Snnrkovsky doet uitval, „oude garde" naar Indonesische huwt in Westduitse gevangenis KAIRO VERZWIJGT VREDESOFFENSIEF Beurs reageert kalm op seheepsbouwconcentratie RPliO onder De Waart besluit Jubileumserie In plukwagen op rails door de kas Ongerustheid in Tsjechoslowakije neemt toe Kritiek op anonieme illegale activiteiten Weinig bijval voor Franse maatregelen FINANCIEEL WEEKOVERZICHT Verademing BRUIDEGOM ZIT LEVENSLANG UIT Akkoord over CAO zuivelindustrie 7 ZATERDAG 6 JUll 1963 PRAAG De voorzitter van het Tsjechische parlement, Josef Smrkovsky, heeft bjj de partijleiding aangedrongen op een krachtiger optreden tegen de orthodoxe communisten. Hun toenemende activi- teiten zouden hen buiten de wet plaatsen, omdat zij tegen de „meest fundamentele principes van de sociale moraliteit indruisen". Smrkovsky beschouwt de groep als een „belangrijk gevaar", daar ze de hoop niet heeft opgegeven, het oude regime van voor januari opnieuw in het zadel te helpen. Hij uitte felle kritiek op de anonieme illegale acti viteiten van de groep. Zijn ideeën i maakte hij kenbaar in het partijblad Rude Pravo en drie andere bladen. SCHIRRA OEFENT MET NOODLUIK Walter Schirra (intussen al door zijn vorige vluchten een zeer ervaren astronaut) oefent op Kaap Kennedy met zijn team voor de ruimtevlucht met de Apollo-7, die hij op 20 september zal moeten maken. Comman dant Schirra opent (op deze foto) een noodluik. dat in de capsule werd aangebracht om een tijdige ontsnapping mogelijk te maken. Dit luik is een vernieuwing in de Apollodie werd aangebracht, nadat anderhalf jaar geleden drie ruimtevaarders levend in een capsule verbrandden. Schirra hoopt de tocht te maken met Donn Eisele en Walt Cunningham. ..1000 woorden' Het artikel met de titel „1000 woor den" steunde het manifest, genaamd „2000 woorden", dat vorige week aanleiding was tot een conflict tussen 70 Tsjechische schrijvers en de lei ding van de communistische partij. Smrkovsky zei, dat de auteurs toege wijde staatsburgers zijn met eerlijke bedoelingen, al zijn zij in politiek opzicht wel wat naïef. In het manifest werd er bij de re gering op aangedrongen de orthodoxe functionarissen te ontslaan en de partijleiding antwoordde met een lang tegenschrift, waarin het mani- fest een bedreiging van de demoera- i tische werkwijze werd genoemd. In Rude Pravo stond een ander ar tikel, waarin werd gezegd, dat er on der de bevolking toenemende onge rustheid heerst over de activiteiten van de orthodoxe communisten. Er werd melding gemaakt van een aan tal pamfletten, die donderdag in Praag werden verspreid. Daarin wer den vier liberaalgezinde commu nistische leiders aangevallen de communistische partij, en Eduard Goldstuecker, voorzitter van de Bond van schrijvers. Rude Pravo schreef dat de pamfletten duidelijk aantonen hoe de conservatieve groepen langs illegale weg proberen, hun terugkeer te bewerkstelligen. Tr oepen Absurd KAïRO In Egypte en Syrië is (ten melding gemaakt van het vre desoffensief. dat gepaard zou gaan met het bezoek van president Nasser san Moskou. Het nieuws werd volko men genegeerd. In plaats daarvan wordt gemeld, dat Nasser de Russen heeft laten we ten, niet langer compromissen te zul len sluiten. Als Israël onverzoenlijk zou blijven zou de Arabische landen niets anders o verbij ven dan de be zette gebieden te bevrijden. Uit berichten van het Russische persbureau Tass kan worden opge maakt, dat Nasser met de leiders in het Kremlin van mening verschilt. De president blijft twee dagen langer in Moskou dan bedoeld was. Hij zou gezegd hebben dat zij, die vrede pre diken, welke gebaseerd is op de sta tus quo, ongelijk hebben. Ook in Amerika is men geneigd, enigszins sceptisch te staan tegenover berichten, als zou Nasser bereid zijn, terugkeer van troepen van de VN naar het Nabije Oosten toe te staan. Men ziet de berichten eerder als een Britse poging, de situatie in be weging te brengen om heropening van het Suezkanaal te bespoedigen. Niettemin hoopt men te Washington, dat het hier meer dan alleen maar een proefballonnetje betreft. Van hen werd gezegd, dat zij de socialistische resultaten van het volk willen vernietigen en de weg willen banen voor zionisten, het kapita lisme willen herstellen en de genatio naliseerde industrieën aan hun vroe gere eigenaars willen teruggeven. Het blad noemde de inhoud van dc pamfletten en de verspreiding er van absurd en belachelijk cn zei dat de politieke betekenis niet moet worden overschat, maar dat de verschijning er van ook niet onopgemerkt voorbij mocht gaan. De vier politici, die werden aange vallen, waren de plv. premier Ota Sik, een leidend econoom; Frantisek Kriegel, voorzitter van het Nationale Front, Cestmir Cisar, secretaris van De ongerustheid onder de Tsjechen wordt nog versterkt door het feit dat dc Russische troepen, die enkele we ken geleden voor manoeuvres naar Tsjechoslowakije kwamen, blijkbaar niet uit het land teruggetrokken wor den, nu de militaire oefeningen ach ter de rug zijn. BRUSSEL Geen van Frankrijks partners in de EEG is te spreken over de invoerbeperkingen van Frankrijk en de subsidies die het zijn staalindustrie wil geven ter com pensering van de gestegen loon kosten. Vooral Nederland sprak zich er krachtig tegen uit. Het acht de maat regelen in strijd met het KSG-ver- drag. De Europese commissie gaf de mi nisterraad echter te verstaan, dat er niet veel tegen in te brengen is. Zij wil na drie maanden niet Frankrijk nagaan, hoe de uitwerking is en of aanpassing nodig is. In het zonrijke Nice aan de Cóte d'Azur werden verkeersdeelnemers deze week aangenaam verrast. Op de kruispunten werden zij geleid door charmante vrouwelijke politie-agenten, die in mini-uniform waren ge stoken. De dames behoorden evenwel niet tot het korps van de stad Nice. Zij mochten voor deze speciale gelegenheid aantreden, om aandacht te vestigen op het Gala des Architectes, dat in Nice wordt gehouden, AMSTERDAM De goede ondertoon bleef op de effecten beurs ook deze week onvermin derd gehandhaafd, hoewel de omzetten vanwege de vakanties wel minder beginnen te worden. Van de internationale aandelen trok vooral Alg. Kunstzijde Unie de aandacht, in welk fonds veel kooporders uit Westduitsland kwamen. De beurs reageerde trekkingsrechten op het Int. Mon. I olie of gas te vinden. Men bemerkt Fonds. De goudmarkt werten dele vrijgemaakt, de inflatie bl' de aan dacht vragen en 'het gevolg Is, dat diverse financiële centra, in het bij- I zonder Londen, voor aandelen sterk KLM: l2yc omhoog zijn gegaan. Het wantrouwen in het geld do.or de dalende koop- kra^it ervan, heeft geleid tot het zoeken van een dekking, welke, al thans ten dele. een compensatie zou kunnen bieden voor de inflatie. nu wel. dat het zoeken naar energie bronnen in het diepe water een dure aangelegenheid is. Ook in ons land is het koerspeil in vrij rustig op de concentratie in de eerste helft van dit jaar flink ho- Minister Luns heeft in Djakarta, samen met zijn Indonesische ambtgenoot Adam Malik, een persconferentie gegeven, die volgde op hun gezamenlijke be sprekingen over de verdere af handeling van de kioestie-West- Irian. de scheepsbouwwereld, omdat men nog niet helemaal weet, hoe „de kaarten geschud wor den". In het tussentijds bericht van het Beleggingsfonds F.obeco maakt de di- rectie gewag van het feit, zich niet te I kunnen herinneren, dat er in een tijdsbestek van vijf maanden meer gebeurd is dan ditmaal. In de inter nationale politiek is er heel wat ver anderd, waarbij o.m. gedacht wordt aan Vietnam, Frankrijk, de relletjes in diverse landen, de monetaire crisis in Engeland de uitbreiding van dc |7EN GEVOLG van de revolutionaire gebeurtenissen in Frankrijk kan z\jn, dat de Westduitse regering zich onafhankelijker gaat opstellen tegen over de ontluisterde Franse president. Iets daarvan valt te bespeuren in de houding van Bonn ten opzichte van Rusland, met name wat het Duitse vraagstuk en dc daaruit voortvloeien de Berlijnse crisis betreft. Enkele maanden geleden nog leefde in West-Duitsland de hoop, dat de IPIHI goede relaties van de Franse presi-1 bestaan van het orkest gecomponeer- ROTTERDAM Met mede werking van twee solisten, de in Londen geboren maar mo menteel in Zweden woonachti ge sopraan Dorothy Dorow, en de beroemde violist Arthur Grumiaux, besloot het Phil- harmonisch Orkest, ditmaal geleid door Edo de Waart, de Jubileumserie in de geheel ge vulde Grote Doelenzaal. Ter opening van het programma was Grumiaux de solist in het on langs herontdekte vioolconcert van Johann Michael Haydn. Het bleek een gemakkelijk aansprekend werk in de stijl van Mozart en des compo nisten broer Jospph. waarin de solist, vooral melodisch goed aan zijn trek ken komt. Dit geldt met name voor het Adagio, dat wel de mooiste blad zijden van deze partituur bevat. In het pittige slotrondo worden tevens de technische kwaliteiten van de so list op de proef gesteld. De uitvoering toonde, dat het geheel nog wat beter had kunnen worden voorbereid. Zo wel solist als orkest lieten wel eens een steekje vallen, hetgeen niet weg neemt, dat het publiek ook vaak van het prachtige spel van de solist kon genieten, bovenal in genoemd Adagio. Van onze landgenoot Ton de Leeuw werd vervolgens diens in opdracht van de Rotterdamse Kunststichting gelegenheid van het 50-jarig dent met de Oosteuropese landen dc verhouding tussen Moskou en Bonn ten goede zouden komen. Die hoop is vervlogen nu de Franse president niet langer tot de beste vrienden van de Russen behoort cn het aanzien van Frankrjjk In het al gemeen sterk is gedaald. Ook in EEG-verband bestaat de mogelijkheid, dat Bonn minder volg zaam zal zijn terwille van de vriend schappelijke banden met Frankrijk. Kanselier Kicsinger liet er tijdens zijn persconferentie iets van blijken. Wc kunnen ons niet veroorloven, zei de Haiku II voor sopraan en orkest in eerste uitvoering gegeven. Dit werk bleek weinig nieuws te bieden. Verschillende technieken, die al de componist zelf en dpor anderen wer den gebruikt, worden hierin ander maal aangewend, naast flarden exo tische muziek. Het viel tevens te be treuren, dat de mooie teksten der Haiku's verbrokkeld werden om in het muzikale schema te kunnen pas sen. De uitvoering toonde hier, in te genstelling met het voorgaande werk, een goede voorbereiding, terwijl de soliste, die tijdens dit stuk met haar „Promenade" door de zaal voor de nodige ruimtelijkheid zorg droeg, zich volledig vertrouwd toonde met haar partij. Voor de bijval kwam de componist zelf op het podium bedan ken. Het gedeelte vóór de pauze werd besloten met een tweede optreden van solist Grumiaux, ditmaal in een warmbloedige weergave van Ravel's „Tzigane", waarin het orkest onder de attente De Waart, met een uitste kend obligaat-harp-solo van Mari Nagasako, voor een sluitend accom pagnement zorgde. Na de pauze klonk Tschaikowsky's geliefde vijfde symfonie. Tijdens de Ingenieuze vinding in Maasland MAASLAND De tuin der J. Zegwaard heeft een vertolking kon men constateren, dat ingenieuze vinding ge- de dirigent zich vooral om de grote lijn van deze compositie bekommer de, maar dat er daarentegen menig detail om verdere uitwerking vroeg. Het orkestspel had over het geheel genomen ook wat genuanceerder ge kund, maar er vielen vaak fraaie so listische prestaties te beluisteren, met jmingsbuizen in de kassen name door klarinettist Herman Ióv'er tïTn" dmt/een Wester Mede door zijn schitterend electromotor en met een spel klonk de inleiding seldsaam Varlomaticersnelllne mooi en overtuigend. ultgeruit karretje rijden. P. V. !dat plaats biedt aan twee daan. om het werk in zijn kassen gemakkelijker te maken. Na veel denkwerk en experimenteren con strueerde hy een „spoor lijn-systeem" door zijn kassen met komkommers en tomaten. Hij liet op de verwar personen en bovendien systeem een arbeidsbe- aan drie kisten voor de sparing van 25 pet op- geplukte vruchten. levert bij het plukken en Steltlopen om bij het van 15 pet. bij het andere hoger groeiende gewas te werk. komen, is ook met meer De mensen behoeven nodig, want de heer Zeg- niet meer door de kas te waard heeft de construe- sjouwen en daardoor blijft tie zo gemaakt, dat de de structuur van dc grond buizen met de rails tot beter behouden. In alle een hoogte van 1.80 meter plukpaden liggen ver- kunnen worden gebracht, warmingsbuizen en dat is Zo ontstaat er ook vrije voor de temperat uurver- ruimte voor de bewerking deling ideaal de grond. Samen met technische i De heer Zegwaard, die deskundigen werkt de heer over zijn systeem vertelde Zei ger gekomen, zoals b.v. voor interna tionals. die zeventien procent hoger noteerden dan aan het begin des jaars. Ook diverse lokale aandelen, we denken aan de kruideniersaande len, chemische fondsen en verzeke ringswaarden zijn aanmerkelijk in koers gedurende het eerste halfjaar gestegen. NIET RUSTIG Het tweede halfjaar zal wel geen rustige periode worden, althans, als de voortekenen niet bedriegen. Wij denken aan de komende presi dentsverkiezing in Amerika, aan de Vietnam-besprekingen te Parijs, aan de gaullistische overwinning cn de gevolgen van dien. De storm, welke over Frankrijk is gegaan in de vorm van relletjes en stakingen, heeft veel schade berok- kend, welke slechts geleidelijk kan hersteld worden. Het publiek heeft ook ditmaal tegen de chaos gekozen en niemand anders bij de stembus gevonden, die daartegen opgewassen zou kunnen zijn, dan generaal de Gaulle. Maar nu moet r!c Gaulle doen, wat hij beloofd heeft. Het disconto is verhoogd van 3'/s op 5 pet., de afna me van de goudvoorraad bedroeg in juni frs. 5405 miljoen, er zijn invoer beperkingen afgekondigd, hoewel de EEG per 1 juli jl. zonder tariefmuren theoretisch is gekomen. De moeilijkheden in Frankrijk schijnen niet te werken fn de rich ting van een nadere aaneensluiting van Westeuropa, maar naar een af remming daarvan, doordat de GauJle nationalistisch gestemde bescher mingsmaatregelen neemt. SCHAAKZETTEN Intussen hebben wij hier op de I beurs met veel belangstelling kennis genomen van de zetten op het schaakbord door de leiders der grote werven. De „zet" van Verolme, die het tegenover hem staande team van 1 vier werven wist te doorbreken, is j gevolgd door de aankondiging van Wilton-Fiienoord-Bronswerk en de Rijn-Schelde groep, dat zij een nau- j we samenwerking op maritiem ge bied nastreven en tezamen een mam- moetwerf op de Maasvlakte gaan bouwen. Toch is nog niet helemaal duide- I lijk. welke rol de Ver. Machine Fa- brieken gaan spelen, want ook hier- mee heeft de laatstgenoemde groepe ring diepgaande besprekingen. Ten slotte zal ook de regering op het ge bied van garanties voor een mam- moetwerr in het Waterweggebied een stem in het kapittel hebben. We heb ben de indruk, dat het wel moeilijk zal worden om Verolme-NDSM te la ten samengaan met Wilton-Rijn- WERL (Duitsland) De 34-jarige Ileinz Kalk- kuhl is gisteren in het huwelijk getreden met de 23-jarige Indonesische Ie Hok Lian en de ambte- x naar van de burgerlijke stand noemde het een heel hu. gewoon stil te bluven slaan en te gCWOOn huwelijk, wachten tot er iets gebeurt met het Britse verzoek om toelating tot de Maar zo gewoon was het nu ook weer niet. De Europese gemeenschap. plechtigheid vond plaats in de spreekkamer van de Snelle resultaten verwacht hij niet. gevangenis van Werl. Twee uur na het huwelijk Wel mag worden aangenomen dat ge- moe^ Kalkkuhl weer naar zp cel. waar hy le- venslange gevangenisstraf uitzit wegens moord op tracht zal worden te voorkomen, dat een d f In d*twee uuf k£>n(Jen Jonggehuj; het probleem opnieuw op de lange den samen koffje drinken en koek eten. baan wordt geschoven. Daarvoor is j)e directeur van de gevangenis, Helmut Ihle, zei teveel veranderd. dat er geen champagne kon worden gedronken op de plechtigheid, omdat alcohol ten strengste ver boden is in de gevangenis. Kalkkuhl heeft in de gevangenis Engels gestu deerd en leerde zijn vrouw kennen door een innuuuigcH v\c:rvi uc iieei samengaan met egwaard nog aan do per-, Schelde. Het zou ons overigens nlel ctionering van zijn sys-1 verwonderpn alc j orgaan van de Chr. Boe- teem. waarvan intussen 1 \fgc», Fahrmton Üi f» ren- en Tuindersbond. de kinderziekten al lang /abrioken als partner naar vo- heeft al berekend, dat zijn en breed zijn overwonnen, i zal komen. Intussen hield de beurs het hoofd I koel en de aand. NDSM bleven omstreeks 104 pet. hangen. Dat wil I zeggen, dat boven het b.od van 1000 I contant, voor het restant activa, waarvoor Verolme max. 500 wil be- talen, slechts een waarde van rruim 40 door de beurs werd toegekend. Wilton-Fijenoord-Bronswerk vera derde weinig in koers (156). maar Ver. Mach. Fabr. noteerden van 15" tot 165 pet. briefwisseling tussen penvrienden uit Werl en, Semarang op Java. Toen zij elkaar bijna twee jaar hadden geschre ven had de moeder van Kalkkuhl de reis van Iel Hok Lian naar Duitsland betaald, waar zij hem eind vorig jaar in de gevangenis bezocht. Hun trouwplannen werden aanvankelijk ge dwarsboomd door de plaatselijke officier van justi tie, maar een rechtbank besliste dat Kalkkuhl het recht 'had te trouwen, zelfs in de gevangenis. De jonge bruid zei, dat zij bij haar schoon moeder in Rheinhausen in het Roergebied ging wonen. Zij heeft bij de ambtenaar van de burger lijke stand een verzoek ingediend om de West duitse nationaliteit te verkrijgen. Van cle internationale aandelen lag liet hoofdfonds. Kon. Olie vrij vast In Alg. Kunstzijde Unie werd vooral van Duitse zijde gekocht, vermoede lijk vanwege de gunstige gang van zaken bij de Vereinigte Glanzstoff en bij de Am. Enka. Trouwens ook de berichten over de bedrijfsgang bij de moedermij zijn niet slecht. Het fonds trok op van 85 tot ruim 91 een verbetering van 30 punten. Het verslag van onze nationale lucfrtvaartmij toonde aan, dat men dit jaar een toename In het vervoer van circa twaalf procent verwacht. In hoever dc winst ook evenredig zal stijgen, blijft in de mist en daarom trent laat het verslag zich niet uit. Zoals bekend wordt een dividend van 7 pet. voorgesteld, waarvan reeds 3 pet. eerder als interim werd betaald. Het is het eerste dividend sedert 1960. De koers van de aand. K.L.M. veranderde per saldo weinig deze week 205). Fokker krijgt telkens mooie op drachten voor de Friendship en de beurs beloonde dit deze week met een koersstijging voor de aand. van 442 tot 465 pet. Heinekens steeg van wege de vele dorstige kelen in de eerste dagen der week van 736 tot 750 pet. Onze suikertante. Centrale Suiker Mij, had haar week niet. want de koers daalde tot 487 pet, (is 500 pet. geweest). VEEL GELD Ver. Bedrijven Nederhorst hield haar jaarvergadering en men kwam daar vrij optimistisch gestemd van daan. De onderneming zit goed in haar opdrachten en schijnt veel geld te verdienen. De koers was vorige week 592 pet. cum 24 pet. dividend en 10 pet. stockdiv., terwijl ex geno teerd werd 560 pet. gisteren. Amst. Ballast heeft ook mooie or ders weten te verkrijgen en de koers der aand. steeg van 613 tot 660 pet. Van der Grinten meldde een ietwat tegenvallend eerste halfjaar en prompt kwam de koers wat lager te liggen (f 165). Maandag a.s. is het Inschrijving op de conv. obl. lening Zout-Organon, vrijdag a.s. op de conv. obl. lening Kon. Hoogovens. De couponrente en de conversiekoers worden nog nader bekend gemaakt, zoals te doen ge bruikelijk bij dergelijke internatio nale emissies. Er zal wel veel be langstelling voor deze uitgiften zyn, denkt men ter beurze. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Deze week hebben vakorganisaties en werkgevers over eenstemming bereikt over de nieuwe CAO voor de zuivelindustrie. Deze arbeidsovereenkomst zal van 1 april J.l. lopen tot en met 31 maart 1969. De besprekingen hebben lang ge duurd vanwege moeilijkheden betref fende de verbetering en vernieuwing van de pensioenregeling. Op alle gebieden is echter akkoord bereikt Er is een loonsverhoging van gemiddelde viereneenhlaf procent uit de bus gekomen. Een werktijdverkor- ting zal per 1 november wden doorgevoerd: dagdienst en tweeplop- gendienst gaat terug van 45 tot 43,75 uur. drieploegendienst van 44 tot 43 uur, volcontihu van 42 tot 41,5 uur. De halve uren en kwartieren der verkorting worden bij elkaar geteld en als hele vrije dagen gegeven Voorts is er een verbetering in de diplomatoeslagen bereikt. Nieuw is dat de beide oude CAO's (fabriekt en administratief personeel) tot éen zijn samengevoegd in verband met het harmoniseren van de tTIT—n-odu':0T !'ep 0p van be'dsvoorwaarden voo,' do werkno 174 tot 1 <9 Het slot kwam giste- j mers in de zuivelindustrie. ren wat lager en wel op 177. nadat bekend gemaakt was. dal de boring in blok 17 van het Noordzeeplat na drie maanden (kosten 7 miljoen) voorlopig als zonder resultaat zijnde, werd on<*C"even Nu saat men in een ander vak eerst maar weer proberen Onder deze CAO vallen ongeveer 21.000 zuivelbpwerkers en 6.000 man administratief personeel. Het loon van de melkbezorgers zal met ten minste f 6.67 per week stijgen; de 7PIprr>agt0eSlag kom, van vjjf op zes gulden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7