DE MADER KRING Nieuwe devaluatie voorkomen pond Meer aktie tegen wapenmisbruik Positieve verzekering en prijzen na veilig rijden Noord-Brabant heeft een creatief café CHR. C. VREUGDENHIL LANCEERT UNIEK PLAN TEGEN ONGELUKKEN Huib Goudriaan Buitengewoon hoogleraar in drukkunst POLITIE WIL ARMSLAG Wilhelmus van Nassouwe Vietcong gebruikt ook traangas elke tijd is tijd voor VAN NELLE thee 7 DlNSDAG 9 JULI 1968 „Wordt het nou een jeugdherberg of een nachtclub?" Deze vraag brandde de laat ste tijd op de lippen van menige inwoner van Made, een Brabants dorp grenzend aan de Biesbosch. „Het", een oude boerderij, die na een verbouwing de naam café-theater Buitelaar heeft gekregen, behoeft sinds de opening (vrijdagavond j.l.) geen probleem meer te zijn; er kan vrijelijk worden ge-ontmythologiseerd. En op een open manier. In de gelagkamer komen landwijn, port of sherry, naar keuze per glas of kan, uit een echt vat. Voorwaarde is wel dat je jezelf moet bedienen, evenals aan de barbecue, waar stukjes vlees of vis kunnen worden geroosterd. Zelf doen: de sleutel tot de artistieke grot van Ali Baba, be heerd door het echtpaar Luud en Pam van Hees-Steenbergen. De ze Buitelaar is niet zomaar een gezellige taveerne, maar in de eerste plaats artistiek-creatief centrum, waar beroeps- en ama- trarartiesten zich zullen kunnen uitleven. Naast de zelfbedienings-gelag- kamer is een grote ruimte, „de Studio" genaamd, waarin ze kunnen schilderen, musiceren, toneelspelen, boetseren en vrije expressie beoefenen. In de gelagkamer kunnen ca baretiers en liedjeszangers hun kunst uitdragen, en in beide ruimten zal worden geëxposeerd en ook antiek te bewonderen zijn, dat zelfs kan worden ge kocht. Kaar bulten Beeldhouwster van professie Pam van Hees-Steenbergen had vijf jaar geleden al succes met het Creatief Centrum de Valkenberg in Breda. Ze vertelt: „We hadden een eigen atelier en deden met schoolkinderen aan vrije expressie. Het werd een groot succes en we zijn toen verhuisd, zodat we een gro ter atelier kregen. Maar het werk nam zo'n omvang aan dat de kosten hoger werden, dan het lage lesgeld". De financiële problemen noodzaakten haar ermee op te houden. Luud van Hees was tegelijkertijd als hobby een klein antiekwinkeltje begonnen. „Toen we januari van dit jaar hoorden dat vrienden van ons weg wilden uit deze boerderij zagen we een kans buiten te gaan wonen wat we altijd al wilden een crea tief centrum op te richten en tevens door te gaan met de antiekhandel" De heer en mevrouw Van Hees grepen hun kans en „als uitvoerders" werkten ze de laatste twee maanden aan verbouwing en inrichting van de boerderij. Bij de verbouwing van het interieur had interieur-stylist R. de Leeuw uit Breda de leiding. AMSTERDAM Tot buitenge woon hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam in de wetenschap van de geschiedenis en de esthetiek van de drukkunst en de daarmee sa menhangende grafische technieken is 'benoemd prof. G. W. Ovink uit Amsterdam. Sinds 1956 was hij bijzonder hoog leraar vanwege de dr. P. A. Tie- le-stichting aan deze universiteit met dezelfde leeropdracht. Zijn oratie was toen getiteld: „Schoonheid toeleg of toegift?" Prof. Ovink werd in 1912 in Leiden geboren. Hij studeerde psychologie te Utrecht, waar hij in 1938 cum laude promoveerde. Dat jaar werd hij consulent voor reclamepsychologie en typografie. Daarna werd hij medewerker van de stichting voor psychotechniek in Utrecht en vervolgens van de be drijfsgroep grafische industrie. Sinds 1945 is hij esthetisch adviseur van de N.V. Lettergieterij „Amsterdam" v/h N. Tetterode. Sinds 1948 is hij tevens docent aan het Plantijn hoger insti tuut voor drukkunst in Antwerpen. Prof. Ovink is voorts sinds 1958 redactielid van „Het boek", sinds 1962 vice-voorzitter van de Raad voor industriële vormgeving en voor zitter van het Instituut voor in dustriële vormgeving. RECTIFICATIE Zoals de lezers wel zullen hebben begrepen was de kop van de vorige LS verkeerd gezet. De kop luidde: „Computer in dienst van hongerende wereld"; dit moet zijn: „Coupeur in dienst van hongerende wereld". (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De Haagse po litie heeft gisteren op een pers conferentie gepleit voor meer armslag bij het onderzoek naar de herkomst van vuurwapens. „Het gebruik van vuistvuurwa penen wordt door de wet slechts gekwalificeerd als een overtre ding, waardoor een diepgaand onderzoek, terwijl de verdachte nog wordt vastgehouden, niet mogelijk is. Het verhaaltje, dat het pistool van een onbekende Turk of de revolver van een on bekende zeeman is gekocht, be gint de politie wel eens te ver velen." De politie verklaarde dit naar aan leiding van vier recente schietpartijen in Den Haag. Overigens noemt zy het vuurwa pengebruik bepaald niet verontrus tend. In Den Haag zjjn relatief niet meer verboden wapens in omloop dan in Rotterdam, Amsterdam en andere grote steden. Wel bliikt de Haagse geweldpleger onsportiever, loucher, dan elders. Het verboden wapenbezit is, vol gens de politie, onder meer veroor zaakt door de stroom van buitenland se arbeiders. Stiletto's en dolken wor den door de buitenlanders en door de rijksgenoten van over zee gemakke lijker en vlugger gehanteerd dan ge woonlijk door de Nederlanders, die nuchterder zijn. Daardoor is een zekere angst ontstaan. Als tegen- Krediet van tivaalf landen aan Engeland maatregel worden dan vuurwapens aangeschaft, die overal in Europa ge makkelijker zijn te krijgen dan in Nederland. Vooral in België en Italië kan men ze zonder veel moeite aan schaffen. Dat angst een van de hoofdoor zaken is van het toenemend wapen bezit leidt de politie ook af uit het feit, dat de „gewone, gezellige inbre kers" niet zijn overgegaan op gebruik van vuurwapens. Ook bepaalde tv-series doen, aldus de politie, hun invloed gelden. Dat er de laatste jaren meer vuur wapens onder de burgerij voorkomen, leidt de Haagse politie af uit de cij fers. Zo kwamen vorig jaar 62 tips binnen, die in 23 gevallen 34 vuur wapens opleverden, waarvoor geen vergunning was afgegeven. Alleen de eerste helft van dit jaar werden naar aanleiding van 43 tips in 17 gevallen reeds 20 vuurwapenen in beslag ge nomen. Dit is een ernstige zaak, maar men kan niet spreken van een uitermate alarmerende toestand, al dus de Haagse politie. Zij overweegt echter wel maatregelen om bezit en gebruik van vuurwapenen te be strijden. „De schorring" Hij lette vooral op het in stand houden van karakteristieke aspecten van de Brabantse „Langgevelhoeve" Boven een deel van de gelagkamer waar vroeger de stal was is bij voorbeeld een soort balkon waar ge bruiksvoorwerpen staan èn gezellige zitjes; vroeger was dit een opberg ruimte, „de schoring". Hoe fraai de gelagkamer ook moge zijn, zonder gasten heeft het allemaal Keen zin. Het echtpaar Van Hees heeft echter al zoveel contacten met artiesten gelegd met leden van het Rotterdams Toneel, jonge musici, ca baretiers en amateurtonelisten dat deze zomer al vogels van diverse pluimage de Buitelaar zullen bevol ken. De musici en toneelspelers zullen repeteren (en lesgeven aan amateurs) in de Studio. Mevrouw Van Hees: We willen cursussen organiseren in vrije expressie, toneel en schilderen, en zo proberen de vrijetijds-artiesten in contact te brengen met de beroeps. Ontmoetingspunt Met deze cursussen willen we de creativiteit stimuleren, maar tevens een ontmoetingsmogelijkheid schep pen. Mensen, die thuis nooit aan kunst toekomen kunnen hier 's avonds komen werken. Ook wil ik weer beginnen met de creativiteit van kinderen aan te moedigen". Luud en Pam van Hees zouden ook graag „vergeten groepen" oude kunstenaars en jonge kunstenaars, die door allerlei omstandigheden geen kansen krijgen, door middel van exposities en optreden in de Studio willen helpen. Ze denken daarbij ook aan een uit wisseling van exposities met andere delen van het land. ,.De studio wordt een volledige mo biele ruimte, met als belangrijkste aspect beginnende kunstenaars speel- mogelijkheden te geven". Pam van Hees denkt hierbij voornamelijk aan toneel, maar wil ook kansen bieden aan jonge cineasten, hun films te vertonen; films, die commercieel niet interessant genoeg worden geacht om voor het grote publiek te brengen. Het kunstminnende echtpaar ziet de Studio ook als repetitieruimte voor musici en beginnende cabaret groepen. „We zijn bezig een cabaret gezelschap als thuisgroep hier te krijgen". Caravans Café-theater de Buitelaar heeft geen hotelruimte, maar er is grond genoeg rondom de voormalige boer derij voor caravans. Het is de bedoe ling in kunst geïnteresseerde bezit ters van caravans in de gelegenheid te stellen hun rijdende woningen voor onbepaalde tijd bij de Buitelaar te parkeren. Ook is er een camping, en een gro te jachthaven (in Drimmelen) in de nabijheid. Al deze plannen voor cineasten, ca baretiers, schilders, toneelspelers en musici houden niet in dat de gewone boeren, burgers en buitenlui niet welkom zouden zijn. Integendeel, de studio zal financieel moeten drijven op het café. Maar ook hier voert een bijna „artistieke" vrijheid de boven toon. Pam van Hees: „Als je dorst hebt ga je naar de bar om jezelf te bedienen, maar wil je de hele middag met een boek en een kop thee in de tuin zitten interes- Foto boven: de gelagkamer. Op de voorgrond de heer en mevrouw Van Hees; naast hen en op de achtergrond hun medewerkers, met links achter bij de barbecue) interieur-stylist R. de Leeuw. Foto onder: de heer en mevrouw Van Hee$ in de tuin achter hun café theater Buitelaar. Rechts achter: de Studio. LONDEN De centrale ban ken van twaalf westerse landen, waaronder Nederland, hebben Engeland een krediet verstrekt van twee miljard dollar met een looptijd van ongeveer tien jaar om een nieuwe devaluatie van de Britse pond te voorkomen. De president van de Bank of Eng land, Leslie O'Brien, zei bij zijn te rugkeer uit Bazel, waar de hoofden van de centrale banken waren bij eengekomen, dat „wij Engelsen al leen maar een gunstig evenwicht hoeven te vinden en te tonen dat we onze problemen aankunnen en ik ben er zeker van dat onze financiële moeilijkheden zullen worden opge lost". Hij zei niets te hebben gemerkt van een vrees voor een tweede deva luatie van het pond. De Britse minister van financiën. Roy Jenkins, zei in het Lagerhuis dat de nieuwe faciliteiten „niet een nieu we lening" zijn, maar een manier om de fluctuaties op te vangen in de sterling deposito's van andere landen. De kredieten kunnen dus niet wor den gebruikt voor de financiering van het tekort op de Britse buiten landse betalingsbalans. Versterking pond In feite komt het neer op een „fun ding" van de sterling deposito's van landen uit het sterlinggebied bij de Britse bank. Engeland kon zich niet veroorloven dit te doen zonder hulp, vandaar dat de bijstand van de twaalf landen werd ingeroepen. Het doel is volgens minister Jenkins een versterking van de positie van het pond en daarmee van het gehele in ternationale monetaire stelsel Er is een duidelijk verschil in de manier waarop minister Jenkins en bankpresident. O'Brien de nieuwe re geling voorstellen. De minister zei uitdrukkelijk dat het hier geen le ning betrof, O'Brien daarentegen sprak wel over „de lening aan Enge land". 1568/1968 Dit jaar is het vier eeuwen ge leden dat Marnix van St. Alde- gonde het Wilhelmus dichtte. Ter gelegenheid hiervan heeft de PTT een sobere, maar kleu rige herdenkingszegel uitge geven, ontworpen door Wtm Crouwel. De achtergrond is grijs, de letters zijn oranje en de band is in rood-wit-blauw uitgevoerd. SAIGON Een Zuidvietnamese woordvoerder heeft verklaard, dat de Vietcong bij een aanval op een regeringspost gebruik heeft gemaakt van traangas. Enkele militairen gaven na het inademen van het gas bloed op. Eerder had men meege deeld dat het gifgas was. De Vietcong en de Noordvietna- mezen gebruiken de laatste tyd her haaldelijk gas. Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen doen dat al langer. De Rotterdammer Chr. C. Vreugdenhil heeft een positieve verzekering uitgevonden. Hij meent dat schadevrij rijden kan wor den gestimuleerd door automobilisten, die een bepaald aantal jaren zonder brokken-door-eigen-schuld hebben gereden, prijzen uit te keren. Bij voorbeeld: na 5 jaar een radio, na 10 jaar een tv-toestel, na 15 jaar een vakantie in Zwitserland, na 20 jaar een nieuwe auto en na 25 jaar een eigen huis. Waar het geld vandaan moet ko men? De heer Vreugdenhil: „Door de verzekeringsmaatschappijen wordt nu, naar ik meen, jaarlijks V* miljoen aan schade uitgekeerd. Zou het nu zo worden dat iedereen voor zichtiger gaat rijden om eèn prijs te verdienen als bv. 60 procent scha devrij rijdt behoeft er heel wat minder Ie worden uitgekeerd. Dèt geld zou ik willen bestemmen om de prijzen van. te betalende ver zekeringsmaatschappijen zouden het geld dat voorheen aan schade moest worden uitgekeerd gezamenlijk in een pot kunnen doen voor de prijzen. Andere polis Ook zou er een andere polis kun nen worden opgesteld. Een polis met een premie, die niet is bestemd voor hen die sehade maken, maar voor hen die dat niet doen en in de prij zen vallen. seert me dat ook niet. Haar man; „Het voordeel van zelfbediening is dat we voor een glas bier maar 65 cent hoeven te vragen". Ouders met jonge kinderen kunnen rustig verpozen, want de kleuters kunnen zolang spe len in een grote afgsloten zand bak achter het huis. Als ik met Luud en Pam van Hees praat kruipt hun jongste, de een jaar oude zoon Steije, overigens in de gelagkamer rond. Vader tilt hem op en zegt: „En dit is nou onze echte buitelaar!" In de Mader Kring worden de kinderen niet uit het oog verloren. Ik denk aan een hogere premie met twee kanten: als ik ongplukken maak voor de schade en als ik geen ongelukken maak voor de prijs." Een positieve verzekering dus. In deze verzekering zou om de veiligheid te vergroten ook begrepen moeten zijn een gratis driemaandelijkse con trolebeurt. De heer Vreugdenhil (69) rijdt a'. 48 jaar auto, en heeft zijn denkbeelden voor een veiliger verkeer al in 1955 op papier gezet. Maar door een zeke re bescheidenheid durfde hij nooit met zijn ideeën voor de dag te ko men. Pover ogen Een artikel in LS over ons geweld dadig verkeer inspireerde hem tot het schrijven van een brief. „Ik miste altijd de vrijmoedigheid het plan. dal in mij leefde bekend te maken, tot ik uw artikel las, en dacht: nu moet het maar gebeuren. Ik zeg niet dat dit dè oplossing is dat zou arrogantie zijn maar het is een pover pogen mee te strij den voor de bescherming van het le ven van de naaste in het verkeer. Deskundigen kunnen wellicht mijn suggesties uitwerken." In zijn op schrift gestelde plan zegt hij: „Thans moet de weggebruiker zich aan de verkeerswet en zich aan een hele reeks bepalingen houden die van buiten af op hem toekomen. En omdat de mens van nature een revo lutionair is, overtreedt hij ook als zo danig alle geboden en verboden. Dit heeft mij op de gedachte ge bracht naar iets te zoeken dat hem niet van buiten af, maar van binnen uit ertoe prikkelt zich zo goed moge lijk aan de verkeersregels te hou den. Als een weggebruiker eens iets zou worden voorgezet, wat hij zou kun nen bereiken, door bv. jaren zonder ongelukken te rijden, z.ou hij dan niet beter opletten? Korf antwoord Ik heb eens een vrachtrijder op de grote trajecten gevraagd: Als je nu eens twintig jaar zonder ongelukken had gereden, en Je z,ou dan nog vijf jaar schadeloos moeten rijden om een huis te verdienen, wat zou je dan doen? Het antwoord was erg kort: Heel goed uitkijken! Mijn gedachten zijn ook naar de sport uitgegeaïi. U weet hoe deze te genwoordig voor sommigen sportver- dwazing is geworden, hoe men een held kan worden, soms met inzet van eigen leven, en soms ten koste van andere levens. Laten we ons Nederland eens als één groot sportterrein voorstellen, met allemaal mensen, die met zichzelf en niet met de ander in gevecht zijn om in het verkeer een grote prijs te winnen na een inspanning van 5, 10, 15, 20 of 25 jaar! Wegridderd Waarom komen er wel lintjes voor sporthelden en niet voor die echte vrachtrijders? Waarom worden die niet geridderd voor hun rijden? Zij zijn de helden van de dag! Laten we ze een kenteken op hun wagen en op hun revers geven waar door ze. overal waar zij komen, wor den herkend, voor hun inzet voor de naaste." De heur Vreugdenhil stelt zich voor de „prijzenwedloop" te registre ren in het rijbewijs. Het rijbewijs zou een boekje moeten worden, waarin ongelukken worden aangete kend. Iedereen die een aantekening krijgt, moet weer opnieuw beginnen in het gevecht om allereerst een ra dio (5 jaar zonder schade) en ten slotte een huis (25 jaar zonder scha de). eilgheidsactie Op de tegenwerping dat zoiets heel moeilijk is te verwezenlijken, ant woordt de teer Vreugdenhil: „We kunnen een proef nemen en een vijf jarenplan opstellen; laten we vijf jaar lang een veiligheidsactie voeren, (iedereen, die meedoet krijgt een em bleem op zijn auto) dat niets kost, omdat nog geen prijzen worden uit gekeerd. Als de verzekeringsmaatschappijen dan tot de ontdekking komen, dat in die vijf jaar het aantal ongelukken al is gedaald, zullen ze zich realiseren dat dit cijfer mét prijzen nog sterker zal dalen." De heer Vreugdenhil, die geen foto in de krant wil („het gaat om de zaak, niet om mij") hoopt vurig dal zijn plan aandacht zal krijgen. Met een bezwaard gemoed ziet hij al ja renlang hoe 'het verkeer een van de grootste vijanden van de mens begint te worden. Een vijand, die hij wil bestrijden vanuit het gebod: Gij zult niet doden. AFTERNOON BUILTJES

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7