Fransen: ,Kom terug, alles is vergeven en vergeten' Rellen in Zwitserland groot aantal gewonden Commentaar NOODTOESTAND IN BERKELEY (VS) Vliegen boven uw woonplaats 25 MIN. in de lucht lvoorf 27.50 p.pers GISCARDISTEN STAAN NT GEHEEL BTITENSPEL LINKS BEVINDT ZICH IN GROTE MOELIJKHEDEN Een succes Mr. Luns gaat praten over papoea's Gebouwen „bezet" Gevecht tussen inzittenden van auto's Proef afschaffing van censuur Drs. Tilanus jaar fractieleider van de CHU Aktie demokraten tegen Humphrey 5 MAANDAG 1 JULI 1968 (Van een onzer redacteuren) De uitslag van de verkiezingen voor de Franse nationale vergadering is hoe vertekend het beeld ook mag zijn een bijzonder opvallend verschijnsel, dat sinds zich het einde van de eerste wereldoorlog in Frankrijk niet meer heeft voorgedaan. Men mag het effect hiervan niet onderschatten. Nog geen twee maanden geleden zou het gaullisme, dat Frankrijk wel Zelfs in rustig Zwitserland kan het tot ernstige botsingen komen tussen honderden demonstranten en politie. Bij hun poging om een gebouw in Zurich te bezetten werden de oproerigen bestreden met waterstralen. Of dat in deze dagen echter zo'n doelmatig wapen is? SCHIPHOL Minister Luns zal bij zijn bezoek aan Indonesië met zijn ambtgenoot van buitenlandse za ken, Adam Malik, spreken over de beschuldigingen van het oud-kamer lid Scheps van de PvdA. dat de hui dige Indonesische regering wreedhe den zou begaan tegen politiek actieve papoea's. Bij zijn vertrek gistermiddag op Schiphol maakte hij hier geen ge heim van. „De Indonesische regering heeft in Djakarta destijds toegegeven dat er zich betreurenswaardige din gen hebben afgespeeld", aldus de heer Luns, „en ik zal deze zaken ze ker bespreken, ook al is het uiteraard grotendeels een interne aangelegen heid van Indonesië." Het drukke programma van de mi nister zag er als volgt uit: De afgelopen nacht om twee uur tijdens de doortocht op het vliegveld Cairo een gesprek met de Egyptische onderminister van buitenlandse za ken; vandaag bij aankomst in Bang kok een gesprek met zijn Thaise ambtgenoot; dinsdag vliegt hij door naar Djakarta. Het officiële bezoek aan Indonesië duurt vijf dagen. Hij zal ook zijn opwachting maken bij president Soe- harto. Zondag 7 juli begint de thuisreis, waarin nog twee officiële bliksembe zoeken aan Singapore en aan Kuala Lumpur zijn opgenomen. Donderdag 11 juli hoopt de minister weer voet op vaderlandse bodem te zetten op Schiphol. ZÜRICH Bij ongeregeld heden in Zürich, die zaterdag avond begonen en zich aanvan kelijk onschuldig lieten aanzien, zijn minstens 50 personen ge wond. De ongeregeldheden ont wikkelden zich tot de ernstigste en meest gewelddadige, die Zwit serland heeft gekend. Zaterdag begonnen jongelieden te demonstreren tegen een beslissing van de regering de gebouwen van' een warenhuis in het centrum van de stad niet ter beschikking te stellen van de jeugdbeweging van de stad. Tot zondagmorgen Na een hete dag zette de politie de brandspuit op de betogers, en dit was Ihet sein voor een reeks schermutse lingen die tot hi de vroege ochtend van zondag voortduurden. Duizenden mensen voegden zich bij de jongeren in hun gevecht met de politie. Het plaveisel werd opgebro- ken en een groot aantal politieagen ten liep verwondingen op ten gevolge van rondvliegende stenen en flessen. Er ontplofte ook een molotovcocktail, die echter geen schade aanrichtte. Een kind, dat wegens een acute blindedarmontsteking naar het zie kenhuis moest, overleed onderweg, omdat de ambulance de weg werd versperd door de onlusten. Franssprekende inwoners van het Zwitserse Juragebied hebben zater dag gedemonstreerd tegen de „onder- W est-Duitsland betaalt Oostduitse visa-heffingen BERLIJN West-Duitsland is za terdag begonnen met het terugbeta len van de visa-kosten, die Oost-Duitsland heft van reizigers naar West-Berlijn. De opbrengst van de visa-heffingen zal Oost-Duitsland ongeveer een mil joen dollar per maand opleveren, als het reizigersverkeer even intensief blijft. West-Duitsland zal bijgevolg ook per maand ongeveer een miljoen dollar aan visa-kosten moeten ver goeden. 3ïZiïmfi^eeftuvku<^ Tivist met mes beslecht (Van een onzer verslaggevers) SASSENHEIM Tussen de inzitten den van twee personenauto's is het gistermiddag om ongeveer kwart voor vier tot een vechtpartij geko men bij Sassenheim. In de ene auto zaten drie broers en in de andere een jong echtpaar. De auto's kwa men uit Den Haag. Van Heemstede af hadden de bestuurders elkaar met allerlei plagerijen bij het rij den gehinderd. In de Hoofdstraat te Sassenheim kwam het tot een uitbarsting, na dat men elkaar om de beurt had klem gereden. Alle inzittenden stap ten uit en na een woordenwisse ling en scheldpartij leek het dat de zaak met een sisser zou aflopen. Maar plotseling trok de jeugdige echt genoot (22) een mes waarmee hy de oudste van de drie broers, de 49- jarige J. van K. in de borst stak. Gelukkig voor de man kwam de mes steek op zijn ribben terecht. Zijn jongste broer, de 25-jarige T. van K. die de aanvaller het mes afhan dig wilde maken, liep een ernstige verwonding op aan de linker onder arm. De aanvaller die geheel overstuur was, stak hierop het mes in de grond en wachtte gelaten de komst af van de politie. Beide broers werden naar het Academisch ziekenhuis in Leiden gebracht. Na behandeling konden ze met hun eigen auto naar hun wo ning in Den Haag worden vervoerd. DEN HAAG De minister van justi tie heeft besloten proef te nemen met algehele afschaffing van de censuur op binnenkomende en uitgaande post van gedetineerden. De proef wordt genomen in enkele open gevangenissen, een trainingskamp in Zeeland en een bijzondere gevange nis. drukking" door hun Duitssprekende landgenoten. Ze bezetten twee open bare gebouwen in Delemcnt. Het was een van de meest specta culaire dekonstraties van de „Vrije Jura Beweging", die autonomie nastreeft voor bet gebied, dat nu deel uitmaakt van het voornamelijk Duits sprekende kanton Bem. Ongeveer 2000 mensen marcheer den door de straten om te proteste ren tegen de grondwet van het kan ton Bern, die zij de schuld geven van wat zij noemen een „groeiende ex plosieve situatie". Meer dan 1000 jongelui bezetten in tussen het gemeentehuis en het ge- lastingkantoor van de stud. Zij sloten de deuren van binnen af. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Drs. A. D. W. Tilanus zal het komend parlementaire jaar op treden als leider van de CHU-fractie in de Tweede Kamer. De heer J. T. Mel- lema die als fractieleider op non ac tief was heeft de Kamerfractie ge vraagd hem in het belang van de CHU voor het komend jaar te ontheffen van zijn functie als fractieleider. De fractie heeft dit verzoek ingewilligd. Zoals bekend is de heer Mellema on langs veroordeeld wegens het veroor zaken van een aanrijding. Vorige week meldden wij reeds dat drs. Tilanus ge noemd werd als fractieleider in plaats van de heer Mellema. Zaterdag heeft de CH-fractie een gesprek gehad met de heer Mellema. Het feit dat de heer Ti lanus slechts voor een jaar als fractie leider optreden zal. houdt de mogelijk heid open dat de heer Mellema nadien opnieuw als fractieleider gekozen zal worden. Momenteel is drs. Tilanus voorzitter van de CHU. De statuten maken een combinatie van het voorzitterschap met het leiderschap van de Tweede Kamer fractie echter onmogelijk. Naar wij vernemen zal de huidige vice-voorzitter de beer C. J. van Mastrigt gedurende een iaar als waarnemend-voorzitter op treden. Politieke waarnemers achter het on waarschijnlijk dat drs. Tilanus langer Han een iaar fractieleider zal blijven. Naar verluidt geeft de heer Tilanus stprk de voorkeur aan het voorzitter- schan van de partii. Deze functie kan hij thans niet uitoefenen. enige grandeur, maar weinig moge lijkheden voor de toekomst had ge boden, bij parlementsverkiezingen van de kaart zijn geveegd. De revo lutionaire activiteiten van de studen ten leidden niet zomaar tot massale stakingen onder ongeveer tien mil joen arbeiders. Het ging aanvanke lijk om een spontane reactie, waar vakbonden en politieke partijen niets mee te maken hadden. Generaals Later gaf de Franse president toe, op het punt te hebben gestaan, zijn aftreden bekend te maken. Het zal wel waar zijn, maar hij deed het niet. In plaats daarvan ging hij naar ge neraals, op wie hij meende te kun nen rekenen. Onverbloemde dicta tuur kwam om de hoek kijken en de schijndemocratie, waarin Frankrijk tien jaar had geleefd, leek te heb ben plaats gemaakt voor een systeem, waarin het militaire ele ment het voor het zeggen zou heb ben. De Franse president maakte van deze onverwachte ontwikkeling ge bruik, de Nationale vergadering te ontbinden en op korte termijn nieu we verkiezingen uit te schrijven. Hy deed zulks, omdat premier Pompi dou ontslag wilde aanbieden, daar vaststond, dat hy in de Nationale vergadering een nederlaag zou lij den. Hij was volkomen afhankelijk van de steun van de giscardistische gaullisten, wier leider, Giscard d'Es- taing, het vertrouwen van zijn On afhankelijke partij in Pompidou had opgezegd. Afkeer Opvallend is dat de Onafhanke lijke republikeinen 23 zetels hebben gewonnen, maar dat de gaullisti sche UDR van Pompidou deson danks een grote meerderheid be haalde en verder niet meer op de steun van andere groepringen is aangewezen. Dit verschijnsel ver klaart de afkeer van de Fransen voor het geweld waarmee zij in de afgelopen maanden werden gecon fronteerd en het wantrouwen dat zij sindsdien koesteren ten opzichte van alles wat links is. Van communistische zijde heeft men op de nederlaag van de eigen partij gereageerd met de opmerking dat zij moeten betalen voor de bar ricaden die zij niet hebben opge richt. Men herinnert er aan dat de Communistische partij herhaalde lijk de gewelddaden veroordeelde. Zij stelde kleine linkse groeperingen voor de gang van zaken verant woordelijk. Daaronder rekenen de communisten de Verenigde socialis tische party van Mendès France, die zich van het begin af achter het optreden van studenten en arbeiders schaarde. Mitterrand Behalve de communisten spreekt ook de leider van de linkse federa tie, Mitterrand, nu van een politieke en psychologische truc die de Fran se president en zijn premier hebben uitgehaald. „Zij hebben de Fransen uitgenodigd te kiezen tussen de terroristen, die wij zouden zijn, en de dapperen, die alleen onder de gaullisten te vinden zouden zijn. Op emotionele gronden vroegen zy een oordeel over een situatie die in on juiste termen werd geschetst." Mitterrand beschuldigde de pre sident van schending van de grond wet door (zaterdag) het woord te nemen op het moment dat andere partijen dit niet meer konden doen. De verkiezingscampagne was nl. al officieel gesloten. De generaal riep op tot nationale eenheid rondom zijn persoon, opdat het grote program ma van sociale hervormingen ten uitvoer gelegd kon worden dat nodig is om Frankrijk tot een moderne natie te maken. WASHINGTON Ruim 1200 de mokraten uit alle delen van de Vere nigde Staten zullen al het mogelijke doen om te voorkomen, dat de demo- kratische Algemene Vergadering vi ce-president Humphrey kandidaat zal stellen voor het presidentschap. De groep bestaat uit vooraanstaan de Amerikanen, voornamelijk volge lingen van McCarthy en wijlen sena tor Robert Kennedy. Uit een opinie-onderzoek blijkt, dat de demokratische partij nog steeds de meeste aanhang heeft. Slechts 27 procent van de Amerikanen is repu blikein, 46 procent is demolcraat. Studenten vechten met politie BERKELEY In de Californische universiteitsstad Berkeley is gisteren de noodtoestand afgekondigd nadat de politie, gewapend met traan gasgranaten en knuppels in de nacht felle gevechten had geleverd met on geveer 1000 demonstrerende studen ten. De studenten richtten barricaden op en gooiden met molotov-cocktails. Meer dan 40 personen, onder wie elf politiemannen werden gewond naar ziekenhuizen gebracht. Reeds in de nacht van vrijdag op zaterdag demonstreerden de studen ten uit solidariteit met de Franse studenten. De politie wist hen met traangas te verdrijven. De rellen van zaterdagnacht waren in de eerste plaats tegen de politie gericht. Vijf moorden In Houston (Texas) zijn vrijdag nacht en zaterdagmorgen vroeg bij verschillende incidenten vijf perso nen door kogels gedood en zes ande ren gewond geraakt. In Meridian (Mississippi) zijn een vrouw en een man, beiden lid van de Ku Klux Klan, respectievelijk gedood en ernstig gewond bij een vuurge vecht met de politie, dat ontstond nadat het tweetal had geprobeerd het huis van een joods zakenman op te blazen. De oproepen aan Amerikaanse ei genaars van vuurwapens hun wapens in te leveren heeft slechts povere resultaten gehad, zo blijkt uit een overzicht. Speciaal in steden waar zich de laatste tijd rassenonlusten hebben voorgedaan was er weinig re actie. Bezetting gestaakt De „Vrije Vergadering" van een aantal studenten en hoogleraren, die sedert een maand de Brusselse vrije universiteit bezet houdt, heeft zater dagochtend besloten de bezetting te staken. Indonesische studenten hebben zondag een gloednieuw casino in Djokjakarta geplunderd en de meu belen in brand gestoken. De jeugd had vergunning op de openingsdag tegen het casino te demonstreren. Na een heftige demonstratie werd de opening van het casino uitgesteld. TN een sfeer van „Kom terug, alles is vergeven" hebben de Fransen hun president een formidabele meer derheid in de Nationale Vergadering verschaft. In het parlement heeft hy geen oppositie meer. Ook al kan men bezwaren aanvoeren tegen de wyze waarop die meerder heid tot stand kwam, het grote suc ces van de generaal valt niet te ont kennen. Men zal er overal rekening mee moeten houden. Of ook de Fransen die tégen hem gestemd hebben dit zullen doen hangt vooral af van de mate, waarin de president bereid is zyn beloften waar te maken. En dat zyn er nogal wat. BlUft h(j in gebreke, dan zal de op positie buiten hét parlement zich op nieuw gaan roeren. Het gevaar dat zy evenals in mei met geweld bezit van de straat zal nemen, is dan weer niet denkbeeldig. De wyze waarop de Franse Nationale Vergadering wordt gekozen is ten slotte bepalend geweest voor de grote overwinning van het gaullisme. Het kreeg nl. nog niet de helft van de uitgebrachte stemmen. By een systeem van evenredige ver tegenwoordiging zouden de gaullis ten (met inbegrip van de giscardisten onder hen) nauwelyks een meerder heid hebben behaald. Onder het huidige systeem is het enorme succes een gevolg van de by veel Fransen sterker geworden vrees voor experimenten van links. Zy ne men liever het betrekkeiyk zekere voor het onzekere. Als in de afgelopen tien jaar ligt het wel en wee van de Fransen echter weer in handen van één man, hoe zeer men ook beweert dat premier Pompidou naast de president een krachtige figuur is geworden. De grote vraag is thans, of de gene raal zyn overwinning op de juiste wyze weet te zien en haar tot ware proporties terug weet te brengen. Beduchtheid dat dit niet het geval zal zijn lijkt gerechtvaardigd. Korf bijen op hoofd gezet Een grote bijeenzwerm nestel de zich gisteren in een boom aan de Rotterdamse Witte de With- straat Een imker, de heer Lode- wijks uit Overschie, was er vlug bij met zijn kieps (speciale klei ne korf) om de dieren weer te bemachtigen. De brandweer kwam hem te hulp met ladders. Het was al de vierde zwerm die hij achterna moest. Voorzichtig hield de heer Lo- dewijks de korf onder de zwerm. Hij tikte enkele malen tegen de tak en ving de hele zwerm keu rig in de kieps op. Vervolgens klom hij behoedzaam met korf naar beneden, die hij met de opening naar boven op straat zette om nog rondvliegende bijen de gelegenheid te geven zich om de koningin (het middelpunt van de zwerm) te verzamelen. Toen gebeurde het. Een be schonken man, die net passeerde, pakte de korf en onder de uit roep „dat durf ik" zette hij korf en bijen op het hoofd. Gevolg: de bijenzwerm viel op straat en de heer Lodewijks kon opnieuw beginnen. Volgeiis de politie, die de durf-al meenam, bleek deze man geen nadelige gevolgen van deze onverhoedse daad te hebben ondervonden. Dat kan inderdaad kloppen, zo verklaarde ons een deskundige later, want een zwerm bijen is over het alge meen vredelievend: imkers heb ben wel de armen vol zonder dat ze er één steek mee oplopen. Er wordt gevlogen met ervaren verkeersvlieger* die geen dolle stunts uithalen maar u in esn modem, comfortabel vliegtuig laten genieten van uw „luchtdoop" Er kunnèn 3 passagiers tegelijk mee. Als regel is het mogelijk In de 25 minuten vliegtijd ook over uw woonplaats te vliegen. Terwijl men op z'n bourt wacht Is een gezellig restaurant en een zonnig terras Ier be schikking, vanwaar men het af- en aan vliegen kan volgen. Alle gewenste Inlichtingen over lijndiensten of over leren vliegen zijn ter plaatse te krijgen. Aan het eind van de vlucht wordt u als herinnering een Oorkonde van Luchtdoop over handigd. Uiterlijk twee dagen voor-u aan.de beurt bent krijgt u de instapkaart thuis. Haling aan de krant: per giro of aan hat bureau, ie alleen of met z n tweeén wil 'liegen zonder andere passagiers, moet natuurlijk wèl Bualtia II vertrekt op de helve «ren van be. Centraal Station naar het vliegveld; saterdag 6 minuten later. Door van de rit naar het vliegveld ongeveer een half nor.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5