Commentaar Met Aarden geen formeel contact Meer vrouwelijke invloed nodig op wereldbeleid Oud-SS'ers in leger EEG-landen bereiken maandag douane-unie Buitenland benijdt TNO" ons om onze KONINKLIJKE GROND VOOR AANLEG WEG Door leeuwen aangevallen Fin naar huis Achttien: twee nieuwe onderwerpen Journalisten aan de dood ontsnapt Leber nam CDU bij de neus Studenten in Berlijn houden gebouw bezet snel... fantastisch bruin td met ir> Prins bij opening complex: VS bestuderen voorstel Gromiko Rechtenstudie voor hbs'ers Cohn-Bendit voorlopig uit de politiek 5 VRIJDAG 28 JUNI 1968 Defensie: mogelijkheid bestaat De Fin Viotto Korkhonen, die op 29 mei in Burgers leeuwenpark door leeuwen werd aangevallen toen hij vanuit zijn auto foto's wilde maken, heeft gisteren het Arnhemse gemeenteziekenhuis kunnen verlaten. Helemaal ge nezen is hij nog niet; hij zal nog enige tijd in een ziekenhuis in zijn vaderland moeten worden verpleegd. Op de foto Korkhonen met zijn echtgenote in de taxi voor het ziekenhuis. Doorslag TAE Russische bereidheid, met Ame- rika te spreken over beperking van offensieve en defensieve raket systemen, kan niet zonder meer als propaganda worden afgedaan. Het Kremlin heeft eindelijk begre pen, dat een akkoord over deze geld- ANDERHALF JAAR EERDER BRUSSEL De zes EEG- landen bereiken maandag 1 juli het stadium van de volledige douane-unie anderhalf jaar eerder dan in 1958 in het EEG- verdrag werd voorzien. De nog resterende douanerechten op industrie-produkten zullen zon dagavond om middernacht vervallen en het gemeenschappelijke douane recht op invoer uit niet EEG-landen j wordt dan volledig van kracht. Dit betekent echter niet, dat de douanerechten aan de onderlinge verslindende projecten het Russische grenzen zullen verdwijnen. Controle 1 -- het onderlinge handelsverkeer eigenbelang kan dienen. Dat geeft de doorslag. Als dit inzicht er eenmaal is, zijn de Russen bereid zaken te doen, getuige het kernstopverdrag en het non-pro- liferatie-akkoord (tegen spreiding van kernwapens). De beslissing werd voorafgegaan door een keihard debat van vele maanden, waarin de voorstanders van de harde lijn tenslotte het hoofd moesten buigen. Men legt deze ontwikkeling uit als een overwinning voor premier Ko- sygin op partijleider Brezjnef. De premier was vorig jaar al voor be sprekingen. Dat Washington positief heeft ge reageerd op de rede van Gromiko ligt voor de hand. Ook daar wil men graag van het dure en omstreden anti-raket-systeem af. Oud-minister McNamara heeft zich blijft nodig wegens de nog bestaande verschillen in omzetbelasting en ac cijnzen en voor toezicht op de nale ving van nationale regelingen inzake gezondheid, veiligheid en kwaliteit e.d. De opheffing van deze verschillen is een werk van lange adem, dat nog verscheidene jaren in beslag zal ne men. Slagbomen weg Wel heeft de Europese commissie besloten aan de 1ste juli wat extra luister bij te zetten door aan de mi nisterraad van de gemeenschap een drietal regelingen voor te leggen om de controles op het reizigersverkeer aan de onderlinge grenzen verder te versoepelen en om de meest opzichti ge symbolen van de vroegere ver deeldheid, t.w. de slagbomen bij de grensposten te verwijderen. In Brussel wordt tenslotte nog ge hoopt, dat in de maand juli ook de laatste regelingen getroffen kunnen worden om het volledig vrije verkeer van arbeiders tussen de zes landen te laten ingaan. DEN HAAG Het is mogelijk dat er in de krijgsmacht enkele be roepsmilitairen zijn met een „licht oorlogsverleden". Dit is gisteren door een woordvoerder van het ministerie van defensie meegedeeld. Het bestaan van de mogelijkheid is als volgt te verklaren. In 1959, toen er voor het Nederlandse detachement van de VN vrijwilligers gevraagd werden om uitgezonden te worden naar Korea, is bij iedereen die zich aanmeldde een antecedentenonder zoek ingesteld. Er bleek toen dat bij degenen die zich aanmeldden, er een aantal was met een oorlogsverleden. Daarbij waren oud-SS'ers, maar ook mensen die in oorlogstijd bij de Duitse visserij of bij de zogeheten Organisation Todt hadden gewerkt. In eerste instantie werden allen met een oorlogsverleden afgewezen. Later is men nadat overleg met justitie was gepleegd en dat gebleken was dat het ministerie van justitie daar geen overwegende bezwaren tegen had, een soepeler 'houding gaan aan nemen ten opzichte van de zg. „jeugd- gevallen", dat wil zeggen diegenen die op jeugdige leeftijd zich in dienst van de Duitsers gesteld hadden. Dat werd mede gedaan omdat ge bleken was dat een aantal van hen zich wensten te rehabiliteren. Zij werden aangenomen na een proeftijd. Geen van hen had overigens zijn Ne derlanderschap verloren, bijzondere raad voor de rechtspleging had bepaald dat diegenen die als minderjarigen in dienst van de Duitsers waren getreden, hun Neder landerschap niet hadden verloren. Diegenen die geaccepteerd waren voor de dienst in Korea konden na hun terugkeer in Nederland in be- roepdienst overgaan, mits zij volde den aan een aantal voorwaarden. De mogelijkheid bestaat dus dat een zeer gering aantal van hen nog in dienst is. Defensie heeft dit verklaard naar aanleiding van vragen over uitlatin gen die een vroegere beroepsmilitair zaterdag in het VARA-radioprogram- ma Uitlaat heeft gedaan. Bij defensie meent men dat diegene die in dit programma verklaarde als oud-SD'er in beroepsdienst te zijn geweest een oud-sergeant is, die in 1961, na afloop van zijn contract, de dienst heeft verlaten. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Groep van Achttien (het gesprekscentrum van KVP, ARP en CHU) heeft twee nieuwe werkgroepen inge steld: de eerste voor het welzijns beleid en de tweede ter bespre king van het verantwoordelijk gebruik van economische macht. Bij het welzijnsbeleid komen onder meer aan de orde het onderwijs, ook de structuurhervorming daarvan en het cultuurbeleid. In de tweede werkgroep gaat het voornamelijk om het gebruik van economische macht ten opzichte van consument, milieu, eigendom- en grondpolitiek. De Achttien zijn gisteravond weer voor het eerst bijeengekomen sinds het uittreden van de radicalen uit de KVP in februari. Sindsdien hebben alle drie partijen congressen gehou den. De resultaten daarvan zijn uiter aard besproken. Van de zijde van de ARP is mel ding gemaakt van de partijresolutie die stelt dat er verbindingslijnen met de PPR van Bogaers en Aarden zijn en die vraagt het eventueel contact met de PPR in De Achttien te bren gen. Dat heeft de ARP gedaan. Zelfstandig Uiteindelijk zijn De Achttien tot de conclusie gekomen, dat het niet on denkbaar is dat er contact met de 7nn we- i PPR wondt opgenomen, zij het infor- want de meel en °°k niet als GroeP van Acht_ tien. Iedere partij kan echter wel zelfstandig contact opnemen. De ARP wenst de eigen resolutie ook uit te voeren en te praten met de PPR. De CHU zal dat contact ook niet ontlo pen, maar wel zal dan in een eerste gesprek hoofdstuk 1 van het inte rim-rapport: de principiële stelling- name, een onderwerp moeten .zijn. Als Achttien ziet men voor een for meel contact weinig mogelijkheden. Men meent dat er twee beletselen zijn: de puriforme opvatting in de PPR over de grondslag en de wens van de PPR tot een linkse concentra tie te behoren. De ARP meent dat een verbindingslijn kan zijn, de discussie over christelijke partijfun dering die bij hen en bij de christe lijke partijen aan de gang is. De drie christelijke partijen zijn het volledig eens over de principiële stellingname die wezenlijk en belangrijk is. Wat betreft het Democratische Centrum Nederland in de KVP meent men, dat daar voorlopig een goede afspraak mee is gemaakt die geen moeilijkhe den met zich brengt. De Achttien menen verder, dat het uitgangspunt aan verandering onder hevig kan zijn en dat ze er niet te star aan moeten vasthouden. Het is dus geen afgesloten hoofdstuk, maar een onderwerp van voortdurend gesprek. Gezamenlijk Er is een soort „overlegorgaan" ge vormd, dat een gezamenlijk stand punt van de drie partijen bij actuele en praktische zaken vaststelt. Dat kan uiteenlopen van contact over sprekers op bepaalde vergaderingen i tot een standpunt over de toestand in Griekenland. Dat zal geen Acht tien-standpunt zijn maar de mening van de drie Dagelijkse Besturen van de partijen. De drie secretarissen van de partijen zullen over dit soort za ken met elkaar in verbinding staan. De heer Veerman zal de volgende drie vergaderingen, de eerste is 9 september, voorzitter zijn. Tot nu toe deed de heer Tilanus dat. Het secre tariaat wordt waargenomen door de heren Van der Heiden (van het KVP-bureau) en De Kwaadsteniet (van de ARP). BONN De CDU-afgevaardigden voelen zich door minister van ver keer Leber bij de neus genomen. Leber had namelijk op een persconferentie gezegd dat de lijst van goederen die niet meer over de weg getransporteerd zouden mogen worden, alleen uit tactisch oogpunt in zijn wetsontwerp was opgenomen. Omdat Leber deze lijst echter aan vankelijk het voornaamste punt van zijn verkeersplan had genoemd, voelt de CDU zich nu beetgenomen. Bondskanselier Kiesinger en CDU-fractievoorzitter Barzel willen hierover aan Leber opheldering vra gen. Leber heeft weer een nieuw plan in gedachten. Hij wil zware vracht wagens uit de steden weren. In Han nover kondigde hij aan, dat hij even tueel voor de spitsuren van 's och tends en 's avonds deze vrachtwagens uit de grote steden en andere gebie den van verkeersconcentratie zal ver bannen. WEST-BERLIJN Enkele tiental len studenten hebben gisteravond een politiecordon rond het rectoraatsge bouw van de Vrije Universiteit in West-Berlijn doorbroken, waarop ze het gebouw door ramen en over bal- cons binnendrongen en het voor „be zet" verklaarden. Het politiecordon was uit voorzorg samengetrokken. De studenten pro testeren tegen de ontruiming door de politie van het Japanse en sinolo gische instituut eerder op de dag. De rector zei tegen de studenten dat hij niet onder druk met hen wenste te discussiëren, en dat de po litie niet op zijn verzoek naar het rectoraatsgebouw was gekomen. Hij weigerde echter ook de politie te vra gen zich terug te trekken. Daarop verliet de rector het gebouw. De studentenvertegenwoordigers lieten aan de Berlijnse Senaat weten dat het gebouw pas door hen ont ruimd zal worden wanneer de politie zich uit het Japanse en sinologische instituut zal hebben teruggetrokken en de rector zich bereid verklaart tot een openbare discussie met de stu denten over hervorming van de situ atie. BREST Een tweemotorig Pi- per-Comanche van een in Londen gevestigde luchtvaartmaatschappij is woensdagavond nabij Brest in Bre- tagne verongelukt. De vijf inzittenden vier journalisten van de BBC en de piloot liepen lidhte verwondin gen op. Het ongeluk gebeurde toen de piloot bij regen en mist op het vliegveld Brest-Quipavas wilde lan den, maar op drie km van dit vlieg veld een aarden wal raakte. Het toe- j stel werd totaal vernield, maar vloog altijd tegen dit systeem verzet. On- niet -m brand. Vier van de inzittenden der druk van het Congres nam hij den werden in een ziekenhuis opge- nomen, maar hun verwondingen wa ren niet ernstig. Drie vrouwen die het op bestuurlijk niveau, ondanks remmende factoren, wèl tot hoge posities hebben ge bracht. Geheel links mevrouw Indira Ghandi, de Indiase premier. In het midden onze minister van CRM, mejuffrouw Marga Klompé, en rechts de op het ogenblik belangrijkste minister na premier Wilson in het Engelse kabinet, mevrouw Barbara Castle. Vrouwen op hoge posten zijn echter nog altijd uitzonderingen. Tot heil van de wereld(vrede) zal haar invloed in de toekomst veel groter moeten worden. genoegen met een beperkte opzet in verband met China. Na het aftreden van McNamara werd echter duidelijk, dat het Con gres een uitgebreid systeem wenste, dat 40 miljoen dollar zou gaan kos ten. Het besluit van het Kremlin kan Washington bevrijden van deze on gewenste druk en biedt de mogelijk heid, een nieuwe bewapeningswed- heeft gisteren gezegd dat de VS be loop alsnog te voorkomen. Overigens praat Moskou niet over het afschaffen, maar het beperken van offensieve en defensieve raket systemen. De schaduw van China valt ook hier te bespeuren. Voorts dient men te bedenken, dat het Russische besluit geen blijk van werkelijke toenadering is, maar de ze wei in de hand kan werken. De reactie op het aanbod van de Navolanden, te streven naar weder zijdse beperking van de strijdkrach ten in Europa, laat zien hoe groot de kloof nog is. WASHINGTON Het Witte Huis reid zijn met Rusland de beperking van de bewapeningssystemen te bespreken. De Russische minister van buitenlandse zaken, Gromiko, heeft zoals bekend in het parlement in Moskou gezegd dal zijn regering over dit punt van gedachten wil wis selen. De woordvoerder van het Witte Huis zei dat Gromiko's verklaringen nauwkeurig worden onderzocht, meer kon hij er nu niet van zeggen. Functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken vonden de verklaring van Gro miko „zeer bemoedigend". BAARN Koningin Juliana heeft een deel van haar grondgebied rond paleis Soestdijk afgestaan voor de verbreding van rijksweg 1 b. Over een afstand van enkele honderden meters kreeg rijkswaterstaat de beschikking over een twintig meter brede strook grond. Ook de helft van de Koninklijke kwekerij tegenover het paleis wordt voor de verbreding afgestaan. Een klein gedeelte van de paleistuin wordt eveneens opgeofferd. Verder zal een huisje, eveneens eigendom van de Koningin, worden afge broken. Omdat het op de monumentenlijst staat, zal het ergens anders wor den herbouwd. Met de werkzaamheden zal pas worden begonnen als de Koninklijke familie met vakantie is. De Koningin is al enkele malen wezen kijken naar de vordering van de verbreding van de weg. LEIDEN Het morele peil van «1e gemiddelde vrouw ligt hoger dan dat van de gemiddelde man. Dit maakt het wenselijk, ja noodzakelijk haar meer invloed toe te ken nen op het wereldbestel dan tot nu toe. Het is dringend nodig van onze mannenmaatschappij een algemeen mense lijke te maken. Al zal het niet eenvoudig zijn er werken heel wat remmende factoren de vrouw moet worden gestimu leerd aan het openbare leven mede leiding te geven en oplossingen te zoeken voor de hedendaagse ernstige vraagstukken, vooral die over oorlog en vrede. Ziedaar enige opvallende passages uit het jongste boek van prof. dr. D. Wiersma, psychiater en criminoloog, dat tot titel kreeg: Man en vrouw, maatschappelijk en on maatschappelijk (psychologie van de sexen). 1) PASSIEF Remmende factoren. De schrijver constateert, dat ter I bereiking van hoge posities van de vrouwen zelf veel te weinig is uitgegaan. De oorzaak zoekt hij in enige van haar eigenschappen: haar passiviteit, haar vooral persoon lijke belangstellingsrichting en haar voorkeur om „zorgend in de wereld te zijn". Besturen en regeren schijnt ons, mannen, zonder een vrij hoge mate van abstractie niet mogelijk. Het zal zeker uiterst moeilijk zijn de vrouwen daarvoor te interesseren. Zij zullen echter zeer waardevol werk kunnen doen, onder meer ook in het bestrijden van de bureaucratie, waaraan men in West-Europa, in Amerika, maar niet minder in de Sowjetunie, dreigt ten onder te gaan. ONVERDRAAGLIJK Er zijn naast psychische ook psychologische verschillen tussen man en vrouw, die het bereiken van leidinggevende posities door laatstgenoemde belemmeren. Vele mannen verdragen het maar moeilijk onder een vrouwelijke chef te werken. Vele echtgenoten voelen zich tekort gedaan wanneer hun vrouw een hogere rang bereikt dan zij zelf innemen. Toch is, ondanks al die belemmeringen, juist in onze tijd het klimaat geschikt om de vrouw op hogere posities te krijgen zo meent prof. Wiersma. Want in de laatste tien- tallen jaren gaat het gedrag van mannen en vrouwen meer op elkaar gelijken, vooral in de jongere generatie. Hetzelf de geldt voor het verwachtingsbeeld dat de sexen van elkaar en van zichzelf hebben. IN ZW IJM Het gevoelsleven geeft van dat laatste de duidelijkste! bewijzen. Tachtig jaar geleden vond men het nog char-] mant ais een vrouw door sterke emotie in zwijm viel en twintig jaar later mocht ze nog „en publique" in snikken! uitbarsten. Nu komt dat praktisch niet meer voor. Omgekeerd behoeft een man zich tegenwoordig minder in bedwang te houden dan vroeger. De „stijve bovenlip", tot in de jaren dertig nog een typisch kenmerk van de ideale Britse gentleman, wordt niet meer zo gewaardeerd. Vooral jonge mannen en vrouwen zijn in hun gevoelsuitin gen meer op elkaar gaan gelijken. VERVROUWELIJKING De schrijver gaat nog verder, door als zijn mening uit te spreken dat zich vooral na de Tweede Wereldoorlog een zekere vervrouwelijking voordoet in de samenleving. Het psychologische klimaat doet vooral de jonge vrouw zich veel beter thuisvoelen in het openbare leven dan voordien. Mannen kunnen haar helpen de weg naar topfuncties te banen. In dit opzicht hebben de Amerikaanse mannen gefaald. De schrijver acht hen grotendeels verantwoordelijk voor de mindere invloed die de vrouwenbeweging in de VS te zien geeft. Deze teruggang is naar zijn vaste overtuiging een der oorzaken van de huidige politieke en sociale impasse waarin de VS zijn geraakt. 1) Man en vrouw, maatschappelijk en onmaatschappelijk. Psy chologie van de Sexen, door prof. dr. D. Wiersma. Uitgave A. W. Sljthoff, Lelden). DELFT Om het bestaan van de Centrale Organisatie Toege past Natuurwetenschappelijk Onderzoek (TNO) wordt Neder land in het buitenland dikwijls benijd. In internationale gezelschappen hoort men veel het trio: universiteit, TNO en bedrijfsleven noemen. Zeer recent hebben landen als Kongo en Brazilië te kennen gegeven uit dit samenspel lering te trekken voor ei- geen opzet en uitwerking. Dit zei gistermiddag prins Bern- hard toen hij de officiële ingebruik neming verrichtte van het TNO-com- plex Zuidpolder in Delft. De prins zei voorts dat het resul taat van de oprichting van TNO in 1932 is geweest een praktische coördinatie tussen het fundamenteel onderzoek in de universiteiten en het ontwikkelingswerk in de industrie. Hierdoor is de kans op versnippering van werk en doublures van onder zoek tot minimale proporties terugge bracht. Een ieder kan op technisch- wetenschappelijk gebied, in de meest uitgebreide zin. bij TNO terecht, al dus de Prins. Opdracht Prof. dr. H. W. Julius, voorzitter van de Nederlandse centrale orga nisatie voor TNO, beschouwde de (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer is gisteren akkoord gegaan met een regeling om hbs'ers voortaan in de gelegenheid te stellen een rechtenstu die te volgen. De enige voorwaarde is dat een voortentamen latijn moet worden afgelegd. Minister Veringa (Onderwijs) deel de mee, dat van hem geen verzet is te verwachten tegen het zoveel mo gelijk openbaar maken van adviezen, onderwijszaken betreffende. KEULEN De gewezen sergeant van de Gestapo Kurt Wiese (53) is in Keulen tot levenslang veroordeeld wegens het doden van joden in het Setto van het Poolse Grodno. ROME Zes mannen zijn in Ro me aangehouden wegens handel in verdovende middelen. Grote hoeveel heden morfine en codeïne werden op het plein van de Paulus-baslliek ver handeld. woorden van de prins als een aansporing om de opdracht van het werk levendig te houden. Dit gebouw is het produkt van een stuk nationale inspanning met de opdracht er de samenwerking mee te dienen, aldus prof. Julius. Het gehele complex omvat vier hoogbouwflats en twee hallen waarin TNO-instituten zijn gevestigd. Het is de bedoeling dat er binnen afzienba re tijd ongeveer 1500 man zullen werken. De totale bouwkosten be droegen 128 miljoen. Aan de oostzijde zal binnenkort met een uitbreiding worden begon nen. Er worden een hal, laboratori umruimte en kantoren gebouwd. Over ca. 6 jaar zal het gereed zijn. In het geheel zullen dan 2000 man een werkkring hebben. Amerika heeft geen geld voor super sonisch vliegtuig WASHINGTON De commissie voor toewijzing van gelden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft het bedrag van 223 miljoen dollar dat op de begroting voor 1968/1969 van het Amerikaanse mi nisterie van verkeer voorkwam voor de ontwikkeling van een Amerikaans supersonisch passagiersvliegtuig (SST) in zijn geheel geschrapt. De SST, een ontwerp van Boeing, is be doeld als een concurrent van de Frans-Britse Concorde. BAZEL De Franse linkse stu dentenleider Daniel Cohn-Bendit heeft besloten zich voor het ogenblik buiten de politiek te houden, zo is gisteren in Bazel bekendgemaakt. Volgens een woordvoerder van de Vooruitstrevende studentenbeweging in deze Zwitserse stad had Cohn-Bendit telefonisch uit West-Berlijn laten weten, dat hij een afgesproken spreekbeurt in Bazel niet zal vervullen, omdat de door hem opgerichte Franse „Beweging van de 22ste maart" hem had ge vraagd niet meer in het openbaar op te treden. Zoals bekend heeft de Franse rege ring deze groepering verboden. Cohn-Bendit mag zelf Frankrijk niet meer binnenkomen. Hij is in Frank rijk geboren uit een Duitse vader en een Franse moeder en heeft de Duitse nationaliteit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5