UITVOERING VN-BESLUIT Vrouw al zes dagen gegijzeld Moordaanslag op havenarbeider Vier Amsterdammers in Frankrijk verongelukt Taxi-chauffeur brengt vluchtende Hafsi naar Belgische grens Leefbaarheid Verzekering Amerikaanse negerin presidentskandidaat Billiton gaat tin boren bij Indonesië VN-bureau moet waarschuwen bij hongersnoden moordenaar van mijn zoon Echtpaar omgekomen door kolendamp WEER GROOT AANTAL DODEN OP DE WEG alles goed en wel 5 MAANDAG 8 JULI 1968 Malik belooft Luns DJAKARTA Minister Luns heeft van zijn Indonesische ambtgenoot Adam Malik nogmaals de verzekering gekregen dat de Indonesische regering van plan is de VN-overeenkomst van 1962 naar letter en geest uit te voeren. Wat betreft de vrije toekomstbepaling van West-Irian zei minister Luns op een persconferentie in Djakarta dat alles hierbij afhangt van de regelingen die in de komende maanden zullen worden getroffen. tatie van de natuurlijke hulpbronnen en de technische kennis. Indonesië zal op zijn beurt geen discriminatie toepassen bij Nederlandse kapitaals investeringen. Met deze overeenkomst is de basis gelegd voor nieuwe Nederlandse kapitaalsinvesteringen en uitbreiding van de bestaande. Eerder sloten de VS en Denemarken een dergclyke overeenkomst met Indonesië. Bespre kingen met West-Duitsland zijn gaande. Intussen is minister Luns gisteren in Singapore aangekomen. Na bespre kingen met enkele ministers reist hij door naar Koeala Loempoer, de hoofdstad van Maleisië. De Verenigde Staten zullen Is raël een aantal luchtafweer- raketten van het type Hawk le veren. Israël beschikt reeds over 72 Hawks. Het is niet precies be kend hoeveel raketten Israël nu krijgt. jpRANKRIJK gaat onverdroten voort, iets in te halen van de achterstand op het gebied van de kernbewapening. Het weigert zijn prestige-project op te geven, ook nu blijkt, dat het de economie te zwaar belast. Nog ernstiger is echter de veront reiniging van de atmosfeer als ge volg van de Franse kernproeven, waarvan een nieuwe serie is be gonnen, Van protesten trekt Parijs zich echter niets aan. Met communistisch China weigert Frankrijk zich neer te leggen by het in 1963 bereikte akkoord, waar in werd afgezien van het houden van alle kernproeven, behalve on dergrondse. De tijd is aangebroken, dat activi teiten als die van Frankrijk inter nationaal worden veroordeeldook al weet men tevoren, dat dit land zich aan een eventuele uitspraak niet zal storen. Het gaat er hier niet alleen om of elk land het recht heeft, eigen kern wapens te ontwikkelen, maar vooral of het nog langer toelaatbaar is de leefbaarheid op onze planeet nog verder te verstoren. jyjINISTER LUNS heeft zijn best gedaan, de betrekkingen met Indonesië verder te verbeteren. Daartoe ondertekende hij een ak koord voor economische samenwer king en een cultureel verdrag. Wat West-Irian (vroeger Westelijk Nieuw-Guinea) betreft volstond hij met toelichting van de in Nederland levende bezorgdheid, nadat hij op nieuw geruststellende mededelin gen had ontvangen. Indonesië heeft verzekerd, het ak koord van 1962 niet alleen naar de letter maar ook naar de geest uit te voeren. Een volksraadpleging zal volgend jaar beslissen over de toe komst van West-Irian. Mr. Luns heeft te Djakarta gedaan wat hij redelijkerwijs kon doen. Want West-Irian is sinds 1962 een zaak tussen Indonesië en de Ver enigde Naties, waar Nederland for meel niet bij betrokken is. Eventuele bezwaren zou het te zij ner tijd moeten voorleggen aan de volkerenorganisatie. die verant woordelijk is voor uitvoering van het akkoord, dat Nederland in 1962 werd opgedrongen. Medische faculteit in Parijs door de politie bezet PARIJS Zwaar bewapende op- •erpolitie heeft vanmorgen het ge- juw van de medische faculteit van de Parijse universiteit bezet. Onge veer 20 studenten werden gearres teerd. De politie begon na de bezetting het gebouw schoon te maken. De rode vlag werd neergehaald. De medische faculteit was het enige gebouw van de universiteit, dat nog door studenten was bezet. (Vervolg van pag. 1) I wilde men zondagavond niet meede len. Kennelijk zijn er getuigen die V. V. had vervolgens eerst een kennis j en Labrie hebben samengezien zon- gewaarschuwd en pas daarna (na A*--•v«n»i««i» twaalf uur) besloten de politie in te lichten. Hoofdinspecteur P. Waar denburg werd met het onderzoek be last. Recherche-commissaris Ph. Ar- don en officier van justitie mr. W. D. Meerder (die ook met het onderzoek in de zaak van de Marokkaan bezig Is) waren ter. plaatse. Later kwamen ook de doktoren T. Witte en J. Zel- renrust van het gerechtelijk labora torium naar de woning. De kennis, wiens naam de politie niet wilde noemen, blijkt helemaal te goeder trouw te zijn. Aanvankelijk bleef V., na een uitvoerig verhoor, op vrije voeten. De politie zag toen nog geen aanleiding de man als mogelijke verdachte aan te houden. Dat gebeurde pas later. De assis- tentie-groep, die na deze mishande lingzaak op volle sterkte werd ge bracht en zelfs werd uitgebreid door politiemensen van vakantie terug te roepen, begon aan een uitgebreid buurtonderzoek. Het ging daarbij de man", van wie V. een signalement had gegeven. V. kon overigens niet de naam van Labrie noemen. Pas later kon de po litie achter deze naam komen. Labrie had geen papieren op zak. Het buurt onderzoek en de vragen aan café- en barbezoekers brachten de politie steeds meer aan het twijfelen over het bestaan van een derde man. Welke precies de aanwijzingen zijn die hoofdinspecteur Waardenburg deed besluiten de man aan te houden Nederland streeft er volgens de minister niet naar een specifieke poli tieke rol in Zuidoost-Azië te vervul len. Wel heeft hij bij zijn besprekin gen in Djakarta gewezen op de be- zordheid die in Nederland bestaat met betrekking tot het lot van de Papoea's. Beide ministers hebben langdurig over de kwestie-W est- Irian gesproken. De sfeer tijdens het overleg was, zo als hij zei. meer ontspannen dan vier jaar geleden, toen minister Luns voor het laatst in Indonesië was. Mr. Luns heeft niet gevraagd om een speciale behandeling voor de Nederlandse investeringen in In donesië. De totale hulpverlening van Ne derland zal in het komende jaar aanzienlijk worden vergroot. Nederland noch Indonesië wil een „bemiddelaarsrol" vervullen bij het geschil in het Nabije Oosten. De Nederlandse regering zal pro beren de invoer van Indonesische produkten naar de EEG-landen te bevorderen. Overeenkomsten Gisteren hebben Malik en Luns twee overeenkomsten getekend, een culturele en een economische. De culturele overeenkomst is ge richt op versterking van de vriend schapsbanden tussen de beide volken en het verwerven van inzicht in en kennis van hun wetenschappelijke, artistieke en andere culturele achter gronden. Deze overeenkomst geldt voor vijf jaar en zal vrijwel automatisch wor den verlengd. Het economische ak koord daarentegen is vijftien jaar van kracht. Hierin wordt aangedron gen op verdieping en uitbreiding van de economische samenwerking op verschillende terreinen, zoals de industrie, de handel, de landbouw en de scheepvaart. Nederland zal Indonesië hulp ver lenen op het gebied van de bedrijfs leiding, de nieuwe technologie bij de produktie, de exploratie en exploi- der een derde man. Voorlopig ont kent V. iets met het inslaan van de Bëhedel van Dirk Labrie van doen te hebben. Labrie woont in een houten keet aan de Stoopwèg. Hij is weduwnaar en woont alleen. Hij kwam nooit in de omgeving van het Zwaanshals. De laatste kroeg die hij, V. en de onbe kende, en waarschijnlijk fictieve, derde hebben bezocht, was de Rio Grandebar op de hoek van de Hoog landstraat en Zwaanshals. Groot was de consternatie in het „Oude Noorden", zoals deze oude -■ -| o stadswijk heet, na het bekend wor- jf pnyt /~l Ctl*Q T den van het tweede ernstige ge- VJT.G11 LAA/A/ULOlJ Cll weldsdelict binnen vierentwintig uur. Men is er over het algemeen van geschrokken en is de politie graag bereid alle inlichtingen te geven die i men vraagt. King senior: NEW YORK De Amerikaanse communistische partij heeft gister avond aan het eind van een vier daags congres de 38-jarige negerin Charlene Mitchell kandidaat gesteld voor de presidentsverkiezingen. Een 24-jarige blanke ia tot kandi daat voor het vice-presidentschap be noemd. Zondagmiddag is in een water in Hilversum het lijk drijvend aangetrof fen van de 37-jarige P. Duyst uit Hil versum. De man werd sinds vorige week zondag vermist. Uit een onder zoek blijkt dat de man met zijn auto van de weg moet zijn geraakt en na een boom te hebben geraakt in het water is terechtgekomen. Mensen in de omgeving waar de auto in het water is gevonden heb ben in de nacht van het ongeluk krachtig remmen van een auto ge hoord, even later gevolgd door een flinke klap. Men besteedde daar ech ter geen verdere aandacht aan. Honderden gedetineerden van de gevangenis in Milaan zijn zaterdag avond in opstand gekomen tegen hun bewakers. Ze eisten hervormingen van het strafrecht. Na felle vechtpartijen met de politie, waarbij minstens 37 gevangenen en politiemannen verwondingen opliepen, keerde de rust terug. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Rotter damse politie neemt aan dat de 34-jarige Marokkaan Hafsi Bou- chaid Ben Mohammed in België is, vermoedelijk in, of in de om geving van Brussel. Hafsi wordt gezocht als mogelijke dader van de moord op zijn 24-jarige land genoot en vroegere vriend Mo hammed Ben Ahmed die vrijdag tussen half zeven en acht uur met tien messteken op gruwe lijke wijze om het leven werd ge bracht. De aanwijzingen dat de Marokkaan Hafsi naar België zou zijn ontkomen, is afkomstig van een taxi-chauffeur uit Eindhoven. Onmiddellijk nadat zaterdag de foto van Hafsi in kranten en op het tv-scherm was te zien, her innerde de man zich Hafsi. Hij waarschuwde onmiddellijk de politie en vertelde dal hij vrijdag avond om elf uur een man die zeer nauwkeurig aan de beschrijving van de door de politie gezochte voldeed, had vervoerd van Eindhoven naar de Belgische grens. Tijdens een gesprek in de wagen had de passagier zich laten ontvallen dat hij naar Brussel wilde. Onmiddellijk heeft de politie via Interpol de hulp van de Belgische, en speciaal de Brusselse, politie ingeroe pen bij de opsporing van de man. De BRT (de Belgische radio en televisie) verleende medewerking door de foto van Hafsi enkele malen op het scherm te brengen. De assistentiegroep die nog steeds met het onderzoek bezig is, wacht gespannen de eventuele berichten uit België af. Toch laat men het niet daarbij, reden waarom ook zondag de foto van Hafsi en zijn signalement diverse keren op het Nederlandse tv-scherm te zien is geweest. Men wil zo precies mogelijk de gangen van de uitgewezen Hafsi na gaan vanaf het ogenblik dat hij weer Nederland binnenkwam, tot de doodslag en daarna. GENEVE In het jaarverslag van de economische en sociale raad van de Verenigde Naties wordt er op aan gedrongen een speciaal bureau in het leven te roepen, dat de wereld zal moeten waarschuwen tegen dreigen de voedseltekorten in de ontwikke lingslanden. Tegen 1975 zullen waarschijnlijk evenveel mensen honger lijden als nu. Aan de direkte behoefte van deze landen kan alleen worden voldaan met de overschotten, die uit andere landen kunnen worden uitgevoerd. Maar zelfs daar kan niet langer op worden gebouwd, aldus het jaar verslag. DEN HAAG De Billiton maatschappij te Den Haag keert te rug naar haar land van oorsprong. Ze heeft van de Indonesische rege ring vergunning gekregen voor ex- j ploratie en eventueel exploitatie van tin in twee grote zee-gebieden bij Sumatra (tussen de eilanden Singkep en Bar.gka) en aan de zuidwestelijke kant van de Kalimanten (Borneo), een totale oppervlakte evengroot als Nederland. De Billiton maatschappij heeft al honderd jaar „tin-ervaring" in Indo nesië. Het zal nog lange tijd duren alvo- j rens in dit deel van het Indonesische I continentaal plat tin gewonnen zal kunnen worden. Eerst moet een geo- j fisisch onderzoek worden uitgevoerd, I dan komen er proefboringen. Met deze eerste opsHoringswerk- zaamheden zullen al vier tot zeven jaar gemoeid zijn. Dit alles kost vijf lot tien miljoen gulden. Aan de hand van de resultaten zal de Billiton I maatschappij te zijner tijd haar ex- I ploitatie-plannen kunnen bepalen. ATLANTA (VS) Martin Luther King senior voelt geen haat jegens de moordenaar van zijn zoon. Hij wil ook niet, dat hij terechtgesteld wordt. Dit zei hij op de generale synode van de Lutherse Kerk in Amerika, waar hij als eregast aanwezig was (zelf is hij baptistenpredikant). King senior wilde verder geen commentaar geven op de dood van zijn zoon „totdat het hele complot ontmaskerd is, dat tot doel had de dood van de gebroeders Kennedy en mijn zoon, en tot dat men ontdekt heeft, wie de geldschieters zijn, die achter dit complot staan." Het stadsbestuur van Uppsala heeft het plein tussen de universiteit en het aartsbisschoppelijk paleis ver noemd naar de vermoorde negerlei der. MIDDELHARNIS Zondagavond zijn in Dirksland door kolendamp vergiftiging om het leven gekomen de heer M. Smit 73 jaar en zijn echt genote C. Smit-Bal 75 jaar. Om onge veer zes uur werden zij dood aange troffen door hun schoonzoon, die hen kwam bezoeken. DEN HAAG Weer een groot aantal Nederlanders is tijdens het drukke week einde op de weg verongelukt. Bij een rampzalig ongeluk in het Franse La Capelle, op de drukke autoweg ParijsBrus sel, kwamen vier Nederlan ders om het leven en ook vier Spanjaarden. Vier anderen raakten ernstig gewond, onder wie een Nederlandse jongen. De Nederlandse slachtoffers, allen uit Amsterdam, zijn W. Wassink (53), zijn echtgenote (48), hun dochter Marjolaine (14) en Bart-Jan van der Meyden (17). Michel Wassink (20) werd ernstig gewond. De Nederlandse auto zou tijdens een verkeerde inhaalmanoeuvre tegen een vrachtauto met aanhangwagen zijn gebotst, waarbij de aanhanger losraakte en twee andere auto's raak te. UTRECHT De negentienjarige A. Liebreoht en de twaalfjarige Theo Melkert verongelukten toen de auto waarin zij zaten, de Kardinaal De Jongeweg opreed zonder voorrang te verlenen. Zij werden door een per sonenauto en een vrachtwagen aan gereden, waarna de auto op een licht mast vloog, een boom raakte en ver volgens nog een lichtmast. Een derde inzittende werd zwaar gewond. UTRECHT Eveneens geen voor rang verleende de heer S. Nieuwhof (43) uit Maarssen toen hij de Ein- steindreef opreed. Hij zelf en zijn vrouw (39) werden door de botsing met een personenauto dodelijk ge wond. TEGEN BOOM TEGELEN In de Grote Straat raakte een personenauto van de weg en botste tegen een boom. Om het le ven kwamen A. Sloesen (20) en H. van Eijk (29), beiden uit Tegelen. HAARLEM De negenjarige Mary van der Velde is in het zieken huis overleden nadat'zy bij een bot sing op het kruispunt Kruisweg- Rijksweg 4 onder Hoofddorp gewond was geraakt. AMSTERDAM De 39-jarige J. J. de Vries verongelukte toen hij in de Langsom met zijn auto slipte en tegen een lichtmast botste. SLOCHTEREN De 34-jarige H. Lenting uit Siddebuuren week in zijn woonplaats met zyn bromfiets plotse ling uit naar links waar hij door een auto werd gegrepen. Hij overleed rer plaatse. In Heesch zijn zondagavond bij een verkeersongeluk de 18-jarige brom fietsbestuurder M. Kleynbeld uit Heesch en de 17-jarige duopassagier J. van Buul uit Oss om het leven gekomen. De bromfiets werd door een personenauto aangereden. De bestuurder daarvan, de 22-jarige P. van V. uit Nistelrode werd ernstig gewond. De 42-jarige W. van Laar uit Mar- leven gekomen. De student, waar naast het slachtoffer zat, wilde op de Badhuisweg linksaf slaan, maar liet de doorgang niet vrij en botste tegen de door de 24-jarige kapper R. L. uit Den Haag bestuurde auto. PYNACKER Bij een frontale botsing tussen twee bromfietsers op de Delftse Straatweg is de 65-jarige W. D. B. Kuijpers uit Delft om het leven gekomen. De andere bromfiet ser. de 61-jarige G. B. Lagerweij uit Pynacker, werd ernstig gewond. Rhodesië (4) Vanuit Afrika graag de volgende re actie. Het gaat over reacties in de Alles Goed en Wei-rubriek over de drie executies in Rhodesië. Aan de heer J. Haverkamp uit Hoogvliet zou ik willen vragen: hebt u jaren in Rho desië gewoond, omdat u de heer Smith, de blanken, de negers en de kleurlingen van Rhodesië zo goed kent? Van „Rhodesië 2" van dhr A. P. Marjers uit Zwijndrecht heb ik geno- ten, behalve dan dat hii de Neder- graten werd zondagavond bij het j landse verzetstrijders een klap in het oversteken van de rijksweg Margra- gezicht geeft: hij stelt ze n.l. gelijk Kritiek op politie over beleyeriay huis met psychopaat SYDNEY Er is een storm van kritiek opge stoken over het optreden van de Australische hoofdcommissaris Norman Allan, die honderd agenten een huis buiten Sydney heeft laten om singelen waar zich al zes dagen een zwaargewa pende man verschanst houdt en die dreigt zijn jonge vrouw en zoon dood te zullen schieten als dc politie iets tegen hem onderneemt. Kranten hebben al het ontslag van Norman Allan geëist. Het bestuur van de politiebond over weegt een motie van wantrouden in de politie leiding in stemming te brengen. Het bestuur spreekt over zwak en negatief optreden van de commissaris. Vooral bekritiseerd wordt het besluit van de commissaris om de eis in te willigen van de 23- jarige Wallace Mellish om hem een geweer van zwaar kaliber te geven. Mellish, een misdadiger en psychopaat, mocht tijdens de belegering zelfs in het huwelijk treden met de door hem gegijzel de vriendin, de negentienjarige Beryl Mellish- Muddle, kreeg de belofte dat alle aanklachten tegen hem zouden vervallen en dwong de politie behalve het geweer een radiotoestel, maaltijden en luiers en talkpoeder voor de baby te geven, zonder dat hij zijn belofte nakwam zich over te geven. Ook wordt betwijfeld dat de gegijzelde vrouw werkelijk doodsbang is voor Wallace Mellish en of dat zij wel onschuldig is. Zij zou evenals Wal lace een lang strafblad hebben. Ze is prostituée en heeft tweemaal in een inrichting voor jeug dige delinkwenten gezeten. Zij zou voxendien enkele malen gemakkelijk hebben kunnen ont snappen en verder zou zy de politie hebben uit gescholden. Haar elf maanden oude baby zou een kind zijn van Wallace. Mellish, die een heel wapenarsenaal tot zyn beschikking heeft, schijnt de situatie nog volledig in handen te hebben. Norman Allen weigert in elk geval ieder optreden van zyn agenten dat het Een luchtfoto van het „beleg" leven van de vrouw en het kind in gevaar kan brengen. ten-Maastricht aangereden door een Duitse personenauto. De man is aan de verwondingen overleden. Mejuffrouw I. B. uit Amsterdam is vrijdagnacht overleden aan de ver wondingen die zij vrijdag 28 juni bij een verkeersongeluk op de rijksweg bij de Waalbrug in Zaltbommel had opgelopen. BROMFIETSER ASTEN De veertienjarige A.G.M. Nijssen uit Asten, die bij zijn zes tienjarige broer achterop de brommer zat. verongelukte dodelijk toen de brommer plotseling naar links uit week en door een auto werd geschept. BERGEN OP ZOOM De 4-jarige Mare Thoelen uit Antwerpen is op de weg van Domburg naar Westkapelle dodelijk verongelukt. Hij stak plotse ling de weg over en werd door een motorrijder gegrepen. KOLLUM De zeventienjarige J. van Kammen ic om het leven geko men toen hij met zyn bromfiets tegen een boom reed en over de kop sloeg. DEN HAAG De 24-jarige Clara V. M. de Wilde is by een autobotsing op de kruising Badhuisweg-hoek Nieuwe Duinweg/Luiksestraat om het met de terroristen van Rhodesië. Hij laat ook de bijbel nog spreken door te zeggen: daar is geschreven, die het zwaard opnemen zullen door het zwaard vergaan. Inderdaad, dat staat er. maar: staat er ook niet dat de Overheid het zwaard niet te vergeefs draagt, omdat zij Dienaresse Gods is? Zal dan dat eerste wel bedoeld zijn voor de Overheid. Of is het misschien geschreven voor de terroristen? „Rhodesië 3" van dhr J. Bijl jr uit Rotterdam mocht ik ook lezen. Hij vraagt waarom het dan alleen negers zijn die ter dood veroordeeld werden. Wel mijnheer Bijl, omdat het alleen negers waren die de moorden ge pleegd hadden. Neem van mij aan dat een blanke voor dezelfde moorden ook zou hangen. Als oud-Nederlander woon ik al 14 jaar in Zuid-West-Afrika en heb da gelijks met de verschillende rassen te doen. Als U het kan bekostigen, kom dan voor een tijdje hierheen (visum aan te vragen bij de Verenigde Naties, afd. ..Namibia"), zodat U studie kunt maken van de verschillende rassen- groepen. Wij hebben er hier genoeg en U kunt voor een tijdje bij ons logeren, gratis hoor. Na een grondige studie kunt U misschien over bovengenoem de iets gaan meepraten, maar nu alstublieft nog niet, want dan is het spreekwoord zo waar: „de beste stuur lui staan aan wal". Windhoek, S.W.A. c. A. Sakko.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5