AFZET VAN AARDGAS NEEMT SNEL TOE Nu al vier mammoets bij Verolme JAMIN Meerderheid voor Trudeau FRANSE AUTO'S DUURDER Commentaren Tilanus leider van c.h. fractie? Het Kwartet V ,:,.v ut «li}/00r¥lêMfdt//4 voed itfX&Kfa Abernathy 20 dagen in cel I Grote winst Gasunie ,Dit is pas het begin Nieuwe NA\ 0- commandant in Z.O.-Europa Warschau pact blijft een gevaar van deze glanzende onder- zettertjes (mei fijn Indisch motief) in etui voor ieder die nu n nieuwe abonnee opgeeft! 1 Nieuwe Leidse Courant Woensdag 26 juni 1968 - 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 - Giro 58936 - Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur m WASHINGTON De Ameri kaanse negerleider ds. Ralph Aberna thy is gisteren veroordeeld tot twin tig dagen gevangenisstraf. Hij werd maandag met ruim tweehonderd aan hangers gearresteerd op het terrein van het Kapitool, waar demonstreren verboden is. Rechter Harold Green zei bij het uitspreken van het vonnis er niet aan te twijfelen dat Abernathy ernstig probeert de arme mensen van Ameri ka te helpen. Meer dan vierhonderd arbeiders zijn gisteren begonnen de „stad der wederopstanding" af te breken. Na het ontruimen van dit tentenkamp hadden zich wanordelijkheden voor gedaan, maar thans is de rust in Washington vrijwel volledig terugge keerd. BETALING ABONNEMENT Wij verzoeken onze abonnees, die gewend zijn het abonnementsgeld te gireren, gaarne vóór 1 juli a.s. «e voor het 3e JL«5a09 kwartaal of fm m i- voor de maand 4.45 juli over te schrijven op onze post rekening nir. 5.89.36. De abonnees, die gewoonlijk per kwitantie betalen, doch inmiddels in het bezit zijn van een post rekening, wordt eveneens verzocht, ter besparing van incassokosten, bovenstaand bedrag te gireren. Uiteraard geldt dit bericht NIET voor abonnees die ons een machti ging tot automatische afschrijving hebben verstrekt. Nieuwe Leidse Courant. Directie. Terwijl Boercn-afgevaardigden binnen, voor het front van de volksvertegenwoordiging, ruzie den, stond een eenzame vrouwen figuur buiten: mevrouw J. W. Janssen - Mulder uit OveYschie. Via een groot plakkaat vestigde zij de aandacht op het systema tisch uithongeren van honderd duizenden Biafranen. Haar klem mend verzoek: Regering, doe meer om aan deze verschrikke lijke situatie een einde te maken. In 1948 werd bij Coevorden voor het eerst Nederlands aardgas aangeboord. Nu, 20 jaar later, is het aardgastijdperk nog maar net begonnen. In 1975 zal onze energiebehoefte voor eenderde deel door het gas worden gedekt, meent de Gasunie. GRONINGEN De winst van de N.V. Nederlandse Gasunie is vorig jaar verzesvoudigd: van 5 miljoen tot 33 miljoen. Deze winst, vermeerderd met 4.5 miljoen van de winst van 1966, wcrdt gebruikt om het geplaatste aandelen kapitaal verder vol te storten. Aan de resterende winst wordt vooralsnog geen bestemming gegeven. Het bruto verkoopresultaat was ƒ105,7 miljoen (in 1966 ƒ51,7), de be drijfskosten waren 72,7 miljoen 46,7). De gasafzet verdubbelde van 3,4 miljard kubieke meter in 1966 tot 6,9 miljard. Voor dit jaar wordt een af zet van 14 miljard kubieke meter verwacht. Export Vorig jaar werd 1.117 miljoen ku bieke meter aardgas aan het buiten land geleverd. Dit jaar zal de export viermaal zo hoog zijn en in 1975 22 miljard kubieke meter bedragen. Ondanks de 'groei van de afzet en het toenemende verbruik (in 1963 500 miljoen kubieke meter, in 1967 5.680 miljoen), spreekt het jaarverslag pas van een begin van het aardgastijd perk. Tegen 1975 zal ongeveer 50 mil jard kubieke meter worden afgezet (waarvan de helft wordt geëxpor teerd). Transportnet De transportcapaciteit van de Gasunie zal nog aanzienlijk moeten worden uitgebreid door aanleg van parallélleidingen van het hoofd transportnet en de bouw van com pressorstations. Eind 1967 was het hoofdtransportnet 1.320 kilometer (Van onze scheepvaartredacteur) ROTTERDAM Het Verolme- concern heeft van de Belgische olie maatschappij Petrofina een opdracht ontvangen voor de bouw van een tanker van 225.000 ton. Hiermee is het aantal tankers boven de 200.000 ton dat Verolme moet bouwen, ge stegen tot vier. De Esso laat er drie van elk 255.000 ton bouwen. Voor net eerste schip is de kiel enige maanden ge leden gelegd. Dit schip moet in januari te water worden gelaten en in april gereed zijn. De tanker wordt gebouwd op een hel'ling van 380 meter lengte en 80 meter breedte. Deze wordt gëlijik met het schip op gebouwd. Er is 200 meter van de helling klaar. Ook de NDSM in Amsterdam bouwt tankers van meer dan 200.000 ton. namelijk drie van 210.000 ton voor de Shell en een evengrote voor (Van onze parlementsredactie DEN HAAG Politieke waar nemers verwachten dat de heer J. T. Mellema de leiding van de Tweede-Kamerfractie van de C.H.U. binnenkort zal neerleg gen. Hij heeft zich om privé- redenen al enige tijd buiten de actieve politiek gehouden. De beslissing over zijn aanblijven berust bij de fractieleden. Een sterke stroming in de fractie vindt het beter dat de heer Mellema zijn functie neerlegt. Hij zal waarschijnlijk wel Kamerlid blijven. Als zijn opvolger lijkt partijvoor zitter drs. A. D. W. Tilanus de meest serieuze kandidaat. Daarnaast zijn de heren mr. W. Scholten en drs. D. F. van der Mei kanshebbers. Hun kan didatuur is echte r minder waarschijnlijk. Met name de jonge ren vinden de heren Van der Mei en Scholten niet zulke goede kandida ten. De jongerenorganisatie heeft op het ogenblik een belangrijke invloed in de Unie; zoals bekend was CHJO-voorzitter Jac. Huysen een der leden van de commissie-Y. Scholten. Een bijkomende vraag is wie voor zitter van de Unie zou moeten wor den. Drs. Tilauns voelt er weinig voor het voorzitterschap van de par tij met dat van de fractie te combi neren. Mocht hij fractievoorzitter worden dan zij hij waarschijnlijk het voorzitterschap van de partij neer leggen. Mogelijke kandidaten voor het voorzitterschap van de CHU zijn het Eerste-Kamerlid prof. dr. J. W. van Hulst, de oud-minister van justitie mr. Y. Scholten en de oud-CNV-voorzitter C. J. van Mastrigt. Hiervan is de kandidatuur van mr. Scholten het meest onzeker. Mr. Scholten, voorzitter van het drie manschap dat vorig jaar een struc tuurrapport over wijziging van de organisatie van de CHU opstelde, heeft een drukke werkkring op een Haags advocatenkantoor. De heer Van Mastrigt is wethouder in Zeist en vice-voorzitter van de CHU. Zijn kandidatuur wordt be langrijk geacht, omdat de CHU in hem een voorzitter zou krijgen die een topfunctie in de vakbeweging heeft vervuld. Zijn keuze zou boven dien belangrijk zijn voor de image van de Unie, die nogal eens wordt afgeschilderd als een conservatieve partij. Prof. Van Hulst wordt eveneens tot de vooruitstrevende vleugel van de Unie gerekend. Zaterdag hield hij op de jubileumvergadering een opval lende rede over de democratisering van het onderwijs. BRUSSEL De Navo-bevelhebber in Europa, generaal Lemnitzer, heeft gisteren de benoeming bekendge maakt van de Amerikaanse luite nant-generaal Ben Harrel 1 tot bevel hebber van de NAVO-landstrijd- krachten in Zuid-Oost Europa. Harrell was bevelhebber van het Amerikaanse Zesde Leger. Hij wordt in zijn nieuwe functie bevorderd tot generaal en volgt op 1 juli a.s. luite nant-generaal Dick op, die met pensioen gaat. de rederij A. P. Möller te Kopen hagen. De tanker voor Petrofina wordt 329,4 meier lang, 48,6 meter breed en 23,6 meter hol. De diepgang zal 19,8 meter bedragen. Een turbine van 32.000 pk zal voor de voortstu wing zorgen. Het schip f moet in december 1970 worden opgeleverd. De commissaris van politie te Apeldoorn (telefoon 05760 - 14041) verzoekt te worden bekendgemaakt met de verblijfplaats van de 20- jarige Anneke van Dalen. Zij heeft verleden week vrijdag in overspan nen toestand de ouderlijke woning verlaten en is in het bezit van een brommer, merk Mobylette, ken teken JNB 693. Het signalement luidt: lang 1,64 meter, donkerblond haar, rond blozend gelaat, grijze ogen. stevig postuur. Zij droeg een donkerblauw mantelpakje met gele biezen. lang en het regionale net 4.845 kilo meter. Ter dekking van de kapitaalbe hoefte werd in 1967 opnieuw een be roep gedaan op de geld- en kapitaal markt onder andere door het opne men van een 6V4 procent onder handse lening van 110 miljoen. Met ingang van 1 april 1967 werd het geplaatste aandelenkapitaal verhoogd met ƒ50 tot 300 miljoen. De perso neelsbezetting groeide van 723 tot 833 man. Het wiel dat het hardste kraakt is het wiel dat het vet krijgt. BILLINGS Zeven r.k. kerken gesloten pagina 2 Koekoeks ster valt pagina 7 DOORDRAAIEN GROENTEN NOG ALTIJD PROBLEEM „Zeg nu tegen je oppan, dat je er spijt van hebt, Rita!" De gekke, dwaze wereld van een lifter pagina 9 KLEUREN00RL0G IN DE ETHER pagina 13 DE BILT Boven onze om geving staat een zuidwestelijke luchtstroming, die in stand ge houden wordt door een depressie bij Schotland en een hogedruk- gebied, dat zich van de Azoren over Zuid-Europa tot in Rusland uitstrekt. Vannacht passeerde een front van de depressie ons land. Daar bij is op de meeste plaatsen re gen gevallen. Een zwakke rug van hoge luchtdruk breidde zich inmiddels over Frankrijk in noordoostelijke richting uit. In verband hiermee worden er het komende etmaal aanvankelijk nog flinke opklaringen ver wacht. Morgen zal in de loop van de dag de bewolking weer toe nemen op de nadering van een nieuwe oceaandepressie, die in noordoostelijke richting naar Ierland trekt. Later neemt daar door de kans op regen toe. DE BILT Vanavond en van nacht flinke opklaringen, morgen in de loop van de dag vanuit het westen toenemende bewolking met in de middag kans op regen. Overwegend matige wind tussen west en zuidwest. Weinig ver andering in temperatuur. Strandweer Nu en dan opklaringen, maar via Engeland komt nog een buienstoring naderbij, die wel licht omstreeks morgenochtend passeert. Nog een matige tot vrij krachtige zeewind, die het strandweer iets te koel houdt met temperaturen van ongeveer 17 graden. Vooruitzichten: nu en dan zonnige perioden maar door de westelijke luchtstroom nog iets te koel strandweer. morgen voordeel fruitpotpourri 250 gram van 95 voor 85 niet duur wel heerlijk Niet alleen öp de banen van Wim bledon zijn in deze dagen veler ogen gericht. Men dient zijn kijkers ook de kost te geven naast de banen, te weten op de wandel paden „langs het lijntje''. Daar flaneren regelmatig jongedames in soms opvallende creaties. Zoals deze dame, die haar liefde voor de tennissport via haar hoofddeksel wil uitdragen. OTTAWA De Liberale partij van premier Trudeau heeft bij de verkiezingen van gisteren een flinke meerderheid in het Canadese Lager huis veroverd. Van de 264 zetels gingen er 152 (was 129) naar de Liberale partij, 72 (was 99) naar de Conservatieve par tij. Van de kleinere partijen boekte alleen de Sociale credietpartij winst van betekenis. Voor het eerst werd een neger ge kozen. Het is Lincoln Alexander, kandidaat van de conservatieven in Hamilton. WASHINGTON Amerika is bang dat Engeland de militaire hulp aan Nigeria zal staken. Daardoor zou Rusland het Westen geleidelijk kun nen vervangen in de dichtstbevolkte natie van West-Afrika. Amerikaanse autoriteiten zeiden dat Rusland aan Nigeria alle militai re hulp heeft beloofd. De VS staan in het geschil met Biafra achter de fe derale regering van Nigeria, maar hebben nimmer wapens aan dit be wind gestuurd. REYKJAVIK De minister raad van de NAVO is het eens over de wenselijkheid, voorbe reidingen te treffen tot bespre kingen met Rusland en andere Oosteuropese landen, die moe ten leiden tot wederzijdse ver mindering van de strijdkrachten. Dit staat in een gisteren te Reykja- vik uitgegeven communiqué. Zoals i bekend vergaderen de ministers van buitenlandse zaken van de Ver- dragsorganisatie 'in deze IJslandse |j hoofdstad. In het communiqué wordt bena drukt dat de algehele kracht van de NAVO slechts moet worden vermin derd in het kader van een patroon van wederzijdse vermindering dat wat omvang en tijdstip betreft in evenwicht is. In een aparte verklaring hebben de ministers de vastbeslotenheid van de drie westelijke mogenheden (VS, Frankrijk en Engeland), de vrije toe gang tot West-Berlijn te handhaven, goedgekeurd en zich daarmee vere nigd. Moskou verantwoordelijk Verder zegt de afzonderlijke ver klaring, dat de Oostduitse autoritei ten een ernstige toestand hebben geschapen door internationale over eenkomsten en lang gevestigde prak tijken te schenden. De ministerraad vindt deze maatre gelen een opzettelijke poging tot te genwerken van de ontspanning. Rusland wordt door de raad verant woordelijk gesteld voor elke daad die tot gevolg heeft dat de vrijheid van communicatie met Berlijn wordt gehinderd of in gevaar wordt ge bracht. De ministers dringen aan op stopzetting van dergelijke acties. Voorts zegt de raad in de verkla ring dat zij de DDR niet erkennen. „De Oostduitse acties hebben geen ju ridische basis; internationale rechten kunnen daarmee niet worden afge dwongen en evenmin de verdeling van Duitsland, waartegen het Duitse volk zich verzet," aldus de raad. De drie mogendheden en Rusland blij ven verantwoordelijk voor Berlijn en voor Duitsland als geheel in afwach ting van een vredesregeling", aldus de ministers in hun verklaring die werd uitgegeven aan het einde van de vergadering die twee dagen heeft geduurd. DANSEN A.s. vrijdag Anthoniusdubhuis te Leiden M. m. v. de SHOES Aanvang 8.00 uur. BRUSSEL Frankrijk heeft de Europese commissie mededeling gedaan van een aantal maatregelen die het land wil nemen ter bescherming van de economie die door de stakingen in een moeilijke positie is geraakt Officieel zijn nog geen bijzonderheden bekend maar gedacht zou worden aan protectie van de auto-, textiel- en staalindustrie. De looptijd van de maatregelen zou variëren van vier tot zeven maanden. De drie grootste Franse automobielproducenten, Peugeot, Citroen en Renault, hebben hun prijzen met drie procent verhoogd. Dit is een direct gevolg van de 10 tot 12 procent loonsverhoging die een einde maakte aan de recente grote staking. Koekoeksnest JN de natuur, zo weten we, bouwt de koekoek geen nest; hij moet het hebben van het nest van ande ren. In ons parlementaire bestel heeft Boer Koekoek wèl een nest ge bouwd. Maar nu zit hij dan ook in de nesten. De man heeft ons van de aanvang af iemand geleken voor een éénmans- fractie. Daarmee is nog niets ten kwade van hem gezegd. In heel het leven zijn er mensen die moeilijk heden hebben zodra er een of meer anderen op gelijk niveau naast hem staan. Die mensen zijn er sinds enige tijd ook bij de Boerenpartij en tamelijk spoedig is het dan nu uitgelopen op het merkwaardige gekibbel dat gis teren ten overstaan van het Neder landse volk ten beste (nu ja is gegeven. Het uiteenvallen van een groep is in het algemeen reeds een niet-on- nederlands verschijnsel. Hier echter waren de aanleidingen blijkbaar in sterke mate aanwezig. Nu zullen wij allen verstandig doen met het niet te laten bij de constate ring dat de Boerenpartij uiteen is gevallen. Wat blijft is, dat een partij als deze nu zelfs twee partijen dus naar het oordeel van velen onzer landgenoten toch maar ontstaans grond had. Die ontstaansgrond lag, als bekend, in de omstandigheid dat tal van klei ne boeren en middenstanders het ge voel hadden niet meer op te kunnen tegen een vaak anonieme bureau cratie. Dat gevoel zal niet verdwenen zijn bij de scheuring binnen de partij van hun keuze. Wij voor ons hebben in die partij toch al geen oplossing voor deze problematiek kunnen zien. Maar het probleem zelf is er, al heeft Koekoek zich dan een voortdurend wonderlijker leidsman getoond. Het is nit die nesten dat wij met el kaar moeten zien te komen. Bewapening V/TINISTER LUNS is wel verweten. - dat hij een te sombere visie heeft op de bereidheid van Rusland tot toenadering inzake ontwapening of beter gezegd vermindering van bewapening. Op de zitting van de Navoraad ble ken bijna alle ledenstaten bezorgd over de harde houding van Moskou, welks doelstellingen niet veranderd zouden zijn. De raad heeft het bij deze constate ring echter niet gelaten. Ondanks te leurstellende ervaringen hebben de ministers opnieuw een stap genomen, die kan leiden tot besprekingen over een concreet punt. Er worden namelijk voorbereidingen getroffen tot een gesprek met Rus land en andere Oosteuropese landen om te komen tot wederzijdse vermin dering van de strijdkrachten. En al is het bescheiden, het kan een nieuw begin zijn. Vernieuwing f'ANADA kan weer geregeerd wor den. De Liberale Partij, die in de afgelopen zes jaren met een min derheid in het Huis van afgevaar digden moest regeren, heeft gisteren een flinke meerderheid veroverd. Zij heeft deze te danken aan haar nieuwe leider, dc vrijgezel Pierre Trudeau, wiens Frans-Canadese af komst en oneonventionele manier van doen blijkbaar tot de verbeel ding van talrijke Canadezen spraken. Zijn afkomst maakte hem aanvaard baar als de man, die olie zou kunnen gieten op de golven van emotie, ver oorzaakt door de van Franse zijde aangewakkerde strijd tussen beide taalgemeenschappen. Bovendien wekte zijn voor Canada nieuwe aanpak van politieke proble men de verwachting, dat een eind zal komen aan de verstarring, waar in de oudere politici het land achter laten. Canada kan onder Trudeau met een schone lei beginnen. Er zullen ver anderingen komen, wellicht ingrij pende. Vrees, dat het land zich aan zijn verantwoordelijkheid zal ont trekken (in Navo-verband), bestaat echter niet. Ik geef op als nieuwe abonnee: per kwitaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam plaats: Inzenden aan Bureau van dit blad 1 l I I I I I I ,J

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1