TEKORT REMT AAN BEWAKERS VERNIEUWING bij Gundula stralende zang KUNSTVLEES1 IIN TREK BIJ CONSUMENT Vorstin opende nieuwe DAF-fabriek in Born Uitkering ontslag T weede Ailey-programma toont koersverandering DE DAM, historie van een plein Gevangenen studeren op rijkskosten Lezen: bijna elke dag een boek Vrouw overvallen door indringer me geproefd heeft Feestdag in Limburg BALLET IN HOLLAND FESTIVAL VAT RIJNWIJN VOOR ALLE PREDIKANTEN VRIJDAG 28 JUNI 1968 (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Uit huizen van bewaring, gevangenissen en rijks- asielen ontvluchtten in 1966 22 gedetineerden. In 1965 was dit cijfer 14. Op één na konden alle ontvluchte gevangenen weer worden aangehouden. De gestichtsarbeid bestaat voor on geveer 40 procent uit huis- en plantsoendiensten. Van de overige 60 procent is ruim de helft vakarbeid en werk waarvoor een grote mate van inzicht wordt verlangd, de bouw van een centraal huis van Een en ander is te lezen in het ruim 100 bladzijden tellende verslag over het Nederlandse gevangeniswe zen in de jaren 1965 en 1966, dat door het ministerie van justitie is uitge bracht. Werden er in 1965 23 pogingen tot ontvluchting verhinderd, in 1966 wa ren het er 36. Hiierbij waren respectie velijk 39 en 38 gedetineerden betrok- Het totaal aantal Nederlanders, dat op 1 januari 1965 in gevangenissen, asielen en huizen van bewaring ver bleef, was 3.902 (3.814 mannen en 88 vrouwen). 1.445 mannen en 36 vrou wen werden op dat tijdstip in pre ventieve hechtenis gehouden. Van de criminele gedetineerden waren er 40 veroordeeld tot hechte nis. 1.559 tot gevangenisstraf en 54 tot Rijkswerkinrichting. Het aantal ter beschikking van de regermg gestelde psychopaten bedroeg 734. Ondanks geboekte successen bij de werving zal het personeelsprobleem nog wel geruime tijd tot de kernpro blemen van het gevangeniswezen be horen. Vooral bij de bewaking m het westen van het land zijn veel vacatu res. Het landelijk percentage onver vulde plaatsen beliep 8 procent. Voor de gewenste ontwikkeling vormen de belangrijke tekorten bij de verpleging een ernstige belemme- I ring. Eind 1966 waren er m totaal 3.107 personeelsleden in dienst (vaca tures: 272). Vernieuwing De opzet van de personeelsformatie der bewaking in een aantal gestich ten wordt zodanig gewijzigd dat de taak van de huidige bewaarder wordt «esplitst in twee verschillende func ties namelijk die van bewaarder m 1 de eigenlijke zin van het woord en die van groepsleider, belast met de bejegening van de gedetineerde. Deze vernieuwing wordt eerst in de gevan genissen voor jeugdigen doorgevoerd. In de verslagperiode is er naar gestreefd de negatieve werking van de vrijheidsstraf verder terug te dringen. Sterk heeft de gedachte voorgestaan dat in de vrijheidsbene ming het strafelement behoort te lig gen. Verdere toevoeging van leed dient te worden vermeden. Het onderwijs in hoofdzaak in haal- en algemeen vormend onder wijs heeft in toenemende mate de aandacht. Individuele zelfstudie wordt zoveel mogelijk bevorderd. Ongeveer 150 gedetineerden studeren jaarlijks op kosten van het Rijk. Met de openbare bibliotheken bestaat een groeiend samenspel. Ge detineerden in een gemiddeld huis van bewaring lezen 25.000 tot 30.000 boeken per jaar. of wel 5 boeken per persoon per jaar. Gestichtsarbeid De arbeidsmogelijkheden worden gekenmerkt door een voortgaande modernisering van alle vormen van werk. In 1965 werd voor 381.538 en in 1966 voor 329.408 gulden aan machi nes en transportmiddelen ten behoe ve van de bedrijven aangeschaft. De laatste waren doorlopend van werk voorzien. Het gefactureerde bedrag kwam op een jaargemiddelde van bijna 5 miljoen gulden. AMSTERDAM Een 68-jarige al leenwonende vrouw heeft gisteren nacht na een vechtpartij met een indringer urenlang bewusteloos in haar benedenwoning in de Amster damse Vondelstraat gelegen. Zij werd ernstig aan het gezicht gewond en moest met o.a. een dubbele kaakfrac- tuur in het Wilhelminagasthuis wor den opgenomen. De vrouw werd tegen middernacht gewekt door het blaffen van haar hond. Toen zij een onderzoek instelde werd zij in het souterrain plotseling van achter aangegrepen door een ca. 25-jarige jongeman. Ondanks haar heftig verweer kon de aanvaller haar makkelijk de baas. Hij sleepte zijn slachtoffer naar een divan in een achterkamer, waar zij het bewustzijn verloor. Tegen zes uur gisterochtend kwam zij weer bij kennis, waarna zij een buurvrouw waarschuwde, die de politie inlichtte. De aanvaller kwam binnen door het raampje van de in het souterrain gelegen keuken. Voor zover kan wor den nagegaan wordt er niets vermist. (Van onze haagse redactie) DEN HAAG TVP, het le vensmiddel van hoge voedingswaar de, dat vlees kan vervangen in verschillende gerechten, slaat aan bij de consument. Volgens de heer J. L. Nederlof, di recteur van de United Food Group N.V., die het produkt in ons land een half jaar geleden in de handel heeft gebracht, reageerde het publiek posi tief op TVP, dat in ham- en ba- consmaak verkrijgbaar is. De maand februari gaf een grote verkoop te zien in de 35 supermarkts van Vroom en Dreesmann, waar het produkt gelanceerd werd. De ver wachtingen zijn met vijftig pet. over troffen. In de loop van de eerste week van juli wordt TVP in de open verkoop gebracht bij zevenhonderd waren huisfilialen en een grootwinkelbe drijf. Gemiddeld worden 110-140 pak jes TVP (dat gelijk staat aan de voe dingswaarde en de hoeveelheid van 800 gram vlees) per week in elke supermarkt verkocht. United Food heeft aanvragen bin nengekregen van een aantal bejaar dentehuizen en ziekenhuizen, die het levensmiddel willen gaan gebruiken. Verschillende artsen schrijven TVP voor voor dieethouders. De Nederlandse slagers willen het produkt ook gaan verkopen. Het is belangrijk goedkoper dan vlees. Bij het ministerie van economische za ken is een verzoek ingediend. Een derde TVP-smaak, Rundvlees, is in ontwikkeling. Deze smaak zal in grotere stukjes worden vervaardigd, evenals de bestaande bacon- en hamsmaak. LONDEN Bij tussenverkiezingen in Lancashire hebben de conservatie ven een Lagerhuiszetel veroverd op Labour. De conservatieve kandidaat kreeg ruim 3500 stemmen meer dan zijn socialistische rivaal. In 1966 won de Labourkandidaat met een meerderheid van ruim 4.500 stem men. weet niet wie de beste bessenjenever maokt TELEURSTELLEND PROGRAMMA AMSTERDAM Het pro gramma dat gisteravond door het Concertgebouworkest in Am sterdam ten gehore werd ge bracht, bezat nauwelijks festival- allure. Composities als de Suite uit de Water Music van Handel. De Vier letzte Lieder van Strauss en de eerste symfonie van Mahler lenen zich bij uitstek voor een doorsnee seizoen-con cert. Bü een festival verwacht men meer spectaculairs, zoals bijv. de Schönberg-Berg-Webern cyclus van het Residentie Orkest. Bernard Haitink bracht met het Concertgebouworkest in de afgelopen maanden de 2e, 4e en 9e symfonie van Mahler en in het komende sei zoen staan de le en 6e symfonie op het programma. Daarmede zet Hai tink een lange traditie voort. Immers, reeds in 1903 dirigeerde Willem Men gelberg de 3e symfonie van deze even bewonderde als verguisde toondich ter. De Mahlerverering in ons land Rapport NW: UTRECHT Bij collectieve ont slagen, dat wil zeggen bij alle ontsla gen binnen een termijn van een maand waarbij 25 of meer mensen zijn betrokken, moet het Gewestelijk arbeidsbureau zes weken voor de onlslagaanzegingen worden gewaar schuwd. Dit is een va nde voorstelen van het rapport Gedrag bij ontslag, dat het Wetenschappelijk en scholings instituut van het Nederlands verbond van vakverenigingen vandaag heeft uitgebracht. Het instituut suggereert de onder neming een geleidelijke schadeloos stelling te laten verlenen aan allen die ontslagen worden om buiten hen liggende redenen. De hoogte van de schadeloosstel ling zou moeten toenemen naar ge lang de betrokkene meer dienstjaren heft, bijvoorbeeld van een half maandloon bij drie dienstjaren tot 25 maanden bij veertig jaren. STOCKHOLM In de zomer zal op vrijwel alle Zweedse autowegen een maximumsnelheid van 90 km per uur gelden. De regering is hier toe overgegaan na een sterke stij ging van het aantal dodelijke ver keersongelukken gedurende de laat ste weken. Slechts op enkele auto wegen mag nog 130 km per uur worden gereden. (Van onze redacteur automobilisme) BORN De produktieband van van de nieuwe DAF-fabriek in het Limburgse Born draait sinds gistermiddag officieel. Door het overhalen van een „pien ter pookje", waarmee het eenvoudige bedieningsmechanisme van de Vario- matic wordt bedoeld, zette koningin Juliana de (stilgelegde) persen van het gigantische bedrijf in werking. De vorstin, die een werkbezoek aan Noord-Limburg had gebracht, kreeg na een rondgang door de fabriek het eerste gerede produkt aangeboden. Het was een DAF 44 stationcar, die ze onmiddellijk overdroeg aan de Kring Limburg van het Neder- landsche Roode Kruis. Als voorwaar de stelde ze echter dat ze er als pas sagier even in mocht rijden. Dit ge beurde dan ook prompt middels een ererondje, waar het uitgebreide feestprogramma niet in had voorzien. Overtroffen Terwijl overal in de omtrek de na tionale driekleur wapperde, stak de minister van economische zaken, mr. L. de Block, een rede af. Voor een groot aantal genodigden en het vol tallige personeel van de Limburgse vestiging van DAF bracht de be windsman naar voren dat de geleide lijke opbouw van de automobielfa briek de indertijd opgestelde plannen had overtroffen. Eind 1967 zouden er circa 500 personen werkzaam zijn, eind 1968 ongeveer 1500. Dit aantal, dat in de toekomst tot 6.000 man zal worden opgevoerd, was nu reeds bereikt. Ook wat de produktie betreft, was men een half jaar voor op de prognose. Dr. Rottier, president-directeur van de Staatsmijnen, welke nauw bij de financiering van het nieuwe bedrijf zijn betrokken de investeringen bedragen thans 120 miljoen gulden en zullen na verloop van tijd tot 190 miljoen worden opgevoerd gaf aan waarom het DAF-project voor keur had gehad bij de economische herstructurering van Zuid-Limburg in verband met de sluiting der mij nen. In de eerste plaats, zo zei hij, om dat de Van Doorne's plannenmakers van formaat zijn. Als zij iets onder nemen, doen zij 't goed. Hun projec ten zitten, industrieel gezien, perfekt in elkaar, terwijl het tempo van rea lisatie zeer hoog is. Een tweede beweegreden was wel dat het werk in de automobielin dustrie de mijnwerkers aanspreekt. Ook elders had de praktijk bewezen dat deze arbeid hen goed ligt. Tevens was DAF in staat een om vangrijke industrie naar Limburg te brengen, welke een vrij grote perso neelsbehoefte had. Tempo De heer W.A.V. van Doorne, presi dent van de Raad van Bestuur, gaf met enkele cijfers het tempo aan, waarmee de DAF-fabriek in Born uit de grond was gestampt. Nadat op 13 juli 1966 de eerste paal in de grond geslagen was, kon pre cies een jaar later met de produktie worden gestart. Thans waren in het bedrijf bijna 1500 man werkzaam, terwijl er al 32.000 personenwagens van de band gelopen waren (DAF produceert momenteel 65.000 perso nenauto's per jaar en hoopt hier in 1969 100.000 van te maken). De ziel van de Nederlandse auto mobielindustrie, dr. H. J. van Doorne, die sinds het vorig jaar presi dent-commissaris is van DAF, roem de zijn nieuwe personeel, dat voor 't grootste deel uit ex-mijnwerkers bestaat. Beroepseer „Wat mij in Limburg zo getroffen heeft", verklaarde hij, „is dat de Julia Foster, de Britse actrice die een van de hoofdrollen speelt in de verfilmde musical ,Malf a Sixpence" zal volgende week naar Nederland komen ter ge legenheid van de première van deze film in ons land. KEULEN De gewezen sergeant van de Gestapo Kurt Wiese (53) is in Keulen tot levenslang veroordeeld wegens het doden van joden in het getto van het Poolse Grodno. ROME Zes mannen zijn in Ro me aangehouden wegens handel in verdovende middelen. Grote hoeveel heden morfine en .codeïne werden op het plein van de Paulus-basiliek ver handeld. mijnwerker zo gehecht is aan z'n werk en een grote mate van beroepseer bezit. Dit is zeer zeker mede te dan ken aan de sociale begeleiding, die de mijnen en de vakbonden de werkne mers altijd hebben gegeven. Ik hoop van harte dat deze trouwe medewer kers evenveel belangstelling krijgen voor hun nieuwe werkkring, en straks ook trots zullen zijn op de functies, die ze hier vervullen". DEN HAAG Het tweede Hol land-Festivalprogramma, waarmee The Alvin Ailey American Dance Theatre woensdagavond in Eindho ven en donderdagavond in de Ko ninklijke Schouwburg in Den Haag verscheen, toonde evenals het eerste programma van dit ensemble duide lijk het sedert verleden jaar veran derde karakter. Had het eerste programma van Al- vin Ailey The Black District als we reldpremière en Journey van Joyce Trisier en Icarus van Lucas Hoving als Europese premières, het tweede programma bood Credo van John Fealy en Metallics van Paul Sana- sardo als premières. De avond zette al dadelijk goed in met het in hoge mate dynamische Congo Tango Palace van Talley Beat- ty op muziek van Miles Davis. Uiterst ritmisch met grote spanning en een pittige vaart. Credo van Jogn Fealy heeft muziek van Strawinsky als begeleiding. Het is een adagio met duidelijke Gra- ham-motieven en het heeft, evenals het daarop volgende Metallics, niets meer van doen met de „culturele er fenis van de Amerikaanse neger", zo als Alvin Ailey verleden jaar het werk van zijn ensemble aanduidde. Credo is een solo, gedanst door Freddy Romero, een adagio, dat ei genlijk niet helemaal volledig uit de verf kwam. Choreografisch is het niet overal even sterk. Beter beviel Metallics, een muziek ballet van Paul Sanasardo met een fragment van Evolutions van Henk Badings als muzikale begeleiding. In deze muziek speelt het slagwerk een grote rol en Sanasardo heeft daarin zijn inspiratie voor de prachtige dans van Consuelo Atlas gevonden. De klanken van de muziek gaan helemaal in de dans meedoen, tot zelfs het uit metalen staven bestaan de decor niet alleen meespeelt maar ook meeklinkt. Het duo Dudley Williams en Alma Robinson geven een achtergrond, een weerklank van de dans van Consuelo Atlas. In de oosters aandoende choreogra fie zijn motieven van Tetley. Ook Metallicstoont duidelijk de koersverandering van Alvin Ailey, die in alle opzichten een verrijking betekent. Donderdag 4 juli komt Alvin Ailey wederom in Den Haag. HANS W. LEDEBOER was zo groot, dat men in 1920 zelfs een Mahlerfeest organiseerde. Bij de voortzetting van deze tradi tie teert Haitink niet op oude roem. Hij benadert Mahler met eigen persoonlijkheid, nuchter en door dacht. Hij zweept de spanningen niet op, overtrekt de dramatiek niet, de „wanhoop der mensheid" zoals Mah ler wilde weergeven is niet hart verscheurend, de romantiek wordt ontdaan van sentiment. Dit alles is bij de 9e symfonie uiteraard meer van toepassing dan bij de symfo nische eersteling, doch de 28e jarige Mahler was in 1888 reeds een compo nist die spanningen wist op te roe pen. Zo is de finale van een heftige bewogenheid tot aan het majestueuze D-majeur slot-accoord. Het meest imponerende onderdeel van deze symfonie is het derde deel vol schril le vrolijkheid, ironisch en macaber. De interpretatie was imponerend, voortreffelijk afgewerkt en geïnspi reerd. Afgezien van de waardering: voor de weergave lijkt 't ons in een festival echter onjuist een werk te presenteren, dat voor het wintersei zoen op het repertoire staat. Over de opmaat van het concert, de suite uit de „Water Music" van Handel valt weinig goeds te melden. Niet alleen was Haitink's visie zwaar en weinig transparant, doch de bla zers lieten 't somtijds afweten. Ook hier weinig of geen festival-sfeer, Handel blijkt voor Nederlandse diri genten steeds weer een moeilijke op gave. De Oostenrijkse sopraan Gundula Janowitz kan men rekenen tot de topzangeressen van het ogen blik. Niet alleen als opera-zangeres, doch ook als liederen- en oratorium- vertolkster heeft zij grote naam ge maakt. Gisteravond zong zij de vier Letzte Lieder die Richard Strauss in 1948 schreef. Geen geestesproduct van die tijd, doch een terugblik naar pure romantiek. Strauss heeft deze liede ren instrumentaal gedacht en in deze geest heeft Gundula Janowitz gezoh- gen. Naast haar uiterlijke schoonheid is 't de pracht van haar stralende stem die haar optreden tot een belevenis maakt Bezit de lagere ligging wat minder spanning en draagkracht de middenstem is rijk aan klank en de hoogte is van een schitterende pracht waarmede zij wonderschone tonen voortbrengt. Gendula Janowitz legde vooral de nadruk op de tederheid, waardoor het derde lied „Beim Schlafengehen" adembenemend schoon klonk. Zij kreeg van Bernard Haitink en het Concertgebouworkest een prachtige begeleiding met een perfecte solo van Herman Krebbers. Het publiek toon de zich opgetogen. ADR. HAGER. (Van een onzer redacteuren) Voor Amsterdam was het die 29ste juli 1655 een grote dag. Het nieuwe stadhuis werd in gebruik genomen en dat ging gepaard met tal van feestelijkheden. 's Morgens om half acht was er een dienst in de Nieuwe Kerk. waarin dominee Melchior Johannes voorging. Hij baseerde zijn preek op een tekst waarin verhaald wordt hoe koning David, door zjjn zoon Absalom ver volgd, terugkeert in Jeruzalem en er de tempel inwijdt. Na de kerkdienst trok een plechtige stoet van het Prinsenhof, waar burgemeesters en vroedschap de afgelopen drie jaar waren bijeengekomen naar het nieuwe stadhuis op de Dam. De stoet werd geopend door de ruiterwacht met ontbloot hoofd en uitgerust met hellebaarden. De wacht werd gevolgd door de roede- dragende stadsbode, eveneens met ongedekt hoofd, als derde in de rij volgde de schout met zijn dienders, van wie de voorste de roede van justitie droeg. Hierna kwamen de belangrijkste personen.... In de loop van de dag kwamen de Amsterdamse predikanten en de ou derlingen de burgemeesters met hun nieuwe stadhuis gelukwensen. De dominees kregen allen namens het stadsbestuur een vat uitstekende rijnwijn thuisgestuurd. De dichter Constantijn Huygens maakte een nog altijd zeer leesbaar gedicht naar aanleiding van de in wijding van het stadhuis, 's Avonds om negen uur waren de feestelijk heden afgelopen en lagen stadhuis en Dam verlaten. Allen waren vol gens een tijdgenoot „zeer vrolijk en zoet geweest". KALEIDOSKOOP Het verhaal is ontleend aan het rijk geïllustreerde boek De Dam, de geschiedenis van een plein (uitgave A. Oosthoek, Utrecht), geschreven door D. H. Couvée, die is verbonden aan het Rijksmuseum en daar is be last met het beheer en de herinrich ting van de afdeling Nederlandse geschiedenis. Het boek is een kaleidoscoop van het afwisselende leven dat zich op de Dam „het plein van Neder land". zegt de schrijver heeft af gespeeld en nog afspeelt. „Als er iets te doen is in Amsterdam, dan is er iets te doen op de Dam. Dat is nu zo en dat is altijd zo geweest. Welke heer de stad ook kende, zijn feesten en plechtigheden vonden hun mid del- en hoogtepunten op de Dam. Feestelijke intochten hadden altijd hetzelfde einddoel: de Dam. Als er rampen dreigden of onrust door de stad sloeg, dan vonden en vinden de Amsterdammers elkaar op de Dam. De Dam is de temperatuurmeter van de stad...." VEELBEWOGEN De Dam heeft een veelbewogen geschiedenis moeten doormaken, al vorens dit plein was wat het nu is. Couvée vertelt daarover boeiend. Hij vertelt over de markten, het stad huis, de wisselbank, de waag, de winkels en de veelsoortige gebeurte nissen als daar zijn intochten, rede rijkersfeesten, relletjes, oproer, ker missen. Hij vertelt over Naatje, het monu ment dat de herinnering moest le vendig houden aan de strijd tegen de Belgen. De vereniging „Het Me talen Kruis", opgericht in 1853 en vergaarbak van Belgenvreters en behoudenden, bracht de gelden bij een. Van den beginne af heeft er grote tegenstand bestaan tegen dat overbodige monument van rancune en revanche..." Tenslotte komt hij tot de con clusie: „De cosmopolitische zeven- tiende-eeuwse Amsterdammer schiep de Dam, de kleinburgerlijke nazaat van de negentiende en vroe ge twintigstige eeuw brak hem af. Koopmanshuizen werden vervangen door sociëteiten en winkelmagazij nen, die door gebrek aan een eigen Amsterdamse stijl waren geïnspi reerd op Parijse voorbeelden.»." STEENTJES Couvée heeft aan het schrijven van het boek een uitvoerige studie laten voorafgaan. Het gevolg is, dat hij zijn werk kon verluchten met tal van charmante verhalen. Zo met hei verhaal van de „kleine steentjes" voor het paleis. „Het was niet toegestaan die klei ne steentjes te betreden. Het absolu te verbod dateerde uit de tijd van koning Lodewijk Napoleon. De aan leiding tot het verbod zou zijn ge weest een vondeling, die door een Amsterdamse was achtergelaten In een schildwachthuisje voor het pa leis. Toen uitlekte, dat de koning zich het lot van het kindje had aange trokken, zouden schier dagelijks ba by's in de huisjes der schildwachten zijn neergelegd. Het verbod de steentjes te bétreden moest dit eu vel tegengaan. Het verbod is jaren lang vrij rigoureus gehandhaafd Herhaaldelijk is in de Amsterdamse gemeenteraad op de afschaffing van het verbod aangedrongen. Het zou tenslotte uiteindelijk tot 1940 duren eer het zo ver was." (81 blz. 12.50).

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11