BREUK IN BOERENPARTIJ LIJKT ONAFWENDBAAR Index houdt met luxe rekening Spionageschipgezonken Het Kwartet Koekoek royeert twee leden Kamerfractie Crita) hit wier Fairchïld verkoopt ze in Amerika Meer armslag voor Fokker Fellowship NIEUWE BEREKENING CBS „Er was geen vrouw met nopjes jurk" Prinsessen op antiekbeurs Bankwerker door stroom gedood Auto op boom: twee doden .....en als dessert JAMIN Verkoop wapens in VS verder aan banden Bij Citroen WOl dt Irene Donner Provo weer gewerkt VLIEGEN BOVEN UW WOONPLAATS Jttr) 25 MIN. in de lucht i voorf 27.50 p.pers Bij 55 Nieuwe Leidse Courant Zaterdag 22 juni 1968 - 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich ic ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur .Itolu'l' ntofst met bedreiging politie- getreld uit sua! Koekoek eist van zijn te genstanders in de partij ter beschikkingstelling van hun zetels in de Tweede Kamer. Als zij dat niet doen, zo dreig de de Boerenleider, worden hun borgsommen verbeurd! 0. KOEKOES KRONENBURG J. v- d. BRAKE EDE Een scheuring in de Boerenpartij lijkt onafwendbaar. Deze conclusie kan getrokken worden uit de verwarde vergadering van het hoofdbestuur, die gisteravond in Ede gehouden werd. Twee leden van de oppositie binnen de BP, de heer J. van de Brake en mr. H. C. J. M. Kronenburg, beiden lid van de Tweede Kamer, werden met 9 stemmen tegen 1 geroyeerd. Partijleider Koekoek sprak de verwachting uit dat de opposanten in de Kamer ook de heren E. J. Harmsen en W. M. Harselaar behoren hierbij hun zetel ter beschikking zullen stellen. Niets draagt meer bij tot iemands gemoedsrust dan er j totaal geen meningen op na te houden. LICHTENBERG ARIE PRONK DIRIGEERT ZELFS ALS HIJ PRAAT pagina 1 In ons Zondagsblad vandaag Adviezen voor het toerisme, het be lang van citrusfruit voor de gezondheid, Profiel van Herbert Marcuse en nog vele andere weekend-arti kelen. Pan-orthodox concilie reële mogelijkheid „Riln vraagt bokshandscln Wind en regen Dit eerste weekeinde van de kalenderzomer wordt allerminst zomers. Een depressie trekt van Ierland naar de Noordzee en veroorzaakt een krachtige tot harde zuidwestenwind. Reeds in de morgenuren bereikte ons een regenfrontje. Het blijft voorlopig wat regenachtig, morgen gevolgd door een. wisselende bewolking, maar ook dan zijn nog enkele buien te verwachten. De tem peratuur ligt op een niveau van 15 a 16 graden en dat is voor juni onder normaal. Het zal de eerstkomende dagen onbestendig blijven. GASEXPLOSIE IN BROODFABRIEK BENNEKOM In de coöperatieve broodfabriek Vebaco in Bennekom heeft zich gisteren een gasexplosie voorgedaan die naar schatting een ton schade heeft aangericht. Een £root deel van de inventaris werd vernield. Ook het gebouw liep schade op. Arbeidsinspectie en het Gasinsti- tuut stellen een onderzoek in. Vanmorgen zijn genoemde heren ten huize van de heer Harmsen bij eengekomen. Zij zouden zich beraden over de nieuw ontstane situatie. Voorshands zijn de min of meer uit gerangeerde BP-Kamerleden van me ning dat lie besluiten van het hoofd bestuur geen rechtskracht hebben, omdat de provinciale kiezers een deel van hen het vertrouwen heeft opge zegd. Bovendien stelden zij 't gister avond op prijs te verklaren dat „niet zij, doch de zittende leden van het hoofdbestuur de scheuring in de Boe- renfractie veroorzaakt hebben, wat zij als kiezersbedrog en minachting voor de kiezers beschouwen". Onaanvaardbaar Ter vergadering werd met algeme ne stemmen aangenomen dat de dub bele functie van de heer Harmsen „onaanvaardbaar" is. Binnen een week zal deze moeten beslissen wel- Tsjechoslowakije mijdt Amerikaanse toeristen MÜNCHEN De Tsjechoslowaakse autoriteiten hebben gisteren veertien Amerikaanse toeristen die via Beie ren naar de Tsjechische grens waren gereisd, de toegang tot Tsjechoslowa kije ontzegd. Waarom werd niet mee gedeeld. De Amerikanen die per bus reizen, hadden geldige paspoorten en inreisvisa. ke functie hij voortaan wil uitoefe nen: Tweede Kamerlid of wethouder van Apeldoorn. Door de heer Koekoek en zijn tra wanten werd gesteld dat de oppositie binnen het hoofdbestuur de afspraak over het instellen van een zogenaam de afkoelingsperiode niet is nageko men. Het televisie-optreden van mr. Kronenburg op maandag j.l. (in het programma van Frits van der Poel) werd „een aanfluiting en een beledi ging voor de hele partij" genoemd. Ingevolge het partijreglement van BP-leden in de Tweede Kamer mocht hij geen medewerking verlenen aan perspuhlikaties of radio- en televisie interviews zonder voorafgaand over leg met de partijleider. Ook in ander opzicht zou de heer Kronenburg „helemaal buiten de or de" zijn geweest Sinds enige weken zou hij met de andere opposanten een aparte groep buiten de Kamer fractie hebben gevormd. „Het Is een belachelijke zaak in Nederland met de democratie van boer Koekoek", aldus de heer Van iden Brake, toen hij gisteravond met bedreiging van politiegeweld ge dwongen werd de vergadering te ver laten. „Nou, heren, 't allerbeste, u hoort nog van ons", luidden zijn afscheidswoorden. Bedrog Even tevoren had de heer Van den Brake gezegd niet meer te willen sa menwerken met de overige leden van het hoofdbestuur, die hij als „jaknik kers" betitelde. Ook voorspelde hij dat de 7 man sterke BP-fractie in de Tweede Ka mer de volgende week in twee delen uiteen zal vallen. Beschuldigingen over en weer wa ren niet van de lucht. „Man. ga toch een paar dagen rust nemen, je bent overspannen", opperde de heer Van den Brake. Even later verklaarde hij: „U liegt, u staat het Nederlandse volk te bedriegen". Als de opposanten hun Kamerze tels niet ter beschikking stellen, dreigde de heer Koekoek, dan ver beuren zij hun borgsommen. De gisteravond genomen besluiten noem de hij „nuttige beslissingen voor de partij en voor het Nederlandse volk". Inmiddels heeft het zogenaamde uitvoerend orgaan van de resolutie van 14 juni 1968 bij monde van de heer Gerritsen uit Vorden namens 22 van de 23 Gelderse afdelingen gesteld met verontwaardiging te hebben ken nis genomen van het feit, dat gister avond, het hoofdbestuur van de Boe renpartij heeft vergaderd met het motief „een einde te maken aan de dictatuur der leden" (de meerderheid, aldus de heer Gerritsen). Ook uitte hij, mede namens zijn groep, zijn te leurstelling over de omstandigheid dat hoofdbestuursleden uit verschil lende provincies hebben gestemd, terwijl tegen hen een motie van wantrouwen was ingediend. DEN HAAG Het Fokker F 28 consortium is overeengekomen zijn bestaande samenwerking te herzien. Onder het herzlèpe plan van sa menwerking zal Fn^ker alle F 28 vliegtuigen in Europa bouwen, ter wijl Fairchild zich met de verkoop DEN HAAG Het Centraal bu reau voor tie statistiek heeft met in gang van april de „prijsindexcijfers van het levensonderhoud" vervangen door prijsindexcijfers van de ge zinsconsumptie, en wel op basis van wat 'die in 1964 kostte. De oude bere kening vergeleek met 1959/1960. In het vervolg zullen twee reeksen indexcijfers worden gepubliceerd: één voor werknemersgezinnen en één voor de totale bevolking. Het nieuwe cijfer heeft uitsluitend betrekking op de consumptieve ge zinsuitgaven; directe belastingen en premies voor verplichte sociale ver zekeringen (met uitzondering van ziekenfonds) blijven buiten beschou wing. LOS ANGELES Er is na de moord op senator Kennedy nooit gebooht naar een vrouw in een nop jesjurk. Dat heeft de politie van Los Angeles vandaag meegedeeld. De eerdere bekendmaking, geba seerd op een verklaring van een medewerker van Kennedy, dat een dergelijke vrouw na de moordaan slag het gebouw verlaten had onder de kreet „Wij hebben hem gedood", werd geannuleerd. De politie heeft vastgesteld dat een dergelijk persoon met speciale kennis van de moord nimmer heeft bestaan. Uitgegaan wordt vrtn het pakket goederen en diensten, zoals dit omstreeks 1964 werd aangeschaft door werknemersgezinnen met een bruto jaarinkomen van maximaal ƒ10.500 en bestaande uit vier perso nen. De samenstelling van dit pakket wijkt vrij sterk af van het basispak ket 1959/1960, omdat door de gestegen welvaart de uitgaven voor meer luxe goederen belangrijker zijn geworden. Van de nieuwe reeks zijn nu alleen nog de indexcijfers voor maart en april beschikbaar. Daaruit blijkt, dat de prijsindex van de gezinsconsump tie van medio maart tot medio april is gestegen van 117 tot 118,2. Op nippertje aan vuur ontkomen Een vijf verdiepingen tellend flat- gebouio in Sydney. Australië, waarin brand uitbrak noopte tal van bewo ners via de vensters het vege lijf te redden. In vele gevallen gebruikte men aan elkaar geknoopte lakens om veilig de grond te bereiken. Vier mensen kwamen in de vlammen om. i en de algemene serviceverlening zal belasten in de Verenigde Staten, Ca nada en Mexico. Fairchild heeft ver der besloten de ontwikkeling en de bouw van een eigen versie van de F 28, de F 228, niet voort te zetten. In het Fokker F 28 consortium hebben behalve Fckker en Fairchild ook de Hamburger Flugzeugbau zit ting, zomede de Vereinigte Flugtech- nische Werke in Bremen en Short Brothers and Harland te Belfast. DELFT Zowel prinses Margriet als prinses Beatrix hebben gisteren de Antiekbeurs bezocht. Prinses Mar griet werd 's morgens in gezelschap van mevrouw Van Vollenhoven rond geleid. 's Middags werd prinses Bea trix in gezelschap van mevrouw Van Harinxma rondgeleid. Beide bezoeken hadden een strikt privé karakter. De 33-jarige ongehuwde bankwer ker J. Smit uit Sellingerbeetse is gisteren in de chemische fabriek van de AVEBE te Ter-Apelkanaal door stroom gedood. Het slachtoffer was met een motor tegen een tl-buis gestoten waarbij kortsluiting ontstond. De bankwerker stond op een natte vloer waardoor hij getroffen werd door de 220 volt-stroom en bewuste loos raakte. Andere arbeiders schakelden on middellijk de stroom uit Men heeft daarna acht artsen in Ter-Apel en Musselkanaal pogen te bereiken doch deze waren allen in hun route bezig. Het slachtoffer werd toen naar een ziekenhuis gebracht waar hij inmid dels bleek te zijn overleden. NIEUW-AMSTERDAM Gister avond kwamen twee jongens om het leven toen hun auto legen een boom botste. Het zijn de 19-jarige bestuur der P. A. den Broeke en de 18-ja- rige O. Wilson uit Emmen. Twee andere inzittende vrienden, eveneens uit Emmen, werden zwaargewond. PRINS OPENT ANJERACTIE De Anjerloterij maakt gebruik van een karavaan, die uit jonge lui bestaat. Nadut prins Bernhard de Zilveren Anjer had uitgereikt, ging hij even achter het paleis in Amsterdam naar die karavaan kijken, waar hij sprak met de jongens en meisjes die er deel van uitmaken. in handig gezinspak WASHINGTON Het Ameri kaanse departement voor landstrijd krachten heeft besloten de facilitei ten, die het volgens gebruik verleent aan het geweer en pistool oefenende burgerschietverenigingen drastisch te besnoeien. Minister Stanley Resor heeft giste ren bekend gemaakt dat zijn depar tement voortaan alle financiële hulp aan particuliere schietverenigingen zal intrekken, zomede de verkoop van patronen aan particulieren zal staken. Er zal bovendien een strenge rege ling komen voor de verkoop aan bur gers van militaire voorraden vuur wapens. PARIJS De 50.000 arbeiders van de Franse Citroënfabrieken zullen, naar verwacht wordt, maandag weer aan het werk gaan. Bij onderhande lingen tussen de vakbonden en de directie is er in beginsel een akkoord bereikt, dat o.m. een loonsverhoging van 13 procent inhoudt, zomede een arbeidstijdbekorting voor het einde van dit jaar. Het aantal stakers in Frankrijk be droeg vanmorgen tussen de 150.000 en 200.000 man. Bijna allen zijn me taalarbeiders. gemeenteraadslid AMSTERDAM De voorzitter van het Centraal stembureau heeft me vrouw Irene Donner-Van de Weete ring van Provo benoemd verklaard tot lid van de Amsterdamse gemeen teraad in de plaats van de heer Luud M. H. Schimmelpenninck, die be dankt heëft. C.I.E B A. LEIDERDORP Meestal wil men op woensdag of zaterdag vliegen. Daarom blijkt het handiger de andere dagen te laten vervallen en op woensdag en zaterdag ook 's avonds te vliegen. Noord-Koreu getorpedeerd 55 ^UIR» Noteert u voor een rondvlucht Indien u anderen meeneemt, hier invullen: naam: woonpl.: woonpl.: Alleen als men langer vil vliegen dit inruilen: x 25 min. Bij voorkeur op een: WOENSDAG ochtend middag avon O ZATERDAG ochtend middag avon Op zondag wordt niet gevlogen. Ik heb reedt betaald per: .giro kontant Ik kom per: P auto trein LONDEN ltadio-Pjongjang heeft bekendge maakt dat Noordkoreaanse patrouillevaartuigen vanmorgen vroeg in de buurt van de haven van Pukpo een Amerikaans spionageschip tot zinken hebben gebracht. Het schip zou met zyn gehele bemanning in de golven zijn verdwenen. ..Patrouillevaartuigen van ons Koreaanse volks leger hebben een vijandelijke spionageboot tot zinken gebracht die tot in de buurt van Pukpo was doorge drongen," aldus het triomfantelijke radiobericht. ..Amerikaanse imperialistische troepen plegen voort durend provocaties te land. ter zee en in de lucht en hebben opnieuw een inbraakactie gepleegd door heden morgen een spionageschip te laten inflitreren tot bij onze havens." aldus de radio. ..Partouillevaartuigen van ons volksleger reageerden echter prompt en joegen het binnengedrongen schip met zijn gehele bemanning naar de bodem van de zee." LAATSTE NIEUWS UTRECHT Minister Beernink heelt vanmorgen op de vergadering van de CHU meegedeeld dat het Tweede-Ka merlid jkvr. mi-, C. W. J. Wttewaall van Stoetwegen benoemd is tot comman deur in de orde van Oranje-Nassau. Mr. Beernink achtte het overbodig de talrijke verdiensten van de freule daarbij te vermelden. LONDEN Kapitein W. E. Johns, een vlieger uit de eerste wereldoorlog, die over zijn avonturen ruim tachtig populaire jongensboeken met de vlieger Biggies als held heeft geschreven, is op 75-jarige leeftijd overleden. abonnees. Er wordt gevlogen met ervaren verkeersvliegers die geen dolle stunts uithalen msar U In een modern, comfortabel vliegtuig laten genieten van uw „luchtdoop" Er kunnen 3 passagiers tegelijk mee. Als regel is het mogelijk In de 25 minuten vliegtijd ook over uw woonplaats te vliegen. Terwijl men op z'n beurt wacht Is een gezellig restaurant en een zonnig terras ter be schikking, vanwaar men het af- en aan vliegen kan volgen. Alle gewenste inlichtingen over lijndiensten of over leren vliegen zijn ter plaatse te krijgen. Aan het eind van de vlucht wordt u als herinnering een Oorkonde van Luchtdoop over handigd. Uiterlijk twee dagen voor-u aan.de beurt bent krijgt u de instaokaart thuis. Betaling aan de krant: per giro of aan het bureau. Wie alleen ot met z'n tweeën wil vliegen zonder andere passagiers, moet natuurlijk Wèl voor drie personen betalen. Bij de indeiinq behoeft men dan niet op een combinatie te wachten. Wel moet u op de bon dan eenzelfde naam drie- ot tweemaal vormeiden. Twee- of driemaal 25 minuten aaneen vliegen is mogelijk als men het dubbele of driedub bele betaalt. Buslijn S3 vertrekt op de halve «ren van het Centraal Station raar het vil zaterdag 5 minuten later. Duur van de rit naar het vliegveld ongeveer

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1