Speelse aanpak in de Leidse Merenwijk WEEKAGENDA Commentaar VERSTOPPING? A OOR DE JEUGD VEEL AANDACHT 1 Woningen gegroepeerd rond centrale park PRISMA Argumenten tegen koopavond eerder talrijk dan sterk Wonen in de Merenwijk Helikopter landde in wei te Leiderdorp - Wijkpark centraal Wandelpaden - Ringweg - Geen gemengde bouw !9éfEUWE LEIDSE COURANT 3 DINSDAG 23 JULI 1968 513J In de nieuwe Leidse Merenwijk, een miljoenencom plex dat over ongeveer acht jaar gereed moet zijn wordt buitengewoon veel aandacht aan het kind be steed. De indeling naar groen en wegen, de soorten en types woningen, de hoeveelheid speelvelden, voet balvelden en openbaar groen, bij (dies is rekening gehouden met het spelende kind. Zo is in de ivijk be- m< tvust afgezien van hoge woon gebouwen De ervaring heeft geleerd dat wanneer hoger dan 7 lagen wordt gebouwd, het contact met de benedenwereld verloren gaat. Daarbij komt dat kinderen in flatgebouwen bijzonder veel tekort komen. Er w geen speelruimte van betekenis en doorgaans is op straat spelen zonder toezicht van de ouders gevaarlijk. :>d<j In de Merenwijk is voor dit pro- jleem een. oplossing gevonden, frijwel nergens zal het openbare lelgroen door gevaarlijke auto- 'egen worden doorsneden. De in ging zal zó overzichtelijk zijn, it de ouders met één oogopslag 'anuit hun flat kunnen zien waar eg]et kind zich bevindt en wat het itvoert. „He eÉe u g4en j Het wijkpark zal het hart van wijk worden. In dit park zijn speelheuvel met een sledehel- ing, speelweiden, ligweiden, wa- atferpartijen, een rosarium en vele 0Itloemenborders geprojecteerd. t pmdat in de kale Broek- en Si- t xiontjespolder op dit ogenblik vrij- lovel geen boom is te vinden, zal iet de aanplant van bomen en in een zo vroeg mogelijk idium van de wijkaanleg worden igonnen. 13( Ook zal alles in het werk wor- len gesteld om de weinige bomen lie nu rondom de boerderij in de tlder staan te behouden. Overi- tns zal juist deze boerderij in het irt van het toekomstige perk ko en te liggen. Behalve het park en de her en \er in de wijk ontworpen speel- eldjes zullen langs de Slaaghsloot B9n de Zijl plezierige wandelpaden gorden aangelegd, rijkelijk om- jdoomd met groen, wa Ten slotte wordt ook voor de ;uVele Leidse volkstuinders ruimte n lemaakt: Zij zullen een stuk grond Zoeterwouds paar 55 jaar getrouwd ZOETERWOUDE Op 29 juli 913 beloofden Leonardus v. d. Ak- |er en Jacoba Ammerlaan elkaaar ietouw in de Scheepjeskerk te Ha- 'ufcswoude. Het echtpaar vestigde *|ch aan de Stompwijkse weg. De l ieer v. d. Akker voorzag in het on derhoud van zijn flink groeiend ge- an door zijn werk als zelfstandig phipper. Het ontbreken van motor- tracht maakte dit tot een zwaar |erk waarbij lange dagen werden ;a|emaakt. Desondanks vond hij nog elegenheid als toegewijd lid de Sint rJansfanfare te dienen, ook in een be- tuursfunctie. Zijn kinderen en klein- tnderen drukken daarin nu nog zijn letsporen. Uit het schipperswerk htstond een kolenhandel annex pe- ~7oleum. Uit hun huwelijk werden 10 kin- leren geboren. Twee overleden. Tot mjp nakomelingschap behoren 35 rfleinkinderen en 2 achterkleinkin deren. Mevrouw J. v. d. Akker-Ammer- lari werd in 1887 geboren te Hazers- 'oude. De heer L. v. d. Akker wordt 2 jaar Zaterdag 27 juli is er feest in het Ion Boscohuis. Hoog en laag water KATWIJK AAN ZEE Woensdag 4 juli: hoog water 2.26 en 14.54 uur. aiag water 10.36 en 23.02 uur. tussen de spoordijk LeidenHaar lem en de verlengde Marnixstraat krijgen toegewezen. De nieuwe Leidse Merenwijk zal dus als geen andere Leidse wijk in het groen komen te liggen. Een ander kenmerk van de wijk zal de vorm en indeling zijn. Dat wordt veroorzaakt door de aanleg van een ringweg om de wijk met daarbinnen het cirkelvormige buurtpark. Tussen park en ringweg komt het overgrote deel van de wonin gen. Gevolg: Vrijwel geen enkele woning is meer dan 600 meter van het park en het daarin geprojec teerde winkelcentrum verwijderd. Met de NZH is deze zaak al door gepraat en de busonderneming heeft verklaard enthousiast te zijn. De ringweg waarborgt een een voudige en duidelijke busdienst, die de hele wijk goed zal kunnen bedienen. Alleen de noordwesthoek van de Merenwijk krijgt een klein eigen buurtwinkelcentrum omdat dit deel van de wijk wat excentrisch is gesitueerd. Overigens kan dat helemaal geen kwaad: 2 winkel centra bevorderen een gezonde concurrentie. O Behalve het wijkpark en de ringweg krijgt de Merenwijk nog een derde kenmerk. In de planning is namelijk bewust gebroken met de zogenaamde gemengde bouw. Er zullen dus niet, zoals in Zuid west en andere Leidse nieuwbouw wijken, lage eengezinshuizen en hoge flats dwars door elkaar heen worden gezet. Ieder type woning krijgt zijn eigen wijkblok toegewe zen, waarbij nog kan worden aan getekend dat de echt hoge flatge bouwen slechts aan de rand van de wijk zullen worden gezet en voornamelijk als kantoren zijn be stemd. In de wijk zelf zal slechts plaats Wist u dat daar hele kleine pilletjes tegen |L|A||D|| IKV bestaan? Nouryphorma in Oss maakt ze: NvUlflL»HA Dinsdag 23 Juli Stadhuis. 7 tot 8 u.: sprekuur Bouwfonds Ned. Gemeenten Breestraat 19, 7 tot 8 u.: spreekuur Chr. Emlgrtttecentrale. KATWIJK AAN ZEE Nteuwe Kerk. 8 uur: orgelconcert WIm van der Panne, Voorburg. Woensdag 24 Juli Luxor, 10 u.: commissie Vakantiebezig heden voor de Jugd. film „Vlucht over de bergen". Trouwkamer stadhuis, 4 tot 8 u.: spreek uur sociale raadsvrouw. Donderdag 25 Juli Stadsgehoorzaal, 2 uur: Commissie Va kantiebezigheden voor de Jeugd. Carla Flink met ..Kluk-Kiuk en zijn vrienden". KATWIJK AAN ZEE Triumfatorkerk, 8 uur: orgelconcert Nico van den Hoe ven. Jeugddorp Van 1 juli tot en met 9 augustus elke week van maandag tot en mei vrijdag jeugdvakantiedorp In Jeugddorp Voor- schoterweg van half tien tot zestien uur Welk* Apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen apotheek Van Drlessum. Mare 110. tel. 20406. Apotheek R van Breest, Smallenburg te Leiderdorp en Apotheek Voorschoten zijn de gehele week geopend. Films CAMERA (7 en 9.15 uur) Blow up (18 Jaar); 2.30 uur (zondags 2.30 en 4.45 uur) Een hoogst merkwardlge tekkel (a.l vrijdag- en zaterdagavond 11.30 uur: Een verrukkelijke Idiote (18 Jaar) L1DO (2 30 en 8 uur): t Is een gekke, rare, dolle, dwaze wereld (14 Jaar) LUXOR (2.30 7 en 9,15 uur): Wacht tot het donker ls (18 Jaar). REX 2.30, 7 en 9.15 uur): Fantomas con tra Scotland Yard (14 Jaar); vrijdag- en zaterdagavond 11.30 uur: Wat hel daglicht niet verdragen kan (18 Jaar) STUDIO ('s morgens 10 30 uur): Thunder- birds are go (a.l.); 2.30. 7 en 9.15 uur Samen uit samen thuis (a 1.). TRIANON '7 en 9.15 uur) Poel der on tucht (18 Jaar); 2.30 uur- Elsa. dochter der natuur (a.l.). Mobiel A.N.W.B.-kantoor Musea en Hortus Museum Volkenkunde. Steenstraat: op werkdagen van 10 tot 5 u., ook zaterdae zondag van I tot 5 uur. Museum Oudheden. Rapenburg 4p werkdagen van 10 tot 5 u. r*k zaterdag, zondag van 1 tot 5 uur Sted Museum De Lakenhal, Oude Sin gel op werkdagen van 10 tot 4 u.. zon dags van 1 tot 4 uur Hortus Botanicus (Rapenburg): op werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. kassen zaterdags en zondags geslo ten Molenmuseum De Valk Geopend elke dag van 10 lot 5 uur. maand, gesloten, zond van 1 tot 5 uur, tot 15 september Badinrichtingen De gemeentelijke badinrichtingen Van der Werffstraat 39 en Leldsestraat 1b zijn geopend: dinsdag 8—11.15, 13.30— 17.15; woensdag 8—11.15, 13.30—17.15; don derdag 8.30—11.15, 13.30—18.15; vrijdag 8-3011 15. 13.30r-18.45; zaterdag 7.30—11.15. 13.3016.30. Bezoekuren ziekenhuizen Academisch ziekenhuis voor patiënten ln klasse la, lb en 2e: dagelijks 10 30— 11.30, 14.30—16 en 19—20 uur Voor patiënten In klasse 3: maandag, woensdag, donderdag en vrijdag 18.15— 19. dinsdag 13—14, zaterdag 15—16, zondag algemeen christelijke en nationale feest dagen 14.30—16 uur. Vrouwenkliniek: maandag t.m. vrijdag 18.45—19 30. uur. zaterdag 15 30—16.30 uur. zondag 15.30—17 uur Klassepatiënten op de vrouwenkliniek: dagelijgs 10 30—11 30. 14—16.30 en 19—20 Op de afdelingen verloskunde en kin dergeneeskunde kunnen kinderen bene den de 16 resp. 12 laar niet worden toe gelaten. In het belang van de patiënten kunnen niet meer dan twee bezoekers tegelijk bij een patiënt worden toegelaten. Dlaconessenhuis Leiden- derde klas da gelijks 2 tot 3. dinsdag donderdag en zondag bovendien van 7 tot half 8: twee de klas dagelijks van t tot 3 en van 7 tot 8; eerste klas dagelijks van 11 tot 12. 2 tot 3 en 7 tot 8. Elisabethziekenhuis Lelden: derde klas dagelijks van 2 tot 3 en 's avonds van kwart voor 7 tot half 8. kraamafdellng dagelijks van 3 tol 4 en 's avonds van kwart voor 7 tot half 8; tweede klas da gelijks van half 12 tot 12. 2 tot 3 en kwart voor 7 tot half 8: eerste klas dagelijks van half 12 tot half 8 Annakliniek Lelden dagelijks van half twee tot half drie en bovendien op dins dag- vrijdag- en zaterdagavond van zes tot zeven Klassepatiënten dagelijks van half twee tot half vier en elke avond van zeven tot acht ALPHEN-Rllnoord- alle klassen dage lijks va nhalf 5 tot half 6, op zondag van 4 tot hair 8. Kinderafdeling dagelijks van 3 tot 6 met bovendien op dinsdag en donderdag een halfuurje voor vaders van 6 tot half 7 KATWIJK - Zeehospitium, jongkllnlek dagelijks van half 3 tot half 4 dinsdag en donderdag evenwel van 7 tot 8; tbe- afdellng dagelijks van half 3 tot half 5 Revalidatiecentrum dinsdag en donderdag van 7 tot 8 en zaterdag en zondag van half 3 tot half 5: Revalidate- centrum kinderen woensdag van 7 tot 8, zaterdag en zondag van half drie tot half vijf Longkllnlek en tbc-afdellng kinderen woensdag van 7 tot 8 en zater dag en zondag van half 3 lot half 4. NOORDWIJK - Sole Mlo klasse-pa tiënten dagelijks van 3 tot half 3 en s avonds van 7 tot 8: zaalpatiënten zon- dgs van 1 tot 3. dinsdag van I tot half 3. donderdags van half 7 tot half 8 en zaterdags van 1 tot half 3. rentounstellingen Rijksmus Volkenkunde zomertentoon stelling VIva Mexico (kenmerkende cul tuur-historische facetten van het Mexico van vroeger er nu) tot t december Lakenhal van 5 Juli tot 22 september Negen Leidse fotografen KATWIJK AAN ZEE: Voorstraat 44. tot en met 31 lull (behalve op zondag): expo sitie foto's en schilderijen Leen Manneke en Stoffer Winter PRISMA dameshorloges 1) modieus model - elegante wijzerplaat edeldoublé 89.- 2) met gouden schakelband 335.- 3) geheel goud - klassiek model in moderne uitvoering 165.- (grote variatie Th gouden dameshorloges vanaf 125.-) worden vrijgemaakt voor lage en middelhogebouw (3 misschien 4 lagen). Er zal nauwkeurig voor worden gewaakt dat er geen starre, lange, hoge en grauwe flatwan- den zullen verrijzen. Tevens zal bij de wegenaanleg in de wijk zoveel mogelijk worden getracht kaars rechte lange straten te vermijden. De ontwerpers zijn van mening dat een wat speelsere aanpak van het stratenplan de leefbaarheid van de wijk aanmerkelijk zal ver hogen. Bij heropening supermarkt LEIDEN In vijf ouderwetse koetsen, waaronder een Jan Plezier en een landauer, alsmede een kaasbrik, maakten verscheidene bejaarden ter gelegenheid van de heropening van supermarkt De Vries aan de Haarlemmerstraat een rijtoer door Leiden en Leiderdorp. Twintig paar den en pony's trokken de rijtuigen, die beschikbaar waren gesteld door mevrouw B. Korthagen-van Til uit Nieuwersluis. De Leiderdorpse drumband ging aan de stoet vooraf. Burgemeester G. C. van der Wil ligen, wethouder C. Piena en tal rijke autoriteiten uit het midden- standsbedrijf woonden in de namid dag de officiële heropening bij. De heer Lij ten, gemeenteraadslid van Leiden, die de opening verrichtte, toonde zich verheugd over de uit breiding van het bedrijf. ..Hiermee is aangetoond dat voor de kleine \Jf/IE het rapport over de te bouwen Leidse MERENWIJK leest, moet wel tot de conclusie komen, dat bij het op papier brengen van deze wijk de leefbaarheid een van de primaire principiële uitgangs punten is geweest. Nu is papier gemakkelijk. Het is altijd de vraag of men erin slaagt, dit in de praktijk vol te houden. Maar als men bij het ontwerpen van 'n nieuwe wijk al niet consequent een harmonische opbouw en ont wikkeling nastreeft, komt er hele maal niets van terecht. Het aantrekkelijke van het Meren- wijkplan vinden wij, dat dit woon gebied niet een kopie wordt van Zuid-West of Noord. De stedelijke planologen wordt hier de gelegen heid geboden een wijk te maken, die is opgezet volgens nog nieuwere principes en waarbij de onvolko menheden, die men in andere wijken zou kunnen aanwijzen, worden vermeden. De centrale vraag waar alles om draait is deze: hoe kunnen wij, woekerend met de ruimte en alle mogelijkheden waarover we be schikken, de stedeling plezierig laten wonen. En bepaald niét: hoe kunnen wij in dit gebied zoveel mogelijk mensen onderbrengen. De uitgangspunten voor dit Meren- wijk-plan rechtvaardigen de ver wachting, dat de stadsplanologcn er op het stuk van de leefbaarheid uithalen wat er in zit. In de wijk zélf zullen de bewoners moeten kunnen recreëren. middenstander nog steeds bestaans redenen te over zijn." - Toekomst Door zijn bijzondere feeling voor aanpassing heeft de heer De Vries het aangedurfd opnieuw tot verbou wing en uitbreiding over te gaan. Dat hierbij de maximale service aan de klant niet wordt prijsgegeven, achtte hij een voorbeeld voor an dere bedrijven. Hij ziet in de toe komst nog altijd een zinvolle taak voor de ondernemende middenstan der weggelegd. „De middenstander behoeft zich door de grote winkel centra niet in de hoek te laten drij ven". Dal hierbij problemen van al lerlei aard, „het zout van het le ven", een grote rol spelen, kan al leen maar een stimulans zijn voor de middenstander om de weg voor uit te blijven vinden. De heer Lijten hoopte dat de wens van de heer De Vries, de in stelling van een koopavond, bin nenkort in vervulling mag gaan. Ook hij ziet hierin de mogelijkheid om de essentiële taak van de middenstander, de dienstverle ning, verder uit te breiden. „De argumenten die tegen een even tuele koopavond worden aange voerd, zijn eerder talrijk dan sterk". Voorts sprak de heer Lijten de hoop uit dat er tussen de Leidse middenstanders, eveneens een wens van de heer De Vries, een nauwere samenwerking zal kunnen ontstaan. „Hiermee zal niet alleen de midden stand gebaat zijn, maar ook en vooral de consument", zo besloot de heer Lijten. De nieuwe supermarkt, waarvan de verbouwing ruim drie maanden heeft geduurd, heeft aan investe ring ongeveer f 100.000 gekost. Het personeel zal in de toekomst van 15 op 20 worden gebracht. De opper vlakte van de nieuwe zaak bedraagt nu 500 m2. Engelse zeilers in Kativijk KATWIJK AAN ZEE De plaat selijke zeilvereniging Skuytevaert heeft deze week zeilvrienden uit het Engelse Lowestoft op bezoek, die gisteren zijn aangekomen. Er is voor de komende dagen een afwisselend programma vastgesteld, waarin zo wel rekening is gehouden met goed als met minder gunstig weer. Om enige punten te noemen: zeilwed strijden, een pilsgraverij, een kamp vuur met barbecue en een slotfeest, dat donderdagavond om half negen begint. Vrijdag vertrekken de gas ten. In het hart van de Broek- en Simontjespolder ligt deze boer derij. Zij blijft behouden om het middelpunt van het centraal gelegen wijkpark te worden. Foto Van der Horst Leidenaar lichtte sociale zaken op DEN HAAG Een Leidenaar. die terecht moest staan wegens het plegen van steunfraude. liet ver stek gaan, hetgeen de officier van justitie de opmerking ontlokte, dat hij misschien nu van het geld op vakantie was. Hoewel de man een gewone dagtaak had, had hij niet temin kans gezien uitkering van so ciale zaken te krijgen. Dit leverde hem f 258 op. De officier was van mening, dat er te veel van dit geknoei bestaat. Hij vond het een misselijke methode om de gemeenschap op te lichten. Verdachte was nog niet eerder ver oordeeld. Naast de terugbetaling van f 258 wilde hij volstaan met een boete van f 200 en vier weken ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De rech ter veroordeelde overeenkomstig de Op 18 september weer Vebo LEIDEN Woensdag 18 september wordt weer de grote fokvee- en zuiveltentoonstelling van de Vebo gehouden. Ir. B. van Dam. voor zitter van het produktschap voor zuivel, zal de expositie openen. LEIDERDORP Een helikopter van de .Marine Luchtvaart-Dienst van het type Augusta Bell heeft gistermiddag een noodlanding ge maakt in de Achthovenerpolder. Tijdens een oefenvlucht, waarbij MLD-vlieger sergeant Miras (22) instructie instrument-vliegen kreeg van de kapitein der mariniers P. Tjittes (29), viel plotseling het mo torvermogen op de schroef weg. Doordat de storing zich voordeed op een hoogte van 400 voet was er nog voldoende tijd om het toestel in een goede landingspositie te brengen. Toen de storing werd waargenomen nam kapitein Tjittes direct de besturing over en autogiroënd zette hij de Bell neer in een perceel weiland van veehouder W. de Graaf, Achthovenerweg la. Hoewel kapitein Tjittes voor het eerst in zijn vliegersloopbaan een noodlanding moest uitvoeren, was de landing „een zacht eitje". De drie inzittenden (behalve de vliegers bevond zich ook de mecano Smits aan boord) bleven ongedeerd en het toestel liep geen schade op. - Risico's Met het landen zonder motorvermogen zijn de vliegers bekend. In hun opleiding worden zij er veelvuldig over geïnstrueerd. Desondanks zijn aan een onverwachte motorstoring risico's verbonden. Vooral wanneer deze zich voordoet boven de bebouwde kom of op onvol doende hoogte. Gebeurt het boven de bebouwde kom, dan zal de piloot moeilijk een geschikt landingsterrein kunnen vinden, omdat een helikopter vrij steil naar beneden zakt. Gisteren waren deze ongunstige factoren evenwel niet in het spel. De storing deed zich voor boven de Achthovenerpol der, waar helikopters van de MLD vrijwel dagelijks oefenen. De Marinevoorlichtingsdienst deelde ons mee, dat de MLD-helikop- ters bij alle vluchten naar de Leiderdorpse polders steeds bebouwde kommen mijden. - Gerepareerd Nadat de helikopter aan de grond was gezet, stelde kapitein Tjittes vanuit een boerderij het vliegkamp telefonisch op de hoogte. Met een andere helikopter werden daarna enige mecano's afgezet in het weiland. Drie uur na de gedwongen landing, omstreeks kwart over zes kon kapitein Tjittes de gerepareerde Bell weer op de grond zetten in Valkenburg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3