Talentenproject pleit voor nieuwe „heledagschool" 1 VVD waarschuwt Biesheuvel Nigerianen in ons land Moskou wil met Berlijn sterker staan Vergoeding Kamerlid naar 40.000 gulden Nederland geeft minder kinderen een kans Smal is de weg naar de universiteit ft Kritiek op ons onderwijs bestel Vliegen boven uw woonplaats 25 MIN. in de lucht "^è^voorf 27.50 p.persj Amerikaanse korte films in De Doelen LOONTREND VOLGEN Noord-Holland verliest steeds meer water Licentie met Philips Heet gasmotoren in de maak ZWEDEN VERSLOEG DENEMARKEN: 2-1 Lucebert een profeet Muiters sloten kapitein een tijdje op 7 VRIJDAG 28 JUNI 1968 (Van een onzer redacteuren) LEIDEN Van alle vergelijkbare landen bereikt in Neder land bet kleinste percentage van een bepaalde leeftijdsgroep het hoogste leerjaar van de middelbare school. ILLUSTRATIE: Van de ongeveer 18-jarigen zat in 1964 in ons land 8 procent in zo'n klas. in Duitsland en Frankrijk 11 procent, in België 13, Zweden 23, Japan 57 en Amerika 70 procent. Dan is het peil van óns onderwijs zeker wel hoog, omdat de be6ten geselecteerd zijn? Neen, daar is geen sprake van. BEWIJS: in twaalf landen heeft men op school een wiskundeproef laten uitvoeren. De uitblinkers zaten niet in het streng selecterende Nederland, maar in Zweden en Japan. Wie zijn op deze smalle weg naar de universiteit vooral de dupe? De kinderen van lagere sociale herkomst. CIJFERS: de genoemde groep 18-jarigen in de hoogste klas bestond voor een verhouding van één op dertien uit kinderen van handarbeiders. In Zweden is die verhouding één op acht, in Japan één op vier. Ongun stiger nog dan Nederland komen Frankrijk, Engeland en West-Duits- land (1 op 56!) uit de bus. Dat zijn een paar van de vele I opmerkelijke zaken die aan de f orde komen in Het verborgen talent neerslag van een langdurig en grondig onder zoek van het Sociologisch In stituut te Leiden naar milieu, schoolkeuze en schoolgeschikt- heid. Deze studie is ontstaan uit be zorgdheid over dit soort cijfers. In 1960 leerden de statistieken dat een jongen uit het milieu der vrije beroe pen en hogere employés gemiddeld een minstens vijftien maal grotere kans heeft tot het middelbaar onder wijs te worden toegelaten dan een 1 leeftijdgenoot uit het milieu der (niet agrarische) handarbeiders. En dat in I een welvaartsstaat, in deze tijd van gelijke kansen voor iedereen. Nu is gebleken dat leerlingen van de zesde klas van de lagere school die blijkens een intelligentietest vol doende begaafd zijn voor het volgen van een bepaalde vorm van voortge zet onderwijs, daar in de regel ook wel terecht komen. In de zesde klas zit vrijwel geen ongebruikt talent. De handarbeiderskinderen zijn dus al eerder „afgevallen". Anders ge zegd: intelligentie en schoolgescliikt- heid zijn al in de eerste klassen van de lagere school gedaald. Dat schijnt onder invloed te staan van de leesprestaties: kinderen die niet goed kunnen lezen, hebben meer moeite kennis te verwerven dan andere kin deren met (aanvankelijk) een even hoog IQ. Gezin en school Hoe komt het dan dat grote groe pen kinderen van handarbeiders zul ke geringe leesprestaties halen in het eerste schooljaar? Er wordt wel dit antwoord gegeven: het gezin geeft het kind nu eenmaal niet wat het nodig heeft om op school succes te hebben. Daarbij blijft de school echter bui ten schot, en dat noemen Van Calcar, Soutendijk en Tellegen in hun onder deel van deze studie een denkfout de fout van de uniforme aanpak in het onderwijs; de opvatting die men wat overtrokken zo zou kunnen weergeven: het zijn de kinderen die zich moeten aanpassen aan de school en niet omgekeerd. Alle leerlingen moeten een gestan daardiseerd uniform leerprogramma afwerken, waarbij iedereen begint met dezelfde leerstof (bijv. leesboekje nummer 1), deze in hetzelfde tempo doorwerkt om bij dezelfde leerstof te eindigen (leesboekje nummer x). En dat moet wel bij veel leerlingen op een mislukking uitlopen, want zo'n uniform leerprogramma is afgestemd op een soort model-leerling met een zeer bepaald kennispeil en een zeer bepaald soort voorbereiding op de schoolsituatie. Zoals elders in het boek wordt op gemerkt: onze scholen zijn afgestemd op het kind van de middenklasse. De structuur van de gebezigde taal en de betekenis van het taalgebruik even als het door de leerkrachten ver wachte streefniveau zijn hiervan de voornaamste pijlers. De belangrijkste conclusie die pro fessor Van Heek en zijn vele mede werkers uit hun onderzoekingen trekken, is deze: er moet een speci fieke schoolvorm komen. Die zou geenszins alleen voor handarbei derskinderen bestemd zijn, maar de hele school zou er wel op moeten zijn ingesteld. bijzondere aanpas singsmoeilijkheden die zich vooral bij handarbeiderskinderen voordoen, te overbruggen. Prof. dr. M. J. Langeveld en drs. J. Sixma hebben de opzet van zo'n school uitgewerkt. Het komt ons niet verantwoord voor, schrijft prof. Van Heek, met de oprichting van deze experimenteerscholen te wachten tot dat men over tientallen jaren mis schien zal besluiten tot toepassing van de scholengemeenschap als on derwijssysteem als Zweden nu kent. Prof. Langeveld en drs. Sixma staat voor ogen een school die lijkt ONS LAND kent de meest uiteenlopende vormen van onder wijs, die aangepast zijn aan de specifieke behoeften van diverse bevolkingsgroepen: b.v. be roepsgroepen, groepen van licha melijk en geestelijk gehandicap ten of regionale taalgroepen (Friesland). Ook is aan specifieke wensen, die vooral in de hogere en middelbare milieus ten aan zien van het onderwijs voorko men, op verregaande vAjze tege moet gekomen binnen de sfeer van het neutrale bijzondere on derwijs. Mede gezien deze feiten is het niet juist noch uit een oogpunt van maatschappelijke efficiency, noch uit een oogpunt van sociale rechtvaardigheid dat tot nu toe nooit is rekening gehouden met de specifieke behoeften der leerlingen, die tengevolge van de geringe aanpassing van sociaal milieu en school, hun potentiële schoolgeschiktheid niet tot parate schoolgeschiktheid hebben kun nen ontwikkelen." Daarmee besluit prof. dr. F. v. Heek het boek HET VERBOR GEN TALENT, waarvan wij de verschijning al eerder hebben aangekondigd en dat in en om de onderwijswereld grote aandacht trekt. Het boek is de neerslag van het „Talentenproject" dat vanwege het Sociologisch Insti tuut te Leiden van 1961 tot 1967 is uitgevoerd door een groot aan tal sociologen, psychologen en paedagogen onder de algehele leiding van de Leidse socioloog Van Heek. Bijgaand artikel wijden wij aan deze studie, die bij J. A. Boom en Zoon te Meppel is verschenen (356 blz., 37,50). Kindurm Maar de kern van onderwijs geven is: het behartigen van de ontwikke ling van de leerlingen vanaf het punt waarop deze ontwikkeling zich be vindt! Die opvatting stelt niet de school maar het kind in het middel punt. Van een „kindarme" school zijn juist de kinderen uit het handarbei dersmilieu de dupe. Door deze nivel lering al in de eerste klas komen ze steeds verder achter. En straks, in de zesde klas. blijken ze inderdaad niet (meer) geschikt te zijn voor het mid delbaar onderwijs. HOE EN WAT Deze KWARTET-rondvluchten worden georganiseerd v uit Luchthaven Rotterdam en 2ljn «Héén voor KWARTET- abonnees. Er wordt gevlogenmet ervaren verkeersvlieger» die geen dolle stunts ^uithalen rnaar u in een modem, comfortabel vliegtuig laten genieten van uw „luchtdoop" Er kunnen 3 passagiers tegelijk mee. Als regel is het mogelijk in de 25 minuten vliegtljd ook over uw woonplaats te vliegen. Terwijl men op z'n beurt wacht is een gezellig restaurant en een zonnig terras ter be schikking, vanwaar men het af- en aan vliegen kan volgen. Alle gewenste inlichtingen over lijndiensten of over leren vliegen zijn ter plaatse te krijgen. Aan het eind van de vlucht wordt u als herinnering een Oorkonde van Luchtdoop over- Uiterlijk'twee dagen voor-u aan.de beurt bent krijgt u de instapkaart thuis. Beialina aan de krant: per giro of aan het bureau. Wie alleen of met z'n tweeën wil vliegen zonder andere passagiers, moet natuurlijk wèl voor drie personen betalen. Bij de indeling behoeft men dan niet op een combinatie te wachten. Wel moet u op de bon dan eenzelfde naam drie- of tweemaal vermelden. Twee- of driemaal 25 minuten aaneen vliegen Is mogelijk als men het dubbele of driedub bele betaalt. Busljjn S3 vertrekt op de halve «ren van het Centraal SUHon naar het vllervel saterdag 5 minuten later. Dour van de ril naar bet vliegveld ongeveer een half us Prof. dr. F. van Heek op het type waarmee de Duitsers ex perimenteren: de Ganztagschule. (Trouwens, Langeveld heeft al in 1961 een plan voor een „brugschool" op tafel gelegd.) Doorstromen Hun „doorstroomschool" is een combinatie van kleuter- en basis school. (Onderzoekingen in Amerika pleiten zelfs voor beginklasjes van 2- en 3-jarigen). Het streven is gericht op het brengen van in aanleg begaaf de kinderen minstens tot het einddi ploma vwo of havo. Laatbloeiers uit lagere sociale milieus moeten door middel van inpassingscursussen ook een kans krijgen. Het taalgebruik vereist veel zorg: het kind moet het vanzelfsprekend gaan vinden iets mee te delen, te beschrijven, te vragen in goede, vol ledige zinnen. Dat vergt een lange en intensieve begeleiding op heiedagscholen (8.30 tot 5 uur) met perioden voor samen leren, samen spreken, samen werken, spelen, eten, rusten, feestvieren en uitgaan. Zittenblijven moet verdwij nen of drastisch beperkt worden. Het klassikaal systeem moet gedeeltelijk worden losgelaten. De klassen moe ten kleiner worden. Een en ander vraagt bijscholing van onderwijzers en beïnvloeding van de ouders. In de grote steden zal men zulke scholen in verschillende wijken kunnen stichten; op het plat teland zal het wel nodig zijn, streek- en compromisscholen te vormen. ROTTERDAM In het kader van het Holland Festival zullen elke avond om 20.15 uur van 2 t/m 6 juli in de kleine Doelenzaal korte Ameri kaanse films worden vertoond, veer tien in getal, die alle op de verschil lende festivals zijn bekroond. Ze zijn gemaakt door de studenten van de School voor kunstvorming afdeling film. De presentatie gebeurt in het kader van de toneelvoorstellingen die door dezelfde school worden gegeven. De Universiteit van Zuid-Californië (USC) te Los Angeles bestaat uit een aantal „Professional schools" waar onder ook de filmacademie resor- teerL Deze telt 350 leerlingen. Het is de oudste instelling van de V.S. Zij werd in 1929 opgericht en was de eerste, die een doctoraal examen in verscheidene takken van de cinema tografie instelde. Zo heeft zij vele talenten opgeleverd voor het nabije Hollywood o.a. John Wayne. Een van de huidige docenten is Jerry Lewis, naast regisseurs als SCHIPHOL „Als u het per se wil horen dan willen wij dat wel zeggen: wij zijn niet geko men om Nederland te vragen de wapenleveranties te hervatten." Deze woorden sprak gisteravond op Schiphol kolonel Olutoye, staatsse cretaris voor militaire aangelegenhe den van het Nigeriaanse ministerie van buitenlandse zaken. Hij was met de heer U Asika, bestuurder van de op Biafra terugveroverde provincie Enoegoe, uit Kopenhagen op Schiphol aangekomen om in Den Haag mi nister Luns te ontmoeten. „Wij hebben in een verzegeld en veloppe een officiële boodschap van de federale regering bij ons die wij in Europa aan diverse regeringen moeten overhandigen", zo deelde de laatste mee. Beide Nigeriaanse vertegenwoordi gers bevinden zich op een reis langs zes Europese landen: Finland, de drie Scandinavische landen. Nederland en België. Over de inhoud van de boodschap konden zij zich niet uitla ten. Wel verklaarden zij dat het doel van hun reis mede is in West-Europa misverstanden weg te nemen over de vredesonderhandelingen tussen Nige- rië en Biafra, die vorige maand „we gens het weglopen van de Biafraanse onderhandelaars" mislukten. Zij spraken geruchten tegen dat de hulp van het internationale Rode Kruis aan Biafra door toedoen van Nigerië zijn bestemming niet heeft bereikt. Evenals de twee geestelijken uit Ni gerië die Nederland enkele weken bezochten, verklaarden de twee gede- SCHIPHOL De situatie rondom Berlijn en de nieuwe crisis, die daar door het Ulbricht- regime is veroorzaakt, kan alge meen beschouwd worden als een antwoord van de Sowjetunie op de tendenties naar liberalisatie in enkele Oosteuropese landen. Dit zei gisteren minister van bui tenlandse zaken Luns bij zijn terug keer van de NAVO-conferentie te Reykjavik op Schiphol. Ook de re cente manoeuvres van de Russische vlooteenheden in het noordelijke deel van de Atlantische Oceaan bekeek hij in dit licht „Ik wil niet alarmeren", aldus de minister. „Er is niemand die aan dreigend conflict denkt, maar wel ge looft men, dat er iets te merken valt van een Russisch besluit om in ver band met de gebeurtenissen in het Oostblok vooral die landen ter wille te zijn, op wie men het meest kan rekenen en daarbij denk ik met na me aan de DDR en Polen. Daarmee hoopt Rusland zijn invloed in die landen te verhogen als tegenwicht te- legeerden dat de burgeroorlog tussen Biafra en Nigerië geen religieuze botsing is en evenmin een stammen- oorlog, doch een conflict om de macht. Wanneer wij Biafra zouden toestaan zich los te maken van Nige rië dan zou het einde zoek zijn", zo besloot de heer Asika, „want dan zouden soortgelijke rebellieën in de toekomst opnieuw in andere delen van Nigerië kunnen uitbreken. Er moet spoedig mee begon nen worden, pleiten prof. Lan geveld en drs. Sixma: we mo gen niet de gebruikelijke vijftig jaar wachten. Men zal nu het experiment moeten aandur ven. BLOEMENDAAL Het Provin ciaal Waterleidingbedrijf van Noord- Holland gooit op het ogenblik letter lijk en figuurlijk per uur bijna 300 in het water van de ringvaart rond de Haarlemmermeer. In het begin van deze week was het nog maar 90 per uur. Het verlies aan water dat dinsdag nog 30 pet. van de toevoer werd geschat is thans opgelopen tot 60 pet Het verlies vindt zijn oorzaak in een steeds groter wordend lek in een zinker onder de ringvaart in de enige hoofdtransportleiding die vanuit het Amsterdamse waterleidinggebied Leyduin in Vogelenzang de bijna 100.000 zielen tellende bevolking van de gemeenten Haarlemmermeer, Aalsmeer en Uithoorn van water voorziet. Het leggen vair een nieuwe zinker, oorspronkelijk gepland in de nacht van zaterdag op zondag, zal mis schien vannacht gebeuren. Tijdens deze werkzaamheden zal het scheep vaartverkeer enige tijd worden gestremd. EINDHOVEN Philips en United Stirling A.B. and Co., een firma die gemeenschappelijk bezit is van de Zweedse nationale defensie-industrie, hebben een licentieovereenkomst gesloten voor fabricage van heet- gasmotoren volgens het Stirling prin cipe. Deze praktisch geruisloze motoren worden extern verhit, waardoor men een grote vrijheid in keuze van brandstof heeft, evenals een aanzien lijke vermindering van schadelijke uitlaatgassen. Het principe van de heetgasmotor, na jarenlange studie door Philips ontwikkeld, zal nu door United Stir ling worden gebruikt voor verdere ontwikkeling en ontwerp van In Scandinavië te fabriceren Slir- ling-motoren. STOCKHOLM Zweden heeft donderdagavond in het Solnastadion te Stockholm de vriendschappelijke voetbalwedstrijd tegen Denemarken met 21 gewonnen. De ruststand van deze wedstrijd, die bij regenachtig weer door slechts 13.000 toeschou wers werd bijgewoond, was 11 door doelpunten van Lindmann (18e mi nuut, 1—0) en Norquist (30e minuut, in eigen doel). Het winnende doel punt kwam in de 53e minuut van de voet van Tomas Nordahl. (Van onze parlementsredactle) DEN HAAG Tweede-Ka- raerleden krijgen over 1968 met terugwerkende kracht een scha deloosstelling van 25.000, met ingang van 1 januari 1969 f 40.000. Daarna zullen de Ka merleden niet meer zelf over hun financiële voorziening be slissen, maar per 1970 de loon stijging van het bedrijfsleven volgen. Met 119 tegen 18 stemmen heeft de Tweede Kamer zich gisteren met het door minister Beernink ingediende wetsont werp akkoord verklaard. De Kamer kon zich ook verenigen met de aftrek voor nevenfunc ties: eerste 5000 vrij, daarna een aftrek van 50 procent van het meerdere tot een maximum van 15.000. Tegen de verhoging stemden de beide Boerenpartijgroepen, PSP, CPN, SGP, GPV, de socialist Wie- ringa (die de aftrek van nevenfunc ties onvoldoende vond) en de a.r. Diepenhorst, maar op heel andere gronden: de overheid zou treden in het beleid van politieke partijen door zich te mengen in het al of niet be kleden van nevenfuncties via de af trekregeling. De verhoging van de schadeloos stelling was het laatste punt dat de Kamer behandelde, alvorens op reces te gaan. De overgrote meerderheid meende dat de verhoging zelf wel ongeveer juist was, maar door een motie van de democraat De Goede ontstond er een principiële discussie over de verenigbaarheid van neven functies met het Kaïnerlidmaatschap. De heer De Goede vroeg zich af waarom deze zaak nu eens niet uit puttend behandeld zou kunnen wor- I den. Hij vroeg uitbreiding van het aantal onverenigbare functies en maatregelen om openbaarmaking van dit soort nevenfuncties te verplich ten. Minister Beernink meende dat deze zaak toch bij de grondwetsherziening aan de orde zou komen, en, wanneer de heer De Goede prijs stelde op een vroegere discussie, zou dit bij de al gemene politieke beschouwingen kunnen. De regering, aldus de mi nister, mag geen partij kiezen in de wijze van uitoefening van het Ka ïnerlidmaatschap. De heren Kieft (a.r.), Geertsema (lib.) en Kikkert (c.h.) vonden dit een juist uitgangspunt. De heer Kieft meende dat het Kamerlid zelf moet beslissen waar en hoe zijn democra tische verantwoordelijkheden liggen. Ook de heer Van den Bergh (soc.) was niet voor deze motie; hij diende een andere motie in, waarin hij de regering uitnodigde de openbaarma king van publieke en particuliere functies te bevorderen. De rege ringspartijen achtten ook dit een zaak van de politieke partijen zelf. Verworpen De motie-De Goede werd verwor pen met 120 tegen 17 stemmen. Voor stemden de beide Boerenpartijgroe pen, D'66, PSP en de socialisten Wil- lems en Van den Doel. De motie-Van den Bergh haalde het ook niet: 76 tegen 61 stemmen; 8 KVP-ers en de liberaal Wiegel volgden de PvdA. Een motie-Franssen die de cumula tie van wachtgelden en pensioenen verkregen uit reeds beklede over heidsfuncties, wilde tegengaan werd ook verworpen. De Kamer meende dat dit een zaak is die thuis hoort bij de behandeling van het wetsontwerp politieke ambtsdragers. De heer De Goede diende nog een amendement in om de aftrekregeling j voor neveninkomsten te verzwaren door de voorgestelde aftrek van 50 procent te verhogen tot 75 procent en voorts het maximum van 15.000 op 30.000 te brengen. Slechts vier soci alisten kreeg hij mee, hetgeen niet voldoende was. Aangenomen werd wel een voorstel-De Goede om Kamerleden die geschorst zijn, hun schadeloos stelling te laten houden. Boven de schorsing zou dit nog een extra straf betekenen, aldus de heer Westerterp (kath.v.). Verzekering Minister Beernink deelde nog mee, dat hij met Kamervoorzitter Van Thiel kontakt op zou nemen om te komen tot een bevredigende regeling van de invaliditeitsverzekering voor Kamerleden en enkele andere secun daire voorwaarden. De vergoeding voor Eerste-Kamerleden achtte hij voor verbetering vatbaar, voort vloeiend uit het besproken wetsont werp. De kwestie van de pensioenen zou in studie genomen worden. Minister Beernink was met de soci alist Van den Bergh van mening, dat de term schadeloosstelling uit de tijd is. In de Proeve voor een grondwet wordt gesproken van geldelijke voor ziening. Hij zou een en ander onder de aandacht van de Staatscommis- sie-Cals-Donner brengen. Over het algemeen vond de Twee de Kamer 40.000 niet overbetaald, ermee rekening houdend dat hierover nog belasting wordt betaald en ver geleken met vergelijkbare openbare functies en parlementen in het bui tenland. Belangrijk achtte men het dat dit j wetsontwerp een aansporing is om het Kamerlidmaatschap als een vol ledige dagtaak te gaan zien. Wat be treft het tijdstip van indienen con cludeerde de Tweede Kamer, dat geen enkel tijdstip psychologisch juist valt, maar dat deze zaak nu eens eindelijk bevredigend geregeld dient te worden- Minister Klompé: gen wat zich afspeelt in Tsjechoslo- wakije, wat zich al eerder afgespeeld heeft in Zuid-Slavië en Roemenië en wat zich begint af te tekenen in Hon garije", zo meende minister Luns. Over de heroriëntering van de NA VO voor meer op vrede gerichte ta ken, met name door middel van ge balanceerde vermindering van de strijdkrachten, zei de bewindsman: „Tot dusver heeft de Sowjetunie daar geen belangstelling voor getoond, zo dat ons verlangen niet eenvoudig te verwezenlijken zal zijn. De liefde kan nu eenmaal niet van een kant komen." Verontrusting Wat de versterking van de Russische eenheden in de Middel landse zee betreft, de NAVO-landen hebben hierover, met uitzondering, van Frankrijk, hun verontrusting uit gesproken in een communiqué. Frankrijk is het op zichzelf met deze bezorgdheid wel eens, doch achtte het beter om daaraan in het commu niqué geen uiting te geven. Minister Luns verklaarde verder de NAVO-ministerraad verslag te hebben uitgebracht van zijn recente bezoeken aan de Oostbloklanden en aan Egypte en Israël. Hij sprak zijde lings over de indruk, dat er in Israël stromingen zijn, die geen haast heb ben, die geloven dat de tijd in het voordeel van Israël zal werken. „Minister Eban is die mening zeker niet toegedaan", aldus minister Luns, „en op de NAVO-vergadering is tot uiting gekomen, dat men algemeen het verstrijken van de tijd zonder dat er een oplossing komt in het na deel van het Westen acht. Zolang de crisis voortduurt wordt de groeiende aanwezigheid van de Russische vloot in de Middellandse Zee en in Algiers steeds meer geac centueerd", zei hij. Minister Luns zal Aba Eban van daag spreken over de situatie in het Nabije Oosten. Eban vertoeft mo menteel in ons land in verband met een conferentie van Israëlische am bassadeurs in Europa, die in Den Haag wordt gehouden. Op Gronings schip SCARBOROUGH Vier beman ningsleden van de kustvaarder Tinda uit Groningen zijn op aanwijzing van hun gezagvoerder in de Engelse ha ven Scarborough wegens muiterij gearresteerd. Volgens de Engelse politie hadden de vier zeelui kapitein Mulder, zijn vrouw en hun kind enige tjjd in hun hut opgesloten. De reder, de heer D. Veenma uit Groningene, zei niets te weten van muiterij op zijn schip en van de arrestatie. Wel wist hij van onenig heid tussen de bemanningsleden en dat er nieuw personeel voor het schip werd gezocht. RIJSWIJK Overeenkomstig zijn wens in kleine kring is gis teren de Staatsprijs voor letter kunde uitgereikt aan de dichter Lucebert, L. J. van Zwaansdijk. Dat gebeurde dan ook op het ministerie van CRM in Rijswijk. Er waren slechts leden van de jury en ambtenaren uitgenodigd. Lucebert had zijn vrouw, drie dochters en een zoon, alsmede zijn vriend en burge meester van zijn waonplaats meege bracht. Niettemin verscheen er toch nog een ongenode gast, namelijk de schilder Frank Lodeizen, die de plechtigheid mocht bijwonen. Minister Klompé prees de dichter om zijn boodschap, die hij kracht van zijn algemeen-religieuze inzich ten de lezer in zijn werk voorhoudt. Zij achtte Lucebert een geroepene, een profeet, die ver vooruitziende nieuwe meningen aankondigt, nieu we banen vrijmaakt. In het juryrapport wordt Luce- berts oorspronkelijkheid geroemd. Hij was de centrale figuur in de re volutionaire vernieuwing van onze poëzie in het begin van de jaren vijftig. Telkens weer treft een bijna achteloos, soms ook haast ongedul dig meesterschap over de taal, zijn stijl en de grote rijkdom aan motie ven- AMSTERDAM In het jong ste nummer van het VVD-partij- blad Vrijheid en Democratie wordt ernstige kritiek geuit op mr. B. W. Biesheuvel, leider van de AR-fractie in de Tweede Ka mer, naar aanleiding van zijn „schoten voor de boeg" van het kabinet op de deputatenverga- dering van zijn partij in Rotter dam. Hij keerde zich toen tegen de be lastingplannen van minister Witte- veen en gaf de regering het advies af te zien van „te snelle en te forse belastingverlaging" omdat daardoor te weinig geld beschikbaar zou zijn voor strijd tegen de werkloosheid, hulp aan arme landen, onderwijs en andere collectieve voorzieningen. Het artikel waarsdiuwt ervoor, dat een dergelijke houding van de AR-fractie bij de behandeling van de belastingvoorstellen in september tot een kabinetscrisis, Kamerontbinding en vervroegde verkiezingen kan lei den. Het blad neemt aan, dat mr. Biesheuvel zich bij zijn uitlatingen heeft laten beïnvloeden door een „minderheid van ARP-radicalen. „Zo als altijd en overal doen ook in de ARP de radicale 'extremisten' zich meer en veel luidruchtiger gelden dan de meer gematigden", aldus het artikel. Het blad vervolgt: „Het kabinet-De Jong is waarlijk geen wrak, onzee waardig scheepje. Maar een misser van een vooraanstaand politicus in de Kamer, in geagiteerde stemming gedaan, kan van een waarschuwings schot een voltreffer maken, die ook een goed schip kan doen zinken". Er wordt aan herinnerd, dat de he ren Biesheuvel en Toxopeus het voor de kabinetsformatie eens waren ge worden over „letter en geest" van de hoofdlijnen voor het regeringspro gram. „Maar wanneer mr. Biesheuvel nu zegt. dat de ARP zich gebonden acht aan het formatie-akkoord, dat stelt dat aanpassing van de belasting tabellen aan de geldontwaarding ge boden is. doch dat de regeringspartij en niet gebonden zijn aan 'de manier, waarop het gebeurt, aan de datum van ingang en aan de jaren, waarop die correctie betrekking heeft, „dan wekt hij", aldus het blad, „toch wel sterk de indruk, dat hij van die •geest' steeds meer dreigt los te ra ken".

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7