Jeugd op legt straks nota twee synodetafels Engelse aanval op kostscholen Modern sprookje van Haagse arts een Orthodoxen zoeken gemeenschap Ray voor rechtbank: Ik ben onschuldig Een noord voor vandaag Uitkering aan slachtoffers nazi's hoger „Samen op Weg"' is oecumenisch vervolg op „Kerk 66/2000" Uw probleem is het onze.... Bedelmonniken verboden Gerechtigheid I thema Kirchentag Rijles verplich voor studenter t\V berekende inkomen Bond-ig BER0EP1NGSWERK Geheim rapport: Geei\ komplot in Italië DINSDAG 23 JULI Maar Noach vond genade in de ogen des Heren (Genesis 6:8). Het zondvloedverhaal laat de onvermijdelijke gevolgen zien, als een samenleving de zonde volgt. Maar Gods bedoeling met zijn schepping kan de mens door zijn ongehoorzaamheid niet te niet doen. God zet zijn plan door met het overblijfsel, dat naar Hem luistert. Dat „overblijfsel" is een gedachte, die steeds in de Bijbel terug keert. Straks is Abram met zijn familie weer de enige. Gideon verslaat de Midianieten met driehonderd man. God volvoert zijn raad door de zevenduizend, die hun knieën niet voor Baal gebogen hadden. Hij bewaart de wet door het kleine groepje Judeeërs, dat uit de Babylonische ballingschap terugkeert. Hij maakt een nieuw begin met 120 mannen en vrouwen, die sa men zijn in een bovenzaal in Jeruzalem. Jonathan zei het al: de Here kan evengoed verlossen door wei nigen, als door velen. Neen, wij hoeven ons over Gods zaak niet bezorgd te maken. De vraag is: behoren wij bij dat getrouwe overblijfsel? Wij lezen vandaag 1 Korinthiërs 9 15-27. MJjU DEN HAAG De slachtoffers van de Nazi's tijdens de tweede we reldoorlog zullen vanaf 1 juli een ho gere uitkering krijgen. Staatssecreta ris Van de Poel heeft in overleg met de kamercommissie wijzigingen van de Algemene Bijstandwet voorge steld. De nieuwe regeling geldt voor al len die om redenen van geloof, ras of wereldbeschouwing tijdens de oor log in Nederland of in het voormali ge Nederlands-Indië door de bezet tende machten zijn vervolgd: Joden, zigeuners, communisten. Het gaat hier om vervolgings slachtoffers, die door een verblijf in gevangenissen en concentratiekam pen of door onderduiken lichamelijk en geestelijk langdurig in belastende omstandigheden hebben verkeerd. Om een soepeler beleid te bevor deren wil de staatssecretaris een of meer teams gaan in stellen, die moe ten bepalen welke slachtoffers voor de uitkering in aanmerking komen en hoe hoog die uitkering moet zijn. Deze regeling is een uitvloeisel van een VPRO-televisieuitzending waarin Joodse nazi-slachtoffers hun nood klaagden over de geringe steun die zij krijgen. Deze nogal gerucht makende uitzending kwam tot stand met medewerking vari_ het Neder landse Auschwitz-comité. Brieven die niet rijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd, vragen die niet onderUng met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Ik heb al enige jaren een massief rood koperen vaas. maar nu komen in heel de omstrek donkere stippen te voorschijn. We hebben een heel droog huis en er komt geen water in de vaas. Ze is gevuld met pau we veren. We hebben verschil lende poetsmiddelen geprobeerd, maar zonder succes. Antwoord: Probeer het ook eens met Ikrijt en spiritus of met sigaren as. Hiermee krijgt men meestal goede resultaten. Ook houtas met toevoeging van wat geest van salmi ak Is een goede reiniger van koper werk. Een oud middel is ongezouten hete pap van witte bonen. Ook wordt wel aahgeraden de vaas tevo ren met heet water te vullen, waar na men deze goed en vlug kan reini gen. Vraag: Wij hebben aan de achter kant van ons huis een markies. Met het voorjaar en de zomer maken vogeltjes aan dc bovenkant van de markies onder de plank nestjes. Maar nu is het zo. dat de markies onder het vogelvuil zit. Hoe kan ik die schoon maken? Het zijn harde plekken geworden. Antwoord: U moet het mar kiesdoek grondig reinigen met een sop van groene zeep, dat u er eerst dik opsmeert en na enige tijd met flink warm en vooral veel water en met een stevige wasborstel uitboent. Goed, ruim naspoelen met schoon water. Deze behandeling zal u ver moedelijk nog wel eens moeten her halen om de laatste resten ie ver wijderen. Ook is het mogelijk dat de kleur van het markies leek u4tgebe- ten is. Men raadt wel eens aan nm over de markies enig2 draden zwart ijzergaren te spannen. De vogels zien de draden niet. komer. er mre in aanraking, schrikken en komen niet meer terug. De moeilijkheid daarbij is de draden zo te bevesti gen dat u er geen last van onder vindt bij het op.ialen van de mar kies. Vraag: Onze huiskamer heeft twee buitenmuren, aan de oost- en de zuidkant. De muren zijn aan de binnenzijde betimmerd met hard board en daarop is behang. Op de na den van het hardboard ga3t het be hang scheuren. Wij hebben gepro beerd dit tegen te gaan met vloei baar hout, dun linnen plastic papier, doch zonder resultaat. Antwoord: Wanneer u aan de bin nenmuren geen last heeft van net scheuren van behang, moet de oor zaak liggen aan vochtige buitenmu ren, en dan zal u deze aan de bin nenzijde moeten laten behandelen. Dit is een nogal tijdrovende en kost bare geschiedenis. De naden tussen het hardboard kan u beter dichten met alabastine daar dit rekbaar is, terwijl vloeibaar hout hard wordt. Zelf hebben we veel succes door er een strook schuingeknipte gor dijnstof aan te plakken, dus stof die meegeeft. Vervolgens doet u daaro ver behang. Als de oorzaak wegge nomen wordt, zal u verder geen last krijgen. Vraag: Ik had een zeer verouderd radiotoestel en wilde dit niet door een nieuw vervangen in verband met aankoop van een tv. Toen kocht ik een kleine transistor-radio doch ik betaal nog steeds het gewone luistergeld. Een kennis beweert nu dat ik voor een transistortje ceen luistergeld verschuldigd ben. Ts dit juist? Antwoorr: Naast een radiotoestel mag men in het algemeen verschei dene transistors in huis hebben, zonder daarvoor extra te betalen. Neemt men een transistor mee naar buiten, dan moet men een bijkaart bij zich hebben als bewijs dat men luistergeld betaald heeft Deze wor den aan de postkantoren afgegeven a 1 1 per jaar. op vertoon "3n de laatste radi kaart. of betalingsbewijs van de radiodistributie. Meerderja rige kinderen moeten thuis of bui ten voorzien zijn van hun eigen ra diokaart Is er slechts één draagbaar toestel in huis. dan moet men daar voor luistergeld betalen. NIET MEER ALLEEN VOOR ZOONTJES VAN RIJKE LEI LONDEN In Engeland heeft een staatscommissie een felle aanval gedaan op de zoge naamde public schools. Deze scholen, die in werkelijkheid ex clusieve instellingen zijn van zoontjes van rijke lui, moeten nodig worden gereorganiseerd. Want deze scholen bevorderen de verdeeldheid van de moder ne maatschappij, aldus het rap port van de staatscommissie. Allerlei oude gebruiken en tradi ties, die op deze kostscholen gehand haafd blijven, is de meerderheid van de staatscommissie een doorn in het oog. Zo moet het slaan van jongere jongens door oudere jongens worden afgeschaft. Evenmin is het modern, dat de jongere jongens als persoon lijke bedienden van de ouderen fun geren. Wat voor nut heeft het, dat de jongere leerlingen boodschappen moeten doen, de schoenen moeten poetsen en de studeerkamers van de oudere leerlingen moeten aanvegen? En waarom, vraagt de commissie verder, krijgen de leerlingen niet meer vrijheid in het dragen van hun kleding vooral gedurende de week einden? (Nog altijd dragen jongens op vele kostscholen verouderde uni formen). Voor iedereen De commissie wil, dat de dure kostscholen de helft van de plaatsen beschikbaar stellen voor leerlingen, die met een beurs studeren. Dit betekent, dat kinderen uit elk milieu de scho len van Eton, Harrow, Winchester en Westminster mogen bezoeken. Vol gens oude Engelse begrippen een on gehoord voorstel. Maar als het rap port van de staatscommissie door de "Engelse (socialistische) regering wordt aanvaard, zal het er toch van komen. De besturen van de public schools zijn na de publikatie van het rapport onmiddellijk in de verdedi ging gegaan. Ze beweren dat de com missie een dwaze gedachtengang heeft gevolgd. Bovendien, zeggen de bestu ren, zijn veel veranderingen, die de commissie voorstelt, al lang doorge voerd. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG/DRIEBERGEN „Samen op Weg" is het meer op de praktijk gerichte gevolg van het project Kerk 66/2000 In dit project, dot in de jaren 1966 en 1967 zeer in de belang stelling heeft gestaan, vroegen hervormde jongeren zich af hoe de kerk van de toekomst eruit zou moeten zien. Ze deden dat in gesprekken met leeftijdsgenoten, maar ook op kerkelijke ver gaderingen. Maar waarom werken we niet sa men met de gereformeerde jeugd, ging men zich in deze gesprekken afvragen; met als resultaat, dat her vormde en gereformeerde jongeren van 19 tot 24 jaar van eind septem ber tot november „samen op weg" gaan. Ze doen dit om materiaal te verza melen, dat in een nota in 1969 zowel op de tafel van de hervormde als op die van de gereformeerde synode zal worden gelegd. En daarmee doet dan voor het eerst in de geschiedenis een gelijkluidende nota haar intrede in synode van twee kerken. Achter deze jongeren staan offi cieel de Hervormde jeugdraad en de Nederlands gereformeerde jeugdraad. De laatste heeft de werkzaamheden die aan de actie zijn verbonden, door gespeeld naar het Landelijk centrum voor gereformeerd jeugdwerk (LCGJ). Toekomst De nota Kerk en Jeugd gaat na tuurlijk ook over „de kerk van mor gen", anders gezegd over „de gestalte en het functioneren van de kerk en de gemeente ter plaatste op weg naar de toekomst". ROME De Rooms-Katholieke Kerk in Italië heeft het haar monni ken en nonnen verboden, om in het openbaar te bedelen. Vooral in Rome en het zuiden van Italië behoren bedelende monniken en nonnen tot het straatbeeld. Men ziet ze ook in regeringsgebouwen, ge rechtshoven en in treinen. Gewoon lijk houden ze de voorbijgangers een napje voor, waarop het beeld van de een of andere heilige is geplakt. Soms hebben ze een kind uit een weeshuis bij zich. De bisschoppen zeggen in hun ver klaring, dat als de monniken en non nen menen, het niet zonder gebedeld geld te kunnen stellen, zij andere manieren moeten bedenken om aan geld te komen. Waarschijnlijk doelen zij op geldinzameling door middel van brieven. ONWETTIGE ILLUSTRATIE BRIGHTON De 26-jarige domi nee David Copestake heeft een boete van zeven shilling gekregen wegens het onwettig in zijn bezit hebben van verdovende middelen. Prekend over het gevaar van drugs, had de metho distenpredikant vanaf de kansel een buisje met Indiase hennep laten zien. Het materiaal wordt gezocht in bij voorbeeld gesprekken met kerkera den. De beide zojuist genoemde jeugd raden hebben in overleg met een aantal kerkelijke sociologen honderd kerkelijke gemeenten uitgezocht en hun medewerking gevraagd. Die medewerking bestaat uit het gezamenlijk bespreken van de her vormde en gereformeerde kerkeraden met de jongeren van een rapport, dat tevoren is opgesteld. Om niet in het wilde weg te praten, zijn verschillende vragen opgesteld ter behandeling. Ze luiden: a. Hce dienen de heilsfeiten te functioneren in de dagelijkse fei ten? b. Hoe dienen we vanuit Gods Woord antwoorden te geven op de samenlevingsvragen? De gespreksgroepen worden sa mengesteld uit ten minsté veertien jongeren uit beide kerken; totaal zijn er 100 jongeren. De kerkeraad „le vert" een gespreksleider. Reeds uit 50 plaatsen zijn positieve reacties van kerkeraden binnen. Wanneer er meer plaatsen dan de 100 die mee willen doen in het land zijn, kan dat, maar buiten officiële mededinging. Het adres waar men zich kan opgeven is: Hervormde jeugdraad, Surinamestraat 4, Den Haag. HANNOVER De Bergrede het centrale bijbelgedeelte zijn I de Veertiende Duitse Evangelis Kerkedag, die 16 - 20 juli 1969 Siu/gart zal worden gehouden. In aansluiting aan de Bergrede de vraag naar de gerechtigheid thema zijn. Op deze wijze wil n de lijn van de Kirchentag van Hai over 1967 doortrekken. Daar stond vrede centraal. BOEDAPEST Op het groot- minarie van het aartsbisdom Eger autorijles een verplicht studievak worden. Het priestertekort is zo groot worden, dat het normaal is, dat priester de zorg over drie of parochies heeft. De aartsbisschop door een beroep op het buitenlajn: proberen zijn diocese te motorisei NATIONALE VERSCHILLEN VERDWIJNEN IN WESTEN steeds vier gehouden over de Ook worden gespreksavonden thema's: 1. De komst van de Messias, die geloof vraagt; 2. Zijn opstanding, die recht op hoop geeft: 3. De komst van de Geest, die werkt door de liefde; 4. De kerk van de Messias, nu en straks in de toekomst. Rapport Op de vijfde avond wordt dan een rapport samengesteld uit de opmer kingen, stellingen, vragen en concrete voorstellen, die op de vorige avonden naar voren zijn gekomen. Deze rap porten worden dus met de kerkera den besproken. Ze zullen vergezeld van verslagen van de besprekingen als materiaal dienen voor de nota Kerk en Jeugd, Jeugd", zodat de synodes een door- zodat de synodes een doordacht werk stuk op papier wordt aangeboden. (Van onze kerkredactie) LONDEN De Russische me tropoliet Antonius heeft de we derzijdse erkenning van alle „wettige of onwettige" jurisdic ties in West-Europa en Amerika voorgesteld. Dit zou een eerste stap kunnen zijn van toenade ring tusen de orthodoxen in het Westen, die zeer versplinterd zijn. De Russische, Servische. Roe meense, Boelgaarse, Griekse, Oe- kraïnse en welke andere orthodoxe gelovigen ook brachten in het Westen allemaal hun eigen kerkelijk leven mee en houden dat nog steeds in stand, hoe moeilijk dat ook valt door de kleine aantallen. De politiek bracht nog meer ver deeldheid. Verschillende groepen ver braken de band met de moederkerk, wat dan meestal weer gevolgd werd door langdurige strijd over de wet tigheid van jurisdicties. Zo zijn er in West-Europa alleen al vier verschil lende soorten Kerken. Russische Orthodo I fe VERVAAGD tlt Proces begint 12 november MEMPHIS (Tennessee) James Earl Ray, die verdacht wordt van het neerschieten van ds. Martin Luther King, is gisteren in het openbaar voor zijn rechters verschenen. Hij liet zijn advocaten meedelen onschul dig te zijn aan de dood van ds. King. Ray, die in het grootste geheim was overgebracht, was niet langer dan twaalf minuten in de rechtszaal. Het proces tegen Ray zal niet eer der dan 12 november beginnen. Dan zijn de Amerikaanse presidentsver kiezingen gehouden. Eerst wilde men eind september met het proces begin- Compleet mei smetteloze mijr.uit- rusting daalde prins Charles, de Britse troonopvolger, af in de Wel bede Coliery-mijn. Zo belangstel lend was hij naar wat daar alle maal te zien was. dat zijn bezoek aan de mannen, 600 meter onder de grond, een half uur langer duurde dan de bedoeling was geweest. BOEKBESPREKING Spelen met goud, door R. D. Paauvv. Uitgave Stichting „Het Zilve ren Kruis" te Leiden. Drukkerij NV De Zuidhollandsche Boek- en Han delsdrukkerij te Den Haag. Met het oog op de komende Olym pische Spelen in Mexico heeft de Leidse journalist Ruud Paauw in op- dracht van de Stichting „Het Zilve- ren Kruis" een boekje geschreven over de geschiedenis van dit grootse I sportgebeuren alsmede verslag ge- daan van alle moderne Spelen die sinds 1896 zijn gehouden. Paauw is er in geslaagd een stellig j aantrekkelijk geheel te componeren. Verlucht met tal van historische fo- j to's is het boekje, dat naast het pro- I gramma voor de Spelen in Mexico 132 pagina's telt en 2.90 kost, stellig de moeite van het kopen waard. fleer in llnropu weer max temp gtstcreD neer- slag- Kopenhagen zw. bew 16 0.1 Londen regen 2-t 17 'iniai idam geh. bew. 17 Brussel 21 3 Luxemburg regen 21 0.1 Fams zw. bew. 23 0 Nice L bew. 25 0 Frankfort regen 22 7 Munch en niet ontv. Zünch geh. bew. 21 0 Genève zw. bew. 22 0 Locarno geh. bew 26 0 Wenen half bew 19 31 Innsbruck zw bew 20 0 Rome onbew. 28 0 Madrid onbew 36 0 Majorca onbew. 30 0 (Van onze soc.-ccon. redactie) UTRECHT Een Haagse huisarts meent om financiële redenen niet met zjjn gezin met vakantie te kunnen gaan. De ziekenfondsen hebben hem over het tweede kwartaal namelijk 18 cent per verzekerde te weinig betaald. „De Gids" van 'net CNV vindt de klacht van de huisarts ongerecht vaardigd en heeft de moeite geno men een rekensommetje op te zet ten, waarbij de redactie tot een jaarinkomen voor deze huisarts komt, dat naar de 100.000 loopt. „De Gids" noemt het een modern sprookje, dat deze arts zijn vrouw en kinderen alleen op vakantie naar Friesland moet sturen. De arts zou zijn particuliere pa tiënten geen vier weken kunnen missen, want dat zou hem nog eens een paar duizend gulden verlies op leveren. Het CNV zette de volgende berekening op. Omdat er tussen zie kenfondsen en Landelijke Huisartsen Vereniging nog geen overeenstemming bestaat over extra betaling van consulten voor vrou wen. die de „pil" gebruiken, heeft de Ziekenfondsraad geweigerd een nieuwe honorering goed te keuren De ziekenfondsen hebben nu over het tweede kwartaal per verzekerde 18 cent minder betaald. Voor deze arts betekent dit een vermindering van het inkomen per kwartaal van f 452,96. Omgerekend houdt dit in, dat de arts meer dan 2500 verzekerde patiënten heeft, die hem per jaar een inkomen van ruim 65.000 opleveren. Wanneer zijn particuliere praktijk in vier weken ook nog 2000 opbrengt, dan komt er per jaar nog 26.000 bij. Bovendien is de betrokken huisarts nog hotelarts van het Kur- haus en van het Grand Hotel in Scheveningen en neemt hij nog me dische examens af voor stuurlieden oij de grote vaart. Dat zo iemand geen vier weken met zijn vrouw en kinderen op vakantie kan, noemt „De Gids" een modern sprookje. Voorzitter Nieuwenhuis van de Nederlandse christelijke bond van werknemers in de textiel- en kle dingbedrijven schrijft in „Unitas". dat gedurende de afgelopen tien jaar in de EEG-lidstaten 180.000 werknemers in de textielindustrie zijn afgevoerd als gevolg van fusie of bedrijfssluiting; dit is 10 pet van het totaal. Ten opzichte van landen met staatshandel geldt een contin- gentering bij de invoer, maar niet voor landen als Hong-Kong en an dere. Tussen de EEG-landen bestaat maar weinig coördinatie van het be leid. Elk land vecht voor zichzelf. Een waarborg voor een sterke mo dern toegeruste textielindustrie in de toekomst ontbreekt. Ook de toe komstige werkgelegenheid in de textiel blijft daarmee een open vraag. De gevolgen in sociaal opzicht zijn reeds duidelijk merkbaar. Bij de jeugd bestaat weinig interesse om in de textielindustrie te gaan werken en de opleiding voor het textielvak geraakt in een crisis. Op deze wijze wordt het voor de textielindustrie onmogelijk in de toekomst over goed geschoold personeel te beschik ken. De heer Nieuwenhuis meent, dat er veel moet veranderen wil er weer perspectief komen voor de textielindustrie. Met de pogingen om te komen tot één grote christelijke organisatie van detaillisten in het levensmiddelen- bedrijf blijkt het nog niet vlot te lopen. De plannen in deze richting bij de bonden van kruideniers, han delaren in melk- en zuivelprodukten en detaillisten in aardappelen, groenten en fruit bestaan nog wel. maar de besprekingen leveren niel veel resultaat op. „De christelijke kruidenier" schrijft dat er nog geen basis is voor samenwerking. De kruideniersbond had uit ervaringen bij werknemersbonden al begrepen, dat er voor concentratiegesprekken veel geduld en wijsheid nodig is. De bond hoopt, dat de organisaties van zelfstandigen met dit geduld en deze wijsheid ..te rechter tijd begiftigd zullen blijken te zijn". nen. Maar de rechtszitting zou tot na de verkiezingen op 5 november du ren. Volgens de wet van de staat Tenessee zouden de juryleden dan niet hun stem kunnen uitbrengen. De officier van justitie en de ver dediging kwamen toen 12 november overeen en de rechter keurde deze datum goed. In de rechtszaal waren ongeveer 70 personen aanwezig. Allen waren grondig gefouilleerd. Ook rechter Preston Battle moest zich aan de fouillering onderwerpen. Het nemen van deze maatregel duurde lVa uur. Na het voorlezen van de aanklach ten (één wegens moord met voorbe dachte rade en één wegens het dragen van een dodelijk wapen) zei advocaat Arthur Hanes uit Birmingham (Ala bama). dat ziin cliënt zegt niet schul dig te zijn. Ray deed zelf zijn mond niet open. MINNEAPOLIS De generale sy node van de Verenigde Presbyteri aanse Kerk in de Verenigde Staten heeft besloten tot de invoering van een nieuwe litanie, waarin de avond maalsgangen hun „burgerlijke zon den" belijden. In deze litanie wordt onder meer wij parlementariërs steunen, die lage belastingen beloven, maar huizen, scholen en gezondheidszorg weigeren aan hen, die deze dingen dringend nodig hebben." De tijd gaat echter voort. De en nationale verschillen zijn gaanl weg vervaagd, ook al omdat verscf lende van deze kerken ook westejal christenen gingen toelaten. -a: Metropoliet Antonius (hij vertegte- woordigt patriarch Alexei Moskou in West-Europa) wil i ginnen met de wederzijdse erkenn van alle orthodoxe gemeenschapp Vervolgens zouden dan gemeensch pelijke bisschoppen- en priesterscc f eren ties moeten worden gevormd. Uiteindelijk zou het dan moi komen tot een alle orthodoxen vattende synodale structuur op rei. naai niveau, waarbij niet meer g( wordt op de nationale afkomst. In de Verenigde Staten bestaatiei een permanente bisschoppencorL rentie van acht verschillende L risdicties. Deze conferentie heeft r1 langs een beroep gedaan op het p mende concilie van de orthodojri om stappen te doen ten behoeve v« een administratieve eenheid in E Verenigde Staten. Ds. Pop met emeritad SCHORE Nadat hij reeds mf dan een jaar lang zijn werk in M gemeente niet heeft kunnen doenfc verband met ziekte, heeft de Heje predikant van Schore ds. A. IL thans emeritaat aangevraagd en i" kregen. Hij zal op zondag 28 juli F afscheid nemen. Ds. Pop die in 1919 werd gebor^ kwam in het najaar van 1965 ni Schore als predikant van de He gemeente aldaar. Tevoren diende i van 1946-1949 de Herv. Gemeente Je Acqoy, van 1949-1955 stond hij Ie Zoelen en van 1955 tot 1965 in Bla meer. i' Ds. Pop heeft thans een betrekkif aanvaard als leraar aan het OecurF nisch Lyceum in Den Helder.- ws hij zal doceren het vak Cultuv, geschiedenis van het Christendom andere religiën. NED. HERV. KERK s Beroepen te St. Nicolaasga en Tjef> gaast (Fr.): Th. P. Pol te Lage Zwalufc (N.B.); te Hijkersmilde. c.a. (Dr.) tcjj W. A. de Pree te Hindeloopen (Fr.): Aangenomen naar Rhoon (vr v. Itterzon toez.): L. Lingen burg. I CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Culemborg (accl.): kaï P. Beekhuls te Eemdijk. ien (Fr.):„ (vac. H. i te Middl ROME —In 1964 is er in Italië in het geheel niet een komplot naar Griekse trant van het le ger geweest om de macht in handen te nemen. De leden van het Italiaanse parlement hebben dit gisteren kunnen lezen in een geheim rapport De Italiaanse regering hoopt nu maar, dat de afgevaardigden, die een gedegen onderzoek naar het ..komplot" verlangen, tevreden zijn gesteld. Want dat „komplot" houdt nog steeds de mo gelijkheid van een poli tieke crisis in. De man. die van de staatsgreep wordt beschuldigd is generaal Giovanni de Lorenzo, in 1964 commandant van de gendarmes en voormalig hoofd van de geheime dienst In maart won de generaal een proces, dat hij tegen twee journa listen had aangespannen, die hem het komplot in de schoenen schoven. Overigens is de rol van De Lorenzo niet zo fraai geweest, zo blijkt uit het geheime rapport. Tijdens de langdurige politieke crisis in 1964 had hij „zwarte lijsten van ge vaarlijke personen" de commandanten luchtmacht en ma: gezonden en een rege getroffen om deze pei nen te verbannen (in kamp op te sluiten). De generaal had gedaan zonder ove met andere autoritei Zo ontstond de verc king van een staatsgr Ook had generaal De renzo in juni 1964 pantserbrigade naar me gedirigeerd. Maar ook hien heeft het rapport verklaring: de pant wagens gingen naar me voor een parade.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2