MEER TROEPEN NAAR PRAAG ANWB maant: pas op voor JAMIN Grieks parlement mond gesnoerd Commentaren RIDDER ROSE: „ERG TROTS" Nieuwe Hals in Mauritshuis RITA HET WEER Koel met bui Russen weigeren troepen terug te trekken Felle kritiek Prawda op Tsjechische leiders Kamervragen over Sow jet-vluchten Protest tegen veroordeling VRAGEN OVER WAPENBEZIT van Spock Ministers eten graag lekker Twee doden op overweg BLAIBERG: VOORUIT choc, spritsjes In ontwerp-grondwet van junta: Sigaretten duurder ïeuwe leidlse ComraMt Donderdag 11 Juli 1968 49ste jaargang ir: F. Dicmcr fdrodacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghobleven mijn hert in teghenspoet sofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Er zijn ouders, die er trots op zijn, in hun kinderen hun eigen fouten terug te vinden. SIRIUS Spraakverwarring in Uppsala pagina 2 Doe-het-zelfstenen voor Afrikanen pagina 7 „Ik wil eens kijken of de klok {oed loopt." ft Ploeg voor Knokke vol zelfvertrouiven DE BILT Een actieve de pressie beweegt in noordooste lijke richting over de Noordzee naar Denemarken. Vooral in En geland is daarbij veel regen ge vallen. Het frontensysteem van de depressie is vannacht met re gen en onweersbuien ons land gepasseerd. Ue depressie nam vanmorgen nog voortdurend in diepte toe, zodat in het komende etmaal in ms land vooral aanvankelijk nog veel wind verwacht wordt met plaatselijk buien. Later zal de wind uit richtingen tussen noord en west echter gaan afnemen en zullen enkele opklaringen voor komen. De temperaturen zullen aan de lage kant zijn. Strandweer Het vakantieweer is even van slag door een depressiekern die vanmorgen dicht bij Zuid-Hol land lag. Met enkele buien en een krachtige tot harde wind trekt deze depressie naar Dene marken weg. Morgen wat meer opklaringen en nog een kleine buienkans. Koel door zeewind, in de middag 16 a 17 graden, zeewa ter 17 graden. Vooruitzichten: Af en toe peri oden met zon, maar ook tijdens het weekeinde blijven wij in een nog wat te wisselvallige stroming van de oceaan. Het Russische partijblad Prawda heeft een scherpe aanval gedaan op de leiders in Tsjechoslowakije, die niet krachtig geneog zouden op treden tegen „de anti-com munistische krachten" in het land. Het blad ziet dezelfde ontwikkeling als in 1956 vóór de Hongaarse opstand. PRAAG De Russische troepen, die tot eind juni met Poolse en Hongaarse eenheden in Tsjechoslowakije hebben deelgenomen aan de manoeuvres in het kader van het Pact van Warschau, zullen daar bljjven. Bovendien zal Moskou nog versterkingen sturen. De bekende kinderarts dr. Spock op weg naar het gerechtsgebouw in Boston, waar hij terecht moest staan wegens het overhalen van jongelui zich aan de dienstplicht te onttrekken. Hij kreeg twee :aar en 5.000 dollar boete. Velen juichten de beroemde kinderarts toe, die in hoger beroep zal gaan. Naast hem zijn echtgenote. Volgens communistische kringen in Praag heeft de bevelhebber van de strijdkrachten van het Warschau pact. de Russische maarschalk Jakoe- bofski, geweigerd zijn troepen na de manoeuvres uit Tsjechoslowakije terug te trekken. De maarschalk baseert zijn hou ding op een vroegere toezegging van het aan de kant gezette Tsjechoslo- waakse staatshoofd Novotny, dat in het najaar verdere militaire oefenin gen zouden worden gehouden. Er is nu een nieuwe toestand ont staan, zei generaal Prchlik als woord voerder van het ministerie van defensie in Praag. „De hele zaak wordt opnieuw besproken. Ik kan nu nog geen commentaar geven, misschien morgen." „Aanbod" Uit Praag wordt nog vernomen dat de Sowjetunie onlangs aan de leiders van de Tsjechoslowaakse communis tische partij een „aanbod" heeft gedaan omdat volgens de Russische leiders het land „op de grens van een contra-revolutie staat". De Prawda van vandaag verwijt de Tsjechische leiders niet krachtig genoeg op te treden tegen wat ge noemd worden de anti-communisti sche krachten in het land. Dit blijkt wel uit het feit dat een Manifest van 2000 woorden in vier kranten kon verschijnen. Dit is volgens de Prawda een bewijs van de activiteit van reactionaire krachten. Het artikel zeventig schrijvers en intellectuelen in Tsjechoslowakije DEN HAAG Het Eerste Kamer lid mr. H. van Kiel (lib.) vraagt de minister van defensie of het juist is, dat geallieerde (waaronder Neder landse) vliegtuigen sinds enkele maanden honderden pogingen van Russische vliegers om het geallieerde luchtruim binnen te dringen, hebben moeten verhinderen. Hij wil ook we ten of het enkele malen bijna tot botsingen is gekomen en of er binnen de Navo afspraken bestaan over het optreden tegen zulke pogingen. riepen vorige maand op tot versnel ling en verdediging van het demo cratiseringsproces in hun land wordt beschouwd als een openlijke aanval op de Tsjechische communis tische partij en de communistische staat. De volken van de Sowjetunie en andere communistische landen be grijpen heel duidelijk dat bepaalde niet-communistische krachten ern stige schade kunnen toebrengen aan de toekomstige ontwikkeling van Tsjechoslowakije, aldus de Prawda. Gisteren deed ook het weekblad van de Russische schrijversbond al een aanval op dit manifest. Doel van het manifest is, zo schreef dit blad, het samenbrengen van de oppositie tegen de communistische partij, hin deren van de gezonde krachten en het aan de macht brengen van de anti-socialistische groepen. De Prawda signaleert nog een zelfde tendens als bij de Hongaarse opstand van 1956. Het blad schijnt er echter op te vertrouwen, dat de Tsjechoslowaakse communisten zelf in staat zullen zijn deze „anti-socia listische krachten" af te wijzen. DEN HAAG Het Tweede Ka merlid drs. E. van Thijn (soc.) heeft de minister van justitie gevraagd il legaal vuurwapenbezit door scherpe re controle aan de grens tegen te gaan. Voorts bepleit hij beperking van het aantal machtigingen voor le gaal wapenbezit. Hij wil ook weten hoeveel machti gingen er in omloop zijn, onder wel ke voorwaarden en aan welke groe pen van personen zij zijn verstrekt. Aanleiding voor zijn vragen is de mededeling van de Haagse politie, d at er sinds het begin van dit jaar in Den Haag 20 illegale vuurwapens zijn opgespoord. LOS ANGELES Meer dan 2.000 tegenstanders van de oorlog in Viet nam hebben gisteravond tijdens een Democratische politieke bijeenkomst in Los Angeles een betoging gehou den tegen de veroordeling tot twee jaar gevangenisstraf van de kinder arts dr. Benjamin Spock. De arts is gisteren veroordeeld wegens het overhalen van jongens om zich aan de dienstplicht te onttrekken. De bijeenkomst zou toegesproken worden door vice-president Humph rey. die dingt naar de democratische kandidatuur voor het presidentschap. Humphrey kon evenwel wegens griep niet verschijnen. MINISTER DRAAGT ,.PE LACHENDE JONGEN" OVER AAN MUSEUM (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De schilde rijenverzameling in het Mau ritshuis is gistermiddag ver rijkt met een kinderportret van Frans Hals. De minister van cultuur, recre atie en maatschappelijk werk, mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé, droeg het doek. dat bekend is onder de naam „De lachende jon gen" over aan de directeur van het Mauritshuis. dr. A. B. de Vries. Het werk is afkomstig uit de particuliere verzameling van een Fransman. Het rijk kocht het aan, waarbij de Vereeniging Rembrandt, het Prins Bernhard Fonds en de Stichting Johan Maurits van Nassau belangrijke financiële steun hebben verleend. DEN HAAG Dat ministers er graag lekker en duur van eten en laten eten, blijkt uit het vandaag verschenen verslag van de rekenka mer. Deze heeft geconstateerd, dat de minister van onderwijs en we tenschappen vorig jaar een lunch heeft aangeboden, die op ƒ47,50 per deelnemer kwam, terwijl daarvoor ten hoogste maar 34 gulden mocht worden besteed. Volgens de minister (die een en ander betreurt) was dit een gevolg van „een misverstand in de afspraak met het hotel". Bij een andere lunch van dezelfde mi nister werd het tarief met ƒ6,50 per deelnemer overschreden. Ook andere ministers worden er voor op de vingers getikt, dat zij meer op de kruimeltjes moeten let ten. Een koud buffet, dat door de minister van buitenlandse zaken werd aangeboden, kwam op 48 gul den per deelnemer, terwijl het tarief voor zo'n buffet nog lager was gesteld dan dat van een lunch. De premier gaf een diner en een lunch van resp. 45 en 42,50, terwijl „De lachende jongen" is een van de drie aanwijsbare kinder portretten die Frans Hals in de periode van 16201623 heeft ge maakt. De twee andere zijn al lang in het bezit van musea. De waarde van het doek beloopt en kele tonnen. Op Schiphol arriveerde het ballet- duo Margot Fonteyn en Rudolf Nurejev. Met het Royal Ballet of Covent Garden zullen ze enkele voorstellingen in ons land gaan geven. BREDA Bij een ongeval op een niet-beveiligde overweg in Breda is gisteren de 14-jarige bromfietser C. de Visser tegen een trein gereden. Hij was op slag dood. Zijn duo-passa gier, de 15-jarige B. Bogers, overleed later in het ziekenhuis. De trein had een half uur vertraging. VENLO Op de Baarloseweg in Blerick kwam gisteravond een auto busje met arbeiders bij het inhalen in botsing met een geparkeerde truck met oplegger. De 39-jarige bestuurder G. A. en de 38-jarige H. G„ beiden uit Horst, alsmede de 27-jarige R. T. uit Blerick werden zwaar gewond. De 27-jarige W. M. uit Arcen liep lichte verwondingen op. DEN HAAG De ANWB dringt bij automobilisten, die met vakantie naar het buitenland gaan. met klem aan op een goede technische en men tale reisvoorbereiding. Dit omdat in de afgelopen anderhalve week 25 Ne derlanders in het buitenland om het leven zijn gekomen: een groter aan tal dan in enig voorafgaand jaar in eenzelfde periode. Tot deze voorbereiding behoort ook kennis van de verkeersregels in het buitenland. In enkele gevallen bestaat namelijk, volgens de ANWB, een duidelijke aanwijzing, dat de on gevallen het gevolg waren van onbe kendheid c.q. het niet toepassen van de verkeersregels ter plaatse. De bond waarschuwt ook voor oververmoeidheid. Men dient te be denken, dat met name op de Duitse en Italiaanse autowegen in een zeer hoog tempo wordt gereden. Daaraan dient men zich aan te passen, wil men niet in moeilijkheden komen. Deze aanpassing is echter vaak zo vermoeiend, dat geregelde rustpozen noodzakelijk zijn, aldus de ANWB. Ook de klimaatsovergang 'en te zwaar voedsel kunnen een kwalijke invloed hébben: men loopt het ge vaar. dat de aandacht verslapt. Slechts door voldoende rustperioden en het gébruik van lidhte maaltijden kan men zich hiertegen wapenen. Wat Frankrijk en ook Zwitserland en Oostenrijk betreft, wijst de ANWB nogmaals op de ijzeren wet van de wegmarkering. Overschrij ding van de gele of witte doorgetrok ken streep zal vrijwel steeds zeer ernstige gevolgen hebben. KAAPSTAD De toestand van harttranspantatiepatiënt Philip Blai- berg blijft vooruitgaan en is bevredi gend, zo heeft prof. Barnard giste ren in Kaapstad meegedeeld. Volgens de chirurg is Blaiberg buitengewoon opgewekt en heeft hij een gezonde eetlust. morgen voordeel 250 gram van 99 voor 89 niet duur wel heerlijk Antiekbeurs kwam boven 30.000 DELFT De twintigste Oude Kunsl- en Antiekbeurs, die geduren de drie weken in het Prinsenhof was te bezichtigen, is woensdagmiddag gesloten met een totaal aantal be zoekers van 30.187 tegen 28.271 vorig jaar. slechts 40 en 34 mocht worden besteed. De minister van financiën tastte voor het culinair genot zelfs nog verder in de (rijks)buidel en leg de grif 55 voor het diner op de hoteltafel... ATHENE De militaire re gering in Griekenland heeft van morgen een nieuwe ontwerp- grondwet voorgesteld waarin de rechten van de monarchie en de macht van het parlement dras tisch zijn beperkt. In het ontwerp wordt de koning uitdrukkelijk de bevoegdheid ont houden premiers te benoemen of te ontslaan. Deze bevoegdheid heeft her haaldelijk geleid tot eonflicten tussen het koninklijk huis en de politieke partijen. Onder de nieuwe grondwet krijgt de partij, die bij de verkiezingen de absolute meerderheid behaalt, het recht de premier te benoemen. De mi nisters blijven parlementsleden. Het parlement wordt praktisch on mondig. Het aantal leden wordt te ruggebracht van 300 tot 150 en zijn voornaamste taak zal bestaan uit hei beoordelen over minder belangrijke wetten. Het kabinet zal in de prak tijk bij decreet kunnen regeren en de belangrijke wetten zonder parle mentaire inmenging kunnen door voeren. De grondwet, de tweede die het re gime heeft ontworpen sinds het op 21 april 1967 aan de macht kwam, zal Vestigingswet J^E moderne onderneming past niet meer bij de oude Vestigingswet. In de jaren voor de oorlog heeft deze wet uitstekend gefunctioneerd ter voorkoming van ondeskundig op gezette, financieel onvoldoende toe geruste en op te geringe vakbe kwaamheid gebaseerde midden standszaken. De tijden zijn echter veranderd. Geen ondernemer piekert er nog over, een zaak op goed geluk te beginnen. De noodzakelijke enorme kapitalen dwingen wel tot voorzich tigheid. Voorts hebben het merk artikel, de voorverpakte produkten en de talloze standaardprodukten de vakbekwaamheidseisen ten dele overbodig gemaakt. Van het grootste belang is alleen ge bleven het ondernemer-zijn. Wie zich geen ondernemer voelt, behoeft zich tegenwoordig niet meer op het pad van een eigen bedrijf te wagen. Van belang is daarom een diepgaan de algemene kennis van alles wat er nodig is om een bedrijf goed te lei den. Of daarbij de vakbekwaamheid de kennis van de produkten geheel kan worden gemist, is op dit moment nog een omstreden vraag. Eén diploma CTAATSSECRETARIS Van Son heeft de Sociaal-economische raad advies gevraagd over een voor ontwerp van wet. waarin hij stelt dat voor de vestiging in welke branche van de detailhandel ook. met één en dezelfde vergunning vol staan zou kunnen worden. Wij vragen ons echter af, of een zo vergaande oplossing aan te bevelen is. De consument verwacht bij de aankoop van artikelen deskundig advies en voorlichting van de de taillist. Met één diploma kan onmo gelijk de deskundigheid van alle artikelen in de detailhandel bestre ken worden. Voor de toekomst zullen waarschijn lijk ook de speciaalzaken met een breed assortiment in een bepaalde sector een goede kans maken bij het publiek, dat keus wil kunnen maken en dat prijs stelt op kwaliteit. Zakelijk mag het nodig zijn, dat een ondernemer elk artikel in zijn as sortiment kan betrekken dat hij van belang acht om zijn bedrijf gezond en levenskrachtig te houden, an derzijds moet er tegen gewaakt wor den dat de noodzakelijke deskundig heid niet ten offer valt aan de za kelijkheid. De SER zal hier de gul den middenweg moeten vinden, waarop zowel de belangen van de zakenman als van de consument ge diend worden. Het voorontwerp van de staatssecre taris zal dan wel enige correctie be hoeven, maar de staatssecretaris heeft juist de SER om advies ge vraagd, omdat hij een afwijkende opvatting bij het bedrijfsleven mo gelijk achtte. AMSTERDAM De tabakshandel verwacht, dat de prijzen van sigaret ten via de komende BTW (belasting toegevoegde waarde) per 1 januari volgend jaar met vijf cent per pakje kunnen stijgen. Of die prijsverhoging zonder meer doorberekend zal wor den is echter nog de vraag, omdat daar allerlei verkooptechnische pro blemen aan vastzitten De tabakshandel is van mening, dat de verhoogde omzetbelasting weer enigszins zal worden getemperd door een verlaging van het accijns. Vandaar die vijf cent, eventueel. Ze kerheid bestaat namelijk nog niet, want de minister heeft nog geen beslissing genomen. BERLIJN/BRUSSEL De politie heeft gisteren het gebouw van de vrije universiteit in West-Berlijn, dat door honderden studenten was bezet, ontruimd. De politieman nen kregen daarbij emmers water over zich heen en moesten versper ringen van meubilair nemen. Ook de vrije universiteit van Brussel is weer ontzet. Deze universiteit werd door vijftien studenten van de juridische faculteit bezet gehouden. op 1 september in een referendum worden voorgelegd aan het Griekse volk. De publicatie van het ontwerp heeft de laatste weken grote ver traging ondervonden, waarschijnlijk omdat binnen de junta meningsver schillen bestonden ten aanzien van de toekomstige rol van de monarchie. LONDEN De 59-jarige grocteman Alec Rose, die in zün eentje de wereld rondzeilde. heeft gisteren samen met Koningin Elisabeth en prins Phillip op Buckingham-palace geluncht. Hij kreeg deze vorstelijke maaltijd aangeboden nadat de vorstin hem voor zijn prestatie tot ridder had geslagen. Voor het paleis was hij met zijn vrouw door honderden toegejuicht. „Ik ben erg trots", rei bij na afloop, „het was een van de grootste momenten van mijn le ven"

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1