leernink wil nieuwe gemeente IJmuiden Rijn - Schelde voelt zich niet buitengesloten a. NOG DRIE STEDEN ZIJN KANDIDAAT PRAAG Tankauto met acetou kantelde Uit de Haagse hof geplukt Man en vrouw gedood kinderen in ziekenhuis Velsen, Beverwijk en Heemskerk opheffen peen bijzondere bestuursvorm nodig gilles Vietcong weer uit Saigon Fusie tussen VMF en Wilton: Bonden zijn positief Graf schenner gearresteerd Precedent FRONTALE BOTSING DINSDAG 16 JULI 19óy Achtste medische faculteit s$ (Van onze parlementsredactie) 2 DEN HAAG De studiecom- I iissie-Van Walsum heeft nog in eensluidend advies kunnen j ibliceren over de plaats van i [estiging van de achtste medi- I :he faculteit. Vier plaatsen zijn log in de race: Maastricht, Eind- loven, Tilburg en Twente (En- Hchede). Naar alle waarschijn- ^jkheid zijn afgevallen: Zwolle Deventer. i^De voorzitter van de commissie, mr. E. van Walsum, vertelde gisteren, t at, met het voorbeeld van Rotterdam Ibor ogen, de regering in ieder geval *en besluit dient te nemen over de Vestigingsplaats, en wel op korte ter- I mijn. Zelfs wanneer een beslissing over de vestiging nog niet genomen i is. De gemeente waar de faculteit komt, moet ruim de tijd hebben om alles voor te bereiden. Een stroming in de commissie wil Maastricht. Enkelen ook wanneer in Maastricht geen universiteit zou kun nen komen, zonder welke de toe komst van de medische faculteit zou verschralen tot die van een hoge school. Zij menen, dat Maastricht, ,.in die internationale hoek" genoeg communicatiemogelijkheden met Aken en Luik heeft. Vooral de culturele as pecten spelen een belangrijke rol bij de keuze van Maastricht. Maar andere voorstanders van Maastricht tillen zo zwaar aan de voorwaarde, dat in de stad van vesti ging mogelijkheden moeten zijn voor een akademisch ziekenhuis, dat zij de voorkeur zouden geven aan plaatsen die meer mogelijkheden bieden tot in tegratie van de medische wetenschap pen met technische- en maatschappij vakken, zoals Brabant en Twente die bieden, wanneer Maastricht niet in aanmerking komt voor een dergelijk ziekenhuis. Kerkbezoek toenemende mate blijven de ensen uit de kerk weg. Dezer dagen ik van een protestantse gemeente Den Haag, die om de veertien da- in een kerkdienst gaat houden we ns gebrek aan 'belangstelling. Komt ',en bij christenen op bezoek, dan is vaak: we blijven maar liever tslapen, want in het naar de kerk an zit het niet. Zo raken brede la- ^n hoe langer hoe meer aan de ge- ^enschap der heiligen ontwend. Het materieel toch voorspoedig? Be- kan het niet. en Haag D. Knoesten Beïnvloeding .Als we kort achtereen lezen van "etgeen een Chr. Geref. en een Geref. 1 togleraar zeggen over Genesis 2 loet als beeldspraak beschouwd wcr- in) dan vind ik dit verkeerde bein- [Joeding van lezers. Springer bein- oedt de Duitse lezers, is een veel •hoord verwijt, maar zijn in eigen nd de bladen van die beïnvloeding rij te pleiten? 'veld-Giessendam J. de Wit Kwetsend De VPRO. die zich met de P. iets wat haar gezien haar •aktijken niet toekomt, gaat maar »or de kijkers godslasterlijke stuk- in aan te bieden: spotten met de (standing der doden, de schepping in de mens, acteurs die in dienst van size omroep de rol van God wel wil- t n spelen. Leven we dan niet in in christelijk land? Mag die VPRO It alles maar ongestraft blijven uit- nden. Neen, zij kunnen God niet wetsen. daar is Hij veel te hoog voor. aar ze kunnen wel kwetsen hen, die od liefhebben. G. D. van Bueren Salaris Kamerleden Opvallend dat bij de stemming verhoging schadeloosstelling leden weede Kamer" de kleine partijtjes, iwel links als rechts, tegen bleken te jn. Trouwens zij konden dit met een srust hart doen: de grote broers wa in immers voor? Of zijn de te- ïnstanders ook zo consequent het frhoogde bedrag niet te accepteren? nders is hun handelwijze al te door- ichtig. wijndrecht C. van Mastrigt Helpt Waterschei Na Genk is er nu in het Belgische Waterschei een tweede school met de ijbel nodig. De grond is reeds ge- ocht en betaald, maar voor de bouw geen geld meer. Ook de stichting ie scholen in België bij het bouwen elpt heeft geen geld. Maar de kinde en staan te wachten. Wie wil helpen, ijn er misschien ook Unie-cominté's ie willen bijdragen? De Nederlandse irorekening van de School met de ijbel te Waterschei, Heizeisstraat 25, lelgië heeft het nummer 145496. Seneen F. H. Driclen IMiet ter zake Nu alle waarden in de kerk neerge lijken te worden en er meer dan de ellende, verlossing en dank baarheid zou moeten worden gepre dikt houdt de Kerk zich met allerlei (details bezig die mijns inziens niet zo ter zake doen: de nieuwe berijming Van de psalmen en de uitbreiding van het aantal gezangen. Bij dit alles moet ik vaak denken aan het woord van de Spreukendichter, die met zoveel woor den zegt. dat wie liederen zingt bij ten treurig hart is als iemand die zijn jas niet aandoet, terwijl het heel koud is. Dordrecht A. C. de Korver j SAMENGAAN j Een andere stroming in de commis- 1 sie kiest voor Twente, omdat daar de beste kansen liggen voor de praktische uitvoering van deze integratie. Wat betreft Brabant is de commissie van mening, dat de hogescholen van Til burg (economie) en Eindhoven (TH) een of andere vorm van samenwer king moeten vinden. Als dit zou ge beuren, zou de stroming Twente in de commissie de vestiging in Brabant niet bij voorbaat afwijzen. In de gedachtengang van de groep die voor Brabant kiest, zou de hoge school van Tilburg naar Eindhoven moeten worden verplaatst. De me dische faculteit zou dan in Tilburg moeten komen. Deze leden geloven dat de Brabantse stedenrij meer pers pectief biedt voor de totstandkoming van een universiteit dan Twente. En in Brabant zijn de omstandigheden voor ziekenhuizen gunstiger dan waar ook. Is samenwerking tussen Tilburg en Eindhoven niet mogelijk dan vere nigen deze leden zich met de Twen- te-groep. De voorlopige conclusies van de commissie-Van Walsum zullen 16 augustus onderwerp zijn van een openbaar gesprek met de kandidaats steden. Spoedig na de aanvang van het nieuwe parlementaire jaar komt het eindverslag met daarin de ver melding van de verschillende groe peringen in de commissie. Franse stakingen: produktieverlies vijf procent PARIJS De stakingen in Frank rijk in mei en juni hebben een ver lies voor de industriële produktie op geleverd van ongeveer vijf procent. Pas tegen het eind van 1969 zal de economische situatie in Frankrijk weer normaal zijn, zo blijkt uit een rapport dat gisteren aan de Nationale Vergadering is aangeboden. In mei bedroeg het produktiever lies 38 procent en in juni 20 procent. Het rapport is optimistisch over de maatregelen van de regering ter bestrijding van de inflate. Voorspeld wordt een algemene stijging van de produktie met 3,5 procent. (Vervolg van pag. 1) Twee leden van de Italiaanse com munistische .partij zijn gisteren naar Moskou gegaan om met de Russische autoriteiten van gedachten te wisse len over de ontwikkeling in Tsje- choslowakije. Het bezoek van de Ita lianen, Pajetta en Galuzzi, valt sa men met de onverwachte reis van Waldeck Rochet, secretaris-generaal van de Franse communisten, aan Rusland. De Tsjechoslowaakse leiders heb ben fristeren herziening van het Pact van Warschau verlangt in die zin dat de bondgenoten van Rusland een ge lijke stem krijgen bij de bepaling van het beleid van de v«rdragsorga- nisatic. TROEPEN Generaal-majoor Vaclav Prchlik, die defensie en veiligheid onder zich heeft voor het centraal comité van de partij, zei dat de Russische troepen een tocht dwars door Tsjechoslowa- kije waren begonnen en op die ma nier zondag de grens van Rusland zouden bereiken in plaats van van daag. Prchlik zei dat er zich geen gehei me clausules in het Pact van Warschau bevinden en dat dit Pact zeker geen enkel land het recht geeft om met opzet troepen naar het grondgebied van een andere lidstaat te verplaatsen. "I DEN HAAG Minister Beernink heeft bij de Kamer een wetsontwerp ingediend, waarin wordt voorgesteld de gemeenten Beverwijk, Heemskerk en Velsen op te heffen. Ze zullen j worden samengevoegd tot een nieu- we gemeente IJmuiden. I De minister noemt dit „een j bestuurlijke operatie zonder weerga" j en niet zonder reden, want een ge- meente opheffen van meer dan zestigduizend inwoners (Velsen) of veertigduizend (Beverwijk) gebeurt niet elke dag. Hij betreurt het dat Beverwijk, Velsen en Heemskerk moeten sneu velen. Ze zijn evenwel elk voor zich noch gezamenlijk opgewassen tegen de taak die de regio haar stelt. Het gestelde doel kan volgens de minister niet worden bereikt met handhaving van de bestaande drie gemeenten, ook niet door samenwerking. De naam IJmuiden voor de drie samen te voegen IJ-mondgemeenten betekent, nationaal gezien, een duide lijke plaatsbepaling en heeft interna tionaal gezien, een bekende klank. Dit voorstel is het derde dat crp de bestuurlijke organisatie van de IJ- mond betrekking heeft. De instelling van een bijzondere bestuursvorm voor het gebied heeft de minister van de hand gewezen. Zo'n bestuursvorm zou immers de ge meenten op nauwelijks te aanvaar den wijze uithollen, aldus minister Beernink in. een toelichting op het wetsontwerp. Een combinatie van de drie ge meenten is een oplossing voor de bestuurlijke verhoudingen en voor de stedelijke voorzieningen, voor de wo ningbouw op beide oevers van het Noordzeekanaal, voor de verdere in dustrialisatie en voor versterking van de bestuurskracht van de gemeente aan de monding van het Noordzeeka naal. PARIJS De Fransen hebben gisteren in de Stille Oceaan een nieu we kernproef genomen. Boven het Moeroeroa-Atol brachten zij een middelzware bom tot ontploffing, vermoedelijk van een type dat twee jaar geléden al beproefd is, zij het dat de bom nu verrijkt uranium be vatte in plaats van plutonium. Het was de tweede proef in de huidige serie, die moet eindigen met de beproeving van Frankrijks eerste waterstofbom, over enkele weken. Tal van landen hebben tegen de Franse kernproeven geprotesteerd. SAIGON De Zuidvletnamesc hoofdstad Saigon wordt niet meer bedreigd door de Victcong. Een hoge militaire woordvoerder heeft ver klaard, dat alle Victcongeenheden In en rond de stad naar het westen zijn vertrokken. Een woordvoerder van de Noord- Vietnamese delegatie in Parijs heeft gisteren verklaard, dat nog geen en kele vooruitgang is geboekt bij het overleg met de Verenigde Staten. De Amerikaanse onderhandelaar, Harriman, had eerder verklaard dat hij een mogelijkheid tot vooruitgang zag. Hogerhuis akkoord met rassenwet LONDEN Het Britse Hogerhuis heeft gisteravond de wet tegen de rassendiscriminatie in principe goed gekeurd. Het Lagerhuis deed dat vo rige week al. De regering wil met deze wet de discriminatie bij huisvesting en sollicitaties tegen gaan. Een deel van de geslipte tankauto verspert een rijbaan van rijksweg 15. Rechts het beekje, dat een prima afvoerleiding bleek te zijn voor de brandbare aceton. BREDA Urenlang is gisteravond geen verkeer mogelijk geweest op rijksweg 16 tussen Moerdijk en Bre da. Vroeg in de avond sloeg ter hoog te van Prinsenbeek een tankauto met aceton om nr een slip op het vrij gladde wegdek. Aceton is een zeer licht ontvlamba re vloeistof maar ook zeer vluchtig, zodat in betrekkelijk korte tijd de inhoud verdampt was. Omstreeks kwart voor twaalf was het gevaar voor ontploffingen geheel geweken. De tankauto, die, afkomstig uit België, op weg was van Peinis naar Antwerpen, vervoerde 24.000 liter aceton. De vloeistof vond gemakke lijk een weg naar de vlakbij gelegen beek. Het verkeer moest tot middernacht worden omgeleid via Terheijden. Op dat moment kon de oostelijke rijbaan weer opengesteld worden. Twee uur is men daarna nog bezig geweest met het optakelen van de tankauto. De beide inzittenden, de bestuurder en zijn vrouw, moesten in een zieken huis in Breda worden opgenomen. ROTTERDAM De Rijn- Schelde groep voelt zich in het geheel niet buitengesloten nu kort na de overname van de NDSM door Verolme vanwege de fusie tussen Wilton-Fijenoord- Bronswerk en VMF/Stork- Werkspoor een tweede grote machtsconcentratie in de scheeps bouw- en metaalnijverheidssek- tor is ontstaan. Dit standpunt wordt ingenomen door de voorzitter van de raad van bestuur, ir. J. W. Hupkes. „Wij heb ben steeds een eigen politiek ge voerd en daar zijn we bijzonder ge lukkig mee", heeft hij opgemerkt. Deze politiek leidde er vorig jaar toe dat een fusie werd aangegaan met de Machinefabriek „Breda" v/h Backer en Rueb, die als vierde werkmaatschappij van de groep zal gaan opereren. Een verdere uitbrei ding van Rijn-Schelde in de vorm van nieuwe overnemingen, fusies of samenwerking acht de heer Hupkes in principe altijd mogelijk. Voorstander van een fusie tussen Wilton-Fijenoord-Bronswerk en de Rijn-Schelde groep is de heer J. A. Langelaan, lid van de raad van be stuur van WFB. Hij is het niet eens met de fusie tussen WFB en de VMF. Volgens hem hebben de zee- aktiviteiten van Wilton het meest met structurele problemen te ma ken en daarom is hij van mening dat een fusie met Rijn-Schelde voorrang had moeten krijgen. Een fusie met de VMF betekent namelijk uitsluitend een bevordering van de aktiviteiten op het land. De Amsterdamse importeur van pruiken, de heer G. Damen, heeft een Parijse stadsbus ge kocht en gaat daarmee door het land rijden om zijn pruiken aan de man of vrouw te brengen. Op de voorgrond een dame, die er zich niet voor geneerde zich buiten de rijdende kapsalon van een pruik te laten voorzien. (Van onze correspondent) HASSELT De grafschender van H., die in het Nederlandse, Belgische en Duitse grensgebied gedurende vele jaren grafzerken kapot maakte en kerken bekladde, en wiens identitieit dezer dagen is komen vast te staan, zit achter de tralies. De man is in West-Duitsland gepakt. Nog verscheidene dagen na zijn ontmaskering heeft Van H„ die de Nederlandse nationaliteit bezit en in het Belgische Hasselt woont, zich verborgen kunnen houden. Maar de politie kwam hem op het spoor en greep hem. Van H. is in Duitsland ingesloten. Verwacht wordt, dat hij zal worden uitgeleverd. Van een onzer verslaggevers De heer Langelaan is er niet ge rust op dat de samenwerking op ma ritiem gebied met Rijn-Schelde zal doorgaan, zoals na de fusie bekend is gemaakt. Hij is van plan als het bod tot overname van de aandelen doorgaat, zijn funktie neer te leggen. Reaktie bonden De 'werknemersbonden in de me taal- en elektro-technische industrie hebben positief gereageerd op het be richt over de fusie van de VMF en Wilton-Fijenoord-Bronswerk, hoewel zij het nog te vroeg vinden een de finitief oordeel uit te spreken. De ANMB en St. Elov werden zondagavond op de hoogte gesteld van het fusiebesluit, de christelijke bond vernam het nieuws 's ochtends, omdat hij principiële bezwaren had tegen de bijeenkomst op zondag. De bonden waren vrijdagavond voor het gesprek uitgenodigd. De christelijke bond had aangenomen dat naar aan leiding van zijn bezwaren ook de an dere bonden voor een gesprek op maandag zouden zijn uitgenodigd. De heer P. Vos van de ANMB vond het moeilijk een definitief commentaar te leveren op het fusie- bericht. omdat zoveel duisterheden zijn blijven bestaan. Hij heeft evenwel de stellige in druk dat deze fusie iets te maken heeft met de beslissing van minister De Block een overheidsgarantie te verlenen bij dee financiering van een reparatienieuwbouwdok door Verolme/NDSM. Van de kant van de bedrijven is dit ontkend. De heer Vos noemde de fusie zeer l belangrijk „Het is op het openblik j een soort dolle dinsdag van de fu- I sies, maar daarbij springt deze er I toch wel uit", aldus de heer Vos, die verwacht dat anderen naar aanlei ding van dit samengaan hun posities opnieuw zullen gaan bepalen. Ook het bondsbestuur van St. Eloy staat positief tegenover de fusie, voor zover de concurrentiepositie van de nieuwe eenheid daardoor wordt ver sterkt. Machtsconcentraties zoals deze, die onstaan door fusies, roepen volgens de bond om versterking van de be staande behoefte aan democratisering binnen het bedrijfsleven. Nauwlettend zal St-Eloy de mogelijke ontwikkelin gen voor het personeel volgen. De be trokken werknemers mogen bij reor ganisatie tengevolge van deze fusie nooit als speelbal binnen dit concern worden behandeld. Daarom wil St. Eloy bü de verwachte sociale gevol gen tengevolge van overplaatsingen en functieveranderingen worden ge raadpleegd. Toejuichen DOOR LIET HOGE WOORD moet er dan eindelijk maar eens uit. Er wordt nog steeds zo naar hem geïnformeerd. Muis Alan is niet meer bij ons. Er is geen droef verhaal bij. Hij is, naar muizenaard, volkomen ge ruisloos verdwenen. Op een avond kwam hij niet op het gebruikelijke uur boven de grond om voedsel en vriendelijkheid tot zich te nemen. Nu ja, waarom zou een muis ook niet eens afwijken van de dagelijkse gang van zaken? We zochten er niets achter. Maar na een paar dagen werd het bij thuiskomst onmiddellijk de vraag van ieder, die even weg was ge weest: „Heb jij Alan gezien?" Nooit was er iets anders dan een „neen"schudden. We hadden er allerlei smoesjes maar toen de mais en zelfs het zwoerdje spek geen aantrek kingskracht meer bleken te bezitten voor, zwoei kings moesten we wel aannemen, dat Alan ondergronds zijn einde had gevon den. Niets, maar dan ook niets, hebben we ooit meer van hem gemerkt. Alleen staat nu een pril maisplan- tje in de bloembak en niemand heeft het hart dit onkruid te verwij deren. Het hoge woord Ik heb stilletjes het oude Sprook je van Pol de Mont eens opgezicht, dat aldoor in mijn hoofd zoemde, dat van de lekebroeder, de hakke laar, die schrijven kon noch lezen... De domste van het klooster, die niets kon dan spitten en het vee hoeden. Pol de mont vertelt: „De hakke laar stierf. Dicht bij de outermuur dolf men zijn graf, doch lei geen zerk daarop, vermeldend naam en deugden. Dit geschiedde in het najaar, doch toen de lente weder het kerkhof groenen deed, schoot o wonder, een zevenvoudige lelie uit het graf..." Ach, een maisplant mag dan geen zevenvoudige lelie zijn... De bloembak staat nu weer op het balkon, maar nog kan poes Jeroen in de avond post vatten op het oude plekje en staren naar het punt, waar Alan placht te verschijnen. We glimlachen daar wat weemoe dig om, dat Jeroen zijn vijand en concurrent-in-onze-aandacht maar niet vergeten kan. Wij kunnen dat ook niet. Maar we willen er niet over jammeren. Als wij naar het plekje kijken, dan al tijd weer zeggen we hetzelfde om elkaar te troosten: „Maar hij heeft toch anderhalf jaar een heerlijk muizenleven bij ons gehad..." Daar zijn we zeker van- De heer H. van der Meulen, vice- voorzitter van de Christelijke Metaal- bedrijfsbond. gelooft niet dat de kwestie van de dokken iets te maken heeft met deze fusie. „De besprekin gen daarover waren al gaande toen de dokaffaire nog niet speelde", ver klaarde hij. Zijn bond juicht in het algemeen fusies en grotere eenheden toe, omdat daardoor de internationale concurrentiepositie en daardoor de werkgelegenheid wordt verstevigd en bovendien het hoofd kan worden ge boden aan de technische ontwikke lingen. Het meedoen van de VMF in het samenwerkingsverband met de Rijn- Scheldegroep kan naar zijn mening een versterking betekenen. De heer J Van der Meulen is nu nog meer be- j nieuwd naar het antwoord van de minister op de brief van de vakbon- den samenwerking tussen werven af te dwingen door de bedrijfsvergun- ningswet als stok achter de deur te I zetten. Ten aanzien van eventuele perso- i neelsproblemen, meent de heer Van der Meulen dat men zich daartegen over nuchter zal moeten opstellen. Ze I komen nu eenmal bij elke fusie voor en zijn niet te vermijden. TAE Europese commissie heeft een juridische basis gevonden voor de eenzydige maatregelen, die Frank rijk ter bescherming van zijn econo mie vorige maand heeft genomen. De regering te Parijs had zelf aanvanke lijk niet de moeite genomen haar stappen op een verdragsartikel te ba seren. De Europese ministerraad, die op verzoek van Italië pas zaterdag bij eenkomt, moet zich nog over de machtiging van de commissie uit spreken. De raad kan met een gekwa lificeerde meerderheid van stemmen het besluit van de commissie onge daan maken. Frankrijk zal zich daar echter tegen verzetten. Het is bekend dat Nederland hele maal niet gelukkig is met de wijze, waarop Frankrijk zijn economische problemen gebruikt om via de EEG (Europese economische gemeenschap) de structurele moeilijkheden weg te nemen, die sommige industrieën al geruime tijd hebben. Eerder in dit jaar waren verzoeken afgewezen. Frankrijk probeert echter niet alleen zijn moeilijkheden te exporteren. Het geeft ook een scheve voorstelling van zaken als het zegt, dat de beper kende maatregelen (die 40*/# betreffen van de export van de Vyf naar Frankrijk) tussen oktober en januari opgeheven zullen worden. Zelfs wanneer na de vakantiemaan den geen nieuwe onlusten uitbreken die een produktieverlies veroorzaken, is het vrjj zeker, dat de problemen, waarvoor Frankrijk nu een oplossing zoekt, niet spoedig opgelost zullen worden. Te Parijs spreekt men dan ook al over eind 1969. Als dc Fransen hun zin krijgen, wor den zij in staat gesteld tot in lengte van dagen hun voor het grootste deel structurele moeilijkheden op hun partners in de EEG af te wentelen. Bovendien wordt een precedent ge schapen. dat voor de EEG-landen ook andere kwalijke gevolgen kan hebben. 2 ALTBOMMEL Bij ren verkeersongeluk op rijk,neg L'treehl—Den Boseh, even ten zuiden van de brug over de Waal. is gisteravond de 1>- jarige D. van Meur» uit Veghel en zijn 37-jarlge erhlgenote om het leven gekomen. Hun drie kinderen z,jn in ziekenhuizen te Zallbommel en llreeht opgenomen J De aanrijding ontstond omstreeks half negen, toen een vrachtauto uit de nchting Den Boseh door het gladde wegdek slipte en op de andere rijbaan terecht kwam. De personenauto van de heer Meurs botste frontaal legen de vrachtauto. "-ecu

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5