IN ECONOMIE Gijzelaars worden liet uitgewisseld Frankrijk en Engeland herademen Spiegelei met lamp: stop Papandreou bepleit boycot Griekenland ergelding door raël mogelijk Benzinebrand teistert dorp Ontwerp voor pijpleiding Antwerpen is gereed Verlies door stakingen valt mee Bij Bunnik te lage vangrail \Aet wapenverkoop aangenomen Negen maanden voor doden van een babv Aan ontplofte tank werd niet gewerkt Middeleeuwse toestand... Gewonden per helicopter Prins Bernliard bezoekt Zeeland JUU 5 DONDERDAG 25 JULI 1968 i LONDEN PARIJS Zowel de Franse als de Britse economie geeft op het ogenblik een drastische verbeteringen te zien. In Frankrijk blijkt het produktieverlies als gevolg van de lang durige stakingen in mei en juni nogal mee te vallen vergeleken met de sombere cijfers die eerder werden gepubliceerd. En leidende Britse ondernemingen hebben te kennen gegeven, dat er zich in Engeland ..een nieuwe economische hoog- conjunctuur" aan het vormen is. tn deel van het wapenarsenaal dat de politie in de woning van de 26- ;edt rige A. B. te Nieuweschans aantrof. Kisten met het vredelievend op- hrift Sportartikelenbleken in feite kolven, lopen en andere onder- •len van geweren, pistolen en machinepistolen te bevatten. B. zette de ipens in elkaar, waarna ze naar Duitsland werden teruggezonden. i e» 'el AVIV/ALGIERS Is- zal niet ingaan op een voor van het „Volksfront voor de rijding van Palestina", de ge belde passagiers en beman- gsleden van de gekaapte ;ing uit te wisselen tegen le- ".I van het front, die in Israël ?ntf en langen zitten. on*rder verklaarde het Bcvrij- er pifront. dat het toestel nu officieel er van bet front geworden is en het toestel nooit zou terug- njtjtn aan Israël. Een woordvoerder van(e' Aviv zei, dat zijn regering van rasp'je verwacht, dat het zowel gptuig als passagiers en bemanning Nijdig zal vrijlaten. afcerije is direkt noch indirekt bij 's werelds beste piloten, be- c irde de Boeing-707 van de Is- sche luchtvaartmaatschappij nall, toen deze, op weg van Rome r Lydda, tot koersverandering d gedwongen. Abarbanel werd ommeerd op het vliegveld van te dalen. id Abarbanel, befaamd als een vi..\ Een grote benzinebrand i in het Italiaanse dorp Kivanna- bij Pavia (ten zuiden van Mi- i grote verwoestingen aangericht. mJe tijd was het drieduizend inwo- R tellende dorp van de buitenwe- afgesncden. De elektriciteits- en Donkabels zijn vernield, evenals ^eg naar het dorp. die over een v nd van vierhonderd meter werd gescheurd. geweldige vuurzee ontstond tijdens een hevig onweer een j inedepot van het leger door de - em werd getroffen en in brand brandende benzine stroomde een heuvel af het dorp in en as preidde zich in de knalen die het ctiè doorkruisen. Ook drong de dende vloeistof door tot de !idingen. die ontploften. jftien huizen werden geheel of eltelijk vernield. Onder de puin- -n van deze huizen werden ,vo cheidene gewonden vandaan ge el* d. Een vr uw wordt vermist. De t dbestrijding werd vergemakke- door regenval. deze affaire betrokken, verklaarde de Algerijnse minister van buitenlandse zaken, Bouteflika, gistermiddag in Parijs. De zaak zal volgens de inter nationale gedragsregels worden afge handeld. Een woordvoerder van het Volksfront voor de bevrijding van Palestina verklaarde in Kairo, dat er vier hoge Israëlische militairen aan boord van de Boeing waren. Israël heeft dat ontkend. Een piloot van de Ierse luchtvaart maatschappij Air Lingus gaat samen met een Finse vlieger naar Algiers, om daar voor de vrijlating van de gijzelaars te pleiten. Bemiddeling De Israëlische regering heeft Enge land en andere westerse landen ver zocht bij de Algerijnse regering te bemiddelen. Een vertegenwoordiger van secretaris-generaal Oe Thant had gisteren een gesprek met de Alge rijnse afgevaardigde bij de Verenigde Naties. In Tel Aviv verwacht men een ver geldingsmaatregel tegen de omrin gende Arabische landen, als Algerije de gijzelaars lang vasthoudt. Een woordvoerder van de regering liet gisteren doorschemeren, dat Israël fel zal terugslaan, als de gijzelaars niet zouden worden vrijgelaten. Kosten 80 miljoen (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het ontwerp voor de olie-pijpleiding van Europoort naar Antwerpen is gereed. British Petroleum, Esso en Petrofina werken samen in dit project en willen per jaar 20 tot 30 miljoen ton ruwe olie via de leiding overpompen. Deze hoe veelheid komt neer op 100 tot 150 tankers van 200.000 ton per jaar, of twee tot drie per week. Zoals bekend is het Antwerpse ge meentebestuur tegenstander van de pijpleiding, omdat het havenverkeer daardoor flink zal teruglopen. De Belgische regering zal uiteindelijk de beslissings moeten nemen. Binnen kort wordt die verwacht De leiding vergt een investering van 80 miljoen gulden. Hij is gepro- jekteerd door Voorne-Putten. de Hoeksewaard en West-Brabant. Het vervoer van olie naar Antwer pen via de pijpleiding is aantrekke lijk omdat over enige tijd tankers van 200.000 ton Europoort gaan aan lopen. Antwerpen kan maximaal door schepen van 80.000 ton worden bereikt. BP is een van de oliemaatschappij en die deze mammoettankers gaat lossen. De hoofdsteiger bij de raffi naderij is onlangs verlengd tot 500 meter; de haven is uitgediept tot 21V« meter. BP bouwt tevens een oliedepot dat zal bestaan uit vijf tanks van elk 100.000 ton en twee van 50.000 ton capaciteit. Deze tanks zullen volgend jaar september klaar zijn. Het wor den met een diameter van 90 meter en een hoogte van 19 meter de grootste tanks ter wereld. De totale kosten van het entrepot, vanwaar naar verwachting in 1972 totaal 20 miljoen ton olie wordt geëxporteerd naar andere BP-raffi- naderijen in Europa, bedragen 45 miljoen gulden. De BP-raffinaderij in Europoort draait deze week één jaar. Er is tot nu toe ongeveer 5 miljoen ton olie verwerkt. De verwachting was 4V» miljoen ton te zullen verwerken. Herstel van vertrouwen in de Britse economie werd ook tot uit drukking gebracht op de markt voor de builenlandse valuta, waar het pond zich heel goed hield. Het beste nieuws voor de Britse toekomst zijn evenwel de cijfers van diverse onder nemingen. Volgens de Midland Bank nam het totale volume van zaken tussen het eerste en het tweede kwartaal toe met niet minder dan zes procent. Gunstige tot zeer gunstige berich ten komen uit de auto-industrie, de metaalbewerkende industrie, de scheepsbouw en de staalindustrie. Ook uit West-Duitsland komen gunstige berichten, zo bleek gisteren op een vergadtring van de econo mische commissie der OESO te Pa rijs. De economische groei in ons buurland zal dit jaar 5 a 5,5 procent bedragen. De werkloosheid is voor een groot deel verdwenen. Volgens Duitse schattingen zal de lopende re kening van de betalingsbalans dit jaar sluiten met een overschot van anderhalf miljard dollar. Frankrijk Indertijd werd het produktieverlies in Frankrijk vastgesteld voor mei op 38 procent, wat nu geschat wordt op niet meer dan 27 procent, terwijl dc raming voor juni wordt gehandhaafd op 20 procent. Bovendien verwacht het bedrijfsleven dat 35 procent van het produktieverlies van die twee maanden in de rest van het jaar kan worden ingehaald. De orderportefeuilles hebben zich goed hersteld. Ze zijn groter geble ven dan in mei. Tegelijkertijd zijn de voorraden kleiner geworden. Een BUNNIK Uit het vooriopige onderzoek naar de oorzaak van de ramp op de rijksweg bij Bunnik, waarbij maandag vijl' mensen zijn omgekomen, is komen vast te staan, dat de vangrail ter plaatse 25 cm te laag is. terwijl de vrachtwagen aan de wielen zeer grote, uitstekende moeren had, waardoor deze v.agen als het ware over de vangrail heen kon klimmen. Het verlaagde stuk rail is een ge volg van wegver betering: nieuwe lagen asfalt hebben de rail een heel stuk doen verzinken. Overigens is niet komen vast te staan of en zo ja, in hoeverre, ae ge steldheid van de vangrail van in vloed is geweest op het ongeluk. De rampwagen heeft, naar eerder w erd gemeld, bovendien ernstige manke menten te zien gegeven, met name aan de stuurinrichting. WASHINGTON Het Ameri kaanse huis van afgevaardigden heeft woensdag met 304 tegen 118 stemmen een wet aangenomen, die de verkoop per postorder van geweren en munitie verbiedt. Ook is voortaan de rechtstreekse verkoop verboden van geweren aan jeugdigen, misdadigers, verslaafden aan narcotica en geestelijk onvol- waardigen. dergelijke ontwikkeling wijst altijd op een krachtig herstel van de pro- duktie. Overigens komt dat herstel reeds tot uitdrukking in het elektrici teitsverbruik, dat in de eerste twee weken van juli zeven procent groter is geweest dan in dezelfde periode van vorig jaar. De grote warenhuizen hebben op hun omzetten in juni niet meer dan tien tot vijftien procent verloren, hoewel ze toch ongeveer twee weken gesloten zijn geweest. Nu valt uit de cijfers af te lezen dat de consumptie ve vraag sterk toeneemt. J MIDDELBURG De rechtbank heeft gisteren de weduwe V. uit Zie- rikzee veroordeeld tot een gevange nisstraf van negen maanden met af trek van voorarrest, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en onder toe- i zichtstelling van het Leger des Heils. De vrouw stond op 12 juli terecht omdat ze haar pasgeboren kind om het leven had gebracht. Toen eiste de officier van justitie een gevangenis- l straf van vier jaar. Als belangrijkste motief voor het doden van de baby werd aangevoerd de vrees voor de schande, die het bekend worden van deze buitenech- j telij'ke geboorte, in het stadje zou verwekken. SCHIPHOL De ontploffing in de tar.k van de DC-8 „Orville Wright", die in een hangar van het oude vlieg veld Schiphol ernstige schade heeft aangericht, is ontstaan zonder dat aan deze tank werd gewerkt. Dit heeft minister B. Roolvink, me de namens de ministers van binnen landse zaken en verkeer en wa terstaat, meegedeeld Jn antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden drs. E. van Tijn en drs. J. J. Voogd, beiden van de PvdA. Het onderzoek naar de oorzaak is nog niet voltooid. Nogal onrustbarend zag het er ma een botsing tussen iweé auto's op de kruising Wiltzang- laan-Schaapherderstraat in Am sterdam uit. Een fout met voor rang geven deed een vrachtauto tegen een personenauto belan den, waarbij de vrachtwagen kantelde. De chauffeurs bleven, op'een paar schrammen na, on gedeerd. LONDEN' Het Britse Lagerhuis is gisteravond getuige geweest van een grimmig ritueel, dat sinds 1947 niet meer was voorgekomen. De voorzitter, dr. Horace King, zette een zwarte driekantige steek op zijn ce remoniële pruik om de 35-jarige Tam Dalyell. een Labourlid uit Schotland, terecht te wijzen. Hij word berispt omdat hij bijzon derheden had verstrekt aan een krant over het Britse programma van onderzoek voor bacteriologische oor logvoering. Dalyell onderging dc be proeving bleek weggetrokken, terwijl de ogen van alle afgevaardigden op hem gericht waren. Parlementsleden, die het ritueel voor de eerste maal hadden meege maakt, zeiden dat het leek op een toneel van middeleeuwse bar baarsheid.... Anneke Grönloh, zo langzamer hand een veterane in de lichte muze. is gisteren van Schiphol naar Athene vertrokken om daar ons land op het Griekse song festival te vertegenwoordigen. Het liedje dat ze er ten gehore zal brengen heet „The goody good old days" en het is ge maakt door Ad van der Gijn en Wim van Dam, die ook meereis den. Anneke neemt hier afscheid ran haar zoontje Steven, die nu 3l/j jaar is. (Van onze verkcersredacteur) DEN HAAG De Slichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid heeft de in voering van een nieuw stopteken bij duisternis geadviseerd: het gebruikelijke „spiegelei", maar dan voorzien van een lamp die beurtelings een blauw puntlicht en een rood licht kan uitstralen. Dil lichtpatroon maakt het nieuwe stopteken al van meer dan 200 meter afstand herkenbaar. Weggebruikers die tot 150 meter zijn genaderd, kun nen op deze afstand de vorm van het bord al onderkennen. Op 50 meter afstand kan de eventueel in het bord aangebrachte naam b.v. politie of douane worden gelezen. Het nieu we stopteken wijkt overdag niet af van het in het verkeersreglement omschreven „spiegelei". De SWOV adviseert de minister de Het ontwikkelingsonderzoek werd door de SWOV uitbesteed aan het Instituut voor zintuigfysiologie RVO-TNO. Een en ander gebeurde in opdracht van het ministerie van fi- 1 nanciën en naar aanleiding van een verzoek van de ANWB. die de huidi ge stoptekens niet meer volledig geschikt acht voor het huidige snel verkeer. De SWOV beveelt in haar raporl „Stoptekens bij duisternis" ook aan om overdag en bij schemering het I gebruikelijke houten spiegelei, zoals ook verkeersbrigadiertjes hanteren, te blijven gebruiken, maar dan wel de rode rand uit te voeren in fluo rescerend materiaal, j Zij acht het van belang, dat zoveel mogelijk functionarissen, die bevoegd I zijn om het wegverkeer staande te houden en die ook bij duisternis wer- j ken, worden uitgerust met het nieuw ontwikkelde stopteken. 1 De cenfrale politiever- keerscommissie zal haar medewer- I king verlenen aan de invoering van QAKA De matras waarop U wérkelijk uitrustl Van DRAKA. invoering van dit teken omdat het tot het nieuwe stopteken bij politie-een- CHli CII JfOI JttltSSOH nu toe gebruikte verlichte „spiegelei' en de rode lamp niet onder alle omstandigheden van voldoende afstand herkenbaar zijn. De uitverkoop is dusver wat mij betreft een teleurstellende affaire. Het is net als de rommelmarkt: zo vreselijk netjes geordend. Een jurk van 275 voor ƒ235, daar is geen avontuur aan. En de nog stuggere rekenkunst van 10 procent korting neemt alle gevoel van een geweldige slag te slaan weg. Nergens eens iets geks te beken nen. Erger nog. veel zaken hebben keurig verzorgde etalages en het woord Uitverkoop staat er niet geschreven. Alleen de toeristen van over de grenzen houden de uitverkoop nog voor een vermaak, dat hen een re genachtige dag doorhelpt. Toch ben ik met een onverwacht koopje thuisgekomen. Een fraai ge bonden boek. 336 pagina's lang, voor 99 cent...! Gewoon het koopje van de week bij De Slegte. Titel Mijn vader Charlie, auteur Charles Chaplin jr. Flauwtjes herinnerde ik me eens recensies over dit werk gelezen te hebben, maar ik weet beslist niet meer of die goed of slecht waren. Aldus onbevooroordeeld ben ik gaan lezen. Eerst in verloren ogen blikjes en al gauw in gestolen uren. Ik ben nooit zo erg een Chaplin fan Charlie geweest, maar nu zou ik het bijna worden door dit boek. Er is zoveel over Chaplin geschre ven, gefluisterd en geroddeld en vooral ook gelachen. Niet gelachen hij zijn films, maar om dp kin derschaar die hij in zijn huwelijk met Oona O'Neill nog kreeg. Een man, die legende en werke lijkheid was en daarom een schim bleef als mens. In het boek gaat een man leven, die helemaal mens is. De zoon oeschrijft hoe vader doodmoe uit de studio thuis kon komen en dan klaagde: „Weet je, het is zo moeilijk om op bevel grappig te zijn als je er helemaal geen zin in hebt". Chaplin had een verschrikkelijke hekel aan een telefoon en ook dat kan ik hele maal met hem meevoelen. Maar het boeiendst vind iR Charlie als vader, of beter meneer Chaplin als vader, want in deze rol is hij geen uitblinker op het witte doek, maar precies als alle goede vaders, die trachten zonen op te voeden en ze enig begrip voor de waarden in het leven mee te geven. Ik ben blij, dat ik niet weet hoe de geleerden het boek beoordeeld hebben; nu kan ik tenminste onbe kommerd zeggen, dat ik het veruk- kelijk vind. in het vervolg zal ik Charlie Chaplin altijd bezien door de ogen van Charles jr. en er is niets beters om door te kijken... heden, die met een specifieke ver- keerstaak zijn belast. Het ministerie van financiën zal het teken invoeren bij de douane. Hiervoor zal een wij ziging worden aangebracht in het reglement verkeersregels en ver keerstekens. og dit jaar DEN" HAAG Nog dil jaar zal worden begonnen met een proef voor het gebruik van helicopters voor het vervoer van zieken en gewonden. Dit heeft de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. R. J. Kruisinga, de Tweede Kamer commissie voor de volksgezondheid meegedeeld. Het ligt in de bedoeling te komen tot ccn centraal alarmsys teem voor helicopterhulp. Hierover zullen binnen afzienbare tijd nadere mededelingen worden gedaan. De hulp zal voorshands worden be perkt tot het verlenen van assistentie bij daglicht, aldus de staatssecretaris. Op de voorpagina van ons christe lijk nationaal dagblad stond met extra grote letters te lezen „CHU feliciteert als eerste politieke partij Jan Janssen met zijn overwinning". Op Gods dag behaald! Commentaar overbodig? Neen. Com mentaar kortweg: „Treurig"! Ik herinner me nog dat twee jaar geleden het SGP-raadslid van Put- tershoek zich distantieerde van de huldiging van Cees Verkerk, omdat deze overwinning gedeeltelijk op Gods dag behaald was. Commentaar: „Schriftuurlijk". Numansdorp Adr. Vogelaar CHli en Jan Janssen (2) Natuurlijk is het gelukstelegram van de CHU aan Jan Janssen niet met instemming van alle leden gezonden. De meeste CHU-ers weten, dat niet (beroeps)sportverdwazing op zondag een volk verhoogt, maar alleen ge rechtigheid, d.i. de juiste verhouding lot God en medemens. Minstens zo gevaarlijk voor de Christenheid is de belangstelling voor Yoga, die ons met boze. occulte mach ten de waarheid wil leren. De Christe nen kennen dé Waarheid: Christus. Den Haag h. Rol Beschuldiging aan adres Amerikanen LONDEN Andreas Papandreou, zoon van de voormalige Griekse pre mier, die aan hel hoofd slaat van de panhellenislische beweging, heeft gisteren in Londen een eampagne in gezet om de Griekse militaire rege ring te verlammen door een econo mische „wereldboycot". Tijdens een persconferentie ont vouwde Papandreou een programma van vijf punten om, zoals hij zei, „het eerste bruggehoofd van het fascisme na de tweede wereldoorlog" ten val te brengen. Hij sprak daarbij de beschuldiging uit dat de Amerikaanse militairen en de centrale Amerikaanse inlichtin gendienst (CIA) de belangrijkste machten zijn, die de militaire dicta- tuur in Griekenland aan de macht 1 houden. Papandreou drong aan op beëindi- i ging van alle financiële hulp aan i Griekenland, zowel door regeringen i als internationale organisaties. Ook verzette hij zich tegen buitenlandse particuliere investeringen, adviseerde de toeristen niet naar Griekenland te gaan en drong aan op een grotere boycot van Griekse schepen in bui tenlandse havens. Voorts wil hij dat alle culturele-, sport- en andere be trekkingen met Griekenland worden opgeschort. DEN HAAG Prins Bernhard ls van plan vrijdag 13 september een bezoek te brengen aan Zeeland, 's Morgens gaat de prins naar het loodswezen in Vlissingen, gevolgd door een vaartocht in de Scheidè- mond. In hotel Britannia te Vlissin gen biedt het provinciaal bestuur de prins een lunch aan. 's Middags zal hij de officiële opening verrichten van de nieuwe chemische fabriek van de firma Höchst Vlissingen N.V.. be horende tot de Farbwerke Höchst A.G,

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5