grr<tr categorie mensen is aangewezen. Het grote vakmanschap, dat het beroep vereist, kan alleen in de praktijk worden opgedaan. Hoewel de heer Ruiter, zoals iede re ondernemer in het dorp, het aan tal toeristen alleen maar groter wil zien worden, betreurt hij de veran- tengesloten voelen. Dat wil immers niemand". Een man die in geregeld contact met de toeristen staat, in dit geval de jonge nieuwkomers, is „vader" (van de jeugdherberg) A. van der Meij. Met een bezetting van zestig bedden op een maximumcapaciteit van negentig heeft hij niet te kla gen, alhoewel het hem duidelijk is dat de jeugdherberg wel aanwijsba re voordelen biedt boven andere verblijfsoorden; de motieven van de jongelui zijn de goedkope kosten en de gemengde sfeer waarin men ver toeft. Van het aantal buitenlanders dat In de herberg logeert, is het grootste gedeelte uit Duitsland afkomstig. Enerzijds juicht hij de vakan tiespreiding toe het aantal bezoe kers is gelijkelijk over de zomer maanden verdeeld-, anderzijds ver wacht „vader" Van der Meij dat au gustus daardoor een slechte maand zal worden. Hij prijst zich gelukkig dat zijn bemoeienissen met de watersport elk jaar door een grotere aanvraag wor den beloond. Velen schrijven in voor de zeilcursussen van een week. Voor elk van de zeven boten zijn gerouti neerde instructeurs aangetrokken. Na afloop van de cursus worden zeilbrevetten uitgereikt. De kritiek op de regels die ten aanzien van de jeugdherbergen bestaat, wimpelt hij af met de opmerking dat men dan maar geen lid van de Centrale moet worden. De campingrage, die sinds enkele jaren sterk opgang heeft gemaakt, is ook aan De Kaag niet voorbijgegaan. De ANWB-camping „Kagereiland". die een capaciteit van 125 tenten en caravans heeft, is geheel volgeboekt. Beheerder H. Meiessen is dan ook zeer content over de afgelopen peri ode, waarin vooral veel kampeer ders, die oorspronkelijk de bedoeling hadden naar de kust te gaan, hun toevlucht tot De Kaag hebben ge zocht. Onder hen bevinden zich vooral veel buitenlanders. Hoewel het terrein na enkele fikse regenbuien geheel blank staat, blijkt het weer de „geharde" kampeerders niet te kunnen verdrijven. Wel is in de loop der jaren een vaste kern ontstaan van overwegend wa tersportliefhebbers. De gemiddelde verblijfsduur is ongeveer veertien dagen. Behalve de bedrijven in de Hore- ca-sector rijn geen nieuwe onderne mingen op het eiland gesticht, enkel en alleen onder invloed van het toe- Zeilbotenverhuurder J. P. Loog man staat nogal sceptisch tegenover de toekomst, temeer daar het dit jaar aanmerkelijk rustiger is dan voorgaande jaren. „We missen voor al de Duisers!. „Nederland heeft af gedaan als goedkoopte-eiland. Hier van ondervinden we nu de te rugslag". derde mentaliteit. „Het is louter en alleen een kwestie van geld. Men is minder zuinig dan voorheen. De re gels die ten aanzien van de boten waren opgesteld en waaraan iedere schipper zich hield, worden steeds meer in de wind geslagen". Zijn werkzaamheden strekken zich over het gehele jaar uit. De drukste periode is die van maart tot oktober. Dan zijn het de reparaties aan het scheepsbeslag die alle aandacht vra gen. In de winter heeft hij ook de fabricage van molenzeilen onder zijn hoede.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3