GAULLISTEN BANG VOOR VOORBARIG OPTIMISME Commentaar Geroyeerde blijven in Boeren: We de Kamer JAMIN Winst voor generaal Tegenslag voor links Zandvoortse kleuter 11a vier dagen thuis Paniek na wedstrijd 71 doelen Het Kwartet HIT WEER Grote kans op een fikse meerderheid Werkgroep in NSR regelt discussies Tegen de dictatuur van Koekoek Ongedeerd gevonden in duinen Belg (26) doodt moeder en neef vanille toffees van deze glanzende onder- zettertjes (mei fijn Indisch motief) in etui voor ieder die nu n nieuwe abonnee opgeeft! Nieuwe leidse Courant Maandag 24 juni 1968 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen oofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD mijn hert in teghenspoet!" ioofdkantoor Leiden Steenstraat 37 - Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Wanneer men de hoop laat 1 varen, vaart men zelf met I haar mee. DE BOISSON R.k. theologen worden lid van Faith en Order pagin 2 I STUDENTEN BEZETTEN ACADEMIEGEBOUW „Kijk, Ellens minirok past mij ook." „STAATSGREEP" IN VPRO MISLUKT DE BILT Achter een frontale storing, die gisteren vergezeld van regen over ons land trok, breidde een rug van hoge luchtdruk zich over onze omgeving uit. Hierdoor kwamen er vandaag in ons land zonnige perioden voor cn waren de buien, die hier en daar nog vielen, van weinig betekenis. Inmiddels trekt op de oceaan ten westen van Ierland een depressie in oostelijke rich ting. Het frontensysteem van de depressie veroorzaakte vanmor gen in Engeland enige regen. Verwacht wordt, dat in het komende etmaal dit regengebied onze omgeving zal bereiken. Daarbij zal vrij vochtige lucht naar ons land worden gevoerd, waarin morgen de temperaturen ongeveer dezelfde zullen zijn als vandaag. DE BILT Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen of motregen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. trandweer Na de deels verregende zondag passeert vandaag een rug van hogedruk met opklaringen. Een zwak oceaanfront bereikt ons morgen. Hierdoor half tot zwaar bewolkt met plaatselijk wat re gen. Matige wind tussen zuid- en zuidwest, temperatuur ongeveer 18 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Zachte lucht maar nog wisselvallig door zwak ke oceaanfronten. Een gelukkige moeder aan het bed van haar dochtertje Ma rianne, dat uitgehongerd en bib berend over het gehele lijfje in de duinen werd teruggevonden. DE GAULLE POMPIDOU PARIJS De gaullistische leiders, bijzonder tevreden met de uitslag van de verkiezingen van gisteren, beseffen dat de strijd nog niet is gewonnen, hoe goed de vooruitzich ten ook zijn. Premier Pompidou vroeg de Fransen, niet vóór de tweede ronde van zondag met vakantie te gaan. Hij herinnerde eraan, dat de linkse partijen vorig jaar bij de laatste ronden de ver wachte gaullistische meerderheid vrijwel tot niets wisten terug te brengen. Hij waarschuwde voor het gevaar van zelfgenoeg zaamheid. Overigens begint deze week in Frankrijk een andere ronde: de Tour de Francee. De karavaan zal ook zon dag vertrekken. Mogelijk laten vele Fransen zich erdoor weerhouden om naar het stemlokaal te gaan. Een dergelijk gedrag zou echter alle par tijen kunnen treffen. Gisteren hadden de gaullisten ook het weer mee. In de ochtenduren werd al een grote opkomst gemeld. Het regenachtige weer had de meeste Fransen doen besluiten niet erop uit te trekken. De opkomst was groter dan in maart 1967. Resultaat De verkiezingen van gisteren gin gen om 487 zetels in dc Franse Na tionale vergadering (470 districten in Frankrijk en 17 in de overzeese gebiedsdelen; van de laatste is het resultaat nog niet bekend. Gisteren moesten de kandidaten tenminste de helft van de stemmen veroveren. Volgende week wint de kandidaat die de meeste stemmen krijgt. Officieel is meegedeeld, dat in de 470 districten in Frankrijk zelf 154 kandidaten in de eerste ronde zijn gekozen, nl. 142 gaullisten, commu nisten 6, Centrumpartij 4, diverse rechtse groepen 2, de Linkse federa tie van Mitterrand 0 en de Socialis tische Unie van Mendès France 0. Bij de vorige verkiezingen werden in de eerste ronde slechts 81 afge vaardigden gekozen, van wie 62 gaullisten. Voor de volgende ronde staan de gaullisten (die van Giscard d'Estaing inbegrepen) er in 150 districten gunstig voor, de Linkse federatie in 48, de communisten in 23 en Cen trumpartij in 17. De percentages van de vier groot ste partijen (die van 1967 tussen haakjes) zijn: gaullisten 44,01 (37,63) communisten 19,80 (22,23), Linkse federatie 17,34 (19,68) en Centrum partij 10,14 (12,84). Alleen de Socia listische Unie van Mendès France liep (volgens de verwachting) iets vooruit. Niet gekozen Van de leiders van de oppositie is alleen de communist Waldeck Rochet rechtstreeks gekozen. De an deren moeten aan de tweede ronde deelnemen om nog kans te ima'ken. Mendès France zal het in Greno ble heel moeilijk krijgen, evenals Lecanuet (Centrumpartij) in Rou- aan. Wat gunstiger liggen de kansen voor Mitterrand en de socialistische oud-premier Mollet. Voor vervolg zie pag 2 (Van onze onderwijsredactie) UTRECHT De Nederlandse Stu denten Raad heeft zaterdag op een bijeenkomst met hoogleraren, staf leden en studenten besloten een werkgroep in te stellen. Een van de taken is het voorbereiden van mas sale discussies binnen de faculteiten over de doeleinden van het onder wijs, de bestuursvorm van de univer siteit en andere vraagstukken. De discussies beginnen in de herfst. De instelling van de werkgroep vindt de NSR des te belangrijker, nu de Academische Raad „zichzelf niet competent verklaard heeft om een advies uit te brengen over de be stuursvorm van de universiteit". Willem-Alexander zeilde al mee De Groene Draekhet befaam de vaartuig van prinses Beatrix, was zaterdagmiddag het middel punt bij het admiraalzeilen, dat ter gelegenheid van de opening van een nieuwe jachtwerf in Drimmélen gehouden werd. Vriendelijk wuifden de Prinses en prins Claus naar de defile rende schepen, waarvan de bemanningen op hun beurt de halzen rekten om een glimp van de meezeilende prins Willem- Alexander, die in een ronde box op het achterdek stond, op te vangen. Tussen Prinses en Prins de verzorgster van de kleine Willem. Winst F)E verkiezingen in Frankrijk ver lopen wat het gaullisme betreft volgens de optimistische voorspellin gen van de opiniepeilers. En de tweede ronde zal wel eenzelfde beeld vertonen. De revolutie van studenten en ar beiders is voor de meeste Fransen te ver gegaan. Dc waarschuwing voor het totalitaire communisme heeft haar uitwerking niet gemist. Bovendien werkte het gebrek aan samenwerking tussen de groeperin gen van links een nieuwe vlucht in het gaullisme in de hand. Winst voor links zou de verwarring hebben ver groot. De verdeeldheid tussen de Linkse Federatie van Mitterrand, de Socia listische Unie van Mendès France en de Communistische Partij hebben de gaullisten al in de eerste ronde een grote overwinning opgeleverd. De tweede ronde (waarin zij wèl sa menwerken) kan hierin nauwelijks verandering brengen. De te maken afspraken zullen wellicht niet meer toereikend zijn. Na alles wat er in de afgelopen maanden gebeurd is kan men zeg gen, dat de Fransen voorlopig de minst kwade keus hebben gedaan. Bij gebrek aan beter vallen zjj op nieuw terug op de generaal. In wezen hebben de Fransen tien jaar lang niets anders gedaan. De omstandigheden zijn thans echter van dien aard, dat Frankrijk zich geen experimenten kan veroorloven, wil het de huidige crisis overleven. Eindigen de verkiezingen met een duidelijk vertrouwen in de Franse president, dan kan men dit niet los zien van de toezeggingen, die hij op allerlei gebied heeft gedaan om zich te kunnen handhaven. Het legt hem enorme verplichtingen op, tegenover het Franse volk, maar ook jegens de bondgenoten, ®e Frankrijk in deze moeilijke dagen loyaal ter zijde staan. (Van onze parlementsredactie) HOENDERLOO De uitge stoten Boeren zullen hun Ka merzetels niet ter beschikking stellen. De heren Van den Brake, Kronenburg en W. van Harselaar zullen waarschijn lijk de Apeldoornse wethouder Harmsen, om wiens dubbel functie het conflict eigenlijk be gonnen is, als hun fractieleider erkennen. Zij zeggen uitdrukkelijk geen nieuwe partij te willen. Zij me nen, dat zij de Boerenpartij nog vertegenwoordigen en dat een congres van deze partij over de royering van Kronenburg en Van den Brake zal moeten beslissen. De rebellerende Boeren, die dit weekeinde urenlang bij de heer Harmsen thuis hebben vergaderd, noemen de royering onrechtmatig. Zij stellen dat de vertegenwoordi gers van enkele provincies, te we ten Friesland, IJsselmeerpolders, Overijssel, Limburg en een deel van Zuid-Holland, gestemd hebben in strijd met ontvangen instructies. Wie de meerderheid? De heer Kronenburg zei dat hij en zijn medestanders kunnen rekenen op de steun van een deel van de Vrije Boeren in Gelderland en Over ijssel. zodat hel nog helemaal niet zeker is dat Koekoek wel de meer derheid van de Boerenpartij achter zich heeft. (Van een onzer verslaggevers) ZAND VOORT Marian Wijfje is weer thuis. De twee en een half jaar oude Zand voortse kleuter is gistermor gen uitgeput, maar ongedeerd, gevonden in de „Zanderij-dui nen" bij Overveen. Het kind werd sinds woens dagmorgen kwart voor twaalf vermist. De uitgebreide speur actie van politie, brandweer en militairen werd donderdag avond gestaakt, omdat de re sultaten uitbleven. Maar de burgers van Zandvoort gaven de moed niet op, en sommigen zijn tot zaterdagavond blijven zoeken. Een Amstelvener, de heer F. Mooi (17), ontdekte het meisje zondagmor gen bij een duinwandeling in Over veen. Hij hoorde omstreeks half tien =- huilen en „mamma" roepen. Marian werd onder een struik gevon den. Met zijn vader, de heer G. J. Mooi, heeft de heer Mooi haar in de auto naar de politie in Bloemendaal ge bracht. Na een onderzoek in het marine- I LS, pagina hospitaal te Overveen mocht het meisje naar huis. Om geen valse hoop bij de ouders te wekken, heeft een buurman van de familie Wijfje het kind eerst geïdentificeerd bij de Zandvoortse politie. Toen hij had vastgesteld dat het inderdaad Marian was. werden de ouders gewaarschuwd. Om ongeveer half twaalf haalden de heer en me vrouw Wijfje hun dochtertje bij het politiebureau af. Marian is ongeveer op zeven ki lometer afstand hemelsbreed van haar ouderlijk huis aan de Celsi- usstraat 201 gevonden. De politie ver onderstelt dat ze al zwervend op die plaats is beland. Er zijn geen aanwij zingen dat ze is ontvoerd, hoewel huisarts P. Flieringa meent dat haar conditie van dien aard is, dat ze moet hebben gegeten en gedronken. In het marinehospitaal Overveen werd echter een graad van „uitdro ging" van de huid geconstateerd, die er op wijst dat Marian wel degelijk vier dagen alleen in de duinen moet j hebben doorgebracht. Ze kan water hebben gedronken uit plassen en bessen hebben gegeten. Na de thuiskomst van Marian moesten de heer en mevrouw Wijfje heel wat telefoontjes met geluk wensen aanpakken en een groot aan tal bezoekers ontvangen (zie verder I De heer Harmsen weigert verder zijn wethouderszetel van Apeldoorn ter beschikking te stellen. „Ik heb I destijds met Koekoek de afspraak gemaakt dat dit voor één zittings periode zou gelden. Daar houd ik mij aan". Zijn medestander Van den Brake heeft onlangs uitgerekend dat Harmsen op meer steun in de partij kan rekenen dan Koekoek zelf en meent dat de huidige partij leider alleen door wat handigheid jes de eerste man is gebleven. De vier willen de statuten van de partij veranderen. „Koekoek heeft er een eenmanspartij van gemaakt. Hij duldt niemand naast zich. Zelfs een verzoek om een congres bijeen te roepen om de belangrijke zaken van de afgelopen weken te behande len, heeft hij naast zich neergelegd." Beginselen De heer Harmsen zal morgen, bij de aanvang van de Kamervergade ring, een verklaring afleggen. Uit drukkelijk zal daarin gezegd wor den dat de afgescheidenen de begin selen van de Boerenpartij trouw zullen blijven. „Het conflict gaat in werkelijkheid om de organisatie van de partij en tegen de dictatuur van Koekoek". „Om leed te besparen" BRUSSEL Een 26-jarige ongehuw de man heeft vrijdagavond in St. Kate- lüne Waver bij Mechelen zijn 68-jarige moeder en een vijfjarig neefje dood geschoten naar hij verklaarde om hen het leed te besparen van een massa moord die hij wilde gaan plegen. De geestelijk onevenwichtige man had vrijdag een geweer met vijftig patronen gekocht om zich „op de wereld te wreken". Hij was van plan zaterdag op de Mechelse markt zóveel mogelijk mensen dood te schieten. Vooraf wilde hij echter zijn moeder en neefje doden om hen de schande en het verdriet van zijn daad te besparen. Na zijn daad was hij zo overstuur, dat hij zich bij de politie meldde. De man is indertijd wegens geestes stoornissen afgekeurd voor de militaire dienst. Het geld om het geweer en dc patronen te kopen, had hij van zijn moeder gestolen. BUENOS AIRES Honderden mensen zijn gisteren na afloop van een in de Argentijnse hoofdstad Bue nos Aires gespeelde voetbalwedstrijd onder de voet gelopen, waarschijnlijk doordat bij een uitgang de draaihek- ken niet waren opengezet. Er zijn zeker 71 doden en 150 gewonden. Ongeveer 100.000 mensen waren naar het monumentale stadion ge gaan om getuige te zijn van een wedstrijd tussen de juniorelftallen van La Plata en BOCA. De bewogen wedstrijd tussen de traditionele te genstanders eindigde in een doelpunt loos gelijkspel. Toen de wedstrijd was afgelopen, begon het publiek bij een der uitgan gen enorm op te dringen. Enkele draaihekken gingen niet open. waar door de mensen vooraan werden doodgedrukt. De ren op de uitgang zou zijn begonnen toen toeschouwers brandende kranten in de lucht gooi den, waarna paniek ontstond. morgen voordeel ISO gram van BS voor 75 niet duur wel heerlijk Fenlener van Vlissingen krijgt eremedaille (Van onze onderwijsredactie) UTRECHT De gouden eremedaille van de Utrechtse universiteit is van middag uitgereikt aan de heer J. M. Fentener van Vlissingen. Hij kreeg die op grond van zijn ver diensten als voorzitter van het Acade misch Ziekenhuis Utrecht, voor de Utrechtse universiteit in het algemeen en voor de faculteit der geneeskunde in het bijzonder. "i i i i i i i I -1 Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: O per kwartaal O per maand Als beloning voor mijn aktlvilelt ontvang Ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratia. Inzenden aan Bureau van dit blad

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1