Vr eeinde geruchten ma hiep'hoi verder Gele trui vormt de inzet van gevecht om seconden Ada Kok kwam dichtbij nieuw wereldrecord Ivkov en Hartoch nog zonder puntenverlies Profs èn amateurs in ronde van Dinteloord Vierdaagse op rijst uitlopen Het legioen raakt vermoeid Inzameling van de uitvallers dP"' Feijenoord speelt op 11 september in Newcastle (P-- „Cv- De moeilijkste uren voor Jan Janssen JiéfcVVs Uitslagen van de TOUR VRIJDAG 19 JULI 1968 TIJDELIJK VOOR DEN HAAG Feijenoord speelt de eerste wedstrijd tegen Newcastle United voor de eerste ronde van het tornooi om de Jaarb'eursstedenbeker op 11 september in Newcastle. Wanneer de returnwedstrijd in Rotterdam wordt gespeeld, is nog niet bekend. DEN HAAG Ada Kok heeft de Amerikaanse zwemwereld te verstaan gegeven, dat men alles mag verbeteren, als men maar van de vlinderslag dames afblijft. In een sfeerloos Zuiderparkbad in Den Haag zwom de sterke Amsterdamse tijdens de inderhaast tot stand gekomen ont moeting tussen een bondsploeg en het Tsjechische nationale team op de 200 meter vlinderslag de beste we reldtijd van dit seizoen: 2 min 21.8 seconden. Halvenvege de eenzame solo Betty Heukels en de Tsjechische meisjes werden al op de eerste baan gelost zag het er naar uit dat Ada onder haar eigen wereldrecord van 2 min. 21.0 seconden zou komen. ..Ik had er echt zin in. De 200 meter ligt me nu eenmaal goed. Beter dan de hon derd meter. Het is alleen jammer dat het nummer zo weinig gezwommen wordt. Straks in Mexico en daarvoor al leen maar bij de nationale kampi oenschappen. Dat vind ik beslist te weinig." Ada Kok was dan ook vast van plan van de geboden gelegenheid ge bruik te maken. Ze keerde na 100 meter in 1 min. 6.8 seconden, ruim beneden de tussentijd van haar we reldrecord, dat zij in Blackpool vestigde. Door het hinderlijk geroep door de microfoon om de zwemsters aan te moedigen, hoorde Ada die tus sentijd niet. Zonder stimulans zwom ze de derde baan. Slecht, naar ze zelf zei. Bij het keerpunt bleef ze plak ken. Daarmee was de kans op een nieuw wereldrecord verkeken, al perste ze er op de laatste baan een weergaloze eindsprint uit. Nachtmerrie Bondscoach Rob Kerkhoven had die opkikker hard nodig. Voor hem moet de ontmoeting in Den Haag een nachtmerrie zijn geweest. De selectie van de estafette-ploegen werd een farce. Vooral die van de 4 x 100 meter vrije slag dames. Van de vier zwemsters, die hij enige tijd geleden als Olympisch rijp aan het NOC presenteerde, bleef alleen Mirjam van Hemert min of meer overeind. Nel Bos is nog niet zover hersteid dat zij aan wedstrijdzwemmen kan denken. Bep Weeteling en Dolly Maaneman zwommen ronduit slecht, maar werden daarin nog overtroffen door de uit Amerika teruggekeerde Toos Beumer. Achter de Tsjechische meisjes Ko- cendova en Kocikova laatstge noemde kwam pas enkele uren voor de wedstrijd vanuit Amerika op Schiphol aan finishten nu in deze volgorde Liesbeth Klumper (1.04.4), Corrie Mulder (1.04.5), Mirjam van Hemert (1.04.8), terwijl in de andere serie Yvonne van Kuilenburg even eens 1.04.8 zwom. Bij de heren werd een dergelijke confrontatie met een buitenstaander voorkomen, omdat de jonge Roger van Hamburg niet was uitgenodigd. Nu joegen de geselecteerden elkaar op naar matige tijden. Met uitzonde ring van Elt Drenth, die met 2.02.3 slechts 0.3 seconden van het Neder lands record verwijderd bleef, gaven de anderen geen blijk nog serieuze Olympische aspiraties te koesteren. Men zie de tijden: Langerhorst 2.05.3, Johan Schans 2.06.7, Aad Oudt 2.07.1 en Rinus van Beek 2.07 8. Het vorig jaar omstreeks dezelfde tijd, zwommen deze vier heel wat sneller. Trouwens ook bij de Zeslanden- wedstrijd in Stockholm, die de afsluiting van het winterseizoen be tekende. <isxsiE TIJDELIJK r - J VOOR Het kritisch vermogen slinkt. Er gaan vreemde geruchten. Een Amerikaanse sergeant zou plke dag de uitvallers van de diverse militaire groepen ..in zamelen". en ze zingend het Auvtkamp Heumensoord binnen- Hrengen. Bij de Oostenrijkers moet een man aan uitvallen toe zijn ge weest. even op handen en voe- cn verder zijn gegaan en toen door een herhaald geroep van .hiep-hoi" dè kreet van deze ierdaagse weer op de benen ;ijn gebracht. Wachtmeester Caspar Hannes uit Wenen, die me dit vertelt: In plaats van hiep-hoy. hiep- ïoi. roepen we soms ook ..bier wijn. bier-wijn. Dat helpt nog Deer". oorzitter WSF Rotterdam Vierdaagse rouwt im verongelukken A. C. in t Veld Met rouwbanden om de armen heb- len vandaag de leden van de Rot- erdamse Wandelsport Federatie het aatste gedeelte van de Vierdaagse fgelegd. De zwarte banden toonden un grote verslagenheid over het erongelukken van de voorzitter van e WSF Rotterdam, de heer A. C. 't Veld (58). De heer In 't Veld was met zijn chtgenote op weg naar Nijmegen, p de kruising van de Veerweg en e Heemstraweg in Wamel bij Tiel af hij geen voorrang aan een be telauto. De heer In 't Veld werd ledood en zijn vrouw ligt in het iekenhus. Ook bij de leiding van de organi- ferende bond, de Koninklijke Neder- bndse Bond voor Lichamelijke Op- oeding, heerst grote verslagenheid, e voorzitter van de KNBLO, jhr. j r. J. M. van Rijckevorsel, was nog nlangs bij het veertigjarig jubileum an de Rotterdamse WSF. de oudste 1 fSF in ons land. Ook andere sportverenigingen in de Maasstad, waar de heer In 't Veld uncties vervulde, treuren om het root verlies. De heer In 't Veld reeg onder andere veel bekendheid ls organisator van de wandeltocht •ver de Van Brienenoordbrug bij e opening. Het hiep-hoi-vcrhaal blijkt histo risch te zijn, maar het gerucht van de uitvallers minnende sergeant be rust op het meelopen van AFCENT. In dit detachement lopen militairen in de verschillende uniformen van NAVO-landen: vandaar. Waarom het allemaal niet meer zo duidelijk wordt gezien? Het legioen raakt vermoeid. Ook mentaal, want al doen de voeten het nog zo best. de geest moet de afstanden ook willen slikken. Selectie Maar vandaag werden de kilome ters. naar Cuyck en terug, zoet door de gedachte aan de bloemrijke ont vangst. Want het is alweer de laatste dag. Wie gisteren de duizenden, soms hinkend of met pijnlijk vertrokken gezichten 'over het Keizer Karelplein zag 'trekken, kan dat nauwelijks gelo ven. Blarenprikkers en chauffeurs van wagens san de militaire geneeskun dige dienst kenden drukke uren. De eersten met omzwachtelde voeten en benen verschenen op het parcours. Een parcours, dat door de zeven heu vels tussen Groesbeek en Berg en Dal onverbiddelijk uitselecteerde. Maar eerst kwam Groesbeek, een zon overgoten Groesbeek dat met bloe men en trottoirs vol publiek de lo pers verwelkomde. Deze Israëlische militairen zijn wel wat gewend. Als geboren wandelaars „nemen" ze de Ze- venheuvelenweg kennelijk met het grootste gemak. Opgewekt gaat het heuvel op heuvel af met de dames in het midden. Wat wil men nog meer in de Vierdaagse! Zwitsers De Zwitsers lagen aan de kop. De heuvels waren voor hen maar glooi ingen. Over Zwitsers gesproken. Ka pitein J. H. van Doorn, kampcom mandant van Heumensoord, zou graag alle militaire detachementen daar onderbrengen. Maar de Zwitsers willen liever lo geren bij de Nijmeegse burgers (met wie ze in de loop van tien vier- daagsen goed kennis hebben ge maakt) of in een schoolgebouw in de I stad. „Ze hebben hun kinderen en vrou wen meegebracht, en in augustus zie je ook weer heel wat Nijmeegse ge zinnen naar Zwitserland gaan." Behalve de Zwitsers hebben ook het Israëlische detachement en de detachementen van de Koninklijke Marine en natuurlijk mi'va's en marva's hun eigen onderkomens Alle andere soldaten, uitgez mderd de individuele militairen, eten en sla pen in Heumensoord. Het tenten- kamp is door 150 manschappen van de 647ste Intendance Werktroepen- compagnie opgezet. Dat heeft vijftien I dagen geduurd, en nu zijn ze een dienstverlenende compagnie. Eten zonder rangen In drie cafetaria's. met een doorstroomsysteem en een capaciteit van 1200 man ieder, eten zonder on- derscheid naar rang of stand de on- I I geveer 8.000 militairen van Heu- mensoord. „Officieren. onderofficieren en manschappen bij elkaar", zegt kapi tein Van Doom, die houdt van de jamboreesfeer van zijn kamp. Elke dag worden uit Schaarsbergen door vier 10-tonners 8.000 porties warme maaltijden aangevoerd. En om de drukte op de door wandelaars bezette wegen te vermijden, rijden de wagens om over Emmerik en Kleef. De militairen leven gebroederlijk bijeen. De Amerikanen hebben zelfs hun automatische wasserij ter hesehikkirig gesteld, zodat iedereen na drie uur kleren gestreken en wel terug kan krijgen. Amerikanen en Britten liepen el kaar eerst te bekijken als kat en hond. maar na twee dagen was alles koek en ei. De Duitsers kopen de meeste klompen in de kantine en dragen ze ook nog in het kamp. Ze beschouwen de vierdaagse echt als sport, drinken niet en liggen om ne gen uur in bed. Snelsten De Canadezen durven het wel aan veel te drinken, soms maar twee uur te slapen, en toch nog goed te lopen. Het snelst zijn de Amerikanen: elke dag binnen na vijf en een half uur over de 50 kilometer te hebben ge daan. Maar voor dat doel hebben ze volgens de verhalen op de weg een /ware training ontvangen van een Nederlandse sergeant, die ervaring had met vierdaagsen. Twee jaar gele den vielen alle Amerikanen uit. om dat ze het „even" dachten te doen. En nu de revanche? Een meisje uit Grave, Margriet (■remmen, hinkte woensdag naar huis, na de finish te hebben bereikt. Gisteren kwam ze fit binnen. „Ik had geen lasl van die heuvels, ik had een goeie dag." Margriet heeft als enige training een tijd geleden een mars gelopen, waarbij ze nog uitviel ook. Dus kan het zonder training ook? Hoofdzaak is wellicht een goeie con ditie. maar Margriets aanpak is niet aan tc bevelen. daagse Alpien wandeltocht in Oosten rijk en kijkt alweer uit naar een tweedaagse in Zwitserland. „Jammer dat het morgen om is; maar ik ga nu Chinees eten, dat doe ik elke dag in Nijmegen: licht ver teerbaar en lekker." Ze loopt op rijst. Zo bekijkt ieder op zijn eigen manier het voetgangersfestijn. Wel twintig jongetjes uit Nijme gen zien het commercieel. Om dat de soldaten vrij baan moe ten hebben bij hun terugkeer van het parcours mogen auto's de kilometerslange laan naar Heumensoord niet in. De jongetjes staan nu met fietsen een lift aan te bieden voor vijftig cent of een gulden. Frank van Someren (9) bracht me gisteren naar de uitgang. Ik zal wel nooit een loper worden, zelfs de tienduizenden hebben me nog niet aan weten te steken. SALLANCHES Vier jaar geleden werd Jan Janssen in Sallanches wereldkampioen op de weg. Donderdag 18 juli 1968 zorgde hij ervoor dat de gele trui in de 55ste ronde van Frankrijk tot in Parijs binnen zijn bereik zal blijven. Intussen heeft hij een genadeloos gevecht moeten leve ren met Bitossi, Pingeon, Van Springel en Bracke. Janssen zelf, die één minuut en vijftien secon den winst nam op Bracke, op Pingeon niets verloor en op de anderen slechts een paar tellen, wilde zich in Sallanches geen winnaar noemen in dit geweldi ge gevecht. „Maar", zei hij, „ik Op rijst Anders doet mejuffrouw E. Wou denberg uit Velzen het. Ze liep de Elfsteden-wandeltocht, een drie- AMSTERDAM De Zuidslaaf Iv kov heeft zijn leidende positie in het IBM-sehaaktornooi in Amsterdam niet prijs gegeven. Ook de derde par tij zette hij in winst om. iets wat de Nederlandse speler Rob Hartoch presteerde in de meestergroep. Ivkov heeft nu een volle punt voorsprong op de concurrenten, omdat Ciric met zwart tegen Langeweg zijn wil niet I kon doorzetten en op remise bleef steken. Zodoende konden de winnende Donner (van Bouwmeester) en Maro- vic (succes tegen Jongsma) op een gedeelde tweede plaats komen. Langeweg en Ree die voor de der de keer remise bereikten, staan op anderhalve punt, terwijl de zo goed begonnen Kuijpers alsmede Jongsma sterk zijn tegengevallen. Voor Jongsma en de op de laatste plaats staande Zuidema is de kans op een meesterresultaat in dit tornooi al klein geworden. Uitslagen TIJDELIJK VOOR DINTELOORD Morgen zal in Dinteloord de jaarlijkse wielerronde voor profs georganiseerd worden. Er starten dit keer ook amateurs, liet aktievc wielercomlté is maanden bezig geweest om deze wiclcrdag zo goed mogelijk voor te bereiden. De amateurs zullen 's morgens om elf uur van start gaan. Deelnemers zijn o.a. T. Barten. L. Embregts, T. van Hasselt. P. Legierse, D. Polak, C. YVillemsc, C. Rentmeester. II. Jansen. A. van Ovcrveld en M. Bertou. Onder de deelnemers by de professionals komen we vele bekende natnen tegen: Peter Post. Jo de Roo. Leo Duyndani. Johnny Brouwer. Tiemen Groen. Piet de Wit, Ger Bongers. M. Breure. Cor Schuuring en de winnaar van de laatste twee jaar Bart Zoet. Een achttal Belgen zal de ronde een internationaal tintje bezorgen. De profs starten om half drie en rjjden 80 ronden of 120 kilo meter. De amateurs rijden 65 ronden (100 kilometer). De uitslagen: Grootmeestergroep: Kava- lek Zuidema 1—0. Kuijpers Ivkow 0—1. Langeweg Ciric "j—1 Sjamkowitsj Kotow afgDonner Bouwmeester 10. Lengyel Ree 1 i1 Jongsma Marovlc 0—1. Bronstein Bliek '/j—1 i. Stand na 3 ronden: 1 Ivkow (Joeg.) 3, 2/4: Donner (Ned.). Marovic (Joeg Ciric (Joeg.) 2 pnt., 5. SJamkowltsj (USSR) l'/t plus la, 6/11: Langeweg (Ned.). Lengyel (Hong.), Bronstein (USSR), Bilek (Hong.). Ree (Ned.). Kavalek (TsJ. SI.) 1'pnt., 12/13. Kuijpers (Ned), Jongama (Ned.), 1 pnt., 14. Kotow (USSR) plus la. 15/16: Bouwmeester (Ned.), Zuidema (Ned.) V» pnt. Meestergroep: Scholl Smederevac "iMedina Van Oostcrom 1—0. Har toch Czernlak 1—0, Lutlkow Van Geet Vi'f. Tatal Gereben afg.. Bakker Van Scheltinga 0—1. Stand na drie ronden: 1 Hartoch (Ned.) 3 pnt.. 2. Smederevac (Joeg.) 2'pnt.. 3/4 Scholl (Ne.), Medina (Sp.) 2 pnt.. 5. Tatai (lt.) 1'i plus 1 afgebr., 6/8 Lutlkow (Rusl.). Van Scheltinga (Ned Van Geet (Ned.) I pnt., 9. Gereben (Zwlterland) l plus I af gebr10. Van Oosterom (Ned.i pnt.. 11/12 Bakker (Ned). Czernlak (Israel) n punten. Op de laatste dag van de Internationale atletiekwedstrijden In Stockholm heeft Ron Clarke de 3.000 meter gewonnen In een voor de zware baan g.>ede tijd van t3 30.4 Tweede werd Kipchonge K-ino (Kenia) In 13.MA, heb niet verloren. Pingeon. Bracke en Van Springel blijven mijn gevaarlijkste concurrenten." Janssen denkt aan de overwinning in de ronde van Frankrijk. Die gedach te gaf hem de kracht donderdag eigen lijk meer te doen dan in zijn macht lag. Hij kwam uitgeput over de streep op de helling van de Cordon, die vijf kilometer buiten Salanches ligt. Jan Janssen is vijf minuten met zich zelf bezig geweest. Geen woord, geen gebaar. Moezaam steunend op een van de hekken van de afrastering hervond hij zichzelf. ..Die laatste vijf kilometer zijn ontzettend geweest. Het was een lange sprint tegen een berg op. Her man Springel is zeker drie keer ge demarreerd. Pingeon wilde weg. Bi tossi was erbij en Aimar. Maar Bracke was er niet meer. Ik moest bij Van Springel en die andere blijven Ik moest het wiel van Pingeon houden Die winst op Bracke mocht niet meer verloren gaan." Later, veel later: ..Misschien zeggen velen dat ik de grote favoriet ben. maar Bracke en Van Springel en vooral Pingeon blijven de gevaarlijkste con currenten. Die tijdrit is voor mij eigen lijk te lang. Veertig kilometer, vijfen veertig desnoods, kan ik met de besten rijden, maar het zijn vijfenvijftig kilo meter. Dat is veel." PINGEON STERK Jan Janssen weet natuurlijk dat Ro ger Pingeon, die in deze ronde zijn kracht als solorijder al herhaaldelijk heeft gedemonstreerd op hem kan winnen in de tijdrit, al blyft het na tuurlijk mogelijk dat Janssen in de komende drie etappes nog bonifieaties verovert en al sprintend Van Springel de gele trui ontneemt. Maar ook in dat geval blijft er nog altijd Ferdi Bracke. de houder van het werelduurrecord, de tijdrijder van aparte klasse. Heeft Bracke gisteren niet. nadat hij in de afdeling van de Col de la Colombiere was gelost, op het vlakke stuk naar Sallanches in zijn eentje een achterstand van twee minuten goed gemaakt? Na die krachts explosie had Bracke op de helling naar de Cordon. 4500 meter lang slechts maar met een hoogteverschil van 425 meter, niet meer de macht om de voortijlende groep van de allersterk- sten bij te houden. Op het moment waarop Bitossi. Pin geon en Janssen reageerden op de zo veelste aanval van Herman van Sprin gel, reden Den Hartog en Bracke wiel aan wiel. Den Hartog, die zijn beste dag tot nu toe in de ronde had. dacht zelf dat hij met de andere had kunnen meegaan. Hij deed het echter niet om dat Bracke zich dan misschien zou hebben laten meeslepen. Pas op een paar honderd meter voor de eind streep. toen Arie den Hartog voelde dat Bracke voor deze etappe definitief was verslagen, liet hij nog even zien wat hij in zijn macht had. Hij vloog weg en nam nog elf seconden winst op de Belg. DOLMAN VOORIN In de schaduw van Jan Janssen heeft behalve behalve Arie den Hartog ook Eef Dolman sterk gereden. Met de tweede Alpenetappe had hü nauwelijks moeite. Eddy Beugels had het niet zo gemakkelijk. Arie den Hartog is in de aanval ge weest met Jimenez en Schiavon. Zelf zegt hij: „Ik heb met Schiavon aange vallen. Jimenez deed er niets aan. Ik had natuurlijk meteen met Hoban moe ten meegaan, maar Ik dacht nooit dat die Engelsman het zon volhouden. Het is miin beste dag in de tour geweest. Op de Vravls klom ik heel best. Eef Dolmar raat iedere das betor rijden Dat go'd ook in do nc 'iredr rit Het is zewe'd'g oo de eerct" en' ha'verwege de route kwam ik /elf» als vijfde boven Ik heb daardoo' nor een punt voor het berpk'a<r°ment g0. kregen Op de Ara vis kon ik o<-\- ge makkelijk met da anderen mee, er werd toen wel niet zo verschrikkelijk hard gereden, maar in de eerste dagen viel ik er ook af als het niet hard ging Ik heb Janssen af en toe zelfs geduwd. Uitslag 19e etappe: 1. Hoban (GB) 7.06.23. 2. Bito.'-si (It) 7.10.29. 3. Van Springel (Belg A) 7.10.30. 4. Pingeon (Fr A) 7.10.34. 5. Janssen (Ncd) zelfde tijd. 6. Gandarlas (Sp> 7.10 47. 7 Aimar (Fr B) z t.. 8. Co lombo (It.) 7.11.10. 9. Wolfshohl (W-DId) z.t 10. San Miguel <Sp) 7.11.12. 11. Poppe (Belg A) z.t.. 12. Gomez del Moral (Sp) 711.17 13. Chiappano (It) 7.11.30. 14. Vt- oentlni (It) t.. 15. Schiavon (It) 7.11.33. 16. Den Hartog (Ned) 7.11.38. 21. Bracke (Belg B) 7.H 49, 37. Dolman (Ncd) 7.14.18, 57 Beugels (Ncd) 7.27.08. Algemene rangschikking: 1. Van Springel (Belg Ai 114.29.06. 2. San Miguel (Sp) op 12 sec.. 3. Janssen (Ned) op 16 sec.. 4. Bitossi (It.) op 59 sec. 5. Gandarias (Sp> op 1.15. 6. Atmar (Fr B) op 1.38. 7 Bracke (Belg B) op 1.56. 8 Wolfshohl iW Did) op 2.12. 9. Pingeon (Fr A) op 2.28. 10. Gomez del Moral (Sp) op 3.38. 11 Colombo (It) op. 4.32. 12 Pintens (Belg M op 7.48. 13. Schi avon Ht.i op 8.41. 14. Houbrechts (Belg B) op 8.48. 15. Van den Berghe (Belg B> op 9.27. 27. Den Hartog (Ned) op 27.36, 55. Dolman (Ned) 1.29.09, 59. Beugcis (Ncd) op 1.35.52. De Duitser Peter Glemser staakte de strijd. Er zijn nog 64 renners In de wedstrijd. Gemiddelde van de etappe: 28.144 km. per uur. Dagploegenklassement: 1. Italië (Bitossi, Colombo. Chiappano) 21.33.09. 2. Spanje 21.33.16. 3. België A 21.33.31 4. Frankrijk B 21.36.09. 5. België B 21.36.17. 6. Nederland (Janssen. Den Hartog. Dolman) 21.36.30. Algemeen ploegenklassement: 1. Spanje 345.53.52. 2 Italië 345.59.27, 3. België B 346.02.24, 4. België A 346.10.06, 5. Frankrijk B 346.15.15, 8. Nederland 347.26.02. Bergklassement: 1. Gonzales (Sp) 88 pnt., 2. Bitossi (It) 82. pnt.. 3. Jimenez (Sp) 72 pnt. 4. Pingeon (Fr A) 65 pntë, 5. Gandarl as (Sp> 56 pnt. Puntenklassement: l Bitossi (It) 218 pnt. 2 Godefroot (Belg B) 205 pnt. 3. Janssen (Ned) 190 pnt. 4. Van den Berghe (Belg B) 155 pnt. 6. Hoban (GB) 102 pnt. Herman van Springel van de Bel gische A-ploeg reed vandaag de op twee na laatste etappe in dc Tour de France in de gele leiders trui. In de negentiende rit van Grenoble naar Sallances kwam hij gisteren van de tweede op de eerste plaats. ft TH - 'en die donder- agavond i Den Haag werden gehouden heeft de ploes van ZIAN het Nederlands hei e.- eco op de 5 x S3 meter vrije slag verbeie. tl Het Haa-sr team bestaande uit Richard Veer. Hans Parrel. Nico van der Voel Rob Schouten en Aad Oudt maakte een lijd van 2 min. 11.4 sec.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11