OOSTERS SS m BLAD ZIJ OPSTAND TEGEN EFFICIENCY HANG NAAR DE MYSTIEK Perzik-pannekoekjes i i i Kinderfoto is favoriet Kaas-drie-in-de-pan Mimi's maken huis gezellig Is het opstand tegen de efficiency van onze moderne maat schappij? Een hang naar het uitzonderlijke? Of vraag naar mystiek, die Maharishi Mahesh Yogi zijn volgelingen predikt? Hoe het zij, „oosters" is in. De Maharishi, naar het schijnt niet van zakelijke bedoelingen gespeend, beveelt het dragen van oosterse kleding aan en het inrichten van de woning in oosterse stijl. De Beatles en jongeren overal ter wereld trachten hem daarin na te volgen. Jongeren hoeven niet veel geld uit te geven om hun honk een mysterieus uiterlijk te geven. We keken eens rond bij de oude China-theehandel voorheen Van Veen Co, die reeds 110 jaar geleden aan het Hogendorpsplein gevestigd was in Rotterdam, op de Schiedamsesingel een theesalon bezat en sinds 1953 op de Lijnbaan is gevestigd. De theehandel neemt nog maar een klein plaatsje in bij deze zaak met zijn exotisch aandoende sfeer. Zeker, er liggen pakjes Chinese-thee, groene-thee, jasmijnthee en Suezthee op de toonbank en mocca-koffie is er ook. De rekken met kleurige K|0UT6n oosterse kleding trekken de blik eerder. Hier hangt een originele Shanghai-dress, van glimmend Chinees brocaat, splitten opzij en versierd met brandenbourgs. Voor 10,90 koop je een Japanse kimono. Het model past iedereen. Weliswaar sluit het gewaad niet met de sierlijke obi (u weet wel die strik) en hoort er een gewoon westers ceintuurtje bij. Op de rug wél borduursel. De kleuren? Turkoois, felrood, marine, zwart. Pas er een paar Chinese slippertjes bij (van 3,40 tot 6,50) en als dat niet vol doende is voor een exotische look dan zijn er altijd nog de pyjama's van geborduurde gebro cheerde zijde met boordjes en zakken. Ze zijn er in drie maten (38, 40 en 42). Wat dunkt u van een exemplaar in goud kleurig brocaat met zwarte broek? Uw eigendom voor 49,50. Exotisch zijn ook de avondjassen in twee kleurencombinaties. Rood met zilver of goud met groen, rood met zwart, eveneens cocktailjasjes in die combinatie. Goedkoop Wie op oosterse toer wil kan er te recht voor naturel shantung. „Honan- shantung", tamelijk licht en geschikt voor het maken van blouses of het over trekken van lampe- kappen. De shantung is 85 cm breed en kost ƒ8,50 per meter. Chinees brocaat ligt Indiakoper is vrij licht en kost een krats: hier ketels, kannen, muiltjes, bekertjes, schaaltjes en schellekoor den, omgeven met de glans van het verre oosten. decoratie dan om er mee te „schemeren". Hier hangen ook grote exemplaren van rozenhout en beschilderd glas met felle ro de kwasten. De lampjes vliegen weg, verzekert ons de cheffin. Ook soepkommen met schep en ingebakken rijstkorrels z(jn een gewild geschenkje. Koper Een pyama van gebrocheerde zijde, alles in exotische kleuren. Dan nog oosterse een geborduurde kimono, slippertjes, een u-aaier: jonge meisjes gaan op op vaardige handen te wachten 5,90 per meter, 90 cm. breed). Kleine snoezigheden geeft het oosten te kust en te keur en voor prijzen waarvan je denkt: hoe is 't mogelijk! Handenarbeid moet er wel nauwelijks betaald wor den wanneer je ziet dat zakdoek jes met open naaiwerk van ana nastuinen, handwerk, variëren van ƒ1 tot 3,95. Handgebor- duurde avondtasjes in pe tit-point, zo fijntjes dat ze onder de loupe geborduurd moeten zijn, kosten 150. Geborduurde kleed jes met open naaiwerk, met kruissteekjes, met appliqué, ma- deira-kleedjes waarop zelfs een bruidsmotief is aangebracht gaan voor luttele guldens de deur uit. Voor de grote geborduurde tafel kleden wordt grif 65 neergeteld. Maar wie borduurt er bij ons nu nog jaren aan haar uitzet? Lief zijn ook de poppen gekleed in zuiver zijde (ƒ44,50 in kimono's met obi's. Sommige dragen een kind op derug, andere een bloemtak; soms heeft één een piepklein parelsnoertje om. Alle popjes dragen de traditionele haartooi. Lampjes Echt Chinees doen ook de rode lampjes aan. Ze zijn meer ter Artistieke teeners zijn dol op het India-koper, zoals de India- ketel met zilverkleurig beslag en versierd met drakenkop-mo tieven; de deksel is met een ket tinkje bevestigd. Dat India-koper heeft vaak een blad- en bloem motief. Het is vrij licht en kost een krats: olielampje voor 8,50, muiltje ƒ1,90, vaasjes ƒ2,25. schellekoorden met 15 belletjes aan een soort ketting ƒ6,90. Een koperen schildpadje kan als as bak of pillendoosje dienst doen. Waaiertjes met chinoiserieën ge ven een zeer vrouweliike toets en doen het goed als wandversiering bijvoorbeeld boven een toilet kastje (plastic 0.95, houten ƒ3,95, beschilderd ƒ5,25). Thee bladen van Japans lak. Indiadozen met de hand gesneden en met been ingelegd (plm. 5). Mexi caanse lijstjes van veertjes ver vaardigd op zwarte achtergrond, grappige prullebakjes zijn even- zovele uitheemse snuisterijen die wegvliegen. Een Engelse teener is verrukt van een zwarte kimono met felle bloemen op het rugpand. Ze be kijkt zichzelf verliefd in de spie gel en probeert haar moeder over te halen dit gewaad voor haar te kopen. Moeder zoekt bij de ar tistieke bijouterieën uit vele lan den bijeengezameld. Bijous met halfedelstenen. Siamees zilver met emaille: oorklippen, dito hangers. broches, armbanden, hangers, verzilverd, verguld, sleutelhangers uit India met half-edelsteen. Het aanbod is verrukkelijk en verlokkelijk. Een verliefd paartje dwaalt dromerig, hand in hand, langs kunstnijver heid- en sierartikelen. Een jade Boeddha-beeldje, een pouffe van schapenleer, een kameelzadel, of een koperen Perzisch lampje met gekleurd glas. wat zal het wor den? De keus lijkt moeilijk. In een hoekje van de zaak staan doosjes met allerlei soorten wierook. Wierook is vooral bij teeners in trek. Willen ze met deze zware zoete geur hun kamer een mysterieuze sfeer geven? „Je kunt er muggen mee verdrijven. Sommige jongeren denken dat er bedwelmende of opwekkende middelen in verwerkt zijn, wat niet waar is", verzekert de aardi ge verkoopster nuchter. Dan laat ze nog iets heel moois zien: een schaakdoos met ivoren en bruin-ivoren schaakstukken. Ieder stukje is een sieraadje op zichzelf. De doos doet dienst als schaakbord, is gevoerd met flu weel en kost 295. Voor een schakende man die alles al heeft een heel speciaal cadeautje! Trouwens, wie nu eens iets aar digs cadeau wil doen moet in zo'n soort zaak eens rondneuzen. Je wordt er geboeid door de exo tisch aandoende sfeer en in het overvloedige aanbod van oriëntaalse zaken vind je vast wel iets van ie gading, van heel goedkoop tot heel kostbaar. Zoals antiek Chinees porcelein. antieke geweren uit Marokko (je ziet in gedachten woeste krijgers te paard met zo'n ding, en ja, ze blijken nog in gebruik daar vol. gens de cheffin) of, héél exclusie! een koffietafel met inlegwerk en vier krukjes voor het exclusieve prijsje van ƒ950. Ieders hanj naar het uitzonderlijke kan hiee bevredigd worden. „Ik zit nu al veertig jaar in di werk", zegt de bedrijfsleidste f mevrouw A. Duport, „maar i ben er nog iedere dag verruk van. Chinezen hebben een oudil cultuur. Alles wat ze maken iij mooi, zelfs als het eenvoudigt dingen betreft. Hun handwerk it nóg goedkoop, maar ik denk dat dat niet lang meer zal duren..." Apart en lekker is dit recept voor een origineel toetje, waarmee we veel eer kunnen behalen. Het is afge stemd op acht personen: Nodig: vier eieren, twee kopjes melk, halve eetlepel suiker, snuf je zout, klein kopje bloem, boter of margarine, een blik (800 gr.) perziken (schijven) twee eetlepels bruine suiker, twee eetlepels fijn maïsmeel, kwart kopje cognac, kwart kopje curapao of half kop je sinaasappelsap. Van tevoren alvast de eieren Hier een modern exotisch tropisch gé- uxtad van de Engelse ontwerper Colin Glascoe: avondjurk van vederlichte Ban-Lon, gelanceerd door Ferry Of ferman, verkrijgbaar in groen, geel, rose en turquoise. Let ook op de slippers en het kapsel het tegen overgestelde van de mode uit Carna- by Street en King's Road. Honderdvijftig gram zelfrijzend bakmeel, drie liter melk, honderd gram kaas aan dikke kleine plakjes gesneden, zout. boter. Maak van zelfrijzend bakmeel en melk een glad beslag met een ei. zout en aroma. Verwarm de boter in een koekepan en bak hierin drie-in-de- pannetjes. Leg op het beslag een plakje kaas en hierop weer een beetje beslag. Bak ze goudbruin aan beide kanten en serveer ze warm. li Oma's bijzettafeltjes wer den meer geboend dan ge bruikt. Het bovenste bevatte allerlei snuisterijen. Heel dierbaar: wel kijken, niet aankomen. Op hoogtijdagen kwamen de tafeltjes los. Daarna verdwenen de mimi's in hun hoekje, de twaalf pootjes stram bijeen. Maar wij, in het televisie-tijd perk! Lui onderuitgezakt in onze stoel, hefctoen we zo'n klein tafel tje met daarop natje en droogje graag onder handbereik. Je moest eens iets missen van de blauwe buis! Bij een spelletje scrabble, schaak of dammen doet zo'n klein tafeltje op kniehoogte het ook goed. Geen gesliert van mouwen door de koffie. De grote tafel vrij voor spel en ellebogen, geen kopje of glas kan sneuvelen. Onze mimi's zijn vrijwel dage lijks in gebruik. Een ontwerpster geeft aan huwende paartjes steevast een mimi-set, passend bij de meubelen van het bruidspaar. Want er zijn mimi's in de meeste houtsoorten. Ze zijn er op houten, stalen en chroom pootjes of frames. Ze zijn er met vrolijke mozaïekjes of in makke lijk afneembaar plastic. Zelfs heel luxueus: met massief mar meren bovenblad. Wie een hal wil aankleden tot gastvrij ont haal zal gelukkig zijn met één enkel fraai exemplaar, soms uit gevoerd met een hele of halve lade. Bij een klassiek interieur kunnen we zelfs een tafeltje met kruis- of spinvoet uitzoeken. Kortom, dat kleine meubelgrut verhoogt de gezelligheid. Het staat verzorgd, het zegt: „Kijk, u bent welkom. Hier is uw eigen tafeltje." Wie wil niet graag een goede gastvrouw of welkome gast zijn? „Studenten konden zich wel eens wat bescheidener gedra gen", vindt de moeder van on der meer een studente, m e - vrouw N. D. te dll. „Met de bouw van studentenflats is hun huisvesting enorm verbe terd, daar mogen ze wel heel dankbaar voor zijn. Dan nog iets over de middelbare scho len. Er zijn docenten die echt misbruik van hun recht ma ken, dat hoor ik ook van an dere ouders. Ga je naar de direkteur of rektor dan krijg je te horen: ik mis liever tien leerlingen dan één leerkracht. We zoeken de fout echt eerst bij onze kinderen. Met een klacht komen we zelden. We zijn altijd bang dat het op on ze kinderen verhaald wordt. Als troost zeg ik dan: nu Ieren jullie op school al met moei lijke mensen om te gaan. 't Valt dan niet zo af in de maatschappij. Kous „Mijn kinderen zijn nog te jong voor de studentenwe reld". verteld mevrouw A. U.-T. te M. „Toch wil ik wel eens aantippen, dat er zoveel mogelijkheden zijn m Neder land. Wij hebben hier op ons dorp een lagere school met de allerbeste leermiddelen en een bijzonder aktief en voor uitstrevend hoofd. Hij vertel de op een ledenvergadering dat de zes en twintig leerlin gen die vorig jaar de school verlieten naar twaalf verschil lende scholen zijn gegaan! Is het niet fantastisch, dat er zo veel keus is in opleidingen? Dat ieder kan leren wat het beste bij hem of haar past? Ook wat de financiën betreft is er voor ieder een mogelijk heid. Als je aanleg en wilskracht hebt, kun je berei ken wat je wilt." Werkstudent? Van een baan word je niet minder, je krijgt er meer ruggegraat door Ik vind niet dat we in ons land te klagen hebben", aldus deze dankbare moeder. Overleg Tevreden over de studen tenwereld? Vergeleken bij an deren heb ik niet te klagen, zegt de heer H. K. te S., student sociologie te Leiden. Ik merk nauwelijks iets van de „ivoren toren" der profes soren. Wij kregen onlangs een evaluatie, een 3oort koersbe paling. De hoogleraar en twee docenten vroegen ons over de didactiek. Het kwam op een beleids-advisering neer. Was hun didactiek goed? Nee. zei den de studenten. In plaats van het oplepelen van een dictaat krijgen wij voortaan liever meteen een syllabus. Dan kunnen we wat dieper op de leerstof ingaan. Wat de literatuur betreft die we moeten doorwerken. we merkten op dat daar te veel klassieke sociologen bij wa ren. We zouden graag moder ne zien, met een toepassing op de huidige samenleving. Ik moet zeggen, er werd naar ons geluisterd. Natuurlijk heeft de profes sor het laatste woord. Er is alle moeite gedaan, er werd een praktijkdocent uitgeno digd bijvoorbeeld. Wij kregen leuke opdrachten waarop we kritiek mochten leveren. Dat minister Veringa om een rookbom wegloopt vind ik wel wat autoritair. Academische Raad? Ik vind wel dat studenten inspraak moeten hebben al behoeven ze het niet helemaal voor het zeggen te hebben. Studenten hebben nog te weinig invloed op de gang van zaken. Ik zou zeggen: de juiste weg ligt tus sen „luisteren" en „iets te zeggen hebben". Contact De verhouding leraar-leer ling moet medemenselijk zijn. Individueel onderwijs is beter door het menselijk contact met de leraar, meent mejuf frouw G. D. te H. Deze scho len zullen betere resultaten geven: er is meer contact met ouders en leerling. De laatste krijgt de leerstof te verwer ken zoals dat bij zijn of haar persoonlijkheid past. Boven dien geven c.'eatieve lessen op deze scholen de nodige ontspanning, evenals de godsdienstige en culturele vorming. Scholen met klassi kaal onderwijs zijn te com mercieel in hun indruk naar buiten. Immers: het aantal geslaagden is bepalend voor de naam van de school." On derwijzers, bent u het met mejuffrouw D. eens? We ho ren graag uw reactie! Ontgroening De heer C. S. te R. aan 't woord: „Vroeger dacht ik in mijn jeugdige onschuld dat studenten jonge mensen wa ren die hard studeerden om zich zo gauw mogelijk een goede positie in de maatschappij te verwerven Toen ik later meer van de studentenwereld kwam te we ten, begreep ik dat het met hard studeren nogal meeviel Vooral als pa de studie kan bekostigen. De soos en alles wat er aan vast zit neemt eer belangrijke plaats in. Wat mij vooral ergerde was de ontgroening. Een dwaze traditie die tot in het gemene werd uitgebuit. Wee die niet meedeed: je werd geboycot en genegeerd. Van discriminatie gesproken! Dat ook theolo gische studenten daaraan meededen, heb ik nooit begre pen. Ze staan later heel vroom op de preekstoel de gemeente voor te houden hoe je een go- degewijd leven moet opbou wen in alle matigheid en eer baarheid! Thans is het hek helemaal van de dam. Studenten blij ken royaal de tijd te hebben voor protesteren, demonstre ren, tegen al het bestaande aan te schoppen. Ze doen alsof zij de wijsheid in pacht hebben en willen de bevolking de schare die de wet niet kent naar hun nijpen laten dansen. Nee, studenten de goeden niet te na - gesproken hebben mijn sympathie verspeeld. Ik hoop dat er maatregelen zullen worden genomen hen een heleboel to nen lager te laten zingen. Wanorde Mevrouw P. van K. te B. vindt dat er in de studen tenwereld een dieptreurige wanorde heerst onder mensen die hun studie-hoofd op een verkeerde manier gebruiken Zij vindt de eisen om het exa men te laten vervallen rede lijk. Een rapport van een le raar die jarenlang met de leerling optrok moet voldoen de zijn. Velen zijn door de geest van de tijd aangestoken en willen meer dan ze klaar kunnen maken: overal Dijn de horden met de borden van het beter weten weer..." goed kloppen, vervolgens de melk, de suiker en het zout er doorheen kloppen. Dan voorzich tig de bloem door dit mengsel slaan en het geheel minstens twee uren laten staan. Als het diner voorbij is en ie-( dereen graag een kwartiertje wacht op het dessert kunt u ver. der gaan. Acht schaaltjes vaj' aluminiumfolie (die zijn zo fl| koop) beboteren. De oven op 11 hoogste stand zetten. Het beslag opnieuw kloppen (maar met een draaiende klutser j of mixer), in ieder schaaltje 1/3 i 1 12 kopje beslag doen en de schaaltjes gedurende vijf minu ten in de over zetten. De oven in een iets lagere stand zetten, dan nog eens tien minuten laten bak ken. Terwijl d't gebeurt de perziken afgieten, de siroop in een koeke pan doen, de bruine suiker en het maismeel met elkaar en ver volgens met de siroop vermen gen. Dit mengsel onder voortdu rend roeren verhitten totdat het dik is en er dan een eetlepel bo ter of margarine en de per- zikschnven aan toevoegen. Dit mengsel van het vuur nemen als het dooi en door heet is en er de cognac en curacao doorheen roe ren. Het vervolgens over de panne koekjes. die dan goed gaar zijn, verdelen. Meteen serveren! Kortgeleden werd nog eens on derzocht welke foto's de vier mil joen Nederlandse foto-amateurs maken. Het antwoord zal eigen lijk niemand verbazen: het kind. Tegenwoordig worden de foto's in kleur of zwartwit, allemaal automatisch ontwikkeld en afge drukt in enorme volautoma tische machines. Dat geeft ons ook al weer een kans om te zien wat nu het meest gefotografeerde object is en ook hier bleek, het KIND stond aan de top. Uit het genoemde onderzoek bleek helaas ook, dat de meeste kinderfoto's kwalitatief niet best zijn. De meest voorkomende fouten zijn bijv.: Een te grote opname afstand (ca. 10-15 meter), hier door komt het kind te klein op de foto. Een onrustige achtergrond, druk behang of struikgewas. Dit maakt een soort zoekplaatje van uw kiek. Zoek liever een egale muur! Het zonnetje in de rug. Dit geeft uw foto's vlak en lelijk licht. Het maakt ook dat uw kin deren pal tegen de zon in moeten kijken. Lief lachen is er dan am per bij. Fotografeer uw kleinen zonder druk gedoe. Kies eens een ander standpunt. Zoals de „ge knielde aanslag". Geef ze iets te doen. Het verschil tussen een geslaagde kiek en een mislukte foto is een klein tikje „denken".

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 14