Bezuiniging in VS komt aan de late kant Analyse van Navo-politiek en Defensie-beleid Hippies feestten in hun kitsch-garden WIERSMA KON PUNT INLOPEN Pfenninger behield leiderspositie Triomf voor Tom Okker Heeft verlenging lidmaatschap wel zin.'' Twee arrestaties voor marihuana Financieel weekoverzicht Militairen vierde door forse zege op Spanje ZATERDAG 22 JUNI 1268 KLAUSEN De Zwitser Hagmann heeft vrijdag de negende etappe (een tijdrit) van de Ronde van Zwitser land gewonnen. Hij legde de 22,4 km van Burgier naar Klausen af in 58 min. 9 sec. Dit betekende een gemid delde snelheid over een zwaar berg- traject van 23,112 km/uur. De Zwitser Louis Pfenninger, die als tweede ein digde, behield de leiding in het alge meen klassement. De uitslag van de negende etappe is: 1. Hagmann (Zwits) de 22,4 km in 58,09 2. Pfenninger (Zw) 59,07; 3. Harrison (GB) 1.00,04; 4. Arranzabel (Sp) 1.00,08; 5. Houbrechts (Belg) 1.00,09; 6. Poulidor (Fr) 1.00,13; 7. Van Springel (Belg) 1.00,45; 8. Otano (Sp) I.01,00; 9. Kunde (W-Dld) 1.01,15; 10. Gomez del Moral (Sp) 1.01,23. Het algemeen klassement: 1. Pfen ninger (Zwits) 34.11,51; 2. Hagmann (Zwits) op 2.09; 3. Van Springel (Belg) op 2.24; 4. Otano (Sp) op 4.38; 5. Houbrechts (Belg) op 9.26; 6. Gon zales (Sp) op 9.58; 7. Kunde W-Dld) op 11.20; 8. Perez Frances (Sp) op II.44; 9. Mauere (Zw) op 12.10; 10. Pintens (Belg) op 12.41; 21. Wagtmans (Ned) op 29.45; 31. Post (Ned) op (7-14; 37. Ottenbros (Ned) op 54.35. Rod Laver verslagen LONDEN Tom Okker heeft vrij dag een grootse overwinning behaald op de beste proftennisspeler ter we reld, Rod Laver, eerste geplaatst voor het Wimbledon tornooi dat maandat begint. Met tweemaal 64 zegevierde de Nederlandse kampioen in de halve ejndstrijden van het open tomooi om de kampioenschappen van Londen, het laatste grote tornooi op gras vóór Wimbledon op de banen van Queen's Club. Okker had slechts 48 minuten no dig om de linkshandige Australiër de weg naar de finale te versperren. Door deze prestatie kan Okker erop bogen dat hij de eerste amateur is, die er ooit in geslaagd is om Laver, sinds diens toetreden tot de rijen van de beroepstennisspelers, te verslaan. Laver. de enige nog overgebleven prof in het enkelspel, was reeds van start af kansloos tegen de subliem en uiterst scherp spelende Nederlander. In de eindstrijd komt Okker uit te gen de Amerikaan Clark Graebner, die met 64 62 over de rus Alexander Metreveli zegvierde. Houtrusthal for love and peace DEN HAAG De Kitschgar- den van de sigmatiese stichting „Laat honderd bloemen bloeien" was er gisteravond en vannacht écht. De duizenden hippies en de beatbands met hun psychedeli sche muziek, de 30 rechercheurs, Simon Vinkenoog en de Chemi cal Explosions, ze waren er echt allemaal. In de Haagse Houtrusthal, voor 12 lange uren een paradijs voor en van jonge mensen, die op straat wor den nagekeken vanwege de baard en het minirokje, waar ze in hun Tom Okker en Marty Riessen, die maandag bij de tenniskampioen schappen van Wimbledon voor ons land uitkomen in het dubbel heren. Door remise Andreiko: BOLZANO Andreijio heeft in de elfde ronde van het tornooi om het wereldkampioenschap dammen te Bolzano een gevaarlijk concurrent bedwongen. Hij hield zijn op winst beluste landgenoot Tsjegolev van zich af en bevocht een kostbare re mise. Tsjecholev probeerde het initi atief te nemen maar zijn aanvallen werden bekwaam afgeslagen. Door deze puntenverdeling kwam de jonge Fries Harm Wiersma, die overigens een voortreffelijk tornooi speelt, weer tot één punt van de lei der door een overwinning op Lapor- ta. De Italiaan gaf zich niet zo maar gewonnen. Wiersma maakte echter niet de tactisohe fout als tegen Rei- mann maar speelde een gedegen positiepartij, waarvoor de Italiaan tenslotte moest zwichten al maakte hij het Wiersma wat gemakkelijker door een foutieve voortzetting. Sijbrands speelde tegen Reimann een solide partij. Hij ondervond we liswaar veel tegenstand van de Tsjech, die donderdag Wiersma re alise afdwong en daarmee zijn derde punt behaalde, maar toen Reimann een onjuist gambiet hanteerde kwam het einde snel. Met nog vier ronden te spelen staan de kansen van Andreiko op zijn eerste wereldtitel hoog geno teerd. Achtereenvolgens ontmoet hij nog Reimann, Laporta, Verpoest en Agliardi. Daarentegen speelt Wiersma nog tegen Verpoest, Agliar- di, Smith en Koeperman, een belang- rijk zwaarder programma dus. Delhom (Fr) Mostovoy (Fr) 11, Tsjecholev (Rusl) Andreiko (Rusl) 1—1, Reimann (Zwits) Sijbrands (Ned) 0—2, Laporta (It) Wiersma (Ned) 0—2, Verpoest (Belg) Perschad (Sur) 11, Agliardi (Mona co) ra Cazemir (Zwits) 02, Smith (VS) Feldl (Oost) 20, Koeperman (Rusl) Fanelli (It) 2—0. De stand na de elfde ronde is: 1. Andreiko 18 pnt., 2. Wiersma 17, 3. Sijbrands, Tsjecholev en Koeperman 16, 6. Verpoest 14, 7. Mostovoy 13, 8. Cazemir en Smith 12, 10. Delhom 9, 11. Perschad, Fanelli en Laporta 8, 14. Agliardi 6. 15. Reimann 3, 16. Feldl 0. eigen kitschgarden For The Libe ration Of Love And Peace In Co lours baas in eigen huis waren. Met bussen, brommers, auto's en taxi's kwamen ze voor het feest, dat van gisteravond acht uur tot van morgen acht uur duurde. Sommigen met een tas met broodjes en een appel voor een nachtelijke lunch, anderen met een deken of slaap zak, want het kon wel eens laat worden. Half tien stroomde het' kleurrijke volkje naar het podium, waar een beat- c.q. soulband de hoge hal met doordringende, schreeuwerige muziek vulde. Grillige lichteffecten maakten het decor, links en rechts daarvan wor den films geprojecteerd: een slap- stick uit 1950, een kleurenfilm die onderste boven op het provisorische scherm verscheen. We waren bij de hippies, niet waar. en niemand vroeg zich dan ook af waarom de film niet nor maal geprojecteerd kon worden. Volle Evangelie In een hoek heeft de Volle Evan gelie Zending een stand. Op een spandoek staat: „God heeft jou lief. Ken je hem al?" Andere stands worden bezet door de PSJW, D'66, een anti-Telegraafgroep. Er is ook een kraampje waar zo maar vellen papier liggen. Ieder.een die langs komt, tekent iets. Het geeft niet wat. Verder: de NVSH heeft nog stapels Sextants. De BVD is er ook, een afkorting voor de Bond voor dienstweigeraars. De 23-jarige Bernard Colenbrander uit Den Haag. zelf nog enige maan den dienstweigeraar in een psychia trische inrichting, deelt de folders uit. De hippies houden niet van het soldatenleven, dat blijkt. Twintig jongens kwamen bij hem om inlich tingen en toen was het pas tien over half tien. Ergens in een hoekje kan men zich laten omschilderen tot echte hippie. Je gezicht wordt met honderd kleur tjes besmeurd en aan de enkels werden kwasten van crêpe-papier gebonden. Tegen het middernachtelijk uur vermengt zich de scherpe geur van een ontbrande rookbom (stond op het programma) met de zoete lucht van wierook die door velen wordt gerookt. Tussen de mensenmassa merkten we commissaris Hans van de verkeerspolitie op. Mr. W. R. Uit- In Houtrusthal DEN HAAG Op het parkeerterrein bjj de Houtrusthal werden vanmorgen om kwart over zes twee jongelui aan gehouden voor het roken van marihua- nasigaretten. Het zijn een 19-jarige scho lier en een 19-jarige journalist uit Den Haag. Een 21-jarige student, die ook werd aangehouden, bleek zich niet schuldig te hebben gemaakt aan over treding van de Opiumwet. De scholier gooide bij de nadering van een agent zichtbaar geschrokken snel een sigaret weg. Dit trok de aan dacht van de agent, die de jongen aan hield en de sigaret onderzocht. Er bleek marihuana in te zitten. De journalist had een lucifersdoosje met kruimels mari- huana bij zich. Omstreeks kwart voor zeven gister- avond werd een elfjarige jongen uit de 1 hal weggestuurd, omdat de minimum leeftijd voor het hippiefeest uitdrukke- j lijk op 16 jaar was gesteld. Om half ne- gen kwam de jongen echter terug met twee vriendjes van 13 jaar. De politie heeft ze thuisgebracht. Om half twee I vannacht krpeg een 27-jarige portier een j proces-verbaal omdat hij een (verbo- j den) dolk op zak had. In het programma van ..Laat hon derd bloemen bloeien" behoefde door de recherche slechts eenmaal te wor den ingegrepen. Dat was vanmorgen om half vijf. Een jongen en een meisje dansten on een podium naakt onder plastic. Togen zeven uur vanmorgen gingen de laatste volhouders naar huis. Nooit een blauivtje bij blauw meisje Stockholm heeft een nieuwe toeristische service. In de stad rijden charmante meisjes in vlot te blauwe overalls op scooters, die gratis informatie verstrekken en haar diensten verlenen (bij voorbeeld bij het zoeken van logies). De meisjes zijn studenten en spreken behalve haar moe dertaal nog drie vreemde talen. Ook andere Zweedse steden krij gen zo'n korps. hof van „het stadhuis" is er ook. Hij komt kijken of de gemeente de garantstelling van bijna tienduizend gulden zal moeten betalen. De yoga-stand heeft geen belang stelling. Voor lichaamsbeweging, in welke vorm dan ook, zijn de hip pies niet erg te porren. Kijken naar de pottenbakkers die een demonstra tie geven, doen ze wel. De platte landse jongeren zijn er ook en ver der de Sjaloom-Odijkgroep en de SVB. Simon Na het optreden van Simon Vin kenoog gutst het zweet langs zijn hoofd. Zo te zien voelt hij zich ge lukkig. Tientallen liggen in- de vroe ge uren van zaterdag uitgestrekt op de grond en proberen te slapen. Voor hen heeft Fata Morgana op gehouden te bestaan en kreeg de slaap de overhand. De rechercheurs zijn een kop koffie gaan drinken. Voor hen hoefde het allemaal niet. (Van een militaire medewerker) DEN HAAG De in het af gelopen jaar aan de Staten Generaal toegezegde nota in zake het NAVO- en het defen siebeleid 1968 is donderdag jl. aan de openbaarheid prijsgege ven. De ministers Luns (Bui tenlandse Zaken) en Den Toom (Defensie) hebben deze nota samen ondertekend, hetgeen de de samenhang tussen onze po litiek in de NAVO en het te voeren defensiebeleid nog eens duidelijk onderstreept. Het eerste deel van deze nota han delt over het verleden, heden en de toekomst van de Noord Atlantische Verdrags Organisatie. Met het oog op de beslissing die volgend jaar moet worden genomen over de verlenging van ons lidmaatschap, is dit deel dan ook bepaald niet zonder betekenis. Het is daarom goed weer eens te wijzen op de redenen die hebben ge leid tot het ontstaan van dit verbond. Eén daarvan was de vooral in de jaren 1947-'49 acute dreiging van communistische zijde. Een andere volgde uit de omstandigheid dat het direct na de Tweede Wereldoorlog niet gelukte een wereldrechtsorde te creëren waarin de vrede zou wor den gewaarborgd door een mondiaal, wereldomvattend veiligheidssysteem. Uit de nood geboren werd toen geko zen voor een structuur, gebaseerd op regionale defensiegemeenschappen. Machtsoverwicht Met betrekking tot de toekomst is de regering van mening dat vooral ook door het ontbreken van deugde lijke alternatieven Nederland in de NAVO moet blijven. Uitgangspunt hierbij is wel dat de huidige toestand van vrede, of beter gezegd van „niet-oorlog", nog steeds rust op het machtsevenwicht tussen Oost en West en met name op het nucleaire, atomaire evenwicht tussen Amerik? en Rusland. De NAVO nu zo menen de be windslieden kan niet worden ge mist, niet alleen omdat zij dient ter handhaving van de veiligheid op het Europese continent, maar ook omdat zij kan worden gebruikt als instru ment ter verbetering van de relatie tussen beide machtsblokken. Deze verbetering nl. is één van de belangrijkste voorwaarden om te ko men tot andere ordening der interna tionale verhoudingen. Het huidige machtsevenwicht mag immers van wege de risico's en de negatieve ef fecten op andere activiteiten, niet als iets blijvends worden aanvaard. De bewindslieden nemen hiermede stelling tegen hen die menen, dat het bondgenootschap zijn tijd heeft ge had en die in deze tijd ofwel iedere defensie-inspanning overbodig achten ofwel een andere organisatievorm voorstaan. Tot de laatste groep beho ren o.a. zij die de ontwikkeling van een Europees verdedigingssysteem propageren als een soort derde macht naast en desnoods tegenover Amerika en Rusland. Een dergelijke positie kan natuur lijk alleen worden bereikt irtdien Eu ropa zou beschikken over een eigen adequate kernwapenmacht. Zonder hier nu ai te diep op dit aspect te willen ingaan moet toch worden ge zegd. dat getwijfeld wordt aan de bereidheid van de Europese be lastingbetalers om de offers te bren gen, nodig voor de vorming en instandhouding van een dergelijk kostbaar apparaat. Bovendien gaat men in tegen de gedachte, dat een verdere versprei ding van kernwapens in de toekomst moet worden vermeden. Een over eenkomst waarin deze gedachte is neergelegd is onlangs door de Vere nigde Naties aanvaard. Taak Tenslotte moet het onwaarschijn lijk worden geacht dat Rusland een dergelijke ontwikkeling positief zou waarderen. Een sterke buurman en een Duitse vinger aan de trekker van het Europese atoomwapen bieden voor dit land weinig perspectieven. De taak van de NAVO is dus mili tair (handhaven van de veiligheid) en politiek (meewerken aan de ontspan ning tussen Oost en West). Het hoofddoel van de strijdkrachten is om snel en krachtig een passend ant woord te geven op iedere aan- valsdaad. Dat dit hoge eisen stelt aan de paraatheid, kwantiteit, kwaliteit en beweeglijkheid der strijdkrachten is zonder meer duidelijk. Het klimaat voor successen op poli tiek gebied lijkt gunstig. Men veron derstelt. dat de bereidheid van Rusland om zich in een Europees avontuur te storten gering is, vooral cok met het oog op de situatie in eigen huis en de verstoorde, verhou ding met China. AMSTERDAM Eindelijk heeft het Amerikaanse Congres de belastingvoorstellen van president Johnson aanvaard, ongeveer een jaar nadat zij waren ingediend. Er is aan een compromis gewerkt, dat be reikt werd door een ingrijpen de bezuiniging van zes miljard dollar op de begroting. Hoe wel een gunstige invloed kan uitgaan van de verhoging der inkomstenbelasting ter be strijding der inflatore krach ten, is het duidelijk, dat de maatregel te laat is genomen en slechts een eerste stap be tekent. Aan de Inflatiedreiging en de on dermijning van de dollar zal pas goed een einde komen, als de oor logslast inzake Vietnam van de schouders van het Amerikaanse volk genomen wordt. Het ziet er niet naar uit, gezien het verloop der Parijse besprekingen, dat deze wens spoedig vervuld zal worden. In Frankrijk zijn de verkiezingen op komst en intussen doet het kabi net aldaar zijn best om orde op za ken te stellen. Nadrukkelijk is uit gesproken, dat geen devaluatie van Roulette-vergunning in Amsterdam AMSTERDAM De Amsterdamse nachtclubexploitant Kees Manders heeft van de burgemeester van de hoofdstad vergunning gekregen in een etablissement aan het Thorbec- keplein hel zogenaamde behendig heidsspel Roco-Rouletle te gaan ex ploiteren. Deze openbare casinovergunning is de eerste in Nederland. Indien Ro- co-Roulette alsnog als kansspel zou worden aangemerkt, is een ingrijpen van de zijde van de officier van justitie niet uitgesloten. de frank op komst is, maar om deze te voorkomen, zal het noodzakelijk zijn om de „overstroming" van het land met de inflatie, in te dammen. De minister van financiën heeft al bezuinigingen aangekondigd en straks na de verkiezing zal men van de noodzakelijk geachte maatregelen wel meer gaan horen. Reeds is duide lijk geworden, dat de ontwikkeling van het nucleaire wapen met een paar jaar vertraagd zal moeten wor den. Hier zal het echter o.i .beslist niet bij kunnen blijven en straks komt, als De Gaulle wint, waarop kans bestaat, het moeilijk werk van sanering der scheefgetrokken over heidsfinanciën en het weer op het goede spoor zetten van de econo mische wagen. Gunstige stemming Op de Amsterdamse beurs over heerste een gunstige stemming, met name voor de internationale aande len. Deze werden zowel door binnen- als buitenland uit de markt genomen, met name Kon. Olie was goed gestemd en kwam van 164.90 op 170.20. Er ging op de beurs een gerucht, als zou in blok K-17 van het Noord- zeeplat met succes geboord zijn, maar dit bericht werd tegengespro ken. Er wordt nu vrij intensief op het Nederlands deel der Noordzee geëxploreerd, want in augustus zul len er zes booreilanden naar olie en gas zoeken. Ondanks het tegen gesproken gerucht, bleef Olie toch gevraagd en gisteren kwam de hoogste notering tot stand. Unilever steeg van 136.80 tot 139.80, terwijl Philips vin 145.50 tot 147 monteerde. Alg. Kunstzijde Unie werd gesteund door het bericht, dat de omzet van de Duitse dochter onderneming Verein. Glanzsloff in de eerste 5 maanden van dit jaar met 21 proc. was gestegen. Als deze ont wikkeling aanhoudt, zal het dividend wel verhoogd worden, denkt de beurs. AKU kwant van f 83,40 - op 85.30. Kon. Hoogovens lag eerst wat haar aandeelhouders voor 37 pet de Staat telt We kunnen ons moeilijk voorstellen, dat deze objecten via de gewone beurshandel zouden worden geliquideerd, daarvoor bestaan wel andere methodes, zo men al tot liqui datie zou willen overgaan. Mooi verslag Kluwer's Uitgeversmij heeft Tjeenk Willink overgenomen, een be richt dat de bestuursmededeling op de recente jaarvergadering aanvult Men oordeelde gunstig over deze fusie, want Kluwer kwam van 232 op 243 (is 55 punten). Elsevier kwam met een mooi verslag uit De omzet steeg met 20 pet, terwijl de winst voor aftrek der belastingen met meer dan 50 pet. omhoog ging. Belangrijk was de mededeling in het verslag, dat een beroep op de kapitaalmarkt niet helemaal tot de onmogelijkheden behoort. De investe ringen en de overname van C. Misset vergen grote bedragen. De koers van het aandeel veranderde deze week niet veel en bleef op circa 400 ge handhaafd (is 2000 pet.). Erdal kwam met een goed verslag voor de dag. Het bestuur merkte op, dat weliswaar de concurrentie hevig was, maar een goed gericht verkoop beleid en het uitbrengen van nieuwe produkten leverde een succes op. De exploitatie leverde in 1967 bijna 27 pet. meer op dan v.j. en de stijging van de cash flow van 840 tot 1060 wijst nog meer op de gunstige ont wikkeling dan het onveranderd divi dend van 15 pet De beurs waardeer de het verslag met een koersstijging van 562 tot 598 pet Frisdranken Heinekens Bier kwam van 720 op 729 pet. De consumptie van frisdran ken, waarbij Heinekens via een dochtermij nauw betrokken is, is in de eerste vier maanden van dit jaar met 15 procent omhoog gegaan. In de sector van de textiel begint er toch wel enige kentering hier en daar te komen. Opvallend was de verbetering, wel ke Gelderman in het uitgebrachte zwaar in de markt door de vrees, dat ycrslag meldde. Op de gehouden BAGDAD Nederland is in het internationaal militaire voetbal kampioenschap, dat in Irak wordt gehouden, op de vierde plaats geëindigd door vrijdag Spanje met 30 te verslaan. De Nederlanders leidden bij de rust met 10. De Spaanse ploeg had in de eerste twintig minuten, een periode waarin doelman Van Beveren met schitterende saves doelpunten voorkwam, het beste van het spel. Toen een voorsprong uitbleef, verslapten de concentratie en ijver van de Spanjaarden, waardoor Nederland het initiatief volledig tot zich kon trekken. Griekenland en Turkije komen vandaag tegen elkaar uit in de finale. i de regering, op grond van het debat in de Tweede Kamer, zal overgaan tot afstoting van staatsparticipaties, j o.a. in de Kon. Hoogovens, ter finan- ciering van de ontwikkeling in het Noorden des lands. Zoals men weet, bezit de Staat 30 proc. van het aan- j delenkapitaal der Hoogovens, een j beurswaarde van ruim 350 miljoen. I We zien echter nog niet het tijdstip aangebroken, dat deze lucratieve be legging door de Staat zal worden af gestoten. En zou men tot verkoop overgaan, dan zal men zich wel hoe den voor marktdrukkende activitei ten. Zoals bekend heeft de Staat ruim de helft van het aandelenkapitaal der Kon. Luchtvaart Mij. in zijn bezit, ter wijl de Ned. Middenstandsbank onder jaarvergadering kon het bestuur de verbetering accentueren door te be richten. dat ook in het lopend boek jaar men de goede kant uitgaat De opbrengsten zijn wel laag, maar aan de kostenzijde is er een flinke verbetering te constateren. De omzet stijgt en zal in de orde van 20 pet. over heel 1968 uitvallen. De koers van dit fonds verbeterde van 64 tot 70 pet Schokbeton bracht ook goede berichten in het jaarverslag en de koers van dit fonds steeg van 190 tot 211 pet. Kabel doet het kalm aan, maar hier is toch wel geregelde vraag te bespeuren. Deze week kwam een verbetering in de beurskoers tot stand van 9 punten. Onze suikertante. Centrale Suiker Mij, tipte deze week de 500 pet. aan. De suikerklont wordt al groter. Bovendien zou een vermeerdering van de spanningen in ons werelddeel bepaaldelijk het welslagen van de Sowjetunie-politiek, die o.a. uitgaat van het met de mond beleden be ginsel van het vreedzaam naast el kaar voortbestaan van verschillende politieke systemen (peaceful coexistence), ernstig in gevaar bren gen. en wel in een tijd waarin deze politiek goede vruchten begint af te werpen. Immers, de echte en positie ve belangstelling voor defensie-aan gelegenheden neemt in het Westen voortdurend af. Wantrouwen Het politieke klimaat wordt overi gens door de NAVO nog niet gunstig genoeg bevonden om thans reeds gestalte te geven aan de bereidheid om als eerste over te gaan tot een reële vermindering der strijdkrach ten. Een dergelijke vermindering moet worden gewaardeerd als een poging om het wederzijdse wantrou wen te doorbreken. Nu is het bijzonder moeilijk het juiste moment te bepalen voor de uitvoering van een derglelijk voorne men. Een vermindering kan nl. ook ongewilde gevolgen hebben. Zij kan de potentiële tegenstander verleiden tot bv. een militaire actie op beperk te schaal, zoals rondom West Berlijn. Ook is het mogelijk, dat door een dergelijk gebaar Rusland de be langstelling voor een regeling van de politieke verhoudingen in Europa verliest omdat een verzwakt en ver deeld West Europa de politieke doelstellingen van de Sowjetunie beslist niet in de weg staat. Serieuze onderhandelingen zijn slechts moge lijk als ook het Westen spreekt van uit een zekere machtspositie. Uit dit alles nu mag niet worden geconcludeerd, dat uit de nota blijkt dat het allemaal wel de goede kant uitgaat. Integendeel, een nadere bestudering leidt onherroepelijk tot de gedachte dat de bewindslieden van Defensie onder een zekere dwang een compromis zijn aange gaan met hen die menen dat het alle maal wel wat minder kan. Zij hebben niet die financiële mid delen gekregen die zij nodig achtten voor de handhaving van de ge- vcchtswaarde van onze NAVO-bij- drage. Dat zij dit compromis hebben geaccepteerd het zal niet eenvou dig zijn geweest vindt zijn oorzaak in de omstandigheid dat zij nog be paalde mogelijkheden hebben gezien om aan onze internationale verplich ting te blijven voldoen. In verband met de belangen die op het spel staan zal de hier aangeroer de problematiek in een volgend arti kel nader worden uitgewerkt. Biesheuvel (2) Mr. B. Biesheuvel heeft enige scho ten voor de boeg van het kabinet ge lost. Waarom? Is hij in de ban geko men van de spijtstemmers, van de ra dicalen in de partij? Laat hij voor zichtig zijn. En al degenen, die in de partij alleen toekomst zien als zij zich meer en meer „links" opstelt. Als men eens een onderzoek zou instellen, zou men wel eens kunnen ontdekken dat het aantal „spijtstemmers" in geheel andere zin veel en veel groter is dan het getal „linkse" spijtstemmers. Het a.r.-volk is trouw. Gelukkig, maar laat men de boog niet overspannen. Velen zijn toch al teleurgesteld in mr. Biesheuvel, omdat hij er niet in slaagde een kabinet te vormen. Wat maakt hem zo geprikkeld? Dat hij zo weinig goeds in het kabinet-De Jong ontdekt? Of een gevoel van „ik heb de bus gemist?" Of jagen de „linksen" hem op een heilloos pad voort? De ARP moet weer worden een echt christelijke volkspartij, die iets te zeg gen heeft, ook aan de vele dwaalle raars. Een echt christelijke partij heeft geen behoefte aan de toevoeging „radicaal". Ik dank uw krant voor de voortref felijke wijze, voorzichtig en toch dui delijk, waarop geschreven werd over de laatste deputatenvergadering en over mr. Biesheuvel. Zwartewaal A. Vreugdcnhil Be ambten Uw vermelding bij de bespreking van het rapport van prof. Berkhof over de ambten, dat bij de Vrije Evangelischen de ouderling gerechtigd zou zijn het H.A. te bedienen, vraagt in zoverre correctie, dat regel is dat deze bediening geschiedt door de daartoe bevoegde predikanten. Aan vullend geschiedt dit wel eens door ouderlingen, echter alleen bij ontsten tenis van een predikant. Rotterdam T. H. Pcnnlnga Jongeling Met verbazing heb ik op 19 juni de politieke uitzending van het GPV ge zien. Nog afgezien van de voortduren de kerkelijke vechtpartijen in deze kring, pretendeert de „leider" van dit verbond, de heer P. Jongeling, de re gering aanwijzingen, richtlijnen enz. te moeten geven voor het beleid voor het noorden des lands. Gewoonweg brutaal als men weet dat deze groepering niets, ik zegt niets, gedaan heeft voor de sociale vooruitgang. Allemaal boerenbedrog. Jammer voor de heer Jongeling c.s. dat de gemiddelde kiezer net even te bijdehand is om waarde aan zulk ge klets te hechten. Overigens: we heb ben een rechtse regering, dus de heer Jongeling en vele anderen met hem hebben gekregen wat wij wensten. Den Haag Hiemstra

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9