ins! ie the rale Kon. Olie en Hoogovens traden op voorgrond VOORU West-Duitsland houdt Oostduits schip naar Nederland tegen Huib Goudriaan Luiervakantie Geen wekker Weinig kleren Oude muziek van Italiaans ensemble Aanpassen 7 ZATERDAG 29 JUNI 1968 Het Brielse Meer. Eenden, waterhoentjes en meeuwen dobberen tevreden op het donkergrijze water: ze hebben het rijk alleen. De zeiljachtjes, roeiboten en kano's liggen machteloos op de oever. Oostvoorne. Op het strand geven alleen wat vlaggen fleur aan het lege terras onder voortjagende wolken. In de Achter het glas in de kantine is het goed kijken naar de regen. Onder:laten we maar in het gras gaan lopen Geen opwekkende close-up van een stukje toeristen ont vangend Nederland. Maar zo als meestal: achter de scher men is alles anders. En achter het tentdoek was het gisteren ook anders. Geen mensen, die knorrig by- eenhokken, omdat hun scha mele veertien dagen zijn ver prutst door net zoveel dagen regen. Wel een tikkeltje teleur stelling, maar de boventoon voert het „we maken er toch iets van". Singing in the rain. Zingen in de regen. In een café-restaurant in Rockanje zitten vier Noordhollandse meisjes opgewekt te eten. Tilda Tiggeloven, Tini Klaver, Nel Verlaat en Marian Klaver: „We zijn maandag gekomen, en we hebben steeds slecht weer ge had. maar we treuren er niet oto. We hebben paardgereden, strand wandelingen gemaakt, en verder: sla pen en eten. Het is een echte luierva kantie geworden. De eerste dagen vonden we de regen zelfs wel fijn; konden we lekker slapen." Kampleider A. E. Beijer van het Van Iterson kampeerterrein in Roc kanje vindt het een enorme tegenval ler dat juni over het algemeen een goede vakantiemaand in Nederland zo slecht is geweest. „Er zijn gisteren al wat mensen vertrokken, die vandaag pas weg zouden gaan, maar voor de komende weken zijn we besproken. En als het vanavond niet toet bakken uit de he mel komt, lopen we vol. Ik vind het heel erg als je veertien dagen vakantie door slecht weer zo de mist in ziet gaan. Toch, over het algemeen houden de mensen zich goed. Ik zie ze vaak in plastic en andere regenkleding de duinen in gaan, of een strandwandeling maken. straten lopen enkele in regenjassen en truien gehulde va kantiegangers: bijna beschaamd. Rockanje. Een kampeerterrein met tenten, waar de regen langs neer gutst. Af en toe rept een be-parapluide bewoner zich naar de kantine. De gunstige trend op de effecten beurs werd deze week in hoofdzaak gehandhaafd, waarbij van de inter nationals vooral Kon. Olie en Hoog ovens op de voorgrond traden. Het hoofdfonds werd uit de markt geno men voor buitenlandse rekening, ter wijl Kon. Hoogovens kopers vond 'engevolge van het nieuws inzake een verdere grote uitbreiding. Het plan zal de staalproduktie tot vijf en een kwart miljoen ton uitbreiden, terwijl nu ruim drie miljoen ton ver vaardigd wordt. De financiering vindt hoofdzakelijk plaats uit inge houden winsten en zal ruim 750 miljoen vergen. De werkgelegenheid kan met 1250 man worden uitgebreid. Men kan hel bestuur der Kon. Hoogovens een dynamisch beleid niet ontzeggen. Eerst werd gewerkt aan de realisatie van een uitbreiding der produktie tot 4 miljoen ton staal, te bereiken in 1970. thans gaat men weer verder en zal men in 1973/'74 tot 5 1/4 miljoen ton zijn gestegen. Er zit bepaald flinke groei in ons natio naal staalbedrijf, ondanks het feit. dat in de wereld een overcapaciteit in de ijzer- en staalindustrie bestaat. Maar, zoals men weet, is het Hoogo- venbedrijf aan de kust zeer gunstig gelegen en uitgerust met een moder ne outillage. Uit de belangrijke winststijging over 1967 en het eerste kwartaal van 1968 is wel gebleken, 's Avonds wordt er gekaart en naar de tv gekeken in de kantine, en een meneer zei me: „Ik heb toch va kantie, want 's morgens hoor ik de wekker lekker niet aflopen!" Maar voor toensen met kleine kinderen blijft het natuurlijk moeilijk." In een van de tenten tref ik een moeder van drie kleuters, mevrouw A. Lampe uit Rotterdam. De kinde ren spelen wat in de tent. en als het even droog is, gaan ze naar buiten. Voor moeder valt dat niet mee: „Ik ben de hele dag bezig met de kinde ren te wassen!" De heer R. M. Hamersma uit Vlaardingen is toet zijn drie, al oude re, kinderen op vakantie gegaan. „We zijn tot het eind toe gebleven, er is hier een enorm duingebied met een gevarieerde plantengroei. We huldi gen het principe: hoe minder je aan hebt, des te minder nat je wordt." De heer Hamersma wijst vrolijk naar zijn korte broek. „Van de twee weken, dat wc hier zijn we een kwartier aan het strand geweest, en hebben we drie dagen met een waterig zonnetje gehad." Dit vertelt de heer D. W. Zeddeman uit Rotterdam. Hij en zijn vrouw kamperen toet een kind van bijna een jaar. „We eten en drinken veel, lossen kruiswoordraadsels op, lezen, gaan naar de kantine en drinken koffie met de andere gasten." Mevrouw Zeddeman: „Het druppen van de regen op de tent is s'nachts wel leuk." Haar man: „Verder valt er weinig te vertellen; veertien dagen regen, daar is alles mee gezegd. Weinig singing in the rain Twee meisjes hoofden (Jennie en Willeke) tu- ïüjpAwj ren uit een tentje §3raw| naar de lucht: „Dit is onze eer ste krampeerva- kantie". Rechts: de heer Zeddeman komt terug uit de kan tine met levens middelen. Onder: kaarten in de kantine. dat het Nederlands bedrijf, ondanks lage prijzen, met goede resultaten kan werken. Er zal voor de financiering binnen kort een Eurodollarlening van 40 mil joen worden uitgegeven, maar de overgrote rest komt uit het bedrijf zelf. Men kan dit geval als illustratie gebruiken van de noodzakelijkheid het bedrijfsleven de nodige financiële ruimte te geven om uitbreidingen uit winsten te financieren. Hiermede wordt de werkgelegenheid direct en indirect bevorderd. Roomt men te veel winsten af, dan dreigt de groei te stagneren. Het is jammer, dat over het staalproject op de Maasvlakte nog zo weinig bekend is, want de Hoogovens gaan maar voort met uit breiding der produktie (vermoedelijk tot 10 miljoen ton), terwijl de tijd verstrijkt. De eert. Kon. Hoogovens werden deze week uit de markt ge nomen, omdat men de perspectieven van het fonds gunstig beoordeelt. De I koers steeg van 117.40 tot 120. FUSIE I Opzienbarend was de aankondiging van een fusie tussen Verolme en de N.D.S.M., gevestigd in Amsterdam. Het is nog niet bekend. we'Jte ruil verhouding bij de fusie zal gelden, maar wij zien er een slimme zet in van de heer Verolme. Gelijk men weet, is er veel te doen rondom de bouw van een mammoet dok in het Nieuwe Waterweggebied. Verolme wil zulk een reuzendok op een andere plaats dan de vier andere werven. Allemaal heeft men voor de zeer grote investeringen regerings steun gevraagd en nu wil minister De Block, dat de vijf werven het onderling eens worden over een sa menwerking bij de bouw van het dok. Dat gaat met veel „haken en ogen" gepaard en nu komt daar het verrassende bericht, dat Verolme met de N.D.S.M. wil fuseren. Hier mede wordt een front doorbroken. Er zijn ook voor de N.D.S.M. gunstige aspecten ten aanzien van de samen smelting met Verolme, zowel in ver band met de ligging van het even tueel te bouwen nieuwe dok in het Waterweggebied, als wat betreft an dere activiteiten. STIJGING Men vraagt zich ter beurze af, in hoever de aangekondigde fusie de sa menwerking tussen de scheepwerven zal bevorderen of bemoeilijken. Zou het niet mogelijk zijn de fusering ook tot de andere scheepsbouwonderne- mingen uit te breiden? Is het in deze tijd van verschrikkelijke concurren tie met de Japanse en andere buiten landse werven wel verantwoord be trekkelijk kleine eenheden als de Ned. werven zijn, apart te laten voortbestaan? Zoals men weet, is Verolme geen „open" vennootschap en zijn weinig gegevens over het vermogen en de winstvorming van dit concern be kend. Hoe dit nu straks zal gaan, als het fusiebericht uitkomt, zal de toe komst leren. Intussen steeg de koers van de aand. N.D.S.M. van 78 tot 107'/ï pet. WINSTEN In de lokale afdelingen over heersten de koerswinsten. Zo steeg Gist van 720 tot 750 pet., terwijl Gc- veke van 568 tot 621 pet. avanceerde. Op de vergadering van Lucas Bols toonde het bestuur zich vol vertrou wen in de toekomstige ontwikkeling van het „borrelverbruik" en men was helemaal niet bang van de „witte" jenever. Het fonds steeg verder van 187.50 tot 192.50. Elsevier steeg met 19, zodat de koers van 2000 op 2100 pet. kwa-m. De bierbrouwerij De Drie Hoefijzers bracht de bezitters van deze aandelen geluk in de vorm van een koersstij- ging van 125 tot 136. Zoals men weet, circuleren over deze brouwerij al geruime tijd fusiegeruchten. Bührmann-Tetterode groeit al ver der in de koers, want deze week kwam dit fonds van 530 op 545 pet. Het is wel duidelijk, dat dergelijke groeifondsen gefavoriseerd worden door de grote beleggingsfondsen, die tegenwoordig „de markt uitmaken Het is niet alles goud, wat er blinkt. Kwatta Chocolade hield haar jaarvergadering en het werd de aan wezige aandeelhouders duidelijk ge maakt, dat de dividendschaar ook over 1968 en 1969 zal moeten blijven rusten, want het zal wel enige jaren duren, alvorens een winstgevende ba sis weer is bereikt. Ver. Touw paait haar aandeelhouders ook met betere verwachtingen op de langere termijn. Hier is duidelijk gebleken, dat de directie niet op tijd op nieuwe pro- dukten is overgeschakeld en dan kan de achteruitgang, ook van een rijke maatschappij, snel gaan. De koers van Verto kwam gisteren op 121 ex 10 pet. „troostdividend". i Op de aand. Figee Machinefabriek i is voor een portie van 600.000 aand. 1 nominaal een bod van 165 pet. door onbekende „principalen" uitgebracht, i Het bod heeft de volledige instem- I ming van het bestuur van Figee. Het zal wel verstandig zijn om bij een I grotere onderneming onderdak te 1 zoeken. De koers van dit fonds steeg I van 140 tot 158 pet. EMISSIES I De emissie-activiteit is groot. Et komt een 7 pet. obl.lening Pakhoed, l een Eurodollarlening van Zout-Orga- non, van Hoogovens en o.a. van Texaco Operations Ltd. Het is duide lijk, dat de rente eerder aan de stij gende kant is door de drainage van de beschikbare geldmiddelen via de Europese financieringen. DEN HAAG Het in het kader van het Holland Festival nauwelijks aangekondigde concert door Le So liste di Roma „Concentus Antiqui" werd gisteravond in een matig bezet zaaltje van het Haagse Gemeen temuseum gegeven Dit Italiaanse ensemble werd in 1956 opgericht voor de studie van de muziek en de mu ziekinstrumenten uit de Middeleeu wen en de Renaissance. De vijf vocalisten en zeven vrou welijke instrumentalisten concerteer den voor de eerste maal in ons land, hoewel zij reeds in vrijwel alle lan den van West-Europa optraden. Op het concert, dat na veel strub belingen eerst om kwart voor negen begon, werden wehken uitgevoerd uit de periode van de 13e t/m 17e eeuw. Binnen de muren van het gemeente museum zeker geen uitzondering, dank zij de prachtige verzameling oude instrumenten. De nadrukkelijk dirigerende Carlo Quoranta, met de tenor en de bas het enig manlijke element in dit ge zelschap, bleek er in te zijn geslaagd een voor de muzikale fijnproever in teressant programma samen te stel len. Spectaculair is een dergelijk con cert nimmer, dooh de kennismaking met het werk van deze Italiaanse componisten uit het verre verleden was zeker boeiend. Bekende namen als Vivaldi, Scarlatti en Monteverdi werden afgewisseld door Gussago en Dufaij. De presentaties op de oude instrumenten maakten een stijlvolle indruk, al ontkwamen programma noch uitvoering aan eenzijdigheid en eentonigheid. Wil men deze muziek in een Hol land Festival uitvoeren dan is het be paald niet noodzakelijk h'ervoor een Italiaans gezelschap te engageren. Ook binnen de grenzen bezitten we dergelijke ensembles en zonder chau vinisme kunnen we daaraan toevoe gen, dat zij technisch en muzikaal zeker niet de mindere zijn van Le Soliste di Roma. ADR. HAGER Twee meisjeshoofden turen uit een tentje omzichtig naar de lucht. Jennie Larigendoen uit Dordrecht en Willeke Groenen uit Alblasserdam. „Wij passen ons wel aan. We hebben erg gelachen, en het vrolijk opgevat. Dit weet je van te voren als je in Nederland blijft, 't Is onze eerste krampeervakantie." Ze trekken het hoofd terug en ko men weer voor de dag. Willeke wijst naar een onbewoonde grete tent op een toeter of vijftien afs'and. „Die tent staat uit haar voegen te waaien, we hadden zo gehoopt haar in elkaar te zien zakken. Het is het enige schouwspel vanuit ons kleine tentje." Op weg naar de kantine pas seerden we een mevrouw, die hardnekkig poogt haar was droog te krijgen. Of ze zich amuseert, ondanks het slechte weer? „Veel breien, meneer!" In de kantine wordt ijverig gekaart, en veel gelachen. De ijsjes gaan er bij de kinderen grif in. Een vader kijkt hoop vol naar de lucht. Veertien dagen regen mag de pret niet drukken. Singing in the rain. Arie Pronk Mijnheer. Met genoegen heb ik het stuk gele zen over dirigent en cantor-organist Arie Pronk. Ik weet dat hij de kerk gangers met hart en ziel met zijn spel boeit. Het is mij ook steeds gebleken, dat het overgrote deel van de kerkgan gers gesteld is op het spelen van een toepasselijk lied door de organist bij het verlaten van de kerk. De organist dient niet zichzelf, maar voor, tijdens en na de kerk dienst God en de gemeente. Daarom behoort er steeds een volledig sa menspel te zyn tussen predikanten, organist en gemeente. Het is jammer dat deze opvatting door de moderne organisten wordt genegeerd en dat zij zondag aan zon dag het kerkvolk vergasten op disso nanten en gevoelloze muziek. Een ding: laat onze Pronk zo doorgaan. Hoogachtend, A. A. de Jong VOORBURG Chr. Vreugdenhil De heer Chr. C. Vreugdenhil sr. is door omstandigheden deze week niet aan het woord gekomen, met zijn visie op een veiliger verkeer. Hij wil een stelsel van beloningen invoeren, en zal dit nu volgende week toelich ten. ROTTERDAM Het Oost- duitse binnenvaartuig Sandau, dat onderweg is naar Nederland is te Anderten bij Hannover aan gehouden door de Westduitse autoriteiten, aldus de heer H. Pors Jr. De heer Pors is direc teur van de N.V. Rijnvaartrede rij Internationaal Motor Trans port IMT, welke onderneming vertegenwoordiger te Rotterdam is van de Oostduitse rederij die eigenaar is van de Sandau. De Sandau is het derde Oostduitse vaartuig dat een reis naar Nederland heeft gemaakt. Twee andere schepen, elk van zes k zevenhonderd ton, heb ben Rotterdam reeds bereikt. Zij hebben vrijdag de terugreis aan vaard. Volgens berichten, die wij niet be vestigd konden krijgen, zouden de la dingen van de voor Rotterdam bestemde Oostduitse binnenschepen uiteindelijk zijn bestemd voor door voer naar China. De heer Pors zei. dat het hier de eerste Oostduitse binnenschepen be treft, die na de oorlog een reis naar Nederland maakten. De Hagrie van de IMT is vandaag als eerste Neder landse schip na de oorlog in j Oost-Berlijn aangekomen. I De heer Pors vertelde dat hij jaren reeds heeft gepoogd te bereiken dat een deel van het goederenverkeer tussen Oost-Duitsland en Nederland, dat hij schat op 500.000 ton per jaar, weer per binnenschip kan geschie den. Dwarsbomen Hij ziet dit streven, dat hij met succes bekroond dacht, nu ge dwarsboomd door de houding van de Westduitse autoriteiten die volgens de heer Pors hebben gezegd geen en kel schip maar naar Nederland door te laten, tenzij Oost-Duitsland West duitse schepen toestaat via de Oost duitse binnenwateren naar Polen en Tsjecho-Slowakije te varen. De IMT wil. aldus de heer Pors, niet het slachtoffer worden van wat hij noemt „Duitse binnenlandse aan gelegenheden" en zij heeft daarom bij de Westduitse regering gepro testeerd. Ook de Oostduitse rederij heeft geprotesteerd en de heer Pors heeft inmiddels van Oost-Duitsland vernomen dat de Oostduitse maatre gelen tegen West-Duitsland, waar door het vrije vervoer wordt belem merd. niet gelden voor Nederlandse vaartuigen. Tevens hebben ze volgens de heer Pors laten weten dat, als de West duitse autoriteiten de Sandau nog langer vasthouden, er represailles zullen worden genomen tegen West duitse schepen binnen Oostduits ge bied.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7