Nigeria wil weg naar Biafra openstellen MOSKOU LAAKT PRAAG fsSSSnr IZWESTIA VRAAGT WAAKZAAMHEID TEGENOVER LIBERALE TSJECHEN Commentaar Grafschenner is bekend Vanmorgen nog geen topdrukte Rus vlucht naar VS Het Kwartet Alleen voor Rode Kruis JOHNSON NAAR SOW JETUNIE? Amerikaanse piloot ontwapent kaper Bemanning van Pueblo vrij? en als dessert. Stuwadoorsbedrijf moet activiteiten gaan beëindigen PRESIDENT JOHNSON VIEL VAN DE TRAP Goed pensioen beter dan Crita) winstdeling (NWB: Normaal tot stil op de weg SP** WEER Regen en zon Nieuwe Leidse Courant Zaterdag 13 juti 1968 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen ir: F. Diemer jcfdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" oofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur LAGOS In Lagos is be kendgemaakt, dat Nigeria giste ren een weg heeft opengesteld voor het vervoer van voedsel naar de vluchtelingen in Biafra. De Nigeriaanse zaakgelastigde voor buitenlandse zaken, Okio Arikpo, deelde op een persconferentie mee, dat voedselkonvooien vanuit de voor malige Biafraanse hoofdstad Enoegoe de voorraden 40 km zuidelijker naar Awgoe zullen rijden, vanwaar zij hun lading op een tevoren vast gesteld punt kunnen afleveren aan de „rebellen". De operatie zal onder toe zicht van het internationale Rode Kruis staan. Volgens Arikpo wordt ook overwo gen de spoorlijn ten zuiden van Enoe goe, die dwars door het front loopt, voor de aanvoer van voedsel te ge bruiken. Mocht hierover over eenstemming worden bereikt, dan zou de lijn uitsluitend door het internati onale Rode Kruis mogen worden ge- brui kt. Ten slotte hebben de Nigeriaanse autoriteiten een voorstel van het Ro de Kruis in studie om de rolbaan in Biafra voor de aanvoer van nood voorraden aan te wijzen. Naar in Biafra verluidt bevinden zich zeker 600.000 vluchtelingen op de rand van de hongerdood. STEUN Premier De Jong heeft in antwoord op vragen van enkele socialistische Kamerleden verklaard, dat de rege ring niet van plan is het bedrag van 300.000 gulden voor Biafra verder te verhogen. Mocht de nood niet binnen afzienbare tijd zijn gelenigd, dan kan een en ander nog aan een nadere beschouwing worden onderworpen. Het grootste deel van het geld is bestemd voor de aankoop van melk poeder. NEW YORK Russische diploma ten bij de VN hebben laten doorsche meren, dat president Johnson zal worden uitgenodigd voor een bezoek aan de Sowjetunie, als hij de bom bardementen op Noord-Vietnam ge heel laat staken. Volgens dezelfde diplomaten zou Johnson graag naar Rusland komen, maar is Vietnam het enige bezwaar van de Russen, aldus de St. Louis Post. chartervliegtuig LANDT IN HAVANA ATLANTA De piloot van een Convair-straalvliegtuig van de Ame rikaanse luchtvaartmaatschappij Del ta Airlines heeft een poging tot het kapen van zijn vliegtuig voorkomen. De piloot ontwapende een man die hem opdracht had gegeven koers naar Cuba te zetten. Het was het tweede toestel dat gisteren gedwongen werd naar Cuba te vliegen. Eerder was een charter vliegtuig met twee passagiers door een gewapende man gekaapt. Het toestel landde later op de avond in Havanna. Het lijnvliegtuig van de Delta Airlines was op weg van Philadel phia naar Houston in Texas. Nadat de piloot de man had ontwapend, landde het toestel op het vliegveld van Miami. Aan boord was een senator. WIERINGEN De 8-jarige A. Lamslag uit Harderwijk is gistermid dag op de Afsluitdijk verongelukt. De jongen stak de rijbaan over en werd daarbij door een auto geschept. DEN HAAG Als een bedrijf voor de keuze staat tussen de opbouw van een goede pensioenregeling of de invoering van een winstdellngsre- geling. moet alleen al uit puur finan ciële overwegingen voor het eerste worden gekozen. Het Nederlandse bedrijfsleven dient ernstig aandacht te besteden aan deze vraag: of in de huidige omstandigheden een goede pensioenregeling niet belangrijker i* dan een winstdelingsregeling. Deze mening geeft de heer W. Kloppenburg, voorzitter van de ad viescommissie voor personeelsfond- sen, die een groot aantal instellingen op pensioengebied groepeert, in het orgaan van het Verbond van Neder landse ondernemingen. Hij merkt nog op, dat door de op bouw van een goede pensioenregeling besparingen worden gevormd, terwijl uitkeringen uit hoofde van een winstdelingsregeling meestal in de consumptieve sfeer terechtkomt. De hoogte van de pensioenen is in het algemeen gerelateerd aan het loon. Winstuitkeringen en gratifica ties worden niet tot het loon gere kend voor de berekeningen van de pensioengrondslag. Wanneer men in komens gaat vergelijken, zijn er vrij grote verschillen tussen het inkomen in de tijd, dat men werkt en men is gepensioneerd. De verstrekte toeslagen voor ploe gendiensten en volcontinuediensten zullen volgens de heer Kloppenburg ook meer nog dan thans deel moeten gaan uitmaken van de pensioen grondslag. WASHINGTON De democra tische senator Stephen Young heeft verklaard over inlichtingen te beschikken dat de bemanning van het in beslag genomen inlichtin genschip Pueblo binnen een maand door Noord Korea zal worden vrijge laten en dat het incident daarmee gesloten zal zijn. Het State Department heeft dit ontkend. Er zou niet worden overwo gen een losgeld voor schip en beman ning te betalen. Volgens Young zou 100 miljoen dollar worden betaald en zouden verontschuldigingen worden aangeboden. Alle spiegels zijn toverspie gels en nooit zien we ons ge zicht er in. SMITH Papoealand TÏ7AT het volgend jaar te houden refedendum over de staatkun- Bourgeoisie en rebellen in Uppsala zie KERNMERK Boer contra boer DEN HAAG Van de ver dachte topdrukte op de wegen li verband met de grote stroom rakantiegangers was vanmorgen «nstreeks half tien nog geen prake. De Wegeninformatiedienst van de ANWB deelde mee dat het op vrij wel alle wegen normaal tot zelfs stil was. Alleen op de Veluwe was het wat drukker en er was een trek in het zuiden van het land naar de kast an vooral Duitsers, waardoor iet ook daar iets drukker was dan normaal. Alle bij het toerisme betrokken in stanties. zoals de rijkspolitie en de Spoorwegen, hadden echter het ze kere voor het onzekere genomen en ach terdege op de drukte voorbe reid. V olgeboekt Dil weekeinde, met inbegrip van j gisteren, zijn de meeste mensen van onze zomer tegelijk met vakantie ge gaan: de werknemers in de bouw- en nevenbedrijven, de textiel en de col- 'eetiefsluitende bedrijven in het noorden en het oosten. Alle charter vluchten naar buitenlandse vakan tie-adressen en ook de bussen van Hoofdinspecteur in Zaandam ontslagen j ZAANDAM De burgemeester van Zaandam heeft per 1 september 'eervol ontslag verleend aan de sinds [Oktober vorig jaar geschorste hoofd inspecteur van politie J. B. H. de Rave. De hoofdinspecteur werd op 13 oktober geschorst in afwachting van een door de rijksrecherche in te stel- 'en onderzoek naar zijn gedragingen, •eegen dit schorsingsbesluit ging de hoofdinspecteur in beroep bij het ?"*tenarengerecht, welk gerecht dit Deroep verwierp. enkele van de grootste reisbureaus waren volgeboekt. De ANVV was nogal bang dat er ptorgen een grote chaos zou ont staan als de talloze kampeerders langs de kust tegelijkertijd naar huis zouden gaan. Deze vrees is echter voor een groot deel weggenomen doordat de storm van deze week een groot aantal kampeerders voortijdig van de terreinen heeft gejaagd. Zestig man op straat? (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Veltenaars Ha- I venbedrijf, een stuwadoorsfirma met ongeveer 60 man personeel, heeft I vrijdag zijn werknemers meegedeeld I dat het bedrijf binnenkort zijn acti viteiten zal beëindigen. Vertegenwoordigers van grotere stuwadoorsbedrijven waren vrijdag middag op het terrein van Veltenaar om werknemers in dienst te nemen. Het ziet er echter naar uit, dat er voor de ouderen niet direct werkge legenheid zal zijn. Een vertegenwoordiger van de di rectie wilde niet meedelen of er surseance van betaling of faillisse ment is aangevraagd. Tot dusver heeft het bedrijf bij het gewestelijk arbeidsbureau geen verzoek om ontslagvergunningen ingediend. In antwoord op vragen is namens de directie gezegd dat er voldoende geld is voor het uitkeren der vakantiegel den. De personeelsleden hebben de me dedelingen van hun directie de gehe le middag druk besproken. Een van hen werd door een hartaanval getrof fen. Hij moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. President Johnson wordt door enkele officieren op de heen geholpen, nadat hij voor het huis van generaal Chapman van de trap viel. De president liep even later weer op eigen krreh* - IV.V. A. SLUYTER Zn. ROTTERDAM TELEFOON «II - 242563 VERZORGT AL UW TRANSPORTEN DOOR HEEL NEDERLAND pagina 1 Zondagsblad MOSKOU/PRAAG Aan de vooravond van het vertrek der Russische troepen uit Tsjechoslowakije heeft het Russische rege ringsblad Izwestia gisteren een felle aanval gedaan op de liberale machthebbers in Praag. Het drong er by de Tsjechische communis tische partij op aan „waakzaam" tegen hen te zijn. dige toekomst van West-Irian be treft, wordt 't met de dag moeilijker in de eerlijke bedoelingen van In donesië te geloven. Nu heeft Adam Malik, de minister van buitenlandse zaken, weer ver klaard dat de Indonesische leger macht, die naar Papoealand is gedi rigeerd, ervoor zorg moet dragen dat de volksraadpleging een duide lijke uitspraak oplevert voor Dja karta. De betekenis hiervan is dat de bevolking van het vroegere Ne derlands Nieuw-Guinea geen gele genheid geboden wordt zich voor een zelfstandige bestuursvorm uit te spreken. 't Mag dan waar zijn dat de positie van president Soeharto in gevaar komt. als Indonesië West-Irian als provincie verliest, het is even waar dat 't een vorm van politieke kne velarij is lot de tanden gewapende soldaten druk op weerloze burgers te laten uitoefenen. Bij zijn terugkeer uit Djakarta, waar hij o.a. besprekingen met z'n ambt genoot had gevoerd over de uitvoe ring van het bij een internationaal akkoord vastgelegd referendum, stelde minister Luns donderdag op Schiphol dat het Indonesische mili taire machtsvertoon in Papoealand „geen duidelijk voordeel" is. Wij stellen 't anders: het is een overdui delijk nadeel. 't Wordt tijd dat de Verenigde Na ties, die toezicht dienen uit te oefe nen op de volksraadpleging zich ten spoedigste een beeld vormen van de ware bedoelingen van Djakarta. Door de op z'n minst botte verkla ring van minister Malik wordt ove rigens wel de schijn gewekt dat het Papoeavolk lang niet zo pro-Indone sisch is als het bewind van president Soeharto de wereld wil doen geloven. Het blad sprak over „contra-revo lutionairen" in Praag, maar noemde het „proces van verdere demokratise- ring in de landen van het socialisme zegenrijk". Doelend op de eis van een „extre me minderheid" in Praag, die een eind wil maken aan de commu nistische partij, meldde Izwestia, dat dergelijke eisen typerend zijn voor de grote meerderheid der liberalen. „Dit openlijke contra-revolutionaire programma kan alleen dienen als een ernstig waarschuwingssignaal voor de communisten." Het blad ging niet in op de recente staf manoeuvres van het Warschau- pakt. Radio Praag merkte gisteren op, dat het Sowjetpersagentschap Tass over het communiqué inzake de ma noeuvres niets heeft gezegd over de terugtrekking van de troepen. Tot nu toe is geen reden bekend, waarom deze, voor ons zo belangrijke passage, Schrijver vraagt asiel NEW YORK De Russische schrij ver Arkadiv V. Belinkhof, die al ge ruime t(jd met de Russische regering overhoop ligt, is met zijn vrouw naar de Verenigde Staten uitgeweken en heeft politiek asiel gevraagd. „Ik heb mij nooit als een onderdaan beschouwd van een regering die be staat uit leugenaars, tirannen, misda digers en wurgers van de vrijheid", zou hij eind juni in een brief, die gis teren in New York in een vertaling werd voorgelezen, aan de Russische schrijversbond hebben bekendge maakt. Belinkof is 46 jaar en heeft dertien jaar doorgebracht in werkkampen wegens geschriften tegen de staat. Hij lijijdt aan een ernstige hartkwaal en is verpleegd in een Mayokliniek in Rochester. Zijn huidige verblijfplaats is niet bekend. niet was opgenomen in de aankondi ging van Tass, aldus radio Praag. De bond van Tsjechische journa listen heeft haar bezorgdheid uit gesproken over de wijze, waarop het Sowjet-publiek wordt voorgelicht over de ontwikkelingen in Tsje choslowakije. Na jaren speuren (Van onze correspondent) STRICHT De politie is na jaren de grafschenner die kerkhoven vernielde, kerken be kladde, zowel in Limburg als in België en Duitsland, op het spoor. De man die van deze acti viteiten verdacht wordt is de 48- jarige Nederlander H. van H., een invalide psychopaat. Hij is nog voortvluchtig. De afgelopen maanden stapelden de bewijzen tegen Van H., die er een duivels genoegen in leek te scheppen, zijn wandaden te verrichten, zich op. Hij komt oorspronkelijk uit Utrecht, maar woont tegenwoordig in Hasselt (België), waar de Belgische politie zijn woning heeft doorzócht. Daar kwamen nog meer aanwijzingen te gen de man aan het licht. Men is van mening dat de arresta tie van de waarschijnlijk niet toere keningsvatbare man. die meer dan 1500 graven vernielde in ruim 180 nachtelijke bezoeken aan kerkhoven, niet lang meer op zich zal laten j wachten. Engelse prinses in haar element Prinses Anna van Engeland oefent al een tijdje met haar paard voor een landelijke com petitie schoonrijden. Als de prin ses op 31 augustus in Londen een concours wint, rijdt zij in de finale op Wembley in september. De prinses kleedt zich 18de- eeuws, wat een voorschrift is bij bepaalde oefeningen. CJ DE BILT De temperatuur is verder 'gestegen en ikwnt van middag tot flink boven de 20 gra den. Daarmee is het tijdens zon nige perioden wel zomerser ge worden, maar de lucht is onsta biel. Vanavond en ook morgen lijn verspreide onweersbuien te verwachten. Deze worden veroor- Imkt door een lage drukgebied b\j Zuidwest-Engeland, dat lang zaan nog wat dichterbij komt. De aangevoerde lucht is voch tig, zodat het weer een wat druk- iend karakter heeft. Er zijn mor- len echter ook flinke perioden met zon. De regenjas moest dus wel worden meegenomen, maar vergeleken met dc achter ons lig gende dagen is er een lichte ver betering. M Juli zon op 04.37, onder 20.54. Maan op 23.11, onder 09.50. IS Juli zon op 04.38. onder 20.53. Maan op 23.20, onder 11.07. Vrouw krygt ander profiel Zie Blad Zij .Hij is een echte scheidsrechter.... Ui heb hem beloofd, dat hij met Ellen mag kennismaken, als hij fluit...."

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1