Middenstand ver buiten gezichtsveld Kamers Sprintzege leverde Jan Janssen 2e plaats op DOMINEE Ook ministers doen aan vakantiespreiding vertelt ons een verhaaltje Geen aardse macht Deze sector kan Noorden helpen Bond-ig Harm Wiersma speelt niet in Leeuwarden Tal en Kortsjnoi breken partii af Veel lof voor ploegmakkers Koeken sprintte naar 2e plaats DINSDAG 9 JULI 1968 (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT „De christelijke kruidenier" noemt het deze week merkwaardig, dat er bij ons niet veel deugt van wat de Verenigde Staten doen. De Ne derlanders kunnen precies uit de doeken doen, hoe de Ameri kanen hun problemen zouden moeten oplossen. Slechts voor één ding worden de Amerika nen nog geprezen: ze hebben geen winkelsluitingswet. Het blad van de Christelijke krui- deniersbond vraagt zich af, waarom dit nu juist een deugd van de Ame rikanen is. De redactie voegt er aan toe, dat er overigens geen sprake van is, dat in Amerika de winkels dag en nacht geopend zijn. De slui tingstijd van zes uur 's avonds is vrij algemeen. Slechts een aantal supermarkten en kleinere le vensmiddelenzaken blijft ook een groot deel van de avond open. Maar is dit nu een reden, zo ver volgt het blad, om in ons land de winkelsluitingswet als verouderd af te schrijven? „Over het algemeen vindt men het in ons land dwaas en achterlijk, dat in Amerika de handel in wapens volkomen vrij is. Waar om is het dan niet even achterlijk en dwaas, dat in Amerika iedereen vrij is zijn winkel open te houden zo lang het hem goed dunkt?" De redactie van het kruide niersblad is er niet gerust op, dat een wijziging van de winkelslui tingswet, waaraan men op het de partement van economische zaken aan het dokteren is, niet zal uit draaien op een volledig van de tafel vegen van de hele winkelslui tingswet. Het blad waarschuwt de voorstanders van een gezonde orde ning in de overigens aantrekkelijke dynamiek van de moderne distribu tie, op hun hoede te zijn. Het Noorden Druk is er de afgelopen maanden gesproken over de ontwikkeling van het noorden van het land. De Ne derlandse christelijke bond van rij wiel- en motorhandelaren heeft daarbij echter pijnlijk gemist de be tekenis van de middenstand in dit deel van ons land. Ter voorberei ding van de openbare beraadslaging over de nota in de Tweede Kamer zijn welgeteld 72 vragen gesteld. Niet één er van had betrekking op het midden- en kleinbedrijf, terwijl verder de meest uiteenlopende pun ten werden aangeroerd. De bond noemt dit een symptoom van het feit dat het midden- en kleinbedrijf ver buiten het ge zichtsveld van een groot aantal volksvertegenwoordigers ligt. „Men is eenvoudig niet op het denkbeeld gekomen, dat deze sector wellicht ook over mogelijkheden beschikt om de ontwikkeling van het Noorden te bevorderen." Bouivo pleiding Hoe moeten de werkers in de bouwvakken in de toekomst worden opgeleid? „De christelijke bouwvak- patroon" vertelt, dat de bouwbonden zich in deze vraag hebben verdiept en inmiddels het Economisch Insti tuut voor de Bouwnijverheid heb ben gevraagd een onderzoek in te stellen. Nagegaan zal moeten wor den hoe de bouwtechnieken en het bouwproces zich in de toekomst zul len wijzigen; deze ontwikkeling is bepalend voor de inhoud van de bouwberoepen. De Stichting Vakopleiding Bouw bedrijf was hiervoor niet de aange wezen instantie, omdat zij niet beschikt over deskundigen op het gebied van sociologie, economie en bouwtechniek. Men houdt rekening met de mogelijkheid, dat voor de toekomst totaal nieuwe geschoolde beroepen zullen ontstaan. Het onderzoek zal waarschijnlijk enkele jaren in beslag nemen, maar tussentijds zullen deelrapporten worden uitgebracht aan de Stichting Vakopleiding, zodat de opleidingen zo snel mogelijk kunnen worden aangepast. LEEUWARDEN Het is vrijwel zeker dat Harm Wiersma niet zal deelnemen aan het internationale i damtornooi dat dinsdag in Leeuwar- den begint. Voor hem in de plaats komt de Haïtiaan Paul Germain. Verder zullen de Russen Tsjecholev en Andreiko in de hoofdgroep uitko- men. In de tweede groep speelt de 18-ja- rige Russische meester Kirejev. De belangrijkste groep bestaat nu uit de volgende spelers: de Nederlanders Sijbrands, Van Dijk, Van der Sluis, Schotanus en Bergsma, de Russen Koeperman, Tsjegolev, Andreiko, Korchov en Gantwarg, de Fransen Mostovoy en Cournier, de Zwitser Kuijken en de Haïtiaan Germain. Machteloos TJE nieuwe leiders in Tsjechoslowa- kije doen krampachtige pogin gen de andere communistische lan den te overtuigen van hun goede be doelingen. Het ontbreekt hun daarbij niet aan politieke moed. Moskou stuurt nu openlijk aan op terugkeer van de volgzame „oude garde", die de laatste tijd alles doet om de positie van de nieuwe leiders te ondermijnen en daarbij onge straft te werk gaat. Russische troepen bevinden zich nog in Tsjechoslowakije, hoewel de „ma noeuvres" in het kader van het War schaupact al enige tijd afgelopen zijn. Zij zijn niet van plan, te ver trekken. De leiders in Praag, die met de ma noeuvres akkoord gingen om hun goede bedoelingen te bewijzen, staan machteloos nu gebleken is, dat zij bedrogen werden. Zij moeten maar afwachten, wat Moskou belïist. Intussen neemt de „oude garde" zijn kans waar. Deze weet zich be schermd door de leiders van het Kremlin, die niet zullen toestaan, dat Tsjechoslowakije een eigen weg gaat, zoals eens Joegoslavië deed. Zich neerleggen bij de wil van Mos kou kunnen de leiders te Praag ech ter niet. Daarvoor is de vrijheids drang onder de bevolking te groot, Het is zelfs de vraag of de Russen die als in Hongarije kunnen on derdrukken. Verwarring TT ET conflict in het Nabije Oosten is vorige week in een nieuw di plomatiek stadium beland, waarin Egypte de belangrijkste en tevens meest dubbelzinnige rol speelt. Dat is nu wel duidelijk. Temidden van de verwarring, die Nassers bezoek aan Moskou heeft gesticht, zou men kunnen vaststel len, dat de Egyptische president nog niet toe is aan voorstellen van de Russen om tot een vreedzame rege ling met Israël te komen. En al zijn zijn verklaringen voor tweeërlei uitleg vatbaar: één ding staat vast. Nasser heeft alleen maar belang bij het vertrek van de Israë lische troepen. Van onderhandelin gen kan geen sprake zijn. Dit laatste betreft de erkenning van Israël, de doorvaart door de Golf van Akaba en het Suezkanaal en het op ruimen van andere beletselen voor een vreedzame samenleving in het Nabije Oosten. De bereidheid, die Egypte vorige I week leek te demonstreren, bleek helaas weer een foefje te zijn uit de! oude Arabische doos. Blijft nog de vraag, wat het overleg te Moskou zal opleveren. Weinig sieer bij opening Vierdaagse APELDOORN Sfeerlozer dan ooit te voren is maandag ;n Apel doorn de vijftiende Vierdaagse van de NWB officieel geopend in het bij zijn van een vertegenwoordiger van de KNBVLO. de organisator van de Nijmeegse Vierdaagse. Vandaag zullen 1303 wandelaars op weg gaan voor de eerste dag van de Vierdaagse die voert in de richting van Beekbergen, Loenen en Ugchelen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het kabinet heeft dagelijks talrijke zaken aan het hoofd die de ministers tot voortdu rend onderling overleg noodzaken. Nu de Tweede Kamer met reces is, en de Eerste Kamer spoedig volgt, wordt het werk aanzienlijk verlicht. Maar zelfs een voor velen aantrekke lijke bezigheid als het uitstippelen van vakantieplannen vraagt van de ministers het nodige overleg en coördinatie. Dit is trouwens beslist noodzakelijk voor de excellente dames en heren. Twee jaar geleden nog tijdens het kabinet-Cals 1waren op een gege ven moment vrijwel alle ministers met vakantie. Minister Diepenhorst moest van vrijwel alle departemen ten de lopende zaken waarnemen. Juist in die periode waren enkele be langrijke kwesties aan de orde, zoals de affaire met de Chinese lastechniek Bij de behandeling van de begro ting van algemene zaken in de Eerste Kamer op 13 februari 1968 heeft prof. de Gaay Fortman de mi nisteriële vakanties ter sprake ge bracht. Hij vond het niet juist dat in de zomermaanden maar zo weinig bewindslieden in de Residentie zijn. Deze dagen staat het kabinet voor de vraag hoe men de vakantiesprei ding van de regering zo goed moge lijk kan bevorderen. Daarbij spelen vanzelfsprekend ook motieven een rol die voor iedere Nederlander van belang zijn. In de eerste plaats moet men rekening houden met de vakan ties van schoolgaande kinderen. Mi nister Diepenhorst kreeg destijds als vrijgezel de taak tijdens de zomer maanden in Den Haag te blijven. Thans schijnt mejuffrouw Klompé (cultuur) hiervoor de aangewezen persoon. Zij is dit voorjaar met va kantie geweest en zal pas dit najaar opnieuw enige dagen uit de politiek naar rustiger oorden trekken. Verder moet men rekening houden met het opstellen van de begroting. In overleg met minister Witteveen (financiën) moet iedere minister vaststellen hoeveel geld zijn departe ment het komend parlementaire jaar krijgt. Ook ministers Minister Witteveen zelf gaat waarschijnlijk van 13 tot 20 juli mei vakantie. In de periode van eind juli tot medio augustus vallen ook de va kanties van minister Den Toom (de fensie); De Block (economische za ken), die weggaat van 25 juli tot 12 augustus; Schut (volkshuisvesting) die van 25 juli tot half augustus weg gaat; Udink (ontwikkelingshulp, die eveneens genoteerd staat voor va kantie van 26 juli tot half augustus. Minister Roolvink (sociale zaken) neemt van 30 juli tot 26 augustus vakantie. Zijn collega Beernink (bin nenlandse zaken) gaat waarschijnlijk I half augustus weg. Het betreft hier j echter nog slechts een voorlopig schema, waarin allerlei veranderin- j gen kunnen komen. Nog onbekend is de vakantiedatum van de ministers Polak (justitie); Ve- ringa (onderwijs); Luns (buitenlandse zaken); Lardinois (landbouw); Bakker (verkeer en waterstaat) en premier De Jong. Vooral de vakanties van de pre mier en de beide vice-premiers (Bak ker en Witteveen) vragen de nodige aandacht van het kabinet. Men wil bij voorkeur in ieder geval één van hen gedurende de zomermaanden in Den Haag is. Zij zullen hun vakan ties onderling op elkaar af moeten stemmen. Vervangen Een aparte vraag, waarmee men zich bezig moet houden is de vervan ging van de bewindslieden tijdens hun afwezigheid. Het werk op de de partementen gaat door en er moet steeds een minister zijn die ad inte rim de stukken tekent. Er bestaat hiervoor wel een regeling. Zo ver vangen de ministers van justitie en binnenlandse zaken elkaar indien dat nodig is. De minister van onderwijs pleegt als bewindsman ad interim van cultuur recreatie en maatschap pelijk werk op te treden en omge keerd. Deze regeling geldt echter voor de periode buiten de vakanties; bij ver blijf buitenslands, ziekte e.d. In va- kantietijd moet meestal geschoven worden vooral wanneer de vakanties elkaar enigszins overlappen. Dan krijgt een bewindsman soms achter eenvolgens twee of drie vervangers ad interim. De vakanties van de staatssecreta rissen roepen minder vragen op. Een staatssecretaris neemt in overleg met een minister een deel van de werk zaamheden op het departement over. De minister blijft echter hoofd van 't hele departement. In de vakantie- tijd neemt de minister of de minister ad interim tijdelijk weer alle zaken op het departement ander zijn hoede. MOSKOU De zevende partij tussen Mikhail Tal en Viktor Kortsnoj voor de halve finales van het kandidatenschaaktornooi is maandag te Moskou afgebroken. Tal, die met wit speelde, gaf zijn 41e zet onder couvert. Tals kansen zijn be ter, maar een uitvoerige analyse zal pas leren of deze mogelijkheden tot winst kunnen leiden. Kortsnoj heeft nog een punt voorsprong: 3'/22Vi. NIERSTEIN De negende etappe van de wielerronde van Rijnland-Pfalz heelt maandag een overwinning opgeleverd voor de Westberlljner Michael Becker, die op de eindstreep van de 126 kilometer lange rit van Slmmern naar NIerstein een voorsprong van tien seconden had op een groepje van twaalf renners. De sprint van dit groepje werd gewonnen door de Ne derlander Cees Koeken. Het groepje, dat was gevormd na een ontsnapping van Ma tje Gerrits, had een voorsprong van drie minuten op het peloton. De uitslag van de negende etappe luidt: 1. Becker (W-Dld) de 126 km. in 3.12.55, 2. Koeken (Ned) op 10 sec, 3. Gerrits (Ned) z.t. Het algemeen klassement luidt: 1. Czar- nowski (W-Dld) 24.43.34, 2. Mayer (W-Dld) op 1.01, 3. Jansen (Ned) op 1.10, 8. Koeken (Ned)) op 7.34, 13. Gerrits (Ned) op 16.43, 22. Rentmeester (Ned) op 32.25. BAYONNE In dc tiende rit heeft de Ronde van Frankrijk zich een klein beetje opgericht uit dc ver veling van de laatste dagen. In het laatste gedeelte van de etappe van Bordeaux naar Bayonne is er gestre den, waren er ontsnappingen, was er het drama van dc man (Metcalfe), die het niet haalde en demonstreerde de Nederlandse ploeg een fraai stuk sa menwerking, dat voor de zesde keer in totaal en voor de vierde keer in deze ronde voor Jan Janssen niet meer dan een tweede plaats oplever de. Jan Janssen, vooral door het werk van Geaard Vianen in de laatste kilo meters en dankzij de manier waarop Ottenbros voor hem de sprint aan trok, de snelste rijder uit het peloton, dacht even zijn eerste etappezege te hebben behaald. Hij wist niet, net zo min als de andere Nederlanders, dat Gilbert Bellone op ruim duizend meter voor de eindstreep uit het klei ne kopgroepje, dat onmiddellijk daarna door het veld werd achter haald, was weggesprint. Een tegenvaller dus, die hiets aan de dankbaarheid van Jan Janssen voor zijn ploegmakkers afdeed. De Nederlandse ploeg had, voor het eerst eigenlijk, de Belgische Rode Duivels op hun eigen terrein, de eindsprint, verslagen. Compleet veld Ook Bayonne zag een slotgevecht op de laatste meters van het vrijwel Juichend gaat Jan Janssen over de streep op de wielerbaan van Bayonne. De Nederlander dacht de etappe te hébben gewonnen en wist niet dat de Fransman Bellone al eerder over de finish was gegaan. complete veld. Ook maandag zagen de toeschouwers langs de eerste hon derd kilometers van het traject een verre van voortijlend peloton. Er werd op dat stuk genoegelijk gefietst. Er was wel eens een ontsnappingspo ging, maar er waren veel meer ren ners, die eens rustig afstapten om langs de kant van de weg datgene te doen wat dokter Pierre Dumas aan het eind van iedere etappe een aantal renners, onder wie maandag Pouli- dor, Beugels en Janssen, om geheel andere redenen laat doen. Henk Nijdam, de actiefste van de geregeld voor in het veld rijdende Nederlanders (ook Ottenbros, Dol man, Beugels werden bij kortstondi ge aanvallen gesignaleerd) bijvoor beeld kwam daardoor in gezelschap van Bernard Guyot „los" van het veld, dat op dat moment, na 125 kilo meter veel op een op toerisme in gestelde fietsclub leek. Guyot, nog al tijd nummer twee in het algemeen klassement, zag wel iets in deze po ging. „Hij wilde wel meedoen", ver telde Nijdam in Bayonne, „maar wij werden zo weer ingehaald, want toen wij weg waren werd er onmiddellijk door de groep harder gereden". In de straten van Dax, werd de rust verstoord. Arthur Metcalfe, wei nig prominente renner in de weinig vooraanstaande Britse ploeg, vloog vooruit en men liet de 29-jarige En gelsman uit Leeds ongemoeid. Twee minuten Metcalfe nam in~ de kortste keren een voorsprong van meer dan twee minuten. Het verontrustte niemand. De strijd werd voortgezet zonder de Brit die eenzaam voortploeterde, en alleen maar aan voorsprong inboette als er in de ploeg andere, belang rijker renners even op de pedalen gingen staan. Roland Smaniotto, die het al eerder in deze Tour had mo gen proberen, kreeg ook de zegen mee, toen hij sneller vooruitwilde. De aanval op Metcalfe werd pas goed ingezet, toen anderen, zoals Schutz, Nijdam en Vicentini, of Bellone en Bitossi, uit het peloton weg wilden. Bellone en Bitossi. in gezelschap van Gandarias en Hoban, kwamen weg. Snel liepen zij Smaniotto en de uitgeputte Metcalfe in. Metcalfe kon het kopgroepje niet meer bijhouden, hij verloor zelfs het contaot met hei peloton, en kwam vier en een halve minuut na de winnaar binnen. Smaniotte, Bellone, Gandarias, Ho- ban en Bitossi gingen door. Vooral de aanwezigheid van Bitossi bij de eersten was velen een doorn in het oog. Er volgden een enorme verho ging van het tempo, bewerkstelligd door de Belgische rode duivels, die de rode trui van Godefroot in gevaar wisten, de Franse nationalen, die weer eens niet in de voorste rijen van het veld waren vertegenwoor digd en de Nederlanders die ook de aansluiting hadden gemist. Precies 25 kilometer heeft de strijd tussen Bitossi en zijn vier gezellen met de ruim tachtig andere renners geduurd. Bitossi heeft verloren, al nam hij de rode trui van Godefroot over, omdat niemand uit de groep van vijf graag gelijk met hem de, baan wilde opkomen om een zekére verliezer in de sprint te zijn. Stuk voor stuk probeerden zij Bitossi kwijt te raken. Bellone slaagde tenslotte op een kilometer voor de finish. Uitslagen De uitslag van de tiende etappe is: 1, ?ooU,°nnen (Fr B> 5-23-39 met bonificatie 5.23.19. 2. Janssen (Ned) 5.23.49 met bonifi catie 5.23.39. 3. Hoban (GB) 5.23.46 met cooniftcatie 5,23.41. 4. Bitossi (It) 5.23.46. 5. Godefroot (Belg B) 5.23.49. 6. Ottenbros CB) op 5.o7. 13. Godefroot (Belg B) op 6.03. 8. Vianen (Ned) z.t. 9. Wright (GB) 5.23.49. 10. Vicentini (It). 11. De Vlaeminck (Belg V,^n Ber"he (Belg B). 13. Grain <Fr B). 14. Pintens (Belg A). 15. Wolfshohl (W-Did). 20. Dolman (Ned) 5.23.49. 27. Sche pers (Ned) 5.23.49. 29. Grosskost (Fr B). 50. Aimar (Fr B). 53. Nijdam (Ned). 66. Pouli- dor (Fr A). 72. Den Hartog (Ned). 80. Bc,??e's <Ned)- 37. Genet (Fr A) allen de zelfde tijd 5.23.49. Het algemeen klassement na de tiende etappe is: 1. Van den Berghe (Belg B> 02.28.22. 2. Guyot (Fr A) op 2.29. 3. Genet (Fr A) op 3.27. 4. Den Hartog (Ned) op 3.36. 5. In t Ven (Belg A) op 3.45. 6. Ducasse (Fr B) op 3.54. 7. Elorza (Sp) op 3.57. 8. Schiavon (It) op 4.03. 9. Chappe (Fr B) op 4.08 ïo. Passuello (It) op 4.11. li. Van Springel (Belg A> op 5.42. 12. Grosskost (Fr B) op 5.o7. 13. Godefroot )belg B) op 6.03. 14. Zilioli (It) op 6.04. 15. Pintens (Belg A) op 6.12. 16. Bitossi (it) op 6.13. 17. Jansen en Vianen (Ned) op 6.14. 19. Van Ryckeg- hem (Belg ja) op 6.16. 20. Bellone (Fr B) op 6.31. 23. Poulldor (Fr A) op 6.42. 33. Almar £fr„£?,op 7'n- 41 Blngeon (Fr A) op 7.19. 59. Nijdam (Ned) op 7.40. 60. Beugels (Ned) op 7.o3. 64. Schepers (Ned) op 8.08. 74 Ottenbros (Ned) op 8.53. 83. Dolman (Ned) op 15.32. Het ploegenklassement van de tiende etappe is: 1. Frankrijk B 16.11.17. 2. Groet *"",24 36 pnt. 3. Italië z.t. 45 pn. -J "3.11.27. Algemeen ploegenklassement: 1. Frank rijk A 160.02.04. 2. België B 160.07.25. 3. Belgle A 160.08.19. 4. Italië 160.09.15. 5. Span je 160.11.34. 7. Nederland 180.15. 5. Spanje Je J60.ll.34. 7. Nederland 160.15.21. Na de tiende etappe ziet het puntenklas sement er als volgt uit: 1. Bitossi (it) 126 punt. 2. Godefioot (Belg B) 125. 3. Van den Berghe (Belg B> lil. 4. V. Ryckeghem (Belg A) 101. 5. Janssen (Ned) 100. 6. Vianen (Ned) 63. 10. Ottenbros (Ned) 53. ROME Na het vierde onderdeel (veldloop) van de wedstrijden om de Inter nationale kampioenschappen moderne vijf kamp, die te Rome worden gehouden, be zet de Nederlandse ploeg ln de landen rangschikking de negende plaats. Het team van de Verenigde Staten is eerste. In het individuele klassement heeft de Zweed Ferm de leiding. WHITSTABLE Hennlng Wind, dc 31-jarige Deense zeiler, heeft maandag ln Whits table de eerste race voor de Finn Gold Cup gewonnen. Wind finishte bij winderig weer met een voorsprong van drie minuten op de Amerikaan Henry Sprague. Vijf zeilers werden gediskwalifi ceerd omdat zij vijf minuten te laat bin nen kwamen. Ds. A. G. Barkey Wolf al lang met emeritaat vindt dat we te lang laatdunkend gesproken hebben over de „verhaaltjesdominee". Als het aan hem ligt gaan alle predi kanten hun preken weer lar deren met goed gekozen il lustraties. Echter, geen goedkope ver haaltjes, geen grappen die niet opkomen uit de boodschap zelf, geen om met Pascal te spreken il lustraties „die bewondering wekken, doordat ze op het origineel lijken, maar het ori gineel niet vertonen". In Vensters in do preek. uitgave T. Wever. Franeker. laat hij zien wat wel kan en mag. Sommige uitdrukkingen zijn wat bout, bijvoorbeeld de volgende opmerking in het begin van dit boek: „Nu is het een opvallend verschijnsel, dat over heel de kerkelijke linie in ons land geklaagd wordt over de dik wijls ontstellende achteruit gang van het kerkbezoek, en dat dit samenvalt met een tijdperk, waarin velen zich afkeren van het gebruik van beelden en verhalen in de prediking." Soms moeten bepaalde din gen wel eens wat overtrokken worden om indruk te maken. Wie daarom dit boek terzijde wil leggen, moet ook de tele visie afzetten als de „Ster" begint te stralen van reclame. „Helderheid", zegt de schrijver, „is niet alles in de kerk. Er bestaat een scheme ring van intellectuele ontwik keling, die dikwijls veel gunstiger is voor het verstaan van bepaalde aspecten der waarheid, dan de volle mid daghoogte van schittering met lijke helderheid." „De diepste dingen", hij veel later, „bereiken ons nooit door woorden. Ze zijn niet altijd gesproken; ze wa ren dikwijls het meest welsprekend als zij tot ons kwamen als „Lieder ohne Worte..." Kinderen worden aangesproken door beelden... Op zaterdagavond zijn wij al len graag kinderen... Waarom zouden wij het de volgende dag in de kerk ineens niet meer zijn?" Dus verhaaltjes in de preek, maar geen overdaad zoals bij dr. Norman Vincent Peale. Het moeten goed geko zen illustraties zijn, niet ge vonden in een handboek van illustraties, maar zelf ontdekt in de literatuur en het leven, opdat de hoorder iets ziet van „de werkelijkheid die door het beeld zichtbaar wordt als door een venster". Ds. Barkey Wolf schreef een gezellig boek, dat een uit muntend verjaardagsgeschenk is voor alle dorre dominees en graag gelezen zal worden door iedereen die wel eens geroepen wordt om het woord te voeren, ook al is hij geen dominee. (120 blz., 6,90.) 99 99 Er blijven maar boeken verschijnen over het jongste Vaticaanse Concilie. Toch ga je als protestant er even rechtop voor zitten als prof dr. G. C. Berkouwer van de Vrije Universiteit even zijn Dogmatische Studiën onder breekt om er een tweede boek over te schrijven. Deze gereformeerde hoogleraar heeft het concilie immers als eregast meegemaakt. Deze theoloog, wars als hij is van zwart-wit-schema's, heeft ondanks zijn gerefor meerde nuchterheid oog voor ontwikkelingen. Zo schrijft hij met nadruk naar aanlei ding van de Constitutie over de Kerk dat het „onjuist (is) uit het gehandhaafde institu tionele aspect... de conclusie te trekken dat alle erkenning van andere „kerken" in geen enkel opzicht serieus is, en kan zijn", in Nabetrachting op het concilie, uitgave J. H. Kok, Kampen. Zijn stijl is niet altijd een voudig, noch zijn woordkeus. Boeken van de hervormde prof. N. Berkhof zijn soms een verzoeking om te blijven lezen, van Berkouwer een be zoeking, zodat we ze te vlug neerleggen en zeggen: Dit la ten we maar aan de vak mensen over. Je moet nog al eens terugbladeren en op nieuw lezen om een antwoord te vinden op de vraag: „Wat wil hij nu eigenlijk zeggen?" Maar altijd ontvangt de aandachtige lezer iets van het. „Luctor et emergo". Na dit boek komt hij boven met een betere en diepere kijk op de vragen waarmee de Rooms-Katholieke Kerk en ook andere kerken in onze tijd worstelen. (200 blz., ƒ14,75) Het kwam te laat om nog te bespreken voor de Refor matie-herdenking vorig jaar. Het bleef staan op de „bespreekplan'k", omdat dit boek Geen aardse macht toch net iets meer is dan een her- denkingsgeschrift. Het geeft tevens een kijkje op een ont wikkeling binnen de rechter vleugel van het Nederlandse protestantisme. Deze uitgave van Van der Stouwe, Rijssen, bevat zes opstellen van predikanten, en één van een socioloog bij de herdenking van 450 jaar Re formatie. Het grootste deel bevat typische herden- kinglectuur. Ds. L. Huisman (geref. gem.) beschrijft warmbloedig de „Nadere Reformatie" en wil dat hedendaagse jongeren zich weer gaan verdiepen in de „oude schrijvers". De Ge reformeerde Bon der ds. W. L. Tukker schrijft pastoraal over de profeten als „Refor matoren in het Oude Testa ment". Ds. H. J. Hegger blijkt weinig vertrouwen te hebben in de pausen Johannes XXIII en Paulus VI volgens zijn strijdvaardig artikel over de vraag of er wel Reformatie is bij Rome. Ds. M. Baan (óhr. geref.) schrijft over het „Jiart van de Reformatie", de eer van God en de Nederlandse evangelist in België W. van Kranenburg (geref. gem.) ver dedigt de evangelisatie onder rooms-katholieken. Maar al deze meer ctf min waardevolle herden kingsopstellen staan tussen de opvallende artikelen van de socioloog J. J. Bos en de christelijk-gereformeerde pre dikant ds. J. Keuning, die uit de Reformatie direct lijnen trekken naar onze tijd. De eerste zegt: „Willen we in de geest van de Reformatie handelen, dan ontkomen we er niet aan ernstig in te gaan op allerlei nieuwe ontwikke lingen op sociaal, economisch en technisch gebied... Daarom doorlicht het Woord Gods met een profetische kracht alle sociale en politieke ver banden en legt de „rotte" plekken bloot." Voor hem is de Reformatie een maatschappelijke kracht die de bestaande structuren aan tast. Ds. Keuning waarschuwt: „Wanneer men bij voorbaat van de onderstelling uitgaat dat iedere verandering, die schriftuurlijk verantwoord is, verslechtering betekent, of dat elke verschuiving een uitwij ken naar links inhoudt, dan is dit wel heel goedkoop en men geeft daarmee te kennen maar al te weinig de worste ling te verstaan van hen, die ook vandaag het Evangelie op verstaanbare wijze de men sen willen prediken." Onverwacht illustreert dit gelegenheidsboekje (160 blz., 7,50) dat ook in de rechter vleugel van het protestan tisme, orthodox niet meer ge heel identiek is met conserva tief.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 8