Zondag bidden de voor Nigeria en kerken Biafra Lijn Biesheuvel-Tilanus is goed voor het kabinet RA*** Rechter zal aanslagei van kerk niet innen Geen liberale dienst bij de tempelmnur Een woord voor vandaag Graham maakt film voor de bioscopen Wij zullen moeten werken aan de vrede Wereldraad gaf ruim 2 miljoen Uitzonderlijk grote drukte op de wegen elke tijd is tijd voor VAN NELLE thee Afscheid P. Mons van La Rivière en Voorhoeve Fatale nul Huur Johnson wil 18-jarigen laten stemmen FRU0RITE 20sBnaritD5 1.60 Taptoe: Slag bij Heiligerlee De waarheid in Christus moet waarheid dat wat echt is m ons worden, schrijft Johannes in zijn eerste brief. Heeft een dergelijke uitspraak eigenlijk geen goed praktisch hand- vat? Johannes geeft er ons een in zijn volgende zin (1 Johannes 29): „Wie zegt in het licht te zijn en zijn broeder haat, die w in duisternis tot nu toe. Wie zijn broeder lief heeft, blijft in het licht." De waarheid van Christus wordt openbaar in het dagelijks leven. Het geloof is geen verheven filosofie. Het is een oer- praktische zaak. Geloven doe je niet in de kerk, maar open- baart zich door de week, van dag tot dag. Hoe staat u tegenover uw medemensen? Zeg niet te gauw dat daar die „medemenselijkheid" weer op de voorgrond treedt die vandaag in alle denkrichting en en theorieën zo benadrukt wordt; dat dat alleen maar eenzijdig is, horizontaal. Dat kon weieens een uitvlucht zijn, zoals de kerk in het ver leden zo vaak gevlucht is in het verticale, de verhouding tot God. Omdat God tot ons gekomen is, zendt Hij ons tot de mensen. Omdat God ons lief gehad heeft toen wij nog zondaars waren, vraagt Hij van ons dat wij de mensen liefhebben, niet slechts de nette, de gelovige, de betrouwbare mensen, maar ook de vervelende, de nare. de lastige, de zondige mensen. Maar Johannes heeft het toch alleen maar over „broeders"? Pas op, daar kunnen we ook weer in vluchten. In de bijbel zijn „broedefs" al diegenen die God wil aannemen, alle mensen waar Hij mee bezig is. We lezen vandaag: 2 Koningen 4 3144. VRIJDAG 28 JUNI 1' (Van onze kerkredactie) LONDEN Dr. Billy Gra ham, de Amerikaanse evange list, heeft voor het eerst een film laten maken die normaal in de bioscopen zal worden ge draaid. De titel is „Two a penny" en een van de hoofdrol len wordt vertolkt door de Brit se popzanger Cliff Richard. De film draait op het ogenblik in de Prins Charles-bioscoop, en komt in Engeland eind augustus in algeme ne verhuur. De Londense bioscoop is iedere dag uitverkocht De evangelisatie-organisatie van Billy Graham heeft reeds een groot aantal films laten maken, maar zij waren tot nu toe bestemd voor verto ning in kerken en kerkelijke bijeen komsten en niet direct voor het bio scooppubliek. Graham wil nu via de bioscopen zijn boodschap gaan uit dragen. De film. opgenomen in Eastman- kleur, is bijzonder goed ontvangen door het Londense publiek en de pers. In de film werken ook The Settlers mee, de popgroep die Cliff Richard vergezelde toen hij onlangs een liefdadigheidsconcert in Den Haag gaf onder auspiciën van Youtn for Christ. UTRECHT Vrijwel alle ker ken in Nederland zijn opgeroe pen zondag te bidden om vrede en gerechtigheid voor de volke ren van Nigeria en Biafra. Op de eerste vergadering van de nieu we Raad van Kerken heeft deze het initiatief, dat oorspronkelijk van de Hervormde Kerk is, aan Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken en de Stichting Oecumenisch Hulp. De Wereldraad van Kerken heeft alle deelnemende kerken door- mt*!\ dan twee en een halt i miljoen gulden uitgetrokken voor Ni- gegeven. geria en Biafra. De rooms-katholieke i „Caritas Internationale" voert daar j een hulpprogramma van ruim een miljoen gulden uit. Het verzoek van de christelijke kerken van Nigeria en Biafra om een bidstond hebben het episcopaat van de Rooms-katholieke Kerk. de mo- deramen van de synodes van de Her vormde Kerk en de Gereformeerde Dokter Met het geld van de Nederlandse Kerken en verschillende andere ker- i kerken wil men voedsel, medicijnen ken verspreid. Ook hebben de Nederlandse kerken ƒ525.000 ter beschikking gesteld van het hulpwerk in Nigeria en Biafra. Hiervan komt ƒ200.000 uit de actie Kom over de Brug en 325.000 uit de fondsen voor werelddiaconaat van de (Vervolg van pag. 1) Van de bijna 1 miljoen Nederlan ders die de grens over gaan, trekt 22 procent naar Duitsland, 14 pro cent naar Italië, 11 procent naar Be!- gië-Luxemburg en een kleine 10 procent naar Frankrijk. Om de stroom zo gelijkmatig mo gelijk te laten verlopen, heeft Rijks waterstaat alle werkzaamheden aan de wegen deze dagen laten staken, j De Rijkspolitie houdt twee vliegtuig- jes startklaar voor het geval bij I Hoevelaken en Oudenrijn moeilijk- heden zouden ontstaan. Het hoogtepunt van de drukte wordt, afhankelijk van het weer, vanavond of morgen verwacht. Wan- (95) AFTERNOON BUILTJES en kleding voor de oorlogsgebieden financieren. Ook moeten er meer teams van doktoren en verpleegsters naar Biafra en Nigeria. Op het ogen blik werken er zeven teams. Praktische hulp bieden is niet een voudig, omdat politiek prestige ook een rol speelt. De Wereldraad en de Caritas Internationale hebben echter wegen gevonden, die het zenden van de dringendste behoeften mogelijk maken. De oorlog in Nigeria en de af gescheiden provincie Biafra, waar de Ibo's, die meestal christenen zijn, wo nen is volgens de berichten buitenge woon meedogenloos. Wanneer de Ibo's zeggen, dat de federale regering van Nigeria hen wil uitroeien om een eind te maken aan het conflict, dan hebben zij de schijn van gelijk aan hun kant. Maar er zijn ook aan Nigeriaanse zijde vele slachtoffers en ook daar heeft men ervaren wat blinde haat en wilde woede van een mens kun nen maken. overzee, die boven de partijen staan de, verzoening tot stand proberen te brengen. Machteloos „Met voedsel, melkpoeder, penicil line en vaccins alleen zijn we er niet. Wij zullen moeten werken aan de vrede, ook daar", schrijft de Raad voor de zending van de Hervormde kerk in een memorandum over Nige- ria-Biafra. „Pogingen daartoe, via kerkelijke en politieke kanalen, zul len we niet mogen opgeven. Het haalt weinig uit wellicht. We voelen ons machteloos. Des te meer reden voor ons als christenen, om dit probleem en dit tragische conflict in het gebed voor te leggen aan Hem. wie alle macht gegeven is. Rapport het vanavond mooi is, zal de 'QP de algemene vergadering van n nnp vanHnc* nn Mnr Ha t 'Ml T +a 1 *7 stroom nog vandaag goed op gang komen. In het andere geval zal de drukte wellicht wat gespreid kunnen worden. Jn* verband met deze drukte heeft het Verbond voor Veilig Verkeer de volgende tips gegeven: Op verkeersknooppunten als Ou denrijn en Hoevelaken kunnen ket tingbotsingen en oponthoud het beste voorden voorkomen door de snelheid adn te passen, zoveel mogelijk onder linge afstand te houden en bij file vorming pompend te remmen als waarschuwing voor het achteropko mend verkeer. Duitsers gedragen zich op ver keerspleinen en rotondes anders dan wij omdat ze gewend zijn hierop voorrang t te hebben. Opletten dus voor onverwachte manoeuvres. Op secundaire wegen vallen de meeste verkeersslachtoffers. Laat u. raadt het WV aan. niet te zeer aflei den door natuurschoon maar let op bejaarden en zeer jonge voetgangers en fietsers die op die wegen niet aan grote verkeersdrukte zijn gewend en dus dikwijls iets onverwachts kun nen doen. (Van onze Haagse redactie) SCHEVENINGEN De heer P. Mons. directeur van de drukkerij La Rivière en Voorhoeve N.V. fn Den Haag. heeft gistermiddag in Scheve- ningen afscheid genomen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftUd. De heer Mons heeft zitting in het al gemeen hoofdbestuur van de Federatie en in het bestuur van de Christelijke bond van drukkers, maar zal ook deze functie neerleggen. Op de druk bezochte receptie in Op Gouden Wieken^kwamen veel bestuurs- de CHU te Groningen op 17 mei heeft voorzitter Tilanus bij afwezigheid van fractievoorzitter Mellema (voor wie ik hoop, dat de Unie de grootmoe digheid kan opbrengen dat zij hem weer ten volle accepteert als fractielei der en zich in deze christelijker opstelt dan de ARP destijds deed t.o.v. Smal- lenbroek; of is het een zonde, politieke leiders hun privé-missers te vergeven?) de politieke rede gehouden en daarin het kabinet-De Jong het advies gege ven. de 730 miljoen BTW schatkist voordeel te besteden aan de opvoering en stimulering van de werkgelegenheid. christen-politicus zijn identiteit waar maken. Ik hoop dat de AR ministers de kri tische opmerkingen van Biesheuvel aan het adres van het kabinet dan ook zul len ervaren als steun, nu in het kabinet de komende rijksbegroting wordt be handeld, en dat de CH ministers ook de in Groningen uitgesproken Tilanus-ge- dachte zullen honoreren. Minister Witteveen heeft daarna in de Kamer medegedeeld, dat hij dacht die 730 miljoen weg te geven aan be lastingverlaging; hij trok zich van het Tilanus-advies weinig of niets aan. Intussen is er in het parlement nog een nota geweest over een loonstop, welke nota gelukkig, met instemming ook van de liberale fractie, weer in de aktentassen van de ministers is ver dwenen. Dit kabinet kan alleen regeren met de steun van de vier partijen waaruit het is voortgekomen, en wil het als regeringsploeg aanblijven, dan dient het rekening te houden met de wensen j vel een moment zoeken om het kabi- van de fracties. net-De Jong te laten vallen, hoewel het duidelijk moet zijn dat juist Biesheuvel wil voorkomen dat dit gebeurt voor Loyale Steuil 1971, want anders is de parlementaire chaos volledig. Beschuldigingen F)E kritiek van Tilanus was -^houdelijk net zo duidelijk als die van Biesheuvel. Toch is het typisch, dat ultra-rechts via Telegraaf en Else vier zijn gal uitspuwt op Biesheuvel, terwijl Tilanus niet wordt genoemd. Biesheuvel wordt in beide organen weer voorzien van nare schoolmeester achtige spotprentjes. Men suggereert weer beschuldigingen, als zou Biesheu- Durft D'66 een centrumpartij te zijn? Wij spreken al twee jaar over partij vernieuwing, en die vernieuwing zit, niet vast op het wel of niet bestaan van christelijke partijen; die vernieu wing zit vaat op de koersverandering van de PvdA tijdens en na het kabi- net-Cals. Door de grote bestuursinvloed binnen die partij van Nieuw Links is het er niet beter op geworden en moest de PvdA zichzelf buiten spel zetten in de formatie-Zijlstra, en dat betreur ik! met Biesheuvel. PSP-koers De PvdA vaart een PSP-koers en het vasthouden van die lijn zal haar veel stemmen kosten, want de vredelieven de Nederlander ondersteunt pogingen om te komen tot een gesprek met dej Oosteuropese landen, maar blijft heti communistische anti-democratische re gime aldaar afwijzen en is er beducht voor. D'66 en PPR moeten zich niet laten verleiden nog langer in het kielzog van deze PvdA te varen; zij moeten zelfstandige politiek voeren. D'66 kan zich ontwikkelen als een goede niet-confessionele centrumpartij, wanneer zij de angst voor het woordje „centrum" durft te pareren. Een rapport van de Wereldraad van Kerken geeft de volgende infor matie: Het aantal doden heeft ver moedelijk de honderdduizend al overschreden. Het aantal vluchtelin gen in Biafra bedraagt vijf tot zes miljoen, waarvan een miljoen in „kampen" leeft. De blokkade van Biafra bedreigt honderdduizenden met de honger dood. Nu al is voor een groot aantal vluchtelingen één maaltijd per week het enige wat er beschikbaar is; de sterftecijfers gaan dan ook met sprongen omhoog. De geneeskundige hulp is totaal onvoldoende. In de aanvankelijk Bi- afraanse, nu door de federale troepen bezette gebieden is grote behoefte aan zogenaamde relief-teams van PARAMARIBO Niet ƒ40.000, maar ƒ400.000 heeft de zendingsfirma Kersten in Suriname geschonken aan het pensioenfonds van de Evange lische Broedergemeente in Suriname. Een fatale nul heeft gisteren in de krant aan het genoemde bedrag ont broken. met recht von koop v.a. éiVl p.jnnd zonder eerste stortinj Demonstraties van alle modellen te Rotterdam dagelij] van 10-4 uur door onze Wurlitzei-organb JOOP WALVIS. Reeds duizenden muziekliefhebbers leet den met het normalenotenschriftdoor mid del van het-unieke aanwiissystee Wurlitzer-school vlot orgelspelen. Enorme sortering Piano' SPrijzen v.a. 675.J Huur met recht von koop van°f15.- p.mnJ zonder eerste stortin Let wel •hoge inruilwaarde voorOJw oude PIANO, HARMO I NIUM. of ELECTRONISCH ORGE J Vraag folders en inlichtingen bi de Wurlitzer-importeurt 'Westersingel 42-44 •R'd» tel. (010)13 50 25 AMERIKAANSE HOOGSTE GERECHTSHOF BESLEIT: (Van onze kerkredactie) WASHINGTON Amerikaan- se kerken kunnen voortaan nog wel hun lidmaten aanslaan voor een bepaald bedrag, maar zy kunnen de Amerikaanse rechter niet meer te hulp roepen om dit bedrag te innen. Bovendien zul len zij zelf de proceskosten moe ten dragen als zij een proces ver liezen. Het hoogste Amerikaanse ge rechtshof heeft deze dagen uitgespro ken dat het in strijd is met de grond- .niaau leden van de Federatie van drukkers hem de hand drukken, alsmede predi kanten en vele relaties uit de wereld ,van de drukkerij. Of. zoals iemand het samenvatte, bijna iedereen die maar met boeken te maken heeft in druk ken of verkopen was aanwezig. De heer Mons werd op 1 januari 1946 benoemd tot directeur bij het Boekencentrum in Den Haag. welke functie hij een aantal jaren gelijktijdig vervulde met zijn directeurschap van La Rivière en Voorhoeve. In 1960 beëindigde hen zijn taak bij het Boekencentrum, waarna hij zich geheel kon wijden aan de drukkerij, waarvan hij reeds sedert 1953 directeur w.83. Onder zijn leiding werd de druk kerij daarna tot verdere ontwikkeling gebracht, zelfs zo dat begin juni van dit jaar verhuisd moest worden naar een ruimere behuizing. De heer Mons zal worden opgevolgd door de heer H. Heemstra, die reeds een aantal jaren als adjunct-directe'ir aan de drukkerij was verbonden. WASHINGTON President Johnson heeft gisteren bij het Con gres een amendement op de grond wet ingediend, waarbij de stemge rechtigde leeftijd van de Amerikanen tot 18 jaar wordt teruggebracht. Het aantal jonge Amerikanen van 18 tot 21 jaar is momenteel, ongeveer tien niiljoen. het Amerikaanse kiezercorps boven de 21 jaar ongeveer 50 miljoen. QE fractieleider van de ARP had tot zaterdag 15 juni niets dan loya le steun toegezegd en gegeven; ik durf zelfs te stellen, dat hij het kabinet be kwamer heeft verdedigd dan menig lid van het kabinet. Op 15 juni was het zijn taak om. na een jaar zwijgen, de mening en de wensen van zijn fractie in het open baar aan zijn partijvergadering ken baar te maken. Deze taak heeft hij uitstekend ver vuld. Hij heeft voorheen de radicalen in de formatietijd en daarna ge waarschuwd. zich niet met de taak van de fractie te bemoeien. Nu heeft hij. Ook mr. J. N. Scholten doet in de ultra-linkse Groene Amsterdammer weer een duit in het chaotische zakje. Hij doet zijn best om een eerder door hem gedane uitspraak om ook de PSP aan een linkse concentratie mét de ARP te laten deelnemen wat af te zwakken, omdat dit volgens hem „een moeilijk te realiseren zaak is", maar toch wil hij de PSP niet in de „perma nente oppositie" schuiven. Is dit poli tieke duidelijkheid? Links ad hoe Scholten wil de ARP niet Klankbodem De politieke daadkracht ligt niet bij ultralinks of -rechts; zij is inherent een klankbodem van de gemiddelde kiezer, die een structuurverandering van de maatschappij wil langs geleidelijke weg, die zowel kapitalistisch libera lisme als dogmatisch socialisme ervaart als ouderwetse utopieën, welke beide, in hun consequenties doorgevoerd, èn sociale onrust èn economische chaos veroorzaken. Aan dit dilemma ontkomt de PPR evenmin; zij heeft zich afgekeerd van de KVP. maar zij durft de openlijke keuze voor de PvdA niet aan en zoekt maar steeds de liefde van de ARP. Die liefde heeft de ARP beantwoord, en terecht, want zij ziet in de PPR nog steeds een onderdeel van de KVP en Rabbijn Soetendorp: Discriminatie wettelijk vastgelegde scheiding tui sen kerk en staat, dat proceskost® betaald worden uit de nationale bi lastingen. Verloor een kerk tot nu toe ee proces, dan werden de kosten gedrs gen door de staat. Dat is niet lange mogelijk. Ook werd besloten dat advocate) geen proces meer aanhangig kunne maken dat handelt over intern» kerkelijke aangelegenheden. Zij kun rien voortaan alleen processen voerei als het gaat om delicten die door di burgerlijke wet als zodanig omschre ven zijn. BELASTING Aanleiding van deze uitspraak een proces tegen een lidmaat van ee kerk die zijn vaste kerkelijke bij»' ge weigerde te betalen. De man werd verdedigd door advocaat van de „Protestants-/ rikaanse vereniging voor de ding van kerk en staat." Deze ad) caat meende dat het hierbij ging verkapte kerkelijke belastingen, kerk had volgens hem geen haar leden voor een bepaald bedi aan te slaan. Het proces werd door de kerk v< loren. Advocaat Glenn L. vond dit de belangrijkste uitspr; van het hoogste gerechtshof in til jaar. Volgens hem hebben de kerkt zich de laatste jaren een belastin] recht aangematigd dat nu volkome ondergraven is. Vele kerkelijke lii maten kunnen zich nu op uitspraak beroepen als zij weigen evenals Tilanus, dit bevriende kabinet duurzaam links verband, maar in een zijn wensen en grieven voorgelegd ten links samenwerkingsverband ad hoe dat ,s haar huwelijkspartner, overstaan van zijn gehele partij. Dit is voor een parlementaire periode, zodat open politiek spel; zulk spel voorkomt, zjj haar eigen identiteit kan bewaren. Varen eil leven duistere Schmelzer-nachten en boze ge- Hoe zij in zoiets vaags haar identiteit wipte ministers achteraf. kan bewaren, wordt er niet bij gefi- (~)P hun hoge posten gezeten Als partijlid kan men het oneens or losofeerd. Is dit politieke duidelijkheid? kunnen de leden van het kabi- eens zijn met onderdelen van de kritieF net-De Jong als buitenstaanders de van Biesheuvel; het is echter zijn onbe- Scholten verwijt voorzitter Veerman voorlopig platonische liefdes- en huwe- twiste recht en plicht. Als fractieleider van de ARP, dat hij hinkt op twee! lijksontwikkelingen binnen en om de bepaalt hij het parlementaire gezicht i gedachten, omdat hij de linkse concen- politieke partijen aanschouwen, maar van de ARP: het is zijn verantwoorde- tratie onzindelijk noemde, maar toch hopelijk verliezen zij het contact met lijkheid. met de PPR wilde praten en Scholtenhun naaste familieleden niet zozeer, dat I blijft dan ook op die concentratie ho- j zij een onwezenlijk en onhaalbaar be- Pen- omdat de ARP zoveel reserves, grotingsplan-1969 zouden opstellen. Onduidelijk toonde t.o.v. CHU en KVP. Is dit poli- Mochten er sommige liberalen in het; tieke duidelijkheid? kabinet zijn. die wat moeilijk de lijn] Persoonlijk vond ik de kritiek op; Hij heeft het moeilijk met zijn eigen Biesheuvel-Tilanus kunnen volgen, dan Luns onduidelijk en zo „voorzichtig" jstellingname; hij zal goed doen heel de |jS er toch een knap stuurman De Jong geformuleerd. dat zij daardoor'materie op zich te laten inwerken enlaan boord, die deze liberalen eens moet nietszeggend was. Ik had liever gezien, voorlopig niet verder te wroeten in de ----- - - dat hij Luns' overdreven afscheidsodej politieke aarde, aan de roomse Portugese dictator aanj de kaak had gesteld; juist het Europese n beleid van Luns kan men toch bepaal- PvdA buitenspel delijk niet pro-Frans noemen. Hij 1_TET was me anders het politieke weekje wel, maar niet voor die utopisten, die een tot regeren in staat zijnde linkse concentratie nog steeds voor mogelijk houden. „Eerst zei de PSP duidelijk „nee" tegen D'66 en ver volgens waren het D'66 en PPR (groep-Aarden), die met de rege ringspartijen voor de KVP-motie stem den. welke de regering aanmoedigde om staatsaandelen te verkopen ter ver krijging van geldmiddelen voor het Noorden. Van PPR en D'66 een over tuigde afwijzing van het dogmatisch socialisme van PvdA en PSP. vecht al jaren als een EEG-eenling het hardste voor toetreding van Engeland. Luns is een uitstekend diplomaat, die wij niet hoog genoeg kunnen waarde ren. alle linkse hetzes ten spijt. Biesheuvels opmerkingen over de so ciaal-economische paragraaf waren van grote klasse en ik onderschrijf volledig zijn wens dat bij bezuiniging ook de rijken aan die bezuiniging behoren bij te dragen, op welke wijze dan ook. Dat is een brok rechtvaardigheid, waar een christen voor moet vechten, of hij nu met socialisten of met liberalen in een kabinet zit. Op dit punt moet de vragen of zij er nu werkelijk zo geluk kig mee zijn, dat blijkens alle verkie- zingsonderzoeken zovele ex-WD'ers op D'66 hebben gestemd. Een kapitein weet wat „wind uit de zeilen halen" betekent, en voor een ka pitein op het droge geldt, dat navigare en vivere. varen en leven, beide nodig zijn. (Noot van de redactie: Plaatsing van artikelen als van de heren Koole en Scholten houdt nog geen instem ming met de inhoud in, wèl dat kennisneming ervan van waarde wordt geacht. Bovenstaand artikel van de heer Koole heeft duidelijk dat van de heer Scholten in ons blad van zaterdag j.l. gekruist; uiteraard staat ook deze opnieuw een weerwoord vrij.) (Van een onzer medewerkers) JERUZALEM De liberale joden mogen bij de oude tem pelmuur van Jeruzalem geen dienst beleggen volgens eigen ritus. Een dergelijk verzoek is afgewezen door de Israëlische minister van godsdienstzaken, Z. Wahrhaftig. Zijn grote be zwaar is dat volgens de liberale ritus mannen en vrouwen niet gescheiden zjjn. De beslissing heeft nogal wat stof doen opwaaien binnen het jodendom. Vooral omdat op 27 juni 1967 het Israëlische parlement besloot dat ie dereen vrij toegankelijk de zoge naamde heilige plaatsen zal mogen bezoeken. Christenen en moslems kunnen in Israël en de nog; steeds door Israël bezette gebieden hun overtuiging be lijden zoals zij dat zelf willen. De dienst volgens de liberale ritus zou bij de tempelmuur gehouden worden in het kader van de 15de internationale conferentie van de Wereldunie voor het progressieve jo dendom. Haters van Sion Oorspronkelijk zou die bijeenkomst in Amsterdam plaats vinden, maar na de zesdaagse oorlog werd besloten toch Jeruzalem te kiezen. Het libera le jodendom wordt echter in feite niet erkend door het Israëlische op- perrabinaat en het Israëlisch ministe rie van godsdienstzaken. In het parlement grepen de ortho doxe joden de kans om een geweldi ge aanval op touw te zetten. Rabbijn Porusch noemde de liberale joden „haters van Sion", anderen zeiden dat zij door gemengde huwelijken proberen het jodendom ten gronde te richten. In Amsterdam gaf rabbijn dr. J. Soetendorp, die oorspronkelijk gastheer van de conferentie zou zijn, het volgende commentaar: Soetendorp „Indien het werkelijk zo is. dat het progressieve jodendom niet het recht heeft op haar wijze bij de tempel muur het jodendom te belijden, dan is dat in strijd met de bepalingen van de vrijheid van godsdienst die in Israël zo hoog wordt gehouden voor andere religies." „De tempelmuur is geworden tot het embleem van het Sionsverlangen. Als de muur door een bepaalde vorm van jodendom wordt gemonopo liseerd. heeft het jodendom tever geefs al die jaren uitgezien naar de vervulling van dat Sionsverlangen." „Het is niet in te denken, dat de staat Israël zijn discriminatie zal handhaven. Mocht dat wel het geval zijn, dan is deze staat net zo onop recht als de valse messiassen die uit het jodendom zijn voortgekomen. Het joodse volk zal evenals hen ook dit dan wel te boven komen." (Van onze Delftse redactie) DELFT De Taptoe Delft 1908 (29 augustus7 september) staat in het teken van de herdenking van de slag bij Heiligerlee 400 jaar ge leden enhet 175-jarig bestaan van de Gele Rijders, de befaamde rijden de artillerie. Voor het eerst zal Taptoe Delft in kleur op de tv komen en wel op 3 september. Speciaal opgeleide ven deliers zulen op het Marktplein een NED. HERV. KERK Beroepen te Vlaardingen: A. Koud staal te Oudshoorn; te Hoofddorp: Belier te Maasdijk; te Bleskensgraa! Randwijk en te Genderen-Doeverei J. Codeé, kand. te Lunteren; door generale synode tot predikant voc buitengewone werkzaamheden (geest» lijk verzorging krijgsmacht): M. Janse te Maasdam; door de generale synoe tot zendingspredikant te Dakar: d* G. J. v. d. Koppel, kand. te Oegstgeei te Benthuizen: W. A. Laurense. ka» te Kootwijkerbroek. Aangenomen naar Joure 'vacatui R. Bijl, toezegging): C. L. Verbaas Monnikendam. Bedankt voor Dinteloord, toezeggin] J. Kruyt te Rotterdam-Hillegersberg. GEREF. KERKEN Beroepen te Castricum 'vacature Stienstra). te Boven-Hardinxveld. Edam, te Molenaarsgraaf-Brandwijk, Oosterhout en te Schipluiden: C. va der Veld, kandidaat te Amsterdam d geen verdere beroepen in overwegii kan nemen. Aangenomen naar Koudum: S. C. vi Ketel, kandidaat te Capelle a. d. IJsse die bedankte voor Baarland-'s-Gravet polder, voor Bant NOP, voor Tzun marum en voor Witmarsum-Schraard. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Oostkapelle: A. Snoef kandidaat te Utrecht; te Oudewater! Tricht en te H. I. Ambacht: J. Baayeni kandidaat te Ridderkerk; te Veenendai Soherpenisse, Stolwijk, Berkenwoud» Leiden, Klaaswaal en Terwolde: A. N den Boer, kandidaat te Ridderkerk. onderdeel vendelzwaaien opvoeren een gebruik dat ten tijde van de slai bij Heiligerlee populair was. Aan het einde brengen de korpser in de finale een speciaal Valerius- lied, dat aan deze vrijheidsslag her- inert. Een spectaculair moment be looft ook het optreden van de Geif Rijders, waarbij twintig paarder het aptoe-terrein zullen opdraven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2