Nijoiegees vooravond: .Eén voor allen, allen één JAN JANSSEN NU 2.21 VAN GELE TRU] LEGIOEN LOOPT, MAAR PLUNJE VAN SERGEANT-MAJOOR ZWERFT ERGENS TUSSEN DE RAILS Baby gestolen Dr. Krop plant eerste boom Rotterdam-bos Huib Goudriaan Bij na akkoord zuivelmarkt Kortsjnoi won de tweekamp met Tal Medewerkers van King en Kennedy in VS eehuivd Tsjegolev kwam naast Andreiko Wedstrijdprogramm KNVB vertraagd Overweldigende steun voor Ian Smith Grote verschuivingen in Tour Ergens tussen de rails van ons vaderland. Daar moet de plunjezak met vierdaagse-schoenen van sergeant-majoor Mombergen uit Assen rondzwerven. Toen bij gisteravond kwart voor twaalf nog eens bij de bagage-afdeling kwam informeren, zei spoorwegbeambte P. Roos: „Ik vermoed dat uw spullen niet eerder dan morgenmiddag via Van Gend Loos in Nijmegen zullen arriveren". Het gezicht van de sergeant-majoor betrok. Hoe zou hij zonder z'n vertrouwde stappers de eerste kilometerdag aankunnen In de vooravond ontdekte hij groter de afstand, hoe vroeger de dat zijn plunjezak op het station start: 50 km tussen half vijf en vijf i y J ,4 V, uur, 40 km tussen vijf uur en zes •an Assen was achtergebleven. „ur 30 km tussen hai, acht en acht NS-mannen Roos en H. J. Ar- uur. (Vervolg van pag. 1) Vanmorgen zou op het districts bureau in Breda een plan de cam pagne worden ontworpen. Men neemt aan dat er eerst een uitgebreid buurt onderzoek zal gebeuren en dat daarna de gehele omgeving van Zundert zal worden uitgekamd. Al gistermiddag is de Belgische recherche ingescha keld. Door haar optreden en haar wyze van pralen in hel huis van de familie Van Oslaaycn heeft de ontvoerster in ieder geval verraden vry bekeud te zyn geweest met de situatie. Een wildvreemde kan het daarom zeker niet zyn. of ze moet er in geslaagd zijn het doen en laten van de ouders dagenlang ongemerkt te bespieden. KNAPPE BABY Omdat Saskia een opvallend knappe baby is, zoekt de politie in de rich ting van iemand, die uit bepaalde af wijkingen vertonende moedergevoe lens gehandeld heeft. Een vreemde zaak blijft het spoorloos verdwijnen van de vrouw met het kind, nadat ze dit uit de kinderwagen genomen had. Het wordt niet uitgesloten geachl dat zij ergens een auto had staan, al dan niet met een handlanger. Het signalement van de ontvoerster luidt: ongeveer 20 jaar, donker, bijna zwart, kort geknipt haar, slank pos tuur, 1.65 meter tot 1.70 meter lang, bruine ogen, bleke huid. Ze was gekleed in een rose japon met een gehaakt vest van blauwe wol. Ze droeg cognackleurige schoenen en een tas van dezelfde kleur. Saskia heeft helblond haar. licht blauwe ogen. terwijl ze een jurkje (met rose strikje) en een blauw broekje draagt. Aan de onderzijde van een van de polsjes is een moeder vlek. Na het derde onderdeel van de inter nationale moderne vijfkamp. die in Wa- rendrof wordt gehouden heeft de Hongaar Mona de leiding in het algemeen klasse ment. De beste Nederlander Is Van Nlm- Fit blijven, ook onderweg dacht deze Brit. Hij heeft een apparaat meegenomen voor spieroefeningen. Hij zal het vier dagen lang, 40 ki lometer per dag, meesjouwen om tijdens een rustpauze even de spie ren te oefenen. (Van een ozcr verslaggevers) J HAIFA Dr. F. J. Krop. ohr.-his torisch gemeenteraadslid van Rotter- j dam en voorzitter van het Genootschap Nederland-Israël heeft vanmorgen tij- I dens een korte plechtigheid in de on- middeljyke nabyheid van de havenstad Haifa de eerste boom geplant van het Rotterdam-bos. Haifa, de belangrijkste havenstad van Israël, gelegen aan de voet van de j Karmel en op de hellingen van deze bergketen, in de Bijbel zo bekend door de ontmoetingen van Elia met de Baai profeten. ii weJ eens het „Rotterdam van Israël" genoemd. Zoals men weet hebben de Rotter dammers tijdens de Israël-week in mei het Rotterdam-bos bijeengebracht. Een boom in Israël kost 7,50, een bos f 15.000.—. Wat er in twee dagen in Rotterdam bijeen kwam was echter 20.000,—! Dat gehele bedrag kon tijdens de I gala-avond in het Hilton-hotel aan de I Israëlische ambassaderaad Schmuel I Yaari worden overhandigd. Met de aanbieding van het Rotter- I dam-bos heeft de band tussen Haifa en Rotterdam op een hoogst aantrek- j kelijke manier gestalte gekregen. Interessant is overigens dat, hoewel i Israëlische landbouwkundigen nu nog j zeer voorzichtig zijn in hun conclusies, het schijnt dat de herbebossing van Israël, die sedert de stichting van de j staat in 1948 met kracht ter hand is i genomen, invloed heeft op het klimaat. Geleidelijk aan valt er in Israël de j laatste jaren meer regen en de zomer van 1968 is tot nu toe de natste, die Israël ooit heeft meegemaakt. De fruit- oogsten in het noorden van Galilea dreigen zelfs in moeilijkheden te gera- j ken. De Nederlander Theo van der Leeuw heelt maandag ln de Belgische plaats 1 Oueue du Bols een wegwedstrijd voor amateurs gewonnen over 100 kilometer. i noldsen lieten het er niet bij zit ten. Al gauw bleek dat de spul len van de gedupeerde militair niet meer in Assen waren, maar ook niet op de andere stations in het oosten. Toch bleven Roos en Arnoldsen de hele avond net zo in zak en as als de majoor bellen. Getrouw het Vierdaagse- motto: Eén voor allen, allen één. Een leus waaraan ik gisteravond om elf uur ook moest geloven, toen twee jonge Duitsers miin pension verrasten met de mededeling dat ze hun volkswagen kwijt waren. Nee. Helmut Stuhr uit Ulm. bezit ter van de auto, en Manfried Lenze uit Braunschweig waren welgemoed naar de vlaggenparade in Nijmegens stadion De Goffert gegaan, maar keerden versomberd terug. Ze had den twee uur vergeefs gezocht naar hun daar ergens geparkeerde auto. Het was namelijk donker geworden, en... Ik werkte op dat tijdstip driftig aan dit verhaal, maar einer für alle, alle für einen Helmut, Man fried, de zoon des huizes en ik moesten met m'n wagentje naar de VW gaan zoeken. Een half uur, en Helmut vond zijn eigendom in een donkere berm. Einer für alle. alle für einen. One for all and all for one. Een voor allen, allen een. Vlaggenparade Marsleider majoor A. J. van Don gen gaf gisteravond, in drie talen dus. dit gevleugelde woord mee aan de wandelaars die enthousiast keken naar de opening van de 52ste Vier daagse. Een vlaggenparade van 18 mannen in het stadion De Goffert. „Dit 52ste jaar. het jaar ook dat de KNBLO (De Koninklijke Nederlandse bond voor lichamelijke opvoeding) zijn 60-jarig bestaan viert, is er een record-aantal deelnemers van bijna 17.000 uit negentien landen", zei de majoor in zijn welkomstwoord. Nadat een Amerikaanse, een Bel gische, een Duitse, een Nederlandse (de Johan Willem Frisokapel) en vier Britse militaire muziekkorpsen de op dat ogenblik door de zon bestraalde stadiongrasmat hadden betreden, gin gen vlaggen omhoog aan achttien masten. Én de Johan Willem Frisokapel speelde de volksliederen van alle deelnemende nationaliteiten: België, Canada, Denemarken, Duitsland, Frankrijk, Griekenland, Engeland, Israël (al applaus voor de vlag om hoog ging) Italië, Luxemburg, Neder landse Antillen. Noorwegen, Oosten rijk, Spanje, de Verenigde Staten, Zwitserland, Zweden en Nederland. De „heleboel vips, als leger- en po litieautoriteiten en burgemeesters, die een heel stuk tribune in beslag nemen". om met Vierdaagse persvoorlichter Dick Reens te spre ken, bléven staan en salueren voor de achttien volksliederen. Alleen de ne gentiende deelnemende natie, Trini dad. ontbrak. De organisatoren konden volkslied noch nationale vlag vinden. Trinidad was daarom ondergebracht bij de Nederlandse Antillen. Officieel geteld zijn vanmorgen 6.754 buitenlanders van start gegaan (2.072 burgers en 4.682 militairen). Totaal 9.722 Nederlanders (6.365 burgers en 3.357 militairen) zetten opgewekt of nog slaperig-humeurig tussen half vijf en acht uur vanmor gen de eerste, moeizame stappen. Hoe Verkenning Vandaag verkent het legioen, nog fris en monter, de route Nijmegen - Bemmel - Huissen - Driel - Eist - Valburg - Nijmegen, of iets korter al naar gelang de afstand. Ze zijn niet van muziek verstoken want het Duitse Heeresmusikorps en de vier Britse korpsen staan op verschillende punten te blazen en te trommelen. Wellicht spelen ze: „For he is a jolly good fellow", wat gisteravond bij de valggenparade door een deel van het publiek werd meegezongen of „Old soldiers never die", dat ook erg op prijs werd gesteld. De muziek zit er al, èn de sfeer in deze 52ste Vierdaagse. „Een sfeer die is gegroeid", zei gisteravond persvoorlichter Pierre Peeters toen ik met hem praatte in het traditionele hart van de Vier daagse, het restaurant van concertge bouw De Vereeniging. „En wij als commissieleden groeien er weken van tevoren ook naar toe", voegt zijn col- ga Dick Reens hieraan toe. De heer Reens heeft recht van spreken. Al dertig jaar achtereen aanvankelijk als journalist doet hij de Vierdaagse. „Er is hier. niet zoveel aan sfeer veranderd, vergeleken met voor de oorlog. Wel hadden we toen maar 1200 a 1500 deelnemers, die elkaar zowat allemaal kenden. Dat is nu nog het geval met de 700 gouden kruisdragers, de mensen die'de Vier daagse tenminste tien keer hebben gelopen". Internationaal Het verschil met „vroeger" is ei genlijk het internationale karakter, dat na 1945 is ontstaan. In het De Goffert-stadion viel dat sterk op: de Amerikaanse MP naast 't Israëlische uniform, de Schotse geruiten rok in ede buurt van een Spaanse brunette. En dat blijkt ook uit de ruim twee honderd journalisten, uit alle delen van de wereld, onder wie zelfs een voormalige Zweese sohoonheidskonin- ging. nu verslaggeefster van een le- gerdagblad. Internationale verbroedering. En niet te vergeten: nationale, dat was te concluderen uit de aanwezigheid op de eretribune van twee vertegen woordigers van de Nederlandse Wan- delbond (organisator van de Apel- doornse Vierdaagse). „Vorige week was er ook iemand van ons in Apeldoorn. De verhouding is weer beter aan het worden De op zet is een vriendschap te doen ontstaan, die de wandelsport ten goe de komt", zegt de heer Reens. De jarenoude strijdbijl is dus ergens tus sen Nijmegen en Aoeldoorn begra ven. Een voor allen, allen een. AURILLAC De zestiende etappe, die de gedecimeerde Tour-karavaan door het Franse centraal massief van Albi naar Aurillac voerde, heeft een grote omwenteling gebracht in de Franse ronde. De Belg George van den Berghe, die elf etappen het gele leiderstricot trots gedra gen had, raakte zijn leidende positie in het algemeen klasse ment kwijt aan de 29-jarige Duitser Rolf Wolfshohl, die met de Italiaan Bitossi met een voor sprong van ruim een minuut op een negen man sterke volgers- groep in Aurillac aankwam. In de eindsprint was Wolfshohl. die in het voorjaar Parijs-Nice won, geen partij voor de snelle Italiaan, die een geweldige sprong in het algemene klassement maakte en nu de derde plaats bezet met ruim een minuut achterstand op Wolfshohl. Voor Nederland, dat nog vier man in de strijd heeft, verliep de zware rit van maandag niet slecht. Jan Janssen maakte deel uit van de elf renners, die met grote voorsprong in Aurillac aankwamen. De Ossendrech- ter. die dertiende stond met een ach- terstand van bijna zes minuten, nam Vandaag is een begin gemaakt met het IBM-schaaktornooi in Amsterdam. Maandag werd er in het Vondelparkpaviljoen ge loot. Na afloop bespraken de Nederlandse deelnemers de re sultaten. Van l.n.r.: Ree, Bakker (leider Ned. ploeg), Donner, Jongsma en Kuypers. BRUSSEL De ministers van landbouw in de EEG hebben gisteren in Brussel een aantal verordeningen goedgekeurd, waardoor het begin van de gemeenschappelijke markt voor zuivel en rundvlees op 29 juli moge lijk wordt. Er is nog één voorbehoud. Frankrijk en ook Nederland hebben gisteren gesteld, dat ze de ingang van de vrije markt in deze sector koDpelen aan een gelijktijdig begin van een ge meenschappelijke veterinaire poli tiek. Hierdoor wil men de mogelijk heid openen, dat bijvoorbeeld Italië niet meer rigoureus zijn grens kan sluiten voor de gehele Nederlandse vleesexport als in ons land enkele haarden van mond- en klauwzeer worden geconstateerd. Italië heeft er zich tegen verzet, dat de Europese commissie in samen werking met een veterinair comité bevoegdheden zou krijgen om zulke nationale grenssluitingen te beoorde len. Die bevoegdheid moet bij de Eu ropese ministerraad blijven een denkbeeld dat stuitte op verzet van de Beneluxlanden en Frankrijk. Er moet hiervoor nog een compromis worden gevonden. De Bels Rik van Loov heeft maandag ln de Belgische plaats Duffel een wieler ronde voor professionals gewonnen. HIJ legde de 150 kilometer af in 3 uur en 31 minuten. De beste Nederlander was Maar ten Breure (vierde). De Duitser Rolf Wolfshohl is gis teren leider geworden in het alge meen klassement van de Tour de France. Vol trots steekt hij zich in de gele trui. een groot gedeelte van het verschil terug en bezet nu op 2.21 de zevende plaats. Voor de Fransen was het maandag een trieste dag. Roger Pingeon, die de vijftiende etappe gewonnen had voelde de inspanning van die rit nog waardoor hij geen noemenswaardige tegenstand kon bieden. Poulidor, die een zware val maakte en pas maan dag kort voor de start besloot toch te vertrekken, speelde ook geen rol van betekenis. Beroofd van elke illusie eindigden Poulidor en Pingeon op resp. de 28e en 29e plaats met bijna negen minuten achterstand op Bitos si. Frankrijk kan zijn .hoop op een Franse Tour-winnaar wel laten va- Poulidor is inmiddels van norgen niet gestart voor de zeventiende etappe van de ronde van Frankrijk van Aurillac naar St Etienne (236.5 km). Poulidor had nauwelijks kunnen MOSKOU De Rus Viktor Kortsjnoi heeft maandag in Moskou de tweekamp voor de halve finales van het kandidatenschaaktornooi te gen zijn landgenoot Mikhail Tal ge wonnen. De tiende en laatste partij eindigde na 61 zetten in remise. De eindstand van de wedstrijd is daar door 51/»4'/s voor Kortsjnoi. Hij ontmoet in de volgende ronde de winnaar van de tweekamp Larsen j Spasski. De zesde partij tussen de Deen Larsen en de Rus Spasski is in Mal- moe na 42 zetten afgebroken. Spasski heeft de leiding met 31/»V* punt. WASHINGTON Zeer veel belang stelling heeft in de VS het huwelijk ondervonden van Marian E. Wright met Peter Edelman. Eerstgenoemde was juridisch medewerkster in het team van dr. Martin Luther King en haar echtgenoot was een dei- naaste medewerkers van Robert Kennedy. Onder de bruiloftsgasten was dominee William Sloane, de man. die samen met dr. Spock terecht heeft gestaan wegens het aanzetten tot dienstwei gering. De plechtigheid werd gekwa lificeerd als „het huwelijk van de burgerlijke rechten." slapen van de pijn. „Het lijkt verstandiger", zo verklaarde Fransman tegenover journalisten, te geven dan mijn gezondheid riskeren". De uitslag van de zestiende etappe bi-AurllIac over 199 km luidt: 1. Bitossi 5.39.09 (met bon 5.38.49), 2. Wolfshohl (E z.t. (met bon. 5.38.59). 3. Godefroot (Belg 5.40.14 (met bon 5.40.09). 4. Janssen (N 5. Vicentinl (It). 6. Van Springe! (Belg 7. Gomez del Moral (Spanje). 8. Gandai (Sp). 9. Colombo (It). 10. Bracke (Belg 16. Beugels 5.48.05: 28. Poulidor (Fr. 5.48.10: 29. Pingeon (Fr A). 41. Jime (Sp).. 42. Grosskost (Fr B). 14. Oen Har 'Ned) allen dezelfde tijd 5.48.10: 49. Dolm (Ned) 5.53.49. Algemene klassement: 1. Wolfshohl Did) 92.09.53. 2. San Miguel (Sp) op 50 3. Bitossi (It) op 1.17. 4. Van Sprlngel (B A) op 2.09, 5 Bracke (Belg B) op 2.10, Gandarias (Sp) op 2.18. 7. Janssen (Ned) 2.21. 8. Gomez Del Moral (Spl op 3.08. Colombo (It) op 3.59, 10. Godefroot (Belg op 4.10. 11. Van den Berghe (Belg B) 4 25. 12. Aimar iFr B) op 4.48. 14. Schiav (It) op 5.59. 15. Passuelo (It) op 7.51. Pingeon (Fr A) op 8.26. 20. Poulidor (Fr op 9.43. 32. Den Hartog (Ned) op 26.45. Beugels (Ned) op 48.29, 64. Dolman (Si op 1.08.39 Ploegcnklassement van de zestien etappe is: l. Italië 16.59.37. 2. Spa 17.00.42. 3. België B 17.07.00. 4. Nederla 17.16.29, 5. België A 17.16.34. Algemeen ploegenklassement: 1 Spai 278.57.24, 2. Italië 278.59.01, 3. België 279.04.34, 4. België A 279.15.00, 5. Frankr B 279.22.28, 8. Nederland 280.09.07. Bergklassement: 1. Bitossi (it) 46 pnt, Gonzales (Sp) 45, 3. Jimenez (Sp) 35, Gandarias (Sp) 32. 5. POulldor (Fr) 29. Het puntenklassement: 1. Godefroot pnt, 2. Bitossi 184, 3. Janssen 162. 4. V I den Berghe 148. 5. Van Ryckeghem 142. Klassement-combinatie: l. Bitossi 6 2. San Miguel 25. 3. Janssen 26. De prijs voor de strljdlustigste rent ging naar Rolf Wolfshohl. Klassement Gouden Pijl: 1. Pintens j pnt. 2. Bolley 42. 3. Leman 34. LEEUWARDEN Maandag zijn Leeuwarden de partijen voor i zesde ronde van het internationa damtoernooi in Leeuwarden gespeel Tonny Sijbrands speelde remise 1 gen wereldkampioen Andreiko. 1 Rus deelt nu de eerste plaats m zijn landgenoot Tsjegolev beidi hebben 9 punten. De uitslagen van de zesde ron zijn: Andreiko (Rusland Sijbran (Ned) 11; Gournier (Fr) Tsjeg lev (Rusland) 02; Mostovoy (Fr) Germain (Haiti) 02; Van Dijk (Ne Kuyken (Zwits) 02; V. d. Sli (Ned) Bergsma (Ned) 1—1; Schot nus (Ned) Gantwarg (Ruslan 2—0: De stand is: 1. Andreiko' en Tsjeg lev 9 punten 3. Sijbrands 8; Bergsma en Germain 7; 6. Gantwa en Schotanus 6; 8. Van Dijk en Kn ken 5; 10. Mostovoy 4; 11. V. d. SI" en Gournier 3; DEN HAAG Aangezien h nieuwe bondsorgaan van de KN\ niet op dinsdag, maar op woensd zal verschijnen, is het wedstrijdpr gramma voor het zaterdagvoetfc vandaag nog niet vrij voor publicat Dat zal morgen of overmorgen w het geval zijn. SALISBURY Het aan de mac zijnde Rhodesische front heeft gist ren met overweldigende meerderhc zijn vertrouwen uitgesproken in h beleid van premier Ian Smith. Waarnemers in Salisbury zijn v< baasd over deze gang van zaken stemmen voor, twee tegen en dl onthoudingen). De laatse tijd hei Smith nogal wat kritiek te verwe ken gekregen van de uiterst recht vleugel in de partij. Weor in Knrona weer max temp. gisteren sl' Kopenhagen zw.bew. 18 Londen regenbul 20 Amsterdam regen 14 Brussel zw.bew. 19 Luxemburg zw.bew. 14 11 Parijs zw.bew. 19 Mice half bew. 30 Frankfort geh.bew. München regenbui 20 Zürich regenbui 19 Uenève regenbui 19 Locarno regenbui 26 Venen onbew. 20 11 nnsbruck 10 half bew. 29 dad rid onbew 2f. Majorca onbew. 27 Bij het gebouw De Vereniging heerste gisteren een gezellige drukte. Ruim 17.000 wandelliefhebbers lieten er F zich inschrijven

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 6