Zal Ted de toorts verder dragen? ONDMS DE LAATSTE DER KENNEDY'S J.den Boef ZATERDAG 29 JUNI 1968 De gebroeders Kennedy in de tijd, toen John (midden) nog president was, Ted (links) was juist senator geivorden. Robert was minister tan justitie. FASCINEREND is de vraag, welke toe komstplannen Edward Moore (Ted) Kennedy heeft, nu ook zijn broer Bob onder moordenaarshand is gevallen. Ambieert deze jongste en enig overgebleven zoon van patriarch Joseph Patrick Kennedy in navol ging van zijn overleden broers het president schap van de Ver. Staten? De weg naar het Witte Huis lijkt voor hem open te liggen; dit jaar nog niet, maar stellig in 1972 of 1976. De 36-jarige senator heeft naar menselijke berekening alle tijd om zich voor te bereiden op de taak, die eens leek te zijn weg gelegd voor wat men de politieke Kennedy* dynastie pleegde te noemen. Het rijk der Kennedy's begon ongeveer een eeuw nadat voorva der Patrick uit het door armoede en honger geteisterde Ierland had besloten, zijn geluk in Ame rika te beproeven. De eerste Amerikaanse Kenne dy strandde in Boston, waar de Ierse wijk geen beste naam had. Zijn zoon Patrick Joseph gaf via de handel in drank de familie enig aanzien. Van hem hebben de Kennedy's ook de belangstelling voor het politieke leven. Ted met zijn vader en moeder tijdens een tv-uitzending, waarin de dank van de familie Kennedy werd uitgesproken voor het medeleven van het Amerikaanse volk na de dood van Robert, De basis De basis voor de Kennedy-dy- nastie werd echter gelegd door Joseph Patrick, de ondernemende zoon van Patrick Joseph. Toen hij negen was, verkocht Joe pin da's op toeristenboten en orga niseerde hij bustochten. Na de middelbare school bezocht hij de Harvard universiteit in die tijd iets bijzonders voor iemand van Iers-katholieke afkomst. Daarna ging hij in het zakenle ven, en hij verdiende miljoenen. Joe was intussen getrouwd met de intelligente dochter van de burgemeester van Boston, Rose Fitzgerald, die hij op Harvard had leren kennen. Fitzgerald, die zijn Senaatszetel had verloren aan de republikein Henry Cabot Lodge, had eerst nrfgal wat be zwaren tegen een huwelijk van zijn dochter met de zoon van een drankhandelaar. Rose wilde ech ter niet luisteren. Aanvaard Spoedig was Joe een invloed rijk man in Wall Street, in de drankhandel, bij de filmindustrie en de commerciële radio. Hij trok zich uit de filmwereld terug voordat er een kuisheidsveld tocht begon en keerde de beurs de rug toe voordat de krach van 1929 kwam. Zijn Iers-katholieke afkomst bleef hem echter achtervolgen. Vertwijfeld heeft hij wel eens uitgeroepen, wat hij eigenlijk nog méér moest doen om als een echte Amerikaan aanvaard te wonden. Londen was in die jaren de be langrijkste diplomatieke post. Daar maakte Kennedy echter de grote fout, Roosevelt te ad viseren buiten de tweede wereld oorlog te blijven, omdat naar zijn mening Hitler-Duitsland niet te verslaan was. Roosevelt luisterde niet. Be weerd wordt, dat Kennedy in 1940 overwogen heeft, zelf naar het presidentschap te dingen om te voorkomen dat Amerika zich nog verder in het Europese con flict zou mengen. Hij maakte zich daarmee onmogelijk en werd ontslagen Mislukt Zijn nieuwe carrière was mislukt. Joe Kennedy gaf echter Door Zijn grote kans kreeg hij toen president Roosevelt hem tot am bassadeur in Engeland benoemde. Joe Kennedy had de president belangrijke diensten bewezen als voorzitter van een commissie die De kinderen wettelijke maatregelen moest opstellen om herhaling van de depressieramp te voorkomen. niet op. Zijn zonen moesten stre ven naar wat voor hemzelf on be reikbaar was. Joe Kennedy verlangde van zijn kinderen, dat zij hun volle energie zouden wijden aan alles wat zij op zich namen. Hij leerde ze, dat onderlinge wedijver in het gezin een vorm van droog zwemmen was voor het harde le ven. Deze geest bleef kenmer kend voor het robuuste gezinsle ven van de familie. En zo werd het gezin van Joe Kennedy het voorbeeld van een Ierse familie, die zich wilde laten gelden en daarin zou slagen door de rijkdom van de vader en de intellectuele en representatieve kwaliteiten van de moeder. De vier zoons van Joe Kennedy drukten de voetsporen van hun vader. Joseph, John, Bob en Ted studeerden af op Harvard, waar zij ook in een of andere tak van sport uitblonken. De jonge Joe (Joseph) maakte er geen géhéïm van, dat hij president van de Verenigde Staten wilde worden. De vijf dochters (Rosemary, Kathleen, Eunice, Patrióia en Jean) kregen eenzelfde harde op voeding. Alleen Rosemary kon niet mee; zij wordt al vele jaren verpleegd in een tehuis voor ge handicapten. Kathleen zorgde voor een fa miliedrama door haar huwelijk met de anglicaanse markies van Hartington. Dit bracht verwijde ring, ook nadat de markies in Normandië was gesneuveld. In 1948 kwam Kathleen bij een vlieg ramp in Frankrijk om. Eunice trouwde "met Robert Sargent Shriver (nu ambassadeur te Parijs), Patricia met de acteur Peter Lawford (van wie zij intus sen is gescheiden) en Jean met Stephen Smith, die een deel van het familievermogen beheert De tweede wereldoorlog haalde een streep door het plan van jon ge Joe, in de politiek te gaan. Het was de liefste wens van zijn vader, dat hij president zou wor de. Tijdens een gevaarlijke vlucht boven het Kanaal, waar voor hij zich vrijwillig had ge meld, kwam Joe echter in sep tember 1944 om het leven. Zware slagen Zijn dood was een grote slag voor de familie. Niet lang daarna keerde de tweede zoon, John Fitzgerald, zwaar gewond terug uit het Verre Oosten, waar hij in dienst van de marine aan de oor log tegen Japan had deelgeno men. De hoop, dat eens een Kennedy de scepter in het Witte Huis zou zwaaien, leek voorgoed de bodem te zijn ingeslagen. Het duurde lang voordal de oude Kennedy in John een toekomstig president wilde zien. Om te bewijzen dat hij wat waard was, moest John om een zetel in de Senaat vechten met de veel oudere en alom bekende Henry Cabot Lodge. Hij deed het en versloeg de zoon van de man, die eens zijn grootvader van moederszijde, John Francis Fitz gerald, had onttroond. Witte Huis Nadat Stevenson in 1956 voor de tweede keer van Eisenhower had verloren, besloot John in 1960 zelf naar het presidentschap te dingen. Bij de voorverkiezin gen behaalde de organisatie die achter hem stond een vrij ge makkelijke overwinning, nadat Hubert Humphrey (toen nog se nator) door geldgebrek zijn cam pagne in West-Virginia had moe ten staken. John had zijn overwinning vooral te danken aan zijn broers Bob en Ted, maar ook aan de rest van de familie (met uitzon dering van zijn vader, die op de achtergrond moest blijven). Op 22 november 1963 ruim drie jaar nadat hij Nixon had versla gen, werd Johns werk afgebro ken, toen hij in Dallas werd ver moord. De situatie in de wereld was toen allesbehalve rooskleu rig. Het prestige van Amerika had een nieuw dieptepunt be reikt. De ontreddering, die gevolg was van de moord, wees echter op het enorme vertrouwen dat zijn landgenoten in zijn capaci teiten als president hadden ge had. Voor de familie Kennedy was de moordaanslag niet alleen een menselijk drama. Ook de politie ke gevolgen waren pijnlijk. Johnson werd president en de verwachting dat hij bij de ver kiezingen van november 1964 vrijwillig plaats zou maken voor Robert, bleek al spoedig onge grond. Robert Robert (Bob) mocht Johnson niet en had daar sinds 1960 geen geheim van gemaakt. De nieuwe president wenste hem zelfs niet als kandidaat voor het vi- ce-presidentschap. Zo werd Bob gedwongen, naar een Newyorkse zetel in de Senaat te dingen. Hij slaagde en vanuit zijn positie als senator begon hij de politiek van Johnson te bestrijden. De wijze waarop hij dat deed, werd niet door iedereen gewaardeerd. Ook het rumoer rondom het boek van Manchester („De dood van een president") deed de naam van de Kennedy's geen goed. Het was dan ook be grijpelijk dat Bob Kennedy veel weerstand opriep, toen hij zich in het voorjaar aanmeldde als te genkandidaat van Johnson. Tweede drama John Kennedy i het fP ilte Sluis. Op zijn schouders drukte een enorme verantwoordelijkheid, die hij niet met anderen kn» delen Toen Bob Kennedy aan het be gin van deze maand in Los An geles werd vermoord, was hij een fel omstreden figuur. Zij die ge legenheid hebben gehad, hem be ter te leren kennen, menen dat zijn tegenstanders ongelijk had den. Achter de fanatieke politi cus ging een bewogen mens schuil, die de politieke macht van het presidentschap zocht om naar een betere wereld te stre ven. De titel van zijn laatste boek luidde dan ook: „To seek a newer world" Aangenomen wordt dat Ted, die al vóór 1960 de lievelingszoon van de oude Kennedy was, een minder omstreden figuur zal zijn in de Amerikaanse politiek. Men noemt hem wel het showpaard en het werkpaard van de Senaat, waar hij al een plaats had vero verd voordat Bob er in 1964 zijn intrede deed. Beweerd wordt dat vader Kennedy na de dood van John F. de voorkeur aan Ted zou hebben gegeven om naar het presidentschap te dingen. Een vliegongeluk, dat hij ter nauwernood overleefde, schakel de de jonge senator in 1964 ge ruime tijd uit. Bob kreeg toen de leiding. Later maakte hij eens een eind aan een gesprek door te zeggen: „Ted, je moet je heel goed herinneren dat vader mij hoofd van de familie heeft ge maakt" Naam gemaakt Ted, die zijn broer had afgera den dit jaar mee te doen aan de presidentsverkiezingen, staat als gematigd bekend, ook in zijn kri tiek op het Vietnambeleid. Hij maakte al naam in zijn strijd te gen rassendiscriminatie, voor hervorming van de immigratie wetgeving en voor een grootscheepse hulpactie aan vluchtelingen in Vietnam. On langs publiceerde hij zijn eerste boek: „Decisions for a decade" over de gevolgen van de oorlog :n Vietnam. De jonge senator, wiens grotere bekwaamheid ook door zijn ou dere broers werd erkend, heeft nog niets van zijn toekomstige plannen laten blijken; het is er nog te vroeg voor. Uit zijn hou ding na de moordaanslag op Bob Deze foto van het voltallige ge zin Kennedy uerd in 1937 geno men. Op de leuning van de stoel van haar vader Joe zit Patricia (toen 13). Achter haar staat John (20). Aan de voeten van haar va der zit Jean (9) en achter haar Eunice (16). Bij mevrouw Rose Kennedy (ge heel rechts zittend) ziet men Joe Jr. (22). Naast hem staat Rosemary (19). De 17-jarige Kathleen sit aan haar linkerzijde. Links van Kath leen staat Robert (12) en helemaal vooraan zit Tedde Benjamin van de familie. Ted Kennedy met zijn vrouw Joan. Hel echtpaar heeft drit kinderen. J Kennedy en uit de woorden, die hij sindsdien gesproken 1 ïeeft komt echter een vastbeslotenheid naar voren, die duidt op aan vaarding van de uitdaging, waar mee ook hij geconfronteerd wordt. Nederlandse vertaling] „Een nieuwe wereld wacht!", uitgave Ad M. C. Stok Fo rum Boekerij, Den Haag (263 blz., 15,90). TN de afgelopen weken is de mogelijkheid geopperd, dat Ted Kennedy de kandidatuur voor het vice-presidentschap zal worden aangeboden. De democratische kandidaat voor het presidentschap zou dan zeker kunnen zijn van de overwinning bij de verkiezin gen in november. Het kan echter nog tot de conventie van de Democratische partij in augustus duren, voordat bekend is of de jonge senator belangstelling heeft voor een goede kans voor de tweede plaats. Van huis uit heeft hij geleerd, nooit genoegen te nemen met de op één na beste klassering. In de politiek spelen echter ook andere factoren een rol. Zo had Robert Kennedy in 1964 wél interesse voor de tweede plaats onder president Johnson, omdat die hem na verloop van tijd „auto matisch" de kandidatuur voor het presidentschap zou hebben bezorgd. Het zou echter anders gaan en onder dramatische omstandigheden eindigtie een schitterende carrière.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 13