Janssen favoriet in Tour SUPRA SUPRA Glansloze zege voor Tom Okker Analyse van nota NAVti en Defensie-beleid (2) WIELERCIRCUS MORGEN VAN START Minister Schilt: zo nodig 5000 woningen meer ANDREIKO GREEP WERELDTITEL Vele prominenten laten verstek gaan Den Hertog leidt in ronde Turkije Eis van twee jaar voor geweldpleging Sport in het kort WOENSDAG 24 JUNI 1968 LONDEN De depressie, die voor de tweede achtereenvol gende dag Wimbledon een herfstig aanzien heeft gegeven. is niet zonder gevolgen voorbij gegaan aan de enige Neder landse deelnemer in het heren enkelspel. Tom Okker won wel iswaar zyn partij voor de eer ste ronden tegen de Britse nummer zeven Peter Curtis, maar de manier waarop dat gebeurde was onder de maat voor een geplaatste speler, al zou men dat uit de cijfers 75 36 62 62 niet aflezen. Okker is namelijk in vrij ernstige moeilijkheden geweest. Het lange wachten en de wetenschap het voor duizenden Britten te moeten opne men tegen een Britse speler hadden hem nerveus gemaakt. De eerste twee sets klemde hij net racket in de handen alsof het fijn gedrukt moest worden. Er was gejaagdheid in zijn spel, de artisticiteit, de berekende spelopbouw waren geweken voor on nodig geweld. Curtis antwoordde in dezelfde stijl, serveerde echter duidelijk beter en werkte met korte, gehoekte volleys de slecht gecontroleerde groundstro- kes van Okker weg. In de derde set raakte de Brit moe. Okker, die de allereerste service van deze set had moeten prijsgeven, kon het initiatief overnemen en vervolgens vrij ge makkelijk winnen. De glans was er echter af. REGEN Het was op deze tweede Wimble- dondag nu eenmaal niet anders. In de voormiddag was het zelfs uitermate twijfelachtig of er gespeeld zou wor den. Kort voor tweëen hield de regen echter op en konden de dekzeilen op het centrecourt en baan één worden weggehaald. De andere banen waren pas laat in de middag bespeelbaar. Billie Jean King en Ann Jones, de dames-finalisten van het vorige jaar, openden het gebeuren op het centre court in baan een tegen Peaches Bartkowicz en Kathy Harter. Billie Jean had de handen vol aan de 19-jarige Peaches, die de dubbel- handige backhand vele malen nauw keurig langs de titelhoudster mikte. Routine bracht King uiteindelijk de i% Bergen, bossen, zee... fijnproevers en ware vakantie-genieters nemen ECHTE KOFFIE mee'. kant en klaar gemalen vacuum versóók op reis zege met 75 64. Jones moest na een zorgeloos begin zelfs een set afstaan: 60 46 64. TEMPO De nostalgie onder de toeschou wers maakte plaats voor reali teitsbesef, vooral toen Okker en Cur tis aan hun prestigeduel begonnen. Ineens herinnerde men zich weer wat een enorm tempo op het Wimbledon- gras kan worden ontwikkeld. Okker startte in de hoogste versnelling. Een backhandpassing rechtuit, een fore handreturn en een topspinbal gaven hem de allereerste service. Hij liep uit tot 20 en 31. Het leek een goede basis om meer rust in zijn spel te brengen. Temidden van de toejuichingen schemerden hem misschien ineens de kapitale krantenkoppen voor ogen waarin hij werd voorgesteld als een serieuze kanshebber. Zo'n rol van uitgesproken favoriet ligt hem niet. De nervositeit werd groter. Na 3^2 verloor hij zijn opslag door een dub bele fout. In het verloop van de set zou hij er nog drie slaan en daarna in elke set nog een. Curtis daarente gen groeide en het was eigenlijk op vrij gelukkige wijze dat de Nederlan der de eerste set inpalmde. Die voorsprong had rust moeten geven maar deed het niet. Met elke servicebeurt was hij in moeilijkhe den. Een doorbraak in de vierde ga me kostte hem zelfs de tweede set. De schitterende volley waarmee Cur tis het tweede setpoint benutte werd met groot enthousiasme door het met weinig nationale successen verwende Engelse publiek begroet. Toen Curtis de derde set begon met een nieuwe doorbraak, keerde zelfs prinses Marina in de royal box terug om de „high tea" ter plaatse te gebruiken. Het was duidelijk dat Okker in moeilijkheden ver keerde. De onberekenbare windstoten maakten zijn serveren tot een riskante aangelegenheid. Maar plotseling verander de de scène. DOORBRAAK Okker bevocht op zijn beurt een door braak en loodste via deuce zijn eigen service ln veiligheid. Naar bleek had Cur tis te ver boven zijn krachten gereikt om zijn tegenslag te verwerken. Hij begon de zesde game met twee aces maar sloeg prompt daarop twee dubbele fouten, die Okker aan een tweede doorbraak hielpen. Daarna verviel de geblokte Curtis tot de vorm die hem tot dusverre buiten de Britse Davlscupploeg heeft gehouden. De aanvankelijk gevaarlijke forehand schuin VITTEL Nog nimmer heeft een Nederlandse renner zo'n unieke kans gehad een Ronde van Frank rijk op zijn naam te schrijven als dit jaar Jan Janssen. Door het niet starten van de grote azen Eddy Merkx en Felice Gimondi en de overigens al wat verbleekte Franse ster Jacques Anquetil, wordt Janssen als de grote favoriet getipt voor de eindzege van de 55ste editie van het Franse wielercircus dat morgen in Vittel van start gaat. Zoals bekend wilden wereldkampioen Merkx en Gimondi, die dit jaar al in verscheidene grote internationale wed strijden uitkwamen, zich niet forceren en schreven af. De verbitterde Anquetil ontbreekt in verband met dopings- perikelen. Janssen zal het overigens zonder de steun van enkele sterke, jonge Nederlandse renners moeten doen: Leo Duyn- dam is nog niet helemaal hersteld van een achillespees blessure en Harry Steevens moet door een knieblessure verstek laten gaan. Bovendien kreeg Riny Wagtmans van zijn arts geen toestemming om te starten, terwijl klimmer Cees Haast op het laatste nippertje bij de reserves gevoegd er geen prijs op stelt in de Tour uit te komen. Ook hij heeft al vele wedstrijden in de benen en voelt er niets voor daar nog eens een Tour de France aan toe te voegen. Henk Nijdam en Eef Dolman zullen de plaatsen van Steevens en Wagt mans innemen, terwijl Jan v. d. Horst en Jan Hugens als reserves zijn aangewezen. De Nederlandse ploeg ziet er nu als volgt uit: Jan Janssen (kopman), Arie den Hartog, Huub Zilverberg, Wim Sche pers, Jos v. d. Vleuten, Gerard Vianen, Harm Ottenbros, Eddy Beugels. Henk Nijdam en Eef Dolman. Ook in Frankrijk rekent men Janssen tot de grote favorieten. In voorgaande jaren werd de sterke renner uit Ossendrecht al enkele malen van de zege afgehouden. ,Zo miste hij in 1966 de boot toen Lucien Aimar in één der laatste etappes een kleine voorsprong nam op Janssen en die tot Parijs vasthield. Vorig jaar werd hij verrast door de bijzonder sterk rijdende Roger Pingeon. Franse hoop Zowel Aimar als Pingeon zijn ook dit jaar van de. partij maar hun prestaties van dit seizoen zijn niet om over naar huis te schrijven. Ook Raymond Poulidor jarenlang „eeu wige" tweede achter Anquetil heeft nog weinig laten zien. Niette min is de Franse hoop op dit drietal gevestigd. De Belgen, die met twee ploegen j uitkomen, tellen weinig kanshebbers. Fransje Brands zal in de bergen weer goed meedraaien maar in de vlakke etappes zal hij terrein verliezen. Bracke, Van Springel, Jos Huysmans en Van den Berghe lijken niet in j aanmerking te komen voor één der topplaatsen. Ward Seis zal zich ertoe bepalen zoveel mogelijk punten te verzamelen in het puntenklassement. Hij is één der favorieten voor de groene trui. Ook de Spaanse ploeg lijkt te wei nig kwaliteiten te bevatten om voor het gele tricot in aanmerking te ko men. Alleen de kleine Julio Jiminez, die driemaal achtereen het bergklas- sement won, is kandidaat voor een hoge klassering. Van de overige ploe- j gen heeft Duitsland in Kunde en Wolfshohl twee sterke troeven. Hans Junkermann en Rudi Altig moeten dit jaar verstek laten gaan. Nu Italië zonder Gimondi zal moeten uitkomen zal Franco Bitossi wellicht als kop man gaan fungeren. I WAARDERING KAMERMEERDERHEID (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Schut van Volkshuisvesting en Ruim telijke ordening heeft toegezegd, indien het noodzakelijk blijkt, een aanvullend contingent van enige duizenden woningen tot een maximum van vijfduizend voor 1968 uit te geven. Hij zal de ontwikkelingen op de voet volgen en niet nalaten nu reeds wat extra's te doen, met name in de gebieden van werkloosheid. Hij weet nog niet wat voor wonin gen dat zullen worden. Het zouden kunnen zijn premiewoningen, be jaardenwoningen en dergelijke. Over het algemeen had de Kamer meerderheid waardering voor de Overwinning tijdrit DEN HAAG Twee jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest luidde gistermiddag de eis van de lV* deeinwnu .7, JSSFSSVSSS I °f«cier van justitie bij de rechtbank M te Den Haag tegen de 34-jarige taxi chauffeur G. P. de R. uit Leiden ter zake van diefstal met geweldpleging. die blijft het goed doen. Na de overwinning van Jan van Katwijk en de ereplaatsen van Joop Zoetemelk en Fedor den Hertog, op de eerste twee dagen, slaagde Den Hertog erin dinsdag de derde etappe op zijn naam te schrijven. De pupil van ploegleider Herman Krott legde de 44 km lange tijdrit van Gellbou naar Egebat af In 1 uur. 05 minuten en 56 seconden en dat was bijna twee minuten sneller dan de op de tweede plaats eindi gende Tsjech Robert Svoboda. Fred van Lachterop werd met een ach terstand van twee-en-een-kwart minuut derde. Door zijn overwinning nam Den Hertog tevens de leiding ln het algemeen klassement. De Rus Galnan bezet met twee-en-een-halve minuut achterstand de tweede plaats en Jan van Katwijk staat als derde geklasseerd met bijna vier minu ten achterstand. De uitslag van de derde etappe luidt: 1. Den Hertog (Ned) 1.05.56 2. Svoboda (Tsjech) 1.07.55: 3. Van Lachterop (Ned) 1.08.12; 4. Galnan (Rush 1.08.53 5. Marek (Tsjech) 1,09.12; 10. Van Katwijk (Ned) 1.10.03. Het algemeen klassement na de derde etappe luidt: 1. Den Hertog (Ned) 8.05.35; 2. Galnan (Rush 8.08.02: 3. Van Katwijk (Ned) 8.09.02: 4. Marek (Tsjech) 8.10,06: 5. Koeli- bln (Rusl) 8.10.40. In het algemeen ploegenklassement heeft Nederland de leiding met ruim twee minu ten voorsprong op Rusland. WERELDRECORD MARK SPITZ HAYWARD De Amerikaan Mark Spitz heeft tijdens zwem wedstrijden in Hayward het wereld record op de 400 meter vrije slag gebroken en gebracht op 4.07,7. Het oude record stond op naam van Greg Charlton eveneens uit Amerika die in Tokio deze afstand op 28 au gustus van het vorige jaar aflegde in J. de R. had in een café te Leiden een oudere man ontmoet die goed in zijn geld bleek te zitten. Hij nam de man eerst mee naar zijn woning waar flink sterke drank werd gedronken. Vervolgens zou hij de man naar diens huis brengen in zijn taxi. On derweg dwong hij het slachtoffer uit te stappen, gaf hem met een hamer een zodanige klap op het hoofd dat de steel brak. Daarna beroofde hij hem van een portefeuille met 1035. Het slachtoffer bracht het er geluk kig levend af. Verdachte bekende door slechte woongelegenheid en drankmisbruik tot zijn daad te zijn gekomen. De rechtbank zal op 9 juli uitspraak doen. Le Havre Jacques Anquetil Is dinsdag met zijn auto in botsing gekomen met een tegenligger. De Franse kampioen liep geen verwondingen op. de bestuurder van de andere auto slechts lichte. Het ongeluk gebeurde in het stadje Elbeuf. in het departement Seine-Maritime. in Jeruzalem bekend gemaakt. BELGRADO Het Braziliaanse voet balelftal heeft na vier wedstrijden ln de Europese toernee een tweede overwinning behaald. Dinsdagavond zegevierden de Brazilianen met 20 over Zuidslavië. BIJ rust was deze stand, door treffers van Carlos Alberto (strafschop) en Tostao. reeds bereikt. Brazilië won reeds van Po len met 63 en verloor van Duitsland met 1—2 en Tsjecho-Slowaklje met 2—3. LENINGRAD - De Russische zwaarge- wioht Leonid Sjabotinsky heeft dinsdag tijdens de Europese kampioenschappen ge wichtheffen te Leningrad het wereldrecord tweehandig trekken, dat met 175.5 kilo gram reeds in zijn bezit was. op 176 kilo gram gebracht. brief van de minister betreffende de stand van de woningbouw, waaruit vrij veel optimisme bleek. De 50.000 woningwetwoningen zullen worden gehaald, en zek«r ook de 50.000 ge subsidieerde particuliere woningen. Slechts de ongesubbsidieerde bouw blijft achter. In het eerste half jaar van 1968 zijn er 1800 woningwetwo ningen minder gebouwd dan was ver wacht, maar daar staat tegenover dat er 7000 gesubsidieerde woningen over heel 1968 meer gebouwd zullen worden. Riskante operatie Minister Schut noemde de ver schuiving van de woningwetbouw naar de gesubsidieerde particuliere bouw inderdaad een riskante opera tie. maar één die wel geslaagd is, met als grote winstpunt, dat er geld vrijkwam dat voor andere doeleinden kon worden gebruikt. De Kamermeerderheid had geen behoefte aan een motie-Van den Doel «soc.). die 11.000 woningen meer ge bouwd wilde zien voor werkloos heidsbestrijding en de continuïteit van het boawbeleid. De heer P. Jans sen (rad.) wilde die 11.000 woningen extra ook. maar dan 2500 in de wo ningsector. De minister ontraadde beide moties. Vanuit de Kamer werd er wel op aangedrongen dat de minister ter wille van de werkgelegenheid voor keur zou geven aan een uitbreiding van de gesubsidieerde particuliere bouw. Wie verre reizen doet, kan veel verhalen.., ECHTE KOFFIE - kant en klaar gemalen maakt uw vakantie pasècfif ffW! kant en klaar gemalen altijd vacaumYers.: óók op icitn JAN JANSSEN favoriet voor langs werd meters buiten de baan geplaatst. Elke slagwisseling van wat lan gere duur werd hem te moeilijk. Van 42 was het in enkele minuten 6- 2. waarna voor Okker de vierde set slechts een formaliteit betekende. De superieure vorm, die hij zo graag de gehele partij had willen demonstreren kwam echter ei genlijk alleen bij de laatste slag tot uiting: een backhandpassing, die schuin over de baan ging met het geluid of er een geweer werd afgeschoten. De geplaatste speler Nikola Pilic. num mer zestien van het schema, verloor op de winderige buitenbanen van de 25-jarige Amerikaan Herb Fitzglbbon, die ln Parijs Ken Rose wall een set afhandig maakte. Uitslagen De uitslagen lulden: Damesenkelspel. - eerste ronde: Bueno (Braz) versl. Perlcoll (It) walk over. Tweede ronde: King (VS) versl. Bartkowicz (VS) 7—5 64. Jones (G-B) Harter (VS) 6—0 4—6 G—4. Herenenkelspel, eerste ronde: Stolle (Austr) Barclay (Fr) 6-1 6—2 6—2, Gon zales (VS) Krlshnan (India) 6—2 6—4 6—3. Olmedo (Peru) Rodriguez (Chili) 1210 7—Ö 6—3. Buohholz (VS) Stone (Austr) 6—4 6—2 16-12 6—4. Cox (G-B) Forbes (Z-Afrika) 7—9 8-6 6—3 6—4. Ruf- felz (Austr) Cornejo (Chili) 6—2 61 6—2. Stilwell (G.B.) versl. Llkatsjev (Rusl) 3—6 5—7 6—2 6—1 6—2, Mandarino (Braz) versl. Palafox (Mex) 6—3 7—5 2—6 6—4. Ryan (Z-Afr) Wooldrldge (G-B) 64 61 4—6 2—6 8—6. Osborne (VS) Davies (G-B) 4—6 7—9 10—8 6—1 6—3. Roche (Austr) Keldle (Austr) 6—3 6—1 7—5. Moore (Z-Afr) Spear (Z-Slavië) 6—1 6—2 9—7. Bluett (G-B) Pletrangeli (It) 64 6—2 2—6 26 6—4. Lloyd (G-B) Darmon (Fr) 64 6—4 10—12 6—1. Korotkov (Rusl) Matthews (G-B) 6—4 7—9 6—4 6—4. Herendubbelspel. eerste ronde: Gime- no/Gonzales (Sp/VSi Fitzgibbon/Fox (VS) walk over. Sijhratuls vierde. Wiersma vijfde BOLZANO Door een over winning in de laatste ronde op de Monagask Agliardi heeft de 25-jarige Rus Andreas An- dreiko uit Riga beslag gelegd op de wereldtitel dammen. Di rect daarachter met één punt minder eindigde zijn onttroon de landgenoot Koeperman, die door een blunder in het mid denspel van Wiersma een stuk kon winnen en onze landgenoot daarna geen kans op herstel meer gaf. derde plaats door Tsjegolev. die pas in een vier om vier eindspel de Italiaan Laporta kon overmeesteren. i Ton Sljbrands leverde een enorm ge- I vecht met de Amerikaan Smith, die be wees uit het goede hout te zijn gesneden. Smith's verdediging wist niet van wijken. Hij sloeg de felle aanvallen van de Neder lander bekwaam af en bereikte een ver diende remise. Door deze uitslag eindigde Sllbrands op de vierde plaats met een punt voorsprong op zijn landgenoot Harm Wiersma. die vijfde werd. Door toedoen van het Sonnenborn-Bqrger systeem plaatste de Belg Vcrpoest zich als zesde voor de Franse kampioen Mostovoy. UITSLAGEN De uitslagen van de vijftiende en laatste ronde zijn: Helmann (Tsj SI) Mostovoy (Fr) 6—2: Laporta (Italië) Tsjegolev (Rusland) 0—2; Verpoest (België) Delhom (Fr) 2—0: Agliardi (Monaco) Andreiko (Rusland) 0—2: Smith (VS) Sijbrands (Ned) 1—1: Koeperman (Rusland) Wiersma (Ned) 2—0: Fanelli (Italië) Perschad (Suriname) l—l: Feldl (Oost) Cazemir (Zwits) 0—2. De eindstand Is: 1. Andreiko 25 punten: 2. Koeperman 24: 3. Tsjegolev 23: 4. Slj brands 22: 5. Wiersma 21: 6. Verpoest 19: 7. Mostovoy 19: 8. Smith 17: 9. Cazemir 15: 10. Fanelli 13: 11. Delhom 12: 12. Perschad 11; is. Laporta 9: 14. Agliardi 7: IS' Reimann 3:16. Feldl 0. Verrassing Vele ploegen komen dit jaar met jonge, onbekende renners uit die erop gebrand zijn hun kunnen te to nen. Zij rijden zonder de druk die het „favoriet zijn" nu eenmaal met zieh meebrengt en er zou ook dit jaar wel eens een verrassing uit de bus kunnen komen. In de Tour de France is alles mogelijk, dat heeft de prak tijk reeds vele malen uitgewezen. De ploegen zijn als volgt samengesteld: Frankrijk nationaal: Genet. Guyot, Jourden. Novak. Pingeon. Poulidor. Ray mond, Riotte, Samyn en Stabllnskl. Ploeg leider: Bidot. Frankrijk (b-ploeg): Aimar. Bellone, Bolley, Chappe, Ducasse, Etter. Grain, Grosskost, Leblanc en Lemeteyer. Ploeg leiders: De Muer en Louviot. Frankrijk (c-ploeg): Bayssiere. Bodin, Cadiou, Desvages. Ducreux, Dumont, Izier, Letort. Rabaute en Roblnl. Ploegleiders: Plaud en Caput. Duitsland: Adler, Boelke. Glemser, Gottschalk, Kunde. Puschel, Streng. Wilde, Wolfshohl en Grosslmilnghaus. Ploeglei der: Preiskelt. België (a-ploeg): Brands. Jos Huysmans. In 't Ven. Macs. Pintens. Poppe. Seis, Van Ryckeghem, Van Springel en Weckx. Ploegleider: Cools. Belgic (b-ploeg): Bracke. David, De Vlaeminck, Godefroot. Houbrechts. Leman. Monteyne. Neulant. Van den Berghe en Van Vrekom. Ploegleider: Schotte. Spanje: Echevarrla, Elorza, Gandarias, Gomez del Moral. Gonzales. Jiminez, Lasa, Lopez-Carrll. Perez-Frances. San Miguel. Ploegleider: Langarlca. Gr.-Britannië: Addy. Clarby. Denson. Green. Harrison. Hoban. Lewis. Metcalfe. Porter. Wright. Ploegleider: Taylor. Italic: Andreoli. Bitossi. Chiappano. Co lombo, Dcnti. Guerra Passuelo. Schiavon. Vicentini, Zllloll. Ploegleiders: RIcci en Bartolozzi. Zwitserland/Luxemburg: Blanc. Brandt. Hagmann. Herger. Koechll. Spuhler (alien Zwitserland). Johans. Schleck. Schutz. Smanlotto (alien Luxemburg). Ploeglei ders: Zens en Grieshaber. ZELZATE De Zeeuw Jo de Roo heeft dinsdagavond een wielerronde voor beroepsrenners in Zomergem (België) ge wonnen. De Roo was samen met de Belg Jacquemin uit het veld van 94 deelnemers ontsnapt en bleef In de sprint een lengte voor op zijn vluchtmakker. Bart Zoet won de sprint van het peloton en werd derde. AMSTERDAM - Het Nederlandse B-honkbalteam heeft dinsdag op het OV- VO-terreln In Amsterdam met 2—10 verlo ren van de Amerikaanse legerploeg de Wiesbaden Flyers. De ruim 500 toeschou wers zagen een slechte, door regen en wind verstoorde, wedstrijd. Er werden slechts zeven Innings gespeeld. DEN HAAG Ton Sijbrands. die ach ter de Russen Andreiko. Koeperman en Tsjegolev als vierde eindigde in het tor nooi om het wereldkampioenschap dam men in Bolzano, zal de Nederlandse kleu ren verdedigen in een internationaal Russisch tornooi, dat van 15 t/m 31 au gustus in het Zwarte Zee plaatsje Koutaisi gehouden wordt. JERUZALEM Zeventien Arabische en Joodse employees van het stadsbestuur van Jeruzalem zullen deelnemen aan de vierdaagse-marscn die volgende maand ln XUmegen gehouden worden, zo is dinsdag (Van een militaire medewerker) DEN HAAG Aan het einde van het eerste artikel werd gewezen op het verschil van in zicht binnen de regering tussen hen die menen, dat het met de defensie wel wat minder kan en de verantwoordelijke be windslieden, die ervan over tuigd zijn dat de voortdurende druk op de defensiebegroting ongewenste en op den duur niet meer te accepteren gevolgen kan hebben, met name voor onze veiligheid. Een strijd om de toebedeling der financiële middelen. Een strijd die door defensie in eerste instantie is verloren. De vraag naar de beweeg redenen van de bewindslieden van defensie mag worden gesteld. Zoals reeds eerder opgemerkt, is het verschaffen van veiligheid één der hoofdtaken van de NAVO. Hiertoe worden reeds in tijd van vrede strijdkrachten gereed gehouden, uit gerust met conventionele en nucleai re middelen. De gedachten omtrent het gebruik van deze laatste groep van wapens zijn de laatste jaren aan merkelijk gewijzigd. De tijd van een massale atomaire vergeldingsactie als antwoord op welke vijandelijke daad dan ook schijnt definitief voorbij. Het is zelfs zo, dat velen waaronder ook deskundigen ieder gebruik van nucleaire middelen in West-Europa als een onmogelijkheid beschouwen. Deze gewijzigde opvatting heeft tot gevolg, dat het belang van de con ventionele middelen steeds toeneemt. Onze veiligheid zal in eerste instantie door de conventionele strijdkrachten moeten worden gewaarborgd. Om nu te beoordelen of het Westen zich voldoende offers getroost voor de zorg voor de veiligheid, is het goed de inspanningen op defensiege bied aan beide zijden van het IJzeren Gordijn met elkaar in verband te brengen. Hierbij zal zoals uit het vo renstaande kan worden begrepen de aandacht worden gericht op de vorming en instandhouding der con ventionele strijdkrachten. Nu moet direct al worden gesteld, dat geen enkele vergelijking, vooral op dit gebied, volledig en geheel juist kan zijn. Het probleem is hanteerba re maatstaven te vinden. Organisato rische verschillen maken het moeilijk bruikbare conclusies te trekken uit een vergelijking van aantallen eenhe den. Een vergelijking van de omvang van defensiebegrotingen als per centage van het nationaal inkomen heeft als bezwaar dat aan de an dere kant van het „Gordijn" veel uit gaven voor defensie, bijv. voor speurwerk en ontwikkeling, zijn on- I dergebracht bij de begrotingen van I andere departementen. Om deze re den en ook omdat de toegestane ruimte onvoldoende is om dieper op deze zaak in te gaan, zal worden volstaan met het schetsen van enkele lijnen. Defensie- inspanning Hel eerste nu wat opvalt bij een vergelijking van de defensie-in- 1 spanning van de NAVO en het Pact I van Warschau is, dat de inspanning van de NAVO in de laatste tijd dui delijk achteruit gaat. Frankrijk is uitgetreden. België heeft zijn defensieniveau verlaagd. Engeland en Amerika hebben hun eenheden in Duitsland ingekrompen. Ook de gevechtswaarde van de Ne derlandse NAVO bijdrage is zeker van de Koninklijke Landmacht gedaald o.a. omdat de aanschaffing van de noodzakelijke middelen zoals wapens voor gevechtsvoertuigen, moest worden uitgesteld. Ook de toe komst is weinig hoopvol. Zo schrijven de bewindslieden van defensie in het hoofdstuk van de no ta waarin de Landmacht wordt besproken: „Gezien de behoeften op materieel gebied is het accres in de te besteden gelden voor de jaren 19G9 t/m 1971 bij een handhaving van de huidige personele omvang van de Koninklijke Landmacht niet groot genoeg voor de nodige ruimte t.b.v. het op peil houden en verbeteren van de gevechtswaarde te verkrijgen." Binnen het Warschau Pact zijn de ontwikkelingen tegenovergesteld. De krachtsinspanning op allerlei terrei nen neemt steeds toe. De defensieno ta schenkt hier dan ook terecht veel aandacht aan. Rusland gaal door met de uitbouw van haar militaire apparaat. Het be zwaarlijke bij dit alles is dat het hier bepaaldelijk niet gaat om het inlopen van een achterstand maar om het vergroten van een voorsprong. Op het gebied van de conventionele mid delen wordt onze achterstand op het j Oostblok steeds groter. Doelmatiger Een ander facet is, dat de Oosteu- ropese landen mede door een geïnte greerde militaire organisatie en een vergaande eenvormigheid voor wat betreft de samenstelling van eenhe den, bewapening en uitrusting, hun beschikbare middelen doelmatiger aanwenden. Uitgaande van eenzelfde hoeveelheid personeel en financiële middelen is hun gevechtskracht ho ger dan die van de meeste NA- VO-landen. Vergelijken wij bijv. de landstrijd krachten van Oost Duitsland met die van Nederland, dan zien wij dat op een totaal van plm. 85.000 man (voor beide landen gelijk) Oost Duitsland 6 divisies heeft (sterkte plm. 60.000 I man) en Nederland 2 divisies en le- gerkorpstroepen (sterkte plm. 35.000 j man). Het Westen loopt kennelijk vooruit I op een mogelijk slagen van activitei ten op politiek gebied, bedoeld om de verhoudingen tussen Oost en West te verbeteren. Er is een ongekend opti misme. Uit een onlangs door de Stichting Volk en Verdediging gehou den enquête blijkt dan ook, dat 65 pet. van de bevolking van Nederland een vermindering van de de fensie-uitgaven voorstaat Dit werkt natuurlijk door in parlement en rege ring. Toch is er militair gezien nauwe lijks een reden voor dit optimisme. Integendeel, wie de mogelijkheden van de tegenstander zorgvuldig ana lyseert komt tot een geheel andere waardering. Dat de bewindslieden van defensie bezorgd zijn is begrijpelijk. Immers, gaan de NAVO landen verder op de thans ingeslagen weg dan blijven er op den duur bij toenemende spannin gen slechts twee mogelijkheden over en wel inzet van nucleaire wapens in een zeer vroeg stadium van een con flict (ter compensatie van het tekort aan conventionele middelen) of toe geven aan de door het Oostblok te stellen eisen. Dat wij in een dergelijke situatie de tijd zullen krijgen om orde op zaken te stellen en voldoende con ventionele middelen te mobiliseren, mag niet worden verwacht. Wij zul len het moeten doen met wat paraat beschikbaar is. Com]i vromis Ondanks dit alles zijn de be windslieden van defensie toch nog bereid geweest een compromis te sluiten. Zij zien nog mogelijkheden om door een interne reorganisatie voldoende financiële middelen vrij te maken om de gevechtswaarde van onze NAVO-bijdrage te verhogen. Uitgangspunt hierbij is, dat het de fensie-apparaat buiten de NAVO- bijdrage te complex en te log is. Daardoor komt er teveel geld terecht in de exploitatiesector (personele kos ten) en is er te weinig geld voor het kopen van nieuw materieel. Structurele wijzigingen zijn gebo den. Een Nederlandse gulden zal meer gevechtskracht moeten opleve ren. Van de Koninklijke Landmacht wordt verwacht dat de resultaten van deze reorganisatie eerst zicht baar zullen worden in de begroting 1970. Met het oog op de noodzake lijke tankvervanging is dat ook beslist geboden. Het zou onjuist zijn te denken, dat nu alle zorgen voorbij zijn. Als de druk op de begroting blijft voortdu ren heeft de aangekondigde reorga nisatie slecht? tijdelijk effect. Dan kan een verder afglijden niet worden voorkomen en zal onze bijdrage in het bondge nootschap nauwelijks een bij drage zijn in de werkelijke be tekenis van het woord. Dan kan de vrijheid niet meer wor den gewaarborgd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11