BORGSOM NAAST DWANGSOM BOER CONTRA BOER ONDIGS Koekoek: Harmsen trilde me opzij dringen Harmsen: Met Koekoek valt niet te werken ZATERDAG 13 JULI 1968 TN het gezegelde reglement voor leden van de Tweede Kamer der Boerenpartij is een verbod opgenomen informatieve gesprekken te voeren met vertegenwoordigers van de publiciteits media. De letterlijke tekst van artikel 9 luidt „geen medewerking te verlenen, steun te geven en inlichtingen te verstrekken aan andere partijen, persorganen, radio en televisie". Gebeurt dit toch hetzelfde geldt voor enkele andere ver plichtingen dan riskeert een BP-Kamerlid een sanctie, die er mag zijn. „Dit alles tegen een borgsom van ƒ5000,zo staat in artikel 10, „en een dwangsom van 100,voor elke dag dat hij nalatig blijft". De tegenstellingen en de daarop volgende breuk in de boezem van de Boerenpartij zijn er oorzaak van dat met deze bepalingen flink de hand wordt gelicht. Nu er wel een paleisrevolutie uit gebroken is, maar de kaarten nog niet definitief gevallen zijn, is 't voor beide groepen van belang zich in de psychologische oorlogsvoering zo bedreven mogelijk te tonen. De kring van geachte afgevaardigden, die uit elkaar !s gespat na jaren van steeds groter wordende spanningen, bestaat uit de groep-Koekoek aan de ene en de groep-Harmsen aan de andere kant. De beschuldigingen over en weer zijn bij het lasterlijke af. De politieke vrienden van weleer, die bovendien nog huisvrienden waren, zijn aartsvijanden van elkaar geworden. In het kielzog van boer Koekoek bevinden zich de Kamer leden Nuyens en Verlaan. In dat van boer Harmsen worden de parlementariërs Van de Brake, Van Harselaar en Kronenburg meegesleeurd. Het officiële orgaan van de BP, Koekoeks Vrije Boer, heeft z'n tegenhanger gevonden in Harmsens reeds twee maal verschenen blad Binding Boerenpartij. De splitsing van de BP in twee Kamerfracties tot de volgende algemene verkiezingen toe genieten beide boeren de rechten (met inbegrip van het salaris), die bij het fractievoor- zitterschap behoren vormde het dramatische hoogtepunt van .Geef me een sigarenbandje.... een lange reeks persoonlijke meningsverschillen. De dubbel functie, die Harmsen bekleedt verboden volgens het eerder aangehaalde reglement stond hierbij centraal. Behalve Kamerlid is deze landbouwer sinds 1966 wethouder van de gemeente Apeldoorn met bestuurlijke verantwoordelijkheid voor de landelijke eigendommen en de huisvesting. Aan de vernietigende vloedgolf, die de Boerenpartij thans gebroken heeft, zijn verschillende stormen voorafgegaan, waar door de structuur reeds danig was afgekalfd. De steun, die Koekoek indertijd gaf aan het Eerste-Kamerlld Adams dit ondanks diens oorlogsverleden leidde tot de oprichting van de zogenaamde Noodraad, die later met leden en al in het politieke niet verdween. Eenzelfde lot waren andere opponenten beschoren (Stam bijvoorbeeld en Voogd). Behalve over het beginselprogram zijn de twistende boeren het over nóg een punt eens. Buitenstaanders mogen nog altijd niet worden ingelicht over het juiste aantal leden der Boeren partij. Koekoek, die de BP heeft groot gemaakt en het abonnementen bestand van de Vrije Boer beheert: „Ik heb er geen flauw idee van. Per slot van rekening ben ik nooit secretaris geweest." Harmsen, die wel secretaris was en op 't ogenblik de leden administratie zomede de kas, in z'n bezit heeft: „Ik weet 't niet. Ik heb me daar nooit zo mee bemoeid." Beide boeren ontkennen dat de thans tien jaar Dude BP „slechts enkele duizenden leden" telt. Ook menen ze dat de Boerenpartij, die bij de algemene ver kiezingen van het vorig jaar 327.000 stemmen op zich wist te verenigen, en, buiten het parlement, door ruim 300 raadsleden en 45 statenleden vertegenwoordigd is, niet ie kwalificatie „beweging" verdient. I Boer Koekoek voor de fractie- I I kamer van de Boerenpartij in het I I gebouw van de Tweede Kamer. I BENNEKOM/ APELDOORN Boer H. Koekoek draagt een mosterdgeel sporthemd, als hij mij in de gezellig in- Serichte woonkamer van zijn Samekomse huis ontvangt. Op het erf staan een paar ponies aan de lijn, terwijl in de stal een varken knort. Achter de garage, maar goed in 't gezicht, bevindt zich een kleine caravan, waarmee hij, samen met zijn vrouw, elke zomer twee weken door Zwitserland trekt. Boer E. J. Harmsen zit achter een met documenten beladen bu reau ini z'n wat aftandse wethou derskamer aan de Apeldoornse Hoofdstraat. Op de deur staat een naambordje met daaronder een strip, waar in ouderwetse be woordingen op aangegeven wordt, dat men eerst moet klop pen en pas daarna mag binnen gaan Het welriekende bosje laty- rus, dat in een vaasje op een tafel is geplaatst, is een grotere lust voor 't oog dan de sombere reproductie van Rembrandts Nachtwacht, die aan de muur hangt. Koekoek (56) is ontspannen, rustig en laconiek. Hij kan nog schertsen en lachen. Toch betwij fel ik of z'n van wantrouwen ge tuigende opmerking over m'n visitekaartje „nou ja, ik zal 't voor deze keer maar geloven: ie dereen kan zo'n ding laten druk ken" als een grapje is bedoeld. Harmsen (37) is uitermate gespannen. Er kan geen lachje af. Terwijl hij mij met z'n metaal aarde ogen fixeert, zegt hij dat de eerste journalist ben, die hij enkele officiële stukken van de Boerenpartij toevertrouwt (zie illustraties). Bennekom 22 juni I968 Aan de heer E0 J. Harms et Miggeienfaergweg 56 Hoenderle -ijnheer, Het hoofdbestuur der Boeren Partij heeft Sa zijn vergadering van 21 juni j.l.ta Ede een vroeger beeluit van hot hoofdbestuur gecorrigeerd en een voorstel aangenomen met 8 voor» 1 tegen en 1 "blanco om V als lid te royeren» mits TT binnen acht degen één uwer funoties neerlegt en tnr fineneiSle ver- pliohtingen nakomt» hoogaohtend, namens het hoofdbestuur 3.F» Het dit getikte briefje een afgescheurd velletje van een stukje Kamerpapier werd Harmsen drie weken geleden op z'n royement voorbereid. Cijfers Beide gesprekken worden inge leid met enkele cijfers. Koekoek verklaart, dat hij die morgen niet minder dan 71 brieven van me destanders heeft ontvangen, en dat, „onder normale omstandig heden", z'n fanmail gemiddeld 40 adhesiebetuigingen per dag be draagt. Harmsen verzucht dat hij door z'n dubbelfunctie 90 a 95 uur per week in touw is, en dat hij alleen op zondagen tijd kan vinden voor zijn in Hoenderloo wonend gezin. De interviews verlopen op ba sis van hetzelfde patroon. De vragen zijn nagenoeg identiek. De antwoorden verschillen nog wel eens, dikwijls als de dag en de nacht. Conflict Over het conflict en de daarop volgende breuk: Koekoek: „Ze verwijten me dat ik een dictator ben. Het tegen deel is 't geval. Ik sta altijd voor alles en iedereen open. Ach, 't is a> eenvoudig. Ik had 't al lang door: Harmsen wilde me opzij dringen. Hij wilde zowel partij- als fractievoorzitter worden. Met de hulp van Van de Brake, Van Harselaar en Kronenburg heeft hij zijn greep naar de macht ja ren voorbereid. Koekoek ging naar z'n smaak nog veel te lang mee. Hij dacht daarom: nu of nooit. Erg dom van hem alle maal. Als hij rustig z'n tijd had afgewacht, zou hem misschien al les in de schoot zijn geworpen, 't Zat er vroeger inderdaad in dat hij m'n opvolger worden zou. Nu 't hem zo naar het hoofd geste gen is, kost 't 'm toch z'n politie ke carrière". Harmsen: Met Koekoek valt niet te werken. Hij weet alles beter en gaat helemaal z'n eigen gang. In de Boerenpartij wordt maar wat aangerommeld. Er is geen onderbouw, geen inspraak, behalve dan van Koekoek. Elke vorm van democratie is hem vreemd, 't Is toch belachelijk dat de hoofdbestuursleden zichzelf op 't matje moeten roepen, als er kritiek op de Kamerfractie is. Ik, voorzitter? Ik heb er totaal geen belang bij. Niemand zal ooit meemaken dat ik me voor die functie beschikbaar stel. Ik wil eens een keer naar een goede or ganisatievorm toe en naar een regelmatig terugkerend congres van partijleden." De statuten Over de statuten: Koekoek: „Die zijn 't vorig jaar door alle leden van het hoofdbestuur goedgekeurd. Daar voor hielden we de gebruikelijke fatsoensnormen aan. Ik vind 't best, hoor, zo'n reglement. Maar Harmsen en de zijnen niet. Ze zien er een bedreiging van hun mogelijkheden in. Toen de statu ten gereed waren, heeft Kronen burg ze in de zak gestoken om ze juridisch nog wat bij te vijlen. Ze zijn er nooit meer uitgeko men; ik heb ze althans niet meer gezien. Veel kan 't me niet sche len, want ik ben zo slim geweest het origineel te kopiëren. Kijk, hier zijn de papieren met de besproken wijzigingen en al staat op en haalt een doorslag van de statuten uit z'n kantoortje Je moet in je leven nooit verzuimen kopieën van belang rijke stuikken te maken." Harmsen: „Toen we 't vorig jaar eindelijk aan de statuten zijn gaan werken, is Koekoek er op gaan zitten. Ondanks herhaal de navraag bij hem hebben we er nooit meer iets van gehoord." Stemmen Over de stemmen en de leden: Koekoek: „Van de 327.000 stemmen, die de Boerenpartij 't vorig jaar kreeg, werden er 307.006 op mij uitgebracht. Harmsen kreeg er maar 8.337. Hij beweert nu wel dat hij voor 75 procent van de leden spreekt, maar ik kan bewijzen dat 99 pro cent achter mij staat. Met losse opmerkingen koop je niets, met opzettelijke leugens nog veel minder. Wat je zegt, moet je kunnen waar maken. Ik heb nog een broer van mij op de lijst laten zetten helemaal onder aan om geen verwarring te doen ontstaan en die kreeg, alleen vanwege de naam, al meer dan duizend stemmen." Harmsen: „De mensen zijn het dictatorschap van Koekoek beu. In Gelderland, in Overijssel, in Limburg en in de IJselmeerpol- ders hebben de meeste kieskrin gen zich van hem afgekeerd. Ik blijf volhouden dat meer dan 75 procent van de leden onze groep steunt". Ledenlijst Over de ledenlijst en een even tuele ledenvergadering: Koekoek: ,,'t Interesseert me in wezen weinig dat Harmsen via de naar hem overgelopen admi nistrateur Van Nieuwenhuysen hoe kan 't anders, de man wordt betaald uit het wetlhou- derssalaris van Harmsen en hoeft voor z'n 15.000 gulden per jaar slechts één dag per week te wer ken de ledenlijst in handen gekregen heeft. Eén oproep in de Vrije Boer en ik weet precies wie partijlid is. Een door Harmsen bijeengeroepen ledenvergadering heeft geen enkele rechtsgeldig heid, al zou 't alleen maar zijn door het royement van de laat ste. Voor mij hoeft er overigens helemaal geen congres gehouden te worden". Harmsen: We zijn met de voor bereidingen van een algemene le denvergadering bezig, maar dat zal nog wel even duren. Voor september is 't te kort dag vakanties en zo. 't Zal wel okto ber worden voordat we precies weten waar we aan toe zijn. Koekoek zal ongetwijfeld probe ren roet in 't eten te gooien". Dubbelfunctie Over de dubbelfunctie: Koekoek: „Wij willen geen mensen met twee functies en als gevolg daarvan een dubbel sala ris. De Boerenpartij is tegen hoge inkomens, omdat deze uiteinde lijk toch uit de zak van de be- lastingbetialers moeten komen. Het werk van een Kamerlid is bovendien te uitgebreid om er nog iets naast te kunnen doen. Vandaar dat ik altijd tegen de benoeming van Harmsen tot wet houder van de gemeente Apel doorn ben geweest, 't Werd tijd dat hier een einde aan kwam." Harmsen: „Van het hoofd bestuur heb ik, zij 't qp een vod je papier, toestemming gekregen wethouder te worden. Ook de handtekening van Koekoek staat er onder. Om t geld hoef ik 't niet te doen. Ik word er geen cent wijzer van, omdat ik m'n wethouderssalaris aan de partij afsta. Ik ben echter van mening dat de Boerenpartij zich niet lan ger veroorloven kan uitsluitend kritiek op anderen te leveren. Zij dient zich positief op te stellen, als 't om het aanvaarden van bestuursverantwoordelijkheden gaat Zonder voorafgaand over leg werd van mij geëist dat ik 1 -tl*. Het vodje papier, waarmee het hoofdbestuur van de BP Harmsen toestemming gaf wethouder van Apeldoorn te worden. Helemaal onderaan de handtekening van Koekoek. er tijdens de rit uit zou stap pen. Dat doe ik niet, te meer omdat ik 't voor een volgende ronde toch moet laten afweten.'' Afdracht Over de afdracht: Koekoek: „Elk Kamerlid van de Boerenpartij heeft een stuk ondertekend dat hij jaarlijks vijfduizend gulden van z'n sala ris in de partijkas stort. Z'n on kosten een kilometervergoe ding van twintig cent bijvoor beeld voor het rijden naar verga deringen kunnen van dit be drag worden afgetrokken mits hier een behoorlijke declaratie tegenover staat. Kijk, zoiets staat opnieuw op en haalt een met de hand uitgeschreven on- kostenstaat In 1967 heb ik voor de partij ƒ7.030,16 aan on kosten gemaakt. Ik heb geen na vordering ingediend. De rest heb ben ze mogen houden. Zo'n pa piertje kan Harmsen u beslist niet laten zien, omdat hij 't vorig jaar bijna niets voor de partij heeft gedaan". Harmsen: „Tot op de cent nauwkeurig heb ik aan m'n fi nanciële verplichtingen voldaan". Vrije Boer Over de Vrije Boer: Koekoek: „De en quête, die ik heb ingesteld, loopt geweldig, en be wijst elke dag weer dat Harmsen verhaaltjes ver telt. Op de eerste dag kreeg ik 55 formulieren bin nen 51 stem men voor Koe koek en 2 voor Harmsen. Op de tweede dag was de verhouding 792, op de der de 503, op de vierde 583 en op de v|jfde 772. Het bewijst, dat men mij en niet Harmsen als lei der wil, wordt hiermee ten volle geleverd." Harmsen: „Een privé blaadje van Koekoek, waar mee h|j voor zich zelf propaganda maakt, en waarin nooit stukken worden opgeno men, die kritisch zijn ten opzich te van hem." Over het royement: Koekoek: „Een totaal eerlijke zaak. Het hoofdbestuur heeft zich helemaal aan de regels gehouden. Volgens artikel 22 van het huishoudelijk reglement, dat door de groep-Harmsen is ver donkeremaand, berust het recht van royement uitsluitend bij de partijleiding. We hebben macht, pas op!" Harmsen: „Een opzetje. Ze heb ben ons er zonder weerwoord uit gemikt." Sigaren Over de Koekoekssigaren, de Koekoeksklokken, de Koe- koeksgrammofoonplaten enzo voorts: Koekoek: „Ik ben er eerst hele maal op tegen geweest. Maar 't zijn mannen van de groep- Harmsen geweest, die me er tenslotte toe hebben overge haald op deze manier reklame voor de Boerenpartij te maken. M'n naam ligt kennelijk mak kelijk in 't gehoor. Aan die sigaren met dat portret bandje van mij, die ik in huis heb gehaald, ve.dien ik geen cent. Van de Brake en Van IBoer Harmsen op hel sprekers gestoelte van de Tweede Kamer. I ln blijdere dagen teas Harmsen I in 1963 het jongste Kamerlid I de schim van Koekoek. Harselaar waren zelfs m'n grootste afnemers. Ik heb maar één keer een partij van 25 Koe koeksklokken uit Duitsland ge haald, waarvoor ik aan de grens netjes invoerrechten heb betaald. Tegen kostprijs zijn ze vervol gens aan de man gebracht". Harmsen: „Het is z'n eigen handeltje, 't Getuigt van weinig niveau als een partijleider op een landdag in een kraam staat om z'n waren te verkopen". Over de toekomstige ontwikke ling van de Boerenpartij: Koekoek: „Gewoon, zoals 't ging. Het kwaad zuivert zichzelf uit. Ik geloof niet dat we door golven worden overspoeld. Uit m'n correspondentie merk ik dat de eenvoudigste huisvrouw weet waar de schoen wringt. In alle partijen is wel eens wat. Wij hebben toevallig een paar dissi denten". Harmsen: „Hoewel ik een uit gestotene ben, zal ik van mijn kant alles doen om toenadering tot de partijleiding te zoeken. De klad zat er allang in. De recente breuk zal zeker een verdere af brokkeling te zien geven. Neder land heeft behoefte aan een rechts front op een zo breed mo gelijke basis. Onze groep zal hier dan ook zeker naar streven. Met de uitgetreden Noodraad zijn al de nodige contacten opgenomen." Procederen Over de mogelijkheid van pro cederen tegen elkaar: Koekoek: „Alleen toen Van de Brake mij betichtte de partij voor 10.000 gulden te hebben op gelicht, heb ik even aan een pro ces gedacht. Voor 't overige is de sop de kool niet waard". Harmsen: „In de aantijgingen, die ik tot nog toe heb gehoord of gelezen, heb ik geen aanleiding gezien iets in deze richting te ondernemen". Over elkaar: Koekoek: „Hanmsen kan goed spreken, maar verder kan hij niets. Hij kan geen artikel schrijven, niet registreren en niet administreren. Als er gebundeld moest worden, omdat er onenig heid was, moest ik er altijd zelf op af, omdat hij de zaak alleen maar erger maakte. Ik vond het vroeger wel een aardige jongen, 't Spijt me dat hij naast z'n schoenen is gaan lopen." Harmsen: „Koekoek doet aan persoonsverheerlijking en vindt het gek dat wij hem door heb ben. Verder slingert hij alle mo gelijke beschuldigingen rond, die hij nooit waar kan maken. Ik denk aan de beledigende opmer kingen aan het adres van me vrouw Van Someren, of aan de loze kreten, die hij in Apeldoorn heeft geslaakt over een gemeen teraadslid van de PvdA, die in de oorlog fout zou zijn geweest. Van laster heb ik nooit gehouden, ter wijl ik er ook niet voor voel nog meer vuile was naar buiten te dragen". Van boer Koekoek koop ik, overigens op eigen verzoek, tien sigaren. Bij het openen van de doos merk ik dat de prijs van het banderolletje is afgekrabd. Een veelvoud van kleurige, maar uni forme portretten staart me aan. Een sierband van gigantische af metingen valt op de grond de elfde afbeelding van de man, die tegenover me staat. De desbetreffende fabriek heeft de sigaren uitgebracht in de serie Grote Mannen en Ty- rannen. „Kijk", verduidelijkt de boerenleider van het eerste uur, „ze hebben er ik weet niet hoe veel historische figuren voor ge bruikt. Hitler en Mussolini en zo." Boer Harmsen begiftigt me met een sigaar van een wat min der huiselijk merk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11