We maken zelf een foto-album Die stoute Tosca Come-back van geraniums UBiagiiiiiiniiiiiiBinin: ZATERDAG 6 JULI 1968 VAN BLOEM EN PLANT BONTEKOE J'flU Al* IK Ce*JTÉrt HOOl r OOM^'LKÉ'KOAA,VTE *7t\ n Z0ü 'K ZÉ<j$€fi we 0'KKÉM 0U LOM MOK 0AM1 0IKK6N 0O "W* WWOOOR iK LOM HOK 6ÉM y >v Z61ÉR ÉÉM OUV* f TAMT6 OezoCKEM jL r 'T ZftL Ml J 0ÉMIÊUW6M MOtvJE ER SflSMKS Merzfc 4U.ÉN (M KONJ6M y f A£OÉ0U£Pf, 'K ZML H€T WEL Ber<^ÉM. fÉMTEM ZOT, HOOR In de vakantictjjd maken of krijgen we allemaal wel mooie foto's. Als je ze zo Iaat liggen gaan ze kapot of raken ze zoek. In de vakantie is het lang niet altijd mooi weer en dan hoeven we ons echt niet te vervelen. Er zijn zoveel leuke dingen om zelf te maken. Vooral als je het van je zakgeld moet hebben omdat je zelf nog niet werkt en verdient. Op het plaatje hierbij is een foto-album afgebeeld die we zelf kunnen maken. Als je wat zak geld hebt bewaard, gaan we naar een goede papier-, boek- of foto- handel. Je koopt daar brieïkaar- tenkarton in leuke kleuren die je zelf kunt bepalen. We nemen twintig vellen van 50 x 32 cm. Is deze maat niet voorradig dan snij of knip je ze op deze maat. Waarom zul je je wel afvragen? Alleen omdat deze maat nu een maal de handigste is voor zo'n album. Vouwen Elk vel wordt dubbelgevouwen zodat de maat 25 x 32 cm. is geworden. Zo'n vouw geef je eerst netjes langs een liniaal met potlood aan. We doen dat van- turn in de brief willen schrijven. Dat wil zeggen dat je niet alleen schrijft wanneer je jarig bent, maar ook hoe oud je wordt. Als je je geboortejaar erachter schrijft ben je klaar. Helemaal niet moeilijk. Zullen we het niet vergeten? Hartelijk bedankt voor de rap portcijfers, nichten en neven. Tante Jos vindt het altijd leuk om jullie cijfers te zien. Meisjes en jongens, volgende keer gaan we weer verder, hoor! Heel veel plezier in de vakantie en tot schrijfs. Daag. TANTE JOS Prijswinnaars puzzel Greetje van Delft Katwijk aan de Rijn, Joke van der Linden Ridderkerk en Nellie Loeve Gou derak. krijgen hun prijs thuisge stuurd. Jarigen HIEP. HIEP. HOERA. Simone Amourus. Bertie Bak ker Marja Boos, Marijke Bos, Ria Driesprong. Adje Ewijk, Henri den Hollander. Huib Koen, Ad van Leeuwen, Ingrid Lodder, Aart van Meijen en Arie van Vliet. Puzzeloplossing Vertikaal, dat is van boven naar beneden, lezen we: zwaan, want, tang, slang, lantaarn, lamp en mond. Horizontaal, dat is van links naar rechts, staat er: pauw, wa pen, zadel, kan, tas, krakeling, zaag, stoel en mond. zelfsprekend héél dunnetjes. Langs de vouw moeten nu gaat jes gemaakt worden. Er zijn mis schien wel winkels, waar je het karton koopt, die de gaatjes er voor je willen inslaan. Als je vertelt waar het voor is mag je best wel even terugkomen. De gaatjes kan je er ook zelf inmaken. Bij een ijzerwinkel koop je een kort hol pijpje van 1 cm. doorsnee. Zet nu op l'/« cm. van de gevouwen kant van elk blad 4 punten met je potlood. Het eerste puntje zet je op 3'/s cm. van de bovenkant, het twee de op 12, het derde op 20Vi en het vierde op 29 cm. van de bo venkant. Als je het goed hebt gedaan komt het laatste puntje op 3'/z cm. van de onderkant. De vier punten zitten nu precies op dezelfde afstand van elkaar. Met het holle pijpje gaan we nu gaten slaan. De punt die je met het potlood hebt gemaakt moet precies in het midden van het pijpje komen. Alle twintig kartons moeten straks op elkaar worden gelegd en daarom moeten ook alle gaten precies boven el kaar komen. Je begrijpt dus wel 'dat het een geduld- en pre cieswerkje is. Maar dat geeft niet. In de vakantie heb je er alle tijd voor. Om zo'n gat te slaan moet je hel stukje karton op een dik stuk karton of hardboard leggen. Het pijpje zet je boven de punt zoals hierboven staat. Met de hamer geef je er een flinke mep op. Natuurlijk mag je zoiets niet op de tafel doen, want dan wordt ze beschadigd. Als je alle gaten zo hebt ge maakt dan leg je alle vellen op elkaar in de kleurenvolgorde die je wilt hebben. We maken tenslotte vier reep jes leer (van een oude portemon nee bijvoorbeeld) van 1 bij 12 cm. Raffia kunnen we ook ge bruiken. De reepjes halen we door de stapel heen en naaien het met sterk garen tot een rin getje. De aanhechtstukjes vallen 1 cm. over elkaar. De album is klaar! De buitenkant kunnen we nog versieren met glanspapier of wa terverf. Je kunt er ook alleen „fotoalbum" op tekenén. Doe je best maar! Ada Broek maakte dit gedichtje voor ons. Kóm Tosca, je moet naar bed! Uit is nu de pret.. Ruim je speelgoed op en gauw, Je beertje, je poppen en je springtouw. Dan was je je handjes, En poets gelijk je tandjes. „Nee", zei Tosca heel stout. Weet U waar ik niet van houd? Om dat allemaal te doen. Mamma werd héél boos toen. En zei „ga vliegensvlug naar je bed, Want het is nu uit met de pret". Voor straf moet jij morgen je kamer doen, En ga je boodschappen doen bij Kameroen. Femke Bruins tekende dit mooie huis voor ons. Lappie Loep en het verdwenen standbeeld 53. Dus in dat kistje van Eduard, dat ik niet dragen mocht, zat het verloren beeld. Nu begrijp ik het", Lappie zette het beeldje op de grond en haalde de schouders op. „Maar wat moeten ze er hier mee." Lappie zweeg. Hij dacht na. „Hoe moet dat nu", dacht hij, „als ik het beeld nu meeneem naar Meeuwenoord, dan missen ze het hier natuurlijk en komen ze me achterna. Ik moet er iets op vinden dat ze het niet eerder merken, dan bij de onthul ling". Met zijn hoofd in zijn handen ging Lappie op de mars zitten en keek voor zich uit. Plotseling sprong hij op: „Ik heb het...." riep hij verheugd. De scheepsjongens van Bontekoe ÉÉR5.T 016 KMR OMÉR ORf 0RU<,C,efj€ TRÊKKÉM JOHGEN*. HUP I VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD VOOR DÉ'JEUGD VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD --- VOOR Zo moest het toch zijn geweest. Alleen hij kon het zich niet herinneren. Hij moest dus tot de slotsom komen, dat zijn lichaam had gelopen, gehandeld, gedacht wellicht zonder dat zijn ik zich ook maar het minst daarvan herin nerde alleen een donkere, zware, benauwende slaap. De herfst ging voorbij in een vloed van kleuren, maar Freek merkte daarvan niets. De winter. Een tekening van Nol die met Kerstmis, net als vorige jaren; net alsof zij niet met elkander gesproken hadden, kwam de bekende kartonnen rol. Het schokte hem niet eens meer op. Hij liet zich leven, studeerde af, niet slecht, niet goed. Van zijn moeder hoorde hij niets. Soms, in gedachten verzonken, alleen op zijn kamer, kon hij iets tekenen, een kleine krabbel op de rand van een schrift of van een boek. Even een bloemenimpressie, een wolkengroep, als een kudde sombere dieren, wat bladeren, neerdwarrelend van een boom. Zijn ik scheen dus de wereld nog wel waar te nemen, maar zelfs van dat ik was hij vervreemd. Zo'n kleine krabbel vervulde hem met verwondering, met wrevel, soms zelfs met angst voor dat onbekende, onberede neerde in hem, dat handelde zonder er hem in te kennen. Bewust tekende hij immers al lang niet meer. Wanneer was het onbewuste beter, wanneer slechter dan hij? En was het wel aldoor dezelfde stuwkracht? En langzamerhand groeide er een andere drang, een ande re afwezigheid in hem, die hij vreesde en niet durfde volgen. Na zijn „blanke gedachten", het soort van verzenboek uit zijn jongensjaren waarin hij zichzelf had uitgesproken, had hij nooit meer iets opgeschreven van wat er in hem omging. Smekend verzette hij zich tegen die drang. Met Myra was alles geheel uit. Na zijn bezoek aan Noldie was hij toch al niet meer naar haar toegegaan, nu was hij zijn vriendinnetje zelfs vergeten. Maar die eerste zomer nadat hij was afgestudeerd, kwam hij haar tegen op de Scheveningse boulevard aan de arm van een jongeman. Zij kwam meteen op hem af, hoewel Freek de ontmoeting nog trachtte te ontwijken door strak voor zich uit te turen. Freekie! Hij moest haar nu wel zien, haar ogen glansden van de oude hartelijkheid, die hij zich nu wel moest herinneren. De jongeman volgde haar, kwam er ook bij. Zij stelde voor, een naam, die langs Freek heenging. Haar verloofde. Zo, zo, dus toch, al had zij altijd gezegd zich nooit te zullen binden. Hij wenste flauw geluk, glimlachte, voelde nog even de druk van haar hand op zijn arm. Het was hem als hoorde hij haar denken, als las hij in haar mooie, even ongelijke ogen: maar jou had ik toch liever gehad. Hij schokschouderde licht, het ging langs hem. Waarom was hij ook juist langs de boulevard gewandeld? O ja, om de zee te zien, die trok hem toch altijd. En oma had vanmiddag haar ontvangdag, moest ook nog naar een diner van de freules Van Wesenaar. Gelukkig sleepte zij hem niet mee, liet hem ook niet meer te pronk zitten als vroeger toen hij hier wel logeerde in de vakanties en zij zo graag opschepte met haar enig klein kind. Ja, ja, nu viel er niet meer met hem op te scheppen, dat wist hij wel. Van alle modder bleef allicht iets kleven. Hij was werkelijk geen afstammeling om trots op te zijn, dat besefte hij heel goed. Soms, wanneer er met bridgen een vierde man verlangd werd, riep oma hem beneden, ook wanneer er sprake was van een muziekavondje; hij speelde immers zo goed piano. (Wordt vervo Igd) Hoe vinden jullie deze prachtige kunnen tegenkomen aan het strand. Dag nichten en neven, Hoe maken jullie het allemaal? De meisjes en jongens die deze «eek nog naar school moesten hebben nu ook fijn vakantie ge kregen. Hoera, wat een feest! Voor veel van jullie was het de laatste keer, dat de weg naar de lagere school werd afgelegd. Was het een leuk afscheid? Er zijn ook meisjes en jongens die deze week nog met het schoolreisje zijn meegeweest. Prachtig, wat hebben jullie geno ten! plaat? Zoiets zouden jullie ook Kijk maar goed. Wat is het deze week prachtig weer geweest. De nichten en ne ven die verleden week al va kantie kregen hebben wel erg ge boft hoor! Mooier kan het niet. Hebben we fijn gesparteld in het zilte nat? De grote zee was zo rustig. De hoge golven hielden ook vakantie hoor! Ze hadden blijkbaar ook wel last van de warmte. Zijn we al lekker bruin gewor den? Stel je voor dat het van de zomer eens zulk weer hleef. Dat zou fijn zijn! In ieder geval heeft de zon ons deze week erg ver wend hoor! Wat kreeg ik deze week een hoge stapel gezellige brieven van jullie op mijn bureau. Prachtig! Jullie hebt werkelijk goed je best gedaan. Jammer dat ik jullie geen briefje kan terugschrijven. Dat is werkelijk onmogelijk, meisjes en jongens! Verleden week heeft tante Jos gevraagd of de nieuwelingen hun geboorteda- Wat. een bont tafe reeltje zien we op deze plaat, nichten en neven. Er is van "Hes wat. De bedoeling is dat we precies gaan uitzoeken welke voorwerpen bij wel- ^e mensen horen, 'k Zal jullie een klein beetje helpen. Als ntllie goed kijken, 2'c je dat nummer ceri en elf bij elkaar noren. Zo lossen we de andere vijf ook °P De oplossing "toet worden inge bonden voor dinsdag 9 J«li. KRUISWOORDPUZZEL. Horizontaal: 1. uurwerk, 6. gevangenis, 12. niet begroeid, 14. akelig, 16. oriënt express (afk.), 18. voorzetsel, 19. muzieknoot, 21. in het jaar der wereld (afk. Lat.), 22. muzieknoot, 23. ondervinden, 26. plaats in Duitsland bij de Nederl. grens, 29. zwak, 30. drukte, 32. stad in Italië, 33. voegwoord, 34. voorzetsel, 36. laag schoven op de dorsvloer, 37. munt in China, 38. telwoord, 39. twijg, 41. meis jesnaam, 43. muzieknoot, 44. telwoord, 45. bijwoord, 47. haarvlecht, 49. lusthof, 52. in het jaar der wereld (afk. Lat.), 54. bijwoord, 55. onderricht, 57. emeritus (afk.), 58. afkorting van dona, 59. vrouw van Abraham, 61. kaartspel, 63. wortel, 65. zeker, 67. boezemvriend, 69. water in Friesland, 70. gebod, 71. telwoord, 73. oude rekening (afk.), 74. muzieknoot. 75. getimmerde bewaarplaats, 77. rivier in Frankrijk, 79. viervoetig dier, 80. oosters lastdier. Verticaal: 2. maanstand, 3. vogel, 4. bijenkorf (ZN), 5. oude lengte maat, 7. voegwoord, 8. venster, 9. plaats in Utrecht, 10. bijwoord, 11. toethoorn, 13. uitroep, 15. hijswerktuig (meerv.), 17. iemand de achting geven welke hem toekomt, 19. vlug, 20. niet gevuld, 22. stad in Peru, 24. votre excellence (afk.), 25. oude lengtemaat, 27. scheik. element (afk.), 28. radio-omroep (afk.), 31. deel van een huis, 35. in de richting naar omlaag, 37. boom, 39. voorzetsel, 40. land tong, 41. buitenhaven, 42. voorzetsel, 46. tekengereedschap, 48. robijnzwavel, 50. ondervinding, 51. preekstoel, 53. Zuid.-Amer. thee, t55. plaats in de schouwburg, 56. teken, 58. deel van een huis, 60. muzieknoot, 61. de Griekse letter p, 62. pauselijke encycliek (afk.), 64. emeritus (afk.), 66. vracht, 68. teugel, 72. bijwoord, 75. volks naam v. d. kauw, 76. voorzetsel, 77. muzieknoot, 78, muzieknoot OPLOSSING 21. dog, 22. gebed, 25. dem, 26. Horizontaal: 1. sabel, 5. sop, 7. Niger, 28. paria, 29. lek, 32. eek, orgel, 11. gala, 12. kip, 14. Eem, 33. telle, 35. iep, 37. negen, 39. 16. aren, 18. ram, 20. nader, 23. alk, 41. liaan, 43. Noren, 45. ene. 24. er, 25. den, 27. nol, 28. pinas, 46. som, 47. las, 49. enter, pel, 30. at, 31. menie, 33. tabel, 50. rok, 51. aap, 53. Venus, 56. 34. si, 36. Megen, 38. Terek, 39. aam. 57, galop, 58. leder, 60. mis, al. 40. el, 42. teken, 44. lid. 45. pl, 62. welig, 64. dol, 65. Reval. 67. 46. spil, 48. goela, 50. Rika. 52. onera, 68. gek, 70. net, 72. alles, aak, 53. Verne, 54. Don, 55. Maas, 74. rok. 77. Belg, 79. laks, 80. 57, genet, 59. kamp, 61. An, 62. mest. 82. eelt, 84. moe. 85. li, 86. wan, 63. neder, 66. si, 67. om, nl, 87. wan, 89. el, 90. mi, 92. 68. geluk, 69. Roden, 71. sa, 73. a.k., 93. we. Delos, 75. leven, 76. eb, 78. kip, 79. lom, 81. rat. 82. el. 83. rem, INZENDINGEN 85. laken, 87. wee, 88. aloë, 90. Inzendingen worden voor don- mik, 91. sla, 93. wals, 94. gelei, derdag a.s. op ons bureau 95 set 96 krent verwacht. Oplossingen mogen Vertieaal- i I2ar'o i t,» uitsluitend op een briefkaart \erticaal. 1. Saar, 2. alm, 3. ba, worden geschreven. In de linker - 4. _L.K, 5. span, 6. Peet, 7. om, bovenhoek vermelden: „Puzzel- 8. ga, 9. ere, 10. Lena, 11. grens, oplossing". Er zijn drie prijzen: 13. in, 15. er, 17. netel, 19. genet, een van ƒ10,- en twee van ƒ5,- 0f Het nu door de in verschil lende plaatsen ingestelde ge- raniummarkten komt of door de vele vakantiereizen, waar van men vaak met minder bekende stekken huiswaarts keert, het valt niet te ontken nen dat de belangstelling voor geraniums, hun toepas sing en cultuur sterk stijgen de is. En nu de vakantietij d voor velen is aangebroken wordt het meenemen en stekken van geraniums opnieuw ac tueel. Maar het blijkt dan toch wel hoe weinigen iets van geraniumsoorten afwe ten. Officieel heet de gewone staan de geranium, die wij in vele kleuren kennen, Pelargonium zo nale. Omdat ze tot de familie der Gerandaceae behoort, is de naam geranium waarschijnlijk bij het publiek blijven hangen. Kwekers spreken meestal van „zonalen", wat voor de leek veelal on verstaanbare taal betekent De hoofdgroepen zijn wel deze Pelargonium zonale met haar hy briden. Pelargonium peltatum of klimopbladige hanggeranium en Pelargonium grandiflorum, de Franse geranium, grootbloemig, vaak vijfvlekkig met groot in gesneden blad. Bij de eerste groep onderschei den we enkel- en dubbelblcemi- ge. alsook variëteiten met bijzon- dergetekende en gekleurde bla deren. De een houdt meer van enkelbloemige, een ander prefe reert de volheid van de dubbel- bloemige geranium, maar een feit is het dat de laatste minder gauw uitvalt en zich daardoor beter voor snijbloem leent en onze vensterbank ook minder sterk met bloemblaadjes bezaaid ligt. Bontbladigen bloeien meestal weinig of in het geheel niet en worden echt voor de mooie kleurcontrasten gekweekt. Soorten Hanggeraniums zijn favoriet voor bloembakken en potten aan de gevel. Probeer eens een bloembak met diverse soorten, vormen en kleuren geraniums te beplanten, U hebt er weinig om kijken naar en het effect van zo'n bonte kleurenmengeling in staande en hangende planten is ongemeen boeiend. De Franse geranium, hoe mooi ook, is bij velen een zorgenkind, krijgt nogal eens last van luis, maar blijkt het in de praktijk beter binnen dan buiten te doen, omdat ze wat meer warmte nodig heeft, ook 's winters, als andere geraniums kunnen volstaan met een vorstvrije plaats. De dwerggeranium Black Vesuvius, een kruising van Pe largonium zonale, behoort tegen woordig tot de favoriete kamer planten, met haar donkere pur- perbruine blaadjes en oran jescharlaken bloemen. Hoe zonni ger haar standplaats, hoe mooier de blaadjes zich kleuren. Wel vallen de bloemblaadjes gemak kelijk uit, een euvel dat bij de vuurrode dwerggeranium Fries- dorf niet plaatsvindt. Daarbij verdroogt de gehele bloemtros. Deze geranium heeft weer het nadeel van een ijlere groei en bloei en smallere bloemblaadjes. Geuren De ouderen onder U hebben ergens wel een zwak plelkje voor de sterk geurende citroen-, ro zen- of reukgeranium. Pelargoni um radula, die zich binnen in de schaduw goed ontwikkelt. De li- larose bloempjes zijn onbetekend, maar de plant is desondanks zeer decoratief. Dwergvariëteiten en bontbladi gen kunnen nu al gestekt wor den, met de overige soorten wachten we liever tot begin au gustus. Toppen of krachtige zijscheuten zonder knop van 6 - 10 cm lengte, waarvan het on derste blad verwijderd wordt, la ten we eerst enige uren of een dag indrogen en steken ze dan 2 cm diep in bladaarde met scherp zand of in goede potgrond. Voor de winter hebben zich dan al ste vige plantjes gevormd. A. C. MULLER-IDZERDA De Franse geranium, grootbloe mig en dikwijls fraai getekend, is een juweel, die zoals vele schoonheden wat moeilijk is in de omgang.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 17