VREDESKAN SEN IN HET NABIJE OOSTEN GROTER JAMIN Nederlanders verongelukt Crita) Commentaren Honderdduizenden op de been om zeilsolist Rose te verwelkomen De Block in moeilijk parket Het Kwartet Egypte wil VN-macht Erkenning Israël 4 fe» Russische hulp aan N.-Vietnam rvolle maantjes SPRIIIK tirr uirtfB Kans op onweer Eerste boring in „plat (7 miljoen) negatief Vervoersmisère Toch vrede Hearing over minimumloon van deze glanzende onder- zettertjes (mei lijn Indisch motief) in etui voor ieder die nu n nieuwe abonnee opgeeft! Nieuwe Leidlse Courant Vrijdag 5 juli 1968 49sfe jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemcr Hoofdredacteur: Dr. E. Diemcr Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De kansen op een vreedzame regeling van het conflict in het Nabije Oosten lijken groter door een plotselinge wen ding van het Egyptische beleid. Nasser wil namelijk weer een vredesmacht van de VN in Egypte toelaten. GUNNAR JARRING Voor het eerst in de geschiedenis van Artis is gisteren een jonge fla mingo uit het ei gekropen: gevolg van de bijna tropische temperaturen van de laatste tijd. Parmantig onder ging het diertje de belangstelling van ouders en andere soortgenoten. Twee bolwerken bezet mui Parijse studenten PARIJS De Parijse politie heeft vandaag twee van de drie laatste bolwerken van de studenten bezet. Alle studenten, ongeveer 150, werden gearresteerd. Er deden zich geen in cidenten voor. Alleen de medische faculteit is nu nog in handen van de studenten. ROTTERDAM Van 14 tot 18 ok tober a.s. wordt in De Doelen een wereldcongres over baggeren gehou den onder de naam „Wodcon '68". Het thema van dit congres is: de operationele mogelijkheden van de baggerindustrie. Saidallah Sirhan (geheel rechts), de oudste broer van de van moord op Robert Kennedy ver dachte, wordt door politieman nen door een .haag van verslag gevers geleid nadat hij aangifte had gedaan van een mislukte aanslag op zijn leven. De 36- jarige werkloze machinist ver telde, dat hij was gevolgd door twee wagens en dat twee kogels zijn auto binnendringen. KAIRO De mogelijkheid van een vreedzame regeling tussen Israël en de arabische landen is onverwacht toegeno men nadat Egypte zich bereid heeft verklaard de vredes macht van de Verenigde Na ties weer toe te laten. De te rugtrekking van de VN-stryd- macht was een van de voor naamste oorzaken van de juni- oorlog vorig jaar. Deze wending in het Egyptische beleid komt op een moment dat Amerika en Rusland krachtige po gingen ondernemen de missie van de VN-verzoener Gunnar Jarring nieuw leven in te blazen. Jarring, die op het ogenblik in Moskou is, heeft weer contact met de voor naamste partijen in het geschil. Er is nog een gunstig voorteken voor een regeling van het geschil in het Nabije Oosten: De Egypti sche minister van buitenlandse za ken, Mahmoed Riad, verklaarde in Kopenhagen dat de Arabische we reld een grote fout maakt als zij de ■vernietiging van Israël eist. „Wij aanvaarden de werkelijkheid en daarvan imaakt Israël deel uit. Wij wensen nu alleen maar vrede." SCEPTISCH Politieke kringen in Jeruzalem lieten zich echter sceptisch uit over deze verklaring. Men herinnerde er aan dat Egypte officieel nog steeds vasthoudt aan het standpunt van de Arabische topconferentie van vo rig jaar in Khartoem, toen werd af gesproken dat er niet met Israël zal worden onderhandeld en dat dit land niet zal worden erkend. President Nasser van Egypte is gisteren direkt na zijn aankomst op het vliegveld van Moskou naar het Kremlin gegaan voor besprekingen over de crisis in het Nabije Oosten. Aan deze besprekingen met de Rus sische leiders wordt veel waarde gehecht. Belangrijk onderwerp van. het gesprek was de terugtrekking van de Israëlische troepen uit de be zette gebieden. De Russische minis ter van 'buitenlandse zaken, Gromy- 'ko, heeft nog verige week gezegd dat zijn land 'bereid is een embar go op de wapenhandel op het Na bije Oosten te overwegen als Israël zijn troepen terugtrekt. Officieel zal het 'bezoek van Nasser tot zon dag duren maar het is mogelijk dat hij nog een paar dagen langer blijft. De geruchten houden aan dat de Russisch-Amerikaanse samen werking, zoals overeengekomen bij de besprekingen in Glassboro van 1967, weer op gang zal ko men. Johnson en Kosygin verze kerden toen dat zij alles zullen doen om een nieuwe oorlog in het Nabije Oosten te voorkomen. MOSKOU De Sovjetunie heeft een nieuwe overeenkomst met Noord - Vietnam getekend voor meer mili taire en economische hulp. Het bedrag van de hulp is niet be kend gemaakt, maar de Amerikaanse regering schat het op een miljard 1 dollar. PORTSMOUTH Na een solozeiltocht van 45.000 km op nu eens torenhoge golven en dan weer een spiegelgladde zee is gisteren de Britse groenteman (59) Alec Rose „zijn" haven, Portsmouth, waar liij ook woont, binnengelopen. Naar schatting 200.000 Britten waren op de been om de sportieve doorzetter, Pin i Positie Verolme sterker (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM De regering en het Amsterdamse gemeentebestuur hebben er alles aan gedaan Verolme er toe te bewegen de financieel in een slechte positie verkerende NDSM over te nemen. Minister De Block van economische zaken zou in ruil hiervoor het Verolme-concern de kredietgarantie voor de bouw van een mammoetdok hebben aan geboden. Dat is de nieuwste ontwikkeling in de Nederlandse scheepsbouw, waar in zich de laatste dagen regelmatig wijzigingen voordoen. De combinatie Wilton/Rijn-Schelde groep handhaaft echter haar aan vraag voor garantie voor een dok op de Maasvlakte. De minister is zodoende in een moeilijk parket ver zeild. Hij zal waarschijnlijk vandaag uitsluitsel geven over de krediet verlening. De positie van Verolme is inmid- die op eigen kosten (in tegen stelling met Chichester) zijn levensdroom gestalte gaf, te hul digen. Even buiten de haven had zijn vrouw hem, daar gebracht door een marinevaartuig, al begroet. Toen hij binnenvoer klonken saluutschoten, sirenes, toeters en het geknal van vuurpijlen, dit alles nog overstemd door het ge juich van de enorme menigte. Rustig meerde Rose zijn Lively Lady, omringd door wel 500 vaartuigen aan de kade om de burgemeester in Oxford-style de duizenden tot een driemaal „hiep hiep hoera" te horen aansporen. Enigszins wankelend na alle zee (on) geneugten volgde hij hem naar een speciaal platform, waar aan Rose telegrammen van ko ningin Elizabeth en premier Wil son werden voorgelezen. Hij kon niets anders uitbrengen dan: „Dank u, dank u wel, ik zal dit nooit vergeten". Toen moesten Rose met vrouw en dochter in een open auto om een glorietocht door de met vlag gen haast verduisterde stad te maken. Rijendik stond het langs de route. Velen vielen door de warmte flauw. Rose moest op het bordes van het stadhuis verschijnen, waar honderden scholieren „For he's a jolly .good fellow" zongen. Hem werd meegedeeld dat hij tot Freeman of Portsmouth is benoemd, de hoogste eer die de stad kan bewijzen. Slechts zes anderen viel die eer te beurt, onder wie Churchill, Montgome ry, en de hertog van Windsor. De Britse zeiler heeft zijn tocht om Kaap Hoorn in 320 dagen volbracht. Zijn boot was belangrijk kleiner dan die van Chichester. Acht jaar verhuisde hij speciaal voor de voorberei dingen van zijn reis naar Ports mouth. Neemt deze oud-luitenant uit de Tweede Wereldoorlog nu opnieuw het roer van zijn groen tezaak in handen? Welzeker. President Nasser van Egypte is gis teren in Moskou aangekomen om er te praten over de toestand in het Nabije Oosten. Hij wordt vergezeld door de voorzitter van de Nationale Vergadering en de stafchef van de strijdkrachten. Foto: Nasser tijdens de inspectie van de erewacht op het Vnukuvo-2-vliegveld. Links presi dent Podgomy. morgen voordeel 300 gram van 85 voor 75 niet duur weI heerlijk dels versterkt door de aankomst van de Braziliaanse minister van marine in ons land. Admiraal Augusto heeft orders van honderden miljoenen dol lars in zijn zak. Gastheer van admi raal Augiisto is de heer C. Verolme. Voor vervolg zie pagina t5 In Italië legen boom MODENA Een priester en drie studenten zijn gisteren op de weg van Modena naar Florence met hun auto van de weg afgeraakt en tegen een boom aangereden. Allen werden ernstig gewond, de 20-jarige B. Loo- huis levensgevaarlijk. Het viertal was afkomstig uit Hengelo. Even na Modena raakte de wagen in een slip met het fatale gevolg. De geestelijke, de heer H. Richter, de 18-jarige H. Loohuis en de 21-jarige P. Bonekamp liepen verwondingen op aan gezicht en hoofd. De jonge man B. Loohuis heeft een schedel fractuur, een gebroken schouderbeen en verschillende andere verwondin gen. Sommige mensen breken liever hun nek dan hun hoofd. DE BOISSON Oecumene heeft zich nog niet overleefd pagina 2 CHARLES WORDT PRINS VAN ONWILLIG WALES pagina 5 „Ik krijg vanmiddag gasten. Die troep moest daarom even uit mijn kamer." ■jc Huibert Prins wil 1000 jaar worden pagina '9 De BILT Het afgelopen etmaal heeft een hogedrukgebied zich van Frankrijk naar het noorden verplaatst. De as ervan loopt nu van Engeland naar Denemarken. Aan de noordzijde ervan bevindt zich bij Schotland een depressie die verder opvult. Aan de andere kant van dit hogedrukgebied komen boven Zuid-Frankrijk en Spanje on weersstoringen voor, die lang zaam naar het noorden opdrin gen. Morgen zullen deze ook in vloed op het weer by ons gaan uitoefenen en de kans op on weer doen toenemen. De wind zal aanvankelijk nog noord oostelijk zijn, maar later ver anderlijk worden. De tempera turen zullen nog iets hogere waarden bereiken dan vandaag. DE BILT Veranderlijke be wolking met morgen kans op een lokale regen- of onweersbui. Zwakke tot matige wind, aan vankelijk oostelijk, later veran derlijk, in het algemeen iets ho gere temperaturen. Strandweer Ook morgen nog overwegend zonnig en goed strandweer. Af en toe wat middelhoge bewol king. Zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. Temperatuur ongeveer 22 a 23 graden, zee water 18 graden. Vooruitzichten: Nog zomers strandweer, maar een zwak la gedrukgebied boven Frankrijk zal tegen zondag de kans op een verspreide onweersbui wat doen toenemen. "TkE vergunningenmisèrc voor het wegvervoer tussen Nederland en West-Duitsland zal speciaal de klei nere bedrijven zwaar gaan treffen. Aan de Duitse grens wordt al wel gecontroleerd, maar men laat de wagens ook zonder vergunning nog wel doorgaan. Komt hieraan spoedig een eind wat te verwach ten lijkt dan zullen de kleinere bedryven-met-een-of-twee-wagens de nekslag krygen. Een droeve zaak tussen twee landen die tien jaar geleden samen met vier andere Europese landen, beslo ten tot een Europese Economische Gemeenschap. Behalve de eontingentering van het wegvervoer is er nog het Duitse plan-Leber om de belastingen voor het wegvervoer te verzwaren en in sommige gebieden het wegvervoer in bepaalde perioden geheel te verbie den. Allicht zal tegen een dergelijke maatregel, die in flagrante strijd is met geest en letter van het EEG- verdrag, de Nederlandse regering een proces aanspannen. Overigens moet nog afgewacht wor den, of SPD-minister Leber in staat zal zyn de CDU voor dit plan te winnen en of de bewindsman door zyn impopulaire maatregelen niet ernstig verzwakt uit de komende Duitse verkiezingsstrijd zal komen. Intussen moet onverflauwd dc aan dacht gevestigd blijven op de pro blemen rondom dc Duitse vergunnin gen voor het Nederlandse internatio nale vervoer. Met een plan-Leber blijft er nog vervoer mogelyk, maar zonder vergunningen zal op den duur geen enkele vervoerder zijn trans porten kunnen handhaven. Onverminderd dient daarom Neder land te blijven aandringen op ver soepeling, niet in de laatste plaats waar het gaat om ons transitover voer, dat de vrijheid van handel met andere landen raakt. ^E oordelen naar de geruchtma kende mededeling van de Egyptische minister van buiten landse zaken is een vreedzame op lossing voor het Nabfje Oosten niet langer uitgesloten. Woordelijk gaf hij toe, dat de Ara bische landen een fout hadden ge maakt. toen ze Israël wilden ver nietigen. Het land maakt deel uit van de werkelijkheid; Egypte wil nu vrede. Opvallend is. dat de verklaring werd afgelegd terwijl president Nasser op weg was naar Moskou. Ook de Zweed Jarring, VN-beniiddelaar. bevindt zich daar. Niet onmogelijk levert het overleg met de Russische leiders een plan de campagne op waarvan het resultaat aan de bemiddelaar wordt voorge- legd. Dit zou dan als uitgangspunt kun nen dienen voor nieuwe pogingen om de resolutie van de Veiligheids raad uit te voeren. Daarin wordt o.a. erkenning van Israël en terug trekking van de Israëlische troepen verlangd. Verwacht mag worden, dat Israël ook diplomatiek in de verdediging wordt gedrongen als Nassers koers wijziging inderdaad méér blijkt te zijn dan een propaganda-manoeuvre uit de oude Arabische doos. ROTTERDAM De eerste pogingen om on der de Nederlandse zee bodem aardolie aan te boren zijn niet met suc ces bekroond. De Neder landse Aardolie Maa' schappij heeft zojuist haar boring, die drie maanden in beslag nam, beëindigd zonder één en kel resultaat. De kosten van deze eerste boring, die 80 km ten westen van Den Hel der plaats had, bedroe gen ongeveer zeven mil joen gulden. Om precies te zijn is van dit negatieve resul- iaat sprake in blok K 17. een der gemarkeerde ge deelten van het Neder landse deel op het zoge heten continentale plat. De NAM zegt hier over, dat deze uitkomst niet betekent dat de ex ploratie in het blok de finitief zal worden ge staakt. Later zal men proberen. Voorlopig zijn de werkzaamheden hier evenwel opgeschort. Het booreiland Trans- ocean II zal begin vol gende week, waarschijn lijk maandag reeds, worden versleept en honderd km ten noor den van Den Helder worden gestationneerd. Daar zal dan binnen de kortst mogelijke tyd een exploratieboring in het blok 1.2 beginnen. Door Tweede-Kctmer commissie (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De vaste commis sie voor sociale zaken in de Tweede Kamer wil op 27 augustus een hearing houden over het wetsont werp betreffende het minimum-loon en de minimum-vakantiebyslag. Belangstellende organisaties, in stanties en personen kunnen zich uiterlijk tot 1 augustus schriftelijk ougeven bij de griffie van de Twee de Kamer. De opgave moet vergezeld zijn van een schriftelijk resumé van de punten die men tijdens de hearing naar voren wil brengen. Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: O per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktlviteit ontvang ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant Z veertien dagen gratis. Mijn naam Inzenden aan Bureau van dit blad

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1