Computer iii dienst van de hongerende wereld JAN JANSSEN WEER OP TWEEDE PLAATS Laver sterkste tennisspeler Sijbrands velt Andreiko Vianen in 8ste rit op voorgrond André Isoir voor derde keer Haarlem-winnaar Onbekende gedood Nederland voor vijfde maal net niet BILLIE KING: 2 FINALES 1911 - ZATERDAG 6 JULI 1968 Chris Lemmers: We moeten onsself bij de kraag pakken! Chris Lemmers heeft een aanval van niersteen gehad. Maar hij zit alweer glunderend in bed, als hij me vertelt een maatconfectiebedrijf voor mensen in nood te hebben opgericht. Waarom? „Er zijn voor de mensheid maar twee mogelijkheden: vernietiging door de haat, of verder leven door de liefde." De Brabantse coupeur-model leur Lemmers (41) kan er niet meer onderuit: zolang er nog een mens is op deze wereld, die van honger sterft Hü vindt het niet meer dan een plicht voor de christenen in de eerste plaats alles te doen voor onze mede-wereldbe woners in nood. „Het evangelie verplicht ons hiertoe. Als je zelf voldoende hebt, en een ander in nood is, ben je schuldig. Als ik u ken, en het gaat u slecht, ben ik er ook aan schuldig, dat het u slecht gaat." „En", zegt Lemmers, „als we ze met helpen, komen ze het zelf ha len.'' Toch heeft hij „Vrij Nederland" met gelezen, waarin ds. H. J. Dieker- hof, evenals wijlen H. M. van Rand wijk, de Argentijnse econoom Raoel Prebisch citeert, die op de eerste we reldhandelsconferentie de vertegen woordigers van de rijke landen toe riep: „Either reforms, or your necks" („Hervormingen of jullie kop"). Chris Lemmers gebruikt namelijk hart èn verstand. Hij is idealistisch èn realistisch. Either reforms or your necks. In de vrije vertaling van Lem mers betekent dat: zijn pas opgerich te maatconfectiebedrijf in dienst stel len van de ontwikkelingshulp. Drie procent ledereen, die bij hem Nas- xaustraat 26, Terheijden een jets, mantel of costuum koopt, kan ervan op aan dat drie procent van de ver koopprijs naar de naaste in nood gaat .Koopt u bij voorbeeld een pak 170, dan trek ik drie procent Ij 5,10) ervan af, voor de ontwikke lingshulp. U krijgt dan bericht van de bank, zoals elke klant, dat dit inderdaad is gebeurd. Er gaat dus altijd drie procent van de winst af. Bovendien gaat alles, wat overblijft na aftrek van reserve- l kapitaal en salarissen, ook weg voor ontwikkelingshulp. Het doel is een bedrijf op te bouwen, dat niet van mij is, maar van mensen in nood." Om te tonen dat hij geen sprookjes vertelt, kan elke klant bij de bank inzage krijgen van de bedrijfsfinan- clën: de drie procent wordt niet ex tra op de prijs gelegd. Lemmers ziet zijn bedrijf ook niet als een confec tiefabriek, maar als een gemeenschap van mensen, „die voor de naaste werken in de geest van de Schepper." Hij wijst naar de glasplaat op zijn nachtkastje, waar onder een uitspraak van ds. Martin Luther King: „Zo lang er nog een mens is op deze wereld, die van honger sterft; zolang er nog een mens is, die in onvrijheid leeft, zolang zullen wij nog ver zijn van het ware christendom." Nieuw zwemrekord SANTA CLARA Tijdens zwem wedstrijden in deze Amerikaanse plaats bracht de Zweedse Elisabeth Ljunggren het Europese rekord op de 400 meter vrije slag dames op 4 mi nuten 44.1 seconde. Het oude rekord stond sedert 20 juni op naam van de Franse Marie José Kersaudy. Militairen Israël in Vierdaagse TEL AVIV Ook dit jaar zal weer een contingent Israëlische mili tairen deelnemen aan de Nijmeegse Vierdaagse, die vanl6 tot en met 19 juli wordt gehouden. Er komen 16 vrouwelijke en 32 mannelijke militai ren. Er doen ook 1085 Belgische mili tairen mee. „Het mag gewoon niet. Iedere keer zijn wij vlak bij de winst en steeds komen wij niet verder dan de tweede plaats. Vandaag zat ik bij Van Ryckeghem aan het goede wiel, maar ik kon hem net niet meer voorbij komen. Er was geen spandoek, dat de fi nish aangeeft, dan mis je een richtpunt. Nu zag ik wel op de weg de aanduiding voor de laatste 200 meter staan, maar je bent toch even verrast". Jan Janssen sprak over de te leurstelling van Nederland in de achtste etappe van de Tour de Fran ce. In Rovan was voor de vijfde keer een Nederlander op de tweede plaats geëindigd, Janssen had die ervaring al eerder meegemaakt in de indivi duele tijdrit en in Roubaix, Den Har- tog in Bagnoles de l'Orne en Vianen in Lorient. Niet Jan Janssen echter, maar Ge rard Vianen was vrijdag de meest op de voorgrond tredende Nederlandse renner. Vianen heeft lang samen met Edy Schutz tegen een zich tot het uiterste verwerend peloton gevochten om een winst van seconden op te bouwen. Vianen en Schutz verover den een maximale winst van 55 se conden, maar zij moesten daarvoor dan ook voortdurend een snelheid van vijftig kilometer produceren, want het peloton deed het ook niet minder. Vianen en Schutz slaagden tenslot te niet in hun poging, die op vijftig kilometer voor Roy an was begonnen. Schutz heeft gereden wat hij kon, Vianen deed het ook. maar tegen de massale jacht, die achter hen werd ontketend, was het niet vol te hou den. Henk Nijdam zei in Royan: „Ie dereen heeft gereden, er was voor ons geen tegehouden aan. Wij heb- Boeiend orgelconcours CHRIS LEMMERS glunderen na niersteen HAARLEM Voor de derde achter eenvolgende maal is de Parijse orga nist van de St. Médard. André Isoir, winnaar geworden van de orgelimpro- visatiewedstrüd, die vrijdagavond voor de achttiende keer in de St. Bavokerk werd gehouden. De wisselprtfs, een zil veren schaal met afbeelding van het Bavo-orgel, in 1961 ter beschikking ge steld door de orgelbouwers Mareusscn Son, te Aabenraa (Denemarken), is hiermede dus definitief in zijn banden overgegaan. Er waren vier deelnemers. Brenton Pell Crane, geboren in Pittsfield (Ame rika). de Engelse organist Andrew Da- vis uit Chesham. onze landgenoot Jan Welmers uit Zuidlaren en genoemde prijswinnaar. André Isoir, die in een na loting vastgestelde volgorde gedu- Bezielen „Het is de bedoeling de mensen, die straks bij me werken met het zelfde ideaal te bezielen. Tegenwoor dig krijgen de mensen wel eens in- I zinkingen door het geestdodende j werk in de fabrieken. Het is niet het doel van de mens een machine te worden, die geld verdient. Op deze manier gaat het idealisme verloren, n werkt hij alleen maar voor zich zelf" De heer Lemmers/ die nu nog bij 'en confectiefabriek in Breda werkt, ioopt 17 juli „helemaal zelfstandig" te beginnen. Maar hij neemt al op drachten aan, en heeft advertenties teplaats: „Chr. Lemmers, da- ■nescostuums, herencostuums, man tels naar wens: meesterbedrijf en I kledingreparatiedienst." Bij de Kamer van Koophandel heeft hij zich opgegeven als „confec tie voor M.I.N." confectie voor Mensen In Nood. Met je werk Gemakkelijk rijst de verdenking 'at Lemmers de zaak zo aanpakt om ie verkoop te bevorderen. Hij zegt: „Reclame? Reclame moet 'e maken met je werk. Ik wil deze zaak opbouwen door kwaliteit. Het ■nag niet zo worden, dat men zegt: is voor een prachtig doel, maar dat pak deugt niet Lemmers. Uit het geloof ben ik op dit idee gekomen. De mens, die honger heeft, vertwijfelt aan alles, vertwijfelt aan God. en voor die mens zullen we op moeten komen. Ik had zo gedacht dat tk door mijn vak iets zou kunnen doen. Ik heb mijn meesterdiploma ge haald in Düsseldorf, en mijn cou peursdiploma in Doetinchem; met wat ik heb geleerd, kan ik iets leve ren dat goed is Ik houd niet van sensatie, en hel gaat er niet om dat ik zo'n fijne kerel wil zijn, maar we hebben iets goed te maken; tegenover iedereen, die de 'upe is. Daartoe zijn we allemaal ge nepen, van welke richting we ook :in. We kunnen God nooit vinden 's we onze medemens niet helpen. want pas als we onz^ medemens hel pen, zien we Christus. De publiciteit interesseert me slechts in zoverre, dat het doel ermee wordt gediend. Dat Lemmers hier, en Lemmers daar vind ik verschrikke lijk, hoor! Maar ik heb tegen mijn vrouw gezegd: om het licht te dienen, moet je licht op tafel zeten. Er zijn mensen, die zeggen dat de regering zus moet doen en zo moet doen; dat hoor ik zo dikwijls, maar ik vind dat we persoonlijk schuldig zijn. Ik moet beginnen met mezelf, mijn ik, aan te pakken. Ge moet uzelf bij de kraag pakken, dat is het!" Naar woord „We groeien in de wereld naar el kaar toe, en dat is helemaal niets buitengewoons. Ook zakelijk bezien is dit een heel normale ontwikkeling. Ontwikkelingshulp is eigenlijk een naar woord, een liefdadigheidswoord; 't gaat om ontplooiing van onze bestaansmogelijkheden." Lemmers, die begint met de Novib en de Prof. Weve-stich- ting (hulp voor Afrika's 1.400.000 blinden, onder auspiciën van de Missiehulp) te steunen, meent dat er voldoende voedsel op de wereld kan zijn als de middelen maar worden gebruikt. Voorwaarde is slechts dat we onszelf aanpakken, en niet pra ten zoals de door de tv geïnter viewden, die Piet Reckman in zijn boekje „Je geld of je leven" 1 laat zeggen: „En toen dachten ze bij de televisie: we moesten het volk eens ondervragen. Gewoon op straat. The man in the street. Die zei: „Laten die mensen er zelf voor werken. Dat hebben wij toch zeker ook moeten doen Het gebeurde voor het Van Heutsz-monument. En the man in the street, die ook van de kerk was, zei: „Een mens leeft niet van brood alleen, meneer Een afwijkende jongere die voorbij kwam, riep: „Geef het dan maar weg Of nee, wacht effe. ze komen het wel halen!" Chris Lemmers: „We moeten de atoombom van de liefde gooien". Either reforms, or your necks. Hervormingen of onze kop. rende tien minuten moesten improvise ren op een door Henk Badings opgege ven thema. Het thema In tegenstelling tot het cerebrale en weinig hanteerbare thema van voor heen, had Badings nu een aantrekkelijk gegeven verstrekt. De opgave luidde: een driedelige improvisatie-Introductie, Passacaglia en Fuga. Voor de Passaca- glia kon een keuze gedaan wrdoen uit twee thema's, volkomen gelijkluidend wat de noten betreft, maar, hoewel bei de in driekwartsmaat, van een geheel verschillend ritmisch patroon. Het eer ste deel van het fugathema was ook weer gelijk aan de beide Passacaglia- thema's, maar eveneens ritmisch hier van verschillend. Voor de Introductie waren de deel nemers vrij in de keus van het thema tisch materiaal, maar het lag voor de hand dat allen, zij het min of meer fragmentarisch, ook hier zouden ont lenen aan het melodisch grondgegeven. De structuur van het thema was. mede door toepassing van een sequens, zeer duidelijk en gesloten. LONDEN Rod Laver, de linkshandige Australische prof speler, heeft zijn derde Wim- bledontitel. Hij kan zich de sterkste tennisspeler ter we reld noemen, als winnaar van dit eerste open toernooi, waar aan zowel profs als amateurs deelnamen. Laver versloeg zijn landgenoot Tony Roche (ook prof, ook linkshandig) met 6—3. 6—4. 6—2. Vandaag, wordt het enerverende toernooi, waarin zoveel reputaties sneuvelden, besloten. Spektaculair is dat de gebrilde Amerikaanse Billie Jean King vandaag in twee finales uitkomt. Voor het enkelspel had ze zich al geplaatst, vrijdag volgde het damesdubbel. De strijd tussen Laver (29) en Ro che (23) duurde precies een uur en boeide de 17.000 toeschouwers van begin tot eind. Eerst was er het af tasten in de twee openingssets. waar in beide spelers zochten door te bre ken. Vervolgens schitterde Laver in de derde set. waarin toptennis werd getoond. Laver, die als prof een garantie hepft van 90 000 dollar per jaar won 2000 pond met deze prestatie, voor Roehe was er de prijs van 1300 pond. Als amateur won Laver WimhlecLon in 1961 en 1962, daarna werd hij prof. Hij was nu als eerste geplaatst. Ro che, die niet eerder in de finale van dit toernooi doordrong, werd vorig jaar prof. Hij was als 15e (van de 16) geplaatst. Toch was het Roche, die in de eerste stadia van dit duel de meeste indruk maakte. Hij hield zijn service gemakkelijker dan Laver. Maar het was Laver. die met de kenmerken van de ware kampioen, op kritieke ogenblikken in staat bleek zijn spel te versterken. Op geniale wijze scha kelde hij in een ogenblik van de fensie op aanval over. Dit vermogen om door te drukken bezorgde Laver de eerste twee sets met service-doorbraken op het juiste ogenblik. De derde set was een schoolvoorbeeld van kampioensten- nis. Tot dusver was Roche in alle onderdelen de evenknie van Laver geweest. Hij dwong zijn tegenstander zich geheel te geven. Hoewel elke set maar 20 minuten duurde werd het geen vervelende serveer- en vol leyslag. Geen reprise Billie King zal in ieder geval niet de prestaties van vorig jaar herhalen. Toen veroverde zij drie titels: enkel, dubbel en gemengd. Maar met Owen Davidson verloor zij van het Austra lische paar Ken Fletcher cn Margaret Court. Met haar landgenote Rosema ry Casals won zij in de halve finale van het damesdubbel van Judy Te- gart en Lesley Bowreyë De finale gaat tegen de Franse Francoise Dürr en de Engelse Ann Jones, die in twee sets de Britse dames Robin Lloyd en Frances Maclennan versloegen. Rod Laver sneuvelde met Roy Emerson in de halve finale heren- dubbel tegen John Newcombe en To ny Rodie, in vier sets. De finale wordt een Australische zaak: dc an dere deelnemers zijn Ken Rosewall en Fred Stolle, die in drie sets dc Zuidafrikancn Bob Hewitt en Fred Mcmillan klopten. Alexander Metreveli en Olga Mo- rozova zijn de eerste Russen, die een Wimbledonfinale bereikten. In de halve eindstrijd van het gemengd dubbel versloegen zij Fred Stolle en Ann Jones (beiden Britse profs) met 63. 1210. De Russen kampen te gen de Australiërs Ken Fletcher en Margaret Court. Moeilijke taak Uitslagen De uitslagen: Finale herenenkelspel: Rod Laver (Austr.) -Tony Roche (Austr.) 6—3. 6—1. 6—2. Dames dubbel, halve finale: cFrancoise Dtlrr (Fr.) /Ann Jones (Eng - Robin Lloyd /Frances Maclennen (belden Eng.) 6—1, 6—0; Rosemary Casals BtUle Jean King (Eng.) - Lesley Bowrey /Judy Tegart (Austr.) 1—6. 6—1. 10—8. Gemengd dubbel, halve finale Ken Fletcher /Mar garet Court (Austr.) - Owen Davidson (Austr.) /BtUle Jean King (VS) 6—4. 8—7. Alex Metreveli Olga Morozova (Rusl.) - Fred StoUe Ann Jones (Eng.) 6—3. 12—10. Programma vandaag: Damesenkel, fi nale: Klng-Tegart. Herendubbel finale. Rosewall Stolle -Newcombe Roche. cDamesdubbel, finale: King Casals - Dürr Jones. Gemengd dubbel, finale: Ken Fletcher Margaret Court - Metreveli Morzova. De jury, bestaande uit Jean Jacques Grunenwald, Frankrijk, Volker Gwin- ner. West-Duitsland en Louis Toebosch. Nederland, heeft het niet gemakkelijk gehad. Het was nl. zo. dat twee deel nemers. Andre Isoir en Jan Welmers. de vierde x de eerste speler, beiden voortreffelijke prestaties leverden, maar een verschillende opvatting ble ken te hebben over hetgeen van hen verlangd werd. Onze landgenoot heeft zich verreweg het meest consequent aan de opgave ge houden. Zijn vormgeving was zeer door dacht, de drie delen van zijn impro visatie vertoonden een harmonisch evenwicht en het geheel was, bij alle Hollandse degelijkheid, van een sterke en doelbewuste inspiratieve kracht. Maar André Isoir. hij moge zich dan nogal wat vrijheden hebben veroor- loofd. was kennelijk de meest briljan te. de vindingrijke, de gedurfde en technisch zeer parate uitvoerder van zijn muzikale impulsen. Het snelle en guitige toegevoegde thema in het twee de deel van de fuga bijv., was een kostelijke vondst. Bij de twee andere deelnemers vielen vaak fraaie, zij het soms nogal van het oorspronkelijk gegeven afwijkende frag menten te beluisteren, waarbij niette- min een onmiskenbaar gevoel voor I klankkleur meermalen de aandacht trok. Zo kreeg de fuga by een van hen een vrij zwevend verloop en vertoonde dit gedeelte te weinig spankracht. De derde deelnemer begon doelbewust, briljant, met veel trillers, maakte een dankbaar gebruik van het facultatief gestelde verlengstuk van het fugathe- ma. maar raakte overigens wel eens ver van huis. waardoor zijn vormgeving vrij zwak werd. 1 De keuze is dus duidelijk tussen de i Fransman en de Nederlander gevallen, i De pury heeft blijkbaar de grotere fan- tasie. de grotere technische paraatheid en de grotere gedurfdheid van André Isoir bj_j haar beoordeling laten preva leren boven de consciëntieuze stiptheid en toch ook grote muzikaliteit en vak- I manschap, die Jgn Welmers bij zijn im- provisatie aan de dag legde. Na afloop van het concours heeft I burgemeester O. P F M Cremers de wisseloriis overhandigd in het stadhuis in tegenwoordigheid van vele genodig den o a van Franse. Engelse. Duitse en Amerikaanse diplomatieke diensten Al le deelnemers ontvineen een bronzen nenning van de stad Haarlem en een boekenbon. W. H. Wolvekamp ben geprobeerd af te stoppen, de Zwitsers ook, maar niemand wilde zich laten stoppen". Toch zijn Schutz en Vianen bijna dertig kilometer weg geweest, toch eindigde Vianen na deze inspanning in de eindsprint van het complete veld op de boulevard langs het strand in Royan nog op de vijfde plaats. Dat is een prestatie om be wondering voor te hebben. Vleugels De ontsnappingen, minder in aan tal dan donderdag, hadden over het algemeen slechts een zeer kort leven, omdat de vrees voor de verrassing ook vrijdag iedereen vleugels heeft gegeven. Naarmate de snelheid hoger ligt, is de kans op een onverwachte aanval kleiner en het tempo lag hoog tussen Nantes en Royan. Het was vlak en ook nat, zoals in Nederland. De regen viel in enorme hoeveelheden. De renners gingen naar de ploegleiderswagens om re genjasjes te halen Bij de eerste aanval, die al na vier km. losbarstte, was gele truidrager Vandenberghe ook betrokken. De groep van veertien man, die uit het peloton verdween, telde een paar groten uit de ronde: Poulidor en Janssen en verder een aantal renners, die tot de „mogelij- ken" behoort, zoals Schutz en Wolfshohl. Het was begrijpelijk dat deze veer tien renners niet mochten wegblij ven. De jacht op het grote wild werd ingezet en de buit was snel binnen. Het enige resultaat van die vroege ontsnapping was een uitzonderlijk hoog tempo, meer dan 45 km in het eerste uur en het zette door tot een gemiddelde over de hele etappe, dat hoger was dan 41 km per uur en daarmee aanzienlijk boven de ver wachting van de organisatoren lag. Aanval Na deze eerste ontsnapping kwam de regen, die de drift van het ren- nersveld niet kon breken. Met Beu gels en Ottenbros, Vianen en Dolman bij kleine vluchteenheden en met vrijwel voortdurend alle oranje trui en voor in de groep was Nederland attent. Nijdam toch werkelijk geen man. die potentiele Tourwinnars be hoeven te vrezen, probeerde het even alleen, maar ook op zijn activiteit werd snel een rem gezet. Toen kwam de aanval van Schutz en Vianen en die veroorzaakte op 49 kilometer voor de eindstreep dat de snelheid van de groep weer en nog verder omhoog sloop. Vianen en Schutz namen op een mooie rechte weg slechts seconden voorsprong. Hun- winst schommelde lang tussen de vijftien en twintig tellen, maar plotseling bood het parkoers een nieuwe kans. De route leidde door kleine dorpjes, de wegen kronkelden de vluchtelingen verdwenen her haaldelijk uit het zicht van de ja gers. Het verschil groeide tot 50 secon den. tot 55 zelfs en daarna kwam er weer een rechte weg. Op het mo ment, dat Vianen en Schuts de weg als een streep aan de horizon zagen, hadden zij kunnen stoppen. Ze gin gen nog even door. Ferdinand Brac- ke. oud-wereldkampioen achtervol ging en houder van het werelduurre cord, belastte zich persoonlijk met de achtervolging in het belang van zijn op geldelijke winst beluste Belgische B-ploeg. Schutz gaf zich als eerste gewon nen. Vianen deed het een paar hon derd meter later ook. Op de ruim twintig kilometer, die daarna nog tot Royan moesten worden gereden, was de snelheid zo hoog, dat gewoon nie mand meer weg kwam. 11.000 franken Op de achtste dag van de tour is door de tweëde plaats van Janssen, de vijfde van Vianen, de dertiende van Ottenbros en de tweede plaats in het dagploegenklassetnent weer ruim 2.000 franken in de kas van de Ne derlandse ploeg gestroomd. Het totaal van acht dagen bedraagt nu 11.045 franken, ongeveer 8.000 gulden. De belangrijkste bijdrage aan dit totaal leverde Jan Janssen, die 3.430 franken verdiende, Vianen bracht 1.995 franken binnen en Ottenbros 1.275. De plaatsen in het dagploegen- klassement leverden Nederland tot nu toe 3.100 franken op. De andere bijdragen in de tourpot zijn van Den Hartog (750). Dolman (175). Schepers (170). Zilverberg en Nijdam (ieder 75). Dopt ing Na de rustdag in Royan zullen er nog slechts negentig renners in de strijd zijn. Jose Samyn, de 22-jarige. in elgië geboren, renner uit de Franse a-ploeg is na controle op het gebruik van verboden stimulerende middelen uit de ronde genomen. Vrijdagmiddag maakte dokter Pier re Dumas, die namens de Franse wielerbond is belast met de medische controle in de Tour, bekend, dat het onderzoek, wat Jose Samyn betreft, een positief resultaat had opgeleverd. Samyn was na de zesde etappe, van Dinard naar Lorient, gecontro leerd. Na van het onderzoek van zijn urine en de uitslag daarvan op de hoogte te zijn gesteld, besloot Samyn geen contra-expertise aan te vragen. De commissarissen konden toen niets anders doen dan Samynuit. de wedstrijd verwijderen en hem vol gens de reglementen schorsen voor een maand. Uitslagen De uitslag van de achtste etappe: i van Rijckegem (Belg.) 5.25.26. met bon. 5.25.06 2 Janssen (Ned.) zt.. met bon. 5.25.16; 3Blto«- sl (It) z.t. met bon. 5.25.21; 4 Leeman (Belg.), 7 VanderiBerghe (Belg). 8 Desvages (Fr). 9 Wright (Eng). 10 Lemeteyer (Fr.). II Van Vreek om (Belo. 12 Metcalfe (Eng). 13 Ottenbros (Ned.). 14 Neulant (Belg). 15 (Grain (Fr 16 Wolfhohl (Did). 17 Bolley (Fr). 18 Clarey (Eng). 19 Bellone (Fr.), 20 Streng (Did). 21 Addy (Eng). 22 Hoban (Eng). 23 Poppe (Belg). 24 Dc Vlaemlnck (Belg), 25 Plntens (Belg), allen In dezelfde tijd als Van RiJckeghem. Verder: 34 Sche pers (Ned.i 5.25.26, 47 Poulidor (Fr.), 51 Dolman (Ned 55 Plngeon (Fr.). 57 Almar (Fr.). 64 Guyot (Fr.). 67 Zlliioli (It). 68 Nijdam (Ned). 76 Den Hartog (Ned). 88 Beugels (Ned. allen 5.25.26. Algemeen klassemtn na de achtste etap pe: 1 Vandenberghe (Belg) 43.45.17. 2. Gyot (Fr) op 2.29. Genet (Fr.) op 3.27, 4. Den Hartog (Ned) op 3.36. 5 In 't Ven (Belg) op 12 Grosskost (Fr) op 5.57. 13 Zllllolt 6.04, 14. Samyn (Fr) uit strijd genomen, op 6.11. 15 Plntens (Belg) op 6.12. Vianen (Ned) op 6.14. 17 Bitossl at) op 6.16: 18 Van RiJckeghem (Belg) op 6.21. 19 Godefroot (Belg) op 6.23. 20 Janssen (Ned) op 6.24. 21 De Vlaemlnck (Belg) op 6.34. 32 Gomez del Moral (Sp) op 6.41: 23 Poulidor (Fr) op 6.42. 24 Chlappamo (It) op 6 45. 25 Novak (Fr) op 6.48. 33 Aimar (Fr) op 7.11. 41 Pingeon (Fr) op 7.18; 45 Schepers (Ned) op 7.24; 61 Nij dam (Ned) op 7.48, Beugels (Ned) op 7.53; 65 Jimenez (Sp) op 7.56 67 Ottenbros (Ned) op 8.09: 85 Dolman (Ned) 15.32. Plocgenklassement achtste etappe: 1 Bel- eië B 16.16.18 - 17 pt: 2 Nederland z.t. 20 Pt: 3 Engeland z.t. 4 Frankrijk B. z.t.. 5 Beleië A. z.t. Algemeen ploegenklassement: 1 Frank rijk A 133,52.49. 2 België B 133,58. 10. 3 België A 133.59.04. 41 talië 134.00.03: 5 Span je 134.02.22 7. Nederland 134.06.06. Puntenklassement: 1 Bitossl 104 pt. 2 Vandenberghe 93. 3 Godefroot 88, 4 Van RiJckeghem 76 SJanssen 72. 6Vlanen 55, 10 Ottenbros 43. Klassement gouden pijp (voor renners die Jn 1967 of 1968 prof werden): 1 Vianen 36 pt. 2 Ottenbros 31, 3 Desvages 30. 4 Bolley 26. Klassementcombinatie: 1 Vandenberghe 10 pt. 2 Bitossl 19. 3 Genet 25. (Vervolg van pag. 1) Het opsporingsapparaat kwam snel in werking, echter zonder directe resultaten. Eén getuige zou hebben gezien dat er een man het huis is uitgekomen omstreeks kwart over ze ven. De getuige zag de man echter alleen op de rug. Ook is er een bebloed mes gevon den. De politie was er bijzonder op gebrand de andere twee onderhuur ders te vinden. Vrijdagnacht waren ze nog niet komen opdagen. Mogelijk kunnen zij meedelen hoe het slach toffer heet en met wie hij de laatste dagen contakt heeft gehad. Mogelijk zijn zij (of is een van hen) de dader. Het zoeken met speurhonden had geen resultaat. De heer Van Engelen heeft verklaard, voorzover hij de mannen heeft gezien in de achterlig gende twee weken, dat het zeer rusti ge mensen zijn. Ook de buurt, die vrijdaigavond en nacht in grote drommen rond het huis stond en pas wegging toen het lijk naar het sectiegebouwtje bij de rivierpolitie werd afgevoerd, kon geen bijzonderheden over het slacht offer en zijn kameraden vertellen. Het enige dat de politie zeker weet is dat er een hevige worsteling aan vooraf is gegaan. Het onderzoek, vannacht werd reeds met een buurtonderzoek ge start, wordt verridht door het bureau Bergsingel. Officier van justitie mr. W. D. Meeter was aanwezig, evenals recherchecommissaris S. B. Methorst die destijds, toen als hoofdinspecteur, het onderzoek naar de moord op Elly Hagers-Segov in de IJsclub- dwarsstraat leidde. Dr. J. Witte en dr. J. Zeldenrust van het gerechtelijk laboratorium hebben sectie verricht, eerst in het huis. later bij dc rivierpolitie. De aanwijzing dat het slachtoffer Ma rokkaan kan zijn. put de politie uit de papieren van een van het drietal die later op dc avond in de woning werden gevonden. MONTEVIDEO - In Uruguay wor den circa 500 bankbedienden militair gedrild. Zij werden woensdag gearres teerd omdat ze hadden deelgenomen aan een algemene staking. Ze zullen vijf tot zeven dagen m kazernes moe ten blijven. LONDEN Het blonde sexsymbool van de Britse film. Diana Dors, is fail liet. Haar schuldeisers hebben 466.000 gulden van haar tegoed. Haar banksal do bedraagt slechts 43 gulden. Het grootste deel van haar schuld is in 1957 ontstaan. LONDEN Twee jonge Engelsen die vrijdagochtend per waterfiets uit Dover waren vertrokken voor de over steek naar Kaap Gris Nez worden ver mist De jongens zouden zich oorspron kelijk door een bootje laten vergezellen, maar dat was niet komen opdagen. AMSTELVEEN Ook de tweede daminterland tegen Rusland ging voor Nederland verloren. De uitslag was 810. een miniem verschil. Be langrijk wapenfeit was echter de winst van Ton Sijbrands op kersverse wereldkampioen Andris Andreiko. Sijbrands was de enige Nederlander, die won. Bij de Russen twee winnaars: Korchov, die v.d. Sluis sloeg en Agafonov, die Schota nus twee punten ontfutselde. De - eerste wedstrijd, donderdag, werd met 117 in het voordeel der Russen beslist. De individuele uitslagen: Sijbrands Andreiko 2=0: Roozenburc Koeperman 11. Wiersma Tsieeo- lev 1—1; Bergsma Gantwarg 1—1; V.d. Sluis Korchov 02; Bronst- ring Sjawel 1=1; Varkevisser Moeliansky 1—1; Schotanus Aga fonov 0—2; Okrogelnik Kirejev

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9