Prins Claus opende gebouw van Asopos Relaas van ontreddering VERSTOPPING? Twintig miljoen spaargeld bij Raiffeisenbank R burg Koninklijk bezoek in LEIDERDORP Tijdens wasbeurt bij beekje gearresteerd T :K l Dr. J. Jansen tijdelijk vervanger ds. Lapré Mulo-examens Zwemdiploma's Leiderdorp NIEUWE LEIDSE COURANT 3 VRIJDAG 21 JUNI 1968 LEIDERDORP Onder nogal sombere weersomstandigheden open- Ie prins laus gistermiddag om half vijf de nieuwe vestiging van de Leid- se studentenroeiverenigiiig Asopos aan de Dtvarswetering in Leider dorp. Vele genodigden, onder wie de burgemeesters van Leiden en Lei derdorp. mr. G. C. van der Willigen en mr. R. M. Gallasde wethouders C. Meerburg en J. Nievaart uit Leiderdorp en wethouder mevr. N. A. den Haan-Groen uit Leidenalsmede verscheidene, autoriteiten uit de universitaire wereld woonden de plechtigheid bij. De Leiderdorpse drum band verleende muzikale medewerking aan het feestelijke gebeuren. Beweeg lijk !VA een woord van welkom, waar- 1 mee de praeses van de openings commissie, de heer R. W. Dijkstra, de plechtigheid officieel opende, sprak de heer H. J. W. van Dijk als praeses van de commissie van de nieuwe vestiging. Hij roemde het werk van architect Kroneman, die ervoor heeft gezorgd dat de vereni ging Asopos over een dynamisch ge bouwencomplex kan beschikken. Hij vergeleek de sport in het alge meen met de kunstuitingen op het terrein van de pop-art. „Beide zijn de meest expressieve vormen van beweeglijkheid". Dat de levendige roeisport onderdak heeft gevonden in het levendige Leiderdorp vond hij een gelukkige coïncidentie. Door deze levendigheid kan de groeikracht vervolmaakt worden. Aan de praeses van de roeivereniging, de heer B. P. a Ponsioen overhandigde de heer Van Dijk als symbool van de groei een jonge boom. Overleg |TAE heer Ponsioen stelde met nadruk u vast dat het belang van de sport voor de studie niet hoog genoeg kan worden aangeslagen. Om de proble men op te lossen, bestaat reeds drie jaar de mogelijkheid van studiebe geleiding. die onder meer voorziet in een spreiding van de tentamina over het gehele jaar. Niet alle moeilijk heden zijn hiermee afdoende opge lost en hij drong dan ook aan op in teruniversitair overleg aangaande de studieprogramma's en de studieme thodiek. De praeses van Asopos sprak de wens uit dat samenwerking met de leidse universiteit en met andere roeiverenigingen voortgezet mag worden en hi] hoopte dat Asopos aan de totstandkoming van een groot watersportcentrum zal kunnen mee werken. Bent u klaar? DE GASTHEER op deze feeste lijke middag de regen kon geen afbreuk doen aan de prettige sfeer mr. Gallas was als burge meester van Leiderdorp niet alleen blij met de nieuwe Asoposvesti- ging, omwille van de in zijn woon plaats nog onbekende roeisport, maar ook en vooral omdat hij nu de mogelijkheid aanwezig acht hier een groot recreatiecen trum te creëren. ,^.sopos en Lei derdorp kunnen elkaar op velerlei gebied helpen; allereerst zullen wij beiden vaak genoeg tegen de stroom op moeten roeien. Daarbij komt nog dat Asopos de riemen heeft, die Leiderdorp weieens node mist". Hij wenste ten slotte de roeiver eniging een bijzonder goede tijd in Leiderdorp toe, waarna prins Claus met een hem aangeboden coach-toe- ter de officiële opening verrichtte. Met de woorden „Bent u ldaar? Af!" gaf hij het startsein aan een ploeg van vier studenten die in het trai ningsbassin zaten aangetreden. Prof. dr. P. Muntendam, rector magnificus dankte prins Claus voor het werkbezoek dat hij aan de Leidse universiteit heeft gebracht en in het bijzonder aan Asopos. Namens de Koninklijke Nederlandse Roeibond bracht de secretaris, de heer Suer- Hcrv. Gemeente Noord wijk aan Zee NOORDWIJK AAN ZEE De kerkeraad van de Hervormde Ge meente heeft tot tijdelijk plaatsver vanger van ds. A. L. Lapré benoemd dr. J. G. B. Jansen te Sliedrecht. Dr. Jansen zal van 1 oktober 1968 tot 1 oktober 1969 in Noordwjjk werken, de periode dat ds. Lapré legcrpredi- kant is. Dr. Jansen is in 1931 te Groenlo geboren. Na zijn gymnasiumoplei ding te Apeldoorn studeerde hij twee jaar filosofie en vier jaar theologie in Nederland en vier jaar theologie te Rome, waar hij cum laude promo veerde. Industriepastoraat Vervolgens was hij kapelaan te Almelo en geestelijk verzorger van buitenlandse gastarbeiders, docent aan de Katholieke Leergangen te Til burg (1962) en gastdocent aan de So ciale Academie. Van 1964 tot 1966 was hij werkzaam in het industrie pastoraat. Sinds vorig jaar is hij in overheidsdienst als sociaal-pedago gisch medewerker te Rotterdam. Dr. Jansen is van de r.k. kerk over gegaan naar de Hervormde Kerk en wil predikant worden. Voordat hij een beroep naar een eigen Gemeente aanneemt, wenst hij voor een jaar in samenwerking met een ervaren pre dikant als vicaris werkzaam te zijn. Zijn kerkelijke examens voor de Hervormde Kerk hoopt hij dezer da gen af te leggen. mondt de gelukwensen over. Hij overhandigde de praeses het traditio nele geschenk: de nationale drie kleur. De plechtigheid werd besloten met een rondgang door de nieuwe gebou wen, waarna prins Claus om half zes Leiderdorp verliet. LEIDEN Aan de Vakschool voor meisjes. Rapenburg 23. zijn de vol gende leerlingen geslaagd voor het examen bejaardenhelpster: N. Heij- koop, Boskoop; G. A. Huisman, Lei den; M. B. Mulder. Leiden; M. A. H. v. Schaik, Noordwijkerhout; W. A. Verschoor. Hillegom. TWINTIG MILJOEN SPAARGELD RIJNSBURG Gistermiddag zijn drie spaarders gehuldigd, die waren betrokken bij het overschrijden van de twintig miljoen aan spaargelden bij de coöperatieve Raiffeisenbank. Alle drie kregen een enveloppe-met- inhoud. De twintig miljoen was vol- gemaakt door de heer C. van Delft Azn., de laatste inlegger vóór hem was de zevenjarige Tineke van der Wal en de eerste na hem de heer M. Souverijn. Voorzitter G. D. Kralt sprak harte lijke woorden tot het drietal, waar in de bank alle spaarders wilde hul digen. De zoon van wijlen kassier Jac. Kromhout, nu ds. B. Kromhout, Autodiefstal in KATWIJK was in 1922 de eerste spaarder bij de bank. Thans telt men 7000 spaar ders, van wie ongeveer 600 jeugd- spaarders. In 1962 werd door een dochter van de heer A. de Mooy de tien miljoen volgemaakt. Daarvoor heeft men dus veertig jaar nodig gehad. In zes jaar tijds werd daarna het dubbele be reikt. Nog enkele cijfers: eerste jaar f 228.000, tien jaar later f 336.500, 1956 ruim f 3.600.000. Op de foto ontvangt Tineke van der Wal de enveloppe uit handen van voorzitter Kralt. Rechts haar vader. FOTO KRIJYT Sportdag van de Beatrixschool LEIDEN Begunstigd door koel, droog weer hebben de leerlingen van de Prinses Beatrixschool gis teren op het sportveld achter het Piet Paaltjenspad enthousiast ge sport. Er waren veel spelen uit gezet, zodat geen enkele klas hoef de te wachten. De jeugd genoot van zaklopen. springen, wedstrijd met hindernissen enzovoort. LEIDEN Geslaagd voor Mulo diploma A: M Biesheuvel, Bodegra ven; C E van Duijvenboden, Kat wijk; C E Boeijenga, Alphen a.d. Rijn; C J Kapaan, Leiden: S M Keim. Leiden: J M van Egmond, Rijnsburg; M Overvliet, Leiden: H L T van Rootselaar. Leiden; *H J W van Bostelen, Leiderdorp: *A D M Brouwer. Koudekerk a.d. Rijn: *R J E Fennema, Leiden: 'Y J A Hen- sing. Leiden; *A Klinkenberg. Lei den: *P J Hunteman. Koudekerk a. d. Rijn: "W Janssen. Leiderdorp; •L J Reibel. Zoeterwoude: J Blij— leven. Bodegraven: M C Blijleven, Bodegraven: J Dubbeldam, Kat wijk; J van Dijk, Katwijk J A Fioole. Valkenburg ZH; F A Palm, Leiderdorp; A R Blom. Bodegraven; S H van Dijk, Bodegraven; L Noor duin, Leiden: P van Delft, Rijns- burg; B Heemskerk, idem; J D de Koning, idem; C van der Kwaak, idem; T C Peursum, idem; A de Mooij, idem: F A Noort, Valken burg; P Plaizier, Leiden; *P G J Smit. Koudekerk a d. Rijn; *C Fritz. Leiderdorp: *C Veerman, Leiden; •D J van Gemerden. Zoeterwoude. tevens geslaagd voor het Mid denstandsdiploma. Ook slaagden: M v Velzen. Leiden: •SA Slimmers. Leiderdorp: J M Stokke!. Leiden; P J vdNiet. Noord- wijk; M v ter Toden. Oegstgeest; *G J G Vos, Leiden; 'L Wetters. Voorhout; M E Beij. Leiden; O. Broers. Leiden; W Nijenhuis, Rijns burg; X Paauw. Rijnsburg: Y E de Booy de Mauvegnault. Voorscho- ten: I de Ruiter, Voorschoten; E M C v d Kraan. C Quist, E Roefstra. C. Smittenaar, 'M Ro e- loffs, W G Rijnsburger, allen Lei den; P S Surquin, Rijnsburg; *A C Versteegt, Rijnsburg; P W R v Ravesteyn, Oegstgeest; H Lagas, Leiden;" *R H F Bakker. Leiden; D de Roode, Rijnsburg. De met een gemerkte kandidaten slaagden bovendien voor het mid denstandsdiploma. W. M. Delfos opvolger van J. van Daatselaar LEIDEN De heer J. van Daat selaar, hoofd van de Juliana van Stolberg-ulo aan de Berlagestraat. die. zoals wij meldden, opvolger wordt van de heer S. Koopmans aan de ulo Asserstraat zal worden opge volgd door de heer W. M. Delfos, die met ingang van 1 augustus is be noemd tot directeur van de Juliana van Stolberg-mavo-school. Geslaagden hbs B LEIDEN Christelijk Lyceum Dr. W. A. Visser 't Hooft. Voor de afde ling h.b.s.-B zijn geslaagd: Oegstgeest: Marco Binnendijk, Henk van den Haak, Hans de Jongh, Simone Rob bers; Leiderdorp: André Hoogendam; Rijnsburg: Daan Kromhout, Jaap de Mooy; Katwijk: Paul Basters, Jan Bloot. Derk van Overvest, Hans de Raad. Hans van Rijn, Evert Wils; Noordwijk: Jacqueline Lindhout; Lis- se: Jacomien Tromp; Sassenheim: Ron Veldhuijzen van Zanten. Het examen wordt voortgezet. KATWIJK Nauwe samenwer king tussen de Katwykse gemeente politie en de rijkspolitie te Eersel by Eindhoven heeft geleid tot de aan houding van een Voorhouter en een Leidenaar van negentien en twintig jaar oud. die worden verdacht van diefstal van een auto. een bromfiets, een fiets, een krat melk en een krat yoghurt. De Katwijkse politie had via de telex doorgegeven, dat dinsdag 18 juni op de Boulevard een auto was Geslaagd aan Agneslyceum LEIDEN Geslaagd aan het St. Agneslyceum voor het eindexamen gynasium a: Ellie van den Bosch, Zoetermeer, Mieke Raaphorst, Lei den, Marian van Rhijn, Noordwijk, Vera Schoots. Leiden, Igna Wakka. Leiden, Veronique van Dongen, Lei den. Gymnasium B: Marja Detmers, Zoeterwoude, Alice Duindam, Lei den, Anneke Tolenaar, Leiden, Mar ry Verkleij Sassenheim, Martha Wegdam, Nieuwkoop. Geslaagden lyceum O - Schuberllaan LEIDEN Geslaagd aan het christelijk lyceum Schubertlaan af deling HBS.-B: Sjoerd Adema Voorscholen; Ton van den Berg Leiden; Annette Broekhuizen Voorschoten: Wim Bruins Leiderdorp: Hetty Buisman Leiden; Jan Burgerhout Katwijk/'Z-: Peter Coert Leiden; Onne Haitsma Leiden; Jaap de Hoog Leiden; Rien Jansen Lisse; Binkie Liem Leider dorp; Meij Hwa Lim Leiden; Wim van der Nat Leiden; Marian Slee boom Leiderdorp; Theo Soeteman Voorschoten; Tineke Treffers Voor schoten; Jacqueline de Vries Leiden; Paul Bos Katwijk/Z.; Joop Brijnen Leiden; Han Brokaar Oegstgeest; Hans Bruins Leiderdorp; Boudewijn Leeuwenburgh Leiden; Wim Mole naar Valkenburg; Jan van der Perk Valkenburg; Dick de Roode Leiden; Anne van Steenwijk Leiden; John Verbeek Leiderdorp: Burger Vlie- genthart Leiden; Rob Vollmar Lei den; Wim van der Walle Leiden. LEIDERDORP Uitslagen zwem diploma A: Eduard Verhagen, Wou- ke Lans, Olga Zoutendijk, Peter Rohmer, Sylvia v. d. Kwaak, Wil Dorama, Wilma van Tongeren, Yvonne Ruiter, Marja van Luik, Hanneke Bos, Corrie van der Maat, Martin Rasser, Yolanda Rijsbergen, Yvonne Noppen, Jan van Egmond, Michael Zevenbergen. Harlinde Kuij- pers, Henk van Delft, Joost Geijer, Annet van Gameren. Leny Sjar- dijn. Nico Soek. Ronald Luimink. Hanneke Ruigrok, Elly Favier, Henk Ort, Leidy Franken. Geeske Ruben. Marga Smit. J. Wijnsouw. Diploma B: Huib Gardeniers. Wist u dat daar hele kleine pilletjes tegen IJA||P|| AY beslaan? Nourypharma In Oss maakt ze: nVIUiilLMA gestolen. Van de politie te Eersel kwam dezelfde dag het bericht bin nen, dat de auto daar bij een aan rijding betrokken was geweest. De inzittenden waren de bossen inge vlucht. De Eerselse politie slaagde erin hen de volgende dag aan te houden, terwijl ze zich bij een beekje aan het wassen waren. Vandaag zijn de jongelui voor de officier van justitie geleid. De één was een dag voordat de auto werd gestolen uit de gevangenis ontslagen, de ander een week eerder. Feestelijk afscheid van lagere school LEIDEN Woensdag werd in de Prinses Beatrix-school aan de Mors- weg een ouderavond gehouden, waar op tevens afscheid genomen werd van de kinderen die hun lagereschooltijd erop hebben zitten. In de versierde gangen van de school werd kinderen en ouders een broodmaaltijd aangeboden. Tijdens dit „etentje" sprak het hoofd van de school, de heer A. W. Lankhout, de kinderen toe. Hij feliciteerde ze met het behaalde sukses allen waren namelijk toegelaten tot inrichtingen voor voortgezet én middelbaar onder wijs en reikte hun ook nog een getuigschrift uit. Afscheid werd ook genomen van een lid van de ouder commissie, mevrouw Habraken, die voor haar verdiensten voor de school gemeenschap als dank een plant kreeg aangeboden. Bijzonder leuk was het besluit van de avond. De heer Lankhout had na melijk in de loop van het schooljaar filmopnamen gemaakt van verschei dene hoogtepunten, die zich in en rond een school voordien, zo als het Sint Nicolaasfeest, het schoolreisje van de lagere klassen naar Harder wijk en de „echte" schoolreis van vier dagen van de zesde klas, met tot besluit allerlei gebeurtenissen op de sportdag. Een en ander gaf vaak aanleiding lot grote hilariteit en de heer Lankhout kreeg een bijzonder welverdiend applaus. Afscheid S. Koopmans LEIDEN De heer S. Koopmans zal maandag 24 juni om 8 uur af scheid nemen als hoofd van de ulo-school Asserstraat. Om 8 uur is er een bijeenkomst met het bestuur, om 9 uur met ouders en andere be langstellenden. Tevens kan worden kennisgemaakt met de heer Van Daatselaar. Rijbewijs kwijt - toch auto bestuurd DEN HAAG Een inwoner van Zoeterwoude had zijn auto bestuurd, terwijl zijn rijbewijs was ingetrok ken. Zijn verdediging: Ik moest naar 'n vergadering en liet me door mijn vrouw wegbrengen. We kwamen echter bijna in botsing met een boom en daarom nam ik op de te rugweg zelf het stuur ter hand. De officier van justitie bij de Haagse politierechter vond dat wel een mooi verhaal, maar twijfelde aan de waarheid, omdat verdachte kort tevoren ook in Rotterdam was aangehouden toen hij de auto be stuurde. Gezien deze omstandigheid zag de officier geen reden om eni ge clementie te betrachten. Hij eis te een week gevangenisstraf. De rechter veroordeelde dienovereen komstig. WWUWAAMAAAMAAAAA WAAAAAAAAAAAAAAAAAA/ CAMERA De goedkoop aan doende titel Verkrachting niet direct een letterlijke vertaling van The penthouse) dekt een film die heel wat meer heeft te bieden dan een aanrandingsscène. Die scène uiterst verhuld in beeld ge bracht) staat weliswaar centraal in de filmmaar wat ervoor en erna gebeurt is weinig minder belangrijk. De op een toneelstuk gebaseerde film houdt zich bezig met twee mensen, een getrouwde man en zijn vriendinnetje, die een dag lang een nachtmerrie beleven. Ze wor den 's morgens overvallen door twee meteropnemers, die zich ontpoppen als misdadigers. Ze binden de man aan zijn stoel vast, voeren het meis je dronken om haar onder de ogen van haar minnaar op de knieën te krijgen en laten beiden ten slotte ontredderd achter. De nachtmerrie is knap en bjj- zonder boeiend verfilmd. De kijker wordt telkens meegesleept naar een nieuwe climax, waarbij hij zijn adem inhoudt. Regisseur Peter Col- linson is er uitstekend in geslaagd de dreiging die de hele film be heerst, voelbaar te maken. De eni ge zwakke plek is eigenlijk het slot, maar aan de uitstekende kwa liteit van de film als geheel doet dat weinig meer af. (Adembenemend) Suddenly lust summer CAMERA (alleen vrijdag- en za terdagavond 11.30 uur) In „Sud denly last summer" komen mensen met moeilijke karakters met elkaar in conflict. Daardoor en door de poging de toeschouwer te schok ken. maakt de intrige een gefor ceerde indruk. Bovendien is de re gisseur er niet in geslaagd van het dramatische verhaal een echte film te maken. Het blijft tot op zekere hoogte verfilmd toneel, zij het sterk gespeeld toneel. Hoofdpersonen zijn een rijke we duwe, een homofiele jongeman en een meisje, dat door de jongen als lokaas wordt gebruikt. (Toneelreproduktie) A lovely amy to die LIDO In het rijtje van privé- detectives die de laatste tijd als hoofdfiguur voor een film in de be langstelling staan, past ook Jim Schuyler (Kirk Douglas). In „A lovely way to die" is hij de ex- rechercheur, die zo zijn eigen ma nier heeft om vuile zaakjes op te knappen. Zijn nogal hardhandig optreden tegen arrestanten was er de oorzaak van, dat hij zün politie penning moest inleveren. Via een bevriend advocaat (Eli Wallach) krijgt hij een moordzaak opgedrongen, waarin hij totaal geen zin heeft, maar nauwelijks heeft hij de vrouwelijke verdachte gezien of hij bezwijkt voor haar charmes. Het gaat allemaal wat tam toe. Er is eigenlijk niets, wat de aandacht blij vend weet te boeien. Naar ons ge voel heeft regisseur Richard Lowell Rich geen keuze weten te maken tussen de harde detectivefilm en de wat meer menselijke politiefilm. Nu is de film tussen beide genres blij ven hangen en komt hij nauwelijks boven de grauwe middelmaat uit. (Middelmatig.) Spel met de zonde LUXOR Ondanks grote namen (Elisabeth Taylor en Marlon Bran do) en ondanks het vaardig filmen van regisseur John Huston is „Spel met de zonde" niet meer geworden dan een ordinair sadistisch seksge- val, waarin mensen als beesten te keer gaan en dieren mishandelen. Het verhaal speelt zich af in een Amerikaans fort, waar harde offi cieren soldaten trainen. Er komt geen normaal mens in beeld. In al hun afwijkingen hebben zij één ding gemeen: ze treiteren elkaar en de paarden die in hun handen vallen. (Gluurdersfilmpje) Killers contra killers REX Sinds James Bond heb ben alle stoere vechters en detec tives een onvoorstelbaar groot suc ces in hun harde handwerk. Nu is het weer een zekere Jeff De twee „meteropnemers" die in de film verkrachting een j nan en een vrouw in hun macht houden. Merlin, die in de film van Marcello Baldi „Killers contra killers" een smokkelaarsbende in verdovende middelen in de pan hakt. Alles lukt en alles is mogelijk. De film is een slaapverwekkend pak huis geworden van clichés. (Slaappil). Prolongaties STUDIO „Cash? Cash!" Mo dieus aandoend kasstuk van Paul Collet, dat door zijn artistieke pre tenties soms gewoon vervelend en langdradig is. Op het knappe came rawerk van de broer van de regis seur na stelt de film niet veel voor. Hij speelt in het wereldje van beat niks en nozems, die voor wat krui- melgangsterdom niet terugschrik ken. Tweede week. TRIANON „De apenplaneet". Pessimistische fantasie over de toe komst van de mens. Onderhoudend maar te duidelijk „maar" een film om werkelijk huiveringwekkend te zijn. Vierde week.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3