SAMENWERKING RIVALEN Pistoolschot doodde aannemer Commentaren NOG GEEN BESLISSING VAN KABINET VOORKEUR AAN MAAR Onbekende gedood met messteken Zending diamant op Schiphol weg fisvan Plan voor aanslag over Pond sterlins op de Gaulle? Wisselvallig WEER OPROER IN PATERSON Bod intrekken Artiesten gedood in Vietnam Politie staat voor raadsel i, Gonzales dood aangetroffen ...en als dessert.. JAMIN Tivee Turken onder Nieuwe bespreking IN HAAGSE ELANDSTRAAT: Getuige in het proces-Ray beschermd dragline gedood Weer zorgen om Blaiberg van deze glanzende onder- zettertjes (met fijn Indisch motief) in etui voor ieder die nu n nieuwe abonnee opgeeft! ■Ti Nieuwe Leidlse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Zaterdag 6 juli 1968 49ste jaargang Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Wanneer je een olifant bij zijn achterpoot beet hebt en hij probeert weg te lopen, kun je hem het best zijn gang maar laten gaan. LINCOLN Een vegetarisch dorado in een polderdorp, kinder pensions voor ouders die alleen op stap gaan, hang naar oosterse mystiek en nog vele andere artikelen vandaag in ons Zondags blad. GELOOF NIET BEWIJZEN MAAR BELEVEN - PAG. KERNMERK Kunstkliek schijnheilig op standig; onder deze kop behelst ons Zondagsblad een eerste oriëntatie op Documenta IV, de grote, tot oktober durende we reldshow van de beelden de kunst in Kassei. Een sneller om zich heen grij pende innerlijke leegte en politieke agressie vormen daar een weinig optimisti sche achtergrond. „Let maar niet op de oppasser. Hij is mijn eigen oom." DE BILT Een storing uit Frankrijk afkomstig veroorzaakte vanmorgen in het grootste deel van ons lang veel bewolking en enige regen. Er zijn ook nog enkele buien te verwachten, moge lijk vergezeld van onweer. Achter de storing zijn morgen verspreide opklaringen te verwachten. Het blijft de eerste dagen wat on stabiel met een kleine buienkans. De zwakke wind draait tijdelijk naar noord tot west met iets koe lere lucht, maar morgen zijn weer temperaturen van 18 tot 20 graden te verwachten. Het blijft enkele dagen wat wisselvallig, maar de zon laat niet verstek gaan. Werktijd (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Over d eregeringssubsidie voor een mam- moetwerf wordt op zeer korte termijn een beslissing ver wacht. In politieke kringen in Den Haag wordt aangenomen dat de combinatie Verolme-NDSM de gelukkige zal zijn. Met de concurrerende groep: Wüton-Fijenoord-Rijn-Schelde, zou een zekere vorm van samenwerking moeten worden gezocht. De strijd tussen de twee giganten om de begeerde krediet garantie van vermoedelijk 75 miljoen gulden was gisteren een van de voornaamste agendapunten in de vergadering van de minister raad. Duidelijk is dat de regering er niet aan denkt twee mammoet- werven steun te verlenen, hoe verschillend de opzet ook mag zijn. PATERSON In de Portoricaanse wijk van Paterson, gelegen in New Jersey hebben zich wederom felle in cidenten voofgedaan. Groepjes jonge lui gooiden benzinebommen, stenen en flessen naar winkels en politiewagens. Ook werden er verscheidene branden gesticht. De politie kon de oproer kraaiers verspreiden. OTTAWA Premier Trudeau van Canada heeft na de grote over winning in de algemene verkiezin gen -van vorige maand, het Ca nadese 'kabinet gereorganiseerd. Slechts twee ministers Ovan vervoer en defensie) hebben de portefeuille behouden die ze in april al hadden. Er zijn drie extra-ministers be- noemd. allen zonder portefeuille. Een belangrijke benoeming is die van Jean Marchand die aan het hoofd komt van een nieuw depar tement van regionale ontwikkeling. De vakbonden in de metaalnij verheid hebben, eveneens gisteren, een gesprek gevoerd met de minis ter van economische zaken, mr. L. de Block. De bonden gaven uiting aan hun ongerustheid over de gang van zaken rond de dokprojecten. Gesteld werd dat de werwezenlij- king va ntwee mammoet/werven in het gebied van de Nieuwe Water weg economisch niet verantwoord is en tot een moordende concurren tie zal leiden. De werkgelegenheid zou hierdoor in gevaar worden ge bracht. De bewindsman heeft de bonden verzekerd dat het aspect van de werkgelegenheid een belangrijke rol speelt bij de geldende overwe- I gingen. De regering zou erop toe zien dat er geen beslissingen geno men worden, welke de werknemers kunnen treffen. Verolme, die nog steeds vakantie houdt op z'n jacht, houdt vol dat minister De Block zijn concern de kredietgarnntiT heeft, 'beloofd op voorwaarde dat dit de in moeilijke omstandigheden verkerende NDSM zou overnemen. Dit is inmiddels ge beurd en de scheepsbouwer ver wacht niet anders dan dat de be windsman zijn woord zal houden. Mocht de belofte van mr. De Block geen haalbare kaart in de vergadering van de ministerraad zijn geweest, dan bestaat de kans dat Verolme zijn bod op de NDSM zal intrekken. De vraag is dan of het 4.000 werknemers tellende be drijf, dat met verlies aan de bouw van enkele Esso-mammoettankers werkt (225.000 ton) zich zal kunnen handhaven. Er circuleren geruchten dat de groep Wilton-Fijenoord-Rijn-Schel- de minister De Block gisteren heeft doen weten de op de Maasvlakte te bouwen mammoetwerf voor de re paratie van schepen tot een 'tonnage van 300.000 ton zelf te willen finan cieren. De betekenis hiervan zou zijn dat het concern zich erbij neer legt als de regeringssteun toevalt aan Verolme, die in het Botlekge- bied reeds begonnen is met het graven van een mammoetdok voor de nieuwbouw van schepen tot een tonnage van 500.000 ton. Als 'voorwaarde zou echter zijn gesteld dat reparaties aan mam moetschepen niet bij Verolme. maar bij de groep zal worden verricht. Verolme heeft in dit verband al verklaard er niet aan te denken de nieuwbouw van de repatie te schei den. Het mammoetdok. dat in het Botlekgebied gestalte krijgt, zou al leen maar rendabel zijn, als daar beide soorten van werkzaamheden kunnen worden uitgevoerd. Boven dien claimt de scheepsbouwer het recht van prioriteit, omdat hij als eerste met een plan voor een mam moetwerf bij de regering 'heeft aan geklopt. De kansen voor aantrekking van orders worden door Verolme hoog aangeslagen. Als opdrachtgevers voor mammoetschepen worden niet alleen Esso en Shell genoemd, maar ook enkele Noorse reders. SAIGON Twee Amerikaanse ar tiesten zijn vrijdagavond op 30 km van Saigon uit een hinderlaag overvallen en gedood. Hun namen werden nog niet bekend gemaakt. Intussen heeft Noord-Vietnam de Amerikanen er van beschuldigd, dat zij de bombardementen op het Noorden weer verhevigd hebben. De Ameri kaanse B-52's zouden zonder onder scheid dorpen in het gebied van Vinh Linh en de gedemilitariseerde zone bombarderen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een onbe kende man heeft vrijdagavond tussen zes uur en acht uur een man gedood van wie de politie vannacht nog "niet de identiteit kon vaststellen. Vermoedelijk is het slachtoffer dat kennelijk is overleden aan talloze messteken over zijn hele lichaam, een Ma rokkaanse gastarbeider van om streeks dertig jaar. Maar daar over heeft de politie ff"nn ze kerheid. Vrijdagavond is de speciale assis- tentiegroep (Rotterdam kent geen moordbrigade) voor deze keer aange vuld met leden van de vreemdelin gendienst, druk bezig geweest met het zoeken naar de identiteit van het slachtoffer dat geen enkele papieren j in zijn zak had. Het slachtoffer woonde sinds twee weken samen met twee anderen, eveneens vermoedelijk Marokkanen, in het huis aan de Vletstraat 58b. De woning was gehuurd door de koop man D. van Engelen die het. voor de eerste 'keer, had onderverhuurd aan j de drie gastarbeiders. De heer Van Engelen kende de na men van het drietal niet. Donderdag avond heeft hij de twee anderen voor het laatst gezien, vrijdagmiddag omstreeks zes uur het slachtoffer voor het laatst in leven. „Ik heb toen wat met hem ge praat", zei vrijdagavond de heer Van Engelen. „Ik wilde de huur ophalen om acht uur en omdat ik een sleutel had, ging ik naar binnen. Daar zag ik bloed liggen en ook de gordijnen wa ren weg. In de achterkamer vond ik de man op de grond. Ik heb meteen de politie ge waarschuwd. Ik heb nooit eerder ka mers verhuurd. Het is ook voor het laatst. Alle spullen waren nieuw. Die laat ik meteen weer weghalen. Ik geloof wel dat die twee anderen er donderdagnacht nog zijn geweest, aan de bedden te zien." Voor een vijfdaags bezoek aan aan ons land kwam gisteravond een Braziliaanse missie op Schip hol aan. Vooral in her licht van de „wervenkwestie" werd dit bezoek voor Verolme bijzonder belangrijk geacht. Verolme moet een qroot aandeel gaan leveren (gisl rrtn schreven wij daarover reedsbij de bouw in een groot aan1"' Rr#»rp-rr// - ntirinesche- pen. De heer G. ..rhdef, direc teur van Verolme Elektra, was op Schiphol ot-, de minister van marine, admiraal A. H. Rade- maeker-Grunewald persoonlijk te verwelkomen. Rechts op de foto kapitein-ter-zee Castendijk, die ook ter begroeting aanwezig piUDAD JUAREZ (Mexico) De Amerikaan Crispel Curiel Gonzales, die beweerde op de hoogte te zijn geweest van een complot om senator Robert Kennedy te vermoorden, is donderdag opgehangen aangetroffen in een cel van de psychiatrische af deling van het ziekenhuis van Ciudad Iuarez. De 17-jarige Gonzales werd sinds 17 juni vastgehouden nadat in zijn dagboek (dat hij verloren had) passa ges waren aangetroffen over een Complot tegen het leven van Robert Kennedy. Sirhan, de vermoedelijke moordenaar van de senator, zou Gon zales te Los Angeles van zijn plannen op de hoogte hebben gebracht. Gonzales, die boos was omdat nie mand zijn verhaal geloofde, had de afgelopen dagen zijn bewakers ge waarschuwd, de hand aan zichzelf te zullen slaan. AMSTERDAM Sedert donderdag vermist een uit Mexico ai-^ komstige zending van twee diaman ten ter waaitfe van ƒ40.000. Zij was bestemd voor de Algemene Bank Ne derland, die optrad namens een niet nader genoemde juwelier. In de nacht van woensdag op donderdag kwamen de diamanten uit Kopenha gen aan. Gebruikelijk is dat dergelijke kost bare zendingen onmiddellijk na aan komst van de rest van de lading wor den gescheiden en in een kluis opge borgen. Door een foutieve afhande ling werd het pakketje, waarin de twee diamanten zaten, echter niet als waarde-zending beschouwd, aldus de dienst luchtvaart van de rijkspolitie op Schiphol. Het was toen al te laat: De zak, waarin het pakketje was vervoerd, bleek reeds te zijn opengescheurd en de diamanten waren verdwenen. Vol gens de KLM-persdienst was de zak niet als waarde-zending gemerkt. in handig gezinspak Voor vervol g zie pagina Na de ontdekking van de moord in de Rotterdamse Vletstraat begon een rechercheur met een hond te zoeken naar sporen van de dader. DEN HAAG Op de late avond werd gisteren de omgeving van de Elandstraat opgeschrikt door het ge luid van schoten. Toen omwonenden de straat op stormden, zagen zij de 60-jarige aannemer K. de Jong dood op het plaveisel liggen. De schoten werden gelost door de 19-jarige L. H., portier van het café La France. Elandstraat 18. H. werd spoedig gearresteerd. Het slachtoffer zou bij herhaling de portier H. heb ben bedreigd. De Jong zou in de Elandstraat diverse ..verdachte huizen" hebben geëxploiteerd. Juist had hij weer enkele aangrenzende panden gekocht en dat schijnt moeilijkheden te hebben gebracht met de be woners. Café La France staat in de omgeving bekend als een trefpunt voor homofielen. Na middernacht ging deze gelegenheid op last van de politie dicht. Tientallen mensen zagen na de aanslag het slacht offer op straat liggen, vlak voor zijn woning op num mer 22, waar tot voor kort een „massage-instituut" was gevestigd. Dit instituut werd enige tijd geleden door de politie gesloten. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer werd naar het Zuidwal-ziekenhuis overgebracht, waar van daag sectie werd verricht. I BONN Westduitse politie-autori- I teiten hebben hun Parijse collega's gewaarschuwd, dat studenten van plan zijn, president De Gaulle te ver moorden tijdens de feestelijkheden op 14 juli. Een Fransman, die onbekend wenst te blijven, beeft gezegd dat de stu denten handgranaten naar De Gaulle willen gooien op het ogenblik, dat hij de Champs Elysees verlaat. Zij zou den voor een groep samenzweerders werken. MEMPHIS De kroongetuige in het proces dat tegen James Earl Ray zal worden gevoerd, Charles Stevens, is door de politie in beschermende hech tenis genomen. Stevens heeft Ray in het pension gezien van waaruit vol gens de politie de dodende kogel op dr. Martin Luther King werd afgeschoten. Verwacht wordt dat Stevens enkele maanden in hechtenis zal blijven, aan: gezien het proces tegen Ray niet voor het late najaar zal beginnen. LONDEN Dit weekeinde zal Bazel een bespreking worden ggehou- den over eeen nieuwe regeling van de kredieten die buitenlandse banken be schikbaar hebben gesteld om het pond sterling te steunen. De bijeenkomst duidt niet op nieuwe moeilijkheden. Het is een routinever gadering zoals de centrale banken die elke maand houden om de internatio nale monetaire situatie te bespreken. De komende bespreking had wel effect op de Londense effectenbeurs. Vooral staatsfondsen werden geruild voor fondsen die een langduriger looptijd hebben. HEESCH Tijdens de pauze bij werkzaamheden van de Nederlandse gasunie in Heesch zijn twee Turken omgekomen. De mannen lagen achter een drag line te rusten. De Franse bestuurder van het 40 ton wegende gevaarte had de Turken aanvankelijk niet opge merkt. Op het laatste moment zag hij hen. maar toen kon hij de dragline niet meer tot stilstand brengen. De mannen waren op slag dood. De slachtoffers zijn de 32-jarige Abdoela Kabakijer uit Den Bosch, vader van vijf kinderen en de 33-ja- rige Ali Bagdelia uit Oss, eveneens vader van vijf kinderen. A flNISTER Rooi vink heeft de Sociaal-Economische Raad om advies gevraagd over de omvang en de gevolgen van werktijdverkorting. Zo op eerste aandrang vraagt men zich af waarom, daar bij de thans bestaande vrije loonpolitiek ook de werktijdverkorting een arbeids voorwaarde is waarover partijen per bedrijfstak in vrijheid kannen en mogen onderhandelen. De zaak van de werktijdverkorting heeft echter, ondanks de vrije loon politiek, een aspect waarbij de ver antwoordelijkheid van de regering duidelijk betrokken is. Er bestaat een relatie tussen werk tijdverkorting en werkgelegenheid enerzijds en een tussen werktijd en kostenstijging anderzijds. Het verband tussen werktijdverkor ting en kostenstijging kan per be drijfstak goed overzien worden en werkgevers- en werknemersorgani saties die haar verantwoordelijkheid kennen zullen hiermee terdege re kening houden. Werkgelegenheid WERKTIJDVERKORTING heeft ook gevolgen naar de kant van de werkgelegenheid, en hier schuilt voor de toekomst een groot probleem. De steeds voortgaande mechanise ring, automatisering en concentra tie in het bedrijfsleven betekenen een voortgaande beperking van de werkgelegenheid, vooral in arbeids intensieve bedrijfstakken. Een re cent voorbeeld hiervan is PTT. De structurele werkloosheid, waar mee ons land thans te kampen heeft, bezorgt de regering al vele zorgen. Wanneer de werkloosheid in de na bije toekomst nog aanmerkelijk zou toenemen, als gevolg van technische ontwikkelingen in het bedrijfsleven, is hier extra waakzaamheid geboden. Het is onjuist, te pogen een techni sche ontwikkeling tegen te houden of af te remmen; dit zou ons be drijfsleven slechts nadelen berok kenen. Maar we! is in het licht van deze problematiek uitermate be langrijk, hoe het in de toekomst gaat met de werktijdverkorting. Moet deze mogelijkheid aangegre pen worden om de werkgelegenheid in Nederland zoveel mogelijk in stand te houden? Wat zijn de fi nanciële konsekwenties van een dergelijk beleid? Dat de SER als georganiseerd be drijfsleven zich in deze geest gaat bezinnen op de werktijdverkorting is een zaak van het grootste ge wicht. Wanneer de SER de advies aanvrage op deze wijze verstaat, mag met spanning uitgezien wor den naar de inhoud van dit advies, dat het bedrijfsleven een belangrij ke mate van inspraak geeft op een hoogst belangrijk onderdeel van het regeringsbeleid. Een pikante bijzonderheid hierbij is nog, dat de omzet van onze in dustrie in de eerste drie maanden van het jaar met 8 pet. is toegeno men, terwijl de personeelsbezetting vergeleken met maart 1967 met 2,6 pet. of 28.200 man terugliep. Hier blijkt het probleem van werk tijd en werkgelegenheid al volop aan de orde. Longcomplicaties KAAPSTAD De toestand van dr. I Philip Blaiberg (59) de tandarts. 1 die een nieuw hart kreeg gaf gisteren opnieuw aanleiding tot onge rustheid. In een bulletin van het Grcote Schuur-ziekenhuis werd ge zegd, dat de leverconditie van Blai berg wat beter was dan enige weken terug, maar dat er zich nu longcom plicaties voordeden. Zoals men weet, werd Blaiberg op 2 januari j.l. door prof. Barnard en zijn medisch team geopereerd. C.I.E.B.A. - LEIDERDORP Z TEL. <01710)-30797V21561 [qT BRANDKASTEN KANTOORMEUBELEN lk geef op als P nieuweabonnee: plaats: betaalt: par kwartaal O per maand Als beloning voor mijn aktivlteit ontvang ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam i I I I l Inzenden aan Bureau van dit blad

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1