Pleidooi in Assemblee voor open Avondmaalstafel upKal: Zendingsrapport zal nog worden bijgeschaafd U' Rassen-rapport v< dubbelzinnighedei VOEDSELVLUCHTEN NAAR BIAFRA Oe Thant biedt hulp aan voor Biafra Een woord voor vandaag De Doop erkennen 9 Eredienst in crisis Uw probleem is het onze.... Plan paus voor Jeruzalem Assemblee luistert niet naar jongeren Waarom weesjes toegewezen aan echtp aar PROF. DE RIJ NAAR AALSME van deze glanzende onder zettertjes (met tijh Indisch motief) in etu voor ieder die nu n nieuwe abonnee opgeeft! KU DINSDAG 16 JULI I „Gij zult als God zijn" Genesis 3:5). De duivel wist wel, waarmee hij hij de mens aan moest komen. Als God zijn misschien moeten we vertalen: als goden zijn is een ver langen, zo oud als de mensheid. In onze tijd zien we iets, dat er op lijkt, dat dit verlangen vervuld wordt: ruimtevaart, harttransplantaties, H-bommen. Oude goden als Moloch en Beëlzebub zijn kleine jongens, vergeleken bij de mens van nu. Toch geloof ik niet, dat deze dingen voor Adam en Eva gesteld al, dat zij ze hadden kunnen voorzien werkelijke verzoekingen zouden zijn geweest. De slang zegt: „Gij zult als God zijn, kennende goed en kwaad." De werkelijke ver zoeking was en is heerszucht, bemoeizucht, vast willen stellen wat goed is, niet alleen voor zichzelf, maar ook voor de ander, de medemens en zo op Gods stoel willen gaan zitten. Dat is de verzoeking voor politici, sociale hervormers, socio logen. Onze blauwdrukken voor „het Jaar 2000" zijn zo rede lijk, zo ten bate van het algemeen welzijn, in het belang van een comfortabel, prettig, zorgeloos leven van de wieg tot het graf of van de reageerbuis tot het crematorium. Gij zult als God zijn, kennende goed en kwaad. Maar de on rustige vraag kwelt ons, als wij onszelf als goden gemaakt hebben: wat als er een God is? Wij lezen vandaag: 1 Korinthiërs 6 111. (door Jan J. van Capelleveen) UPPSALA De verkondiging van het Woord van God is essentieel voor de eredienst. In weerwil van de grote invloed van de Oosterse orthodoxie, maar ook dank zij haar, komt de Wereldraad van Kerken tot deze uitspraak in een rapport over de eredienst. Het was de eerste maal dat de Assemblee zich bezon op de vragen rond de eredienst in een tijdperk van verwereldlij king. Een opmerkelijk feit is dat het rapport aandringt op een open Brieven die niet xljn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge- helmhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband slaan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Wat is zeer globaal het -•.emiddelde salaris van (zie onder bij antwoord). Antwoord: Het maxitnumsalaris an een adjudant der rijkspolitie 1466 per maand plus kledinggeld en toelage voor onregelmatige diensten. adjunct-commies 941, commies 1175, hoofdcommies 1577, referendaris 2108, tweede klasse '1776, administrateur ƒ2457. hoofd f 2960, secretaris-generaal per jaar ƒ60.000, staatssecretaris ƒ80.000, mi nister plm. 100.000. Opmerking van lezer: Als aanvul ling op uw antwoord beveiliging van een wasautomaat tegen onder stroom staan het volgende: bij een volgens de voorschriften aangelegde :ardleiding, en een door de Kema oedgekeurde mpobinp kan toch het olgende gebeuren: in motor, scha- :elaar, kabel of stekker kan een iso- atiefout ontstaan en dan kan de machine onder spanning komen. Is de aarding in orde. dan gaat een zo grote stroom naar de aarde dat direkt de zekeringstop springt en de leiding uitgeschakeld is. De narding zelf kan echter geheel of edeeltelijk onderbroken zijn, door ireuk in aardader van ansluitsnoer, of door hoge over- •angsweerstand tussen stopcontact n stekker of andere oorzaken. In lat geval blijft de machine onder gevaarlijke spanning. Voor grotere veiligheid maakt men soms twee aardaders in de toe- .'oerkabel, ook wel een enkele losse iarddraad tussen machine en aard- lem. Ook isoleert men soms de rao- oren dubbel. Men kan ook een ardfoutschakelaar plaatsen doch de '1 gehele toepassing daarvan is nog "tiet geheel rond, wegens enige hier- an verbonden nadelen. Raakt de ansluitkabel, aangesloten op 220 olt, defect, dan is ook een ongeluk logelijk. Geheel veilig werken kan men al- oen bij een spanning van 42 volt, oals voorgeschreven is voor werk- namheden in stalen tanks, stoomke- els, enz., maar bij wascombinaties ou men dan met zwaardere elek- rische apparatuur moeten werken en dit zou te duur worden. Ook kan men een veiligheidstransformator met gescheiden wikkelingen 220/220 volt gebruiken, maar deze is duur en vindt weinig toepassing. Assemblee vraagt elf miljoen (door Jan J. van Capelleveen) UPPSALA De vierde as semblee van de Wereldraad van Kerken heeft gisteren met alge mene stemmen het plan goedge keurd om de leden-kerken op nieuw om elf miljoen gulden te vragen voor de leniging van de nood in Biafra. Het voorstel vond echter pas genade in de ogen van de Nigeriaanse delega tie, toen het woord Biafra was geschrapt. Juist omdat iedereen de noodzaak van dit voorstel inzag, onderging de assemblee het als bijzonder pijnlijk dat dr. Bola Ige, lid van het Nigeri aanse kabinet, er toch op stond om te spreken. Hij had er bezwaar tegen, dat de Wereldraad bij zijn hulpverlening aan Biafra de Nigeriaanse raad van kerken passeerde en direct contact heeft opgenomen met de kerken in Biafra zelf. Hij vond het voor Nige ria onaanvaardbaar, dat gezegd werd dat de hulpverlening zou geschieden via het Spaanse eiland Fernando Poo voor de Afrikaanse kust. Die hulpverlening kon direct geschieden via Lagos, zei hij. Hij vergat daarbij echter, dat de Biafranen hulp weigeren, die via La gos komt, omdat zij de Nigeriaanse regering ervan beschuldigen voedsel voor de stervenden vergiftigd te heb ben. De assemblee hechtte meer waarde aan hulpverlening dan aan woorden en was volkomen gewillig iedere zin te wijzigen, als het plan maar kon worden uitgevoerd. Volgens de uit eindelijke resolutie zien de hulporga nisaties als hun taak, dat niet alleen voedsel gebracht wordt naar gebie den waar hongersnood heerst, maar ook opdat het lijden van mensen niet politiek zal worden uitgebuit door beide kanten, Nigeria en Biafra. In de geamendeerde resolutie wordt niet meer gesproken over het BEIROET Volgens het Libanese blad „Al Nahar" heeft de paus de steun van leiders van andere godsdiensten gevraagd, om te komen tot internationalisering van Jeruza lem. Het plan van de paus zou gericht zijn op een regering door christelijke, joodse en islamitische leiders over de heilige plaatsen, die Israël verleden jaar veroverd heeft eiland Fernando Poo, maar het is on getwijfeld de bedoeling dat het voedsel met vliegtuigen vanaf dat ei land naar Biafra vervoerd zal wor den. Tevens willen de hulporganisaties proberen om naast de luchtbrug ook voedselwegen aan te leggen over land door de vijandelijke linies, als ze daarvoor tenminste toestemming krijgen. De Wereldraad zal samen werken met Caritas intemationalis on het internationale Rode Kruis. Beschuldiging kost kerk 30.000 dollar NEW YORK Een kerk in Akron (Ohio) moet een verbolgen echtgenoot dertigduizend dollar schadevergoe ding betalen. De kerk was er volgens hem oor zaak van, dat de toegenegenheid vap zijn tweede vrouw voor hem was verminderd. De vrouw had zich na melijk door de dominee laten over tuigen, dat haar huwelijk overspel was, omdat de man op niet-bijbelse gronden van zijn eerste vrouw gescheiden was. De rechtbank stelde de man in het gelijk. avondmaalstafel. „Maar ver kondiging", zo wordt ook ge zegd, behoeft niet altijd de vorm van een preek te hebben. Naast de preek moeten andere vormen mogelijk worden." De volgende suggesties worden ge daan: 1. de gemeente kan betrokken wor den bij het maken van een preek en ook reageren na afloop; 2. andere vormen zijn mogelijk zo als de dialoog, toneel en de visuele kunst. DOOP Het rapport spreekt ook over de doop. De kerken worden met nadruk opgeroepen om elkanders doop ten volle te erkennen. Tevens moeten zij met elkaar in gesprek komen opdat alle kerken ondanks hun verschei denheid toch allemaal de grondvor men van een gezamenlijke dooplitur gie zullen aanvaarden. Waar mogelijk, zo wordt ook ge zegd, moet de doop geschieden in het midden van de gemeente. Bovendien moeten de kerken zich afvragen of zij zonder meer „alles moeten dopen wat zich in het doophuis aanmeldt". Ten opzichte van het Avondmaal worden de kerken verzocht zich se rieus af te vragen of zij niet moeten terugkeren tot de gewoonte van de eerste gemeenten om iedere zondag BISSCHOP NIKODIM Aanvallen op sectie vijf (door Jan J. van Capelle veen) UPPSALA Er werden gisteravond nogal wat aanvallen gedaan op het werk van sectie vijf, die een rapport opstelde over de eredienst. Prof. dr. W. Niesel wilde meer nadruk leggen op de prediking van het Woord in de Avondmaalsdienst, de Rus Nikodim wilde wat typisch Oosters-orthodoxe aanvullingen, maar toen de Assemblee de kans kreeg om het stuk terug te zen den naar de commissie van ont werp, weigerde de grote meer derheid. Een dergelijke motie werd ver worpen en een motie om het ont werp naar hoofdinhoud aan te nemen werd met onverwacht grote meerderheid aangenomen. Dat betekent niet dat iedereen achter de gehele inhoud staat Wel geloofde men dat dit onge veer het beste is wat men kon bereiken in een Assemblee van Quakers en hun predikant-loze diensten tot de strakke liturgen van de Oosterse orthodoxie. Daarbij moe La zij ook de vraag be trekken of er geen nieuwe vormen van Avondmaalsviering mogelijk zijn. DEELNEMEN Het rapport dringt er op aan dat alle christenen die in een Avond maalsdienst aanwezig zijn, ook wer kelijk kunnen deelnemen aan dat Avondmaal. Bovendien moet iedere kerk die bij de Wereldraad is aan gesloten zich afvragen of de eisen die zij op het ogenblik stelt voor toegang tot de Avondmaalstafel wel juist zijn, daarbij uitgaande van het gebed van Christus voor de eenheid en zijn ge bod om tot verzoening te komen. Voor het rapport spreekt over Woordverkondiging, Doop en Avond maal wordt eerst uitvoerig Ingegaan op de secularisatie die het kenmerk is van onze tijd. Deze „verwereldlij king" kan, zo wordt opgemerkt, zo wel positief als negatief geïnterpre teerd worden. POSITIEF Positief verstaan, weigert de mens enig gezag en enige structuur in de schepping te absoluteren. Negatief verstaan beperkt de mens zich alleen tot dat wat hij kan zien, aanraken en (door Jan J. van Capelleven) LONDEN/LAGOS In Nia mey, Niger, zijn gisteren zes staatshoofden van Afrikaanse landen bijeengekomen, om de oorlog tussen Nigeria en Biafra te bespreken. Waarnemers ver wachten, dat deze landen, die lid zijn van een speciale commissie van de Organisatie voor Afri kaanse Eenheid, een beroep zul len doen op Nigeria het vuren te staken, zonder vooraf aan Biafra voorwaarden te stellen. Men neemt aan dat de Nigeriaanse leider Gowoti de conferentie zal toespreken. Verschillende delegaties zouden er op aangedrongen hebben ook een officiële vertegenwoordiger van Biafra toe te laten. Secretaris-generaal Oe Thant heeft gisteren aangeboden een VN-afge- vaardigde naar Nigeria te zenden, om met het federale bewind te spreken over het zenden van voedsel naar de hongerende bevolking van Biafra. Voedselvergiftiging Verwacht wordt dat de direkteur van het Unicef kinderfonds, Henri Laboqisse, vandaag o' morgen al naar Lagos zal vertrekken. Thant heeft 4 Afrikaanse landen, die Bia fra hebben erkend, verzocht kon takt hierover op te nemen met de Bia- fraanse leiders. Dezen hebben inmiddels 't aanbod van de federale regering, corridors in te stellen voor het vervoer van voedsel, van de hand gewezen. Ze vrezen een massale vergiftiging van het voedsel, dat Nigeria zal doorla ten. Britse doktoren, verpleegsters en sociale werksters hebben een beroep op koningin Elisabeth gedaan onmid dellijk 10,000 Biafraanse kinderen in Engeland toe te laten. Toestellen van de RAF houden zich gereed om met voedsel naar Nigeria te vertrekken. De berichten over de hongersnood worden intussen steeds gruwelijker. Een katholieke missie in Rome heeft verklaard dat er in Biafra dagelijks al 1200 mensen van honger sterven. De rooms-katholieke bijstandsorga nisatie Caritas heeft sinds maart der tig vliegtuigen met voedsel naar Bia fra gezonden. De toestellen stijgen op van het Spaanse eiland Sao Tho me en landen op vliegveldjes in het oerwoud van Biafra. De Belgische regering zal vandaag het parlement voorstellen ook de lo pende vergunningen voor het leveren van wapen* aan Nigeria in te trek ken. Er ligt In België 60 ton wapen* voor de federale regering gereed. PPSALA Opnieuw bleek gistermorgen dat de vierde As semblee van de Wereldraad van Kerken als het om theo- Ilogische kwesties gaat veel orthodoxer is dan kon wor den vermoed. Dat bleek vooral toen tie Assemblee zich boog over het rapport van de tweede sectie over vernieuwing van de zending. V erschillende sprekers mis- openbare bijeenkomst eisen waarin het rapport fel kan worden aangeval ten in het ontwerp vooral, len en waar besloten kan worden om het totaal te wijzigen. Het laatste wilden de jongeren. Maar de Assemblee koos met algeme ne stemmen de tweede mogelijkheid. Dat wil zeggen dat de grote lijnen van het rapport gehandhaafd blijven, maar dat incidentele wijzigingen en aanvullingen kunnen worden aange bracht. priester uit Londen John Stott: „Ik ben blij dat tot nu toe in deze As semblee grote aandacht geschonken is aan de honger in de wereld. Maar ik ontdek niets van een dergelijke bezorgdheid over de geestelijke hon ger die wordt geleden. In dit docu ment voel ik weinig urgente ontfer ming over de miljoenen zonder Christus." DRIE DINGEN De Assemblee kon drie dingen met een dergelijk sectierapport doen: de grote lijnen ervan aanvaarden en het doorzenden naar de kerken om ver der te bestuderen en er naar te han delen, het terugzenden naar de sectie die het heeft opgesteld met het ver zoek te overwegen of de voorstellen, gedaan in de plenaire zitting, nog erwerkt kunnen worden, of een de nadruk op de noodzaak! van de prediking. Iedereen had verwacht dat het rapport fel zou worden aangevallen, omdat het te conservatief zou zijn in theologisch opzicht. De hand van de Europese orthodoxie, vooral van de Noren, en van Amerikaanse evangeli cals is onmiskenbaar. Bij de ingang van de Fyrishal ston den jongeren van Club 68 een pam flet uit te delen dat er niet om loog. „Dit rapport is plakwerk", stond er op. „Het past niet in de hele benade ring van de andere secties". En „We herinneren er de stemgerechtigde af gevaardigden aan dat ze een openba re discussiebijeenkomst kunnen eisen". GEEN BEZWAREN Maar toen de afgevaardigden een uur lang de kans kregen om opmer kingen over het rapport te maken, kwam geen van hen met de bezwa ren van deze groep van jongeren naar voren. In plaats daarvan kwam spreker na spreker op het podium om te proberen meer nadruk te krijgen op de noodzaak van de prediking. Een vrijwel ieder van die sprekers kreeg applaus. Zo zei bijvoorbeeld de Anglicaanse ANDERS De Assemblee had anders kunnen kiezen. Dat bleek eerder in de verga dering toen het rapport van sectie drie werd besproken, dat handelt over wereldeconomie en sociale ont wikkeling. 's Morgens had ds. Albert van den Heuvel, hoofd van de com municatieafdeling van de Wereldraad op de persconferentie nog gezegd dat hij dat het beste rapport vond. Maar de Assemblee eiste een open bare bijeenkomst om meer tijd te hebben om het op allerlei punten aan te vallen. Kennelijk wilde een groot aantal stemgerechtigde leden pogen om toch nog te komen tot een wat andere opzet van dit rapport. TEL AVIV Israëlische en Jor daanse troepen hebben elkaar maan dagavond ten noorden van de Daml- a-brug beschoten. Er zijn geen ver liezen gemeld. Vragen mej. Haars (c.h.) r? DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid mejuffrouw mr. E. A Haars (c.h.) heeft minister Polak gevraagd waarom de Raad voor de kinder bescherming in Alkmaar drie Neder landse kinderen, die na het overlij den van hun ouders uit Australië naar Nederland zijn gekomen, heeft toegewezen aan een echtpaar uit Oegstgeest, voordat over de voogdij was beslist en de familie was ge hoord. Op grond waarvan achtte de raad zich bevoegd deze zaak te behande len?, zo informeert zij. Mej. Haars vraagt voorts of het waar is dat de kinderen na hun aan komst op Schiphol urenlang hebben moeten wachten zonder dat zij de nodige rust kregen omdat nog geen beslissing was genomen over hun toekomstige verblijfplaats. controleren. Dat laatste verleidt de mens tot afgodendienst, omdat hij eeuwige betekenis gaat hechten aan een onderdeel van Gods schepping. De eredienst, zowel persoonlijk als gemeenschappelijk, is door het secu larisatieproces van onze tijd in de crisis geraakt. Maar in deze crisis kan de eredienst ook weer tot nieuw leven komen. WAARSCHUWING De eredienst, zo waarschuwt het rapport de kerken van de Wereld raad. moet in direct verband staan met de cultuur. De eredienst moet een mens helpen om waarlijk christen en waarlijk mens van zijn eigen cultuur te zijn. Daarom moeten de kerken zich af vragen of de kerktaal, muziek, kle ding en ceremoniën niet veranderd moeten worden om tot een werkelijk verstaanbare eredienst te komen. Tevens moeten de kerken zich af vragen of er niet veel meer plaats moet worden ingeruimd voor het ge wone gemeentelid, of hiet onnodige herhalingen afgeschaft moeten wor den en of er geen gelegenheid moet zijn om stil te zijn voor Gods aange zicht. Bovendien moeten de kerken zich afvragen of het werkelijk nodig is dat het Avondmaal altijd in een kerkgebouw gevierd wordt en op een traditioneel uur. In onze drukke wereld hebben Honingbier Club 68 en Café Chantant zijnF meer de enige plaatsen waar As^ bleegangers elkaar ontmoeten langdurige vergaderingen. Het doet de ronde dat er in la-Uppsala, Oud-Uppsala honin, wordt geschonken. Zoals in New Delhi de deelni aan de Assemblee steeds weer a< trokken worden door de fakirs Oud-Delhi, zo trekt hier dit bijzd soort bier dat nergens elders in B pa is te krijgen. Het oude café is er beroemd Het is er ook trots op. Het houdi gastenboek bij voor al de vree lingen die voor het eerst in dit schuim happen. Gisteren heb ik gekeken wie er allemaal gen zijn. De lijst is lang en interessant Ik las: J. M. Bickersteth, toerii J. Msomi, toerist Vladimir Har toerist. En dan ineens: Jackson, baptist. p; christenen momenten van stilt^ï gebed nodig om gemeenschap te Pj1 ben met de levende God. De keH moeten hun leden daarbij helpeiff weer relevant te leren bidden inp dagelijks leven. f* fcn: „Een regelmatig en gedlsciplinklt gebedsleven voor groepen, gezit en personen behoort tot de autheij kc traditie en moet in Iedere ^et hervonden en vernieuwd worden"jai In het slot van dit rapjfc wordt nog gezegd dat plaab lijke gemeenten hun gemeei leden in staat moeten steft' om ook kennis te nemen andere vormen van eredii dan die van de eigen gemee^ )H Zuidafrikanen schrijven de GOt (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Het rapport inzake rassenverhoudingen dat aan de Gereformeerde Oecume nische Synode (GOS), die in augustus in Lunteren vergadert, is uitgebracht bevat veel ondui delijkheden en dubbelzinnighe den, die niet de weg naar het Evangelie wijzen. Ook staat het rapport vol vage en algemene formuleringen, die in de praktijk niet aanspreken. Alleen door werkelijk actueel en concreet te zijn kan de GOS aan Zuid-Afrika, waar het christelijk ge loof met een bedenkelijke rassenideo- logie wordt geconfronteerd en in een bedenkelijke situatie is gebracht, ge holpen door de bevrijdende kracht van het Evangelie, een zinvolle dienst bewijzen. Het is nodig, dat de kerken in Zuid-Afrika zullen worden geholpen niet alleen om misstanden en ver keerde praktijken in het licht van de algemeen geldende christelijke nor men te veroordelen, maar ook om richtlijnen in de Bijbel te vinden die de overheid kunnen worden voorge houden voor de politieke, maatschap pelijke en economische inrichting van de samenleving. Dan zal het christelijk gehalte niet zo twijfelach tig zijn als thans. Acht schrijvers Dit is de kern van een schrijven van acht lidmaten van gereformeerde kerken in Zuid-Afrika, gericht aan de Gereformeerde Oecumenische Sy node inzake het rapport dat aan de GOS is uitgebracht over rassenver houdingen. Deze acht mensen zijn lid van het Christelijk Instituut van Zuid-Afrika. waaraan dr. J. C. Bey ers Naudé als directeur is verbonden. Zijn naam staat echter niet onder het stuk, wel die van vijf andere predi kanten. betoond aan iemand van hetzelfdi van een ander ras. Wel is het zi het offer van de liefde groter zijn naarmate de nood van de groter is. Is dat liefde? rei De situatie in Zuid-Afrika m dat blanken en niet-blanken op d sociale vlak geen contact met el mogen hebben, ook al betreft he loofsgenoten. Is een dergelijke A zindheid onder liefde thuis te t§> gen? Het gebod van de liefde kan dat soms de bestaande „orde" verstoord en dat de vrees vooi naaste als basis voor een same f ving kan worden vervangen liefde. In vele gevallen onderschrijvei acht het minderheidsrapport, prof. dr. J. van den Berg in de v van kanttekeningen bij het sen-rapport aan de GOS heeft toekomen. (Wij publiceerden kanttekeningen reeds eerder i krant.) AMERSFOORT Prof. 1 Rijk, president van het seminl van de Oud-Katholieke Kerk, is noemd tot pastoor te Aalsmeer. Hij wordt, gelijk bekend, aan seminarie opgevolgd door prof. L Kok, thans nog pastoor in Den I Als kritiek op het GOS-rapport j schrijven zij onder andere, dat uit het feit. dat planten en dieren „naar hun aard" zijn geschapen niet de con clusie mag worden getrokken, dat ook de verscheidenheid van rassen tot de schepping kan worden terug- i gebracht. Er is verschil tussen ras en soort. Als de functionele verscheidenheid van de leden van het lichaam van I Christus wordt geïnterpreteerd als ..groepen" in de kerk, dan moet grote voorzichtigheid aan de dag worden gelegd om het ras niet als groepsgrens te beschouwen. Wat de Bijbelse liefde betreft, is er j ln geen geval in de Bijbel rechtvaar- diging te vinden voor het feit, dat I stra te Zwagorveen fom gezondh) gevraagd wordt of deze liefde wordt redenen). NED. 1IERV. KERK Beroepen te Zoutelande: kand.r Klouwen te Gouda; te Dintelfl (toez): H. Binnekamp te Vriezenvj te Nieuw-Beijerland, tc Mastenbroek te Brandwijk: kand. J. Codée te LuK ren; te Woubrugge ftoez.): F. A. Franken te Veessen: te Zwolle tot pi, m. bijz. opdracht 'bejaardenzorg of gerepatrieerden in huize „Zandhof te Windesheim en bijstand in het pal raat in wijkgem. 10: W. v. d. Hoef Vroomshoop: te Holwerd 'toez.): \Vr de Pree te Hindeloopen. Aangenomen na"r Den Helder <r R Dijkstra - wijkeom Opstand!) kerk-zuid - toez.): J. C. J. Brons* te Nieuw Vennep, c a bet beroep t gen. synode tot zendingspred. in z( i oost Celebes (opleid'ng evangelisten» ambtsdragers): kand. J v. d Wak Oegstgeest: naar N O. bolder 'wijk# Bant-Rutten - toez H. M. Boogetj Ophemert, die bedankte voor De If GEREF. KERKEN Beroepen te Grootegast-Sebaldebu kand C. Zeeman te Marken. Bedankt voor Badhoevedorp: R I Bavinck te Heemstede. Emeritaat verleend aan ds. K. F Ik geef op als nieuweabonnee: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een set onderzottertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam Inzenden aan Bureau van dit blad

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2