GEEN HULP, DAN GEWELD JAMIN Commentaren Lichaam (vermoord?) meisje in bos bij Roermond gevonden Het Kwartet „Blaiberg wil weer leven" Weer gezin in buitenland verongelukt Weer brand in plasticfabriek Politie grijpt overvaller pompstation SPRIUKf Psychopaat uit Sydney geeft zich over Bestrijding haringworm Diepvriezen afdoende Vrouw drie dagen dood in stoel Extra nachtboot naar Texel van deze glanzende onder- zettertjes (mei fij'n Indisch motief) in etui voor ieder die nu n nieuwe abonnee opgeeft! Nieuwe Leidse Courant Dinsdag 9 juli 1968 - 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Dir««teu': F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghcblevcn mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Grote kloot helpen overbruggen Arme lantlen: politiek heraien Thant tvaarschutvt rijke landen: De rijke landen moeten onverwijld de arme gebieden te hulp komen. Doen zij dit niet dan betekent dit volgens Oe Thant een uitnodiging tot geweld. Maar ook de ontwikke lingslanden moeten hun steentje bijdragen: ze zullen hun politiek van eng nationalisme moete/i laten varen. Niet alleen mensen, ook oli fanten willen wel eens strand- geneugten ervaren. Toeschou wers, die deze zwaarste had nimf ter wereld bezig zagen, verzekerden, dat het vroegtijdig vloed werd toen het logge dier het zilte water over zich heen liet spoelen. KAAPSTAD De toestand van Philip Blaiberg, die op 2 januari een ander hart kreeg, verbeterd voort durend nadat in het weekeinde com plicaties waren opgetreden. Professor Barnard, de hartspecia list, was zeer tevreden over de ge- I zondheidstoestand van zijn beroemde j patiënt. „Dr. Blaiberg wil weer leven", merkte hij op. De patiënt wordt behandeld met het Franse geneesmiddel anti-lymphcyte. Vader met 6 van zijn 8 kinderen verbrand CARBONEAR Een 59-jarige vader met zes van zijn acht kinderen zijn gisteren bij een brand in hun woning -op Newfoundland om het leven gekomen. De slachtoffers wa ren tussen twee en elf jaar. De 37- jarige moeder en de twee andere kinderen zijn ernstig gewond. In auto verbrand CHALON SUR SAONE Drie Ne derlanders zijn gisteren bij de Franse plaats Chalon sur Saone in hun bran dende auto om het leven gekomen. De slachtoffers, allen uit Nijmegen, zijn A. L. C. van den Berk (44), zijn 46-jarigc echtgenote en hun zestien- Jarige dochter Johanna. Twee zoons (14 en 15) werden licht gewond. De auto raakte op de Route Natio nale nr. 6 van de weg bij het uitwij ken voor twee auto's die in botsing waren gekomen. Zij reed een ravijn in en vloog in brand. APELDOORN Mevrouw A. Brij- der-de Boer is aan ernstige brand wonden overleden. Zij liep die woensdag op toen bij het repareren van hun auto een enorme steekvlam ontstond. De heer Brijder was vrij dag overleden. DE BILT Bij een autobotsing op de hoek Looidijk - Prof. dr. Asser- weg is gisteren de 65-jarige J. Tho mas uit Groenekamp om het leven gekomen. PIJNACKER De 77-jarige H. F. de Wit uit Delft is gisteravond bij «en verkeersongeval op de Noord- eindseweg in Pijnacker omgekomen. Hij reed vanuit een uitrit de weg op en werd door een personenauto aan gereden. Hij was op slag dood. TILBURG Op het kruispunt Hart van Brabantlaan - Ringbaan west is de 65-jarige bromfietser L. Ansems bij het oversteken door een vrachtauto aangereden. Hij overleed in het ziekenhuis. ROERMOND Vier jongens hebben gistermiddag in een bos bij Swalmen aan de Duitse grens het lijk van een meisje ge vonden. Het lichaam was ge deeltelijk met aarde en takken bedekt. De politie vermoedt, dat het meisje is vermoord. De nationaliteit en Identiteit van het slachtoffer waren vanmorgen nog niet vastgesteld. De officier van justitie, mr. Deiissen, deelde gister avond mee, dat het meisje tussen de veertien en achttien jaar is en reeds enkele weken geleden moet zijn ge dood. Ze was gekleed in een rood jack en droeg zwarte laarzen. In de omgeving van Roermond wordt geen meisje vermist. De politie neemt daarom aan, dat het om een Duits misdrijf gaat. Dr. J. Zeldenrust en dr. Witte van het gerechtelijk laboratorium in Den Haag konden na een onderzoek gisteravond nog niet zeggen, hoe het meisje is gedood. De jongens, die het stoffelijk overschot ontdekten, dacnten eerst een schedel te hebben gevonden. Bij nader onderzoek bleek het een lijk te zijn, waarna de jongens onmiddellijk de politie waarschuwden. GENÈVE VN-secretaris-generaal Oe Thant heeft gisteren zowel rijke als arme landen opgeroepen alles te doen om de kloof die tussen hen gaapt te overbruggen. wat hij noemde „zeer beperkte resul taten" van de tweede wereldhan delsconferentie, die enkele maanden geleden in Nieuw Delhi werd gehou den. We moeten op het gebied van han del en ontwikkeling vee] meer doen, anders komt onze vreedzame toe komst ernstig in gevaar. Oe Thant wees in dit verband op de verlaging van de handelsbarrières via de Kennedyronde tussen de di verse rijke landen. Dat kan toch ook gebeuren met de produkten uit de ontwikkelingsgebieden. Laten de landen die in overvloed leven iets van hun consumptie reserveren voor de export van de landen waar veel gebrek is. Over de bevolkingsgroei in de we reld zei Oe Thant nog dat de pro gramma's voor gezinsvorming niet bevredigend zijn en dat de wijziging van het gebruikelijke gezinspatroon nogal langzaam verloopt. De ECOSOC zal zich dan ook volgens Oe Thant vooral moeten bezighouden met de bevolkingsexplosie. Als de rijke naties de ontwikke lingslanden niet helpen, betekent dit een uitnodiging tot geweld. De lan den waar overvloed is moeten gaan inzien dat hun toekomstige welvaart en veiligheid en die van him kinde ren en kleinkinderen nauw verbon den zijn met het welzijn van de vol keren in arme gebieden. De geweldige kloof treedt nu een maal steeds duidelijker aan het licht En de arme landen worden ongedul dig nu zij zien dat hun afdoende hulp wordt onthouden, aldus Oe Thant. De secretaris-generaal gaf overi gens niet alleen de rijke landen de schuld van deze gang van zaken. Hij waarschuwde ook de arme naties dat zij bij het bepalen van hun houding ten opzichte van de ontwikkelde lan den wat verder moeten zien dan zij nu doen. Ze volgen nogal eens een politiek van eng nationalisme en zelf bedrog, zei hij. Oe Thant, die sprak bij de opening van de zomerzitting van de Econo mische en sociale raad van de Vere nigde Naties (ECOSOC) in Genève, toonde zich ernstig bezorgd over de Schade bleef beperkt RESTEREN Vanmorgen heeft brand gewoed in een hal van de po lyether- en schuimplasticfabriek „Recticel" te Resteren. De schade is beperkt gebleven tot enkele tiendui zenden guldens. Drie uur nadat de brand ontstond, was de brandweer het vuur meester. In de 140 meter lange hal, die pas enkele weken in gebruik was, ston den machines ter waarde van vijf miljoen gulden. De brand was moeilijk tc bestrij den, omdat het polyether steeds weer opvlamde. De oorzaak is waarschijn lijk wrijving van het 50 meter lange blok schuimplastic op de lopende band in de hal. De fabriek, die 80 procent van de Nederlandse uitvoer van schuim plastic en polyether verzorgt, brand de twee jaar geleden tot de grond toe af. Roof Sassenlieim opgelost LEIDEN De rijkspolitic heeft gistermiddag in Amsterdam de twee de overvaller van het pompstation te Sassenheim gearresteerd. De man. een 22-jarige Duitser, heeft inmiddels bekend. De andere Duitser, die aan de overval deelnam, is gisteren ge grepen. Ook hij heeft bekend. Beide mannen arriveerden 4 juli in Amsterdam, waar zij in een hotel hun intrek namen. Daar beraamden ze ook de plannen, waarvan er één is uitgevoerd, de overval op het tankstation, waarbij de pompbedien de zwaar werd gewond. De buit, ƒ500, is door de ontvluchte man op gemaakt. Ook bij Hema Zij hadden ook het plan een over val te plegen op de geldophaler van de Amsterdamse Hema. De Duitsers hadden de man enkele dagen ge observeerd en wilden hem in het wa renhuis aanvallen. Beide mannen zijn in Duitsland verschillende malen met de rechter in aanraking geweest. Groot aantal doden in Duitsland op de weg HAMBURG De Westduitse auto mobielclub heeft de chauffeurs tot voorzichtiger rijden gemaand. Het afgelopen weekeinde verongelukten meer dan honderd mensen. Er waren ongeveer tweeduizend gewonden. morgen voordeel tropenzuurtjes 210 gram van 89 voor 79 niet duur wel heerlijk Jonge mensen denken dat de wereld met hen aanvangt; oudedat hij met hen op houdt. HEBBEL Uniek plan tegen ongelukken BELEG BEËINDIGD SYDNEY De 23-jarige psy chopaat Wallace Mellish, die acht dagen lang de politie op een afstand hield, door te dreigen zijn vrouw en kind te doden, heeft zich vanmorgen aan de politie overgegeven. Tegen hem was een arrestatiebevel uitgevaardigd wegens autodiefstal. Mellish dreigde echter liever „dui zend mensen te doden", dan zich aan de politie over te geven. Zijn huis was omsingeld door honderd politie mannen. -Tijdens het beleg is Mellish met het 18-jarige meisje getrouwd, waar bij de commissaris van politie en een andere politiefunktionaris optraden als getuigen. Later eiste Mellish een automatisch geweer van de commissaris, die toe gaf, toen de psychopaat zijn vrouw onder schot hield. Mellish verliet samen met de vrouw en het kind de woning. „Ik kan niet slapen. Ik denk dat ik tnaar een poosje met Tommy ga bellen." Ook ministers doen aan vakantiespreiding Ifljrrp DE BILT Door geleidelijke drukstijgingen boven Engeland ende Noordzee zijn de druk verschillen in onze omgeving afgenomen en is de wind, die aanvankelijk zuidwestelijk was, zwak geworden en naar richtin gen tussen noord en west ge draaid. Hierdoor zijn wolkenvelden van de Noordzee landinwaarts gedreven, maar deze lossen voor een belangrijk deel overdag weer op. Door deze ontwikkeling zal in het temperatuurverloop nog weinig verandering komen, ter wijl de regenkansen klein blijven. In Midden- en Zuid-Europa blijft het nog fraai zomerweer met temperaturen van omstreeks 30 graden in de middag waarbij nog enkele onweersbuien kun nen voorkomen. In Scandinavië rijn de temperaturen aan de lage kant, maar de depressie die daar de laatste dagen vrij slecht weer bracht is weggetrokken, zodat het weer ook daar een geleide lijke verbetering ondergaat DE BILT Droog weer met zonnige perioden. Dezelfde of iets hogere temperaturen dan vandaag en een zwakke tot ma tige noordoostelijke wind. Strandweer Een hogedrukgebied versterkt zich boven de Noordzee. Wolken velden lossen op, waardoor mor gen wat zonniger en droog. Zwakke tot matige zeewind. Tem peratuur 18 19 graden, zee water 17 graden. Vooruitzichten: in de komende dagen stabiel, zonnige perioden en vrij goed strandweer. DEN HAAG Nederland zal, in de huidige omstandigheden en die in de voorzienbare toekomst, zich ont houden van enigerlei toezegging om in te stemmen met een associatie van Spanje met de EEG. Dit antwoordt minister Luns de so cialistische fractieleider in de Twee de Kamer, drs. J. M. den Uyl. De minister kon geen verklaring geven voor een bericht in een Spaans rege ringsvoorlichtingsblad als zou hij blijk hebben gegeven van de wens om het Spaanse plan voor associatie met de EEG verwezenlijkt te zien. DEN HAAG De diepvriestechniek bij de bestrijding van de haring worm schijnt uitstekend te voldoen. Na vlaggetjesdag (27 mei) hebben zich slechts twee mensen ziek gemeld, aldus het ministerie van volksgezondheid. Een van deze patiënten had echter clandestiene, niet-diepgevroren iicht- gezouten haring genuttigd en de andere niet voldoende bewerkte haring aan boord van een vissersschip. Geen gevallen van haringwormziekte zijn dus gemeld die aan diepvriesharing kunnen worden toegeschreven. Hoger loon TOT onze verbazing heeft het NVV in een fors artikel, dat nog for ser door het politiek verwante dag blad Het Vrije Volk werd overgeno men, gevraagd om een loonsverho ging voor 1969, die voor de werk nemers een reële verbetering zal betekenen. Afgezien van de wenselijkheid voor de werknemers volgend jaar een dergelijke loonsverbetering te be werkstelligen, vinden wij dit beleid van het NVV bijzonder inconse quent. Dit vakverbond doet thans, wat het enkele weken geleden de regering uitermate kwalijk nam. De regering wilde nu reeds een loon- pauze voor volgend jaar vastleggen, terwijl niemand nog kan zeggen, hoe de economische situatie in 1969 zal zijn. Het NVV doet thans het zelfde, zij het omgekeerde; het vakverbond wil, zonder iets te weten over onze economische situatie voor volgend jaar nu reeds een bepaalde loonsver hoging voor 1969 vastleggen. Inconsequent Ook in ander opzicht is het stand punt van het NVV inconsequent. De vakbeweging stelt voortdurend, dat bestrijding van de werkloosheid nummer één behoort te zijn op het urgentieprogram van de regering. Loonsverbetering behoort dus te ko men na verbetering van de werk gelegenheid. Wanneer men weet, dat juist voor volgend jaar een uitzonderlijk lange lijst van onontkoombare kostenstij gingen ligt te wachten (invoering nieuwe omzetbelasting BTW, verho ging verschillende EEG-prijzen. huurverhoging, stijging van sociale premies en doorwerking van de werktijdverkorting) dan vraagt men zich af, hoe het NVV thans reeds zo zeker kan zijn van een reële loons verbetering voor de werknemers zonder dat daardoor de werkgele genheid geschaad in plaats van be vorderd wordt. Meer werk Het zou kunnen zijn, dat de Sociaal- Economische Raad inclusief de vakbeweging de regering voor de nabije toekomst gaat adviseren, de werktijden regelmatig te verkorten om zo de werkgelegenheid voor zo veel mogelijk mensen te handhaven. De sterk gestegen produktiviteit in de industrie zou hiertoe kansen kun nen bieden. Maar een vakcentrale, die nu al eist, dat deze produktivi- teitsverbetering moet worden be nut voor extra loonsverhoging, dreigt al het geroep om werkloos heidsbestrijding belachelijk te ma ken. Vertaald in concrete cijfers be tekent het verlangen van het NVV, dat de loonsverhogingen voor vol gend jaar boven de 6 tot 7 pet. kos ten uit zouden moeten gaan. Het is een absurditeit en in strijd met de belangen van de Nederlandse werk nemer voor volgend jaar te denken aan een nieuwe loonexplosie van zo'n acht tot tien procent loonsverhoging. AALSMEER De 84-jarige me vrouw J. J. Rinkel uit Aalsmeer heeft drie dagen dood in haar stoel gezeten, voordat haar overlijden zon dagavond werd ontdekt. Buren, die toen thuis kwamen, zagen melkfles sen voor de deur van de woning van de alleenstaande vrouw staan. Aan de hand van brieven en kran ten in de bus kon worden vastgesteld dat mevrouw Rinkel drie dagen eer der moet zijn overleden. UTRECHT In verband met de te verwachten drukte in het eerste weekeinde van de bouwvakantie, zal in de nacht van vrijdag op zaterdag de veerdienst tussen Den Helder en Texel worden voortgezet. De frekwen- tie van deze speciale nachtboot is afhankelijk van het vervoersaanbod. Nooit althans in de afgelopen dertig jaar niet heeft de communis tische partij in de VS kandidaten voor het presidentschap gesteld. Nu wel. Aan het einde van een vierdaags congres te New York werd de 38- jarige negerin Charlene Mitchell de officiële kandidate. De man die naast haar staat, de 24-jarige Michael Zagrell, is de communistische kandidaat voor het vice-presidentschap. Hij is nu leider van de jeugd- oeweging in de partij. Ik geef op als nieuwe abonnee: l^belaaTt: O per kwartaal O per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam - Inzenden aan Bureau van dl! blad

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1