"Groene boekje" tegen Mao's leer POLITIE TWIJFELT AAN ONTVOERING MARIANNE WIJFJE Weer hield velen nog dag thuis 200STE LUCHT IN cpnfr- Gesproken memoires Margarine zonder vet maatregelen van Bedrijven vrezen atri Frankrijk Bomaanvallen op Noord-Vietnam H. A. Lunshof hutts op weg bleef uit WEDDENSCHAP VERLOREN Tocht vond per ezelkar triest einde EEN OP ZES CHAUFFEURS ZIET SLECHT Uitstel voor S. B. Sirhan SABOTAGE AAN WATERLEIDING SPOORVERKEER IN CHINA LIGT STIL Hallo Mrs. Terrific, er is nu een snellere manier om goedkoop naar Canada te vliegen. ZATERDAG 29 JUNI 1968 Samensteller ZANDVOORT De Zand- voortse politie gelooft niet dat Marianne Wijfje, die de vorige week vier dagen zoek is geweest het slachtoffer van een ontvoe ring is geweest. Bij het onderzoek werden geen aanwijzingen gevonden die wijzen op enig misdrijf. Het kind was wel bij zonder sterk vermagerd en vervuild. Het klaagde over sterke dorst en heeft verscheidene bekers melk en thee gedronken. De artsen achten het niet mogelijk dat het kind bijna vier etmalen vrijwel zonder eten en drin ken heeft rondgezworven. Gedeelte lijk was ze volkomen bij en ze ver toonde geen angstverschijnselen De kleding en de faecaliën van het meisje zijn onderzocht. De voorlopige conclusie is dat daar bladresten in voorkomen die niet behoren tot de gewone voeding. Er zijn daarentegen geen resten van normale voeding in de faecaliën aangetroffen. Aangeno men wordt dat het kind op de tocht veel heeft gerust en geslapen. Hier voor pleit de geringe afstand die in vier dagen is afgelegd. Spoedig verkrijgbaar DEN HAAG Goed nieuws voor de „vetschuwe" huisvrouw: in okto ber komt er magere margarine op de markt onder naam ,,'halvarine". Het produkt lijkt erg op margarine maar zal inpiaats van tachtig procent vet slechts veertig procent vet bevatten. De verdwenen veertig procent vet wordt vervangen door water met zweimiddelen. Het produkt moet voor tenminste de helft uit water bestaan. De handhavers van de Wa renwet hebben dit geëist om er zeker van te zijn, dat het produkt inder daad slechts de halve calorische waarde heeft van echte margarine. Door die samenstelling zal halvarine alleen maar geschikt zijn voor op de boterham, niet voor bakken en bra den. Een dergelijk produkt is in het buitenland al bekend. In Nederland is de vervaardiging ondernomen door het bedrijf Crok en Laan in Wormer- veer. Dit bedrijf heeft al in 1962 het Centraal Instituut voor Voedingson derzoek in Zeist opdracht gegeven tot het doen van onderzoekingen. Het bedrijf liet in 1962 een onder zoek houden, waarbij vijftig procent der ondervraagden zich positief uit liet over margarine met weinig vet. Vorig jaar was men zo ver met de voorbereidingen, dat een aanvraag kon worden ingediend bij de ad viescommissie van de Warenwet, die zich ook gunstig uitliet over het nieuwe produkt. Iedere margarinefa brikant zal het produkt mogen ma ken. Vertrouwen in hoofdbestuur van Dierenbeseli erm ing DEN HAAG Dc vrijdag in het Kurhaus te Schcveningen gehouden jaarvergadering van dc Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Die ren heeft haar volledig vertrouwen uitgesproken in het hoofdbestuur. Tegelijkertijd sprak zij eenstemmig haar scherpe afkeuring uit over de recente aantijgingen van de afdeling Vlaardingen inzake het financieel be leid van het hoofdbestuur. Deze aantijgingen, die via de dag bladen in de openbaarheid kwamen hebben geleid tot een kort geding voor de resident van de Rotterdamse rechtbank. De Vlaardingse afdeling werd daarbij in het ongelijk gesteld. Het is haar verboden het hoofd bestuur te beledigen op straffe van een dwangsom. Van de verwijten, die het hoofd bestuur werden gemaakt, was wel het ernstigste dat maar 20 procent van de geldmiddelen aan daadwerke lijke dierenbescherming wordt besteed en dat de overige 80 procent aan de strijkstok zou blijven hangen. Het conflict ntstond naar aanleiding van het niet in het hoofdbestuur ver kiezen van een Vlaard'ngse bestuur der. Verklaringen als zou het kind zijn ontvoerd en later weer naar de dui nen zijn gebracht, acht de politie on waarschijnlijk, omdat de ontvoerder dan een enorm risico gelopen zou hebben, omdat de gehele omgeving naar het vermiste kind uitkeek. Tenslotte wijzen de schrammen op armen en benen op het feit dat het kind zich door doornachtig terrein heeft geworsteld. AMSTERDAM Het Nederland se bedrijfsleven tast nog in 'het duis ter omtrent de juiste inhoud van de maatregelen die Frankrijk heeft aan gekondigd te zullen nemen ten einde de moeilijkheden als gevolg van de crisis in de vorige maanden het hoofd te kunnen bieden Zoals 'bekend bestaan die maat regelen uit kwantitatieve import beperkingen op huishoudelijke elek trische apparaten, automobielen, textielprodukten en bepaalde staal- produkten. De Franse regering heeft aangekondigd dat de maatregelen die ingaan per 1 juli slechts een tijdelijk karakter hebben. Het be drijfsleven 'kan moeilijk de even tuele gevolgen van die maatregel overzien. Voor de Daf komt de maatregel wel op een bijzonder ongelegen moment. Na de stopzetting van de produktie wegens gebrek aan Fran se motoren in het type 55 'komt deze nieuwe 'beperking hard aan. De Hoogovens hebben ernstige bezwaren tegen de aangekondigde invoerbeperking van walserijpro- dukten. In textielkringen worden de maatregelen afgekeurd, omdat de fabrikant geen enkele ontsnappings mogelijkheid geboden wordt. Deze wrakstukken bleven over van de personenwagen, die gis termorgen op het Westerleeplein te Naaldwijk bij een inhaalma noeuvre door een tankwagen werd geramd. Hierbij kwamen de inzittenden van de personen wagen om het leven. Het zijn de bestuurder, de 38-jarige J. W. G. Wentel uit Den Haag, zijn vader, de 70-jange J. G. Wen tel, eveneens uit Den Haag en mevrouw J. G. Carrol-Wentel uit Glasgow. De bestuurder van de tankauto wordt verzocht zich bij de politie in Naaldwijk te melden. Beatgroep wil 250 uur spelen voor record ROTTERDAM De beatgroep „Tomorrow's scene" uit Kerkrade doet op 4 juli een poging het wereld record beat-spelen te verbeteren. Mo menteel is dit record met 248 uur m handen van de Duitse groep ..The Rattles". ..Tomorrow s scene" wil het op 250 uur brengen. De eerste klanken van de groep viif kweekschoolleerlingen en een kantoorbediende worden 4 juli om 10 uur 's ochtends uit de instrumen ten gehaald, de laatste hopelijk juli om 20 uur. De recordpoging wordt gedaan in zaal Apollo in Spek- holzerheide. De groep zal onderling van bezet ting wisselen. Minimaal staan steeds j drie man op het toneel. PARIJS Sedert het begin van de luchtaanvallen op Noord-Vietnam hebben de Amerikanen een hoeveel heid bommen neergeworpen, die neerkomt, op vier ton bommen voor elke vierkante kilometer Noordviet- namees gebied. Dit heeft de Noord- vietnamese delegatie in Parijs mee gedeeld. Sedert 7 februari 1965 viel op Noord- en Zuid-Vietnam te zamen 1 660.000 ton bommen vergeleken met 735.000 ton in Korea en 552.000 ton in de tweede wereldoorlog tegen de Ja panners (Van een speciale verslaggever) DEN HAAG Een internatio nale jongerengroep heeft giste ren het zogenaamde groene boek je geïntroduceerd als tegenhan ger van Mao's beruchte, doch van grote propagandistische waarde zijnde rode boekje. De samensteller is de in Parijs woonachtige Nederlandse journalist H. A. Lunshof, voormalig hoofdre dacteur van Elsevier» Weekblad en fervente bestrijder van linkse politie ke stromingen. De inhoud bestaat uit citaten van politici en filosofen, aangevuld met demagogisch aandoende wijsheden, die van „De Groene Kracht" af komstig zijn. Achter deze nogal spiri tistische benaming gaat de schrijver schuil. „Groen Is de kleur van de vooruit gang", zo zegt hij onder meer, „van het vrijmaken van het verkeer, van de veiligheid, van het voorjaar en van de stage begeleider: de angst en de hoop. Rood is de kleur van het stoplicht, van het tot hiertoe en niet verder, de kleur van het gevaar, de kleur van de brand, ook al houden sommigen, die in de duisternis leven, dit schijnsel voor het aanbreken van de dageraad. De Angst is Rood. De Hoop is Groen." Particulieren De uitgave van het groene boekje bij Becht zijn voorlopig tweedui zend exemplaren gedrukt is moge lijk gemaakt door financiële bijdra gen van enkele particulieren. Hun namen werden niet bekend gemaakt, doch ze zouden tot geen enkele poli tieke partij of zakelijke pressiegroep Voor een rijksdaalder is het geschrift in de boekhandel te koop. Het ligt in de bedoeling van de jon gerengroep, die zich als geestelijke vader van het idee opwerpt, in di verse landen voor vertalingen te la ten zorgen. De heer Lunshof vertelde reeds contact te hebben opgenomen met het regime van Tsjang-kai-Sjek ten einde ook op Formosa een verspreidingsgebied aan te boren. Dc Chinese delegatie in Den Haag heeft het groene boekje ong/lczen 14 van de hand gewezen. Een diploma tieke vertegenwoordiger wierp het geschrift op straat, nadat het, tegen zijn wil in, in de brievenbus was gegooid. De promotie van het zogenaamde antwoord aan Mao-tse-Toeng, zo luidt althans de ondertitel doet j nogal dietltantistisch aan. Door Den t Haag reden gistermiddag drie ge huurde auto's met groene vlaggen, die uit het schuifdak wapperden. De bestuurders studenten uit Amster dam hadden groene dassen omge- wel met de nodige zorgvhldigheid tc werk is gegaan. Als men „socialisten" leest, zo werd gisteren op een persconferentie meegedeeld, dan moet de betekenis hiervan genuan ceerd worden opgevat (commu nistische socialisten), zn het woord „liberaal" heeft geen politieke bete kenis, maar moet als een term wor den gezien, die een schakering van het begrip vrijheid is. i Volgens de heer Lunshof is het groene boekje een uitdaging aan de- genen, die passief door het leven gaan. Het was geen oorlogsverklaring aan Mao of aan de andere socia listische en communistische voor mannen, maar wel een bestrijding, een alternatief, van hun leer. Gesuggereerd werd dat de CIA (fi nancieel) deelgenoot van het projekt zou zijn. Dit werd loor de jongeren groep (en stelligste ontkend. Men be hoeft hier bepaald niet aan te twijfe len. Als de overal op de wereld ak- tief zijnde Amerikaanse geheime dienst iets opzet, wordt er beslist niet geïmproviseerd. UTRECHT Dc wegen zijn gisteren minder druk geweest dan werd verwacht. Door het slechte weer blijken velen hun vakantie een dag te hebben uitgesteld. Ook vanochtend was het niet overmatig druk. Aan genomen werd, dat de stroom eerst vanmiddag of vanavond zou losbarsten. Het beruchte knelpunt Oudenrijn heeft gisteravond weinig moeilijkhe den opgeleverd. Om kwart over acht kon de bemanning van de ver- eerstoren al naar huis gaan. Het meeste verkeer, dat van Oudenrijn gebruik maakte, stroomde in ooste lijke richting. Dat bewees ook de drukte aan de grens: het uitgaande verkeer had drie rijstroken nodig. SCHIPHOL De 24-jarige student Tom Theunissen uit Cu- lemborg die per ezelwagen van Zuid-Spanje naar Amsterdam reisde, heeft de monstertocht in Torremolinos met koorts en zon der ezel moeten staken. Er zat voor Tom toen niets an ders op dan de ezel achter te laten en de kar de laatste kilometers zelf naar Torremolinos te trekken. Daar gaf de zieke Tom zich zonder meer gewonnen. Vrienden van hem, die dit trieste einde reeds van te voren voorspeld hadden, menen dat Tom de opgave volkomen onderschat heeft. De kar zal ondanks het mislukken van de tocht toch binnenkort in Amster dam arriveren. De „Boas" van de KNSM zal de kar comfortabel van Malaga over water naar Nederland brengen. Tom zal pas wanneer hij voldoende hersteld is naar Schiphol terugke ren. Daar wacht hem nog een klei ne schuld: een vat sherry voor een verloren weddenschap.... Tom was de tocht op grond van een weddenschap anderhalve maand geleden begonnen. Een wijnbodega had de onderneming grotendeels gefinancierd. Zoals te verwachten was, is het avontuur gestrand op de onoverko melijke koppigheid die ezels zo be roemd maken. De muilezel gaf er na enkele we'ken de brui aan en ging in hongerstaking. Hij weiger de nog langer de haver tot zich te nemen die Tom hem dagelijks voorschotelde. Het dier wilde al leen maar drinken en concentreer de zich op gras. dat in dit hete jaargetijde echter nauwelijks te vinden is. Tenslotte was het dier zo verzwakt, dat het niet meer verder kon. Enkele betaalde gezelschapsdames van een gespecialiseerd bureau in de hoofdstad fungeerden als pas sagier en waren in groene japonne tjes gekleed. Rollc kreten Het boekje zelf is ook niet alles, i Hoewel het idee misschien wel goed j kan worden genoemd, zit het vol met pathetische en bol aandoende kreten. Mao reeft bovendien drie keer zoveel I leesstof als Lunshof en dat alles voor hetzelfde geld. De vraag is of bij de samenstelling AMSTERDAM Aangenomen kan worden dat een op de zes bezitters van een rijbewijs geen goed ge zichtsvermogen heeft. Dit is gecon cludeerd bij een onderzoek door de Stichting Oog en Bril in Amsterdam. Volgens de in Duitsland geldende normen zou van de 1425 bezitters van een rijbewijs, die de afgelopen weken een ogen test werd afgenomen, 7,8 procent niet zonder meer een rijbe wijs hebben gekregen. De stichting heeft in Amsterdam een „kijkhuis" ingericht, waar men behalve naar een aantal optische grappen kijken, zich ook een ogen- test kan laten afnemen. Hier wer den meer dan drieduizend mensen getest. Volgens de normen van de stichting zouden daarvan 11,2 procent niet in aanmerking komen voor een rijbewijs wegens onvoldoende ge zichtsvermogen. Van de geteste vrou wen bleek 58,8 procent, waarbij 46 procent ouder dan veertig jaar. niet goed te kunnen zien met een van de ogen. Zij die zich bij de vakantiekara vaan naar het zuiden van Europa aansluiten hebben kans op beter weer. In de Italiaanse zon kan men zich lekker bruin laten bakken. Bijvoorbeeld al varende in een van de vele bootjes, die hier, in de haven van Santé Lucia al klaar liggen. het binnenkomende maar twee. aansl K2 Het enige punt, waar zich ernstige stagnaties voordeden, was de brug over de Oude Maas bij Zwijndreclu in het traject Rotterdam - Dordrecht - Breda. De files hier groeiden aan tot tien kilometer. Volgens de politie wijst dit er op, dat velen via de zui delijke route op reis zijn gegaan. Ook de NS had het niet overmatig druk. De treinen waren nauwelijks voller dan op een normale vrijdag avond. De invasie naar de kust is uitgeble ven, maar verwacht werd. dat deze vandaag alsnog zou komen. Vooral veel kampeerders hebben het weer nog even afgewacht. In de loop van de ochtend zijn verscnUlendc terrei- 1 nen aan de kust volgestroomd. Ook via het water worden dit week einde veel toeristen verwacht. De ferrydiensten Immingham - Amster dam en Gothenburg - Amsterdam hebben 2705 boekingen voor passa giers en 798 boekingen voor perso nenauto's genoteerd. AMSTERDAM Mr. G. van Hall, voormalig burgemeester van de hoofd stad heeft in een drie uur durend be toog op de band zijn visie gegeven over de gebeurtenissen, die tenslotte tot zijn ontslag leidden. Dit om de geschied schrijvers in staat te stellen zich een objectief beeld van deze roerige peroide te vormen. Mr. Van Hall heeft, blijkens een ge sprek dat de Volkskrant met hem had. deze band aan het stadsarchief ter be schikking gesteld. Hij bepaalde daarbij dat de tape alleen na zijn toestemming mag worden afgeluisterd. „Na mijn dood laat ik de zaak graag aan het wijze oordeel van de stadsarchivaris over". In het interview verklaart mr. Van Hall, dat er in het rapport Enschede een aantal aperte onjuistheden voorkomen. Een ervan is, dat het speciaal prinses Beatrix zou zijn geweest, die haar hu welijk in de hoofdstad wilde doen plaatsvinden. De zaak was in het kort zo. Het I hoofdstedelijke college van B en W vond het in diet tijd raadzamer het huwelijk elders te doen voltrekken. Den Haag. d.w.z. een meerderheid van net toe zittende kabinet, bepaalde ech ter anders. „Het is toen een duidelijke rechts-linkse beslissing geweest, dacht ik". Prinses Beatrix had zelf even graag in Baarn willen trouwen. Over Den Haag: „ik dacht, dat dc rancune nog steeds diep zit". Typerend acht mr. Van Hall uitlatingen van oud-minister Toxopcus, onlangs in Dc Nieuwe Liline gedaan. „Hij is kenne lijk zijn nederlaag inzake de Bijlmer meer nog niet vergeten". Datzelfde vindt de heer Van Hall van mr. Beernink. die destijds voorzitter was van de vaste commissie van Binnenlandse Zaken voor de Tweede Kamer. Tienduizenden vakantieqangers zijn gisteravond, nu niet bepaald onder de best denkbare omstan digheden, op reis gegaan. Hier een van de vele druktecentra van gisteren, hel Amsterdamse CS. En nu maar hopen op beter weer. De belangstelling voor de Kwartet-vluchten groeit nog steeds. Hoewel het echte vakantieseizoen pas nu begint, hebben al ruim 200 abonnees van onze vier bladen zich door het Kwartet vleugels laten geven en de 25 minuten durende vlucht, volgens eigen koers gemaakt. De 200ste was vanmiddag mej. J. Sterkenburg uit Ridderkerk en het ziet ernaar uit. dat de 300ste niet lang meer op zich zal laten wachten, want de lijsten groeien nog steeds. Als u het ook eens wil proberen, wel, pakt u dan even de pen en vult u de bon (elders in dit nummer) in. LOS ANGELOS Sirhan B. Sir han, beschuldigd van moord op sena tor Robert Kennedy, heeft drie we ken extra tijd gekregen om zijn ver weer op tc stellen tegen de aanklacht van moord. Op verzoek van zijn ad vocaat R. E. Parsons zal een psychia ter een vertrouwelijk rapport uit brengen over zijn cliënt. De 24-jarige Sirhan is vrijdag voorgeleid en negen minuten ge hoord. Vier bewakers onttrokken hem aan het oog der 150 journalisten, die in de gevangenis waren verza meld. Sirhan bleek in staat gewoon te lopen. Toen hij voor de eerste maal werd voorgeleid werd hij in een rolstoel voortgeduwd in verband met een enkelverwonding, die hij na de aanslag in het gedrang had opgelo pen. LIVERPOOL Saboteurs heb ben vrijdag een waterleidingbuis, waardoor de stad Liverpool van water uit een rivier in Wales wordt voorzien, opgeblazen. Men vermoedt dat het „leger van het vrije Wales" voor deze aanslag verantwoordelijk is. Er is al meer malen sabotage gepleegd aan de lei dingen waardoor water uit Wales naar Engelse steden wordt gepompt. De nationalistische beweging van Wales, waarvan het „leger van het vrije Wales' een extremistische vleugel vormt, streeft naar een on afhankelijk Wales. Op dezelfde dag bezocht prins Charles Zuid-Wales. Er waren bij- aondere veiligheidsmaatregelen ge troffen. om de prins te beschermen. WASHINGTON Volgens in Washington. Hongkong en Macao ontvangen berichten van reizigers uit China, ligt het spoorwegverkeer in de drie zuidelijke provincies van China al enkele dagen stil, waardoor ook het vervoer van oorlogstuig naar Noord-Vietnam zou stagneren. Er worden drie mogelijke oorzaken genoemd: overstromingen, onlusten en een verwijdering tussen Peking en Hanoi als gevolg van de Noordviet- namesc bereidheid met de Amerika nen te onderhandelen. Diefstal om een weddenschap SOEST Een zestienjarige jon gen heeft deze week bij een radio zaak een transistor gestolen om er een weddenschap mee te winnen. Gisteren heeft de jongen de winike- lier echter opgebeld om hem te vertellen dat het om een wedden schap ging. De man kon zyn toestel terugkrijgen als hij de aangifte bij de politie zou intrekken. Dat is in tussen geschied. Het toestel werd gestolen toen de jongen even nlleen in de winkel stond. Later ontdekte I de winkelier de diefstal. Mrs Terrific (de enige vliegende oma) kan haar krachtpillen wel weggooien. Van nu af vliegtzesneller. eenstukcomfortabeler en bijna net zo goedkoop met een CPA Spacemaster Jet. Leest u maar even hoe voordelig ons nieuwe tarief is Oe vrouw die met haar man naar Canada vliegt (op familiebezoek, met vakantie, voor zaken of gewoon even op en neer naar Montreal) hoeft geen cent meer te betalen voor haar terugreis Alleen meneer koopt nog een retourtjeenzijnhele gezin (dus ook de kinderen) vliegt gratis terug Uw familie in Canada is door deze gunstige regeling van de CPA opeens honderden guldens dichter bij gekomen. Trouwens, bent u eenmaal in Canada, dan wordt het nög gunstiger. Want u kunt nu heet Canada 'doen' voorde halve prijs. Ook meneer krijgt dan 50% korting. Vlieg op eigen kracht nrar uw reisbureau en vlieg dan met de CPA voordelig naar Canada De enige maatschappij met rechtstreeksevluchtenvan Amsterdam naar Montreal, Toronto. Edmonton, Calgary en Vancouver. CANADIAN PACIFIC AIRLINES Kleine Gartmanplantsoen 2a, Amsterdam. Tel. 020 235062

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5