GESPREK VOORBEREID IN GROOTSTE GEHEIM JAMIN Politie ontdekt wapenarsenaal Twee miljoen valse dollars in slaapkamer Mr. Luns tegen wil in bezet Syrië Het Kwartet ïven Nederlanders ast in Joegoslavië Russen al in trein onderweg? CoHUIlCntarCll Eerst nog overleg met Polen Een enkel buitje Tactloos Barkeeper neergestoken door klant Lijk verdronken man gevonden Nasser krokantjes Privé vliegtocht voor t 27.50 onvergetelijk fÏÏ^WA^^eeftUvleu^J 25 MIN. in de lucht voorf 27.50 p.pers Nieuwe Leidse Courant Donderdag 25 juli 1968 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur jtelden van de zinloze terreur uit Cleveland, Ohio. Een agent ligt dode- jjlc gewond op straat. Enige ogenblikken later zal zijn collega, rechts, peneens worden getroffen. Onder: politiemannen vuren, nadat ze ter- h'de van een auto dekking hebben gezocht, op de aanvallers. Bij dit feffen werden vier mensen, onder wie drie politiemannen gedood en festien personen, onder wie elf agenten, gewond. JEN HAAG/JERUZALEM aël heeft voor een diploma te incident gezorgd door mi- ter Luns tegen zijn wil naar hoogvlakte te brengen, die [ig jaar op Syrië werd ver- ird, zo vernemen wij. let gebeurde toen de minister in noordelijk gelegen Galilea was een bezoek te brengen aan de j>oets Sedeh Nehemia. waar pic 's van Nederlandse oorsprong wer- Dnder dat mr. Luns het wist., wa de begeleidende Israëlische amb- Iren van de uitgestippelde route (weken om de minister te tonen gemakkelijk een grenskibboets als eh Nehemia door de Syriërs van- de Golanvlakte kon worden be kt. Ir. Luns besloot terstond te ver- Iken, toen men hem attent maakte de veroverde Syrische stellingen, er op de dag ontmoette de minis- CHIPHOL Van zeven Neder- fcse jongemannen zijn in Joego- ië de paspoorten ingenomen. Ze raen vastgehouden in Omis. De [tie nam deze maatregelen, nadat jongens betrokken waren geraakt n vechtpartij. Rotterdammers Peter Plug, Tiggelman en Frans Geleyns de Hagenaar Jos Driessen. de sterdammer Piet Manassen en en Dirk Boom uit Beverwijk kten deel uit van een groep, die jeugdreis maakte naar Split aan Adriatische zee, aldus De fegraaf. Inkele leden van de groep, die t Joegoslavische meisjes uit ten, werden met de meisjes op I avond overvallen. Er werd zelfs jchoten en met stokken geslagen. Nederlanders deden aangifte, de politie vond de zaak wat eloofwaardig. dag daarna werd het gezel- p na een dansavond opnieuw in- ten. Twan Tiggelman werd af- seld en anderhalf uur later ging gerucht dat een Joegoslavische an door een mes in de hartstreek Js getroffen. in afwachting van de ontwikkeling zijn toestand worden de Neder- ders vastgehouden. De zeven ont- ftnen een mes te hebben ge- jiteerd. De vroegere Britse minister van de fensie, Duncan Sandys, heeft gisteren gewaarschuwd voor „strijd en bloedver gieten" als de Sowjetunie doorgaat met haar poging om Tsjechoslowakije de les te lezen. De Tsjechen zullen ongetwijfeld wor den verpletterd maar daarmee is de zaak niet afgelopen, oordeelde Sandys. Hij wil de Veiligheidsraad nu al inschakelen. ter president Sjazar van Israël. Het is niet bekend, of het incident werd besproken. Intussen werd bij een drie kwartier durend gevecht over het Meer van Galilea een Jordaanse soldaat ge wond door Israëlisch machinegeweer vuur. Nasser kuurt Uit Kairo wordt gemeld, dat presi dent Nasser deze week naar Moskou vliegt voor een medisch onderzoek. Nasser was kort geleden nog in de Russische hoofdstad. Russische artsen hadden hem toen aangeraden, nog twee of drie weken te blijven voor algeheel herstel. De aandoening die de kuur noodzakelijk maakt „doet pijn en bemoeilijkt het werken". De „intensivering van de psycholo gische oorlogvoering van Israël had Nasser echter gedwongen naar Egyp te terug te keren. Op advies van zijn arts rookt Nasser sinds enkele we ken niet meer. Minister Luns heeft gisteren ge noten van zijn bezoek aan de kibboets Sedeh Nehemia in noor delijk Galilea, waar veel Neder landse pioniers werken. (Op de slecht overgekomen radiofoto: mr. Luns luncht met de leiders van de nederzetting). De bewindsman ivas wel even geschrokken dat hij ongewild op Syrisch grondgebied was terechtgekomen, hoewel hij eerder ook de bezette oude wijk van Jeruzalem had bezocht, zoals een fotoreportage elders in dit blad laat zien. PRAAG Het elf man tel lende politburo van de Rus sische communistische party zou per trein naar Tsjechoslo- wakije onderweg zijn, waar fle Sowjetleiders de lang ver wachte ontmoeting zullen heb ben met hun Tsjechische col lega's. Het politburo zou de reis verscheidene keren willen onderbreken om overleg te plegen met Poolse en Oost- duitse communistische leiders. De voorbereidingen voor het ge sprek worden in het grootste geheim getroffen. Plaats en tijd zijn nog niet bekend (gemaakt). Verwacht wordt echter dat de onderhandelingen „binnen enkele dagen" in de Slo waakse hoofdstad Kosice zullen be ginnen. Pas als ze afgelopen zijn. zal het resultaat worden bekend gemaakt, zo wordt aangenomen. De Tsjechoslowaakse leiders, die Praag intussen ook al verlaten schij nen te hebben, zien de komende con ferentie kalm en optimistisch tege moet. Ze zullen echter vasthouden aan bepaalde uitgangspunten, zoals de verdediging van de westgrens van het land, de vrijheid van pers, radio en televisie en het verdwijnen van de Russische troepen. Geen compromis Tsjechoslowakije is heel goed in staat zichzelf te beschermen. Wij wil len geen compromis over deze kwes tie. Wij zijn het niet eens met de Prawda het orgaan van de Russi sche communistische partij dat de partijleiding geen controle meer heeft op de voorlichtingsmedia. Verder is beloofd dat de Russische troepen ge heel zouden worden teruggetrokken, aldus een woordvoerder van de Tsje choslowaakse partij. Hü zei ervan overtuigd te z\jn dat de bijeenkomst van de twee zuster partijen op voet van gelijkheid en in een geest van wederzijds begrip zal worden gehouden. „Wij staan op ons recht onze weg te vervolgen en wij menen dat de Russische kameraden ons zullen begrijpen. Daarom heeft ons presidjum bilaterale besprekin gen voorgesteld in plaats van een grote topconferentie". Ramp De Tsjechische minister van bui tenlandse zaken, Jan Pudlak, noemde een breuk met de Sowjetunie onvoor stelbaar. „Dat zou een ramp beteke nen. Ons land is socialistisch en wil dat blijven", zei hij tijdens zijn be zoek aan Rome. Pudlak vond het bijzonder triest dat er misvattingen bij de bondge noten bestaan over het liberaliserings proces in zijn land. Deze misvattingen zullen echter in broederlijke geest uit de weg worden geruimd. De democratisering heeft al veel positieve resultaten gehad. Maar aan gezien het hier om een sociaal pro ces een massabeweging gaat, kan het niet van boven af beheerst wor den. En dat gebeurt dan ook niet, zei hij. Voor vervolg zie pag. 2 In 1970 tunnel onder Kanaal? LONDEN De tunnel onder het Kanaal, die Frankrijk en Engeland samen willen bouwen, kan in 1976 klaar zijn, zo heeft de Britse minister van verkeer, Richard Marsh, gisteren in het Lagerhuis meegedeeld. De fi nanciering van het project moet dan echter nu wel spoedig rond komen. De jeugd spreekt over de ouderdom als over een onge luk, dat haar niet treffen kan. WERTHEIMER Mode: sluike tunieken in zwart of grijs pagina '3 GIJZELAARS WORDEN NIET UITGELEVERD Tweespalt onder Braziliaanse bisschoppen „Ellen heeft de laatste keer afgt MET WEER DE BILT Bij de Britse eilan den bevindt zich nu al meer dan een week een krachtig hogedruk- gebied. Aan de oostflank ervan stroomt aanhoudend koele lucht van het noordelijk deel van de Noordzee naar ons land. Een storing die vanmorgen bij Noord-Denemarken lag, trekt met deze stroming in zuidooste lijke richting. Aan de achterzijde van deze storing wordt morgen iets dro gere lucht aangevoerd, zodat en kele opklaringen worden ver wacht, waarbij echter hier en daar mogelijk ook een buitje kan vallen. DE BILT Enkele opklarin gen maar ook hier en daar een buitje. Overwegend matige wind tussen noordwest en noord. De zelfde temperaturen als vandaag of iels hogere. Strandweer Langs de oostflank van het hogedrukcentrum bij Ierland blijven storingen van IJsland naar de Noordzee trekken. Morgen nog een buienkansje, maar wat meer opklaringen dan vandaag. Krachtige later matige wind. Te koel. 17 a 18 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Zolang het hogedrukcentrum bij Ierland geen andere positie inneemt, kunnen wij niet meer dan zeer matig (te koel) strandweer ver wachten. 26 juli zon op 04.52. onder 20.39 Maan op 05.25, onder 21.38. GOEDE VRIENDJES MET DOUANE IHE HEM NIETS IN DE WEG LEGDE NIEUWESCHANS In de woning van de 26-jarige kantoor bediende A. B. te Nieuweschans heeft de politie gisteren een com plete „wapenfabriek" gevonden. De man blijkt al jaren wapen onderdelen uit Duitsland te smokkelen. In zijn woning zette hij de wapens in elkaar en smokkelde die daarna weer over de grens. In Duitsland verkocht hij de gebruiksklare wapens met duizenden guldens winst. De po litie kwam op het spoor van de man, nadat in West-Duitsland een wapen handelaar was gearresteerd. Deze verklaarde tegenover de Duitse politie, dat hij zijn wapens betrok van een zekere A.B. te Bunde. In die plaats bleek geen A.B. te wo nen. Wel beschikte de kantoorbedien de daar over een postbus. De Nederlandse politie werd ge waarschuwd, die de man een tijdje lang schaduwde. Toen hij weer met een partij wapens de grens over ging, werd hij gearresteerd. „Sportartikelen" B. vervoerde de wapens in dozen, waar „sportartikelen" op stond. Hij was goede vriendjes met de douane, die hem niets in de weg legde. HEEZE Een klant van café „De Blokhut" te Heeze heeft gisteravond de barkeeper neergestoken, omdat deze de jukebox zachter wilde zet ten. De man is met steekwonden in een ziekenhuis opgenomen. Zijn toe stand is niet ernstig. De dader, een 26-jarige bouwvak ker uit Heeze is door de politie in gesloten. De man kreeg omstreeks half tien ruzie met de barkeeper, waarna hij een knipmes te voor schijn haalde en de barkeeper neer stak. Testament van Rob Kennedy geopend NEW YORK Uit het achttien bladzijden tellend testament van de vermoorde senator Robert F. Kenne dy. dat is opgemaakt in Boston op 17 december 1953. blijkt dat Kennedy rechtstreeks 25.000 dollar aan zijn vrouw heeft nagelaten, alsmede de helft van het residu van de nala tenschap. De kinderen delen onderling in de andere helft van het residu. Kennedy had tien kinderen en zijn weduwe verwacht een elfde kind. In een verzoek om het testament te erkennen, werd de nalatenschap van de senator alleen in de staat New York geschat op een waarde van 250.000 tot 300.000 dollar. Uit het ge rechtelijk document blijkt niet of dergelijke erfenisprocedures in ande re staten zullen volgen. ROERMOND Woensdagmiddag is 150 meter boven de stuw van Roermond in de Maas het lijk van de 70-jarige heer J. Bax gevonden. Hij was afkomstig uit Hooge Zwaluwe en woonde sinds een week in Roermond. In zijn woning zette B. de wapens in elkaar. Het is mogelijk dat de wa pens in West-Duitsland zijn gestolen uit legerdumps, waaronder Ameri kaanse. Dat zou de aanwezigheid van onderdelen uit Californië in de wo ning van B. kunnen verklaren. De politie neemt aan dat de man in enkele jaren tijd tienduizenden gul dens met zijn „wapenfabriekje" heeft verdiend. BRICK TOWNSHIP Agenten van de geheime dienst op New Jersey hebben bij een inval in een eenge zinswoning voor meer dan twee mil joen dollar aan valse twintig dollar biljetten gevonden. Deze voorraad vals geld lag opge tast achter een trapdeur in een slaap- kamerkast Er werden acht personen gearresteerd. HET WAS AL opgevallen, dat het bezoek van minister Luns aan Israël zich langs de grens van het di plomatiek toelaatbare bewoog. Met name toen hü het op Jordanië ver overde oude deel van Jeruzalem be zocht. Toen was het al nodig met nadruk te verklaren, dat de toclit door dc oude stad niet mocht worden gezien als erkenning van dc Israëlische aan spraken op geheel Jeruzalem. Het had iets weg van een verontschul diging. Gisteren hebben de Israëliërs hun gast nu ook naar de op Syrië ver overde Golanvlakte gebracht. Het is een daad, die wellicht voor Israël vanzelf spreekt, maar daarom nog niet vanzelfsprekend is. Wat meer bedachtzaamheid en be grip voor de problemen die de situa tie in het Nabüe Oosten voor be vriende landen oproept mag dan van Israël worden verwacht. Vooral nu opnieuw een crisistoestand is ont staan. TJET BERICHT dat president Nasser van Egypte deze week ouar Mos kou gaat voor een medische behande ling van twee of drie weken draagt er niet toe bü klaarheid te brengen in wat in het Nabüe Oosten aan de gang is. Zoals bekend is Nasser nog maar kort geleden van een bezoek aan Moskou teruggekeerd. Hü was toen al vele dagen langer gebleven dan aan- vankelük de bedoeling was. Aange nomen werd, dat er een belangrük verschil van mening was. Nasser heeft dinsdag een zeer oor logszuchtige rede gehouden, waaruit men kan opmaken dat hü terugtrek king van de Israëlische troepen uit de bezette Arabische gebieden eist, zon der er iets tegenover te willen stel len. Wellicht zün de Russen bereid Nasser wat meer tegemoet te komen, nu zü er belang bü hebben, de aandacht af te leiden van de gebeurtenissen ln en om Tsjechoslowaküe. Een vergelüking met 1956 dringt zich op. Toen werd Hongarüe onder dc voet gelopen, nadat in het Nabüe Oosten een militair conflict was uit gebroken. morgen voordeel melk en puur 200 gram van 99 voor 89 niet duur wet heerlijk Noteert u voor een rondvlucht: straat: woonpl.: Indien u anderen meeneemt, hier invullen: naam: straat: woonpl.: naam: straat: woonpl.: Alleen ah men langer wil vliegen, dit invullen 25 min. Bij voorkeur op een: WOENSDAG ochtend middag avond ZATERDAG ochtend middag avond Op zondag wordt niet gevlogen. Ik heb reeds betaald >er: ,giro O kontant Ik kom per: auto trein HOE EN WAT Deze KWARTET-rondvluchten worden georganiseerd van uit Luchthaven Rotterdam en zijn alléén voor KWARTET- abonneea. Er wordt gevlogen met ervaren verkeersvliegers die geen dolle stunts uithalen maar u In een modem, comfortabel vliegtuig laten genieten van uw „luchtdoop" Er kunnen 3 passagiers tegelijk mee. Als regel is het mogelijk in de 25 minuten vliegtijd ook over uw woonplaats te vliegen. Terwijl men op z'n beurt wacht is een gezellig restaurant en een zonnig terras ter be schikking, vanwaar men het al- en aan vliegen kan volgen. Alle gewenste inlichtingen over lijndiensten of over leren vliegen zijn ter plaatse te krijgen. Aan het eind van de vlucht wordt u als herinnering een Oorkonde van Luchtdoop over handigd. Uiterlijk twee dagen voor u aan.de beurt bent krijgt u de instaokaart thuis Betaling aan de krant: per giro ol aan het bureau Win aiipen of met z'n tweeén wil vliegen zonder andere passagiers, moet natuurlijk wél voor drie personen betalen. Bij de indeling behoeft men dan niet op een combinatie te wachten. Wel moet u op de bon dan eenzelfde naam drie- of tweemaal vermelden Twee- of driemaal 25 minuten aaneen vliegen is mogelijk als men het dubbele of driedub bele betaalt. Buslün S3 vertrekt op de halve «ren van het Centraal Station naar het vllerveld; saterdag 5 minuten later. Daar van de rit naar het vliegveld ongeveer eer half uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1