Drie inzittenden van Piper omgekomen HET MODE-ORKEST IS GEREED Bromfiets tegen muur: 2 doden Praag Uit de Haagse hof geplukt I Slecht zicht boven Zeeland Twee vliegtuigjes verongelukt Inwoners van Iberfan vrezen ^nieuwe ramp Dirigent Keilberth overleden alles Ngoed em wel Motorstoring Amerika zag film Noord-V ietnam KERK STORT IN: VEERTIEN DODEN BOLIVIAANSE MINISTER GEEFT TOE Raadhuis met grond gelijk Veel sympathie in Nederland voor Israël Maartdag 22 JULI 1968 j Mijnafval bedreigt dorp l/AC -I- CARDIFF Tientallen mensen It Aberfan (Wales), waar twee jaar gleden 144 inwoners, onder wie 116 jerjnderen, omkwamen door het neer- torten van een berg mijnafval, heb- en zaterdag een regeringskantoor in ^rdiff bestormd. Ze eisten verwijdering van de ber in mijnafval. Begin deze maand poelde bij zware regenval weer mijn- fval het dorp binnen, wat de vrees nder inwoners voor een nieuwe pmp heeft versterkt. P I Huilende moeders strooiden steen- pol voor het kantoor van de minis- tr voor Wales, Thomas. Later werd fro^eegedeeld dat het verzoek van de neowoners was afgewezen, omdat af- [raving van de bergen meer dan I miljoen gulden zou kosten. Jen lici MüNCHEN De Duitse dirigent o- kseph Keilberth is zaterdagavond. 60 aar oud, in een ziekenhuis overleden, adat hij tijdens het dirigeren van Wag ers Tristan und Isolde een hartaanval Rad gekregen. Hij stortte ineen onge- eer drie uur na het begin van de oorstelling door de Beierse Staats- pera te München. Hij werd in Karlsruhe geboren, en merkte eerst als koorrepetitor en cellist, n 1935 werd hij dirigent van Baden. Tan 19401945 dirigeerde hij de Deut- bofche Philharmoniker in Praag. Van 1951 ._»f was hij dirigent van de Saksische latskapel en van de Staatopera en ilotte werkte hij als eerste dirigent het Hamburgs Filharmonisch est. Intussen trad hij vele malen op gastdirigent. j De Nederlander Mulderi.i is dit week einde bij het Engelse Brancaster Euro- fees zeilkampioen in de Sharpleklasse ge- feorden. Hoewel Mulderlj met „All Wea ker" in de vierde en laatste race niet lerd geplaatst, kon de titel hem door een prste plaats in de derde, een tweede pats in de tweede en een derde plaats in fe eerste race niet meer ontgaan. Roken VEERE Drie doden zyn te betreuren als gevolg van het neerstorten van een Piper/Che- rokee zaterdagmorgen even voor half elf in een klaverveld by Veere. De slachtoffers zijn de 47-jarige L. A. Lezenne-Cou- lander uit Rotterdam, de be stuurder van het vliegtuigje, de 32-jarige Erich Steiner uit Lei- muiden en de 64-jarige me vrouw Ottevanger, eveneens uit Leimuiden. Het vliegtuig met het kenteken PH-NLU van de Nationale lucht- vaartschool was zaterdagmorgen van het vliegveld Zestienhoven opgeste gen. De heer Lezenne-Coulander en zijn passagiers waren van plan voor een weekeinde naar Gatwick in En geland te vliegen. Men had het vlieg tuig voor deze trip gehuurd. Slecht weer Boven Haamstede op een hoogte van 1500 voet kreeg de heer Lezen ne-Coulander te kampen met onver wachte slechte weersomstandigheden. Er viel een felle regen en door mist was het uitzicht bovendien beperkt. Kort voor het neerstorten nam de vlieger nog contact op met de ver keerstoren van Schiphol. Hij meldde, dat hij wilde terugkeren naar Zestienhoven. Hierna werd het radiocontact ver broken. P Vermoedelijk heeft men ook nog tc kampen gehad met motorstoring. Het vliegtuigje is nog boven Veere gesig naleerd, waar het enkele rondjes draaide. Ten slotte stortte de Piper neer op het land van landbouwer Wondergem aan de Snoek Hurgonjewcg te Veere. De piloot en mevrouw Ottevanger zijn uit het toestel geslingerd en wa ren op slag dood. De heer Steiner zat nog in de stoel op de plaats naast de bestuurder. Kort nadat een arts de eerste hulp had geboden, stierf de heer Steiner. Bandopi namen De Piper/Cherokee was pas enkele jaren oud. Kort geleden heeft het vliegtuig nog een grondige inspectie beurt gehad. Bij deze gelegenheid was een nieuwe motor gemonteerd. De heer Lezenne-Coulander had al enkele jaren vliegervaring. De Dienst luchtvaart van de rijkspolitie heeft het onderzoek naar dit ongeluk in handen. Grote waarde wordt gehecht aan de bandopnamen, die van het laatste contact met het vliegtuig wa ren gemaakt. De stoffelijke resten van de inzittenden zijn naar Middel burg overgebracht Noodlanding ZAAMSLAG Eveneens zaterdag morgen deed zich in Zeeland een tweede vliegongeluk voor. Een kwar tier later, om kwart voor elf veron gelukte de heer J. Vermeulen uit Frankrijk met zijn twee persoonsvliegtuig bij Zaamslag. Hij kwam er goed af. De heer Vermeulen vertelde, dat hij om kwart over tien van Zestien hoven was opgestegen. Plotseling was het zicht slecht geworden. Daarom probeerde de heer Vermeulen een noodlanding te maken op een ge asfalteerde polderweg. De manoeuvre verliep aanvankelijk uitstekend. Maar op het laatste ogen blik is het vliegtuig, een „Emeraude"' F-B JAV door een sterke rukwind ondersteboven in een graanakker ge worpen. De heer E. Michielsen zag alles ge beuren. Hij slaagde erin de ongeluk kige piloot uit het vliegtuigje te be vrijden. De heer Vermeulen was op weg naar Beauvais in Frankrijk. NEW YORK Het Amerikaanse Educative Network (NET), de enige tv-instelling in Amerika die vrij is van reclame, heeft een verzoek, gete kend door 33 senatoren, van de hand gewezen. Dit betrof de uitzending van een twee uur lange Britse docu mentaire over Noord-Vietnam. De se natoren merkten aan dat de film communistische propaganda bevat en wilden haar niet laten vertonen. NET (betaald door de overheid) be zit echter een grote onafhankelijk heid en legde het verzoek zonder meer naast zich neer. De leiding achtte het juist, dat het Amerikaanse kijkpubliek de zaken ook eens van een andere kant zou zien. Het werk van de Engelse cineast Felix Greene werd vertoond en oogstte de hoogste kijkdichtheid welke verleden jaar. NET gaat nog verder: zij is op 15 juli gestart met een maandelijks journaal, door en voor negers gepro duceerd onder de titel „Black Maga zine of the Air", dat over alle 130 aangesloten zenders uitgaat. Het is gewijd aan alles wat de kleurlingen in Amerika betreft: van politiek tot arbeid en van onderwijs tot kunst. Het network CBS heeft hierop vlug gereageerd met een reeks van 7 dinsdagavondprogramma's, gewijd aan de geschiedenis van de Ameri kaanse negers. (Van onze moderedactrice) PARIJS Uit alle delen van de wereld is de modepers weer samengestroomd in Parijs, waar ondanks de enorme vertraging door de stakingen toch de collecties van de haute couture keurig op tijd klaar zijn. Wanneer er misschien enkele modellen minder zijn dan andere seizoenen, dan zal geen moderedactrice daar om treuren, want ze krijgen toch al te veel van het goede te zien. Een collectie van tweehonderd modellen, die in sneltreinvaart voorbij trekt, is namelijk geen uitzondering. Zoals de laatste jaren traditie is geworden opent Jacques Esterel de rij van premières, die ons deze en komende week te wachten staan. Esterel Is een van de merkwaardigste coutu riers, omdat hij steeds weer heel sensationeel begint, maar verstandig genoeg is een zeer ge matigde collectie achter die eerste presentatie aan te brengen. Ditmaal begon hij, nog vóór de shows gehou den werden met zijn publiciteit door het zenden van een programma, waarin hij zichzelf Chef d'orchestre noemt. De instrumenten zijn dan paspoppen en scha ren, de artiesten de modinettes en mannequins. In ieder geval is het wel waar, dat Esterel nog voor zijn première een succes heeft geboekt door zijn collectie voor het Franse Olympische team, dat naar Mexico vertrekt. Hij hield, evenals zijn Italiaanse collega's reeds gedaan hebben, daarbij de roklengte zo'n twee centimeter boven de knie. (Vervolg van pag. 1) Meer steun Steeds meer zusterpartijen in West- en Oosteuropese landen heb ben de Tsjechoslowaakse communis tische partij steun toegezegd. Op dit moment kan zij al rekenen op de Roemenen, Zuidslaven, Noren, Zwit sers, Italianen, Belgen, Finnen, Brit ten, Japanners, Oostenrykers en Fransen. De Albanese communistische partij ziet in de ontwikkelingen in Tsjechoslowakije slechts een ruzie tussen „revisionisten". Zij is van me ning dat „de kliek van Dubcek" het zelfde doet wat al eerder in andere landen is gebeurd: het volgen van een koers die herstel van het kapi talisme beoogt. (Zoals bekend volgt Albanië in de communistische we reld de Chinese lijn.) Geen top De Franse communisten zijn terug gekomen van hun voorstel over de gang van zaken in Praag een confe rentie van Europese communistische partijen te houden. Veertien partijen hadden dit idee ondersteund. De Fransen geven in de huidige situatie de voorkeur aan overleg tussen de Tsjechen en een of meer orthodoxe communistische landen. In Belgrado (Zuid-Slavië) wordt nog verluid dat president Tito zater dag al wist dat de Tsjechoslowaakse leiders weigeren naar de Sowjetunie te gaan. Tito had vorige week een bezoek aan Praag willen brengen, maar men neemt aan dat hiervan voorlopig is afgezien omdat de Zuid- slavische president en de leiders in Praag de situatie niet nog ingewik kelder willen maken. BOGOTA In het Colombiaanse El Aguila zijn vanmorgen veertien mensen gedood, toen de kerk waar zij de mis bijwoonden, instortte. De priester is onder de slachtoffers. Vijftig kerkgangers werden gewond. Veel slachtoffers tijdens weekeinde DEN HAAG Het verkeer van het weekeinde heeft weer een lange lijst van dodelijke ongelukken opge leverd. Bijzonder tragisch was het ongeluk in Nieuwe Pekela, waar een bromfiets tegen een muur reed. De bestuurder, de 28-jarige J. Wijsbeek en zijn duopassagier, de 45-jarige J. Bonsema waren op slag dood. Zaterdagmorgen vroeg vloog bij Haren de auto van de 37-jarige A. J. Hijlkes uit Hoogezand uit een flauwe bocht. Hij kwam om het leven even als zijn passagier, de 31-jarige J. Brommer. Zaterdagmiddag reed de 18-jarige F. Pas uit Den Haag in Oirschot met zijn bromfiets tegen een boom links van de weg. Hij overleed later in het ziekenhuis van Tilburg. De 23-jarige B. Wegh uit Rhenen werd gedood toen hij zaterdagavond in Lienden met zijn auto tegen een boom reed. Op de weg Rolde-Gleten reed za terdagnacht P. de Graaf tegen een boom. Zijn echtgenote, de 21-jarige C. M. de Graaf-Osinga, bezweek aan de opgelopen verwondingen. Even buiten de bebouwde kom van Schoondijke stak de 42-jarige W. Ra- mondt de rijksweg over. Een autobus reed hem aan. Hij overleed op de plaats van het ongeluk. Bij Duiven op de rijksweg Zeve naar-Arnhem botste de 28-jarige W. Th. H. Nova uit Didam links van de weg tegen een boom. Hij werd zwaar gewond. Zijn echtgenote vond de dood bij dit ongeluk. Voor de zoveelste maal heeft dok- er Meinsma verklaard dat roken ontanker veroorzaakt en dat bij liet roken de kans veel minder is. Ik leb minstens tien mensen gekend die pn deze ziekte overleden zijn. Er 4aren er bij die niet of sporadisch okten. Van 1946 af rook ik 200 siga- fetten per week. Mijn hart en longen «Jjn prima. Ik vind het terugkerende «toog van dokter Meinsma zeer een- etjjdig. Wat vindt dokter Meinsma itican het verkeer? Vindt hij ook dat ;r,jeze nare volksgewoonte drastisch Lleperkt moet worden? hfapendrccht P. Boer ttl - Oorlogsmisdaden 2 In een artikel klaagt mevrouw eJerpstra over het gebrek aan be langstelling van Nederlanders voor de jj.jp barbaarse wijze omgekomen land genoten door wrede Japanners. Mijn ieijroer, een jonge kapitein bij de gou vernementsmarine, was er een van. Jij mij werden de boventanden met staaf uit de mond gesla- kookte slakken af om niet te Soerabaja werden landge- rotan varkensmanden ge- :rst. die in zee werden gegooid: al- verdronken. Waarom spreekt de irecteur van het rijksbureau oor- igsdocumentatie. dr. L. de Jong, laar zo weinig over? Of moet alleen iver Duitse misdaden worden gespro ken Haag A. F. Lijbaart Doordraaien (2) Over het doordraaien van groenten, aar u over schreef: de tuinders zou- len het initiatief moeten nemen van l ille soorten groenten wat minder te jjtweken. Enige jaren geleden werden eni'erschillende teelten „vrijgegeven", vipeze gewassen mochten ook de boe gaan telen zonder vergunning, iet gevolg was: grotere aanvoer, la- jere prijzen. Dit jaar is er geen mini- iumprijs van spinazie, wat betekent, at als deze groente doordraait de tuinder niets krijgt. Verder zijn er verscheidene ver- 'erkingsindustrieën. die heel veel iet contracten werken om op die ianier bij de grof-tuinders en boe- |ren (daar wel het meest) de produk- :n tegen zeer lage prijs te betrek- :en. En dit helemaal buiten de vei- ng om. M.i. zouden de „vrije teelten" ge- leel moeten worden ingetrokken. De Dagboek Guevara SANTIAGO De Boliviaanse minister van binnenlandse zaken, Arguedas, heeft in Chili toegegeven dat hij een fotokopie van het dag boek van de guerrillaleider „Che" Guevara heeft gegeven aan „Castris- tische agenten die op ons grondge bied opereerden". „Ik vluchtte Uit La Paz omdat ik met de dood werd bedreigd", aldus Arguedas. De minister vluchtte naar Chili nadat een onderzoek tegen hem was gelast in verband met de pubhkatie van het dagboek in Havanna, kort geleden. Hij heeft in Chili politiek asiel gevraagd. Kolonel Perez Tapia, hoofd van de Boliviaanse politie, is als z(jn opvol ger benoemd. President Barrientos heeft een on derzoek gelast naar infiltraties van Castro-gezinde communistische ele menten in de staatsorganen. De resten van de Piper Cherokee in het bouwland bij Veere, waarbij drie inzittenden om het leven kwamen. MOERKAPELLE De vrijwillige brandweer heeft eind vorige week de laatste resten van het oude gemeen- j tehuis met de grond gelijk gemaakt. Dit onder leiding van commandant T. I Monster uitgevoerde werk trok tot laat in de avond grote belangstelling van de bevolking. De sloperswerk zaamheden aan het oude gemeente huis waren vrijdagmiddag in een zo danig stadium gekomen dat burge meester I. J. P. Keijzer het niet meer verantwoord achtte om het gebouw i tot vandaag te laten staan. Het was i aan alle kanten toegankelijk voor de jeugd geworden. De vrijwillige brandweer werd gealarmeerd om do omliggende gebouwen, waaronder de nieuwe pastorie van de hervormde gemeente, te beschermen. Enkele beschadigingen aan bloembakken bij de ingang van het nieuwe gemeente huis kon niet worden voorkomen. verwerkingsindustrie zou dan alleen via de veiling kunnen betrekken. Hierdoor krijgt de binnenlandse markt een kleinere aanvoer, met als gevolg steviger prijzen. Ridderkerk G. II. Stolk DOOR De burgers van Den Haag hebben dit weekend rustig kunnen slapen. Hun wacht, wanneer burgemeester Kolfschoten uitgehuldigd is. een nieuwe burgervader. Over de keuze is veel geschreven en getwist, maar in ijltempo is over dat alles nu een karrevracht zand gestort Vol verwachting klopt ons hart. Alleen het kleine jongetje, dat net met een negen voor geschiedenis op zijn rapport op school is overgegaan, kreeg een enorme deuk in het ver trouwen in zijn leermeester. Die had hem geleerd, dat burgemeesters benoemd werden door de Koningin en hoe hij ook kranten spelde, ner gens kon hij vinden, dat de Konin gin er ook maar een woord bij ge zegd had. We hebben des meesters eer gered door te vertellen, dat een burge meester benoemd wordt door de Kroon en de Kroon is: de Koningin met de ministers. De ministers zoeken de juiste man uit en dan zet de Koningin haar handtekening. Waarop het joch weer alle kolom men met zijn vinger naregelde en zocht en zocht. Hij kon het niet vinden. ..Heeft de Koningin haar handtekening dan meteen al gezet?", vroeg hij. We glimlachten toegeeflijk, want Hoe hoort het? we zijn eigenwijze ouderen, die het beter weten. „Dat zal de Koningir echt wel gauw doen. Vandaag of morgen..." „Toch gek", zei het jongetje. Waarmee het knaapje bewees zelf zo gek nog niet te zijn. want het blijft een beetje vreemde situatie, dat er geklonken wordt op een nog niet bekrachtigde benoeming en een nog niet benoemde een persconfe rentie weggeeft. Dat dit nu juist in ons vormelijk Den Haag moet gebeuren. Geen benoemde ambassadeur zal het in zijn hoofd halen een perscon ferentie weg te geven voor hij zijn geloofsbrieven aan H.M. de Konin gin heeft overhandigd. Misschien dat hij, toen hij van zijn benoeming hoorde, in de beslo tenheid van zijn huiskamer met zijn vrouw er een glaasje op gedronken heeft, de champagne mag pas pu bliekelijk geschonken worden, wan neer hij in vol ornaat terugkeert van zijn tocht naar het paleis. Maar ga dat nou allemaal eens tegen een schoolkind zeggen, dat uit de boekjes geleerd heeft hoe het precies moet? Hij zou eens kunnen gaan denken, dat sommige grote mensen toch niet precies weten hoe het hoort. En dat zou gezagsondermijning zijn. Stel je voor... In Boxmeer is de 3-jarige J. van Eist dodelijk aangereden. De kleuter wandelde met zijn moeder en liep plotseling de rijbaan op. Door onbekende oorzaak is gister morgen omstreeks zes uur op rijksweg 16 bij Zevenbergen een truck met een snelheid van honderd kilometer per uur de rechterberm in gereden en gekanteld. De bestuurder, de 19-jarige C. J. M. Verklij uit Wil- leskop, overleed ter plaatse. Bij Kapellen in België werden gistermorgen bij een aanrijding vier personen zwaar gewond. De auto, bestuurd door een inwoner uit Rotter dam, werd in de flank aangereden en sloeg over de kop. LUNS IN TEL AVIV: TEL AVIV Minister Luns heeft gisteravond bij zijn aan komst in Tel Aviv de hoop uitge sproken, dat zijn besprekingen met Israël instructief zullen zijn I en zullen bijdragen tot een oplos- sing van het conflict in het Na- j bije Oosten. I De minister, die een driedaags be- I zoek aan Israël brengt, werd ver- welkomd door zUn Israëlische collega Abba Eban en rechter Landau van het oppergerechtshof. De minister herinnerde in een 1 korte verklaring aan de sympathie van het Nederlandse volk voor het Joodse en zei, dat de regering veel belang hecht aan beëindiging van de crisis tussen Israël en de Arabische landen. Minister Eban antwoordde dat zijn besprekingen in Den Haag zeer be langwekkend waren geweest, van wege het overleg van minister Luns in andere „hoofdsteden". Enkele we ken geleden bezocht Eban een am bassadeursconferentie in Den Haag, terwijl minister Luns een bezoek aan Kaïro bracht. Minister Luns zal een kibboets be zoeken, die dertig jaar geleden door Nederlandse joden werd gesticht. Minister Luns heeft er zaterdag de lange rit van Den Haag naar het Noordlimburgse Wanssum voor over gehad, om een bloem te vernoemen. Die is er dan nu officieel: de Luns- roos. Hij goot een hoeveelheid koste lijke champagne uit over deze door de heer G. Wijnhoven gekweekte „lange, vaalrode, slanke en in tros sen groeiende roos", die vaklui in het Maasdorp een grote toekomst voorspellen. Uit een keurig versje, dat door de kinderen Wijnhoven zonder haperen werd opgezegd, bleek dat de jonge lui het gevit op de minister maar matig kunnen waarderen: „U, die de Qaulle recht in de ogen kunt kijken, mag met uw naam rustig onze rozen verrijken". Charmant als altijd reageerde de heer Luns door te voorspellen dat deze roos een blijvertje zal zijn. En. besloot hij, misschien ben ik dat ook wel. GORKUM Dat er iemand met zijn auto in de Lingehaven zou rij den, stond niet In het programma van de vakantiefeesten. Daarom was het een volkomen verrassing, toen dat zaterdagmorgen op het Eind ge beurde. Een verrassing, ook voor de betreffende bestuurder, maar dan een wat pijnlijke. De duik in het water van de troe bele haven, was niet de eerste in de lange geschiedenis van dit omstreden water en zal wellicht ook niet de laatste zijn. Het ongelukje van zater dag was het gevolg van een vergis sing en liep bijzonder goed af, maar had rampzalige gevolgen kunnen hebben als het enkele minuten eerder was gebeurd. Toen lag op de plaats waar de auto te water ging nog een jacht met enkele vakantiegangers. Zij waren juist afgevaren, toen de automobilist, in de veronderstelling dat hij zijn auto in zijn achteruit had geschakeld, maar hem juist in zijn vooruit had staan, met een vlotte start de trappen afkwam en zonder aarzelen te water ging. Met een ta kelwagen werd de aanzienlijk beschadigde auto later weer op de weg gezet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5