BEPERKING IN WEDLOOP „KERNWAPENSYSTEMEN" Commentaar Verlies steeds van NS groter JAMIN ONWEER BRENGT EVEN AFKOELING Grootse triomf Okker 25 MIN. in de lucht voorf 27.50 p.pers Verlies Bogaers afgetreden als voorzitter van Radicalen Demonstraties in Zurich verboden RITA) HIT WIER Afkoeling MINDER REIZIGERS theespritsjes 'n Feestje? Liever allemaal de lucht in! Nieowe Leidse Courant Directeur: F. Diemer HsoMaJactour: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Dinsdag 2 juli 1968 4fste jaargang Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Subtropische hitte verjaagt velen uit broeierige woningen Dat if Nederland: de ene week sta je onder twee truien en een dikke jas te bibberen bij de branding en de week daarop weet je niet waar je het zoeken moet om wat verkoeling te vinden. Dit zijn in elk geval twee aantrekkelijke jeugdmogelxjkheden voor nu: de hele dag in een grote speelvijver dollen of anders wanneer je thuis moet blijven gewoon poedetHoot bij de gootsteen knoeien. Daar blijf je heerlijk fris bij. LELYSTAD De heer P. C. W. M. Bogaers heeft, op medisch advies, met ingang van gisteren, zijn functie als voorzitter van de Politieke Partij Radikalen neergelegd. In een door de partij uitgegeven verklaring wordt opgemerkt dat het bestuur deze tegenslag voor de heer Bogaers zelf en voor de partij, die zijn energieke inbreng in de top moeilijk kan missen, betreurt. „In deze omstandigheden", aldus de verklaring, „voelt het bestuur zich gesterkt door de wetenschap dat de heer Bogaers bereid is in de toe komst, als zijn conditie het toestaat, op een of andere wijze weer aan het werk van de PPR te gaan deelne men". De beide ondervoorzitters, de heer W. van Dam te Renkum en de heer E. Jurgens te Amsterdam, zullen de taak van de heer Bogaers voorlopig zoveel mogelijk waarnemen. De fractievoorzitter van de PPR, drs. J. Aarden, verklaarde met na druk dat het terugtreden van de heer Bogaers geen gevolg is van politieke meningsverschillen binnen de partij. KLAP Hij noemde het aftreden van de heer Bogaers een klap voor de jonge partij. Na het congres van de Radicalen in Dronten, waar Bogaers tot voor zitter werd benoemd, begon hij in snel tempo aan de opbouw van de partij. Bogaers was van 1963 tot oktober 1966 („de nacht van Schmelizer") minister van volkshuisvesting in de kabinetten Marijoen en Cals. LONDEN De Nederlandse ten niskampioen Tom Okker heft gister avond op het centre court van Wim bledon geschiedenis geschreven door in vier sets de Australische prof Roy Emerson te verslaan. Emerson won in 1964 en 1965 de Wimbledon- titel. Het is voor het eerst sinds veer tig jaar dat een Nederlander zich bij de laatste acht op Wimbledon weet te plaatsen. Henk Timmerman leverde in 1928 dezelfde prestatie. Gezien de grote vorm die Tom Okker tegen Emerson demonstreerde hy is op slag de grote favoriet voor het Engelse publiek ziet het er naar uit dat de frele Nederlander vandaag zijn partij tegen Arthur Ashe ook zal winnen. Ashe leverde gisteren echter eveneens een presta tie van formaat: de Amerikaanse negeratleet schakelde John New- combe uit. ZiiRICH Hel gemeentebestuur van de Zwitserse stad Zürich heeft alle betogingen verboden. Het verbod werd gisteravond afgekondigd, kort nadat ongeveer tweeduizend jongeren het verkeer in de binnenstad tot stilstand hadden gebracht, door op de tramrails te gaan zitten. De rijke vagebond wordt een toerist genoemd. RICHARD JONGEREN ROEREN ZICH IN UPPSALA pagina 2 Tariefmuren tussen de Zes geslecht pagina 5 „Dit is mijn tweede moeder DE BILT Het front dat de scheiding maakt tussen zeer warme continentale lucht en be langrijke koelere oceaanlucht, dringt geleidelijk verder naar het oosten op. Morgen zal ons land zich in deze veel koelere lucht bevinden, waarbij enkele regen- of onweersbuien voorko men. De wind draait na de front passage naar westelijke richtin gen. Inmiddels breidt een nieuw hogedrukgebied zich over de Golf van Biskaje naar West- Europa uit. DE BILT Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Naar west tot zuidwest ruimende wind en belangrijk lagere tempera turen. Strandweer Vandaag nog zeer warm met temperaturen tot ruim 28 gra den. In de avond en nacht plaat selijk onweer. Morgen overwe gend droog met een zwakke tot matige zeewind. Geleidelijk weer zonnige pe rioden. Temperatuur 20 tot 22 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Minder warm maar toch goed strandweer. WASHINGTON Na harde on derhandelingen is maandag de drie dagen oude staking van Amerikaanse zeelieden bijgelegd. Door de staking konden 116 Amerikaanse koopvaar dijschepen, waaronder 24 met oor logsmateriaal, niet uitvaren. De be reikte overeenkomst voorziet in een loonsverhoging van 5 procent voor ongeveer 50.000 zeelieden en 15 extra vakantiedagen. W ASHINGTON President Johnson heeft gisteren be kend gemaakt dat de Verenigde Staten en de Sowjetunie „in de meest nabije" toekomst besprekingen zullen beginnen over be perking van de offensieve en defensieve kernwapenstelse'ls. De Amerikaanse president maakte dit bekend ter gelegen- lieid van de ondertekening van het historische verdrag tegen de verspreiding van kernwapens, bij welk verdrag zicli 51 landen aansluiten. Enige uren voordat Johnson sprak maakte de Russische premier Alexei N. Kosygin in Moskou bekend, dat de Sowjet-Unie interna tionale onderhandelingen over ontwapening wil voeren met in begrip van het staken van de vervaardiging van kernwapens en het verminderen van kernwapens. <r. - DEN HAAG De overgang was groot. Eind vorige week kil en nat weer, en nu opeens een sub-tropische hitte. Wij klagen vooral in de vakantietijd al snel als de zon niet schijnt, maar het drukkende weer van gisteren was menigeen die geen vakantie had te bar. Hoewel het vandaag zeker zo warm was als gisteren, toen tempe raturen tussen de 28 en 32 graden in ons land werden gemeten, zorgde een flinke bries voor een geringe verfrissing. Overigens voorspelt onze weer kundige medewerker verdere afkoe ling. Een onweersstoring verdrijft de zeer warme lucht waarna mor gen de middagtemperatuur tussen de 20 en 22 graden zal schommelen. De vakantiegangers behoeven zich echter niet ongerust te maken, want van de oceaan nadert alweer een hogedrukgebied zodat het zomer weer na de storing zal worden voort gezet. STRAND Tienduizenden landgenoten ont vluchtten hun broeierige woningen en zochten verkoeling bij het water. De zwembaden waren overvol en aan het strand was het nog drukker dan anders. De Spoorwegen moesten gisteren zelfs extra treinen inzetten om iedereen een kans te geven aan het strand van de zon te .genieten': 15.000 mensen reisden per trein naar Zandvoort en 6.500 naar Hoek van Holland. Het liep aan de waterkant echter niet altijd goed af en enkele mensen verdronken (zie elders in dit blad). Ook de metro in Rotterdam bleek niet tegen de hitte bestand. Zelfs tot tweemaal toe bleven de treinen staan doordat in het seinhuis aan de Hille- dijk de signaleringsapparatuur door oververhitting weigerde (meer hier over ook in deze krant). Een felle zon heeft altijd, zoals Kosygin viel de VS ook aan. Hij zei dat de noodzaak van opheffing van buitenlandse bases, een van de Russische voorstellen, overtuigend is bewezen door de aanhoudende agres sieve oorlog van de VS in Vietnam. Johnson zei dat de Amerikanen al lang pogingen aanwendden om besprekingen te beginnen over het intomen van de dure wedloop in kernbewapening. Moskou gaf donder dag j.l. te kennen da"t het tenslotte bereid was tot zulke besprekingen. Tijdstip en plaats van het Ameri kaans-Russisch overleg over het into men van de wedloop in raketten en anti-raketten zijn nog niet vast gesteld. Het non-proliferatie-verdrag werd gisteren voor de VS door Dean Rusk, minister van buitenlandse zaken en William C. Forster, hoofd van de Amerikaanse ontwapeningscom missie, ondertekend. President Johnson voorspelde dat vrijwel alle landen ter wereld zich bij dit pact zullen aansluiten. Voor vervolg zie pag. 2 Italiaanse Week in Amster dam betekent dat er gondels varen. Voor dit jonge paar aan leiding de eerste uren huwelijk ten dele op het nogal vieze grachtenwater door te brengen. Commentaar na afloop: 't Was erg warm en toch niet je dat. Echt Venetië zal vast leuker zijn, ook al noemen ze Amsterdam dan wel het Venetië van het noorden (Van onze verkeersredacteur) UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen hebben het vorig jaar ondanks de rijksbijdrage van 35 miljoen een opnieuw gegroeid verlies geleden: 94 miljoen tegen 79,1 in het jaar daarvoor. Over dit jaar wordt, na aftrek van 70 miljoen rijksbijdrage, op een verlies in dezelfde orde gerekend. Be langrijkste oorzaak daarvan is het steeds teruglopend aantal reizigers. Het afgelopen jaar daalde dit als ge volg van het groeiend autobezit met 5,5 miljoen (3 pet.). Tariefsverhoging maakte het echter mogelijk de ont- vangsten met 3 procent omhoog te brengen. Enkele andere punten uit het jaar verslag: het goederenvervoer bleef in om vang en opbrengst vrijwel gelijk, maar door de sterke concurrentie van weg en water daalde het aandeel van NS in het totale vervoer. de busdochters kampen met krim pende vraag (6 pet. minder reizigers), Van Gend en Loos ontwikkelt zich daarentegen gunstig. het kostenpeil steeg verder; alleen al de personeelskosten zijn de laatste vijf jaar met 70 procent omhoog ge gaan (ondanks de vermindering van de sterkte met 12 pet. vorig vloeide 1116 man af). Nog slechts op enkele punten kan NS, aldus het jaarverslag, door maat regelen zowel aan de kosten- als de opbrengstkant, haar positie op eigen kracht versterken. Als zij aan zich zelf was overgelaten, zou zij echter gedwongen zijn geleidelijk grote de len van het bedrijf te sluiten. De belangrijkste oorzaak daarvan ligt in het reizigersvervoer, dat juist daar, waar het 't minst gemist kan worden, het minst rendabel is (b.v. het woonwerk-verkeer in de Randstad tijdens de spitsuren). NS benadrukt daarom opnieuw, dat een financiële regeling met de overheid nodig is voor verlieslatende activitei ten. die zij wenst voortgezet te zien. De garantiewet maakt het mogelijk het jaar 1970 te bereiken, maar er moet klaarheid ontstaan over de situ atie daarna, aldus het verslag. WELKE ROL? Op het ogenblik is het Nederlands Economisch Instituut bezig met een studieopdracht van de regering om vast te stellen welke rol NS in de toekomst in een totaalplan voor ver keer en vervoer moet krijgen. In afwachting van de uitslag van deze studie heeft NS een streefplan 1970-1975 in voorbereiding. Daarin worden ook de aansluitingen op an dere vervoerstechnieken bezien, evenals de wenselijkheid van bepaal de uitbreidingen van het net. NS meent, dat samenspel binnen het openbare vervoer- tot de hoogste graad moet worden opgevoerd, o.m, door oplossingen op bestuurlijk en organisatorisch vlak. (zie elders in dit (blad). morgen voordeel 210 gram van 79 voor 69 niet duur wel heerlijk gisteren en vandaag, een vervelen de bijkomstigheid: op vele plaatsen en vooral op de landelijke binnen wegen smelt het asfalt of de teer op de grintwegen en worden de wegen kleverige massa's. Soms was het zo erg dat wagens met grint het smelten van het asfalt moest tegengaan. Voor de automobi listen betekende dat nog een onge rief: opspattende stenen. yELF afwijzend staande tegenover in elk geval de partijorganisa- torische consequenties van onder scheidene radicalen, aarzelen wij niet om het terugtreden-om-gezond- heidsredenen van de heer Bogaers als voorzitter van de Politieke Par tij Radikalen een verlies te noemen, behalve uiteraard voor zijn partij óók voor de huidige politieke situatie. Natuurlijk in de eerste plaats voor zijn partij. Zij moet haar weg nog vinden temidden van de andere, zij moet behalve voor haar rechtstreek se aanhangers ook voor anderen haar aanwezigheid nog aannemelijk maken, zij moet modern uitge drukt nog een gezicht krijgen. Daar had met name Bogaers heel veel aan kunnen doen. Wie aan de PPR dacht, dacht aan Bogaers en aan Aarden. Ze waren als een politieke tweeling of als een politiek vrien denpaar. De last die nu op Aarden komt te drukken wordt er zwaarder door. Dit terugtreden van Bogaers kon de levenskracht van dc PPR wel eens wezenlijk gaan bedreigen. Tot dusver heeft de PPR niet veel meer dan gesloten of nauwelijks op een kier staande deuren gevonden. Eigenlijk was de ARP nog het toe- schietelijkst, overigens niet tot ge noegen van alle leden van deze par tij. Men kan zich indenken, dat na het terugtreden van Bogaers in nog toenemende mate een houding van terughoudend afwachten zal worden ingenomen. In dit verband zijn wij geneigd van dit terugtreden-om-gezondheidsre- denen ook nog om redenen buiten de PPR van een verlies te spreken. Een terugtreden immers als dit is daaom onbevredigend, omdat het in feite niets oplost van de problema tiek rondom de radicaliteit. Die oplossing zelf kon tweeërlei zijn. De PPR kon bewijzen, met recht tot de afsplitsing van de KVP te zijn overgegaan; ze kon óók van eigen ongelijk overtuigd raken. Thans echter zit in deze waarschijn lijkheid van partijverzwakking de kans op frustaticgevoelens cr le vensgroot fn en met de aanwezig heid van die gevoelens is ook ons politieke bestel-in-zijn-geheel echt niet gebaat. Waarbij komt, dat ons getal aan be- kuiame politici niet zó groot is dat iemand van de capaciteiten van Bo gaers gemakkelijk kan worden ge mist. Pap, wilt u nog eens douchen? Daar komt vader al: hij heeft op nieuw in de keuken een emmertje water getapt, dat hij met een wel gemikt schot naar beneden kiepert. Gegil, gejoel: een en al plezier om dit veel te kort durende stortbad. Pap, doet u het wéér? jvïsr\ vleugebj Noteert u voor een rondvlucht: Indien n anderen meeneemt, hier invullen: naam straat woonpl.: naam: straat: woonpl.: Alleen als men lariper uil el iepen, dit inruilen: Bij voorkeur op een: WOENSDAG ochtend middag avond ZATERDAG ochtend middag avond Q Op zondag wordt met gevlogen. I Ik.heb reeds betaald per; O .giro O kontant Ik kom per: P auto trein ur\p cu IA/ AT 1 Deze KWARTET-rondvluchten worden georganiseerd van» rlKSE CPl WAII uit Luchthaven Rotterdam en zijn alléén voor KWARTET» abonnees. Er wordt gevlogen met ervaren verkeersvliegers die geen dolle stunts uithalen maar U in een modem, comfortabel vliegtuig leten genieten van uw „luchtdoop" Er kunnen 3 passagiers tegelijk mee. Als regel is het i Terwijl men op z Als regel is het mogelijk in de 25 minuten vliegtijd ook over uw woonplaats te vliegen. Terwijl men op z'n beurt wacht is een gezellig restaurant en een zonnig terras ter be» schikklna. vanwaar mer het af- en aan vliegen kan volgen. Allo gewenste Inlichtingen Uiterlijk twee dagen voor u aan.de beurt bent krijgt u de instapkaart thuis. Betaling aan de krant: per giro of aan het bureau. ne( z.n tweeën^ wil vliegen zonder andere passagiers, moet natuurlijk Wdl Buslijn S3 vertrekt op 4e halve uren van het Centraal Station zaterdag 5 minuten later. Duur van de rit naar het vliegveld

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1