DUBCEK: VOLK ACHTER DE NIEUWE KOERS Commentaren JAMIN Tornado in Dordt verloor gevecht Geen meerderheid voor districten leven heuvelen... 357 uitvallers Ieder kan vrij spreken Handen nu ineenslaan Pgprkeren Koel Beck-Beccon naar Hagemeijer Ray op weg naar VS CHARMANTE SOLDATEN IN AANVAL I DEN HAAG Naar wy vernemen zal het eerste rapport van de Staatscommissie Cals- Donner, dat binnenkort aan de Tweede Kamer zal worden toegezonden, geen aanbeveling be vatten om het kiesstelsel van evenredige ver tegenwoordiging om te zetten in een districten stelsel zoals het afgelopen jaar van verschil lende kanten is geadviseerd. pindarotsjes SEIZOENUITVERKOOP Ir. N. Buijsert voorgedragen als lid GS Al-Nayef leidt Iraaks kabinet Nieuwe leidse Courant Vrijdag 1» juli 1968 - 49»l» jaargdl^j «tcUur: F. Diemer Itcfdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" loofdkantoor Leiden Sfeenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Terwijl de communistische partijen in Oost- Europa met elkaar overhoop liggen, heeft de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, verklaard zich in deze zaak niet te zullen mengen. Hg ontkende dat de VS zullen ingrijpen en dat de Tsjechoslowaakse regering gevraagd zou hebben contact met de Sowjetunie op te nemen. Alexander Dubrrk Vooral gisteren werd weer bij- '.onder veel gevraagd van het uit houdingsvermogen van de duizen den Vierdaagse-wandélaars. Toch leverde de Zevenheuvelenweg (die langs Mook en Groesbeek voert) voor deze meisjes van de Bank van Israël weinig problemen op: dit peloton Nederlandse militairen wilde hun graag „een handje hel pen". (Meer over de zwaarste wandeldag op pagina LS). Klagen wekt meestal meer minachting op dan mede lijden. JOHNSON Ontwikkelings hulp tot nn toe mislukt Nederland bouwt irrigatie in Irak Wereldhulp voor halsstarrig Biafra pagina 7 UW 1AJCED DE BILT Een gebied van hogeluchtdruk strekt zich uit van de Golf van Biskaje over de Brit se eilanden naar het zeegebied ten westen van Noorwegen. Met winden uit noordelijke richtingen stroomt lucht over de Noordzee naar onze omgeving. Deze lucht is vochtig zodat er vrij veel be volking in voorkomt, waaruit plaatselijk enkele regenbuien val len. Kleine storingen in de boven lucht verplaatsen zich over onze omgeving naar het zuiden, zodat de buiigheid tijdelijk wat groter wordt. Boven de Balkan is de luchtdruk laag en is het onbe stendig weer. Het ziet ernaar uit dat in de drukverdeling het ko mende etmaal maar weinig ver andering komt. De aangevoerde lucht wordt echter iets droger zodat er bij noordelijke winden geen neerslag van betekenis wordt verwacht. De temperaturen zullen maar weinig verschillen met die van vandaag. DE BILT Vrij veel bewol king en hire en daar een bui. Matige tot vrij krachtige noord westelijke wind en weinig ver andering in temperatuur. Strandweer Een sterk hogedrukgebied komt boven Engeland langzaam nader bij. Aanvankelijk nog een koele noordelijke wind met enkele wol kenvelden. Morgen ook opklarin gen bij 18 tot 20 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Het hogedruk gebied zal de koele wind doen af nemen en tijdens het weekeinde aangenamer strandweer geven. Ondanks dat het gisteren de zwaarste dag was voor de deelnemers aan de Vierdaagse, was het 'aantal uitvallers of wandelaars die niet wa ren opgekomen, niet zo hoog als op de tweede dag. Gisteren staakten 357 mensen de strijd, tegen woensdag 442. De eerste dag gaven 195 wande laars het op. Het aantal deelnemers dat vanmorgen zou starten, bedroeg 15.683. Drie wandelaars lieten het van morgen afweten en kwamen niet aan de start. Het weer was vanmorgen minder zonnig dan de vorige dagen en tot zes uur in de morgen regende het. HONOLOELOE President Johnson van Amerika en zijn minister van bui tenlandse zaken Dean Rusk zijn van daag besprekingen begonnen met presi dent Ngoeyen Thieu van Zuid-Vietnam over de situatie in Zuidoost-Azië en over het vredesgesprek in Parijs. PRAAG Partijleider Alexander Dubcek heeft gisteren onom wonden voor radio en televisie verklaard dat de communistische partij in Tsjechoslowakije geen duimbreed zal afwijken van de ingeslagen hervormingskoers, die de overgrote meerderheid van het volk volgens hem voorstaat. Alle eisen van Oosteuropese „zus terpartijen" om de toegestane vrij heid van meningsuiting ten minste voor een deel ongedaan te maken wees Dubcek van de hand. Na vele jaren, zo zei hij, is er in ons land een atmosfeer ontstaan waarin ieder een openlijk en zonder angst zijn mening kan geven en zich er zo van kan overtuigen dat de zaak van ons land en het socialisme ons allen raakt. Op het ogenblik is er geen andere weg dan met het volk van dit land de ingrijpende democratische en so cialistische veranderingen in ons le ven te vervolmaken. Maar Dubcek verzekerde de bond genoten echter dat de „opbouw van het socialisme" alleen in samenwer king met de zusterpartijen kan ge schieden en dat de bestaande banden alleen maar versterkt kunnen wor den. Volgens Dubcek, die overigens in het komende weekeinde volgens wel ingelichte bron een gesprek zal heb ben met de communistische partij leider Brezjnef, was een verande ring van de partijpolitiek nodig om dat de massa het volk niet te vreden was met de gang van zaken. Het spreekt vanzelf dat de partij, als zij een juist beleid wil voeren, niet van massa maar alleen van lei ding kan verwisselen. 1 Voor vervolg zie pag. 2 LONDEN met de grootste ge heimzinnigheid en onder strenge bewaking is James Earl Ray per vliegtuig naar de Verenigde Staten gestuurd, die hem beschuldigen van moord op dr. Martin Luther King. De Amerikaanse ambassade in Londen heeft bevestigd dat Ray onderweg is naar Amtdka, maar niet is bekend van welk vliegveld hij is vertrokken en waar en wan neer hij zal landen. Hij zal in Mem phis in de staat Tennesee terecht moeten staan. (Van onze soc.-econ. redactie) KAMPEN Het weinig ver heffende touwtrekken tussen de handelsonderneming Hage- meer in Amsterdam en To rnado in Dordrecht om het be zit van de aandelen van Berk- Beccon in Kampen (fabriek van metaalwaren, keukenuit- zetten en huishoudelijke artike len) is geëindigd in een krappe overwinning voor Hagemeijer. In 1965 fuseerde Berk Kampen (BK emaille) met Beccon Doe- tinchem. De familie-reünie, die gisteren bij Berk-Beccon is gehouden leverde ruim vijftig procent van de aandelen op voor Hagemeijer. Op het laatste moment verhoogde Hagemeijer het bod op de aandelen van 250 tot 260 procent. Tornado kwam daarbij te laat om het bod nog van 250 op bij voorbeeld 265 te brengen. Zijn de berichten van de zijde van het bedrijf van Tornado juist, dan be schikt men in Dordrecht over onge veer veertig procent van de aandelen van Berk Beccon, een aanzienlijk ge tal. dat voor de overgang van Berk- Beccon naar Hagemeijer in de toe komst bepaalde problemen kan op leveren. Verkoop? Beslissingen waarbij volgens de statuten tweederde van het aantal stemmen nodig is, zouden niet geno men kunnen worden zonder de mede werking van Tornado. De vraag op dit moment is, of Tornado nu het kwa lijke gevecht in het voordeel van Hagemeijer ise uitgevallen bereid zal zijn de aandelen terug te geven aan de oude aandeelhouders of te verkopen aan Hagemeijer. Een andere mogelijkheid is nog dat Tornado probeert met Hagemeijer tot een akkoord te komen, zodat tussen deze bedrijven een hechte samenwer king of een fusie in de toekomst zou groeien. Verschillend Het karakter van beide bedrijven is zo verschillend, het zou elkaar zo goed aanvullen, dat in deze richting wellicht mogelijkheden liggen. Afge wacht moet echter worden, of de ak- ties van de afgelopen dagen de ver houding tussen beide bedrijven niet dermate verkoeld hebben, dat voor lopig van een gesprek tussen beide ondernemingen geen sprake kan zijn. Hagemeijer is een sterk bedrijf met een groot aantal belangen in vele an dere binnen- en buitenlandse onder nemingen. Bij Berk-Beccon werken thans on geveer 750 man. De vakbonden heb ben gisteren reeds besprekingen ge voerd met de directie van Berk-Bec con en de ondernemingsraden in Kampen en Doetinchem. Vandaag zijn de besprekingen nog voortgezet. In een gesprek met een lid van de directie van Tornado werd later op de dag duidelijk, dat het Dor- drechtse bedrijf nog niet denkt aan afstoten van de verkregen aandelen Berk-Beccon. „Daarvoor hebben wij ze niet gekocht", aldus de directie. Men vroeg zich af of de fusie Hage- meijer-Berk-Baccon al wel he lemaal rond is. De directie begreep voorts heel goed, dat wanneer Tornado de ver kregen aandelen niet afstoot zonder haar medewerking de statuten van Berk-Beccon niet kunnen worden ge wijzigd. De directie verzekerde ons nogmaals dat alle twijfel over de meer dan dertig procent aandelen in het bezit van Tornado ongegrond is. Over een toekomstig gesprek tus sen Tornado en Hagemeijer had de directie nog niet nagedacht, maar men was bereid met iedereen, dus ook met Hagemeijer, te praten. In zekere zin zijn dit (charmante) militairen, want ze maken, zij het dan als amusementsgroep, deel uit van het Russische leger. Dit ensemble nan koor en dansers geeft een week-■- lang voorstellingen in de Salie Pleyel te Parijs om vervolgens een tournee door heel Frankrijk te ma kendie tot september duurt. In het park van Versailles werd gisteren een wandeling gemaakt en toen een fotograaf dit wilde vastleggen kwam, alsof het afgesproken werk was, een hele batterij Russische ca mera's in de aanslag. Nog wèl zo'n leuk plaatje, dacht de Fransman en hij drukte af Eerste rapport Cals-Donner: (Van onze parlementsredactie) Een grote meerderheid van de commissie heeft gekozen voor handhaving van het aantal kieskringen, met dien verstande dat de lijsten van verschillende partijen lan delijk mogen worden verbon den. morgen voordeel 200 gram van 92 voor 79 niet duur wel heerlijk SMYRNA KARPETTEN 140 x 180 van 125.- voor 89.- 170x240 van 198.- voor 149.- 200 x 300 van 275.- voor 196.- 225x315 van 338.- voor 249»- CRIPPER AXM1NSTER KARPETTEN 200x300 van 285 - voor 218.- 225x310 van 344.- voor 268.- Exlra zware kwaliteit 240 x 340 van 875.- voor 498.- BANKSTELLEN 10ÖA van 2650 - voor A«3ï7w.- FAUTEUILS m7fi van 525.- voor «5/O." 2-ZITS BANKEN 7QQ van IOJiO.- voor EETKAMERS -CQ van 1310.- voor OÖ.~ INTERIEURVERZORGING BULTHUIS Botermarkt 23 Nieuwe Rijn 25 Deense anarchisten waren zo laf in het park Oestre Anlaeg te Ko penhagen een boompje om te za gen, dat daar ter gelegenheid van de troonsbestijging van koningin Juliana is geplant (in 194S). Nog lachwekkender werd deze activi teit, toen de Deense pers een ano niem schrijven ontving, kennelijk afkomstig van deze dapperen, waarin onder meer te lezen was: „met deze daad is een harde slag toegebracht aan de gemeen schap en het koninklijk huis". De jongeman die bij de kapot ge maakte boom staat is de Nederlan der A. B. Hoogendoorn, landbouw- student en wonende in Boskoop, die tijdelijk in het park werkzaam Andere aanbevelingen van de com missie: opkomstplicht bij verkiezin gen afschaffen en het percentage voorkeursstemmen wat benodigd is om gekozen te worden, terugbrengen van 50 tot 25 procent van de kieslijstdeler. Dit laatste in over eenstemming met een door de VVD geuite wens. Naar bekend heeft onder meer de anti-revolutionaire Kuyperstichting gepleit voor 12 „districten". Binnen deze districten zouden partijen lijsten mogen verbinden. Van verschillende kanten en niet alleen door de klei ne partijen werd hiertegen als be zwaar aangevoerd, dat dit een te gro te bevoordeling zou kunnen zijn van bijvoorbeeld de confessionele partij en, wanneer deze zouden besluiten de lijsten binnen de districten te verbin den. Om toch tegemoet te komen aan de wens tot grotere partijeenheden die het regeren van ons land vergemak kelijken, heeft de commissie in meer derheid geadviseerd voor handhaving van het huidige stelsel, maar dan met landelijke verbinding van lijsten van verschillende partijen. Aangeno men moet worden dat deze lijstver- binding voorafgegaan wordt door een gezamenlijk verkiezingsprogram, of zo men wil stembusakkoord. Het landelijk totaal van op de ver bonden lijst uitgebrachte stemmen is bepalend voor het aantal zetels van de partijen die zijn samengegaan. Naar verluidt zou minister Beer- nink van Binnenlandse zaken het in terim-rapport van de Staatscommis sie zonder advies aan de Kamer toesturen. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De ch-fractle in de Provinciale Staten van Zuid-Holland heeft voor de verkiezing van een lid van het college van Gedeputeerde Sta ten in de komende vacature van de heer Dp van der Kwaak definitief ir. N. Buijsert voorgedragen. Ir. Buijsert is directeur van de Dienst gemeentewerken van Alphen aan den Rijn. Aanvankelijk had de fractie haar voorzitter mr. F. H. Piket uit Den Haag willen voordragen, maar om per soonlijke redenen heeft hij bedankt. Daarna heeft de fractie ir. Buijsert voorgedragen. Verwachot wordt, dat ir. Buijsert in de oktober-vergadering van de Pro vinciale Staten wordt gekozen. Gedeputeerde Van der Kwaak heeft zijn funktie per 1 oktober neergelegd wegens een benoeming als adviseur bij een bouwbedrijf in Waddinxveen. De heer Van der Kwaak beheerde de portefeuille woningbouw, gas- en elektriciteitszaken en de afdelingen mo numenten en molens. Men verwacht, dat ir. Buijsert ook deze portefeuille zal gaan beheren. Ir. Buijsert werd in 1926 in Woerden geboren. Sinds 1 oktober 1957 is hij di recteur van de Dienst gemeentewerken van Alphen aan den Rijn. Voordien was hij hoofd van het centraal bouw- en woningtoezicht van Oost-Zeeuws Vlaan deren. VALKENBURG Donderdagavond is het in Valkenburg opnieuw onrustig geweest. De politie moest optreden te gen enkele honderden rumoerige jon gelui, die zich rond het Valkenmonu ment hadden verzameld. Gematigde figuren BEIROET Kolonel Abdel-Razzak I Al-Nayef heeft gisteren in Irak een uit 26 leden bestaande regering gevormd, die het woensdag b(j een militaire staatsgreep afgezette kabinet van gene raal Taher Yehia vervangt. Zoals ge meld volgde Achmed Hassan El-Bakr gisteren de naar het buitenland ge vluchte president ArJf op. [N DE woon- en winkelcentra van ons land biyft parkeren een moei lijke aangelegenheid. Een overigen» niet verwonderlijk verschijnsel, wan neer men weet dat jaarlijks het aan tal personenwagens met circa 200.000 toeneemt. Een aantal gemeentebesturen meende enige tijd geleden de oplossing ge vonden te hebben door het instellen van parkeerfondsen, waarin winkel bedrijven in geval van verbouw of nieuwbouw van panden bepaalde be dragen moesten storten ter financie ring van de aanleg van meer parkeer plaatsen. In Rheden is een dergelijke verorde ning door de Kroon reeds vernietigd en in Zeist verwacht men deze beslis sing elke dag. Inmiddels staat de ontwikkeling niet stil. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten blijkt een model-bouw verordening opgesteld en aan alle ge meentebesturen toegezonden tc heb ben in de hoop. dat dit in Nederland zal leiden tot een uniform beleid bij het vaststellen van bouwverordenin gen. In deze verordening is de mogelijk heid opengelaten ook parkeeroplos- singen te scheppen. De gemeente Zeist ziet thans kans een ander parkeer- fonds in het leven te roepen, dat toch door de middenstand financieel zal moeten worden gevoed, ook al zou de Kroon het huidige parkcerfonds op grond van strijdigheid met artikel 48 van de Woningwet, onmogelijk ma ken. De vraag, die wü al eerder stelden, blijft echter bestaan: Is een dergelijke oplossing billijk voor de middenstand? Bouwverordening TJET IS vreemd, dat een belangrij ke zaak als een uniforme bouw verordening in Nederland tot stand komt min of meer buiten de invloed van het bedrijfsleven en het parle ment om. Wij keuren hiermee het werk van de Vereniging van Neder landse Gemeenten niet af, maar ver bazen ons wel over het gemak waar mee in een groot aantal gemeenten deze pasklare verordening zonder veel discussie en correctie wordt ge slikt. Een aantal gezaghebbende mensen heeft deze verordening op gewetens volle wijze samengesteld en colleges van B. en W. en gemeentebesturen vinden het blijkbaar onjuist aan een dergelijke regeling weer te gaan sleu telen; de uniformiteit zou er immers ook weer door verloren gaan. Men gaat er te gemakkelijk aan voorbij, dat het hier slechts een model-veror dening geldt, die nog door geen enke le instantie op haar juistheid en uit voerbaarheid is getoetst. In de tweede plaats vragen wjj ons af, waarom de mogelijkheid moet worden opengelaten, dat middenstan ders, die hun bedrijf willen verbou wen, een bepaald bedrag in een par- kcerfonds moeten storten. Het gaat hier om bestaande bebouwing; van parkeerplaatsen, die op deze wijze tot stand komen, profiteren ook ande re bedrijven cn instellingen zoals banken, kerken, restaurants, con cert- en congresgebouwen enz. Gelijke rechten 'JU DACHTEN dat de gemeenten meer aandacht zouden moeten hebben voor het efficiënt gebruik maken van de bestaande parkeer ruimten. Parkeerschijven en parkeer- meters werken op vele plaatsen uit stekend. Opmerkelijk is, dat in som mige kleinere gemeenten het parkeer probleem groter is dan bijv. in een grote stad als Den Haag. Veel hangt hier af van het op de juiste wijze scheiden van de lang- en kortparkeer- ders. Bovendien is de gemeenten op be lastinggebied al wat meer armslag toegezegd. Dit kan ook de collectieve voorzieningen ten goede komen. Op iedere bewoner van een eigen of huurhuis drukt toch al de last van de straatbelasting, welke de laatste ja ren over het algemeen niet omlaag is gegaan. In de ruimste zin van het woord geeft dit iedere burger het recht vanuit zijn woning of bedrijf de „straat" te kunnen bereiken. Voor de belastingwetten is iedere burger ge lijk. Wij dachten, dat gemeentebe sturen dit dienden te bedenken alvo rens tot het instellen van parkeer fondsen over te gaan. Dit laat uiteraard onverlet de moge gelijkheid bjj grondaankoop voor nieuwbouw van winkelpanden in de grondprijs ook de kosten voor de aanleg van parkeerruimten tc ver werken. naast die voor bestrating, rio lering e.d. Tegen een dergelijke normale gang van zaken behoeft geen enkel be zwaar te bestaan: maar ook dan is oen afzonderlijk parkcerfonds over bodig. TERHEIDE De negenjarige Leo van der Groes uit Wateringen, die samen met zijn achtjarige neef bij Terheide in zee was gegaan, is door een golf omvergeworpen en meege trokken. Het lijkje is nog niet ge vonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1