RUSSEN WILLEN PRATEN Zeer onrustig in Valkenburg ÏÏS van JAMIN Oud-premier mr. Marijnen burgemeester Den Haag Commentaar Het Kwartet Praag: maar niet capituleren Dubcek krijgt fiat van centraal comité mderd jongelui opgepakt Èevecht met 30 politiemannen onder de zon Crita) het weer Zonniger Toch teleurgesteld in Rijnmond Prestige Weer uitstel voor Sirhan Bijna 200.000 schriftelijke cursisten Extra bijstand Amsterdam niet mogelijk Arthur Goldberg steunt Coffin Nog een dode van deze glanzende onder- zettertjes (met fijn Indisch motiefin etui voor ieder die nu'n nieuwe abonnee opgeeft! iemwe leidse Courant Zaterdag 20 juli 1968 - 49s!e jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen iKfsur: F. Dicmer Mredacteur: Dr. E. Dicmer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" lofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Partijleider Dubcek heeft vandaag van het centrale comité van de immunistische partij van Tsjechoslowakije toestemming gekregen het ervormingsplan voort te zetten en met andere communistische leiders laterale besprekingen te voeren. Hoewel de politieke crisis om Tsjechoslowakije nog niet als bezworen kan worden be schouwd, heeft het vertrek van de opperbevelhebber van de strijdkrachten van het Warschau Pact, maarschalk Jakoebowski (rechts), toch enige ontspanning \egeven. Gisteren vloog de hoge Russische militair van Praag naar Moskou. Op het vliegveld Ruzyne werd hij uitgeleide ge- iaan door vice-president Hamouz (midden) en de minister van de fensie, luitenant-generaal Dzur. PRAAG Partijleider Dubcek heejt vandaag aan hel centrale comité van de communistische partij van Tsjechoslowakije volledi ge toestemming gekregen, het hervormingsprogram voort te zetten en dit te verdedigen tegenover de Oosteuropese landen, die daar beducht voor zijn. Het voltallige comité keurde het antwoord van het partij-presidium goed op de brief van de vijf Oosteu ropese leiders, die in Warschau had den vergaderd en gaf Dubcek toestemming, met de andere commu nistische leiders bilaterale besprekin gen te voeren. Ook gaf het duidelijk te kennen, inmenging in de binnen landse aangelegenheden van Tsje choslowakije te veroordelen. Verzoenend Tevoren had Dubcek getracht, op verzoenende toon alle ongerustheid bij de bondgenoten weg te nemen. Hij bevestigde tevens, dat de nieuwe koers tot het einde wordt voortgezet Ook waarschuwde' hij de zusterpar tijen dat ïnen niet zijn toevlucht moet nemen tot andere middelen dan bilaterale besprekingen om de heersende problemen op te lossen. Tijdens de vergadering van het cen trale comité stroomden uit het hele land bijvalsbetuigingen binnen. De belangrijkste steun voor Dubcek kwam van premier Oldrich Cernik, die voor de tv verklaarde, dat er „geen andere weg is dan met het volk de diepgaande democratische en socialistische veranderingen in de sa menleving tot het eind toe uit te voe ren". Te Praag is men er van overtuigd, dat de nieuwe reeks aanvallen van Moskou en zijn vier „trouwste bond genoten" tot sluiting van de gelede ren achter Dubcek heeft geleid. Een lid van het centrale comité zei tegen een verslaggever: „De Russische brief uit Warschau had het tegengestelde effect van wat beoogd was hij was een kolossale blunder". Podgorny Mosselkoningin in Brninisse Tijdens de viering van het 500- jarig bestaan van Bruinisse is gistermiddag het mosselseizoen officieel geopend. Op een van de schepen voer natuurlijk de mos selkoningin mee, wi$r alledaagse naam Ineke Junelet is. Burge meester en mevrouw Van de Linde zorgden voor een passende begeleiding. VALKENBURG Meer dan ertig politiemannen hebben gis- sravond in het bekende Lim- urgse toeristenplaatsje Valken- urg slag geleverd met zeer lidruchtige jongelui, die zich op !t Grendelplein hadden verza- eld. Zeker honderd meisjes en ingens zijn naar het politiebu- iau overgebracht. Omstreeks uur was de rust terugge- ïerd. Het was de derde achtereenvolgende 'ond dat het rumoerig was in Va'lken- irg, maar dit keer namen de order- rstoringen veel ernstiger vormen aan. Via een luidspreker van een politie- agen sommeerde de groepscomman- int van de rijkspolitie, adjudant J. )llee, de jongelui zich te verspreiden, s dit niet zou gebeuren zou geweld orden gebruikt. Tot twee keer toe her- alde de adjudant deze oproep maar t enige antwoord was gejoel en ge rit van de steeds opstandiger worden- jongelui. Bierglazen schoten door de icht en ook maakten ze gebruik van lalbommetjes. Op post Op dat moment greep de politie ste- 'g in: politiewagens die al de hele 'ond bij de toegangswegen tot het ein op post hadden gestaan, reden af aan met zwaailicht en sirene. Zelfs verkeer raakte daardoor in de loop. (Ook gisteravond had de politie eer versterking gekregen uit omlig- nde plaatsen). De tientallen politiemannen, die wer- :n ingezet, moesten van wapenstok en unmiknuppel gebruik maken om dc ngelui tot bedaren te brengen. Om ur, toen honderd jongelui waren Pgepakt, kon de politie inrukken. Burgemeester F. Breekpot pakte genhandig ook enkele raddraaiers op leverde ze over aan de politie. Deze „opruimingsactie" was overigens de loop van de middag al gepland op een bijeenkomst in het raadhuis, waar bij ook de Maastrichtse officier van justitie mr. J. Houben aanwezig was. Mr. Houben was 's avonds ook op het Grendelplein, evenals de overste J. Weerts van de rijkspolitie district Zuid in Limburg. Knokploeg Ter „versterking" van de politie had zich gisteravond ook een knokploeg van vijftig jongelui uit Maastricht aan gemeld onder aanvoering van de 24- jarige Jan Moling, oud-provoleider, die enkele jaren geleden zelf nog happe nings op dit plein organiseerde. Hij bod de burgemeester zijn hulp aan met het motief: „Hollands jongens hoeven hier geen rotzooi te komen trap pen". De knokploeg kwam als zodanig nog niet in actie, maar Jan Moling ar resteerde wel enkele belhamels, die in politiewagens werden afgevoerd. Nadat in de Prawda al een felle i uitval naar de leiders in Praag was .gedaan, zegde de Russische president. I Podgorny, „algehele bijstand en I steun toe aan Tsjechoslowaken, die zich kanten tegen liberalisatie- maatregelen, zoals een vrije pers". Waarnemers zien dit als een nieu- we poging, de conservatieven achter de afgezette president en partijleider Novotny op te zetten tegen het be wind van Dubcek. Voor vervolg zie pagina 7 in 14 soorten C.I.E.B.A. - LEIDERDORP TEL. (01710)-30797*/21561 BRANDKASTEN KANTOORMEUBELEN DEN HAAG Morgen vertrekt inister Luns voor een bezoek van ele dagen naar Israël. Wantrouw uw wantrou wen, het bedriegt, u vaker dan men u zal bedriegen. DIANE lil ons Zondagsblad R een boeiende pagina over de samenwerking tussen Hervormden en Gereformeerden in V oorburg, uaar men op dat belangrijke puilt steeds vorderingen maakt. 0 op Blud Zij een humoristische impressie over de storm, die een zo mers tentenkamp ruïneerde en nog tal tan andere interes sante bijdragen. Uppsala: dankbaar telrnrgcstcld en (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Het juliweer valt de laatste dagen nogal tegen als gevolg van een te koele noord westelijke luchtstroom. Dit ter wijl er vlak in de buurt (de Britse eilanden) een sterk hoge- drukgebied aanwezig is. Een zwakke storing trekt weer naar het zuiden met enkele lichte buitjes en een te sterke noord westen wind. Morgen komen wij onder iets meer invloed van het hogedruk- gebied te liggen met wat meer zonnige perioden, waarbij ook de koele wind weer afneemt. Wel een verbetering die onder weg is, maar voor juli toch nog een te lage temperatuur. (Van onze parlemcntsrcdactic) DEN HAAG Mr. V. G. M. Marijnen, sinds drie jaar voorzitter van de Rijnmondraad, zal binnenkort benoemd worden tot burge meester van Den Haag. Zijn benoeming zal waarschijnlijk 16 oktober ingaan. De heer Marijnen verklaarde, dat hij gisteren, nadat de ministerraad de beslissing had genomen, voor het eerst officieel was gevraagd de benoeming te aanvaarden. Oud-minister-president Marijnen is lid van de KVP. op hem was uitgeoefend de benoeming te aanvaarden. Hij had zo snel zijn be sluit kunnen meedelen, omdat hij sinds enkele weken door persberichten op de mogelijkheid was voorbereid. De kranten hebben mij aan het denken TNE burgermeestersbenocming in Den Haag heeft het kabinet heel wat hoofdpijn bezorgd. De heer Marijnen kwam eindelijk als voor ieder aan vaardbare kandidaat uit de bus. hoe wel zijn entree na de onverkwikke lijke affaire rondom Rijswüks Bo- gaardt minder glorieus is dan men voor een burgemeester van een zo be langrijke stad had gewenst. Uit alles blijkt toch wel, dat het Amsterdamse precedent dc in spraak door de raad nog niet vol doet. Men hoort twee mogelijkheden noemen. Of de raad zou in het over leg met dc commissaris der Koningin namen moeten noemen, desnoods een voordracht opstellen, of het huidige systeem van kwaliteiten formuleren waaraan dc kandidaat moet voldoen, wordt gehandhaafd. En juist dat laatste is in enkele re cente gevallen een wassen neus ge bleken. Om nog maar niet te spreken dat een gemeente een burgemeester krijgt, die niet gewild is. Tegen het eerste zou men kunnen aanvoeren, dat de gemeente treedt in de bevoegdheden die uitsluitend aan de minister zjjn voorbehouden. Het is te vroeg om de inspraak bü burgermecstersbenoemingen als mis lukt te beschouwen. Te denken ware aan een systeem, waarbij én met de bevoegdheden van de minister én met de wensen van de gemeenteraad re kening wordt gehouden. In zo"n systeem past. dunkt ons, een bemid delende en tegelijk actiever rol van de commissaris der Koningin. De nasmaak van deze benoeming is wel, dat het prestige van allen die er iets mee te maken hebben gehad, schade heeft geleden. LOS ANGELES Sirhan Siriian, i die beschuldigd wordt van moord op senator Robert Kennedy, heeft weer twee weken uitstel gekregen voor een verder psychiatrisch onderzoek. Hierom had de verdediging gevraagd De 24-jarige Jordaniër zag er bij de beharidelmg vflfn de zaak lijkblecpc en vermoeid uit. gezet". De problemen van Den Haag i HAAG Het schriftelijk on- Wf w_; nnn.n.i.i.1.:. I derwijs in ons telde op 1 maart 1967 Hij liet er, op een inderhaast be legde persconferentie, geen twijfel over bestaan, dat hij dacht als burge meester van Den Haag zijn daden drang beter te kunnen uitleven dan in zijn huidige functie bij Rijnmond. In Den Haag, aldus de heer Marij nen, krijg ik te maken met concrete problemen, bij Rijnmond heb ik de zekerheid dat het nog veel langer zal duren dan de drie jaar dat ik nu voorzitter ben geweest. Hij zei wel eens teleurgesteld te zijn geweest over het gebrek aan „verder denken" van verschillende bestuurders van Rijnmond, waar toch het integratieproces een algemeen aanvaard uitgangspunt moet zijn. Hij zei er echter gelijk bij, dat hij die teleurstellingen ook elders had opge daan, in Europees verband bijvoor beeld. „Als de spanning ergens uit raakt, treedt er onvermijdelijk een zekere verslapping op". Overigens meende hij dat zijn ver trek beslist niet de doodsteek voor Rijnmond betekende. Hij had de in druk, dat bijvoorbeeld de Rotter damse gemeenteraad zich meer en Marechaussee DEN HAAG De 60 man mare chaussee. die thans bijstand verlenen aan de Haagse politie, kunnen niet worden gebruikt voor het verlenen van bijstand aan de Amsterdamse politic ter vervanging van de bijstand van andere gemeentepolitie korpsen. Aldus heeft minister Polak, mede namens de minister van binnenlandse zaken meegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid mr. W. J. Geertsema (lib.). De bijstand aan Amsterdam bestaande uit 100 man rijkspolitie, 120 man marechaussee en 50 man van andere gemeentepolitiekorpsen - heeft een ander karakter dan de bijstand aan Den Haag. Terugtrek king van de marechausseebijstand aan Den Haag zal niet van invloed zijn op de omvang van het contin gent, dat voor Amsterdam ter beschikking kan worden gesteld, al dus minister Polak. meer akkoord verklaarde met zijn inzichten over de toekomst van Rijn mond, in tegenstelling tot het college van B. en W. van de Maasstad. Rijnmond is een zaak in ontwikke ling, aldus de heer Marijnen, dat is ook het aantrekkelijke van de func tie. Daarom had hij ook wel even geaarzeld alvorens de benoeming in Den Haag aan te nemen. Hij bleef geloven in de instelling van soortge lijke bestuurlijke lichamen. Onvoldoende Maar binnen het kader van de hui dige wet zijn er onvoldoende moge lijkheden voor een krachtige uit bouw. „Wij hebben van Rijnmond gemaakt wat er van te maken was. We begonnen met niets, met geen kamer, geen potlood, niets." Het zal er nu op aankomen de bestuurlijke wetgeving in Nederland aan te pas sen aan de ontwikkelingen in de maatschappij, op alle gebied, aldus de scheidende voorzitter van Rijn mond. Hem was nog niets bekend over een eventuele opvolger. De heer Marijnen zei, dat van KVP-zijde en ministers geen aandrang NEW YORK Arthur Goldberg, tot voor enkele maanden de Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, heeft zich bereid verklaard, de verdedi ging op zich te nemen van ds. William Coffin bij zijn hoger beroep. Coffin is samen met dr. Benjamin Spock en twee anderen veroordeeld wegens samenzwering tegen de dienst plicht. kent hij slechts oppervlakkig Plichten Nog enkele uitspraken van de toe komstige Haagse burgemeester: „Er zijn fysieke grenzen aan representa tieve plichten, de verplichtingen je gens de burgerij zijn belangrijker dan die ten aanzien van hoge buiten landse autoriteiten", en „Ik hecht meer aan de mentaliteit van een bestuurder dan dat ik het zwaartepunt op de wet leg." Dit naar aanleiding van een vraag over de verantwoordingsplicht van de burge meester. De heer Marijnen zei zijn benoeming te zien als een afsluiting van zijn politieke carrière. 1298 cursussen met 194.808 cursisten. Sedert 31 december 1960 nam het aantal cursisten met 54 procent toe. De stijging was vooral opvallend in de categorieën handel en administra tie en algemene ontwikkeling. Samen omvatten deze 61 procent van alle cursisten. UDEN Nadat verleden week za terdag bij een auto-ongeluk reeds de bestuurster de 18-jarige mej. Van den Hoogenhof uit Mill om het leven was gekomen, is gisteren odk de 20-jarige Wilhelmus van de Wijdeven uit Langenboom overleden. Hij was een van de drie personen, die bij dit ongeluk gewond werden. Mr. V. G. M. MARIJNEN Mr. H. A. M. T. KOLFSCHOTEN -A Ik geef op als nieuwe abonnee: Als beloning voor mijn akliviteit ontvang Ik een set onderzetterljes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant Z veertien dagen gratis. 1 - 1 I^betaalt: O per kwarteaf per nwamf Inzenden aan Bureau ven dB Mm!

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1