Cornells Verolme deed opnieuw Commentaar Minister De Block niet gelukkig met besluit Bedrijf voor personeel Grote-orgel vier trekt drommen publiek Metaalnijverheid wil snelle samenwerking Zijn image kreeg nieuwe glans Mammoel-dwang „Niet in eikaars armen C. Verolme: „Ik ben erg blij Werkgelegenheid A 'dam speelde mee JUISTE KEUZE Verolme zou akkoord zijn Vervoer NS- stukgoederen duurder Toeslagen kunnen in studiejaar worden verhoogd DINSDAG 9 JULI lfy' (door Bram Oosterwjjk) ROTTERDAM Cornelis Verolme (67) heeft een werf gekocht en kredietgarantie ge kregen voor de bouw van een dok dat voorlopig is opgezet als het grootste ter wereld. Opnieuw heeft hij zaken gedaan en is hem iets gelukt wat velen voor onmo gelijk hielden. Zijn image van groot-industrieel heeft nieuwe glans gekregen. De aankoop van de NDSM is het zoveelste funda ment voor zijn reeds hechte be- drijfsbasis. Cornelis Verolme bouwt aan een wereldconcern en gaat z'n gang. Cornells Verolme is niet bang voor tegenwerking van anderen. In zijn rush naar schecpsbouw-suprematle gaat geen golf hem te hoog. Nu hij kans zag ook in Amsterdam vaste voet te kunnen krijgen, pakte hij die. Tegelijk speelde hij een sterke troef uit in het gevecht om de garantie voor een mammoetdok aan de Nieu we Waterweg. De NDSM een van de vier werven die tegen zijn dok- projekt ageerde is van hem. Cornelis Verolme de boerenzoon uit Nieuwe Tonge die in 20 jaar tijds een wereldbedrijf op poten zeite zal zich de komende maanden ongetwij feld weer op de borst slaan en links en rechts vertellen dat hij het 'm toch maar fikst. Niemand die daar iets tegenin kan brengen. Hij zal er weer wrevel mee opwek ken. zeker bij zijn concurrenten. Wrevel omdat scheepsbouwer Verol me nog altijd wordt bezien als een indringer, een man die tot vandaag de dag eigenlijk nog steeds niet wordt geaccepteerd in de kring van vaderlandse scheepsbouwers. Verol- me's constante praten over zijn suc cessen is daar zeker niet vreemd aan. Rond Verolme hangt reeds twee de cennia lang een waas van geheimzin nigheid. Hoe kan iemand in de huidi ge maatschappij in zo'n korte tijd een dergelijk concern op poten zet ten? Er zijn vele gissingen gedaan, van allerlei kanten. Het gerucht dat het Koninklijk Huis er vanaf het begin geld in heeft gestoken, gaat nog altijd rond. Anderen spreken van een financieel steunen door Zwitserse banken. Opheldering is er echter toch nooit gekomen. Cornelis Verolme is en blijft al leen-eigenaar. Hij behoeft zijn finan ciële boeken niet open te doen. Hij gunt buitenstaanders geen blik in zijn bedrijfsvoering. Hij werkt voor zijn bedrijf, voor zijn personeel. Meermalen heeft hij gezegd dat na zijn dood alles voor z'n personeel zal zijn. Verolme is een gelovig mens. En hij komt daar voor uit. Regelmatig verkondigt hij dat hij zonder de steun van God nooit zover had kun nen komen. Maandelijks vertelt hij zijn mensen via het personeelsblad de waarde van het in God geloven en op Hem vertrouwen. Ook daarmee trekt hij aandacht. Uniek Cornells Verolme: een uniek figuur. In Nederland is er geen tweede. Met 5000 werknemers rondom hem verspreidt hij een onderne mingsgeest, een durf en een vaak juiste kijk op de zaken die tot de verbeelding van velen spreken. Ook over de grenzen. Een groot deel van het jaar is hij in het buitenland. Hij spreekt er met andere werfdirekteu- ren, bezoekt regeringsleiders, sluit opvallende contrakten, kortom: tim mert aan de weg. Verolme is als ondernemer een na-oorlogse figuur. Amper een jaar na de bevrijding begon hij voor zich zelf toen hij geen direkteur kon wor den bij Stork in Hengelo, waar hij een hoge funktie had bij de afdeling dieselmotoren. Over de gehele we reld was er op dat moment een schreeuwende behoefte aan schepen. Verolme kocht scheepsmotoren die uit gezonken schepen waren gehaald. Hij reviseerde ze en sleet ze aan werven in de buurt van Rotterdam. In IJsselmonde kocht hij een loodsje. Als een kostbaar kleinood „daar is het allemaal begonnen" staat het nog altijd overeind tussen de grote bedrijfshallen van nu. Mis schien is 't het begin van een Verol- me-museum. Na vier jaar goed zaken te hebben gedaan, werd hij behalve moto- ren-reviseur ook scheepsbouwer. Voor een zacht prijsje kocht hij de werf van Jan Smit in Alblasserdam. Hij moderniseerde de werf, reisde naar Scandinavië en kwam met een gevulde orderportefeuille thuis. Ver olme bouwde schepen van velerlei type en was vier jaar later eigenaar van een tweede werf. In het Bra bantse Heusden kocht hij het verlo pen bedrijf van De Haan en Oerle- mans en gaf het ingeslapen stadje daarmee een nieuwe arbeids-impuls. Grote werf A JET het mammoetdok is het cigen- lijk een merkwaardige geschie denis geweest. Er was een dok nodig. Twee partyen betwistten elkaar de zeggenschap. Nadat samenwerking onmogelijk bleek nam de regering een beslissing, die gegeven de om standigheden moeilijk aanvechtbaar lUkt. Verolme krijgt zyn dok. Verolme heeft het spel ook hoog gespeeld. Het merkwaardige is nu dat de re gering bestrijdt voor „het blok" gezet te zijn. Verolme is een terrein voor het dok gaan egaliseren. Verolme liet door schemeren toch te zullen bouwen om danks de steun van de regering. Verolme nam, op het hoogtepunt van de strijd, de NDSM over op vc waarde dat de kwestie van het dok bevredigend geregeld zou worden. Wat zegt de regering nu? Dczcj dwang van Verolme heeft nooit een rol gespeeld. De kwestie heeft zolang geduurd, meer dan een jaar, dat er beslist geen sprake is van een vol- j dongen feit. Maar intussen vindt de regering dc| overname van de NDSM door Ver-; oimc wel zo belangrijk, dat twee van! de vier voorwaarden die aan de scheepsbouwer zyn gesteld voor het j verkrijgen van zyn kredietgarantie.j de NDSM en de werkgelegenheid; in Amsterdam betreffen. De reste rende twee voorwaarden zullen j scheepsbouwer Verolme nauwelijks! hoofdbrekens kosten. Hoe staan de stukken nu? Heeft Ver olme de regering schaakmat gezet of heeft de regering in alle zelfstandig heid een besluit genomen? De voorwaarden aan Verolme gesteld overziend, ljjkt het eerste het meest waarschijnlijk, de activiteiten van Verolme daarmee niet te na gespro ken. Een argument te meer voor deze conclusie is het feit, dat nu ineens de werkgelegenheid in Amsterdam zo belangrijk is, waar deze tot voor kort nauwelijks zorgen baarde. Min. De Block: DEN HAAG Minister De Block van economische zaken is ervan overtuigd dat samenwer king tussen Verolme en de com binatie Rijn-ScheldelWilton beslist niet gemakkelijk tot stand zal komen. Op de versconferentie van gisteren zei hij daarover: „Ik weet ook wel dat de heren elkaar van hartelijkheid beslist niet in de armen zullen vallen". Over scheepsbouwer C. Ver olme zei hij o.m.: „Verolme loopt over van fantasie. Hij heeft altijd morgen grote orders, maar het gekke is toch dat hij ze krijgt." Hij vond de vorige week door Verolme gedane mededeling dat hij 400 nachten niet geslapen zou hebben omdat de kredietverle ning nog steeds niet rond was „een bijzondere prestatie" CORNELIS VEROLME het onmogelijke bereikt Maar Cornelis Verolme wilde meer. De schepen groeiden in omvang en om ze te kunnen bouwen, had hij een grote werf nodig. Twee jaar duurde het. Toen werd in de nog lege Botlek de eerste paal geslagen voor de werf waarmee hij zijn grootste glorie zou binnenhalen. Velen verklaarden hem voor gek om daar een bedrijf van zo'n grootte neer te zetten. De afgunstige concurrentie lachte wat pijnlijk, de kritiek barstte los. Maar wat ze verwachtten gebeurde niet. Verolme ging door en kocht nog in de jaren vijftig zijn eerste buiten landse werf. Dat was in Cobh, in het zuiden van Ierland. Hij bracht wel vaart in een arme streek en ver trouwde zijn arbeiders bij de stapel loop van het eerste schip toe: „Ik beloof u dat God u zal zegenen"... Een paar maanden daarna was hij met Prins Bernhard op de plaats waar hij zijn tweede werf over de grens ging beginnen: in het Brazili aanse Jacuacanga. Aan een rotsachti ge kust stichtte hij een hypermodern bedrijf, met een eigen nederzetting. In hetzelfde jaar 1959 kocht hij in Sarpsborg (Noorwegen) wederom een werf. Een paar jaar geleden moest hij dat bedrijf sluiten omdat het niet floreerde. Verolme leed daar een van zijn weinige nederlagen. Mexico, Zuid-Afrika en Indonesië. Dat zijn de landen waarmee hij nu nog bezig is. Regeringsbemoeienissen en financiële perikelen houden de verwezenlijking van wérven daar nog tegen. Maar behalve met werven en een machinefabriek dekte Verolme zich ook op ander terrein. In Maassluis startte hij een eigen installatiebedrijf (Verolme Elektra), omdat de concur rentie andere installatiebedrijven „verbood" aan hem te leveren. In West-Duitsland begon hij met de produktie van gemetalliseerde gordij nen. In eigen land ging het mis met zijn meedoen in de radio- en tele visiewereld (REM en VAT). Een af gang en zijn tweede nederlaag. Mammoetdok En dan het mammoetdok: de con troverse tussen Verolme en de andere grote vaderlandse werven. Verolme wil op zijn Botlek-bedrijf twee bouwdokken en een helling voor schepen tot één miljoen ton. De ande re willen een dok op de Maasvlakte, voor schepen half zo groot. Beiden vroegen de minister van economische zaken om financiële garantie. Maar de eis van de regering was: er wordt éénmaal garantie verleend en probeer daarom samen te werken. Sindsdien zijn er maanden verlopen. Samen werking kwam er niet. Of die er nu na het verlenen van de garantie en het stellen van voorwaarden nog ooit zal komen is een twijfelachtige zaak. Door Verol- me's koop van de NDSM en de beslissing van de minister zijn de kaarten anders komen te liggen. Maar of de garantie er wel of niet had gekomen, Verolme had zijn mammoetdokken en idem dito hellin gen toch gebouwd. Maanden terug is hij al begonnen met de aanleg van de helling, omdat er niet langer kon worden gewacht. De eerste van de vier tankers van 250.000 ton die hij in opdracht heeft moet in januari al te water. Daarom ging Verolme door. De op drachten die hij heeft dwongen hem ertoe. Hij weet wat hij wil, hij weet wat hij moet. Ook met de koop van de NDSM. Het zal zijn laatste stunt zeker niet zijn. ROTTERDAM De drie werkne mersorganisaties in de metaalnijver heid hebben er maandagmiddag in een gezamenlijk telegram bij de di- rekties van Verolme/NDSM en Rijn-Schelde/Wilton op aangedron gen naar aanleiding van de rege ringsbeslissing inzake het verlenen van kredietgarantie en het advies van de minister zo spoedig mogelijk tot samenwerking te komen. De Algemene Nederlandse Metaalbedrijfsbond heeft positief gereageerd op het besluit van minister De Block. In een voor lopig commentaar zegt de ANMB, dat de minister bij de keuze van het projekt in ieder geval gedeeltelijk het advies heeft gevolgd dat de vak bonden hem vorige week vrijdag hebben gegeven. Hoewel niet werkelijk de garantie is geschapen, dat er niet toch twee projecten tegelijk in uitvoering zul len worden genomen (waarvan dat van de Rijn-Scheldegroep en Wil ton Fijenoord zonder overheids steun), juicht de ANMB het toe, dat de minister het in zijn voorwaarden voor de Rijn-Schelde/Wilson Fijen- oordgroep althans aantrekkelijker heeft gemaakt, overleg te plegen met de combinatie Verolme-NDSM. De Christelijke Metaalbedrijfs- bond juicht de beslissing van de minister van harte toe, met name omdat deze de Nederlandse scheeps bouw als geheel steunt. De C.M.B. hoopt op een goede samenwerking W. Thomassen (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Burgemeester W. Thomassen, maandag voor het eerst weer in het stadhuis na een oriënta tiereis naar Roemenië, gaf als zijn eerste vluchtige indruk over de kre dietverlening aan Verolme dat de mi nister van economische zaken op dit moment toch wel de juiste keuze heeft gedaan. Hij vond het verstandig om met een dok in het Waterweggebied te beginnen en dan te zien hoe het werk voor zo'n dok zich ontwikkelt. Hij was er van overtuigd dat de mi nister heeft toch de deur daartoe open gehouden wanneer de ont wikkeling in de tankvaart zich door zet, de tweede groep eveneens een kans zal krijgen. Ten aanzien van de concurrentie, die er ook in Nederland voor bouw en reparatie van mammoetschepen zou moeten zijn, kon de burge meester, die nog geen van de beide partijen sedert zijn terugkeer gespro ken had, geen commentaar geven, hoewel de concurrentie op zich toch te verdedigen zou moeten zijn. Drs. J. Hagenaar economisch on der-directeur van het havenbedrijf gaf geheel informeel en voor eigen rekening als commentaar dat er mis schien toch voor Nederland wel meer werk dan voor één mammoetdok in zou zitten wanneer de tendens zich doorzet om met zeer grote schepen olie via Kaap de Goede Hoop naar West-Europa te varen. Een mammoettanker zal hooguit vijf van dergelijke reizen per jaar kunnen maken, hetgeen betekent dat het aantal schepen snel zal toenemen. Bovendien moet er niet alleen reke ning gehouden worden met de vaart op Rotterdam, maar ook op de Franse Atlantische haven en Ham burg, omdat in deze havens mam moettankers in geen geval gerepa reerd zullen gunnen worden. DEN HAAG Minister mr. L. de Block van economische zaken is niet voor 100 procent gelukkig met zijn besluit om on der bepaalde voorwaarden de kredietgarantie van 75 miljoen gulden te moeten geven aan het Verolme-concern. Hij is er echter van overtuigd dat er in de kwes tie van de mammoetdokken geen nieuwe elementen kunnen wor den aangedragen en dat uitstel niet langer verantwoord is. De minister die gisteren het pers centrum Nieuwspoort een toe lichting op de kredietverlening gaf heeft in zijn besluitvor ming de continuering van de werkgelegenheid in Amsterdam door de overname van de NDSM door Verolme laten meespelen. Beide partijen Verolme (in clusief NDSM) en de Rijn-Schelde groep met Wilton-Fycnoord heb ben enige tijd gevraagd om over dc voorwaarden te studeren. Onofficieel, zo onthulde de minister, heeft presi- dent-direkteur C. Verolme echter al gezegd akkoord te gaan. Volgens de minister is het moei lijke punt voor de combinatie het feit dat het dok op het terrein van Verol me ligt. Verder is het een probleem hoeveel dokdagen de combinatie no dig heeft en wat de prijs van zo'n dokdag zal zijn. De gunstigste oplossing zou volgens de minister van economische zaken zijn: een samenwerking tussen alle vijf betrokken werven bij de bouw van een dok. Indien dan na verloop van tijd mocht blijken dat dit dok onvoldoende is dan zouden de vijf gezamenlijk moeten meewerken aan de totstandkoming van een tweede dok, te bouwen op de Maasvlakte. Het huren van dokdagen, zoals nu in de voorwaarden staat, vindt hij geen vorm van samenwerking. Minister De Block heeft nog altijd hoop dat de twëc tegenstanders tot samenwerking zullen komen in de trant van het rapport-Keyzer. Tot op Van een onzer verslaggevers heden is dat echter nog niet gelukt, ondanks eindeloos proberen. Het standpunt van de combinatie Rijn-Schelde/Wilton zal echter moei lijk tot samenwerking kunnen leiden. Op 8 april liet de combinatie de mi- MINISTER DE BLOCK concurrentievervalsing nister weten een mammoetdok op de Maasvlakte te preferen, maar als tweede mogelijkheid toch te overwe gen per jaar een aantal dokdagen van Verolme te huren. Twee weken later heeft de combinatie echter per brief aan mr. B. W. Biesheuvel, voor zitter van het College voor de Scheepsbouw, laten weten dat men dit laatste standpunt terugtrok. Per brief van 1 juli heeft men zelfs gesteld dat het huren van dokdagen onmogelijk zou zijn. Mocht de combinatie dit standpunt handhaven en eventueel voor eigen rekening een dok op de Maasvlakte bouwen, dan betreurt minister De Block dit zeer. Volgens hem zullen beide dokken dan minder rendabel zijn. De bewindsman vertrouwt erop dat Verolme de werkgelegenheid in Amsterdam gaande zal houden. Ver olme die optimistisch is over toe komstige orders zou het plan heb ben kleinere mammoettankers bij de NDSM te bouwen fen de grotere op zijn werf in de Botlek De mogelijk heid wordt ook overwogen sekties te bouwen bij de NDSM en die in de Botlek aaneen te bouwen. De minister sprak het gerucht te gen dat de overname van de NDSM van de kant van Verolme de prijs zou zijn voor het verkrijgen van de kredietgarantie. De overname is pas in een later stadium van de onder handelingen ter sprake gekomen. De NDSM heeft wat de overname be treft. ook kontakt gehad met andere bedrijven, In mei j.l. is de zaak met Verolme rondgekomen. Volgens de bewindsman is het niet zo dat de NDSM direkt op springen staat. De werf heeft voldoende orders en kan de komende jaren beslist vooruit. Op lange termijn echter ziet het er niet best uit, omdat men, ge zien de groei van de schepen en de grens van de sluizen in IJmuiden, beperkt is in het bouwen. Verolme zou als gevolg daarvan in de nieuw- bouwsektor een te grote concurrent zijn geworden. VERVALSING Minister De Block gaf toe dat de verstrekking van krediet aan Verol me een reële zaak van concurrentie vervalsing is. Tevens zei hij echter dat zoiets nooit te voorkomen is. Het gebeurt ook in andere bedrijfstakken. Verolme heeft in dit geval behoefte aan kapitaal en hij voldoet het best aan de voorwaarden, zo zei hij. De minister meent dat het verant woord is dat het Verolme-concern, ondanks het feit dat het een gesloten vennootschap is, het krediet krijgt. De Herstelbank heeft een onderzoek tussen de verschillende combinaties. De bond is er dankbaar voor dat de werkgelegenheid bij de N.D.S.M. behouden zal kunnen blijven. De voorzitter van de Katholiëke Bond van Werknemers in het Me taal- en Elektrotechnisch Bedrijf „St. Eloy", de heer P. Brussel, zei gisteren dat, nu de regerings- beslissing is genomey, het woord allereerst aan de beide scheepsbouw- combinalies is. Ook hij hoopt dat zij erin zullen slagen tot de ge wenste overeenstemming te komen, oudat deze kostbare investering een zo groot mogelijk resultaat zal heb ben en opdat wordt voorkomen, dat door onderlinge tegenstellingen schade wordt veroorzaakt. Samen werking zal volgens de heer Brus sel niet alleen op een zodanige wijze tot stand moeten komen dat ze voor beide partijen aanvaardbaar is, maar ook zo dat zij er werkelijk een stuk bevrediging in vinden. De direkties van de Rijn-Schelde groep en van Wilton-Fijenoord wensten maandag geen commentaar te geven op het besluit van minister De Block, Ze zijn echter van plan op korte termijn een reaktie op de beslissing te geven. In een commu niqué werd gezegd: „Rijn-Schelde en Wilton-Fije- noord-Bronswerk delen het volgende mee: De minister van economische zaken heeft hen vanmorgen (maan dag. Red.) ontboden. De minister heeft zijn in een brief vervatte besluiten en verlangens overhandigd en uitgebreid besproken. Het ant woord zal op korte termijn uitgaan. Tot dat tijdstip zal hunnerzijds geen commentaar worden gegeven". Feliciteren Scheepsbouwer C. Verolme wilde ook vrijwel niets zeggen. Bij zijn vertrek van het ministerie van eco nomische zaken zei hii maand^zmid- dag alleen: „Ik ben blij, erg blij. U kunt mij feliciteren". Mr. B. W. Biesheuvel, voorzitter van het College voor de Scheepsbouw, achtte het niet in het belang van zijn werk reeds thans commentaar te geven op de beslissing van minister De Block om aan Verol me een overheidsgarantie te verlenen voor 75 miljoen gulden bij de finan ciering van een reparatie/nieuw- bouwdok voor zeer grote schepen in het Botlekgebied. De heer Biesheuvel heeft het afge lopen jaar ettelijke malen vertrouwe lijke adviezen uitgebracht aan de mi nister en de verschillende werven of groeperingen van werven. Deze ad viezen, die niet in de publiciteit zijn gekomen, waren afhankelijk van de tijd en omstandigheden die dan gol den. Ook in de fase die aan het besluit van de minister is voorafge gaan heeft mr. Biesheuvel zijn me ning naar voren gebracht. UTRECHT De tarieven van de Spoorwegen voor het vervoer, afha len en bestellen van stukgoederen (vracht- en expressgoed) zullen op 1 augustus met 12,5 procent worden verhoogd. De Spoorwegen willen met deze maatregel de vrachtprijzen aanpassen aan de kostenstijgingen om zo de fi nanciële resultaten van het stukgoe- derenvervoer te verbeteren. Ook het minimumbedrag aan vracht per twaalf maanden, waaro ver reduktie wordt verleend, gaat omhoog. De vier groten, die gisteravond de orgelmaand in de Doelen op grootst wijze openden, voor het Doelenorgel, Van links naar rechts: Luigi Taglia- vini, Marie-Claire Alain, Arie J. Keijzer en Albert de Klerk. ROTTERDAM Het was wel een heel bijzonder orgelconcert gister, avond in de Grote Doelenzaal! Daar werd de Rotterdamse Orgelmaand geopend door vier organisten, waar van er drie een internationale be roemdheid genieten en de vierde al- les in zich heeft, om ook tot dew hoogte te stijgen. De Parijse organiste Marie-Clain Alain genoot de eer, het concert tr openen. Zij deed dat met de „Suitj du deuxième ton" van hay 18de-eeuwse stadgenoot Louis-Nico las Clérambault, waarin vooral hë mooie Trio, het levendige geknor vai de kromhoorn in het vierde deel, hef prachtig zingende vijfde en he laatste met de sprankelende trompe! ten opvielen. Deze compositie wei gevolgd door een ander werk uit d tijd: een reeks bewerkingen van h Kerstliedje Joseph est bien mari van Jean-Frangois Dandrieu, eve eens uit Parijs. Marie-Claire Alait speelde deze reeks juweeltjes vol af wisseling met een onfeilbaai meesterschap, waarvan ook het spe len uit haar hoofd zonder hulp bij het registreren getuigenis aflegde. Professor Luigi Tagliavini uit Bo logna hield het ook bij zijn landgeno ten: twee sonates voor orgel van Do- menico Scarlatti, een fijn genuan ceerd gespeelde in G en een luchtig sprankelende in D, en daarna het „Concerto in a" van Johann Sebasti an Bach, geïnspireerd door een con cert voor twee violen van Antonio Vivaldi, wiens stempel dit werk nog zo sterk draagt, dat de viooltechniek er gemakkelijk in is te herkennen. Het werd subliem gespeeld, teer zin gend het Adagio tussen de blijde hoekdelen. 1 Het gedeelte na de pauze werd opend door de Haarlemse organist Albert de Klerk met het grandiooi gespeelde „Tweede koraal" van Cés* Franck, waarin hij met veel tempei? I ment de dramatiek en de dynara het volle pond gaf om uiterst fijni 1 eindigen. -In zijn improvisatie op ht j oud-Nederlandse liedje „Heer Jeas heeft een hofken", begon hij met hef daarin genoemde „harpengespel", waarnaar hij met een grote omweg o.a. met een korte, snelle pe- daalsolo weer terugkeerde. Als al tijd was ook zijn spel bewonder enswaardig. Dat Arie J. Keijzer, de organist van De Doelen, bij zijn drie beroem de collega's niet als de mindere afstak, is een pluim op zijn hoed Ook al, omdat hij het zich niet ge makkelijk had gemaakt. Want de „Drie dansen" van de in de laatste oorlog jong gesneuvelde Jehan Alain broer van Marie-Claire zijn moeilijk te realiseren werken. Wie „Joies" voor het eerst hoort, zal moeite hebben er de vreugden in te ontdekken, „Deuils" drukt de sombe re rouw uit in reeksen van vier tonen die telkens terugkeren en weer op duiken na de staccati in „Luttes", waarin de strijd naar een dubbel for tissimo triomfgeschal voert, sterk van ritme. Dat Arie J. Keijzer zijn toe hoorders sterk heeft geboeid, is een zeer grote verdienste. Alle vier uitvoerenden kregen een staande ovatie en aan het slot van het concert kwamen zij voor het or-i gel een bloemenhulde in ontvangst nemen, die met donderend applaus onderstreept werd. Dit unieke concert had bijna 1200 bezoekers getrokken, wat een uitste kend begin was van de samenwer king van De Doelen met de Orgel concertcommissie Grote of St. Lau- renskerk. Het concert werd door de N.C.R.V. opgenomen voor uitzending later. G. M. Dcrsjant naar de financiële positie van het concern ingesteld en dat is gunstig uitgevallen. Verolme kan nu dankzij de kre dietgarantie bij elke bank het geld voor de bouw van het dok lenen. De garantie betreft behalve de 75 mil joen voor de eigenlijke bouw, ook een bedrag (minister De Block: „Meer dan 19 miljoen") dat gemoeid is met de overname van de NDSM. De garantie komt op de post bijzon- der financiering van de begroting van het ministerie van financiën. De minister is er zeker van dat hij de vaste Kamercommissie van econo mische zaken ervan overtuigd heeft dat het toekennen van de garantie aan Verolme de beste beslissing is. DEN HAAG Wanneer het in komen van ouders van wie de kin deren met een toelage studeren door onverwachte omstandigheden over een studiejaar sterk vermindert, kan, gesteld dat dit tijdig wordt meege deeld, deze toelage in de loop van het studiejaar worden verhoogd. Dit heeft minister Veringa, meegedeeld in ant woord op vragen van de Tweede Ka merleden H. J. L. Vonhoff, dr. K. van Dijk en ir. D. S. Tuijnman (alle VVD). Het principe blijft echter dat het ouderlijk inkomen over het vooraf gaande jaar bepalend is voor de ouderlijke bijdrage in de studiekosten. De kamerleden hadden gevraagd om een aanpassingsregeling voor ge vallen dat een sterke inkomstenda ling van om melkveehouders en tuin ders moeilijkheden veroorzaakt in dien hun kinderen studeren, omdat de toelagen zijn gebaseerd op het ou derlijk inkomen van het voorafgaande jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 6