DAGLELIE in opmars PUZZEL VAN DE WEEK ZELF EEN WEERHUISJE MAKEN OOR DE'JEUGD' -.V.vv.v.v. v. V.-.V. S%V.V.-AVAV.V.V.V.V.%V.V.%VAW.Vrf.W.*.V.V.V.V.y.': VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD VOOR- VOOR DE J; VAN BLOEM EN PLANT (Wordt vervolgd) jn^g nichten en neven, Fat kreeg ik deze week weer ,-jewekte brieven van jullie. Al Chet weer niet zo mooi, toch [maken- jullie je best in de sen en aan het strand, begrijp wel uit jullie schrijverij, [rlijk hoor! B. als het aan ons lag zouden elke dag stralend weer willen 'ien. maar dat kan nu een- niet. Dat is maar gelukkig Stel je voor! Eén stralende 'fjkk hebben we in ieder geval d. En.... misschien komen er meer, wie weet. Hebben velen jullie verleden week de grote ioge golven in de zee gezien? stormde het! Verschillende ten en neven schreven, dat hun zwemdiploma hebben haald". Geweldig! Hartelijk ltejkgewenst! Jullie kunnen er jfijn in de vakantie van profi- fn. Deze week kreeg ik weer j hoge stapel brieven op mijn eau. Prachtig! Ondanks de tan tie doen jullie toch wel 1 goed je best! Hebben we al Die fietstochten gemaakt? Eén Isje schreef zelfs, dat ze een chtige bruidsjurk voor haar i in de vakantie heeft ge- Ikt. Gelukkig hebben we het Imaal nog erg druk om allerlei ke en gezellige dingen te ma- i en te doen. We helpen onze (nma toch zeker ook wel goed? Ze doet altijd zo verscrhiH- kelijk veel voor ons, dat we haar echt wel eens meer mogen ver wennen dan alleen op moeder dag. Geloof maar, dat ze er blij mee is. Hartelijk bedankt voor de rapportcijfers, die ik ook deze week kreeg toegestuurd, meisjes en jongens. Tante Jos wenst jul lie allemaal weer heel veel pret en plezier in de vakantie en als het mogelijk is natuurlijk ook veel mooi weer. Hebben jullie weieens een weerhuisje gezien? De meesten van jullie wel. neem ik aan. Hier hebben we een voorbeeld om zelf zoiets te maken. We hebben al zoveel voorbeelden voor onze meisjes gehad, nu echt eens iets voor de jongens. Ees leuk werkje op een regen achtige dag in de vakantie. Je maakt zo'n huisje van stevig kar ton en als je er gereedschap voor hebt, kun je het ook van dun triplex maken. Jullie krijgt hier een voorbeeld van karton, maar maak je het van triplex, dan moet je precies zo te werk gaan. De breedte is 6 cm en de hoogte van de zijwan den ook. Het puntdak knip je eraan bij de voor- en achterge vel. De hoogte hiervan kun je zelf bepalen. Deze stukjes knip je dus tweemaal. Eén voor de voor- en één voor de achtergevel. Die voor de achterkant laat je geslo ten, maar aan de voorkant knip je er twee boogjes uit. We krij gen dan drie smalle zuiltjes. Het middelste moet even korter ge knipt worden dan de andere twee. (Zie voorbeeld) De zijwanden en het dak knip pen we ook aan één stuk. We krijgen dus één recht stuk. Denk erom we knippen er een halve cm aan. Die hahve cm vouwen we scherp om en plakken dit randje aan de binnenkant tegen de voor- en achtergevel vast. Het huisje kun je natuurlijk ook gro ter maken. MANNETJE EN VROUWTJE Als je alles hebt geplakt kan het huisje staan. Nu gaan we het weermannetje en -vrouwtje ma ken. Dit doen we van stevig pa pier of karton. We maken ze zo groot, dat ze juist door de poort- Daag. We hebben deze keer eens een zoekplaatje, meis jes en jongens. Dat is lang gele den! Velen van jullie zijn waarschijnlijk met vakantie in de bossen. Het kan daar heel donker zijn! In dit bos zalen zo even nog mannen op de bank, maar ze hebben zich nu verstopt tussen de bomen en lakken. Zoeken jullie maar goed en schrijf dan maar in de brief, hoe veel jullie er hebt gevonden. De op lossing moet wor den ingezonden vóór dinsdag 23 juli. jes kunnen. Onderaan hun rok en voeten knippen we een lipje. We plakken dit op een smal recht reepje karton en dit reepje plakken we nog eens op een smal reepje karton. Het mannetje en vrouwtje moeten even zwaar zijn, om straks heel gevoelig te kunnen reageren op het draaien. Is de één zwaarder geworden dan de andere, dat merk je dus door het scheef trekken, dan knip je de zwaarste een ietsje bij. In het midden van het reepje maak je met een schroefoogje een paar haren vast. We kunnen het ook met een stukje vioolsnaar doen. Aan het uiteinde van deze stukjes haar of snaar maken we een kurkje vast. Dit kurkje prikken we binnenin het huisje tegen het bovenste gedeel te van de voorgevel. We doen dat zo. dat er niets van te zien is. De lengte moet zo zijn, dat het reepje karton juist onder het middelste zuiltje kan doordraai en, met de heer of met de dame naar buiten. Waarom niet een gewoon touwtje zul je je wel afvragen? Omdat de darm. van vocht en droogte afhankelijk, steeds in éénzelfde richting draait en krimpt. Daarom zal steeds het zelfde popje met droog, het ande re met nat weer naar buiten ko men. Op de Bibelebontseberg Hier is de sleutel van de Bibe lebontseberg, Op die Bibelebontseberg. Staat een Bibelebontshuis. In dat Bibelebontsehuis, Wonen Bibelebontsemensen. En die Bibelebontsemensen, Hebben Bibelebontsekinderen, En die Bibelebontsekinderen, Eten Bibelebontsepap, Met de Bibelebontselepel, Uit een Bibelebontsenap. PUZZELOPLOSSING Vonden jullie de puzzel van verleden week zaterdag echt zo moeilijk? Nee toch? De meeste oplossingen die binnenkwamen waren fout. Ge lukkig waren er ook nog wel een paar die de kluwen touw goed uit elkaar hebben gehaald. Lineke Alblas Rijsoord en Hannie van Steenselen krijgen hun prijs thuisgestuurd. Lientje v. d. Wel stuurde ons het volgende gedichtje toe. Poes wil leren Mies, wat zit je nu te doen? Wou je wat gaan lezen? Kleine domoor, dacht je heus, Al zo knap te wezen? Hooreens even poesje lief; Wil je leren lezen, Dan moet je eerst met ons naar school. En oplettend wezen. Nu moet ik echt even lachen Mies. 't Zou wel grappig wezen Als een poes naar school toeging, Om te leren lezen. Heerlyk to spelevaren met elkaar in de vakantie Lappie Loep en het verdwenen standbeeld 65. „Daar wil ik een verklaring voor hebben!", gilde de oude veldwachter. „Ik, man der wet, dien er toch voor te zorgen, dat alles in volle orde verloopten dit." Hij wees met een weids gebaar om zich heen. „Dit is toch geen volle orde, met uw welnemen!" Nu kwam Bikkel naar voren en zei: „Dat zal ik u dan even duidelyk uit leggen. veldwachter." De veldwachter greep terstond zyn boekje en stond klaar. Lappie stond bij het standbeeldje op de grond en keek belangstellend toe. Hy was nu toch ook wel erg benieuwd te weten, hoe dit allemaal in elkaar zat. Het leek hem een zeer verwarde geschiedenis. De scheepsjongens van Bontekoe Jarigen HIEP HIEP HOERA Margriet Drijver, Henk van Erk, Leny de Kooter, Liselot Lit- tel. Ans van Steenbergen, Els van Teijlingen en Loek van Wijck van harte gefeliciteerd met jullie verjaardag van de nichten en neven. Puzzeloplossing van Duijvenhnoden tekende De koffer A gaat naar Breda, mooie giraffe voor ons. B naar Arnhem en C naar Goes. vOOCOIT; Nief tl ZOHlK€fl. we wt K> etA mpRKf ZATERDAG 20 JULI 1968 146 Maar ik vrees, dat je dan niet lang meer naar mij zou luisteren. Ik zet het liever zo: Trouw is een plant die hier maar schraal wordt gevonden en de bloem, die Liefde heet ontluikt maar zelden in onze tegenwoordigheid. Maar wij kunnen getroost zijn en onze taak aanvaarden. Aan de overzijde hier? daar? waar? wie zal het zeggen? is een betere Tuinman, een Tuinman, Die een kindervriend is en geen geleerde en Die ook nooit geleerdheid of bewijzen van ons eisen zal. Kind te zijn,... ik meen, dat het dat is. U spreekt anders niet als een kind. De oude man stond even stil, lachte en hoestte. Wij moeten ook 2een kinderen zijn naar het verstand, maar naar de géést Ik hoop, dat je het verschil zult kunnen aanvoelen. Alleen de géést moet die van een kind zijn, de geest, het onstoffelijke dat ons plaatst boven stof en boven tijd. En dan volwassen in het verstand. Niet waanwijs, maar werkelijk hartewijs. Ach ja, eer wij zover zijn... De oude man zweeg en zuchtte. Ook Freek zweeg. Hij moest veel verwerken ineens aan oude en nieuwe stof. Zij waren van het strand naar boven gegaan en Freek» metgezel bleef nu staan voor een klein laag huis vlak achter de strandweg. Ga je mee binnen even iets drinken. Je zult wel net als ik een droge keel hebben gekregen van al dat praten tegen die vervaarlijke stormwind in. U hebt meer gepraat dan ik. Freek glimlachte. Ondanks zichzelf had hij een zacht ge voel tegenover die oude baas, iets van toegefelijkheid voor zijn goede trouw en omdat alles wat hij zei zo echt gemeend was. Zelfs had Freek zich niet eens bepaald aan het gespro kene gestoten, hoe onwillig hij ook tegenover dat allee was komen te staan. Het was zo goed bedoeld. Dan drink je wat als beloning voor je geduldig luiste ren, zei de oude man, het lijkt mij niet dat luisteren tot je dagelijks werk behoort. Toch wel. Ik ben namelijk jurist. De oude man ontsloot de huisdeur. O, maar dat is heel ander luisteren, tenminste, ik geloof niet, dat jij er één bent die zijn hart meeluisteren laat. Ik denk, dat daarvoor de zaakjes, die ik te behandelen krijg, wel wat te klein zijn, voerde Freek lichtelijk verlegen aan. Niets is te klein voor het hart, mijn beste jongen, niets wat waande heeft voor een ander mens. Hij hing zijn lichte strohoed aan de kapstok in de gang en trok zijn overjas uit, noodde ook Freek zijn jas uit te trekken. Het zal binnen wel warm zijn. Mijn vrouw is erg benauwd voor een beetje kou. Maar vindt zij het niet vervelend, dat u zo ineens iemand meebrengt? vroeg Freek, plotseling doordrongen van de ongewoonheid van dit zeer late bezoek bij onbekenden. U weet nog niet eens wie ik ben. Mijn naam is Arlsover. Frederik Arlsover, ik werk op het kantoor van Mr. Ries in de... Zijn gastheer sloot hem met een luchtig handgebaar de jond. Al was je putjesschepper of orgeldraaier, mij om het even. Maar het is prettig je naam te weten. Hoe moet ik je noemen? Frederik klinkt zo erg plechtstatig en koninklijk De vergelijking deed de jongeman blozen. „Koning Frede rik" herinnerde hij zich eensklaps. Dat had zijn vader tegen hem gezegd toen hij op schooJ gevochten had met een jongen, die een vogelnestje wilde uithalen. Ik word Freek genoemd, zei hij snel. KRUISWOORD - PUZZEL Hor.: 1. dapper, 4. plaats in Duitsland, 8. stad in Italië, 12. voor voegsel, 13. witte suiker, 14. zuivelprodukt, 15. in het jaar onzes Heren (afk. Lat.), 16. ijverig 17. ligplaats voor schepen, 18. scheik. element (afk.) 19. onderricht, 21. bolrond vruchtje (spreekt.), 22. insektje, 24. deel van het skelet, 26. plant, 28. verkeerd, 31. bakje, 33. koor van zangers, 34. It. dichter, 36. spil van een wiel, 38. steen, 40. hondenverblijf, 41. sociëteit (afk.), 43. rijtuig (Ind.), 44. plechtige gelofte, 45. specerij, 47. keurig, 49. lidwoord (Fr.), 50. nauwer maken, 51. huisdieren. 53. buiging, 55. boom, 56. troep, 58. dikke boterham, 61. rivier in Rusland 6? verouderd woord v. ivoor, 64. plomp, 66. deel van de bijbel (afk.), 68. niet vast, 69. zijde van het voorhoofd, 70. volgens andere (afk.), 71. taart. 73. filtreerdoek, 74. boom, 75. zoon van Seth, 76. deel van het jaar, 77. vrucht. Vert: 1. niet begroeid, 2. beneden, 3. voegwoord (Fr.), 4. meisje, 5. overjas, 6. kikkerkuit, 7. boom, 8. kledingstuk, 9. jongensnaam, 10. voorzetsel, 11. jongensnaam, 13. vermoeid, 14. platvis, 17. woedend, 20. geit 22. maand van het jaar, 23. plaats in Limb., 25. hijswerktuig, 27. plaats in Limb., 28. mens, 29. stengel. 30. bloeiwijze, 32. volk uit de oudheid, 34. Europeanen, 35. plaats in Gelderl., 37. rang, 39. niet dicht opeen staande, 40. oude benaming voor liter 42. hemelgeest 46, telwoord 48. wenk, 51. meertje, 52. lieden van adel. 54. rivierbed, 56. bundel, 57. herkauwer, 59. bladerkroon, 60. nauwe, 61 ligplaats voor schepen, 63. stap, 65. zwemvogel, 67. voorzetsel, 68. tussenzetsel, 69. groente, 72. bruto (afk.), 73. dam langs een water, 74. lidwoord. OPLOSSING Hor.: 1. lamsoor, 7. pastoor, 13. anti. 14. morel, 16. Eire. 17. sn. 18. R.L.. 20. kin. 21. dr., 22. d.i., 23. kaneel, 26. Nomen, 28. sneer. 30. Meran, 31. An. 33. enteritis, 35. me, 36. rat, 38. SH. 39. es, 40. dar, 41. arm, 42. Arkel. 43. ara, 44. sla, 45. Lr, 46. R.K„ 48. arm, 50. td., 51. regenboog, 55. no, 56. menie, 57. boter. 59. Leende. 62. servet. 64. Ie. 65 ne. 66. bed. 68. re, 69. ni, 70. idee, 72. Simon, 74. Eede. 76. geestig. 77. rendier. Vert.: 1. laskaar, 2. Anna, 3. mt, 4 sirene. 5. om, 6. rok, 7. pen, 8. al. 9. terras, 10. o.i., 11. orde, 12. Reinier, 15. ris, 19. Leens, 21. do- ris. 24. ns, 25. lethargie. 26. netel - roos. 27. nn. 29. re. 30. mi, 32. naald, 34. raken, 35. Maarn, 37. tra, 40. dra. 44. stellig, 45. lende, 47. koter, 49. mortier, 51. Rennes. 52. Ee, 53. bb. 54. gereed, 56. me, 58. R.V., 60. Eede, 61. rem, 63 ende, 66. big, 67. dor, 71. e.e., 72 si, 73 ne, 75. ei. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau verwacht. Oplossingen mogen uitsluitend op een briefkaart worden geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel oplossing". Er zijn drie prijzen: een van 10,- en twee van 5,- het is niet wat u een nabeschouwing de geurige en kleurige in Akersloot, hoe- we daar nog vol van zijn. tr we willen nu eens een breken voor een der rkste vaste planten uit de lefamilie, officieel Hemero- Uis geheten, maar meer als flelie bekend. Dat laatste nkt ietwat triest, want het pegrijpelijk dat deze naam toepassing is op de :hts één dag houdbare m. Hoe meer bloemen een stengel, hoe langer dus van de bloei kunnen ieten. ji ouderwetse tuinen kwamen (ral Hemerocallis fulva (oran- eel) en Hemerocallis flava (ci- ?ngeel) voor. Niet onaardig t lelieachtige bloemen op lan- stelen boven het grasachtige Maar inmiddels heeft men el in Amerika als in Frank- kruisingen verricht, zodat nu prachtig sortiment is verkre- in de meest uiteenlopende iren en vaak ook tweekleurig, het kort gezegd alle kleurnu- es met uitzondering van wit alauw. Bovendien blijven deze imen ook vaak langer dan één geopend. Bloeitijd De bloeitijd valt in juni, juli en justus en door vroege, middel- ge, middellate en late va- iten te kiezen kunnen we de """jei dus over 3 maanden nmeren. Zowel sommige bol- cwekers als vaste planten- pkers hebben zioh op deze ^iwe variëteiten geworpen, die blaadjes scharlaken, buitenste oranjegeel), 85 cm; 'Salmon Sheen' (zalmoranje), 80 cm, lang en soms twee keer bloeiend. Mid del vroeg: .Bold Courtier' (koper rood met gele streep, beste tweekleurige), 95 cm; 'Cradle Song' (donker oranjegeel, rijk en lang bloeiend), 80 cm; 'Crimson Glory' (karmijnrood met geel bruin hart, zeer mild bloeiend), 1 m.; 'Wideyed' (heldergeel met purperbruine vlek in het hart, zeer bijzonder), 85 cm. MHdel- laat: 'Colonial Dame' (abrikoos met roodbruine ring om het hart, groot en langbloeiend), 85 cm; 'Royal Ruby' (donkerkoperrood, zeer rijkbloeiend), 95 cm; 'Chloe' (goudgeel met goudbruine rand, omgekrulde bloemblaadjes), 85 cm. Tenslotte enkele late bloei ers: 'Coral Mist' (zachtrose met parelmoer glans, de meest roze daglelie), 80 cm; 'Neyron Rose' (frambozenrood met witte lijn), 90 cm; 'Vespers' (zachtgeel met witte lijn, zeer sterk), 95 cm en 'Crimson Pirate' (fluwelig kar mijnrood, lang bloeiend), 70 cm. Voorproefje Nieuwe kruisingen van de dag lelie in gemengde kleuren, als vaasvulling een schilderij. ook als snijbloem verrukkelijk zijn. Bij de nieuwe kruisingen zijn variëteiten met 10 a 20 bloemen per stengel, zodat de bloei gerui me tijd aanhoudt. De planten of de afgesneden bloemen dagelijks even nalopen en de uitgebloeide verwijderen komt de ontwikke ling van de rest ten goede. Hybriden Wilt u een paar namen van hybriden met uiteenlopende bloeitijden? Vroegbloeiend zijn: 'Flambeau' (fel rood), 90 cm; 'Ma ry Guenther', (binnenste bloem- Een klein voorproefje van het kleurenspel dat u te wachten staat als u daglelies plant tussen eind augustus en eind maart. Het eerste jaar mogen we er nog niet te veel bloemen van verwachten. Hoe langer ze vast staan hoe - rijker de bloei, maar denk er aan dat ze flink uitstoelen en ruimte nodig hebben. Hoewel ze zowel in de zon als in halfschaduw bloeien en droge zowel als voch tige grond voor lief nemen, blij ven ze in halfschaduw mooier op kleur en houden zij eigenlijk ook meer van een vochthoudend plekje. Ze komen het beste tot hun recht tegen een donkere ach tergrond van heesters of conife ren. op een hoek van een vijver tje of als afsluiting van een bor der. Over de nieuwe kruisingen zult U zeker verrukt zijn! A. C. MULLER-IDZERDA.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 15