GELOOF NIET BEWIJZEN MAAR BELEVEN upBala Gasten spreken in Uppsala Ds. Vergunst wordt docent Uppsala: twee jongeren in benoemingscommissies Limburg achter groep Harmsen Duivel is uit denken velen verdwenen van Een noord voor vandaag Griekse Kerk komt niet PAUS STUURT BOODSCHAP Prof. Berkhof tot assemblee Werk van Christus Prof. Berkhof bracht bal aan het rollen BEBOEPMCSWERK NA PAUSELIJKE FRONS VATICAANSE GLIMLACH ZATERDAG 6 JULI 1968 Wie is de mens, die tot u gezegd heeft: Neem op en ga uws weegs? (Johannes 5:12). De geschiedenis is hekend. In Jeruzalem, bij de Schaapspoort, ligt een bad en als er beweging in het water komt, haasten de zieken zich om te profiteren van de geneeskrachtige werking. Als Jezus daar komt ziet hij een man, die van de genezende kracht van het water niet kan profiteren omdat hij niemand heeft, die hem naar het water brengt. Jezus helpt hem „Sta op, neem uw matras op en wandel". En deze opmerking van de Here leidt uiteindelijk tot de vraag: Wie is de mens, wie is Hij? Ja, wie is Hij, die zelfs op de sabbath geneest? De vraag is de eeuwen door gesteld: Wie is Hij? En vandaag de dag nog valt de vraag te beluisteren. Wie is Hij! Het antwoord is kort: Hij is onze Redder. Wij lezen vanavond: 2 Koningen 9 vers 17 tot 37. Wij lezen' morgenavond: 2 Koningen 10 vers 10 tot 31. (Van onze kerkredactie) DORDRECHT De generale synode van de Gereformeerde Gemeenten heeft besloten tot nauwere samenwerking met de Oud-Gereformeerde Gemeenten in Nederland. De synode benoemde ds. A. Vergunst tot vierde docent aan de Theologische School. De driejaarlijkse synode, die twee dagen in beslag nam, werd ditmaal niet in Utrecht gehouden, maar in Dordrecht, in verband met de 350-ja- rige herdenking van de Dordtse sy node. Aan de vooravond werd een bidstond gehouden, geleid door de voorzitter van de synode van 1965. ds. L. Rijksen van Rotterdam-West. Nadat de plaatselijke predikant ds. D. Hakkenberg de synode geopend had, werd ds. Vergunst tot voorzitter gekozen. Op voorstel van curatoren werd besloten een vierde docent aan de Theologische School te benoemen. Gekozen werd ds. Vergunst, die al enige tijd hulpdocent was (evenals ds. H. Rijksen). De drie anderen do centen zijn ds. L. Rijksen, ds. K. de Gier en de heer A. van Bochove. Samenwerking Naar aanleiding van het rapport van de commissie voor samenspre- king met de Oud-Gereformeerde Ge meenten in Nederland besloot de sy node: a. in voorkomende gevallen zullen wederzijdse deputaten voor cor respondentie met de hoge overheid contact opnemen, om een gezamen lijke boodschap. verklaring of waarschuwing te doen uitgaan. b. eikaars attestaties worden we derzijds erkend. De oud-gereformeerde synode heeft deze voorstellen al eerder goedge keurd. De commissie blijft bestaan vóór nadere regeling en voor het on derhouden van contact. Uit de behandeling van de verschillende deputatenrapporten memoreren wij, dat er plannen bestaan om naast de arbeid in Merksem (België) ook in Nederland een of meer evangelisatieposten te stichten. Het deputaatschap voor kerkelijke administratie werd gemachtigd tot het in het leven roepen van een stichting tot het beheren van het bu reau voor kerkelijke administratie en tot het realiseren van een eenvoudig, doch volwaardig bureau. Nieuwe deputaatschappen werden ingesteld voor steun bij kerkbouw, bejaarden- en gezinszorg, jeugdzorg en voor vertegenwoordiging en voor lichting. Dit laatste naar aanleiding van de zaak-Elspeet. De synode besloot geen medewer king te verlenen aan de Stichting tot handhaving van de Statenvertaling, al liet zij ieder vrij, die er wel aan mee wil werken. Aan het slot sprak de voorzitter zijn blijdschap uit over de eensge zindheid, die steeds op de vergade ringen geheerst had en over de broe derlijke zin, waarin besprekingen ge voerd en besluiten genomen werden. De volgende generale synode werd i bepaald op 1971 in Utrecht. UPPSALA De Griekse Kerk schittert op de assemblee door afwe zigheid. Gisteren maakte een tele gram uit Athene een einde aan alle onzekerheid. Aartsbisschop Hieronymos liet dr. E. C. Blake per telegram weten, dat er geen delegatie komt, omdat hem uit een verklaring van de Zweedse aartsbisschop Josefon in de pers dui delijk was geworden, dat demonstra ties in Zweden tegen het Griekse be wind niet voorkomen zouden kunnen worden. De Griekse Kerk had al eerder besloten, zich niet te laten vertegen woordigen. Toen echter dr. Blake persoonlijk drie weken geleden naar Athene reisde, zegde Hieronymos toe, toch nog een delegatie te zullen stu ren. Overigens is wel de Griekse aartsbisschop van New York Jakovos aanwezig. Hij is lid van het presi dium. Een ander lid van het presidium, dr. Akanu Ibiam uit Biafra, is nog steeds niet verschenen. Nigeria en Biafra zijn door twee aparte delega ties in Uppsala vertegenwoordigd. UPPSALA De paus heeft een boodschap gezonden aan de assem blee van de Wereldraad, waarin hij zegt, dat „alles wat u doet voor de eenwording aller christenen Gods ze gen heeft." In zijn boodschap zei hij verder, dat de aanwezigheid van vijftien waarnemers en verscheidene officiële gasten uit de Rooms-Katholieke Kerk een teken des tijds is en dat dit verschijnsel op een gelukkige wijze de wederzijdse bedoelingen on derstreept voor een voortgezette en uirgebreide samenwerking. TOLEDO Kardinaal Pla y De- niel, sinds 1941 primaat van de Spaanse kerk, is gisteravond overle den. Hij was 91 jaar. Pla y Deniel was een fel voorstan der van het bewind van Franco en heeft zich steeds ingespannen voor een goede verstandhouding tussen de Rooms-Katholieke Kerk en de rege ring. In 1900 werd hij priester ge wijd, in 1918 bisschop. Sinds 1941 was hij aartsbisschop van Toledo. Paus Pius verhief hem in 1946 tot kardinaal. (door Jan J. van Capelleveen) UPPSALA De assemblee van de Wereldraad van kerken bevindt zicb midden in de „week van de woorden". De onderwerpen moeten worden ingeleid. De basis moet gelegd worden voor een goede discussie in de „werkweek", opdat aan het eind in de „week van worsteling" besluiten genomen en uitspraken gedaan kunnen worden, die werkelijk zinvol zijn. Het is opmerkelijk, dat van de vier belangrijkste inleidingen er twee gehouden werden door Nederlanders Gisteren sprak dr. W. A. Visser 't Hooft over het „mandaat van de oecumenische beweging", vanmorgen prof. dr. H. Berkhof over het unieke alomvattende en beslissende werk van Christus. Jezus Christus, zei hij in zijn rede, doet geen beroep op ons intellect via demonstraties, maar op ons bestaan door het heil. Het "christelijk geloof is als een medicijn. De dokter bewijst niet van te voren dat het werkt. Hij vraagt ons het in te nemen en de genezende kracht te beleven. Dat is onze gemeenschappelijke be lijdenis. zei hij. Terwijl andere spre kers ingingen op de oecumenische beweging zelf (Visser 't Hooft) en vanavond president Kaoenda van Zambia en Barbara Ward zullen spreken over ontwikkelingshulp, leg de hij de basis van de theologische discussie. KRAEMER Zijn rede doet sterk denken aan die van prof. dr. H. Kraemer in de jaren dertig, waarin hij een helder en duidelijk antwoord gaf aan de we reldgodsdiensten en daartegenover het volmaakt unieke van het werk en de persoon van Christus stelde. Berk hof echter stelde Christus niet alleen (Door Jan J. van Capelleveen) Prof. H. Berkhof heeft gisteren de jeugd volledig voor zich NED. HERV. KERK Beroepen te Amsterdam (wijkgem. WeerenkapeD. J. W. Mazurel te 's-Her- togenbosch; te Eemnes-Buiten, kand. J. Codee te Lunteren; te Nieuw-Lekker- land. S. de Jong te Houten. Aangenomen naar Ernst (toez.), H. v. Amsttel te Neder-Langbroek. Bedankt voor Oud-Alblas. A. v. d Vlist te Andei (N.B.); voor Zwijn- drecht (vac. G. J. Hintzbergen). C. Vos te Gouda Emeritaat verleend aan dr. A. van der Hoeven te Ressen; P. A. A. Kluse- ner te Amersfoort; S. van der Linde, pred. bgw. werkz. (geest. verz. gere- patrieerden) te 's-Gravenhagel A. Os kamp te Bussum. Beroepbaar kand. S. T. Baarda, Java- laan 9, Hilversum; kand. D. Brand horst, Telefoonstr. 54. Zuidlaren; kand. W. K. van Deursen, IJsselkade 19, Zut- phen. Toegelaten tot de evangeliebediening mej. H. G. van der Waals, Patmosdreef 46. Utrecht: Joh. van de Wal, Leidse- straatweg 11, Oegstgeest; mej. G. M. v Wijk, Eind 14. Gorinchem. GEREF. KERKEN Beroepen te Hardenberg. drs. P. Fern- hout te Waardhuizen. Aangenomen naar Amsterdam-Nieu- wendam <2e pred.pl.). F H. Veenhui- zen te Overveen; naar Emmen-West. G. van Wilgenburg te Middelburg; de benoeming tot hulpprediker te Medem- blik. J. D. van Ginnoven, a.s. em.pred. te Westervoort. Bedankt voor Amsterdam-Slotermeer (vac. drs. F. Vroon). H J. Bavinck te Heemstede: voor Schoonebeek en voor Ten Boer. L. Buitenhuis te Ooaterwolde (Fr.) Emeritaat verleend aan M. Pos te Wezep. Praeparatoir geëxamineerd. maar i.vjn stage nog niet beroepbaar de heren J. A. van Hooydonk. Jan Evert- senstraat 1. G Mulder. Olympiaplein 9. J. Ridderbos. Van Breestraat 14. S J Tiemersma. P. v. d. Doesstraat 84, allen te Amsterdam en R E. van der Wal. £elderslaan 83. Utrecht. CIIR. GEREF KERKEN Bedankt voor Ameide. J v Doorn Doornspijk GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Almelo. J. Karene te BUfUwerkerk tZld UPPSALA Prof. H. Berkhof heeft gisteren de jeugd volledig voor zich gewonnen. In de saaie openingszitting van de assemblee, waarin verveeld traditionele moties worden aangeno men, kwam hij met een amendement dat ineens iedereen rechtop deed zitten en de jongeren luid deed applaudiseren. Hij stelde voor om aan de benoemingscommissie twee jonge mensen toe te voegen, op dat straks ook jongere mensen kandidaat gesteld zullen worden voor de commissies, die het werk verder zullen leiden tot de vol gende assemblee. Diep was de teleurstelling bij de jongeren, toen de vice-voor zitter dr. Ernest A. Pavne zei, dat het voorstel niet in behande ling kon komen, omdat het tegen het huishoudelijk amendement inging. nog niemand uit het midden-oosten ln die commissie zitting heeft. De assemblee was met dit voorstel niet bepaald ingenomen. Velen kre gen de indruk dat de orthodoxen gin gen proberen meer gewicht in de schaal te leggen. Toen er gestemd werd, bleek dit voorstel lang niet de steun van alle orthodoxen te hebben. De Russisch Orthodoxe Kerk stemde zelfs tegen, en het werd verworpen. Hoewel het voorstel van prof. Berkhof dus niet eens in stemming kwam. zette het wel de raderen in beweging om de ivnloed van de jon geren te vergroten. HEERLEN De Limburgse afde ling van de Boerenpartij heeft zich afgescheiden van de voorzitter, de heer H. Koekoek en voor de groep Harmsen gekozen. Met deze groep zijn besprekingen gevoerd over de te volgen gedragslijn en en eventuele nieuwe naam voor de partij. tegenover het syncretisme van de wereldgodsdiensten, maar ook tegen over het relativisme van de moder ne secularisatie. In de oecumenische beweging is de bezinning op dit onderwerp in de laatste jaren weer sterk op gang ge komen onder de onvertaalbare En gelse term de „finality of Christ". Vaak werd daarbij uitgegaan van de unieke medemenselijkheid van Christus en zijn vernieuwend werk. Prof. Berkhof legde in deze rede in het bijzonder nadruk op de opstan ding als de werkelijke basis van dit belijden. Maar dan mag die opstan ding vooral niet gezien worden als een terugkeer naar het vroegere le ven. De opstanding is de geboorte van een nieuwe mensheid. In de opstanding van Jezus openbaarde God de grootse toekomst die Hij weggelegd heeft voor zijn zondige en gefrustreerde menselijke sehepping. Christus is zowel de weg, die naar dat doel leidt, maar ook het venster, waardoor wij er al iets van zien. IDEOLOGIE Maar deze inzichten, vervolgde prof. Berkhof, mogen ons er niet toe verleiden om ons gevangen te laten nemen door een ideologie, die Christus, de levende Heer. doet ver worden tot een christocentrisch prin cipe. Om niet onder de ban te komen van een ideologisch triomfalisme, moeten we goed beseffen, dat dit be lijden van het unieke karakter van Christus op drie manieren gekwalifi ceerd moet worden. Daar is in de eerste plaats het kruis, dat de noodzakelijke conse quentie is van zijn gehele leven. Christus zocht Zichzelf niet, maar gaf Zichzelf, opdat er ruimte zou zijn voor God en de mensen. In de tweede plaats moeten we beseffen, dat dit gemeenschappelijk den kunnen komen door de Geest. Djt belijden is niet gebaseerd op ar gumenten, maar is een gevolg van de Heilige Geest die ons overtuigt. In de derde plaats moeten we goed beseffen, dat dit emeenschappelijk belijden gekwalificeerd wordt door de toekomst. De joden verwerpen Je zus als Messias, omdat zij zijn ko ninkrijk nog niet zien. We hebben soms de waarde van dit protest over het hoofd gezien. We leven in een wereld vol schulden, frustraties waarin de dood een krachtige reali teit is. Maar toch kunnen we Jezus Christus zo belijden, omdat Hij de weg opent naar de overwinning. Hij is Gods garantie, zijn aanbetaling en daarom onze hoop. Christenen zijn niet beter dan anderen omdat zij het doel bereikt hebben. Zij zijn samen met alle mensen onderweg. TOEPASSING In het slot van zijn rede geeft prof. Berkhof een aantal praktische toe passingen. We kunnen niet eenvoudig op Christus wijzen en zeggen dat wij alle antwoorden voor ons dagelijks leven hebben. Hij is geen blauwdruk voor een nieuwe menselijkheid. Maar door Hem worden we opgeroepen tot een „kritische solidariteit", waarbij we niet moeten herhalen wat alreeds in de wereld gezegd wordt, maar in de eerste plaats ons moeten inzetten voor wat nog niet gezegd is. Zien we om ons heen dan vragen we ons af waar Gods Geest aan het werk is en waar de geest van de duisternis. Maar zelden krijgen we te maken met „zwart" en „wit", meestal is alles wat op ons af komt „grijs." Maar ook dan zullen we alles moeten toetsen aan de nieuwe menselijkheid in Christus. Dit toetsen zal samen moeten gebeuren en als dat ergens kan geschieden dan in de Wereldraad van Kerken met veel zelfkritiek en de wil om naar anderen te luisteren. TOEKOMST Van het begin van de oecume nische beweging af aan werd er op twee manieren gedacht over de toe komst. Sommigen meenden dat die toekomst zou komen door onze krachtsinspanning. Anderen zeiden: die toekomst is van boven, is geheel zijn werk. Maar is dit een juiste tegenstel ling? God en de mens zijn geen riva len. Hij werkt altijd door mensen. Dat wil niet zeggen dat iedere menselijke krachtsinspanning zijn toekomst naderbij brengt. We hebben de transformerende Geest van God nodig. Zonder die geest zullen we wel bepaalde toestanden kunnen verbete ren, en dat is al veel waard. Maar als de mens zelf onveranderd blijft, zul len we toch niets zien van wat Hij wil bereiken. Dan blijven we strom pelen tussen revolutie en gevestigde orde. De belangrijkste verandering, die we nodig hebben om de grote Percentages De orthodoxie is het beste vertegen, woordigd op de vierde assemblee van de Wereldraad van Kerken. Niet minder dan 140 gedelegeerden zijn aanwezig. De christenen van gereformeerde of presbyteriaanse signatuur staan met twintig procent op de tweede plaats. Dan komen de Lutheranen met 19, de metho disten en de anglicanen met 11 procent en alle andere confessies behoren tot de kleine minderheidsgroepen. Het is weer een tamelijk oude assem blee. Volgens de computer is de gemid delde leeftijd van de stemgerechtigde af gevaardigde 51,7 Jaar. De totale gemiddel de leeftijd ligt wat lager door het grote aantal jeugd-participanten. (48,5). Van de stemgerechtigden is maar vier procent onder de 35 |aar, maar 22 pro cent is ouder dan 60 De vrouwen vor men een kleine minderheid. Zij halen maar negen procent. De computer heeft ook de laatste per centages uitgerekend voor de zes sectie-vergaderingen. Ook nu nog gaat de grootste belangstelling uit naar sectie twee, vernieuwing van de zending, 22 procent van de gedelegeerden hebben zich daarvoor ingeschreven. Achttien procent gaat naar de sectie over de katholiciteit van de kerk. 17 naar de sectie over economische en sociale vra gen. 15 naar de liturgische sectie, en 12 naar de sectie over vrede en gerechtig heid Vier procent wist het nog niet Dominees en priesters waren het meest geïnteresseerd in theologische vragen, gewone gemeenteleden in sr a- le. De jeugd is nauwelijks theologisch geïnteresseerd toekomst binnen te treden is de verandering van onszelf. En die kunnen we niet zelf bewerkèn. Maar Hij belooft dat Hij alle dingen nieuw zal maken en Hij gebruikt vernieuwde mensen om zijn toekomst voor te be reiden. Zomer conferentie CSFR (Van een medewerker) DRIEBERGEN „Door het secularisatieproces is de duivel uit het denken van vele mensen in deze tijd verdwenen en is God voor hun besef een zwijgende God geworden. De mens heeft echter niet zozeer moeite met het opmerken van God omdat Hij zich verborgen houdt, maar omdat Zijn handelen de mens niet aanstaat". Onmogelijk Iemand wilde daarover dis cussiëren, maar dr. Payne maakte iedere vorm van discus sie onmogelijk door te stellen, dat de voorzitter het recht heeft om het huishoudelijk amende ment uit te leggen. Prof. Berkhof wilde twee jonge mensen aan de benoemingscommissie toevoegen zonder stemrecht, maar wel om te adviseren. Die commissie stelt straks ook de lijst van kandida ten op voor het nieuwe centraal co mité en het presidium: de groep van ongeveer zes presidenten. Toen Pay ne zei geen debat te willen begonnen de jongeren verontwaardigd te reage ren. Doorgezet Maar de vergadering liet het er niet bij zitten. Een gedelegeerde van de Episcopaalse Kerk uit de Verenig de Staten stelde de 25-jarige Gerald A. McWorter. een neger, voor. Dit voorstel werd prompt aangenomen. Onmiddellijk probeerde een afge vaardigde van de Amerikaanse Lu therse kerk nog een jonge Amerikaan benoemd te krijgen, maar daartegen had de vergadering toch wel bezwa ren. Wel werd besloten, dat een com missie nog een jongere zal voordra gen. Daarbij zal rekening met een voorstel van de Rus Nikodim gehou den worden om een jonge orthodoxe afgevaardigde te benoemen. Leek Bovendien aanvaardde de assem blee het voorstel om ook nog een leek aan de commissie toe te voegen. Maar toen stond een orthodoxe afge vaardigde op, die meende dat het confessionele evenwicht hersteld moest worden. Voorgesteld werd de Lbianees Charles Malik, een ambas sadeur van de Libanon bij de Vere nigde Naties, te benoemen, omdat tdoor Jan. J. van Capelleveen) UPPSALA Er zijn in dit Zweedse universiteitsstadje wel ontzaggelijk veel kerken ver tegenwoordigd, maar toch is de assemblee nog geen una sancta. Ten minste drie grote christe lijke gemeenschappen, die samen veel meer leden tellen dan alle Wereldraadkerken bij elkaar, hebben geen deel aan de besluiten die genomen worden. Dat zijn de Rooms-Katholieke Kerk, de Pinkstergemeenten en de groep die meestal wordt aangeduid met conservative evangelicals". Alle drie hebben zij hier waarnemers en van morgen kwamnok aan het woord. Roberto Tucci (spreek uit Toetsie), redacteur van het Vaticaanse week blad „Civita Cattolica", ging diep in op de verhouding tussen zijn kerk en de wereldraad. De Duitse pinkster-predikant Christian Krust zei ronduit, wat naar zijn mening de Wereldraad niet en wel zou moeten doen en geloven. De Amerikaanse lutheraan van de Missouri-synode gaf een speels academisch betoog, waarin hij met geen woord aan dacht schonk aan de positie van de „conservative evangelicals" ten op zichte van de Wereldraad. Weggezaagd Het probleem van Tucci was. dat zijn paus de afgelopen zondag hem eigenlijk het podium onder zijn voe ten had weggezaagd met zijn an ti-oecumenische rede. Dat op basis van de Vaticaanse documenten min der conservatieve conclusies moge lijk zijn. probeerde Tucci duidelijk te maken in een korte rede, die overvloeide van goed gekozen cita ten. Toen hij de rede schreef, kan hij vooral gedacht hebben aan bepaalde protestantse en orthodoxe verwijten. Hij zei: „Men kan zich terecht af- Zeer veel aandacht schonk hij aan de toekomstige betrekkingen tussen Rome en Genève. Naar zijn mening moeten in de komende jaren de con tacten verdiept worden, ook op regi onaal en landelijk niveau. De Rooms-Katholieke Kerk moet ook meer gaan samenwerken met speci ale organen van de Wereldraad. Maar dit zag hij toch niet als een eindpunt van dc oecumenische be trekkingen. Hij voorzag in dc toe komst een toetreding van Rome tot vragen of de katholieke oecume nische visie werkelijk zo eng, strak en eenzijdig is als vaak wordt ge zegd." De aanwezigen konden het echter niet helpen op dat moment speciaal aan de paus te denken. Met nadruk zei hij dat „de kerken en gemeenschappen die gescheiden leven van Rome een waarachtige - kerkelijke status hebben, authentie ke kerken zijn, waarlijk deel heb ben aan het heil." Ook ging hij uit van de gedachte, dat het Vaticaans concilie nog niet het laatste Romeinse woord gespro ken heeft over de oecumenische verhoudingen. Hij noemde het con cilie een „nieuw begin" en voegde er aan toe: „Sommigen zeggen zelfs een klein begin van het begin." „Niemand van ons," zo vervolgde hij, „heeft een volkomen en duide lijke kijk op de christelijke waar heid en het christelijk leven." de Wereldraad, al zijn er nog heel wat hindernissen te overwinnen. Hij vroeg de assemblee de moed op te brengen „om de argumenten voor en tegen grondiger te bestuderen". Pinksteren Als pinkster-predikant heb ik, zei ds. Krust, geen enkel bezwaar, als de oecumenische beweging nadruk legt op de geestelijke eenheid. Maar wel heb ik er bezwaar tegen, als zij zou gaan streven naar een wereld kerk. Als het heil in Christus gepre dikt wordt, ben ik blij. Maar als de Wereldraad zich gaat vastklemmen aan een intellectuele geloofsbelijde nis. dan moet lk hem verwerpen. Hij gaf eerbjk toe, dat er in de gemeenschap van pinsterkerken ve len zijn die de Wereldraad afwijzen Maar er zijn er ook velen, die zeer geïnteresseerd de ontwikkeling vol gen en die geloven, dat nauwere contacten tussen de Wereldraad en de Pinksterbeweging waardevol zul len zijn. Die zouden ons uit een be-» paald isolement kunnen halen. Aan de andere kant zouden wij de We reldraad er beter aan kunnen herin neren, dat het geestelijk leven geva rieerd is. Teleurstelling Voor velen in de assemblee was de rede van de Missouri-lutheraan een teleurstelling. Zijn grote kerk neemt in Amerika ongeveer de positie in, die de Gereformeerde Kerken tien jaar geleden in Neder land innamen. Hij sprak „over onze gemeenschappelijke belijdenis." maar maakte nergens duidelijk, wat hij daar precies mee bedoelde Die belijdenis is revolutionair, zei hij, maar hij wees zowel progressi- vlsme als conservatisme af. Het - eerste aanbidt de vernieuwing, het laatste vreest vernieuwing. Beide zijn echter bezig met het tijdelijke dat zich in onze dagen openbaart. Sprekend over de belijdenis als een gemeenschappelijke zaak, herin nerde hij zijn gehoor er aan, dat de reformatoren Verlangen naar een „algemeen, vrij en christelijk conci lie. Die hoop verflauwde spoedig, maar daarom behoeven wij er nog niet op tegen te zijn dat die hoop weer opnieuw gaat leven," zei hij nog. Nog een vierde buitenstaander wordt volgende week verwacht. Het is dr. Carl Mclntire, de voorzitter van de internationale raad van christelijke kerken (ICCC), die heeft aangekondigd volgende week met andere predikanten uit Amerika en Engeland In Uppsala te zullen de monstreren. Dit stelde dr. B. Rietveld, gerefor meerd predikant te 's-Gravenhage, donderdag op de jaarlijkse zomercon- ferentie van de Civitas Studiosorum in Fundamento Reformato. die deze week in 'het Eykmanhuis te Drieber gen werd gehouden. Deze nu ruim .250 leden tellende vereniging omval voornamelijk studenten uit de rech tervleugel van de gereformeerde ge zindte. Het thema van deze conferentie, luidde „Het Koninkrijk Gods en de machten". Dr. Rietveld beklemtoon de. dat velen moeite hebben met Gods voorzienigheid, nu allerlei za ken door het voortschrijden der we tenschap zo sterk in onze hand geko men zijn. Het gaat er echter om dat wij ook in onze verantwoordelijkheid en onze wetenschapsbeoefening Gods leiding aanvaarden. God werkt in de weg van onze arbeid. Actualiteit Drs. A. Noordegraaf, hervormd predikant te Ede. toonde de actuali teit van het thema aan en trachtte het van de Bijbel uit theologisch te doorlichten. Hij achtte het van grocrt belang de demonen als reële machten te blijven zien, maar tevens in het oog te houden dat het Koninkrijk Gods in deze bezeten wereld nabij is gekomen. Alle macht in hemel en op aarde is gegeven aan Jezus Christus. Dr. ir. R. Plomp uit Zeist, een van de oprichters der CSFR, refereerde, dinsdag over de machten, die in de huidige maatschappij aanwezig zijn. Hij schetste hoe de moderne maatschappij sterk beïnvloed was door de ontwikkeling van de natuur wetenschap en de techniek. Enerzijds is de macht van de mens daardoor sterk toegenomen, anderzijds is de mens ook meer van de techniek af hankelijk geworden. Op de laatste dag van deze confe rentie sprak ds. L. Huisman, predi kant van de gereformeerde gemeente te Vlaardingen, over de noodzaak voor de christen om de wapenrusting Gods aan te doen. Alleen daardoor zou men staande kunnen blijven in de strijd tegen de machten dezer we reld. Weer in Europa weer max. temp gisteren neer* slag- Londen geh bew. 23 0 Amsterdam regen 23 0.1 Brussel geh.bew. 26 0.1 Luxemburg mist 27 16 Partis regen 25 6 Nice l.bew 29 0 Franktori regen 29 2 München onbew 29 0.1 ZO rich rw bew 29 0 Geneve regenbui 30 3 Locarno onweer 30 3 Wenen onbew 32 0 Innsbruck on bew 30 Rome onbew. 30 e Madrid onbew. 32 Mallorca h.bew. 26

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2