FRANSMAN PRAAT MET RUSSEN EN TSJECHEN Commentaar M m i Redders voeren vergeefs uit Slachtoffer explosie tanker geborgen N Het Kwartet HOLLANDSE KUSTVAARDER IN NOOD Graf schenner was niet in Hasselt Drukte op de meeste wegen minder groot dan werd verwacht ei op communisten in Praag bemiddelingspoging Rochet Russen verlaten Tsjechoslowakije van deze glanzende onder- zettertjes (mot lijn Indisch motief) in etui voor ieder die nu n nieuwe abonnee opgeeft! Lb. Wisselvallig Nieuwe Iodise Courant Maandag 15 juli 1968 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen {redacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in tcghenspoet!" ifdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Het grote belang dat de Russen aan de conferentie in Warschau hechten, blijkt uit de samenstelling van hun delegatie: partijleider Brezjnef, premier Kosygin, presi dent Podgorny, partijleider Sjelesr van Oekraine en Katoesjef, partij secretaris belast met de betrekkin gen met de regerende partijen. Kosygin brak een bezoek aanv. Zweden af om aan de conferentie te kunnen deelnemen. Ook de andere landen zijn met hun hoogte leiders in Polen vertegenwoordigd. Geen sankties Gistermiddag voerden zij hun eer ste bespreking. Wanneer deze zou worden vervolgd, was niet duidelijk maar dat zou nog vandaag zijn. Waarnemers vermoeden dat de com munistische leiders tot een verzoe- nender houding tegenover Praag wil len komen. Er wordt geen rekening gehouden met sancties tegen de Tsjechen. De conferentie zal wellicht beslui ten een afgezant naar Praag te stu ren voor overleg. Eventuele sancties of excommunicatie zou een kritieke toestand opleveren, die de Russen met het oog op de communistische wereldconferentie in november juist willen vermijden. Bovendien hebben niet alleen de Roemenen maar ook de Hongaren, die in Warschau vertegenwoordigd zijn, zich de laatste tijd welwillend over de ontwikkelingen in Tsjecho- slowakije uitgelaten. In geval van een crisis kan Praag in ieder geval rekenen op steun van Zuid-Slavië. Hongarije 1956 De Russische premier Kosygin verwees zaterdag in Stockholm, waar hem zijn mening werd ge vraagd over de houding van de Russen t.o.v. de liberalisatie in Tsjechoslowakije, naar een recent artikel in de Prawda waarin de huidige toestand in Praag werd vergeleken met de toestand in Hongarije in 1956. kort voor de Russische militaire interventie daar. Hij weigerde te antwoorden op de vraag of Rusland van plan is politiek of militair in Tsjecho slowakije in te grijpen. De Russische troepen die hebben DEN HAAG De bemanning van de Nederlandse kustvaarder Ka- i zan heeft vannacht het schip verla ten. nadat water in de machinekamer was binnengedrongen. De kapitein j van het schip meldde, dat de Kazan j zonk. De zeesleper Jacob van Heemskerck is op weg naai- de Ka zan, die ongeveer 150 mijl van Mada gascar in de Indische Oceaan in moeilijkheden kwam. Het schip had 40 a 60 man aan boord. HASSELT De man die vermoe delijk in tientallen kerken en kerk hoven vernielingen heeft aangericht, de 48-jarige H. van H„ is nog niet gevonden. Zoals gemeld is de politie hem wel op hel spoor. Van H. is de afgelopen veertien dagen niet meer in zijn woonplaats Hasselt geweest. Men veronderstelt, dat hi.i naar West-Duitsland is ge gaan waar zijn vrouw met hun vijf kinderen woont. De politie heeft in Hasselt al huiszoeking verricht. De grafschenner, die de laatste tijd I niet meer werkte, reed vele malen I heen en weer naar Duitsland met een auto die was voorzien van een nummerplaat van de Belgische bezet tingszone. Van H. is 1,75 meter lang en zeer mager. UTRECHT Hoewel za terdag op enkele verkeers knooppunten kilometers lange files ontstonden, moet toch worden vastgesteld dat de topdrukte, die werd ver wacht, is uitgebleven. Op nieuw gingen dit weekein de honderdduizenden men sen met vakantie (onder morgen voordeel div. roomboterkoekjes 210 gram van 119 voor 105 Van Hall één dag weer ambtenaar Ex-burgemeester mr. G. van Hall van Amsterdam was één dag weer ambtenaar van de bur gelijke stand. Deze keer in Bloemendaal. De heer Van Hall trouwde daar zijn 31-jarige neef Floris. Flau we grap VLISSINGEN De reddingbriga de Dishoek bij Vlissingen hoorde za terdagavond per radio een verzoek om hulp. Een motorvlet met zes personen zou voor de kust van Wal cheren in moeilijkheden verkeren, doordat de motor onklaar was ge raakt. Zowel van Dishoek als vanuit Breskens werden reddingspogingen ondernomen. Ook een Neptune van de marine steeg op (van Valkenburg) om het watervlak af te speuren. Na urenlang zoeken kon niets bij zonders worden gerapporteerd. Het zoeken werd voortgezet tot het voole- dig donker was geworden. Daar tot op heden geen berichten over vermissing van een vlet zijn binnengekomen, veronderstelt men dat een „grapjas" de redders in de maling heeft genomen. wie de bouwvakkers), ter wijl de metaalarbeiders naar huis terugkeerden. Vooral was er zaterdag filevor ming bij Oudenrijn en in min dere mate bij Hoevelaken. Maar gisteren konden deze tradi tionele knelpunten het verkeer gemakkelijk verwerken. Kenne lijk hebben zeer veel toeristen de snelwegen vermeden. Uit de hele verkeersontwikke- ling in dit weekeinde blijkt vol gens de Utrechtse politie duide lijk dat een groot deel van de naar schatting een half miljoen mensen die aan de bouwvakva- kantie zijn begonnen hun vertrek over de vrijdag, zaterdag en zon dag hebben gespreid. Ongetwij feld zijn ook velen vandaag pas op pad gegaan. WEERT Een belangrijke uitzondering vormde zaterdag de weg Eindho ven-Roermond, waarop files van vijftien tot achttien kilometer lengte voorkwamen. Ze werden veroorzaakt doordat de grote verkeersstroom moeilijk door de stad Weert heen kon komen. De grensplaats Roosendaal meldde een tweemaal zo grote drukte als op andere zaterdagen. De treinen waren zaterdag overvol. Veel extra materieel moest worden ingezet. Vooral de Valkenburg-express en de Schel- de-express (uit Arnhem) waren tjokvol. Gisteren was het daarentegen op de meeste stations niet druk ker dan normaal op zondag. Er reden zelfs geen strandtreinen. (Ongelukken bleven ook nu he laas niet uit zie elders deze krant.) >ER rt eiki Tsjechische officieren hebben de an dere legers van het Pact van Warschau geschreven achter de liberalisatie in hun land te staan. „De verhoogde activiteit in land en leger is geen reden te twij felen aan de goede verstandhouding met de andere socVlistische landen", aldus de brief. De Russische partijleider Brezjnev (links) en zijn Poolse ambtgenoot Gomoelka in Warschau. In de Poolse hoofdstad wordt een com munistische topconferentie gehou den over de toestand in Tsjecho slowakije. Journalisten bij een grensover gang naar Polden. waar Rxisjische troepen Tsjechoslowakije verlaten (foto onder). Vredesplan TTET is een verdienste van gouver- neur Rockefeller van New York, dat hjj een vredesplan voor Vietnam heeft opgesteld, dat niet in vaagheid is gehuld. De andere kandidaten voor het presidentschap zijn nu wel ge dwongen kleur te bekennen. Over de inhoud van Rockefellers plan kan men van mening verschillen. Hel is voor w'Uziging vatbaar. Maar het is een goed uitgangspunt. Het laat oplossing van het conflict ten slotte over aan de betrokken partyen: Ha noi en Saigon. De kandidaten, die elkaar wellicht in november het presidentschap zullen betwisten beloven óók een vreedzame regeling van het Vietnamese conflict. Zu durven het echter niet aan, zich vast te leggen op een vastomiynd plan. Nixon spreekt over een eervolle vre de, maar laat in het midden of die door onderhandelingen of door het opvoeren van de stryd zal worden na gestreefd. Veel Republikeinen steu nen hem, omdat zü het laatste gelo ven. Humphrey verdedigt als vice-presi dent nog altyd het beleid van presi dent Johnson, dat wel van vredeswil getuigt, maar vastgelopen is op de starre hpuding van Hanoi tydens de onderhandelingen in de Franse hoofd stad. McCarthy ten slotte ontpopte zich meer als een bestryder van Johnsons Vietnampolitiek, dan als een van visie getuigende staatsman, die niet alleen weet hoe het niet moet, maar ook wat er wel dient te gebeuren behalve dan zonder meer terugtrekken. Rockefeller zal er waarschünlyk niet meer in slagen te voorkomen, dat Nixon de kandidatuur van de Repu blikeinse party ook dit jaar weer in de wacht sleept, zyn partij gaf in 1960 al de voorkeur aan Nixon en in 1964 aan Goldwater. Beiden verloren. Wel zal de gouverneur van New I York, die beter dan Nixon, Humphrey en McCarthy voor het presidentschap geschikt lykt, het debat over Vietnam meer inhoud geven. En dat is op zich- zelf al van groot belang. Matroos verdronken ROTTERDAM Aan boord van het in de Chemiehaven gelegen bin- nenmotortankschip Dordrecht VII is zondagmiddag de matroos Johannes Beekmans uit Noord-Gouwe in Zee land, 16 jaar, uitgegleden. Hij sloeg over boord en verdronk. In de loop van de avond haalde de rivierpolitie het stoffelijk overschot op. De ma troos kon niet zwemmen. TOESTAND GEWONDEN ERNSTIG SCHIEDAM Dc rijkspolitie te water heeft zaterdagmiddag tegen half vijf in de vernielde tank van bet vrijdagochtend bij Tankerclcaning NV in de Prinses Wilhelminahaven te Schiedam geëxplodeerde tankschip Agua Clara de zwaar verminkte stof felijke resten gevonden van een van de zes vermisten. Bij onderzoek bleek echter dat men niet had te maken met een van de mensen die op de lijst der vermisten stond, maar met Kemal Yuksel, 30 jaar, uit Kayseri Argansik in Turkije. Het feit dat Yuksel bij de appèls ontbrak is niet opgemerkt, omdat hij illegaal over de Nederlandse grens was gekomen en zijn woon- of ver blijfplaats in Nederland evenmin be kend was. Hij is tenslotte geïdentificeerd door zijn broer, die wèl legaal in Neder land verblijft en die eveneens bij Tankercleaning NV werkt. Deze broer is bij het ongeluk ongedeerd gebleven. Tegenover deze ontdekking stond het feit. dat zaterdagmiddag, toen contact met enkelen der gewonden mogelijk was, bleek dat de als ver mist opgegeven klassificeerder J. E. C. Vloor dus niet Floor, zoals oorspronkelijk werd meegedeeld uit Den Haag. 24 jaar. zich bij de gewonden bevindt. Zijn toestand is, evenals die van de zes andere gewon den, zeer ernstig. Twee van de zeven gewonden vertonen enige tekenen van vooruitgang, de anderen verkeren nog in direct levensgevaar. Vloor was herkend door zijn kameraad, die naast hem ligt en met wie zondag een ogenblik contact mogelijk was. Van zaterdag af is men bezig met duikeronderzoek in de nabijheid van het schip en met voor zover moge lijk onderzoek in de geëxplodeerde tank en de omgeving daarvan. Des middags slaagde de rijkspolitie er in tot de plaats van de explosie door te dringen. WARSCHAU De Poolse partijlei der Gomoelka heeft buitenlandse Zio nisten ervan beschuldigd dat ze pro beren de indruk te wekken dat Joden in Polen worden vervolgd om de emigratie van Poolse Joden naar Israël te verhogen. Volgens hem willen de Zionisten door een lastercampagne een zekere atmosfeer scheppen om hun an ti-communistische aanvallen te ver gemakkelijken en het aantal emi granten naar Israël te verhogen. Gomoelka, die sprak tijdens de vergadering van het Centrale Poolse Partijcomité, dat de partij-reakties op buitenlandse Zionistische laster aan leiding hebben gegeven tot een zeke re onvriendelijke houding t.o.v. Jo den in het algemeen in de Poolse samenleving. i i Ik geef op als jP nieuwe abonnee: Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. straat- plaat*: betaalt: per kwartaal per maand Inzenden aan Bureau van dit blad MOSKOU Waldeck Rochet, de secretaris-generaal van dt Franse communistische partij die gisteren in Moskou is aangeko men, gaat over enkele dagen naar Praag om, zoals wordt aangeno men, te bemiddelen tussen de communistische partijen van Rus land en Tsjechoslowakije. Het schijnt dat Rochet zelf het initiatief tot bemiddelingspo ging heeft genomen. Hij zal in Moskou waarschijnlijk wachten op de Russische leiders, die in Polen deelnemen aan een conferentie van communistische leiders over de ontwikkeling in Tsjechoslo wakije. Gistermiddag kwam de top van de communisten uit Bulga rije, Hongarije, Oost-Duitsland, Polen en Rusland in Warschau bijeen. Ook vandaag vergader den de partijleiders. Deze vijf landen hadden enige tijd geleden Tsjechoslowakije voorgesteld te praten over de liberalisatie in dat land. Praag liet toen weten daar niet voor te voelen. Het wil met elk land apart praten, en dan in Tsjechoslowakije. deelgenomen aan manoeuvres van de landen van het Warschaupact, zijn zaterdag begonnen zich terug te trekken van Tsjechoslowaaks grondgebied. Gisteravond ontstond grote onrust onder de Tsjechische bevolking toen voor de televisie werd meegedeeld dat het vertrek van de troepen zon dagmorgen was gestaakt. Later bleek dat de afvoer van de troepen was uitgesteld met het oog op het drukke verkeer op de weg. Van nacht zou het vertrek worden voort gezet. GAETA (Italië) De filmregis- I seur en criticus Antonio Pietrangeli, die in de jaren '50 de hoogste onder- scheidingen verwierf voor zyn films, is gisteren, terwyl hij aan 't filmen was, omgekomen. Hij viel van de rotsen aan de Thyrreense j I kust en kwam in zee terecht. Eerst j na drie uur zoeken werd zijn stoffe lijk overschot gevonden. Bij de reddingspogingen raakten nóg twee t leden van de filmploeg gewond. Piétrangeli was 49 jaar en werkte aan de film Hoe, wanneer, wie. Hij I heeft gewerkt met Rossellini en Luchina, doch ging later zijn eigen I weg met veel successen. Liefde is als oorlog: gemak te beginnen maar heel te eindigen. MENCKEN COMPUTER VOOR HULP BIJ RAMPEN pagina 2 Morgen zal dit lagedruggebied ich nabij Denemarken bevinden, raarbij de aanvoer van onsta- liele en geleidelijk nog iets oelere lucht voortduurt, bij verwegend westelijke winden, n het huidige weertype komt an ook maar weinig verande- ing. Strandweer De depressie die vandaag langs onze kust naar Denemar- wegtrekt geeft nog enkele er 'uien. Morgen wal meer opkla- er ingen en overwegend droog. Matige, tijdelijk krachtige wind ussen west en noord. Vrij koel, n de middag 17 graden, zeewa- er 17 graden. Vooruitzichten: Langzame ver- cl letering met wat stabieler weer. ^en zonnige perioden. ld 16 o HOE KUNNEN WIJ GEZOND LEVEN? DE BILT Gedurende het )en weekeinde bevond zich lucht boven ons land. vielen op vele plaatsen buien, laatselijk met onweer. De on- tabiele lucht stroomde naar ons jnd rond een depressie die zater- ag nabij Ierland lag en vandaag de Noordzee was aange- Mijn verjaardag begint pas negen uur ca geen seconde eer-

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1